Upload
anca-berbunschi
View
410
Download
4
Embed Size (px)
DESCRIPTION
modele proiect de lectie poerationalizarea obiectivelor
Citation preview
PROIECT DIDACTIC INTERDISCIPLINAR (Se poate considera că acest proiect presupune utilizarea şi a celorlalte 2 modalităţi de
organizare a conţinuturilor: diferenţiată şi personalizată şi respectiv, organizarea informatizată)
Grădiniţa: Educator/Propunător: Nivel: II Grupa: mare Tema: Cum este /a fost şi va fi aici pe pământ. Subtema/Subiectul activităţii: ”Primavara în grădină”
Domenii experenţiale implicate:Estetic şi creativ, Limbă şi comunicare, Ştiinţe, Psihomotric
Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual Tipul de activitate: mixtă (predare-învăţare, formare de priceperi şi deprinderi) Mijloc de realizare:, decorare, joc de masă, activitate practică, joc didactic, euritmie Locul desfăşurării: sala de grupă Obiectiv didactic fundamental/Scop:
• Formarea deprinderilor de a alcătui mulţimi, de a raporta numărul la cantitate şi de a-i asocia cifra corespunzătoare, de a pune în corespondenţă elementele mulţimilor date, de a efectua operaţii simple de adunare şi scădere în limitele 1-10;
• Stimularea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a gustului pentru frumos.
Obiective operaţionale:
• O1-să alcătuiască mulţimi cu elementele date, raportându-se la anumite criterii ;
• O2-să numere elementele mulţimilor asociindu-le cifrele corespunzătoare; • O3-să denumească materialele necesare realizării lucrărilor practice:
floricele, fluturaşi, buburuze, albinuţe, miei; • O4-să manifeste o atitudine pozitivă faţă de muncă, faţă de produsele
grupului şi faţă de cele personale; • O5-să-şi dezvolte gustul estetic analizându-şi propria lucrare, după
criteriile fixate; • O6-să utilizeze corect instrumentele de lucru - carioca în exprimarea liberă
a gestului grafic; • O7-să realizeze diferite forme pe suprafaţa dată; • O8-Să-şi coordoneze mişcările, pe un anumit ritm, pentru crearea unei
atmosfere de bună dispoziţie. Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, metode de simulare (joc de rol), modelare didactică, problematizarea, studiu de caz,. instruire programată
Material didactic: panou cu copaci, nori şi soare, palete cu cifre, foarfece, lipici, şerveţele, flori, buburuze, albine, fluturi, păsări,pene, miei, lână, carioci, bucăţele de hârtie colorată, ace cu bold.
Forme de organizare: individuală, frontală, pe grupe. Bibliografie:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 – 6/7 ani) – 2008; 2. Scrisoarea Metodică: Educaţia este un orizont, nu o destinaţie...
3. ***, Ghid pentru proiecte tematice – Activităţi integrate pentru
preşcolari (3 – 5 ani), Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;
4. ***, Activitatea integrată din grădiniţă, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
5. Ghid de bune practici (3—6/7 ani) 2009
Obiective operaţionale
STRATEGII DIDACTICE
(Metode, mijloace, forme de organizare)
EVALUARE (metode, tehnici,
instrumente)
Etapele activităţii
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
METODE ŞI
PROCEDEE
MATERIAL
DIDACTIC
1. Etapa organizatorică a) Captarea atenţiei
Se creează condiţii optime pentru desfăşurarea activităţii: - se aranjează mobilierul; - se pregăteşte materialul didactic; - intrarea ordonată a copiilor. În sala de grupă se aude în surdină o melodie de primavară. La intrarea în clasă
Observaţia Demonstra
ţia
Instruire programat
ă
Tablou Calculator, DVD
Observarea sistematică a comportamentului copilului
copiii observă un tablou mare (o grădină) cu câteva semne ale primăverii: iarbă verde, cer senin, un soare, trei pomi, doi nori, o buturugă. Dar vor decoperi că tabloul nu este complet.
