Upload
dangkiet
View
214
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
4.7 PROJEKTI
4.7.1 Zdravlje u bojama - 1. razred
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
- Boje kao likovni pojam i izričaj povezat ćemo s bojama
voća i povrća, učiti o njihovom značenju u prehrani...
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Kod učenika pobuditi radoznalost, zainteresirati ih i
motivirati da brinu o zdravlju i zdravoj prehrani
Razvijati naviku svakodnevnog jedenja voća i povrća
Razvijati kod učenika maštu i kreativno likovno izražavanje
Poticati učenike na stvaralaštvo
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Zorica Miočić, učiteljica
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Projekt će se izvoditi u sklopu redovne nastave prirode i
društva, likovne kulture i izvannastavnih aktivnosti.
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta Od veljače do lipnja
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Rezultate istraživanja, onoga što smo zaključili i naučili
prikazat ćemo na plakatima.
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
4 hamer papira
tempere
različito voće i povrće
4.7.2 Slastice tretića
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
Zajednički rad, aktivnost roditelja i učenika u osmišljavanju
i pripremanju odabrane slastice.
Zajedničko prikupljanje recepata i osmišljavanje knjižice
recepata.
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Spoznati postupak nastajanja slastice.
Utvrditi mjere za mjerenje mase.
Biranjem recepata prirodnih,zdravijih slastica utjecati na
formiranje prehrambenih navika.
Spoznati vrijednost pojedinih prehrambenih sastojaka.
Razvijanje kulinarskih vještina.
razvijanje empatije za bolesni i nezbrinutu djecu.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Alenka Princ, učenici i roditelji učenika 3. raz.
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
- Istraživanje recepata.
- Zapisivanje recepata, vrednovanje i odabir.
- Prezentacija jednog recepta u školi.(priprema slastice).
- Svaki učenik odabire jednu slasticu – oslikava je i zapisuje
recept i postupak kako bi se recepti objedinili u zajedničku
knjižicu recepata.
- Priprema nekoliko slastica za projektni dan i humanitarna
prodaja za dogovorenu ustanovu ( Dječja bolnica Kantrida,
Dom za napuštenu djecu isl.)
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Ožujak, travanj , svibanj 2013.
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Prezentacija na projektnom danu škole.
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Trošak materijala potrebnog za izradu knjižice recepata.
( papir , ljepila, uvez, plastificiranje.)
Sastojci za pripremu odabrane slastice u školi.
4.7.3 Eko škola
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
Osvijestiti kod učenika važnost zaštite okoliše i savjesnog
ponašanja spram prirode i njezinih bogatstava te spram sebe
samoga zdravim načinom života i pravilnom ishranom.
Razvijanje osjećaja prema zavičaju i očuvanju njegovih
prirodnih bogatstava i kulturne baštine.
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Aktivno sudjelovanje učenika u čišćenju okoliša, štednji
energije i vode te drugim aktivnostima vezanim za zaštitu
okoliša. Poticanje učenika na zdrav način života, tjelesnu
aktivnost i pravilnu prehranu.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Ana Buchberger Đaković
Jadranka Herceg
Milan Vukelić
- svi učenici i učitelji te ostalo osoblje škole
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Projekt se realizira kroz redovnu nastavu, obilježavanje
važnijih datuma vezanih za zaštitu okoliša,eko grupa, eko
patrolu, sudjelovanje na smotrama i skupovima Eko škola na
razini grada, županije i države, projektni dan s eko temom,
radionice s eko temom, izdavaštvo, različite razredne projekte
i ostale aktivnosti na razini škole.
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Školska godina 2012./2013.
Škola svake dvije godine obnavlja status eko škole na
državnoj razini.
Obnavljanje statusa-svibanj
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Obnavljanje statusa eko škole svake dvije godine, izložba
radova na školskoj i županijskoj razini, prezentacija radova,
radionica, projektnog dana, suradnja s medijima, ppt
prezentacija.
