15
Grup Şcolar Agricol Topolog P R O I E C T D I D A C T I C DATA: 22 . X .2010 CLASA: a VII a A PROPUNĂTOR: Prof. Almaghe Adrian OBIECTUL:Educație fizică SUBIECTUL: 1. Startul de jos şi lansarea de la start - consolidare 2.Pasa oblic înainte, înapoi, aruncare la poartă din alergare-consolidare TIPUL: formare de priceperi si deprinderi POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare Alergare de viteză.Joc sportiv-handbal a) Competente specifice : 3.3. Utilizarea adecvată a deprinderilor motrice în acţiuni motrice complexe 3.4. Aplicarea, în forme de întrecere/ concurs, a procedeelor tehnice de bază, respectând prevederile regulamentare 5.1. Efectuarea gesturilor motrice cu corectitudine şi expresivitate 5.2. Conştientizarea şi abordarea constanta a ţinutei estetice b) Obiective operaționale: A. PSIHOMOTRICE : 1. să execute corect startul de jos şi lansarea de la start 2. să arate o execuţie corectă a aruncării la poartă în condiţiile date B. COGNITIVE : 3.să interpreteze corect importanţa startului de jos şi a lansării de la start 4. să denumească deprinderile motrice utilizate C. AFECTIVE : 5. să fie interesat să realizeze alergarea într-un mod cât mai corect ;

Almaghe Adrian Proiect de Lectie

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect didactic 2

Citation preview

Grup colar Agricol Topolog

Grup colar Agricol Topolog

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: 22 . X .2010CLASA: a VII a APROPUNTOR: Prof. Almaghe AdrianOBIECTUL:Educaie fizicSUBIECTUL: 1. Startul de jos i lansarea de la start - consolidare

2.Pasa oblic nainte, napoi, aruncare la poart din alergare-consolidare TIPUL: formare de priceperi si deprinderiPOZIIA LECIEI N MODUL: Unitatea de nvare Alergare de vitez.Joc sportiv-handbala) Competente specifice :

3.3. Utilizarea adecvat a deprinderilor motrice n aciuni motrice complexe3.4. Aplicarea, n forme de ntrecere/ concurs, a procedeelor tehnice de baz, respectnd prevederile regulamentare5.1. Efectuarea gesturilor motrice cu corectitudine i expresivitate5.2. Contientizarea i abordarea constanta a inutei esteticeb) Obiective operaionale:

A. PSIHOMOTRICE :

1. s execute corect startul de jos i lansarea de la start

2. s arate o execuie corect a aruncrii la poart n condiiile date

B. COGNITIVE :

3.s interpreteze corect importana startului de jos i a lansrii de la start

4. s denumeasc deprinderile motrice utilizate

C. AFECTIVE :

5. s fie interesat s realizeze alergarea ntr-un mod ct mai corect ;

6. s fie mulumit / nemulumit pentru evoluia sa motric ;

D. SOCIALE :

7. si ncurajeze colegii ;

8. s accepte nfrngerea cu sportivitate FORME DE ORGANIZARE

a) a coninuturilor: modular, integratoare, interdisciplinar

b) a activitii: frontal, individual, n grupuri miciTIPURI DE INTERACIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev; TIPURI, FORME, STRATEGII I INSTRUMENTE DE EVALUARE :formativ, sumativ, individual i n grup, autoevaluarea, interevaluarea n cadrul grupului RESURSE:

a) pedagogice (metode i procedee): conversaia, activitatea independent, activitatea pe grupe,exerciiulmateriale : - jaloane, cronometru ,fluier, mingii handbal ; specifice disciplinei : Programa de Educaie Fizic i Sport,clasele V- VIII, c) bibliografice: Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.