2. Anunţarea te-mei şi a obiecti-velor
Activitatea de astăzi se va numi Primăvara
în grădină. Se realizeză o scurtă introducere, pentru a familiariza copiii cu tema activităţii: Pentru ca toată natura din tabloul nostru să se trezească la viaţă, astăzi vom face ca elementele din el să devină cât mai reale. Pentru ca acest lucru să se întâmple voi veți realiza flori, fluturi, albine, buburuze şi miei. După finalizarea lucrărilor ne vom juca cu lucrările realizate de voi: veți forma mulțimi, veți pune în perechi, veți număra viețuitoarele realizate de voi, în continuare le vom aşeza în tablou, iar în final veţi deveni şi voi floricele, buburuze, albiniţe şi veţi dansa. Se prezintă copiilor subtemele şi
explicaţia tablou Probe orale
obiectivele propuse spre realizare.
3. Dirijarea învǎ-ţǎrii (abordare interdisciplinară sau integrată a conţinuturilor)
Se formează două centre de activitate deschise, oferindu-se explicaţii necesare realizării obiectivelor menţionate. Se prezintă mijlocele de învăţământ ce vor fi folosite. Copiii îşi vor alege centrul la care vor să lucreze/ joace pentru început: Artă: Fluturi – decorare cu elemente grafice. Joc de masă: Imagini de primăvară - puzzle Se dă semnalul de începere a lucrului. Pe tot parcursul desfăşurării activităţii, educatoarea trece pe la centrele de interes, insistând cu explicaţii la centrul Artă unde se desfăşoară activitatea de decorare. Se urmăreşte modul cum se relaţionează, cum se comunică şi modalitatea în care se distribuie rolurile cu partenerii de grup, dar şi cum manipulează materialele pentru joc. Se dă semnalul
explicatia conversaţia Modelare ddactică Explicaţia Joc didcatic/joc de rol exerciţiul
fluturi, carioci puzzle
Probe practice Interevaluare E: evaluare orală/ individuală Analiza produselor activităţii
prevestitor, apoi cel de încetare a lucrului / jocului. Educatoarea va trece pe la fiecare centru şi va pune întrebări cu privire la sarcinile didactice efectuate. Se va aprecia munca pentru fiecare centru. Se va organiza o expoziţie cu fluturii decoraţi. După terminarea lucrărilor prin intermediul jocului, copiii vor ieşi pe culoarul grădiniţei şi vor executa câteva exerciţii de mişcare prin cânt: Luaţi seama bine În picioare drepţi Ochii toţi la mine Mâinile la piept. 1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3 Aşa copii. Luaţi seama bine După cum v-am spus Ochii toţi la mine Mâinile în sus. 1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3 Aşa copii Luaţi seama bine Cum v-am arătat Ochii toţi la mine Mâinile pe cap. 1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3 Aşa copii. Se revine în sala de grupă, pregătindu-se cinci ateliere unde se
exerciţiul exerciţiul Exerciţiul Demonstraţia
Probă practică Studiu de caz I: lipesc bucăţele de hârtie pe flori buburuze, albinuţe, pene pe păsări, lână pe miei E: analiza produselor activităţii practice
desfăşoară activitatea practică. Activitate practică - lipire Copiii sunt anunţaţi cum se va desfăşura activitatea, prin raportare la modul de lucru: vor lipi pe floricele bucăţele de hârtie colorată autocolantă, pe albinuţe lipesc bucăţele de hârtie galbenă, pe buburuze buline negre, pe păsărele pene, pe miei lână de oaie. Vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie colaje pe care le vor utiliza mai târziu în cadrul activitaţii matematice, la jocul didactic. După ce au ascultat explicaţiile, copiii îşi vor alerge unul din atelierele propuse: floricele, buburuze, albinuţe, păsărele sau miei. Vor primi câte un ecuson care indică apartenenţa la unul din ateliere.
