10
Proiect didactic ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,VOIEVOD LITOVOI” DATA: 21 noiembrie. 2014 PROPUNĂTOR: prof. Inv. Primar Cottea Alexandra Sorina CLASA: I B DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA TEMATICĂ: ,,Ca un roi de fluturi albi...” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL LECȚIEI: recapitulare și consolidare de cunoștințe SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetele și literele învățate DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECȚIE: Comunicare în limba română Matematică și explorarea mediului Muzică și mișcare 1

Clr Proiect de Lectie

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect de lectie

Citation preview

Proiect didacticCOALA GIMNAZIAL ,,VOIEVOD LITOVOIDATA: 21 noiembrie. 2014PROPUNTOR: prof. Inv. Primar Cottea Alexandra SorinaCLASA: I BDISCIPLINA: Comunicare n limba romnUNITATEA TEMATIC: ,,Ca un roi de fluturi albi...FORMA DE REALIZARE: activitate integratTIPUL LECIEI: recapitulare i consolidare de cunotineSUBIECTUL LECIEI: Sunetele i literele nvateDISCIPLINE IMPLICATE N LECIE: Comunicare n limba romn Matematic i explorarea mediului Muzic i micare Arte vizuale i lucru manual Dezvoltare personalCOMPETENE SPECIFICE:CLR - 1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, n contexte de comunicare diferite; 2.1 Formularea unor enunuri proprii n diverse situaii de comunicare; 3.1 Citirea unor cuvinte i propoziii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mn; 4.1 Scrierea literelor de mn, a unor cuvinte i propoziii;MEM 1.6 Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice n rezolvarea unor sarcini;MM - 2.1 Cntarea individual sau n grup, asociind micarea sugerat de text i de ritm; DP - 2.3 Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi un bun prieten;AVLM 2.3 Realizarea de obiecte/construcii folosind materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile.OBIECTIV FUNDAMENTAL: Formarea priceperii i deprinderii de a citi i a scrie cuvinte i care conin literele nvate;OBIECTIVE OPERATIONALE:- s formeze cuvinte cu ajutorul literelor, silabelor din alfabetar;- s citeasc cuvinte ,, la prima vedere;- s identifice pluralul unor cuvinte date;- s alctuiasc propoziii respectnd cerina dat; -s identifice sensurile diferite ale unor cuvinte;- s ordoneze cuvintele date pentru a obine o propoziie;- s transcrie propoziia obinut;STRATEGIA DIDACTIC:1.METODE I PROCEDEE: - conversaia, exerciiul, explicaia, problematizarea, metoda fonetic-analitico-sintetic,nvarea prin descoperire, jocul didactic;2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individualRESURSE MATERIALE:, plane didactice cu literele nvate, jetoane cu diferite imagini i litere din alfabetar, silabe, fie de lucru, stelue cu cuvinte, lipici;RESURSE TEMPORALE: 45 minuteFORME I TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic a comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare oral, aprecieri verbale,calificative.

BIBLIOGRAFIE: Programa pentru disciplinele Comunicare n limba roman, Matematic i explorarea mediului, Arte vizuale i lucru manual, aprobat prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013; Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar. Ungureanu, Adalmina; Ungureanu, Oana ,,ndrumtor pentru aplicarea abecedarelor alternative, Ed. ASS 1997 Carmen Iordchescu ,,S dezlegm tainele abecedarului, Editura Carminis, 2004

DESFURAREA LECIEIEveniment DidacticCompet.Specif.Coninutul tiinificMijloacei metode did.Forme deorganizareEvaluare

Moment oragnizatoricAsigurarea unui climat educaional favorabil desfurrii leciei n parametri optimi. In timp ce aerisim sala de clasa, pregatim materialele necesare desfasurarii activitatii.frontal

