23
Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 19. Datum: Učitelj: Sklop: JESEN Učna enota: ŠTAFETNE IGRE Cilji: Razvijajo hitrostno koordinacijo in vzdržljivost. Sproščeno in skladno z navodili izvaja naravne oblike gibanja v različnih pogojih. Razvijajo preciznost. Zadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanje demonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracija eksperimentalna – eksperimentiranje izkustveno učenje – igra, praktično delo Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah Učni pripomočki/sredstva: klopi, kiji, žoge IZVEDBA UČNE URE I. uvodni del Teki in preskoki Naloge: 1. V sproščenem teku pretečejo klopi tako, da na vsako stopijo. 2. Z enonožnim odrivom preskakujejo klopi. 3. Z opiranjem na roke s sonožnim odrivom preskakujejo klopi. 4. Prvo klop preskočijo, drugo podplazijo. Gimnastične vaje 1

files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 19. Datum:Učitelj:

Sklop: JESEN

Učna enota: ŠTAFETNE IGRE

Cilji: Razvijajo hitrostno koordinacijo in vzdržljivost. Sproščeno in skladno z navodili izvaja naravne oblike gibanja v različnih pogojih. Razvijajo preciznost. Zadovoljijo potrebo po gibanju in igri.

Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanjedemonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracijaeksperimentalna – eksperimentiranjeizkustveno učenje – igra, praktično delo

Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah

Učni pripomočki/sredstva: klopi, kiji, žoge

IZVEDBA UČNE URE

I. uvodni del Teki in preskoki

Naloge:1. V sproščenem teku pretečejo klopi tako, da na vsako stopijo.2. Z enonožnim odrivom preskakujejo klopi.3. Z opiranjem na roke s sonožnim odrivom preskakujejo klopi.4. Prvo klop preskočijo, drugo podplazijo.

Gimnastične vaje

II. glavni del Tekmovalne štafete

Učence razdelimo v 4 skupine. Po telovadnici v enakomernih presledkih pravokotno na kolone učencev razporedimo štiri klopi.1. naloga: V teku preskakujejo klopi, dotaknejo se stene telovadnice in tudi v teku nazaj preskakujejo klopi.2. naloga: Klopi podplazijo, dotaknejo se stene telovadnice in v teku nazaj preskakujejo klopi (na klop lahko tudi stopijo).3. naloga: Premikajo se po vseh štirih zadenjsko, preko klopi splezajo (kot pri meritvah za ŠVZ karton, ko splezajo preko pokrova švedske skrinje). Ko preplezajo zadnjo klop, stečejo do stene in v teku nazaj preskakujejo klopi.Vsako nalogo vsaj trikrat ponovimo.

1

Page 2: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

III. zaključni del Podiranje kija Tekmovanje v podiranju kija (oddaljen 6–7 m). Žogo kotalijo ali mečejo. Katera skupina v

določenem času večkrat podere kij?

2

Page 3: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 20. Datum:Učitelj:

Sklop: JESEN

Učna enota: NARAVNE OBLIKE GIBANJA IN IGRE (ocenjevanje)

Cilji: Sproščeno in skladno izvajajo naravne oblike gibanja. Varno izvajajo zahtevnejše gibalne naloge, skladno z navodili. Upoštevajo pravila izbranih elementarnih in moštvenih iger ter športnega obnašanja.

Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanjedemonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracijaeksperimentalna – eksperimentiranjeizkustveno učenje – igra, praktično delo

Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah

Učni pripomočki/sredstva: kiji, večnamenske blazine, klopi, švedska skrinja, blazina, žoge

IZVEDBA UČNE URE

I. uvodni delOcenjevanje doseganja cilja:Upoštevajo pravila izbranih elementarnih in moštvenih iger ter športnega obnašanja.Predlog izvedbe ocenjevanjaIzberemo igre, ki jih učenci dobro poznajo in poznajo njihova pravila, npr. Kdo se boji črnega moža, Avioni – poplava – potres, Lev in tiger ...

Gimnastične vaj

II. glavni del Naravne oblike gibanja – poligon

Ocenjevanje doseganja ciljev:Sproščeno in skladno izvajajo naravne oblike gibanja.Varno izvajajo zahtevnejše gibalne naloge, skladno z navodili.Predlog izvedbe ocenjevanjaPostavimo poligon, učenci gredo skozi poligon večkrat. Izvajanje poligona otežimo tako, da morajo s seboj nesti večjo žogo.1. Tek med stožci,2. premagovanje ovir (ovire sestavimo iz večnamenskih blazin),3. preskakovanje nižjih ovir (npr. klopi),4. plazenje skozi okvire švedske skrinje ali pod klopmi,5. plezanje čez švedsko skrinjo in seskok na blazino,6. kotaljenje po blazini.