Copiii vor denumi materialele pregătite pe măsuţe şi se vor apuca de lucru. În timp ce lucrează se pun în surdină cântece de primavară, educatoarea va trece de la un copil la altul intervenind cu precizări verbale, îndrumări acolo unde este cazul.
În cazul în care copiii doresc să realizeze şi alte lucrări, de la alt centru şi timpul le permite, li se dă această posibilitate. Educatoarea împreună cu copiii analizează produsele finalizate.
4. Obţinerea performanţei
Activitate matematică: joc didactic Se oferă posibilitatea copiilor de a se juca cu materialele realizate la activitatea practică (domeniul om şi societate) şi artă în cadrul unei activităţi matematice. Explicarea regulilor Li se va explica copiilor regulile jocului. Pe rând copiii vor rezolva sarcinile rostite de educatoare. Vor pune în tabloul din
explicaţia exerciţiul Problematizare Studiu de
I: ascultă explicaţiile Observarea comportamentului copiilor Interevaluare Autoevaluare I: realizează sarcinile
faţa lor alte elemente de primăvară. Un copil pune pe tablou elementele, altul le va număra pentru a verfifica dacă colegul său a rezolvat sarcina corect. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate. Jocul de probă Se efectuează jocul de probă cu un copil pentru a vedea dacă şi-au însuşit corect regula jocului. Desfăşurarea jocului propriu-zis Pe rând, păstrând ordinea copiii vor veni la panou pentru a pune în el ceea ce i se cere. Sarcina 1:
„Din greşeală, cât timp voi aţi fost plecaţi s-au amestecat elementele. Haideţi să le sortăm!” Trei, patru copii din grupă îndeplinesc sarcina rostită de educatoare, formează mulţimi de elemente după formă (fluturi, flori, albiniţe, păsări, buburuze, miei), ceilalţi sunt atenţi pentru a-i verifica.
Sarcina 2: „Număraţi fluturii!”
(7) „Alege cifra corespunzătoare!”
Sarcina 3:
caz exerciţiul
I: aranjează vieţui-toarele pe panou E: orală/individuală
„Număraţi florile!” (5) „Alege cifra corespunzătoare!”
Sarcina 4: „Număraţi
albiniţele!” (6) „Alege cifra corespunzătoare!”
Sarcina 5: „Număraţi
păsările!” (4) „Alege cifra corespunzătoare!”
Sarcina 6: „Număraţi mieii!”
(5) „Alege cifra corespunzătoare!”
Sarcina 7: „Număraţi
buburuzele!” (7) „Alege cifra corespunzătoare!”
Sarcina 8: „Puneţi pe panou
tot atâtea floricele cât arată cifra! (5)”
Sarcina 9: „Puneţi pe panou
tot atâţia fluturi câţi iezi are capra din poveste! (3)”
Sarcina 10: „Puneţi pe panou
(în pomi) tot atâtea păsărele câte picioare are un scaun (4)!”
Sarcina 11: „Puneţi pe panou
(lângă buturugă) tot atâtea buburuze cât arată cifra 7!”
Sarcina 12: „Printre floricele
zboară 6 albine!” Sarcina 13:
„Puneţi pe panou (prin iarbă) tot atâţia miei cât arată cifra 5! ” Complicarea jocului – rezolvare de problemă Copiii închid ochii. Educatoarea pune într-un singur pom 4 păsărele.
