10
PROIECT DIDACTIC NOTA SEMNĂTURA MENTORULUI Data: 23 - XI - 2010 Școala: nr. 20 Sibiu Clasa: a - IV - a A Mentor: Popa Laura Numele persoanei care predă: Şofariu( Mehedinţu) Alina Ioana Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Istorie Tema lecției: Grecii, un model de civilizație și cultură Tipul lecției: Transmitere de cunoștințe. Scopul lecției: Transmiterea și însușirea de noi cunoștințe. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: O.1. - Să recunoască și să utilizeze informații dintr-o sursă istorică; O.2. - Să folosească termeni istorici în situații diverse. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârșitul lecției, elevii trebuie: O 1 Să precizeze poziția geografică a Greciei; O 2 Să numească ocupațiile principale ale vechilor greci; O 3 Să descrie modul de viață al grecilor si cele două mari orașe-cetăți; O 4 - Să extragă informații despre educația și mitologia greacă din textele date;

8. Grecii, un model de civilizatie si cultura (VERIFICATA) - Istorie.doc

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 8. Grecii, un model de civilizatie si cultura (VERIFICATA) - Istorie.doc

PROIECT DIDACTIC

NOTA SEMNĂTURAMENTORULUI

Data: 23 - XI - 2010 Școala: nr. 20 SibiuClasa: a - IV - a A Mentor: Popa Laura Numele persoanei care predă: Şofariu( Mehedinţu) Alina IoanaAria curriculară: Om și societateDisciplina: Istorie Tema lecției: Grecii, un model de civilizație și culturăTipul lecției: Transmitere de cunoştinţe.Scopul lecției: Transmiterea și însușirea de noi cunoștințe.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

O.1. - Să recunoască și să utilizeze informații dintr-o sursă istorică;O.2. - Să folosească termeni istorici în situații diverse.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul lecției, elevii trebuie:O1 – Să precizeze poziția geografică a Greciei;O2 – Să numească ocupațiile principale ale vechilor greci;O3 – Să descrie modul de viață al grecilor si cele două mari orașe-cetăți;O4 - Să extragă informații despre educația și mitologia greacă din textele

date;O5 – Să completeze un text lacunar utilizând cuvintele date.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode, tehnici și procedee: Exerciţiul, conversaţia, explicaţia, problematizarea, munca cu harta, învăţarea prin descoperire, tabelul conceptelor, aprecierea verbală.

Materiale didactice: Manual, caiet, fişă de lucru, marker, foi flip-chart, fișe cu texte, ilustrații cu Grecia, cu zeitățile grecești.

Evaluarea activității: Continuă.

Page 2: 8. Grecii, un model de civilizatie si cultura (VERIFICATA) - Istorie.doc

RESURSE:

Umane: 26 de elevi; Spațiale: Sala de clasă;Temporale: 50 de minute; Organizatorice: Frontal, pe grupe, individual.

Nr. crt. Etapele lecției

Ob. op. Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor

Strategia didacticăMetode șiprocedee

Mijloacede învăța

1. Moment organizatoric1 min.

Anunţ elevii să se pregătescă pentru lecţia de istorie. Ordonez şi distribui materialele necesare desfăşurării lecţiei.

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

2. Captarea atenției3 min.

Se prezintă imagini din Grecia de azi.Se discută imaginile.

Observă imaginile.Răspund la întrebări.

Conversația Ilustratii cu Grecia

3. Anunțarea temei și a obiectivelor1 min.

Se anunță tema lecției și obiectivele urmărite.

Notează titlul lecției.

4. Dirijarea învățării34 min.

O1

O2

O3

O4

Se împart elevii în trei grupe.Fiecare grupă primește câte un text și informații despre ceea ce trebuie să urmărească în acel text.Se vor centraliza informatiile într-un tabel.Se localizează pe harta din manual vechea Grecie, orașele Atena și Sparta.

Se împart în trei grupe.