Predarea-nvarea interactiv centrat pe elev;

Evaluarea continu la clas;

Cunoaterea elevului;

Folosirea TIC n procesul de predare-nvare

Recuperarea rmnerii n urm la limba romn;

Recuperarea rmnerii n urm la matematic;

Valori comportamentale i reducerea violenei n coal;

Management instituional/de proiect Handbal, Constantin Rizescu, OvidiusUniversity Press, Constana,2000;Educaie fizic i sport, Eugeniu Scarlat,Mihai Bogdan Scarlat, E.D.P.,Bucureti, 2002

Educaie fizic- ghid orientativ pentru titularizare, definitivat i gradul II, Iulian Svescu,Editura Aius Printed, Craiova, 2008;

Lecii de atletism,Cecilia Gevat, Alin Larion, Ovidius University Press, Constana, 2003

d) temporale: 45 minute

D E S F U R A R E A L E C I E I

ETAPELE LECIEIOB.RESURSE PROCEDURALEEVALUARE

(metode, instrumente, indicatori)

de coninutde timpforme de organizaremetode i procedeemijloace didactice

1. Captarea ateniei Jocul SCORPIONUL

Copii sunt mprii n 2 grupe. O grup formeaz un cerc mare, iar cealalt grup este scorpionul (adic toi elevii din grup se alineaz ntr-o coloan; primul este capul scorpionului acesta trebuind s apere coada). Cei care formeaz scorpionul trebuie s se in strns i foarte aproape de cellalt pentru a le fi uor s se mite.

Cei care sunt aranjai n cerc arunc cu mingea pentru a lovi coada scorpionului (scorpionul se afl n interiorul cercului). Capul scorpionului ncearc s apere coada. Scorpionul se mic n aa fel nct s nu fie atins coada de minge.

Cel care este coad i este lovit trece de partea cealalt n cerc ajutnd la lovirea cozii scorpionului. La fel se procedeaz pn cnd sunt lovii cu mingea toi cei care formeaz scorpionul apoi se schimb grupele.

Dac n timpul jocului coada se rupe, animatorul va spune stop joc i va lsa coada s se lipeasc. Dac aceeai coad se rupe de mai multe ori cel ce se rupe trece n cerc.

Jocul este de strategie i nu de for sau rapiditate. Acest lucru trebuie stimulat.Frontal

Individual

n grupuri

Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

Jocul

Minge FormativInterevaluarea n cadrul grupului

2. Anunarea obiectivelorSe enun obiectivele la nivelul de neleger al elevilor

Conversaia

3. Dirijarea invatariia)Pregtirea organismului pentru efort

O.O3O.O5

mers normal ;

mers n caden ;

mers pe vrfuri cu braele sus

mers pe clcie cu braele la ceaf ;

mers normal ;

alergare uoar ;

alergare lateral cu pas adugat ;

mers cu micri de respiraie

alergare cu joc de glezn ;

alergare cu genunchii sus ;

alergare cu pendularea gambei napoi ;

mers cu micri de respiraie

7min1L+l

1L+l

1L

1l

1l

2L+2l

1L+1l

1L

1l

1L

1l

1L

FrontalIndividual

ConversaiaExplicaia

Demonstraia

Exerciiul

FormativAutoevaluarea

b)Influenarea selectiv a aparatului locomotor O.O4O.O5O.O6

O.O71. Stnd deprtat , minile pe old :

T1-2 : aplecarea capului nainte cu arcuire;

T3-4 : extensia capului cu arcuire

T5-6 : aplecarea capului lateral stnga cu arcuire ;

T7-8 : aplecarea capului lateral dreapta cu arcuire ;

2. Stnd deprtat , minile pe old :

T1-4 : rotri de cap spre stnga ;

T5-8 : rotri de cap spre dreapta ;

3. Stnd deprtat , minile pe old :

T1-4 : rotri de umeri nainte ;

T5-8 : rotri de umeri napoi ;

4. Stnd deprtat , braele pe lng trunchi

T1-4 : rotri de brae simultan nainte ;

T5-8 : rotri de brae simultan napoi ;

5. Stnd deprtat , braele ndoite la nivelul pieptului :

T1-2 : extensie cu arcuire a braelor ndoite (plan orizontal) ;

