Upload
nermina-brkic-memic
View
265
Download
10
Embed Size (px)
DESCRIPTION
PROGRAM IZ BETONA
Citation preview
TEHNIČKI FAKULTET BIHAĆVIŠA GRAĐEVINSKA ŠKOLAPREDMET:BETONSKE KONSTRUKCIJENASTAVNIK:Doc.Dr. MUHAMED BEGANOVIĆ Šk.god.2006/07.
PROGRAMPRORAČUN AB KONSTRUKCIJE
STUDENT:HAZIMA ŠARIĆ
PRORAČUN OPTEREĆENJA:
1.VLASTITA TEŽINA PLOČE 0,15 X 25 = 3,75 KN / m2
2.PARNA BRANA ( 2kg / m2 ) = 0,02 KN / m2
3.PADNI BETON 0,08 X 6 =0,48 KN / m2
4.TERMOIZOLACIJA =0,01 KN / m2
5.HIDROIZOLACIJA =0,20 KN /m 2
6.ZAŠTITNI BETON 0,04 X 24 =0,96 KN / m2
7.PIJESAK 0,04 X 15 =0,60 KN / m3
8.KULIR PLOČE 0,02 X 24 =0,48 KN / m 3
STALNO OPTEREĆENJE g =6,5 KN / m3
KORISNO OPTEREĆENJE p= 6,6 KN / m2
Šeme rađene na osnovu šeme;5, 6, 7,8, i 9. (skripta Beganović ).
PLOČA A- ŠEMA 6 (skripta Beganović )
usvaja se 1.
p=6,6 KN / m2
g=6,5 KN / m2
αx=0,0269 βx=0,0625 αy=0,0269 βy=0,0625
Pg =g x lx x ly = 6,5 x 5,20x 6,20=209,56 KN ( stalno opterećenje )
Pp =p x lx x ly =6,6 x 5,20 x 6,20 =212,784 KN ( pokretno opterećenje )
Moment od stalnog opterećenja :Mx,g =Pg x αx =209,56 x 0,0269 =5,637
Mx,p =Pp x αx =212,784 x 0,0269 =5,724
My,g =Pg x αy =209,56x 0,0269 =5,637
My,p =Pp x αy =212,784 x 0,0269 =5,724
-Mx,Q =Pg x βx =209,56 x 0,0625 =13,097
-Mx,p =Pp x βx =212,784 x 0,0625 =13,299
-My,Q =Pg x βy =209,56 x 0,0625 =13,097
-My,p =Pp x βy =212,784 x 0,0625 =13,299
Moment od uticaja : djelovanjaMsd x = ( 1,35 x 5,637 + 1,50 x 5,724 ) = 16,19Msd y = ( 1,35 x 5,637 + 1,50 x 5,724 ) = 16,19
-Msd x= ( 1,35 x 13,097 +1,50 x 13,299 ) =37,63
-Msdy= (1,35 x 13,097 + 1,50 x 13,299 ) =37,63
PLOČA B - ŠEMA 7 (skripta Beganović )
p=6,6 KN / m2
usvaja se 1. g=6,5 KN/m
αx= 0,0226 βx=0,0556 α y= 0,0189 βy=0,0417
Pg =g x lx x ly = 6,5 x 5,20 x 6,20 =209,56 KN ( stalno opterećenje )Pp =p x lx x ly =6,6 x 5,20 x 6,20 =212,784 KN ( pokretno opterećenje )Moment od stalnog opterećenja :
Mx,g =Pg x αx =209,56 x 0,0226 =4,73
Mx,p =Pp x αx =212,784x 0,0226 =4,81
My,g =Pg x αy =209,56 x 0,0189 =3,96
My,p =Pp x αy =212,784 x 0,0189 =4,02
-Mx,Q =Pg x βx =209,56 x 0,0556 =11,65
-Mx,p =Pp x βx =212,784x 0,0556 =11,83
-My,Q =Pg x βy =209,56 x 0,0417 =8,74
-My,p =Pp x βy =212,784 x 0,0417=8,87
Moment djelovanja od uticaja :
Msd x = ( 1,35 x 4,73 + 1,50 x 4,81 ) = 13,60Msd y = ( 1,35 x 3,96 + 1,50 x 4,02 ) = 11,37
-Msd x= ( 1,35 x 11,65+1,50 x 11,83 ) =33,47
-Msdy= (1,35 x 8,74 + 1,50 x 8,87 ) =25,10
PLOČA D - ŠEMA 8 (skripta Beganović )
usvaja se 1.