Fiecare grupă va nota pe o coală flip-chart informațiile importante din textele primite.Notează pe caiete.

Localizează pe harta din manual Grecia și cele două mari orașe Atena și Sparta.

Învățarea prin descoperire,conversația

Tabelul conceptelor

Lucrul cu Manualul

Foi flip-chart

Marker

ManualFișe cu texte

5. Realizarea transferului și a retenției5 min.

O5 Se dă elevilor o fișă cu text lacunar.Se cere elevilor să o completeze cu ajutorul cuvintelor date.

Completează textul lacunar.Schimbă fișele între ei, le vor lua acasă pentru a le corecta ajutându-se de manual.

Explicația,exercițiul

Fișe de lucru

Page 3: 8. Grecii, un model de civilizatie si cultura (VERIFICATA) - Istorie.doc

6. Încheierea activității1 min.

Se fac aprecieri asupra lectiei.Se dă tema pentru acasă: Portofoliu-fragmente care descriu credința grecilor în anumite zeități.

Notează tema pentru acasă.

Aprecierea verbală

Page 4: 8. Grecii, un model de civilizatie si cultura (VERIFICATA) - Istorie.doc

GRUPA 1

Grecia sau EladaGrecia este o ţară minunată, din sudul Europei. Capitala Greciei este Atena. Vechea Grecie se numea Elada, iar vechii greci se numeau, eleni.Ţinuturile unde s-a format poporul grec sunt foarte stâncoase, cu câmpii puţine şi înguste, greu de străbătut până şi azi. Pământul nu prea roditor, clima foarte caldă vara şi ploioasă iarna, i-au obligat pe greci să fie harnici şi economi.

Ocupaţiile principaleOcupaţiile principale au fost cultivarea măslinilor, a viţei de vie, a cerealelor (orz şi secară) precum şi creşterea animalelor (oi, capre, măgari).Dacă drumurile pe uscat erau mai greu de străbătut, marea era deosebit de prielnică pentru a comunica între un ţărm grecesc şi altul. Din această pricină, grecii au devenit repede corăbieri şi negustori pricepuţi. Ei duceau în lumea largă vase din lut frumos pictate, ţesături, vinuri dulci şi ulei de măsline şi aduceau în schimb grâne, bronz, aur, fildeş, mirodenii.

GRUPA 2

Modul de viaţăLocuinţele şi modul de viaţă erau simple, ca şi la romani. Casele erau făcute din lemn şi cărămidă uscată la soare.Îmbrăcămintea era alcătuită dintr-o bucată dreptunghiulară de material ţesut în casă, fiind prinsă la mijloc cu o centură sau prinsă pe umăr cu o fibulă (broşă, agrafă). Îmbrăcămintea femeilor era asemănătoare cu a bărbaţilor.

Oraşe-cetăţiDezvoltarea meşteşugurilor şi a negoţului au favorizat întemeierea şi dezvoltarea oraşelor-cetăţi, oraşelor-stat (polisuri).Cele mai importante au fost: Sparta şi Atena.Atena şi Sparta îşi subordonează cu timpul şi celelalte oraşe. Cele două oraşe-stat sunt diferite ca mod de organizare. Sparta deţinea cea mai puternică armată. Atena a devenit cea mai mare forţă maritimă a lumii vechi.

GRUPA 3

MitologieVechii greci se rugau şi credeau în zei. Ei îşi închipuiau zeii asemeni unor

făpturi cu înfăţişare şi obiceiuri asemănătoare cu cele ale oamenilor. Dar zeii nu mor niciodată, rămânând mereu tineri, frumoşi şi puternici, locuind pe muntele Olimp.

Page 5: 8. Grecii, un model de civilizatie si cultura (VERIFICATA) - Istorie.doc

Zeus este cel mai puternic dintre olimpieni, socotit drept stăpânul suprem al oamenilor şi al zeilor.