3

Page 4: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

III. zaključni delIgramo igre, ki jih učenci dobro poznajo, npr. Mačka in miš, Gnilo jajce ...

4

Page 5: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 21. Datum:Učitelj:

Sklop: JESEN

Učna enota: MET ŽOGE

Cilji: Usvajajo tehniko zgornje podaje. Pridobivajo spretnost pri ravnanju z žogo. Razvijajo osnovno motoriko. Ob igrah se sprostijo in razvedrijo.

Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanjedemonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracijaeksperimentalna – eksperimentiranjeizkustveno učenje – igra, praktično delo

Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah

Učni pripomočki/sredstva: teniške žogice

IZVEDBA UČNE URE

I. uvodni del Tek

Trije krogi teka, nato krog hoje z globokim dihanjem. Sledi 1 minuta neprekinjenega teka. Gimnastične vaje

II. glavni del Zgornja podaja

Najprej razložimo in pokažemo tehniko meta (posebno pomembna je postavitev zamašna roka – nasprotna noga; npr. desničarji pri metu dajo naprej levo nogo).Vsak učenec naj ima svojo žogico (teniško ali iz pene ali iz blaga).- Učenci najprej samo z gibi nakazujejo met.- Nato se postavijo pred steno, žogico mečejo ob zid in jo lovijo (poskusijo naj metati z

obema rokama).- Učenci se postavijo v kolono na en konec telovadnice; prvi v koloni vrže žogico čim dlje,

nato steče za njo in se vrne na konec kolone; opazujemo in opozarjamo na napake pri metanju.

- Učenci se razdelijo v pare, vsak par ima svojo žogo. Učenca si žogo podajata, če jima gre, lahko razdaljo med seboj povečata.

III. zaključni del Preizkušnja do 10

5

Page 6: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Vsak učenec se s svojo žogico postavi dva do tri metre od stene in poskusi uspešno izvesti vseh 10 vaj.1. Žogo mečemo ob steno in jo lovimo z obema rokama.2. Mečemo z desno, lovimo z obema.3. Mečemo z levo, lovimo z obema.4. Mečemo in lovimo z desno.5. Mečemo in lovimo z levo.6. Mečemo z desno, lovimo z levo.7. Mečemo z levo, lovimo z desno.8. Žogo vržemo, enkrat zaploskamo in ulovimo.9. Žogo vržemo, zaploskamo dvakrat ali trikrat in jo ulovimo.

10. Žogo vržemo, se zavrtimo in jo ulovimo.

6

Page 7: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 22. Datum:Učitelj:

Sklop: JESEN

Učna enota: VODENJE ŽOGE

Cilji: Razvijajo hitrostno koordinacijo in temeljna koordinacijska gibanja z roko. Pridobivajo spretnost pri ravnanju z žogo. Športno prenesejo poraz ali zmago.

Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanjedemonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracijaeksperimentalna – eksperimentiranjeizkustveno učenje – igra, praktično delo

Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah

Učni pripomočki/sredstva: žoge

IZVEDBA UČNE URE

I. uvodni del Igra: Poplava

Učenci prosto tečejo po telovadnici. Na klic "Poplava" čim hitreje poiščejo orodje in se povzpnejo nanj, tako da se s stopali ne dotikajo tal. Igro večkrat ponovimo.

Gimnastične vaje

II. glavni del Vodenje žoge

Vaje vodenjaVsak učenec dobi svojo žogo, nato se razporedijo po telovadnici tako, da ima vsak dovolj prostora za izvajanje nalog.Primeri:vodi žogo na mestu,spreminjaj način vodenja počasi – hitro in visoko – nizko,vodenje žoge na mestu z levo roko in izmenoma z levo in desno roko,vodenje žoge v hoji v različnih smereh,vodenje žoge v sproščenem, zmerno hitrem teku,v teku mečejo žogo v zrak in jo lovijo.Sledi partnerjuUčenci se razdelijo v pare. Eden v paru je vodja in vodi žogo po telovadnici, drugi mu sledi. Vlogi nato menjata.

7

Page 8: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

III. zaključni del Štafeta z žogami

Učenci se razdelijo v enako številčne kolone; v koloni stojijo tesno skupaj.1. naloga: Prvi v koloni poda žogo nazaj nad glavo učencu, ki stoji za njim, ta poda žogo naprej ... Ko pride žoga do zadnjega učenca v koloni, ta z žogo steče na čelo kolone in igra se ponovi.2. naloga: Učenci v koloni stojijo razkoračno. Prvi v koloni zakotali žogo nazaj med nogami do zadnjega v koloni. Ta z žogo steče na čelo kolone in igra se ponovi.