p=6,6 KN / m2
g=6,5 KN / m3
αx= 0,0198 βx=0,0417 α y= 0,0226 βy=0,0556
Pg =g x lx x ly = 6,5 x 5,20 x 6,20 =209,56 KN ( stalno opterećenje )Pp =p x lx x ly =6,6 x 5,20 x 6,20=212,784 KN ( pokretno opterećenje )
Moment od stalnog opterećenja :
Mx,g =Pg x αx =209,56 x 0,0198 =4,15
Mx,p =Pp x αx =212,784 x 0,0198 =4,21
My,g =Pg x αy =209,56 x 0,0226= 4,73
My,p =Pp x αy =212,784 x 0,0226=4,81
-Mx,Q =Pg x βx =209,56 x 0,0417 =8,74
-Mx,p =Pp x βx =212,784 x 0,0417 =8,87
-My,Q =Pg x βy =209,56 x 0,0556=11,65
-My,p =Pp x βy =212,784 x 0,0556= 11,83
Moment djelovanja od uticaja :
Msd x = ( 1,35 x 4,15 + 1,50 x 4,21 ) = 11,92Msd y = ( 1,35 x 4,73+ 1,50 x 4,81 ) = 13,60
-Msd x= ( 1,35 x 8,74+1,50 x 8,87 ) =25,10-Msdy= (1,35 x 11,65+ 1,50 x 11,83 ) =33,47
PLOČA E - ŠEMA 9 (skripta Beganović )
g=6,5 KN / m3
p=6,6 KN / m2
0,8387 usvaja se 1.
αx= 0,0179 βx=0,0417 α y= 0,0179 βy=0,0417
Pg =g x lx x ly = 6,5 x 5,20 x 6,20 =209,56 KN ( stalno opterećenje )Pp =p x lx x ly =6,6 x 5,20 x 6,20 =212,784 KN ( pokretno opterećenje )
Moment od stalnog opterećenja :
Mx,g =Pg x αx =209,56 x 0,0179 =3,75
Mx,p =Pp x αx =212,784 x 0,0179 =3,81
My,g =Pg x αy =209,56 x 0,0179= 3,75
My,p =Pp x αy =212,784 x 0,0179=3,81
-Mx,Q =Pg x βx =209,56 x 0,0417 =8,74
-Mx,p =Pp x βx =212,784 x 0,0417 =8,87
-My,Q =Pg x βy =209,56 x 0,0417 =8,74
-My,p =Pp x βy =212,784 x 0,0417= 8,87
Moment djelovanja od uticaja :
Msd x = ( 1,35 x 3,75 + 1,50 x 3,81) = 10,77Msd y = ( 1,35 x 3,75+ 1,50 x 3,81 ) = 10,77
-Msd x= ( 1,35 x 8,74+1,50 x 8,87 ) =25,10-Msdy= (1,35 x 8,74 + 1,50 x 8,87 ) =25,10
PLOČA G- ŠEMA 3 (skripta Beganović ) g=6,5 KN / m3
p=6,6 KN / m2
0,8387 usvaja se 1.
