Lule Potera: Dëshmi Personale

 • View
  219

 • Download
  5

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Dshmia personale e Lule Poters n lidhje me besimin e saj n Zotin, dhe shptimin e saj prmes Jezus Krishtit.

Transcript

 • Zanafilla | Dshmi Personale

  Zanafilla | Dshmi Personale

  Lule Potera Prishtin

  www.zanafilla.com | office@zanafilla.com

 • Zanafilla | Dshmi Personale

  Ajo q pr mua ishte dobsi ishte virtyt n syt e Perndis Jam Lulja nga Podujeva. Vij nga nj familje ku jan festuar festat fetare myslimane por q sjan praktikuar ritet fetare. Si fmij kam qen shum kureshtare pr do gj. N shtpi pr Zotin kisha dgjuar t flitej vetm kur dika i ndodhte dikujt mir ose keq dhe ather prmendej emri i Tij. N shkoll msuesit na thoshin se historikisht kemi qen t krishter por q sundimi otoman turk ka br konvertimin e popullit ton n myslimanizm. Dhe kjo gjithmon m ka acaruar kur t afrmit e mi me krenari flisnin keq pr t krishtert, e un nuk mund ta kuptoja pse na duhej t turprohemi pr besimin e t parve tan. Shum ma interpretonin Perndin si dikush t cilit duhet tia kemi frikn shum, por kjo para meje i jepte Atij nj pamje urrejtjeje dhe jo dashurie. Brenda meje dika m thoshte se Perndia na don, por prap nuk e dija si-n dhe pse-n. Shpesh pyesja veten por kur themi se Perndia na don a ka t bj kjo vetm se na ka br njerz dhe jo kafsh? Isha aq e marr sa t besoja q isha mjaft e mir sa q e meritoj t jem me Zotin kur un t shkoj nga kjo bot.

  N pranvern e vitit 2002 isha n prfundim t shkolls s mesme t mjeksis. Isha shum n stres duke menduar rreth regjistrimit n universitet. Meq isha njra ndr nxnset q jepja rezultate t mira n msime t gjitha shoqet m donin. Ato m shihnin si vajz fatlume, por un ndjehesha shum e palumtur dhe e zbrazt. Gjith lvdatat e msimdhnsve dhe shoqeve n shkoll se mbushnin dot

 • Zanafilla | Dshmi Personale

  zbraztin brenda meje. Ishte kjo koha kur i bja shum pyetje vets: Pse jam ktu? far sht kuptimi i jets? Bja pyetje prtej njohjes sime, e shpesh e krkoja edhe Zotin por m dukej shum i largt. Aq m shum q vazhdoja me pyetjet, jeta m dukej aq m e pakuptimt. do gj m dukej e zymt dhe isha shum pesimiste n jet. Gjja q m s pakti plqeja tek vetja ishte ajo q shum leht i falja dhe i duroja njerzit kur m bnin padrejtsi, dhe kt e konsideroja pr dobsi dhe shpesh fajsoja veten pse jam kaq e dobt?! Ato dit rrugs pr n shkoll u hap nj dyqan me veshmbathje nga Amerika dhe meq mimet ishin t lira dhe cilsia e tyre ishte e mir m plqente ta vizitoja shpesh. Nj dit posa hyra aty me disa shoqe vmendjen ma trhoqn disa libra q qndronin n nj raft. Me nxitim shkova tua hedh nj sy dhe pyeta shitsen nse mund ti marr - u gzova kur mora prgjigjen pozitive. N dor tani kisha Dhiatn e Re, Ungjillin e Gjonit dhe disa libra dhe broshura tjera krishtere. Posa shkova n shtpi fillova s pari me leximin e Dhiats se Re. Librin e kam pasur mikun m t mir n jet, por ky libr tani m dha nj ndjesi krejt ndryshe nga librat q kisha lexuar m par. Por kishte edhe gjra t shumta q skuptoja fare si p.sh: kur flitej pr Perndin nganjher thuhej Ati, her Biri e her Shpirti/Fryma e Shenjt si dhe prmendeshin terminologji t ndryshme biblike q sua dija domethnien. Sidoqoft, ky libr tani m ndihmoi ti shoh gjrat ndryshe, dhe msimet ishin krejt ndryshe nga ato q kisha marr gjat gjith jets sime. Nga aty e kuptova se t jesh n shrbim t t tjerve dhe t falsh leht t tjert nuk sht dobsi - n syt e Perndis

 • Zanafilla | Dshmi Personale

  sht VYRTYT. M vinte shum keq pr veten, pr vitet q i kisha jetuar n gnjeshtr duke menduar q isha mjaft e mir, por tani kur krahasova veten me Jezusin u turprova shum.