8

Page 9: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 23. Datum:Učitelj:

Sklop: JESEN

Učna enota: MOŠTVENE IGRE Z ŽOGO

Cilji: Vadijo tehniko pravilnega komolčnega meta. Pridobivajo natančnost pri metu v cilj. Se navajajo na sodelovanje s soigralci. Pridobivajo spretnost pri ravnanju z žogo. Športno prenesejo zmago ali poraz.

Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanjedemonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracijaeksperimentalna – eksperimentiranjeizkustveno učenje – igra, praktično delo

Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah

Učni pripomočki/sredstva: žoge

IZVEDBA UČNE URE

I. uvodni del Tek Trikrat po minuto teka. Vmes hoja z dihalnimi vajami. Gimnastične vaje

II. glavni del Moštvene igre z žogo

Med enim ognjemDoločimo meje igrišča. V igrišče se postavijo vsi učenci, razen dveh strelcev, ki stopita vsak na en konec igrišča. Strelca ciljata igralce v polju. Vsak zadetek jima prinese točko. Če pa učenec v polju žogo ujame, dobi točko njegova skupina. Kdo zbere več točk v določenem času?Žoganje čez poljeUčence razdelimo v dve skupini tako, da je v vsakem polju enako število igralcev. Za nasprotnikovo stranjo ima vsaka skupina enega igralca. Ta zadeva nasprotnike. Notranji igralci ne zadevajo, ampak žogo le ulovijo in jo podajajo zunanjemu soigralcu. Igralec, ki je zadet, se pridruži zunanjemu igralcu in mu pomaga zadevati nasprotnike.

III. zaključni del Igra: Ujemi žogo

9

Page 10: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Učenci se postavijo v krog. Eden vrže žogo visoko v zrak in pokliče nekoga od sošolcev. Poklicani steče in ujame žogo ter zakliče “stoj!”, ostali se medtem razbežijo, na klic pa obstanejo na mestu. Nato poskuša enega izmed njih zadeti. Kdor je zadet, dobi kazensko točko ter žogo in nadaljuje igro.

Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 24. Datum:Učitelj:

Sklop: JESEN

10

Page 11: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Učna enota: VAJE ZA RAVNOTEŽJE

Cilji: Razvijajo osnovne motorične sposobnosti in spretnosti Izvajajo vaje za razvijanje ravnotežja Zavestno nadzorujejo telo v različnih položajih. Zadovoljijo potrebo po gibanju in igri.

Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanjedemonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracijaeksperimentalna – eksperimentiranjeizkustveno učenje – igra, praktično delo

Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah

Učni pripomočki/sredstva: kartončki ali žogice

IZVEDBA UČNE URE

I. uvodni del Igra: Okamnele babe

Eden izmed učencev je lovec. Kogar se lovec dotakne, okamni (obstoji na mestu v razkoračni stoji). Okamnele učence lahko rešijo ostali igralci tako, da se jim splazijo med nogama.

Gimnastične vaje

II. glavni del Vaje za ravnotežje

Vaje izvajajo v paru. Medtem ko prvi izvaja nalogo, ga drugi usmerja in popravlja. Nato vlogi menjata.- 30 cm pred seboj na tla položi karton ali žogico. Poklekni in položi obe roki za hrbet. Z

nosom se poskusi dotakniti kartona, ne da bi pri tem izgubil ravnotežje.- Stoja na eni nogi. S tal poskusi pobrati kartonček, ne da bi izgubil ravnotežje. Kako daleč

proč lahko postaviš kartonček, da ga boš še uspešno pobral?- Stoja ne eni nogi. Roki položi na tla, drugo nogo iztegni nazaj. S čelom se dotakni tal,

nato se vrni nazaj v izhodiščni položaj.- Stoja ne eni nogi, drugo nogo iztegnejo pred seboj. Počep na eni nogi. Vajo ponovijo še z

drugo nogo.- Sedi na tla. Nogi iztegni in jih dvigni od tal v obliki črke V. Z rokama se ne smeš dotikati

tal. Zadrži položaj 5 sekund.

- Stoja na lopaticah, položaj zadrži 10 sekund.- Delo v paru. Učenca ležeta na hrbet z glavama skupaj. Izvedeta stojo na lopaticah, stopala

stakneta skupaj.