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Program financira Općina Klana, sponzori
4.7.4 Eko škola- održivi razvoj
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
-razumjeti složenost čovjekova životnog okruženja i odnosa
u njemu
-poticati ekološku osjetljivost i obrazovanje
-preuzeti odgovornost za vlastito djelovanje i njegove
posljedice
-razumjeti ekološke probleme u svome okruženju
-prepoznati problem odlaganja otpada
-prepoznati problem štednje energije i vode
-razvijati stav prema odvojenom sakupljanju otpada
-razvijati suradnički oblik rada
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Razvijati pravilan odnos prema samome sebi i okolišu kroz
različite aktivnosti i školske projekte.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Ana Buchberger Đaković, eko koordinator
Svi učenici i učitelji
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Realizacija projekta odvija se kroz cijelu školsku godinu,
kroz različite projekte za određeni uzrast učenika (radionice,
integrirani dan).
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Školska godine 2012. /2013.
(rujan-lipanj)
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Evaluacija radionica i prezentacija radova na školskoj izložbi
i projektnom danu.
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
4.7.5 Odvojeno skupljanje otpada
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
-preuzeti odgovornost za vlastito djelovanje i njegove
posljedice
-razumjeti ekološke probleme u svome okruženju
-prepoznati problem odlaganja otpada
-razvijati stav prema odvojenom sakupljanju otpada
-razvijati suradnički oblik rada
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Razvijati pravilan odnos prema samome sebi i okolišu kroz
radionice i gledanje ekološke lutkarske predstave na cd-u.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Ana Buchberger Đaković, eko koordinator
Nensi Čargonja Košuta, knjižničar
Alenka Princ, učiteljica 3. razreda
Tonica Anđić, učiteljica 4. razreda
Zorica Miočić, učiteljica 1. razreda
Biljana Žutelija učitelj informatike
Učenici 1. , 3. i 4. razreda
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Realizacija projekta odvija se kroz edukativnu radionicu,
bojanku Avanture Vrećka i Smećka, igre na interaktivnom
CD-u, Lutkarska predstava Keko eko na cd-u.
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Školska godine 2012. /2013. (ožujak-travanj)
Kroz 2 sata interaktivne igre, 5 sati edukacije i 1 sat gledanja
predstave
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Evaluacija radionica i prezentacija radova na školskoj izložbi
i projektnom danu.
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
besplatan edukativni materijal
4.7.6 Obnovljivi izvori energije
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
-razumjeti složenost čovjekova životnog okruženja i odnosa
u njemu
-poticati ekološku osjetljivost i obrazovanje
-preuzeti odgovornost za vlastito djelovanje i njegove
posljedice
-razumjeti ekološke probleme u svome okruženju
-prepoznati problem štednje energije
-razvijati suradnički oblik rada
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Razvijati pravilan odnos prema samome sebi i okolišu, kroz
radionice.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Ana Buchberger Đaković, učitelj fizike i tehničke kulture
učenici 6. razreda
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Rješavanje radnih listova „Obnovljivi izvori energije“ i
čitanje slikovnice.
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Školska godine 2012. /2013.
Ožujak-travanj
kroz 2 sata radionice
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Evaluacija radionica i prezentacija radova na školskoj izložbi
i projektnom danu.
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
besplatni edukativni materijali
4.7.7 Voda ima neobična svojstva
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
-razumjeti složenost čovjekova životnog okruženja i odnosa
u njemu
-poticati ekološku osjetljivost i obrazovanje
-preuzeti odgovornost za vlastito djelovanje i njegove
posljedice
-razumjeti ekološke probleme u svome okruženju
-prepoznati problem štednje vode
-razvijati suradnički oblik rada
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Razvijati pravilan odnos prema sebi i okolišu kroz radionice.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Jadranka Herceg, voditelj eko patrole
Ana Buchberger Đaković, eko koordinator
Indira Samardžić, učitelj kemije
Učenici starijih razreda
Eko patrola
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Realizacija kroz radionicu „Voda ima neobična svojstva“-
pokusi o svojstvima vode
ppt-prezentacija
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Školska godine 2012. /2013.
Ožujak-travanj
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Evaluacija radionice i prezentacija radova na školskoj izložbi
i projektnom danu.