“Dacă în pom se jucau 4 păsărele şi una s-a speriat şi a zburat. Câte păsărele se mai joacă în pom?” (4-1=3)
5. Încheierea activitǎţii. Asigurarea feedback-ului
Euritmie În încheiere, costumaţi în flori, buburze, albinuţe, soare şi pe un fond mizical adecvat, copiii se vor mişca liber. Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare al activităţii şi se precizează gradul de participare a copiilor în realizarea sarcinilor transmise pe parcursul zilei. Se distribuie copiilor recompense bomboane cu miere de albine. Copiii vor ieşi din sală pe ritmurile melodiei.
conversaţia
costume diverse CD-player bomboane cu miere de albine
E-apreiceri stimulative I-dansează
Anexe
PROIECT PROIECT PROIECT PROIECT DE DE DE DE LECŢIELECŢIELECŢIELECŢIE
Propunător:
Data: 12. 11. 2011
Şcoala:
Clasa a III-a A
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română -Lectura
Unitatea de învăţare: Toamna aurie
Subiectul lecţiei: „Toamna aurie” – recapitularea textelor despre toamnă
Tipul lecţiei: de formare de priceperi şi deprinderi
Obiectiv didactic fundamental : consolidarea deprinderilor de lucru cu textul literar/nonliterar
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
A.Cognitive:
O1. – să citească corect, conştient şi coerent texte cunoscute, cu intonaţia cerută de semnele de
punctuaţie;
O2 – sa recite texte literare în versuri, demonstrând înţelegerea mesajului artistic al acestora;
O3 – să evidenţieze înţelegerea textelor literare narative/nonliterare citite prin rezolvarea corectă a
exercitiilor propuse;
O4 – să intuiasca părtile componente ale unui mesaj electronic (e-mail) precum si modalitatea de
transmitere a unui astfel de mesaj;
B.Psihomotorii:
O5– să scrie lizibil şi îngrijit, in ritm propriu, respectând normele scrierii caligrafice si ortografice;
O6- să lucreze eficient în grup pentru a completa un careu, texte lacunare sau pentru a realiza un
desen.
C.Afective:
O7 – să exprime bucuria reuşitei personale, a grupului din care fac parte si a clasei;
O8– să manifeste interes pentru lectura textelor literare/nonliterare.
Resurse:
A. Bibliografice :
� Marian Barbu (coordonator) -Metodica predării limbii si literaturii romane-invatamant
primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2008
� Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,
1993
� M.E.C-Programa şcolară – a III-a, Bucureşti, 2004.
� Mirela Mihaescu, Minodora Platcu, Anita Dulman, Limba şi literatura română – manual
pentru clasa a III-a, Ed. Radical, Craiova, 2011
� ***Metodica predarii teoriei literare la ciclul primar-clasele a III-a si a IV-a, Editura
Gheorghe Alexandru, Craiova, 2008
B. Metodologice/Strategii didactice::
1. metode şi procedee: lectura explicativă, problematizarea, lucrul pe grupe
conform teoriei inteligentelor multiple, diagrama Venn, explicatia, demonstratia
2. mijloace şi materiale: fise de lucru, reteaua internet (Yahoo Mail, Wikipedia),
planse didactice, coli hartie, calculator, videoproiector (material PPT, film
didactic), instrument muzical (chitara), tabla interactiva
3. forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
C. Temporale: 60 minute
D. Umane: 30 elevi
DESFĂŞURAREA LECŢEI
NR. CRT.
ETAPELE LECŢIEI
OB. OP.