11

Page 12: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

III. zaključni del Sproščanje

Učenci ležejo na tla, zaprejo oči, se sprostijo, globoko dihajo. Hodimo med njimi; kogar pobožamo po glavi, vstane in tiho hodi v koloni za nami. Ko so v koloni vsi učenci, odidemo v razred.

Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 25. Datum:Učitelj:

12

Page 13: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Sklop: JESEN

Učna enota: BORILNE IGRE

Cilji: Razvijajo osnovne motorične sposobnosti in spretnosti. Razvijajo moč rok, ramen in nog. Pridobivajo ravnotežje. Razvijajo sposobnost hitrega reagiranja in agilnost.

Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanjedemonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracijaeksperimentalna – eksperimentiranjeizkustveno učenje – igra, praktično delo

Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah

Učni pripomočki/sredstva: trakovi, rutke, papirnata paličica

IZVEDBA UČNE URE

I. uvodni del Igra: Dobra vila

Dva učenca sta lovca (dobita rutki), eden pa je dobra vila (dobi paličico). Lovca lovita ostale, ki prosto tekajo po igrišču. Ujeti učenci morajo leči na tla. Dobra vila hodi naokrog, se s palčko dotika ležečih igralcev in jih tako “obudi”, da se zopet lahko vrnejo v igro. Lovca dobre vile ne moreta ujeti. Vloge večkrat menjamo.

Gimnastične vaje

II. glavni del Borilne igre

Učenci se razdelijo v pare in se enakomerno razporedijo po telovadnici.Puranji bojUčenca počepneta in skleneta roki zadaj za koleni. Trkata se z rameni in skušatanasprotnika prisiliti, da razklene roki.Različica: z rokami se držita za pete.Petelinji bojPoskoki po eni nogi, roki sta prekrižani na prsih ali sklenjeni na hrbtu. Z rameni trkata skupaj, dokler eden izmed njiju ne izgubi ravnotežja in stopi z obema nogama na tla. Med igro ne velja menjati noge.Dotikanje kolenUčenca stojita obrnjena drug proti drugemu. Poskušata se dotakniti partnerjevega kolena.

Umikata se lahko s kratkimi hitrimi koraki. Dovoljen ni noben drug telesni kontakt. Za vsak dotik kolena dobi igralec eno točko. Zmaga tisti, ki prvi zbere tri točke. Nato na dvoboj lahko izzove drugega nasprotnika.Različica: Učenca se morata držati za roki (npr. desni), z levo pa se dotakniti

13

Page 14: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

nasprotnikovega kolena.Tigrov repZa hlače si zataknejo trak. Cilj je, da se polastiš nasprotnikovega repa (traku). Igra se trikrat ponovi. Nato si vsak poišče novega nasprotnika.

III. zaključni del Igra: Slepa miš

Enemu učencu (slepi miši) zavežemo oči. Slepa miš poskuša ujeti kakega od ostalih igralcev, ki tekajo okoli njega in ga dražijo. Ujeti učenec postane nova slepa miš.

Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 26. Datum:Učitelj:

Sklop: JESEN

14

Page 15: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Učna enota: BORILNE IGRE

Cilji: Razvijajo moč rok, ramen in nog. Ob porazu ali zmagi se športno obnašajo. Navajajo se na upoštevanje pravil in poštenost pri igri. Pridobivajo spretnost in koordinacijo.

Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanjedemonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracijaeksperimentalna – eksperimentiranjeizkustveno učenje – igra, praktično delo

Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah

Učni pripomočki/sredstva: blazine, »tepežka«, robček, žoge

IZVEDBA UČNE URE

I. uvodni del Igra: "Tepežkanje"

Lovec drži v roki tulec iz papirja, z njim skuša po zadnjici udariti bežeče soigralce. Če mu koga uspe udariti, izpusti "tepežko" iz rok, ujeti učenec pa jo pobere in lovi naprej. Po dveh minutah igro prekinemo. Igro večkrat ponovimo. Kdo ni bil nikoli »tepen«?Različice:Lovi več otrok naenkrat.Gibati se smejo samo na določen način (v stran, hopsanje, hoja nazaj ...)

Gimnastične vaje

II. glavni del Borilne igre – »rokoborba«

Vsak par potrebuje za vadbo svojo blazino.Z rokamiLeža na trebuhu, z glavama skupaj. Podata si desnici, komolca sta naslonjena na tla, nato polagata roke. Ponovita še z levico.Z nogamiUčenca sedeta z bokoma skupaj, obrnjena drug proti drugemu, uležeta se na hrbet. Notranja komolca zatakneta skupaj in dvigneta notranjo nogo. Nogi zatakneta skupaj za koleni ali gležnja. Vsak skuša nasprotnikovo nogo potegniti nazaj.