αx= 0,0273 α y= 0,0334 βy=0,0893
Pg =g x lx x ly = 6,5 x 5,20 x 6,20 =209,56 KN ( stalno opterećenje )Pp =p x lx x ly =6,6 x 5,20 x 6,20 =212,784 KN ( pokretno opterećenje )
Moment od stalnog opterećenja :
Mx,g =Pg x αx =209,56 x 0,0273= 5,72
Mx,p =Pp x αx =212,784 x 0,0273=5,81
My,g =Pg x αy =209,56 x 0,0334 = 6,99
My,p =Pp x αy =212,784 x 0,0334 = 7,10
-My,Q =Pg x βy =209,56 x 0,0893= 18,71
-My,p =Pp x βy =212,784 x 0,0893= 19,00
Moment djelovanja od uticaja :
Msd x = ( 1,35 x 5,72 + 1,50 x 5,81 ) = 16,44
Msd y = ( 1,35 x 6,99 + 1,50 x 7,10 ) = 20,08
-Msd y= (1,35 x 18,71 + 1,50 x 19,00 ) = 53,76
SEMA Msdx Msdy -Msdx -Msdy Msdx,red Msdy,red
Sema 6Sema ASema C
16,19 16,19 -37,63 -37,63 31,82 23,82
Sema 7Ploca B 13,60 11,37 -33,47 -25,10 25,61 13,88
Sema 8Ploca DPloca F
11,92 13,60 -25,10 -33,47 22,83 23,29
Sema 9Ploca E 10,77 10,77 -25,10 -25,10 20,57 15,35
Sema 5Ploca G 16,44 20,08 -53,76 - -34,75 -
PRORAČUN ARMATURE - POLJE G – OSA X
-Jednostruko armiran
A-B OSLONAC
A-
NACRT ARMATURE POPREČNI PRESJEK
PRORAČUN PODVLAKE
Šema opterećenja
OPTEREĆENJE PODVLAKE 1-1
1.Vlastita težina 0,40 x 0,30 x 25 =3 KN/ m
2.Vlastita težina ploče i poda ( stalno opterećenje ):
Q=g
3.Promjenljivo opterećenje:
Pmax=p
EKVIVALENTNO OPTEREĆENJE
( 1 - 2α2 + α3 ) qmax ; α= ;
1)
2)
g = (1-2 (0,47)2 + 0,473 ) 20,15g =(1- 0,4418 + 0,104) 20,15g = 9,98
p ={1 – 2 (0,47 )2 + 0,473 } 20,46p = (1- 0,4418 + 0,104) 20,46p =9,31
PRORAČUN MOMENATA I ARMATURE –POLJE I x=0,5l
Msd=(1,35·a·g·l²+1,5·b·p·l²)=(1,35·0,075·20,15·6,0²+1,5·0,100·20,46·6,0²)=185,32 kNm
Sudjelujuća širina :(jednostrani T presjek-krajnji)
Iz tabele skripta Beganovic usvajamo za:
RA 400/460 C30fyd=348 Mpa fcd=17
DIMENZIONISANJE NA SAVIJANJE:
-neutralna os prolazi kroz ploču.(računa se po hodogramu br.1)
usvojeno:8Ø16
NACRT ARMATURE- POLJE I
PRORAČUN MOMENATA I ARMATURE U POLJU II x=1,5l
Msd=(1,35·0,025·20,15·6,0²+1,5·0,075·20,46·6,0²)=108,39 kNm
(jednostruko armiran poprečni presjek)
NACRT ARMATURE U POLJU II
PRORAČUN MOMENATA I ARMATURE-LEŽAJ-B x=1l
Msd=(1,35·0,100·20,15·6,0²+1,5·0,0167·20,46·6,0²)=116,60kNm
NACRT ARMATURE-LEŽAJ-B
DIMENZIONISANJE NA POPREČNE SILE-
LEŽAJ (A)
Vsd1=(1,35·0,4·20,15+1,5·0,450·20,46)·6,5=161,62 kN
NOSIVOST PRESJEKA NA POPREČNE SILE BEZ POPREČNE ARMATURE:
-potreban proračun smičuće armature-Prema EC2 uzima se da je θ≠45º
z=0,9·d=0,9·38=34,2 cm
(usvojeno 14 cm)
