12
Škola: Osnovna škola„ Brnko Radišević“ Novi Beograd Nastavni predmet:MUZIČKA KULTURA Razred: 8-5 Datun realizacije:22.02.2013. Nastavnik: Nemarović Predrag Podaci o času: Nastavna tema:muzičko scenska dela Nastavna jedinica:Balet-pojam,razvoj,predstavnici,slušanje odlomka Tip časa :obrada Cilj časa:Upoznavanje muzičko-scenskih dela,dela s pevanjem i igranjem,uz upoznavanje najznačajnijih dela i njihovih stvaralaca Obrazovni zadaci:Zaokruživanje znanja o muzičko scenskim delima,najznačajnija dela i njihovi stvaraoci. Operativni zadaci:upoznavanje najznačajnijih primera muzičko- scenskog izražavanja kroz muzičke epohe,savremena dela XX veka i korišćenjem savremenog muzičkog jezika i načina korišćenja instrumenata i orkestra-slušanjem . Obrazovni standardi: Znanje i razumevanje :Učenik ume da: Elementarni nivo:opiše osnovne karakteristike muzičkih žanrova; Srednji nivo:analizira strukturu i dramaturgiju odrdjenog muzičko scenskog dela; Napredni nivo:kritički i argumentovano obrazlaže svoj sud; Slušanje muzike: učenik ume na osnovu slišanja muzičkih primera da :

PRIPREMA ZA ČAS

Embed Size (px)

DESCRIPTION

priprema

Citation preview

Page 1: PRIPREMA ZA ČAS

Škola: Osnovna škola„ Brnko Radišević“ Novi Beograd

Nastavni predmet:MUZIČKA KULTURA

Razred: 8-5

Datun realizacije:22.02.2013.

Nastavnik: Nemarović Predrag

Podaci o času:

Nastavna tema:muzičko scenska dela

Nastavna jedinica:Balet-pojam,razvoj,predstavnici,slušanje odlomka

Tip časa :obrada

Cilj časa:Upoznavanje muzičko-scenskih dela,dela s pevanjem i igranjem,uz upoznavanje najznačajnijih dela i njihovih stvaralaca

Obrazovni zadaci:Zaokruživanje znanja o muzičko scenskim delima,najznačajnija dela i njihovi stvaraoci.

Operativni zadaci:upoznavanje najznačajnijih primera muzičko-scenskog izražavanja kroz muzičke epohe,savremena dela XX veka i korišćenjem savremenog muzičkog jezika i načina korišćenja instrumenata i orkestra-slušanjem .

Obrazovni standardi:

Znanje i razumevanje:Učenik ume da:

Elementarni nivo:opiše osnovne karakteristike muzičkih žanrova;

Srednji nivo:analizira strukturu i dramaturgiju odrdjenog muzičko scenskog dela;

Napredni nivo:kritički i argumentovano obrazlaže svoj sud;

Slušanje muzike:učenik ume na osnovu slišanja muzičkih primera da :

Elementarni nivo:imenuje muzičke izražajne elemente;muzičke žanerve;

Srednji nivo:opiše i analizira karakteristike zvučnog primera kroz sadejstvo muzičkih elemenata;

Prepozna strukturu odredjenog muzičkog žanra;

Page 2: PRIPREMA ZA ČAS

Napredni nivo:analizira slušni primer i otkrije vezu opažajnih karakteristika sa :strukturalnom i dramaturškom dimenzijom zvučnog primera;žanrovskim i istorijsko-stilskim kontekstom zvučnog primera.

Oblik rada:Kombinovani

Nastavne metode:Dijaloška,monološka,demonstracije;

Nastavna sredstva:tabla,kompjuter,nastavni listići;

BALET,POJAM,RAZVOJ,PREDSTAVNICI,SLUŠANJE ODLOMKA

UVODNI DEO ČASA

Učenicima saopštavam da ću im sada pustiti jedan primer koji će im prikazati umetničku vrstu kojom ćemo se baviti na ovom času. Dok budu gledali primer imaju zadatak da mi kažu kako ovo delo komunicira sa publikom , kako joj prenosi radnju i emocije i gde se izvodi ova umetnost?