S hrbtoma skupajS hrbtoma se usedeta skupaj, komolce zatakneta skupaj. Z nogami se opri ob tla in skušaj nasprotnika zriniti z blazine.Z rameniOba poklekneta na vse štiri, drug drugega poskušata zriniti z blazine.

15

Page 16: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Obrni želvoPrvi se postavi na vse štiri, drugi ga poskuša zvrniti na hrbet. Nato vlogi menjata.Obrni orlaPrvi se uleže na trebuh na blazino in razširi roki in nogi. Drugi ga poskuša obrniti na hrbet. Nato vlogi menjata.Boj za žogoOba učenca primeta žogo in jo na znak skušata potegniti iz nasprotnikovih rok.

III. zaključni del Igra: Gnilo jajce

Učenci čepijo v krogu, eden izmed igralcev ima v roki rutko ter hodi okrog kroga. Ko se mu zdi primerno, tiho in neopazno potisne rutko enemu izmed otrok za hrbet, sam pa nadaljuje pot okrog kroga, kot da se ni nič zgodilo. Če mu uspe narediti cel krog in se dotakne tistega, ki mu je dal rutko, ta postane “gnilo jajce” in gre za kazen za nekaj iger na sredo kroga. Če pa učenec, ki je rutko dobil za hrbet, to opazi, hitro steče za njim; če se bežečemu uspe rešiti na prosto mesto v krogu, se igra nadaljuje, če pa ga ujame, postane ujeti igralec gnilo jajce.

Razred: 3. Predmet: ŠPO Ura: 27. Datum:Učitelj:

Sklop: JESEN

16

Page 17: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Učna enota: VAJE ZA MOČ

Cilji: Izvajajo vaje za moč. Razvijajo osnovne motorične sposobnosti in spretnosti. Pri izvajanju vaj se držijo navodil. Zadovoljijo potrebo po gibanju.

Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanjedemonstrativno ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracijaeksperimentalna – eksperimentiranjeizkustveno učenje – igra, praktično delo

Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah

Učni pripomočki/sredstva: vadbene kartice, gred

IZVEDBA UČNE URE

I. uvodni del Igra: Avioni – poplava – potres

Učenci prosto tekajo po prostoru. Na klic: “Avioni!” se uležejo na tla; “Poplava!” splezajo na orodje; “Potres!” pa stečejo k steni. Kdo je najhitrejši?

Gimnastične vaje

II. glavni del Vaje za moč – krožna vadba

Na vsaki postaji naj bodo hkrati največ 4 učenci. Na postaji so pol minute, nato imajo okvirno 20 sekund za menjavo postaje in počitek. Na vsako postajo naj pridejo večkrat.Postaje oštevilčimo in pripravimo vadbene kartice.Postaje:1. skači naprej in nazaj preko črte;2. skači na mestu – pri vsakem skoku se obrni za 180˚ in pri tem ploskni;3. dokolenske sklece4. usedi se na tla z iztegnjenima nogama skupaj, rahlo dvigni telo in se pretvarjaj, kot da plezaš po vrvi, pri tem čim bolj napenjaj mišice rok;5. stoj, roki položi na boke, skoči v razkoračno stojo in pri tem ploskni z dlanmi nad glavo, nato spet skoči nazaj v začetni položaj;6. rakov ples: postavi se na vse štiri s trebuhom navzgor, težo imej na rokah in nogah; izmenoma se z levo in desno roko dotikaj zadnjice;

7. hoja po klopi oz. gredi;8. sproščanje – stresi roke in noge.

III. zaključni del Igra: Amerika navzkriž

17

Page 18: files.lilibi.sifiles.lilibi.si/test/Lili in Bine 3/samostojni_delovni... · Web viewZadovoljijo potrebo po gibanju in igri. Učne metode: verbalno tekstualna – razlaga, razgovor,

Učenci se postavijo v krog in se preštejejo. Vsak si zapomni svojo številko, nato pa se med seboj pomešajo, da ne stojijo več po vrstnem redu.Sredi kroga stoji učenec z zavezanimi očmi. Pokliče dve številki. Igralca s tema številkama morata tiho med seboj zamenjati prostor. Med menjavo ju skuša srednji igralec prestreči in se koga od njiju dotakniti. Če mu to uspe, zamenjata vlogi. Menjavanje mest izven kroga ni dovoljeno.

18