CONŢINUTURI STRATEGII
DIDACTICE
TIMP EVALUARE
1. Organizarea clasei
CAPTAREA ATENTIEI
O1
O1
O3
O4
Se capteaza atentia elevilor prin intermediul ghicitorii : Au plecat spre ţări cu soare Pasările călătoare, Căci la noi e frig şi plouă, Vântul bate cu putere, Frunzele-au căzut si ele. In cămară adunate Stau la sfat fructele coapte. Nu este greu de ghicit, Ce anotimp a sosit ? (TOAMNA) Elevii sunt informaţi ca au primit un e-mail de la Doamna Toamna prin care aceasta le prezinta admiratia dansei pentru munca lor de cand a inceput scoala. Textul mesajului este urmatorul :
Dragii mei copii, Ma aflu spre sfârşitul calătoriei mele de anul acesta pe meleagurile românesti. Inca de la inceputul lunii septembrie strabat tara in lung si-n lat, aducand oamenilor roade bogate in hambare. V-am vazut bucurandu-va de inceputul anului scolar, de frunzele aramii pe care le-am scuturat din pomi, de strugurii zemosi si parfumati, culesi din vii. Am trecut pe la geamul clasei voastre si v-am vazut desenandu-ma cum v-ati priceput mai bine, citind texte literare in care eram descrisa, scriind compuneri in care m-ati prezentat asa de frumos, lucrand cu frunze si seminte la orele de educatie tehnologica. Pentru toate acestea va multumesc, va felicit si va rog sa-mi
Videoproiector-material PPT Frontal Internetul Yahoo Mail Lectura explicativa Explicatia demonstratia
2 min
3 min
Observarea comportamentul
ui elevului
Probă orală
trimiteti ca raspuns un e-mail la care sa atasati fotografii cu toate aceste lucrari ale voastre. Le voi folosi pentru a castiga intrecerea pe care am ponit-o cu surorile mele, celelalte anotimpuri ale anului. Va multumesc frumos ! Doamna Toamnă
2. ANUNŢAREA OBIECTIVELOR şi a temei
noi
O1
Sunt afisate obiectivele: Astăzi: -vom recapitula informatiile despre textul literar/nonliterar; -vom lucra in perechi/pe grupe pentru a realiza sarcinile propuse; -vom raspuinde e-mail-ului Doamnei Toamna; -vom fi atenti si activi la explicatiile doamnei invatatoare.
algoritmic frontal videoproiector explicatia demonstratia
1min
Observarea comportamentul
ui elevului
3. REACTUALIZ
AREA CUNOSTINTE
LOR
O3
Elevii sunt intrebati urmatoarele: Ce este textul? (o înlănţuire de propoziţii legate prin înţeles) Unde gasim si folosim texte? (în cărtile de literatura-texte literare, dar si in enciclopedii, manuale de stiinte ale naturii, matematica, atlase, reviste, ziare etc,-texte nonliterare) Ce texte literare am studiat la ora lectura de la inceputul anului scolar? (Prîslea cel voinic si merele de aur, de Petre Ispirescu, Frunza, de Emil Gîrleanu, Ce te legeni..., de Mihai Eminescu, Balada unui greier mic, de George Topîrceanu) Despre ce texte nonliterare am discutat? (regulamentul scolar, reteta culinara, texte despre toamna din enciclopedii, internet).
Algoritmic Frontal Oral Conversatia Explicatia
2 min
Probe orale Observarea
Comportamentului elevului
a) Li se prezinta elevilor un material PPT ce cuprinde in prima parte text nonliterar (informatii stiintifice despre anotimpul toamna) si in partea a doua texte literare in versuri in care este descrisa toamna.(elevii lectureaza textele)
Semialgoritmic Frontal Videoproiector-material PPT Lectura explicativa
5 min
Probe practice
b) Fisa de lucru in perechi, cu
verificare dupa fiecare exercitiu lucrat (Anexa 1). Se consolideaza deprinderile de lucru cu textul literar narativ: fragmente, personaje, formularea de intrebari si raspunsuri, caracterizarea personajelor, morala textului).
Semialgoritmic Pe grupe Fisa de lucru Videoproiector-material WORD Lectura explicativa Exercitiul Diagrama Venn
10 min
Observarea
comportamentului elevului
Probe scrise
c) Recitare Balada unui greier
mic, de G. Topîrceanu, Ce te legeni..., de Mihai Eminescu, Fiind băiet păduri cutreieram, de Mihai Eminescu (elevii recita, făcând dovada înţelegerii mesajului textelor literare)
Semialgoritmic Frontal Oral Demonstratia
5min
Observarea
comportamentului elevului
Auto/Interevaluare
4. FIXARE ŞI CONSOLIDA
RE
O1 O2
O2
O3
O1
d) Se deschide ro.wikipedia.org
si Se gaseste pagina cu informatii despre anotimpul toamna. Se exemplifica astfel o alta modalitate de a gasi infromatii despre acest subiect: enciclopedia virtuala. Se da cautare „toamna” si se analizeaza pagina deschisa.