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
materijal potreban za izvođenje pokusa
4.7.8 Ekologija u slikovnicama
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
-projekt je u korelaciji s projektom „Knjige nam pričaju“ za
2. razred
-razumjeti složenost čovjekova životnog okruženja i odnosa
u njemu
-poticati ekološku osjetljivost i obrazovanje
-preuzeti odgovornost za vlastito djelovanje i njegove
posljedice
-prepoznati ekološke probleme u svome okruženju
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Razvijati pravilan odnos prema samome sebi i okolišu kroz
radionice čitanja slikovnica s ekološkim sadržajem.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Nensi Čargonja Košuta, knjižničar
Jelena Grbčić Samardžić, učiteljica 2. razreda
Ana Buchberger Đaković, eko koordinator
Učenici 2. razreda
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Sakupljanje ekoloških priča – čitanje slikovnica
kreativne radionice stvaranje vlastite eko (sliko) priče
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Školska godine 2012. /2013.
kroz radionicu 4 sata
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Evaluacija radionice i prezentacija radova na školskoj izložbi
i projektnom danu.
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
besplatni edukativni materijali
4.7.9 Knjige nam pričaju
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
Cilj grupe je provođenje aktivnosti i sadržaja koje djeluju na
razvijanje tehnike čitanja i informacijskih vještina učenika i
vještina potrebnih u učenju i razumijevanju obavijesti s
različitih medija.
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
razvijanje tehnike čitanja
razvijanje kulture čitanja
osposobljavanje učenika za uspješno snalaženje u
knjižničnom okruženju
poticanje razvoja socijalnih vještina
razvijanje kreativnih sposobnosti učenika
razvijanje sposobnosti izražavanja doživljaja, osjećaja, misli i
stavova
poticanje samouvjerenosti i samostalnosti učenika
poboljšavanje kvalitete znanja učenika
osvještavanje informacijskih potreba učenika
razvijanje vještina informacijske pismenosti
osvješćivanje i poticanje ekološke osjetljivosti kod učenika
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Jelena G: Samardžić, dipl.učitelj mentor
Učenici 2. razreda
način realizacije
aktivnosti, programa
i/ili projekta
Dramske i literarne aktivnosti Čitalačke radionice na zavičajnom i standardnom govoru
Pismeno izražavanje na zavičajnom i standardnom izrazu
Posjet lutkarskom kazalištu
Čitanje dječjih časopisa
Istraživačke aktivnosti:
osposobljavanje učenika za traženje slikovnih i pojmovnih
informacija putem računala
multimedijalna edukacija putem ostalih medija
upoznavanje školske, mjesne i gradske knjižnice kao izvora
informacije
Praktične aktivnosti:
Sakupljanje ekoloških priča – čitanje slikovnica
Sudjelovanje u kulturnim događanjima u školi i izvan nje
Stvaranje eko priča
Teme:
Ekološke
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
10 sati tijekom školske godine 2012./ 2013.
način vrednovanja i
način korištenja
rezultata vrednovanja
- Vođenje dnevnika aktivnosti
- PPT
-Školski blog, mrežne stranice Škole
4.7.10 Dječji festival Kvarnerić 2012.
ciljevi projekta
- razvijati glazbenu kreativnost i voditi brigu o darovitim
učenicima.
- razvijati u učeniku, upoznavanjem dijalekta i vlastite
narodne baštine osjećaj pripadnosti i bogatstvo različitosti
umjetničke glazbe te promicati glazbu putem javnog nastupa i
utjecati na unapređivanje glazbenog izričaja u sredini u kojoj
škola djeluje.
- rješavanje problema treme prilikom javnih nastupa.
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
- festival je namijenjen učenicima od prvog (1.) do osmog (8.)
razreda osnovnih škola - po prijavi.
- stjecanjem osnovnih vještina potrebnih za javni nastup,
omogućuje se učeniku izbor aktivnog muziciranja u
budućnosti (profesionalno ili amaterski).
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Ivana Marčelja, učitelj glazbene kulture, solistica Romana
Valenčić , učenice 6. i 5. razreda kao plesna pratnja te
autor teksta David Peloza, 8. r.
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
- festival je podijeljen u tri kategorije :prema uzrastu, te
zasebna kategorija namijenjena udrugama.
U svakoj kategoriji izvode se skladbe nastale u
instrumentalnim radionicama uz pomoć mentora. Nakon
objave natječaja, sudionike festivala odabire komisija koja
svakoj izabranoj školi omogućuje snimanje skladbe u studiju
koja se izdaje na zajedničkom nosaču zvuka. Nakon
teorijskog rada i uvježbavanja skladbe kroz drugo polugodište
sve do samog održavanja festivala, ona se izvodi na dvije
festivalske večeri (Rijeka i Viškovo), 29. i 30. rujna
2012.god.