Po poslušanom i pogledanom primeru očekujem da će mi deca reći da se radi o baletu i da ova umetnost komunicira sa publikom pomoću muzike plesa,pantomime i mimike a da se odvija na sceni.Kažem im da je balet muzičko scensko delo u kome se dramska radnja tumači plesom ,pokretima tela i izrazima lica i da ćemo na ovom času pričati o baletu.

CENTRALNI DEO ČASA

JA:„Ples je aktivnost koju je čovek počeo da upražnjavao na samom početku svog razvojnog puta ,ali mu je trebalo dosta veremna da se razvije u jednu tako složenu umetnost kao što je balet.

Prvi začeci razvoja baleta datiraju iz perioda renesanse(XV I XVI vek). Tada su se u okviru banketa i drugih dvorskih svečanosti kojima su italijanski plemići želeli da impresioniraju svoje zvanice.,održavali umetnički nastupi.U njima je bilo poezije ,glume,muzike i naravno plesa.

Od XVII veka balet se seli u jednu drugu evropsku zemlju .Sada ću vam pustiti jedan primer na osnovu koga ćete mi reći:O kojoj se zemlji to radi?Da li su koreografije zahtevne i traže veliko angažovanje plesača ili ih mogu izvoditi i plesači amateri?Koliko plesača učestvuje u njima?I koje se značajne ličnosti u ovom odlomku pominju?“

Puštam deci primer a zatim tražim od njih da mi odgovore na pitanja postavljena pre gledanja primera i očekujem da ću dobiti sledeće odgovore:

Page 3: PRIPREMA ZA ČAS

UČENICi: „U pitanju je Francuska.Koreografije nisu zahtevne i u njima učestvuje više plesača.Pominju se kralj i kraljica.“

JA: „Ovo što ste sada pogledali je odlomak iz Francuskog dvorskog baleta koji se negovao u Francuskoj u XVII veku.Tada je balet bio omiljena zabava visokog plemstva.Kralj bi pozvao svoje goste koji su pre toga naučili svoje koreografije(koreografije nisu bile zahtevne jer su namenjene plesačima amaterima) a zatim bi svi uživali u plesu .Sam kralj Luj XIV je veoma rado učestvovao u tim koreografijama , i uvek je dobijao najvažniju ulogu.U jednom baletu je imao ulogu Sunca ,pa mu je od tada i ostao nadimak kralj Sunce.

Kralj Sunce je 1661 osnovao prvu baletsku akademiju u Parizu(zbog toga je sva baletska terminologija na francuskom).Šta mislite kako je to uticalo narazvoj baleta?“

UČENICi: „Balet je postao bolji .“ ili „Pozitvno je uticalo na razvoj baleta“

JA: „Balet se od tog momenta profesionalizuje ,tj nije više namenjen plesačima amaterima nego profesionalnim plesačima,dakle baletska umetnost se podiže na jedan viši nivo.Sada ću vam pustiti primer koji će vam ilustrovati novu baletsku tehniku .Vaš zadatak će biti da mi kažete kakvi su kostimii i kako utiču na ples?Kakva je obuća koju nose baletani i balerine?Da li imaju nešto na licu?Da li su pokreti široki raskošni ili su uzdržani?“

Puštam deci primer a zatim tražim od njih da mi odgovore na pitanja postavljena pre gledanja primera i očekujem da ću dobiti sledeće odgovore:

UČENICi: „Baletan i balerina su obučeni u teške kostime koji ih sputavaju u kretanju.Plešu u cipelama sa visokim potpeticama.Na licima imaju maske a pokreti su uzdržani,ograničeni.“