Semialgoritmic Frontal Videoproiector – reteaua internet- ro.wikipedia.org explicatia demonstratia
2 min
Observarea
comportamentului elevilor
5. OBTINEREA PERFORMAN
TEI
O1 O3
O5 O6
Se împarte clasa pe grupe de cate 5 elevi, obtinându-se astfel 6 grupe. Se lucreaza pe grupe, conform următoarelor cerinte: Grupa 1: Careu (Anexa 2) Grupa 2: Alege cuvântul potrivit şi completează textul! (Anexa 3) Grupa 3: Folosind datele din tabel, completează! (Anexa 4) Grupa 4: Realizează un desen citind textul! (Anexa 4) Grupa 5: Asociază text, titlu şi autor, imagine! (Anexa 5) Grupa 6: Spuneti-vă părerea! (Anexa 6)
Semialgoritmic Pe grupe de cate 5 elevi. Coli de scris, format mare Exercitiul Explicatia Demonstratia Problematizarea
5 min
Autoevaluare Interevaluare
O3 Se realizeaza verificarea modului cum s-au rezolvat cerintele propuse anterior (un reprezentant al fiecarei echipe, delegat de învăţător, prezinta sarcina de lucru si modul in care au realizat-o).
Semialgoritmic Frontal Explicatia Demonstratia
12 min
Observarea comportamentul
ui elevilor Autoevaluare
Este apreciata corespunzator munca fiecarei echipe in parte si primesc apoi calificativul cuvenit.
Algoritmic Frontal explicatia
2 min
scrisa
6. ASIGURAREA RETENŢIEI
ŞI A TRANSFERU
LUI
O1 O3
O8 O9
Este prezenat la videoproiector textul cantecului „Toamna, bine ai venit!”, muzica si versuri, Teodor Munteanu Se analizeaza textul cantecului (elevii raspund ca textul cantecului este alcatuit din 3 strofe si un refren). Elevii interpreteaza cantecul acompaniati instrumental de catre invatatoare.
Semialgoritmic Videoproiector Frontal Chitara Demonstratia
4 min
Observarea
comportamentului elevilor
Autoevaluare
7 ASIGURAREA
FEEDBACK-ULUI ŞI TEMA
PENTRU ACASA
O1 O4
O9
Este prezentat filmul in care sunt surprinse aspecte ale activitatilor din clasa si lucrari ale copiilor. Este trimis e-mailul Doamnei Toamna. Tema pentru acasa este de a redacta un mesaj de raspuns Doamnei Toamna.
Algoritmic Videoproiector- Reteaua internet-Yahoo Mail Frontal Explicatia Demonstratia
6 min Interevaluare Probe practice
PROIECT DE LECTIE SCOALA: Clasa a VIIa Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina : Fizica Profesor: Unitatea de invatare: Lumina Capitol: Lumina si sunet Titlul lectiei: Dispersia luminii / Lentile Tipul lectiei: Lectie mixta (evaluare+ predare-învăţare) OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1- sa defineasca fenomenul optic de dispersia luminii; O2- sa reprezinte grafic refractia luminii printr-o prisma optica, triunghiulara O3- sa explice fenomenul fizic de descompunere a luminii albe/naturale in fascicule monocromatice; O4-sa reprezinte prin desen si culoare spectrul ROGVAIV; O5-sa acceseze la computer lectia “Dispersia luminii”, in program AeL; O6-sa prezinte situatii intalnite in natura si in practica unde se produce acest fenomen fizic. STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee-explicatia,observatia,conversatia,experimentul,instruirea programata, metoda mozaicului; Mijloace de invatamant- din trusa de Optica: prisme optice, lentile; sursa de lumina naturala( becul,chiar razele Soarele),plicuri ce contin sarcinile de lucru ale elevilor, lentile convergente si divergente. Forme de organizare- pe grupe de elevi selectate de profesor dupa tipul de inteligenta dominanta , la elevi, conform cu Teoria Inteligentelor Multiple. Etapele lecţiei
Obiective operaţionale
Conţinuturi educaţionale
Strategii didactice
Evaluare
1. Organizarea clasei
Se pregătesc materialele necesare desfăşurării orei; se realizează prezenţa.