  At vit nuk u pranova n universitet, kshtu q edhe pesimizmi im pr jetn shtohej. Kur lexoja kt libr shpesh t familjes m kritikonin se po humb kohn duke lexuar libra fetar n vend q t prgatitesh pr testin kalues pr universitet. Doja shum ta vizitoja nj kish katolike sepse n at koh sdija se ka dallim n mes kishs ungjillore dhe katolike, kshtu q pr ta vizituar m duhej t shkoja n Prishtin dhe snjihja njri atje. Si rezultat edhe ndrpreva leximin e ktyre librave. N vitin 2005 fillova t punoj si infermiere n nj klinik n qytetin tim. At vit edhe u regjistrova n universitet. Ngjitur me punn time u hap nj qendr ku disa amerikan po jepnin msimin e gjuhs angleze. N at koh motra m e vogl ishte e interesuar t vijonte nj kurs pr gjuh, ather e inkurajova q t aplikonte aty, e q u pranua pastaj. Me qllim q ta msoj gjuhn m mir ajo filloi t lexoj literatur angleze dhe gjeti Jezusin n disa nga librat e C. S. Lewis-it. Kur motra pranoi Jezusin pr Zot dhe Shptimtar t saj n gushtin e 2006-s nuk m tregoi ngase kishte frik se do ta trajtoja n t njjtn mnyr si ajo m kishte trajtuar mua kur po lexoja Bibln para katr vitesh. Dhe n fakt e bra n momentin kur e kuptova.

  Nj dit motra m ftoi t shkoja me t pr t vizituar familjen e pastorit t saj e q m von u bn edhe miqt m t mir

 • Zanafilla | Dshmi Personale

  t mit. U ndjeva shum mir gjat shoqrimit me ta, dhe m bn t ndjehem shum e vlefshme. Tashm ve u ndjeva e miqsuar me kt familje dhe i krkova motrs t m marr n kish t dieln e ardhshme. Njerzit q takova tek ajo kish ishin shum t dashur. M preku shum thjeshtsia dhe dashuria e tyre e painteres ndaj meje. Asnjrin nga ata se kisha takuar m par dhe m preku mirpritja e tyre me dashuri t madhe q buronte thell nga zemra. Prderisa bota reklamon se elsi i lumturis sht paraja, un pash q asnjri aty sdukej t ishte i pasur, por t gjith dukeshin shum t lumtur dhe rrezatonin nj gzim t madh. Kur filluan t luten thash me vete - ja kshtu kam dashur gjith jetn t dgjoj t luten n gjuhn time. Pastaj kur i knduan Zotit, po t mos m vinte turp nga njerzit aty, do t qaja me z. Brenda meje e pranova Jezusin dhe thosha po tju them ktyre do m marrin pr mendjeleht. Edhe t dieln tjetr vizituam nj bashksi tjetr n Prishtin, tek e cila takova njerz q kishin t njjtn dashuri.

  Tani frika ime e vetme ishte q po ta shpallja se e kisha pranuar Jezusin t gjith shokt dhe shoqet do m largohen. Dhe m kujtohet kur pyeta gruan e pastorit a t ka ndodh n jet t humbassh shokt/shoqet? Kur ajo e kuptoi brengn time m siguroi q Perndia premton q nse keni humbur dika pr emrin Tim, un do tua shumfishoj ato dhe kt e kam vrtetuar m von - lre q shumba asnjrin nga ata por Ai m dha shum e m shum shok e shoqe nga e gjith bota.

 • Zanafilla | Dshmi Personale

  Pastaj fillova t bj studim intensiv me pastorin e motrs sime (i cili m von u b edhe pastori dhe msuesi im i Bibls) dhe i tregova q dua t pagzohem. Ai sju besonte veshve t tij far dgjoi dhe m krkoi q t jem un ajo q tia jap kt lajm gruas s tij. U gzuan pamas dhe lavdruan Perndin!

  M 4 tetor 2006 u pagzova dhe ishte dita m e lumtur e jets sime. Dielli dukej q nxehte vetm pr mua! Ishte dita kur gzimi dhe shpresa mbushn zemrn time. Tani e kuptova q pr t pasur jet sht dashur q dikush t vdiste pr ty - dhe kt e kishte br Jezusi pr mua. Tani gjeta edhe prgjigjen e t gjitha pyetjeve pr jetn q i kisha br vetes dhe Zotit. Tani kur fali dik nuk e fajsoj veten si m par por krkoj nga Perndia t m jap edhe m shum Hir dhe Dashuri q ti fal t gjith ata q sillen padrejtsisht ndaj meje. Jam shum falnderuese Perndis q m ka zgjedhur t jem bija e Tij. Vshtirsit e jets i kaloj shum m leht kur i v ato para Perndis. Falnderuese i jam Atij q e ka afruar veten e Tij tek un dhe m ka hapur syt mendjes dhe m ka zbutur zemrn q t bj zgjedhjen e duhur pr jetn time, dhe ka br q t mos ndikohem nga traditat/ritet ose nga paragjykimet e bots.

  Ska gzim m t madh sesa ta kuptosh se DIKUSH t don ashtu si je, se ka vdekur pr ty dhe sht ringjallur pr ty dhe jeton pr ty dhe n ty - nse ti ia jep at vend Atij. Ne jemi t lir n tok q t marrim njrin nga kto vendime: t jemi me Perndin n tok pr t qen prgjithmon me T n qiell ose, t jemi pa Perndin n tok pr t qen pa T

 • Zanafilla | Dshmi Personale

  prgjithmon n qiell. Dhurata na u sht ofruar falas, sht e jona ta marrim ose ta hedhim!

  Lutja ime pr t gjith sht q ta prjetojn kt gzim duke pranuar kt dhurat kaq t shtrenjt q dhurohet falas!

  Zoti ju bekoft!

  Lule Potera

  Kisha e Shptimtarit Podujev

  www. kishaprotestante-bum.com

  Ajo q pr mua ishte dobsi ishte virtyt n syt e Perndis