JA: „Šta mislite ,kako to sve utiče na izražajne mogućnosti baletske umetnosti?“

UČENICi: „Utiče nepovoljno:“

JA: „Tako je .Balet je otvaranjem baletske akademije napravio izuzetno veliki korak napred u svom razvoju ali ipak još mnoge stvari, od kojih ste vi dobar deo naveli, su trebale da se promene kako bi balet razvio svoj puni potencijal.Kostimi i obuća su sputavali pokrete plesača,maske koje su nosili igrači su im smetale u interpretaciji emocija i sve ovo je imalo za posledicu to da balet nije mogao samostalno da tumači dramsku radnju.

Najznačajniji kompozitor iz ovog vremena u Francuskoj je Francuz Italijanskog porekla Žan Batist lili, i poslušaćemo odlomak iz njegovog dela Persej a vaš je zadatak da mi kažete šta se to još osim muzičkih instrumenata u ovom primeru čuje?

Page 4: PRIPREMA ZA ČAS

Puštam deci primer a zatim tražim od njih da mi odgovore na pitanje postavljeno pre gledanja primera i očekujem da ću dobiti sledeće odgovore:

UČENICi: „Čuju se pevači.“

JA: „U XVIII veku balet postoji u okviru muzčko scenskog dela koje se zove „Opera-Balet“.U ovom muzičko scenskom delu pevana reč i ples su ravnopravni tumači dramske radnje.

Sada ću vam pustiti novi primer a vaš je zadatak da mi kažete koje se sve novine pojavljuju u ovom primeru;dakle šta je novo u odnosu na predhodne primere vezano za : kostime, obuću, pokrete i sl...

Puštam deci primer a zatim tražim od njih da mi odgovore na pitanja postavljena pre gledanja primera i očekujem da ću dobiti sledeće odgovore:

UČENICi: „Koreografija je dosta složenija,nema više teških kostima niti plesači plešu u cipelama sa potpeticom i ne nose više maske.Pokreti su široki ,nesputani,u koreografijama ima dosta skokova i okreta.Balerine nose lagane haljine i plešu na prstima,baletani nose helanke... nema pevanja.“

JA: „Uočili ste najbitnije karakteristike klasičnog , belog baleta.Klasičan balet je nastao u 19.veku u Rusiji kao rezulata dugogodišnjeg nastojanja koreografa i plesača da se povećaju izražajne mogućnosti baleta.“U ruci držim sliku baletskog para i objašnjavam deci: „ Plesači su se vremenom oslobdili teških kostima koji im sputavaju pokrete.Balerine nose lagane haljine tu-tu i specijalne baletske patike špic patike ,koje im omogučavaju da hodaju na prstima.Baletani nose helanke i oni za razliku od balerina ne hodaju na prstima.

Osnova za sve baletske koreografije jeste pet osnovnih stavova ruku i nogu(pokazujem deci sliku) koji telu omogućavaju maksimalnu stabilnost i pokretljivost.Kombinovanjem ovih pet stavova sa različitim vrstama skokova,okreta,formacijama koje zauzimaju na sceni ,nastaju najrazličitije koreografije. Pokreti koje izvode baletani i balerine postaju prirodniji ali i složeniji.

Baletski umetnici prestaju da nose maske kako bi mimikom mogli da izraze osećanja.

Sve u svemu ,balet se pretvara u umetnost koja pleni svojim izrazomi i postaje samostalno muzičko scensko delo koje bez prisustva reči može da tumači dramsku radnju.

Umetnici koji su doprineli razvoju baleta u XIX veku su Ruski kompozitor Petar Iljič Čajkovski i koreograf Marijus Petipa koji su zajedno stvorili najlepše balete ovog perioda.

Odlomak iz jednog od njih smo upravo poslušali i u pitanju je valcer iz prvog čina baleta labudovo jezero.Labudovo jezero je jedan od najčešće izvodjenih i možda i najlepši balet koji

Page 5: PRIPREMA ZA ČAS

govori o tome kako iskrena ljubav princa Zigfrida prema Odeti(beloj labudici),pobedjuje uprkos svim iskušenjima i teškoćama.