2. Reactualizarea cunoştinţelor
Sunt adresate câteva întrebări evaluative cu referire la cunoştinţele
Metode : Conversaţia euristică Forme de
Probe orale-Chestionarea orală
anterioare anterioare. - Care sunt sursele de lumină naturală ? Dar artificială ?
organizare : frontală
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Se anunţă titlul lecţiei si se notează pe tablă. Se oferă câteva explicaţii legate de acest conţinut şi cele însuşite anterior.
Explicaţia
4. Dirijarea învăţării
O2
Se precizează că noul conţinut va fi abordat prin constituirea unor grupe de lucru, care vor avea sarcini diferenţiate. GRUPA I-inteligenta verbala/lingvistica Sarcini de lucru- defineste fenomenul optic;explica cum se produce refractia luminii naturale printr-un mediu dispersiv; explica , in mod stiintific, intelesul cuvantului monocromatic; intervine pe parcursul lectiei cu alte completari. GRUPA II-inteligenta spatiala Sarcini de lucru- deseneaza la tabla, o prisma geometrica in spatiu ; reprezinta prin desen grafic mersul razelor de
Explicaţia Metoda mozaicului Forme de organizare: pe grupe
Probe orale Probe practice
lumina printr-o sectiune transversala a prismei ; prezinta ordinea dispersarii fasciculelor monocromatice , la intrarea si la iesirea din prisma- spectrul ROGVAIV, vine cu alte completari la lectie. GRUPA III –inteligenta corporala/kinestezica Sarcini de lucru- realizeaza un experiment prin care se vizualizeaza , pe un perete / ecran fenomenul de dispersie; face legatura experimentului cu teoria prezentata de celelalte grupe, intervine cand este cazul. GRUPA IV-inteligentei logico-matematice Sarcini de lucru- descopera si alte situatii practice in care se produce fenomenul de dispersie : pete de ulei, motorina, sticla de geam cu defecte de structura, balonase de sapun/detergent,
Metoda experimentului
Probe practice Observarea sistematică a comportamentului elevului
accesorii din sticla incolora de la obiecte de iluminat, cristaluri pretioase,sa. Prezinta la PC- lectia in AeL, rezolvand ferestrele ce apar pe ecran. GRUPA V- inteligenta interpersonala si intrapersonala Sarcini de lucru- reda prin desen , cu acuarele/culori, CURCUBEUL si fac legatura dintre fiecare culoare si starea de spirit a omului, a elevului. GRUPA VI-inteligenta muzicala Sarcini de lucru- prezinta importanta reflectoarelor intr-un concert de muzica pop, rock, in concursuri de patinaj artistic,pot compune o strofa in care sa fie prezentat CURCUBEUL,sa interventii oportune. Fiecare grupa are un leader care prezinta demersul sarcinii trasate ,mentine legatura
Instruirea programată
Sudiul de caz Probe practice
cu ceilalati si cu profesorul.
5. Obţinerea performanţei
Elevii îşi prezintă produsele rezultate în urma activităţii pe grupe şi îşi adresează reciproc întrebări.
Autoevaluarea Interevaluarea Studiul de caz
6. Asigurarea feedback-ului şi tema pentru acasă
Se fac aprecieri cu privire la modul de abordare a sarcinilor de învăţare şi a interacţiunilor din cadrul grupului.