T3-4 : extensie cu arcuire a braelor ntinse (plan orizontal );

6. Stnd deprtat , minile pe old :

T1-2 : rsucirea trunchiului spre stnga cu arcuire ;

T3-4 : rsucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire ;

7. Stnd deprtat , minile pe old :

T1-2 : ndoirea trunchiului lateral stnga , cu braul coroan i arcuire ;

T3-4 : ndoirea trunchiului lateral dreapta , cu braul coroan i arcuire ;

8. Stnd deprtat , braele pe lng trunchi :

T1-2 : extensia trunchiului cu ridicare pe vrfuri i ducerea braelor prin nainte sus /arcuire ;

T3-4 : ndoirea trunchiului cu ducerea braelor la vrful picioarelor /arcuire ;

9. Stnd deprtat , braele ntinse lateral :

T1-2 : ndoire rsucit a trunchiului (mna dreapt la piciorul stng ) cu arcuire ;

T3-4 : ndoire rsucit a trunchiului (mna stng la piciorul drept ) cu arcuire ;

10. Stnd deprtat , minile n old :

T1-4 : rotri de trunchi spre stnga ;

T5-8 : rotri de trunchi spre dreapta ;

11. Stnd :

T1-4 : fandare nainte cu arcuire (piciorul drept n fa ) ;

T5-8 : fandare nainte cu arcuire (piciorul stng n fa ) ;

12. Stnd :

T1-4 : fandare lateral cu arcuire ( piciorul drept ntins ) ;

T5-8 : fandare lateral cu arcuire ( piciorul stng ntins ) ;

13. Stnd :

T1-4 : rotri de bazin spre stnga ;

T5-8 : rotri de bazin spre dreapta ;

14. Stnd cu picioarele apropiate

- coborrea n semigenuflexiune i meninere 5 10 secunde (exerciiu de izometrie ) ;

8 min2X

2X

2X

2X

2X

2X

2X

2X

2X

2X

2X

2X

2X

5sec

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

FormativAutoevaluareaFormativFormativ

4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniial, cu solicitarea elevilorO.O2O.O7

O.O5Consolidarea startului de jos i a lansrii de la start

EXERCIIUL 1

Din stnd napoia liniei de start , alergare cu joc de glezne 5 m, alergare cu genunchii sus executat rapid 5 m i trecere n alergare accelerat pe distana de 10-20m .

EXERCIIUL 2

Start din poziie ghemuit,cu un picior naintea celuilalt plecare la semnal sonor distan 15-20 m .

EXERCIIUL 3

Start de jos i lansarea de la start cu comand ( ,,la start , ,, pe locuri , ,,gata , ,, star)distana 25 m 15 min

4-5X

3-4X

2-3X

Frontal

Individual

n grupuri mici

Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

Cronometru

FluierAutoevaluarea

Interevaluarea n cadrul grupului

5) Obtinerea performantelorO.O1O.O8Consolidarea pasei oblic nainte, napoi, dribling, aruncare la poart din alergare

Colectivul clasei,mprit n dou grupe egale, aliniate n ir n spatele unei linii de plecare,distana dintre grupe de 4 5 m. Se execut pase din deplasare , juctorul care primete pasa n apropierea semicercului de 9 m , dribleaz juctorul pasiv i execut aruncarea la poart din sritur.

15 min

Frontal

Individual

n grupuri mici

Conversaia

Explicaia

Demonstraia

ExerciiulJaloane, Cronometru Fluier,

Mingi de handbal ; Individual i n grup,

Autoevaluarea,

Interevaluarea n cadrul grupului

6)Asigurarea reteniei i transferul de cunotineO.O6 Revenirea organismului dup efort

alergare uoar ;

mers cu micri de respiraie ;2 min

2l+2L

1L+1l

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Individual i n grup

7) ncheierea leciei evidenierea aspectelor pozitive i negative consemnate pe parcursul leciei salutul ;1 minConversaia

Individual i n grup