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta - tijekom drugog polugodišta do festivala (II.-sredina IX.)
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
- učenik ne polaže ispit i ne ocjenjuje se, već se njegov
razvoj prati na javnim nastupima sa skupinom
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
-materijal potreban za usklađivanje plesne pratnje i scenske
izvedbe (cca 150, 00 kn)
4.7.11 Trening životnih vještina
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
-Osnaživanje osobnosti i samopoštovanja učenika u
svrhu donošenja pravilnih odluka u svezi različitih izbora
- Adaptibilnije ponašanja u kriznim situacijama
- Usvajanje pozitivnih društvenih vrijednosti;
- Razvijanje kompetentnije komunikacije i drugih
socijalnih vještina;
- Upoznavanje s opasnostima droga i alkohola
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta Program je namijenjen učenicima od 3. Do 7. razreda
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Nastavni zavod za javno zdravstvo,
Stručni suradnik – koordinator
Razrednici i učenici od 3. do 7. Razreda
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Radionice
Izrada plakata
Sudjelovanje u zajedničkim aktivnostima škole
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Od listopada 2012.
do svibnja 2013.
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Evaluacijski listići
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Nastavni zavod za javno zdravstvo pokriva troškove radnih
materijala.
4.7.12 CAP projekt
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
Poučiti djecu njihovim elementarnim pravima te kako da
budu sigurna, jaka i slobodna,
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Informiranju učenika o tome kako prepoznati opasne situacije
Poučiti strategijama kojima će povećati svoju sigurnost
Uputiti djecu gdje u lokalnoj zajednici mogu naći podršku za
sebe
Program pruža djeci praktične vještine i gradi povjerenje u
vlastite sposobnosti da riješe probleme čak i u kriznim
situacijama
Educirati roditelje
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Vanjski suradnici (udruga Korak po korak) i učenici drugog
razreda, njihovi roditelji i razrednica
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
-U dječjoj radionici koristi se igranje uloga, pokazivanje
modela ponašanja koja djecu osnažuju i pruža se mogućnost
vježbanja tih novih ponašanja
- Predavanje i radionica za roditelje
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta Tijekom prvog polugodišta šk. god. 2012./2013.
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Evaluacijski listići
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
PGŽ (cca 1500,00 kn)
4.7.13 Univerzalna sportska škola
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
Poticati višestrani psihosomatski razvoj djece
Razviti zdravstvenu kulturu kod djece u svrhu očuvanja i
unapređenja zdravlja
Kod djece stvoriti naviku svakodnevnog tjelesnog vježbanja
Razvijati motoričke i funkcionalne sposobnosti
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Namjena je ovog programa da se djeci, bez obzira na njihove
sposobnosti, omogući razvoj, prije svega njihovih
motoričkih,a potom i emocionalnih, psiholoških i socijalnih
potencijala.
Program je kao i sve aktivnosti vezane uz njegovu realizaciju
u funkciji cjelokupnog razvoja djeteta (tjelesnog, kreativnog,
emotivnog i kognitivnog) kao i na poticanje optimalnog
razvoja motoričkih potencijala djece u dobi od 6 do 10
godina.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Prof. TZK, koji svojim stručnim i pedagoškim pristupom te
permanentnim usavršavanjem osigurava ostvarivanje
programom predviđenih ciljeva i zadaća.
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Izvanškolska aktivnost koja se provodi tijekom cijele
nastavne godine.
Treninzi će se provoditi u športskoj dvorani tj. u prostoru
prilagođenom za vježbanje. METODE RADA
Nastavne metode:
metoda usmenog izlaganja
metoda demonstracije
metoda postavljanja i rješavanja motoričkih zadataka
Metode vježbanja:
standardno ponavljajućeg vježbanja
promjenjivog vježbanja
Metode učenja:
sintetička metoda
analitička metoda
kombinirana metoda METODIČKO-ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA
Frontalni oblik rada
Grupni oblici rada
Individualni oblik rada
Najmanji broj djece u grupi je 10,a maksimalan 30.
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
1 sat tjedno, 35 sat godišnje
Ponedjeljak 6. sat
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Dijagnostika antropometrijskih karakteristika, motoričkih i
funkcionalnih sposobnosti djece provodi se tri puta
godišnje(inicijalna,tranzitivna i finalna provjeravanja).
Na osnovi dobivenih rezultata prati se individualni i grupni
napredak, utvrđuju se nedostaci, detektiraju se izrazito
nadarena djeca i valorizira se cjelokupni program
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
HŠŠS financira troškove naknada voditeljima sportskih
odjeljenja UŠŠ.
Osnovne škole snose troškove korištenja školske sportske
dvorane.
Savez ŠSD PGŽ snosi troškove administrativno-tehničkih
usluga.
4.7.14 Zdravstveni odgoj-nasilje na sportskim terenima i prehrana
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
- Skrenuti pažnju učenika na učestalu pojavu nasilja na
sportskim natjecanjima, kako između navijača suparničkih
timova tako i između samih sportaša.
-Brza i nezdrava prehrana dio su svakodnevnice, cilj ovog
dijela projekta je približiti učenicima različite
mogućnosti kvalitetnijeg i zdravijeg načina prehrane.
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
- Kroz predavanja osvijestiti učenike što je to sportsko
navijanje i ponašanje te kroz različite radionice podučiti boljoj
samokontroli u mogućim konfliktnim situacijama na
sportskim terenima.
- Informiranje učenika o zdravijoj i pravilnoj prehrani te
podizanje svijesti o važnosti poznavanja namirnica koje
svakodnevno unosimo u organizam.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta
Edo Antić
Učenici 7.i 8. razreda
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
- tijekom nastavne godine u sklopu nastave TZK
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
– od 1.listopada 2012. - do 14.lipnja 2013.god.
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
- učeničke usmene ili pisane prezentacije naučenog (usmeno
izlaganje, referat, powerpoint prezentacije….)
4.7.15 Učimo učiti
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
Upoznati elemente učinkovite strategije učenja
Razvijati pozitivan stav prema učenju i vezivati učenje uz
pozitivne emocije
Utvrditi poteškoće učenja za svakog pojedinog učenika
(prema učinkovitoj strategiji učenja)
Napraviti plan mjera za promjenu navika učenja i relizirati ih
Ostvariti bolju suradnju učenika i učitelja
Osvijestiti proces učenja i upoznati učenike s konceptom
samoreguliranog učenja i samoregulacije općenito
Upoznati učitelje i učenike škole sa programom
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Program je namijenjen učenicima od
V. do VIII. raz.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Biljana Delić,
stručni suradnik psiholog
i učenici od V.-VIII. raz.
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Predavanja i radionice na SRO-u
Iskustveni rad u malim grupama
Individualni rad
Individualna ili grupna podrška na redovnoj i dopunskoj
nastavi
Savjetovanje učitelja i roditelja
Izrada plakata ili panoa
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Od listopada do svibnja
30 sati godišnje
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Početna i završna samoprocjena kompetencija za učenje
Intervju s predmetnim učiteljima
Upoznavanje ostalih učenika s konceptima programa
putem plakata
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
- Trošak kancelarijskog materijala
4.7.16 Pola stoljeća školskog lista „Iskrice“
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
-očuvanje školske izdavačke djelatnosti
-očuvanje zavičajne baštine
-uključivanje lokalne zajednice u život škole
-razvijanje ljubavi prema pisanoj riječi
-motiviranje učenika za pisano izražavanje
-uključivanje učenika u aktivnosti digitalizacije građe
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Izrada sačuvanih brojeva školskog lista“Iskrice“ u digitalnom
obliku
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Rozana Družeta-Jeličić, profesor HJ
Ivana Marinčić, prof. – vanjski suradnik
Nensi Čargonja-Košuta, knjižničarka
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
-skeniranje svih sačuvanjih pimjeraka šk. lista
-odabir pojedinih radova z prezentaciju i izložbu
-uvježbavanje tekstova za prezentaciju
-postavljanje izložbe
-izrada prateće PPP
-organizacija predstavljanja uradaka
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta Od rujna 2012. do travnja 2013. godine
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
-prezentacija uradaka na Književnoj večeri
-prezentacija projekta na Projektnom danu u školi