Ø8/14cm
LEŽAJ ( B)
Vsd=(1,35·0,6·19,9+1,5·0,0167·20,46)·6,5=108,10kN
NOSIVOST POPREČNOG PRESJEKA:
(usvojeno 14 cm) Ø8/14cm
NACRT ARMATURE PODVLAKE 1-1,STATIČKA ŠEMA
OPTEREĆENJE PODVLAKE 2-2
1.Vlastita težina 0,40 x 0,30 x 25 =3 KN/ m
2.Vlastita težina ploče i poda ( stalno opterećenje ):
Q=g
3.Promjenljivo opterećenje:
Pmax=p
EKVIVALENTNO OPTEREĆENJE
( 1 - 2α2 + α3 ) qmax ; α= ;
1)
2)
g = (1-2 (0,47)2 + 0,473 ) 40,3g =(1- 0,442 + 0,104 ) 40,3g = 21,01
p ={1 – 2 (0,47 )2 + 0,473 } 40,92p = (1- 0,2209 + 0,104 ) 40,92p =12,29
PRORAČUN MOMENATA I ARMATURE –POLJE I x=0,5l
Msd=(1,35·a·g·l²+1,5·b·p·l²)=(1,35·0,075·40,3·6,0²+1,5·0,100·40,92·6,0²)=367,86kNm
Sudjelujuća širina :(jednostrani T presjek-krajnji)
RA 400/460 C30fyd=348 Mpa fcd=17
DIMENZIONISANJE NA SAVIJANJE:
-neutralna os prolazi kroz ploču.(računa se po hodogramu br.1)
usvojeno:6Ø16
NACRT ARMATURE-POLJE I
PRORAČUN MOMENATA I ARMATURE- POLJE IIx=1,5lMsd=(1,35·0,025·40,3·6,0²+1,5·0,075·40,92·6,0²)=214,68kNm
usvojeno: 9Ø16
PRORAČUN MOMENATA I ARMATURE-LEŽAJ-Bx=1lMsd=(1,35·(-0,100)·36,8·6,0²+1,5·0,0167·23,92·6,0²)=-200,41kNm
usvojeno: 10Ø16
NACRT ARMATURE PODVLAKE 2-2,STATIČKA ŠEMA
OPTERECENJE PODVLAKE 6-6,7-7(Podvlaka 6-6 i 7-7 su identične pa na osnovu toga radimo jedan proračun i usvajamo isti.)
1.Vlastita težina: 0,40·0,30·25=3 KN/m²2.Vlastita tezina ploce i poda(stalno opterećenje):
3.Promijenljivo opterećenje:
EKVIVALENTNO OPTEREĆENJE:
PRORAČUN MOMENATA I ARMATURE-POLJE I
X=0,5lMsd=(1,35·a·g·l²+1,5·b·p·l²)=(1,35·0,075·25,19·5,2²+1,5·0,100·25,57·5,2²)=172,67 kNm
PUNI –T- PRESJEK
beff=bw+0,20lo=30+104=134cm usvojeno za sva polja 140cm
Neutralna os prolazi kroz ploču(računa se po hodogramu br.1)
usvojeno: 6Ø12
NACRT ARMATURE –POLJE I
PRORAČUN MOMENATA I ARMATURE- POLJE IIx=1,5lMsd=(1,35·0,025·25,19·5,2²+1,5·0,075·25,57·5,2²)=100,77kNm
usvojeno: 4Ø10
PRORAČUN MOMENATA I ARMATURE-LEŽAJ-Bx=1lMsd=(1,35·(-0,100)·25,19·5,2²+1,5·0,0167·25,57·5,2²)=-109,25kNm
usvojeno: 4Ø12
NACRT ARMATURE PODVLAKE 6-6.7-7 STATIČKA ŠEMA MOMENATA
ISKAZ ARMATURE:(donja i gornja zona ploče)
2,15·6,00·kg= za jednu mrežu m²ISKAZ ARMATURE ZA PODVLAKE
DIMENZIONISANJE STUBOVA:
Stub broj 2Opterećenje koje djeluje na stub:
Od ploče: 5,2·2,6·6,5= 87,88kN Od podvlake:1-1,6-6 0,3·0,4·25(5,2+2,6)= 23,4kN Vlastita težina stuba: 6,2·0,3·0,3·25 = 13,95kN
Ng=134,45kN
Nq=41,96kN
C30 fcd=17 MPaRA 400/460 fyd=348 Mpa