Ca stăpân suprem şi ca deţinător al puterii supreme absolute, Zeus era cel care împărţea dreptatea printre oameni şi zei, el era expresia echilibrului şi a ordinii din natură şi din societate. Era socotit zeul luminii, al fenomenelor naturale, deţinătorul fulgerelor şi, mai ales, al trăsnetelor - manifestare cu precădere a forţei şi a mâniei sale divine. El domnea în palatul său aflat pe crestele înalte ale Olimpului şi de acolo, înconjurat de ceilalţi zei, cârmuia destinele lumii, împărţind binele şi răul printre muritori şi veghind asupra împlinirii destinelor lor.

Atena era zeiţa înţelepciunii, a strategiei, a disciplinei şi a meşteşugurilor.Potrivit legendei, Atena ar fi inventat torsul şi ţesutul.

Apollo - zeul zilei, al luminii si al artelor, protector al poeziei si al muzicii, conducătorul corului muzelor, personificare a Soarelui.

Educaţia Deşi şcolarizarea nu era obligatorie prin lege în Grecia Antică, scenele pictate pe vase încă din anii 500 î.e.n. arată că şcoala avea o prezenţă semnificativă în viaţa grecilor. Băieţii îşi începeau educaţia formală la vârsta de şapte ani. Cei mai săraci urmau doar trei sau patru ani de şcoală, în care învăţau lucruri elementare, dar cei mai bogaţi rămâneau în şcoală pe durate de până la zece ani. În lumea greacă existau chiar şi fete care primeau această educaţie formală, deşi asemenea situaţii erau relativ rare, iar băieţii şi fetele învăţau în şcoli separate. Elevii învăţau cu trei tipuri de profesori: gramatikos, care îi învăţau să scrie şi să citească, predând în plus şi cursuri de aritmetică şi literatură; paidotribos, care îi antrenau la lupte, box şi gimnastică; şi kitaristos, care le predau muzica, în special canto şi cursuri de liră. De la vârsta de 18 ani, băieţii erau obligaţi să facă doi ani de instrucţie militară, după care reveneau adesea la o formă superioară de educaţie, pregătindu-se pentru a intra în viaţa publică. Unul dintre primele lăcaşuri de învăţământ superior a fost Academia, o şcoală de filosofie înfiinţată de Platon în jurul anului 385 î.e.n. Aristotel a fondat o instituţie similară, numită “Lyceum”, unde cursurile erau mai diverse. Aceste şcoli ale antichităţii au oferit modelul pentru universităţile din zilele noastre.

Page 6: 8. Grecii, un model de civilizatie si cultura (VERIFICATA) - Istorie.doc
Page 7: 8. Grecii, un model de civilizatie si cultura (VERIFICATA) - Istorie.doc

FIȘĂ DE LUCRU

1. Completează corespunzător:

Vechea Grecie se mai numea şi.........................Ea cuprindea numeroase oraşe-stat, numite şi........................,situate în jurul Mării.........................Cele mai vestite erau:........................şi.........................Grecii erau mari........................şi pescari, dar se ocupau şi cu........................,meşteşugurile,.........................Cultivau cereale,........................şi viţă de vie. Din cauza reliefului muntos, între secolele VIII-VI î.Hr grecii au migrat spre ţărmurile Mării........................întemeind aici cunoscutele........................:Histria (în nordul Dobrogei),........................(Constanţa) şi Calatis (Mangalia).Grecii credeau în mai mulţi zei, cel mai important fiind.........................Ei iubeau........................,artele şi ştiinţele. Ei au deschis tradiţia Jocurilor Olimpice. Tot grecii au creat o formă de organizare socială şi politică numită.........................Cei mai renumiţi conducători ai Greciei antice au fost: Pericle, Filip al II lea şi.........................

(Elada, polisuri, Egee, Atena, Sparta, navigatori, agricultura, comerţul, măslini, Negre, colonii greceşti, Tomis, Zeus, întrecerile sportive, democraţie, Alexandru cel Mare).