Captarea ateniei

CLR1.4

MEM1.6

Copii, m-am gndit s facem o cltorie n lumea povetilor, o lume att de drag vou. Dup ce ai plecat acas, v-au cutat piticii Albei ca Zpada. i pentru c nu erai, i-am chemat astzi. Dup cum tii, ei sunt elevi n clasa I i la fel ca i voi, l ateapt pe Mo Crciun. Dar, am neles c la coala lor, moul le-a trimis nite sarcini i vine doar la cei care rezolv sarcinile date. Pentru a fi siguri c moul vine i la ei, au venit s v cear ajutorul. Ce zicei? Fiecare pitic are o bulin colorat, bulin ce se regsete i la voi n piept, grupndu-ne aa nct, fiecare echip s poat oferi ajutor cte unui pitic. Ci pitici sunt venii n vizit? Cine vine s-i numere? Ce tii voi de la matematic? Ce sunt acestea? Dac fiecare pitic primete ajutor de la cte o echip, cte echipe suntei voi? . Piticii au solicitat ajutor la ora pe care o avem i noi acum, adic Comunicare n limba romn.Siluete pitici

ConversaiaExplicaia

frontal

Observarea sistematic

Evaluare oral

Verificarea temeiCLR4.1Deschidei caieelele pentru a verifica tema.Se face verificarea cantitativ a temei observnd dac elevii i-au fcut tema dat.Se face verificarea calitativ a temei prin corectarea eventualelor greeli.Caiete

ConversaiafrontalAutoevaluareaaplauze

Anunarea temei i a obiectivelorCLR 1.4 Copii, noi astzi la Comunicare n limba romn vom recapitula sunetele i literele nvate, vom citi i scrie silabe, cuvinte, propoziii, vom despri cuvinte n silabe, vom alctui propoziii.ExpunereaFrontal

Dirijarea nvrii

CLR 1.42.13.14.1

MEM1.6

MM2.1Solicit reactualizarea i consolidarea cunotinelor referitoare la sunetele i literele nvate (a - ).Ce litere am nvat noi pn acum? ( a - ) De cte feluri sunt literele? ( mici i mari, de mn i de tipar) De ce le spunem c sunt de tipar? ( pentru c sunt tiprite ) Mai cunoatem i altfel de litere? ( de mn )Sarcina 1. Arunc cu zarul. Spune un cuvnt n care sunetul s se afle la nceput, n interior, la sfritul cuvntului. Arat litera pe perete. Sarcina 2. Alege un jeton, denumete imaginea i formeaz cuvntul cu ajutorul literelor din alfabetar.Sarcina 3. Asociaz scrierea de mn cu cea de tipar.Sarcina 4.Completeaz silabele astfel nct s obii cuvinte. Sarcina 5. ,,Eu spun una, tu spui multe.Sarcina 6. Alctuii dou propoziii n care cuvntul ,,corn s aib nelesuri diferite. Sarcina 7. Citete cuvintele mele ( spune piticul ), desparte-le n silabe i pune cifra corespunztoare sub cuvnt iar dac ai o propoziie, spune cte cuvinte are ea. Pentru c suntem n lumea povetilor Mutulic v invit s cntm cntecelul: ,,Fulgi de neaZar cu litereJetoane-imaginiLitere din alfabetarColi albe mari cu sarciniBuline roii

ConversaiaExplicaiaJocul didacticMetoda fonetic-analitico-sinteticproblematizarea

Pe echipe

frontal

Evaluare oralAprecieri verbale

Obinerea performaneiCLR3.14.1AVLM2.3

Pe bnci , la fiecare echip, elevii au o jumtate de foaie A4 colorat, un plic, lipici, o fi de lucru. Ce avei n plicuri? (stelue pe care sunt scrise cuvinte)Ce putem forma cu ajutorul cuvintelor? Pe foaia colorat lipii steluele n ordine, astfel nct s obinei o propoziie corect.Se citesc propoziiile.Ne nclzim minile? De ce facem noi asta?Pe foaia alb cu liniatur transcriei propoziia obinut. D colegului s-i corecteze fia. Ce am fcut noi azi la lecia de comunicare?Fie de lucruLipici, stilou

Conversaia,Munca independentproblematizareaExerciiul

Pe echipeindividual

Evaluare reciprocaAprecieri verbale

ncheierea leciei

Se fac aprecieri verbale asupra participrii elevilor la lecieSe d tem pentru acas. Elevii vor primi calificative n funcie de felul n care au participat i rspuns la or.frontalcalificative

3