PRORAČUN:Pretpostavlja se da je presjek armiran sa 2x2Ø22As1=As2=3,80cm²lo=6,20m
RAČUNSKE VELIČINE:Nsd= (Ng·1,35+Nq·1,5)Nsd=(134,45·1,35+41,96·1,5)=244,447KN Msd= Nsd·h/20=244,447·6,2/20=75,78KN
duzine izvijanja: ltot=β·lo=6,20m
UKUPNI EKSCENTRICITET:
Msd=244,447·0,418+3,96=106,14kNmVsd=Nsd/b·d·fcd=244,447/30·30·1,7=0,159μsd=Msd/b·d·fcd=75,78/30·30·1,7=0,049
As1=As2=0,5·0,160·30·30·1,7/34,8=3,51cm²
USVOJENE VILICE:Ø8/15cm RA 400/460
NACRT ARMATURE STUB 2
Stub broj 6
Opterećenje koje djeluje na stub:
Od ploče: 6,0·6,2·6,5= 241,8kN Od podvlake:2-2,6-6 0,3·0,4·25(6,0+6,2)= 36,6kN Vlastita težina stuba: 6,2·0,3·0,3·25 = 13,95kN
Ng=261,35kN
Nq=153,22kN
C30 fcd=17 MPaRA 400/460 fyd=348 Mpa
PRORAČUN:Pretpostavlja se da je presjek armiran sa 2x2Ø22As1=As2=3,8cm²lo=6,20m
RAČUNSKE VELIČINE:Nsd= (Ng·1,35+Nq·1,5)Nsd=(261,35·1,35+153,22·1,5)=582,65KN Msd= Nsd·h/20=582,65·6,2/20=180,62KN
duzine izvijanja: ltot=β·lo=6,2m
UKUPNI EKSCENTRICITET:
Msd=582,62·0,418+3,96=247,49kNmVsd=Nsd/b·d·fcd=582,62/30·30·1,7=0,380μsd=Msd/b·d·fcd=180,62/30·30·1,7=0,118
As1=As2=0,5·0,160·30·30·1,7/34,8=3,51cm²
USVOJENE VILICE:Ø8/15cm RA 400/460
NACRT ARMATURE STUB 6
PRORAČUN TEMELJA:
TEMELJ BR.2
Nosivost tla σtla=0,18 Mpa Dimenzije stuba 30/30cm Opterećenje stuba je Nsd=244,447 KN
Usvojamo debljinu ploče na kraju temelja: h=30cm
Težinu temelja usvajamo 10% od ukupne sile, te imamo ukupnu silu koja djeluje na temeljno tlo:
Nsd,max=1,10·244,447=268,89 kN
Potrebna površina temelja samca iznosi:
Usvajamo temelj stranice b=1,22m sa površinom At=1,10m²
Težina temelja Gt=1,22·1,22·0,30·25=11,16 kN
Stvarno naprezanje zemljišta je:
Reaktivni otpor zemljišta bez težine temelja:
Dužina temelja preko stuba:
Moment uticaja:
Asstv=11,82cm²
Ø14/15cm- armiranje u oba smijera
TEMELJ BR. 6
Nosivost tla σtla=0,18 Mpa Dimenzije stuba 30/30cm Opterećenje stuba je Nsd=582,62 KN
Usvojamo debljinu ploče na kraju temelja: h=30cm
Težinu temelja usvajamo 10% od ukupne sile, te imamo ukupnu silu koja djeluje na temeljno tlo:
Nsd,max=1,10·582,62=640,88 KN
Potrebna površina temelja samca iznosi:
Usvajamo temelj stranice b=1,88m sa površinom At=1,21m²Težina temelja Gt=1,88·1,88·0,30·25=26,508 kN
Stvarno naprezanje zemljišta je:
Reaktivni otpor zemljišta bez težine temelja:
Dužina temelja preko stuba:
Moment uticaja:
Asstv=10,26cm² Ø14/15cm armiranje u oba smijera
NACRT ARMATURE TEMELJA: