Upload
others
View
14
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 1
Curs:
Informatica si TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a
PORTOFOLIU
Formator: prof. Negrea Gheorghe Eugen
Cursant: prof. Dumitra Roxana
Judetul Gorj - Seria 1, Grupa 1
septembrie – octombrie 2017
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 2
OPIS
1.Planificarea unităţilor de învăţare........................3
2.Proiect de lecţie ,, Servicii Internet “..................5
3.Test recapitulativ –Anexa 1...............................15
4.Test de evaluare – Anexa2.................................17
5. Rezolvare Test evaluare....................................18
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 3
Unitatea de învățământ: LICEUL TEHNOLOGIC BALTA
Profesor: Dumitra Roxana
INFORMATICĂ ȘI TIC
Planificarea unităților de învățare
Anul școlar 2017 - 2018
Clasa a V- a
Unitatea de
învățare
Competente
specifice
Conținuturi
Titlul
lecției
Activități de învățare
Resurse
Evaluare
Numar
ore
alocate
Saptamana
1.Utilizarea
responsabila si
eficienta a
tehnologiei
informatiei si a
comunicatiilor
-INTERNET
1.2 Utilizarea
eficienta a
unor coponente
software
1.3 Utilizarea
eficienta si in
siguranta a
Internetului ca
sursa de
documentare
- Servicii ale
retelei de Internet
- Serviciul World
Wide
Web,navigarea pe
Internet , cautarea
informatiilor pe
Internet utilizand
motoare de
cautare , salvarea
informatiilor de pe
-Notiuni
generale
despre
Internet
-Browsere
si Motoare
de cautare
-identificarea unor
servicii ale retelei Internet
si descrierea rolului
acestora in satisfacerea
unor nevoi de zi cu zi
-cautarea unor informatii
pe Internet , salvarea
informatiilor cautate (text
imagini )
-analizarea unor situatii in
care Internetul poate
-manual ,
auxiliar
-browsere
specifice
sistemului
de operare
pentru
navigarea
-Observare
sistematica si
notare
-Recapitulare la
final de capitol
2
S 19-S 20
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 4
Internet genera pericole si
identificarea unor solutii
posibile a unor metode de
a evita astfel de situatii
(jocuri de rol ,filme
didactice )disciplinare
/interdisciplinare
pe Internet
Evaluare
Capitolul 3
2. Utilizarea
responsabila si
eficienta a
tehnologiei
informatiei si a
comunicatiilor
-LEGISLATIE
SI
CONDUITA
1.2 Utilizarea
eficienta a
unor coponente
software
1.3 Utilizarea
eficienta si in
siguranta a
Internetului ca
sursa de
documentare
- Drepturi de
autor
- Siguranta pe
Internet
-Drepturi
de autor
-Siguranta
pe Internet
-stabilirea unor reguli
pentru o navigare sigura
si eficienta pe Internet
-cautarea unor informatii
pe Internet cu
evidentierea normelor
referitoare la drepturile de
autor , licente software si
drepturi de utilizare
aferente continuturilor
digitale
-manual ,
auxiliar
-filme
didactice
existente
pe
YouTube
-tutoriale
-diverse
platform
educationa
le (ex.
www.orad
e net.ro)
-Aplicatii
practice
-Observare
sistematica si
notare
Recapitulare la
final de capitol
Evaluare
Capitolul 4
2
S 21- S 22
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 5
PROIECT DE LECŢIE
Şcoala: Liceul Tehnologic „General Constantin Şandru” Bâlta
Clasa: a V-a
Disciplina: Informatica si TIC
Condiţii de desfăşurare a activităţii: cabinetul de informatică
Conţinutul activităţii:
Tip: Lecţie de comunicare a noilor cunoştinţe
Unitatea de învăţare: Internet
Conţinut: Prezentare generala. Servicii Internet
Profesor: Dumitra Roxana
Competenţa generală:
Identificarea elementelor specifice sistemelor informatice
Competenţe specifice: Identificarea elementelor de bază ale serviciilor de comunicare prin Internet
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 6
Competente operaţionale: Cognitive:
- Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;
- Sa defineasca corect Internet-ul
- Să identifice corect browserele
- Să acceseze o pagina web
- Sa acceseze linkuri, butoane si alte elemnete grafice
- Sa caute si sa descarce informatii de pe Internet
- Sa identifice serviciile oferite de Internet
Afectiv – atitudinale:
- Să aprecieze corect răspunsurile oferite de ceilalţi elevi ai clasei;
- Să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;
- Să fie atenţi şi să participe activ la lecţie;
- Să aprecieze rezultatele activităţii desfăşurate ;
- Să-şi dezvolte interesul pentru studiul informaticii prin aplicarea cunoştinţelor în probleme variate.
Psihomotorii:
- Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;
- Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la informatică;
- Să dovedeasca abilitate în rezolvarea problemelor cu ajutorul calculatorului.
Strategia didactică:
Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, învăţarea prin descoperire.
Resurse materiale: soft implementat în sistemul AEL, calculatoare, tablă, manual
Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individuală.
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 7
Forme de evaluare:
- Evaluare iniţială: verificarea cantitativă şi calitativă a temei, test alcătuit din 3 itemi cu alegere multiplă (reactualizarea
cunoştinţelor);
- Evaluare formativă: întrebări, analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei, test alcătuit din 3 itemi cu alegere
multiplă (fixarea cunoştinţelor şi realizarea feed-back).
NR.
CRT
ETAPELE
LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE
ACŢIONARE
DOZAR
E
FORMAŢII DE LUCRU
ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
1
Organizarea
clasei pentru
lecţie
Notarea absenţelor.
Pregătirea elevilor cu cele necesare
lecţiei.
2 minute Toată clasa
2 Verificarea
temei de casă Se verifica efectuarea temei. 3 minute La toată clasa
3 Enunţul lecţiei
noi
Se scriu pe tablă titlul lecţiei şi
obiectivele operaţionale vizate. 2 minute
Captarea atenţiei şi trezirea
interesului pentru lecţie
Elevii scriu în
caiet titlul lecţiei
noi şi obiectivele
operaţionale
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 8
NR.
CRT
ETAPELE
LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE
ACŢIONARE
DOZAR
E
FORMAŢII DE LUCRU
ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
4 Reactualizarea
cunoştinţelor
Test, conform Anexei 1.
6 minute
Activitatea este frontală şi
individuală. Elevii urmăresc
explicaţiile profesorului,
răspund individual la
întrebările din testul iniţial,
formulează întrebări pentru
unele nelămuriri.
5
Comunicarea
noilor
cunoştinţe
INTERNET – PREZENTARE
GENERALA
TERMINOLOGIE
Termenii Internet și internet provin din
alaturarea artificială și parțială a două
cuvinte englezești:
INTERconnected = interconectat și
Network = rețea
Internet defineşte un sistem mondial de
reţele de calculatoare interconectate, care
înlesneşte serviciile de comunicare a
datelor, cum ar fi: deschiderea unei
sesiuni de lucru de la distanţă, transferul
25min.
Frontal şi individual.
Elevii vor urmări
prezentarea cu conţinutul
lecţiei care se va derula
folosind videoproiectorul.
Elevii răspund la
întrebări, formulează ei
înşişi întrebări.
Este necesar ca
elevii să scrie în
caiet deoarece
conţinutul
explicaţiilor şi al
prezentării
electronice nu
este în manual,
acestia neavand
manuale.
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 9
NR.
CRT
ETAPELE
LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE
ACŢIONARE
DOZAR
E
FORMAŢII DE LUCRU
ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
de fişiere, poşta electronică şi grupurile
de discuţii. Internet este o cale de a
conecta reţelele existente de
calculatoare, care extinde mult
posibilităţile fiecărui sistem participant.
Această reţea nu numai că reprezintă o
sursă inepuizabilă de informaţii, dar, în
acelaşi timp, este o nouă formă de
comunicare între oameni.
DEFINITIE. Internetul repezintă o
modalitate de comunicare cu lumea
întreagă fiind un mecanism transmitere
a informaţiilor, un mediu colaborativ şi
de interacţiune între indivizi, fără a ţine
cont de localizarea lor geografică.
Browserele sunt programe de navigare
ce permit accesarea unor locaţii Web.
Conţinutul afişat de browsere se numesc
pagini web.
Un browser (explorator) este un produs
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 10
NR.
CRT
ETAPELE
LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE
ACŢIONARE
DOZAR
E
FORMAŢII DE LUCRU
ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
software care oferă o interfaţă între
utilizator şi serverul de web de pe
Internet.
Exemple:
• Internet Explorer
• Netscape
• Opera .
• Mozilla
Accesarea unei pagini web
Pentru a accesa o pagina de web se
tasteaza in bara de adrese adresa paginii
respective. De obicei o adresa de web
incepe cu www.
• www –world wide web
(world=lume, wide=vast, web=pânză de
păianjen, reţea)
Ex: www.google.ro
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 11
NR.
CRT
ETAPELE
LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE
ACŢIONARE
DOZAR
E
FORMAŢII DE LUCRU
ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
www.gds.ro
Dupa introducerea adresei se apasa tasta
ENTER sau se executa clic pe butonul
Go aflat pe bara de adrese.
Paginile web contin de obicei texte
subliniate denumite HIPERLINK-URI,
care reprezinta legaturi catre o alta
pagina web.
Plasand mouse-ul pe acestea, se
transforma intr-o mână• si executand un
simplu clic sunteti condusi la o alta
pagina sau in alt loc din aceiasi pagina.
De asemenea paginile web pot contine
BUTOANE sau chiar ELEMENTE
GRAFICE, care prin apasarea cu
mouse-ul, determina trecerea la o alta
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 12
NR.
CRT
ETAPELE
LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE
ACŢIONARE
DOZAR
E
FORMAŢII DE LUCRU
ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
pagina web sau lansarea unei operatii de
descarcare informatii.
Închiderea browser-ului de web
Se va deschide meniul File din fereastra
browser-ului de web, si se va alege
comanda Close.
O varianta mai des folosita este
executarea unui clic stanga pe butonul
Close aflat in partea superioara dreapta a
ferestrei.
Servicii oferite de Internet
Internet-ul este folosit pentru comunicare
si informare (documentare). Cele mai
utilizate servicii sunt:
• E-mail – primirea si trimiterea de
mesaje
• Newsgroup, forumuri – discutii pe
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 13
NR.
CRT
ETAPELE
LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE
ACŢIONARE
DOZAR
E
FORMAŢII DE LUCRU
ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
diferite teme
• Chat – conversatia intre persoane
• Căutarea informaţiilor prin
motoare de căutare
• Comerţul electronic
• Tranzacţii bancare pe Internet
• Baze de date on-line
Aplicatie:
1. Accesati pagina web a Liceului
Tehnologic Bâlta , folosindu-vă de
un motor de cautare (google).
2. Mergeti la sectiunea Despre noi si
descărcati prima fotografie afişată
acolo.
3. Tastati in bara de adrese,
urmatoarea adresa:
http://forum.portal.edu.ro/
4. Observati categoriile si subiectele
de discutie
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 14
NR.
CRT
ETAPELE
LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE
ACŢIONARE
DOZAR
E
FORMAŢII DE LUCRU
ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
6
Fixarea
cunoştinţelor şi
realizarea
feed-back-ului
Test pentru fixarea cunoştinţelor despre
Internet.
Elevii vor primi o fisa, conform Anexei
2.
8 minute Profesorul va monitoriza
modul de rezolvare a fisei
Dacă se constată
că nu au fost
înţelese unele
noţiuni, se reia
explicaţia
acestora cu
ajutorul elevilor
care le-au înţeles
7 Notarea Pe baza activităţii elevilor se dau note 2 minute Notele se trec în catalog.
8 Tema pentru
acasă
Cautarea pe Internet de informatii mai
detaliate privind termenii noi predati. 1 minut
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 15
Anexa1
TEST
1. Care sunt dispozitivele de intrare ?
a.tastatura
b.mouse
c.tableta grafica
d.castile
2.Numeste cea mai mica unitate de masura a informatiei
3.Precizeaza rolul Imprimantei
4.Priveste cu atentie imaginile :
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 16
Deseneaza un pătrat , un cerc si un triunghi. Scrie denumirile dispozitivelor de intrare în cerc , pe cele de iesire în pătrat
iar pe cele de intrare – iesire în triunghi.
5. Notează care dintre afirmatiile de mai jos sunt adevărate :
a. DVD –ul este un dispozitiv de stocare a datelor
b. Monitorul este un dispozitiv de intrare a datelor
c. Imprimanta este un dispozitiv de iesire a datelor
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 17
Anexa 2
Test
1. Ce servicii ofera Internetul ?
2. Definiti motorul de cautare. Dati exemple.
3. Cauta pe Internet o imagine cu Mihail Sadoveanu si salveaz-o in directorul Evaluare .
4. Enumera 5 informatii pe care nu ar trebui sa le impartasesti niciodata cuiva de pe Internet.
5. WWW este:
a. O adresa din Internet
b. O retea de calculatoare
c. Un serviciu oferit de Internet
d. Un serviciu disponibil pentru o marca de masini.
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 18
Rezolvare
1. Internetul ofera urmatoarele servicii:
-accesul calculatoarelor la distanta
-transferul de fisiere
-posta electronica
-stiri si discutii
-prezentarea si cautarea informatiilor 2p
2. Motorul de cautare este un program care acceseaza Internetul in mod automat si care retine titlul , cuvinte cheie si ,
partial , continutul paginilor web intr-o colectie de date. 2p
3.
Mihail Sadoveanu 2p
4. -Nu se divulga pe Internet date personale (nume , adresa , parole , date despre familie )
-Nu se discuta cu persoane necunoscute
- La redactarea unui mesaj nu se folosesc majuscule in exces
-Nu se folosesc afirmatii neadevarate la adresa altor persoane
- Nu se folosesc in mesaje in exces prescurtari sau acronime . 2p
5. c 2p
Total 10 p
DUMITRA ADELA ROXANA
JUDETUL GORJ , SERIA 1, GRUPA 1. 19