Pustiću vam još nekoliko odlomaka a vi ćete mi reći koliko plesača izvodi plesne tačke u svakom od odlomaka?

Učenicima najpre puštam solističku tačku princa Desirea iz baleta uspavan lepotica.

UČENICi: „U izvodjenju ove koreografije učestvuje jedan pesač“

JA: „Tako je .Ovo je odlomak iz baleta uspavana lepotica u kome princ Dezire pleše pre nego što će mu se ukazati vizija uspavanog kraljevstva i prelepe princeze koju će spasiti .Inače baletske numere u kojima koreografiju uzvodi jedan plesač(muški ili ženski) zovu se solističke numere.A njih izvode samo najbolji baletani ili balerine u ansamblu -solisti.“

Učenicima zatim puštam pas de deux iz baleta Krcko Oraščić.

UČENICi: „U izvodjenju ove koreografije učestvuju dva plesača“

JA: „Tako je.“

Učenicima zatim puštam ples za troje baleta Krcko Oraščić.

UČENICi: „U izvodjenju ove koreografije učestvuju triplesačica“

Učenicima zatim puštam ples za četvoro ,ples labudića iz baleta labudovo jezero.

UČENICi: „U izvodjenju ove koreografije učestvuju četiri plesačica

JA: „Tako je.“

Učenicima zatim puštam valcer cveća iz baleta Krcko Oraščić.

UČENICi: „U izvodjenju ove koreografije učestvuje veliki broj plesačica“

JA: „Tako je.Svi primeri u kojim sam tražio da mi kažete koliko plesača pleše osim odlomka iz labudovog jezera, su bili odlomci iz baleta koji je Čajkovski napisao za decu.Taj balet se zove Krcko Oraščić i u njemu devojčica Klara proživljava čudesne avanture u svetu snova i bajki a kroz čarobni svet je vodi lutka za krckanje oraha Krcko Oraščić.Kroz ove primere smo videli da baletske koreografije mogu biti osmišljene za jednog plesača –solistu, dva,tri,četiri izvodjača ili za veći plesni ansambl.

Učenicima zatim kažem da ću im pustiti odlomak iz još jednog baleta a da će njihov zadatak biti da mi kažu da li i vide neke novine u vezi sa baletom i da li čuju neke novine ?“

Page 6: PRIPREMA ZA ČAS

Učenicima puštam rusku igru iz baleta Petruška Igora Stravinskog a zatim očekujem da će mi na pitanje odgovoriti sa:

UČENICi: „I ples a i muzika su ovde nekako drugačiji“

JA: „Poslušali i pogledali ste odlomak iz baleta Petruška za koji je muziku napisao ruski kompozitor Igor Stravinski.Ovo je tužna priča o lutku koji je nesrećno zaljubljen u lutku balerinu.

Ovaj balet je iz jednog novog razdoblja u razvoju baleta i datira s početka XX veka.Radi se o modernom baletu.Nastao je u okviru baletske trupe Sergeja Djangiljeva koji je oko sebe okupio savremene kompozitore i koreografe od kojih traži da u balet unesu slobodnije i bogatije pokrete tela koji mogu izraziti mnoštvo misli i osećanja. Muzika se koristi novim izražajnim sredstvima.A najznačejnije balete iz ovog perioda napisao je Igor Stravinski-Petruška,Žar ptica,Posvećenje proleća i Sergej prokofjev Romeo i Julija,Kameni cvet.

JA: „Sada ću vam pustiti još jedan primer a vi ćete mi reći o kojoj se vrsti baleta ,ili plesa radi?“

Učenicima puštam odlomak iz filma Flash dance.

UČENICi: „Radi se o Džez baletu.“

JA: „Tako je .Posle klasičnog baleta koreografi su nastavili da traže nove izraze u baletu.Tako nastaje moderan balet ,džez balet i druge vrste plesa ali je za sve njih osnova klasičan balet.

ZAVRŠNI DEO ČASA:

JA: „O kom smo muzičko scenskom delu smo pričali?Šta je balet?Ko će da mi kaže u kojim zemljama se javaljao balet ,u kojim oblicima i koji su najznačajniji predstavnici i dela?

Page 7: PRIPREMA ZA ČAS

Izgled table:

PERIOD ZEMLJA MANIFESTACIJA BALETA

PREDSTAVNICI DELA

XV;XVI; ITALIJA

XVII;XVIII; FRANCUSKA DVORSKI BALETOPERA-BALET

ŽAN BATIST LILI PERSEJ

XIX RUSIJA KLASIČNI –BELI BALET

PETAR ILJIČ ČAJKOVSKI

LABUDOVO JEZERO;KRCKO

ORAŠČIĆ;USPAVANA LEPOTICA;

XX RUSIJAFRANCUSKA

MODERNI BALET IGOR STRAVINSKI PETRUŠKA;ŽAR PTICA;

SERGEJ PROKOFJEV

ROMEO I JULIJA;KAMENI CVET;

JAZ BALETIT.D.

UČENICIMA DELIM PAPIRIĆE NA KOJIMA PIŠE:

Page 8: PRIPREMA ZA ČAS

XV XVI vek balet se javlja u Italiji

XVII i XVIII vek balet se seli u Francusku ;Tu postoji u obliku DVORSKOG BALETA a kasnije u okviru OPERA BALET-a .U francuskoj je osnovana prva baletska akademija 1661 .Najznačajniji koreograf i kompozitor je Žan Batist Lili .

XIX formira se KLASIČNI BELI BALET.Balet postaje samostalno muzičko delo.Najznačajnije balete napisao je Petar Iljič Čajkovski:Labudovo jezero,Uspavan lepotica i Krcko Oraščić.

Karakteristike:odeća koja ne ometa pokrete. Osnova za sve baletske koreografije jeste pet osnovnih stavova ruku i nogu(pokazujem deci sliku) koji telu omogućavaju maksimalnu stabilnost i pokretljivost.Kombinovanjem ovih pet stavova sa različitim vrstama skokova,okreta,formacijama koje zauzimaju na sceni ,nastaju najrazličitije koreografije. Pokreti koje izvode baletani i balerine postaju prirodniji ali i složeniji.Baletski umetnici prestaju da nose maske kako bi mimikom mogli da izraze osećanja.

XX vek MODERAN BALET balet unesI slobodnije i bogatije pokrete tela koji mogu izraziti mnoštvo misli i osećanja. Muzika se koristi novim izražajnim sredstvima.

A najznačejnije balete iz ovog perioda napisao je Igor stravinski-Petruška,Žar ptica,Posvećenje proleća i Sergej prokofjev Romeo i Julija,Kameni cvet.

Primer 1 koda iz baleta labudovo jezero P.I. Čajkovski

Primer2 idlomak iz filma

Primer3 pasakalja iz baleta Persej–Ž.B-LILI

Primer4 odlomak i baleta persej –Ž.B-LILI

Primer5 Valcer is 1.stava baleta labudovo jezero P.I. Čajkovski

Primer 6 Ples princa Desirea iz baleta uspavana lepotica P.I. Čajkovski

Primer 7 pas de deux iz baleta Krcko Oraščić P.I. Čajkovski

Primer 8 pas de trois iz baleta Krcko Oraščić P.I. Čajkovski

Primer 9 pas de quatre iz baleta labudovo jezero P.I. Čajkovski

Primer 10 valcer cveća iz baleta Krcko Oraščić P.I. Čajkovski

Primer11 odlomak i baleta Petruška Igor Stravinski

Primer 12 džez balet iz filma Flash dance

Page 9: PRIPREMA ZA ČAS