-korištenje materijala za sljedeći izdavački projekt
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
-hameri u boji, A4 papiri u boji i bijeli, CD –i ili memori stick
4.7.17 Tuđice u klanjskim govorima
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
izrada projektnog materijala u digitalnom obliku, u obliku
letka i plakata
razvijati svijest o prisutnosti tuđica iz najzastupljenijih jezika
izvora (njemački, mađarski, talijanski i turski jezik) u
svakodnevnom govoru na širem području Klane
razvijati svijest o potrebi stjecanja i njegovanja jezične
kulture
implicitno usvajanje znanja
razvijati interes za mjesne govore i narječja
poticati interes za učenje stranih jezika
razvijanje sposobnosti uočavanja, primjenjivanja i
zaključivanja i kritičkog mišljenja
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
razvijati rječnik: uporaba tuđica i pronalazak ekvivalenta na
hrvatskom standardnom jeziku
razvijati sposobnosti uočavanja i razlikovanja tuđica i
standardnih ekvivalenata
stjecanje jezične i opće kulture
razvijati i njegovati odnos prema materinskom i stranom
jeziku
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Nikolina Barbalić, učiteljica EJ i NJJ
Jelena Višnjić, učiteljica NJJ
Rozana Družeta-Jeličić, učiteljica HJ
Dean Maljković, učitelj informatike
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
istraživanje prisustva tuđica pomoću upitnika u stanovništvu
šireg područja Općine Klana
uspoređivanje i prevođenje tuđica inačicom u standardnom
hrvatskom jeziku
informatička obrada materijala pomoću korisničkih alata (MS
Word, MS PowerPoint)
izrada letka kao sažetka rezultata istraživanja
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta Tijekom nastavne godine.
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
animiranje ostalih učenika za njegovanje hrvatskog
standardnog jezika, mjesnih govora i stranih jerzika
poticanje učenika na uporabu standardnog hrvatskog
ekvivalenta u svakodevnom životu
učenje na zabavniji i prihvatljiviji način (na primjerima koji
nas okružuju)
Projekt ćemo prezentirati na Danu prezentacije projekata.
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Radni materijal i prezentacija (cca 300,00 kn)
4.7.18 Kaj nan povida naša Klana?
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
Upoznati povijest i (nekadašnje) življenje u Klani kroz
istraživanje određenih klanjskih lokaliteta, kulturnih i
prirodnih znamenitosti, starih klanjskih poslova i igara i sl.
Steći uvid u nekadašnji (i sadašnji) život Klane preko žive
riječi starijih mještana
Motivirati učenike za vlastitu povijest kroz (terensko)
istraživanje i prikupljanje (povijesnih) izvora (pr. pisani,
materijalni i slikovni izvori te usmena predaja)
Skrenuti učenicima pozornost na simboličnost i važnost
naziva pojedinih dijelova njihova mjesta te ih zainteresirati za
toponimiju/ Upoznati jezične vrednote kroz dijalektologiju i
etimologiju
(Neposredno) Učiti o očuvanju baštine
Vježbati vještine rada na računalu
Steći vještinu sistematizacije i obrade skupljenih podataka
Razvijati kritičko mišljenje
Vježbati rad u timu i grupi
Popularizirati temu našeg projekta u lokalnoj zajednici
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
Namjena je projekta da učenici osvijeste svoje mjesto
življenja kao bogat izvor istraživačkih aktivnosti te da
razvi(ja)ju poštovanje prema prošlosti i ostavštini svojih
predaka, kao i svijest o važnosti očuvanja kulturnih,
povijesnih i prirodnih bogatstava kako bi ih mogli ostaviti u
naslijeđe budućim generacijama.
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
POV grupa, Mladi knjižničari, knjižničar, učitelji GEO, BIO,
HJ, VJ i TZK te učenici i učiteljica 2. razreda + vanjski
suradnici
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Terenski obilazak dogovorenih klanjskih prirodnih lokaliteta
(pr. ponor Gotovž, Gumance i dr.), kulturno – povijesnih
znamenitosti (pr. klanjske crkve Sv. Jerolima, Sv. Mihovila i
Sv. Roka, etno-kuće „Rebičina kiša“, Zidovje (rimski zid) i
dr.);
Predavanja (vanjskih suradnika ili učitelja) o dotičnom
lokalitetu ili građevini na samoj lokaciji;
Proučavanje literature i povijesnih izvora o lokalitetima ili
usmenoknjiževnoj tradiciji koja će im biti prezentirana;
Intervjuiranje mještana/vanjskih suradnika;
Obrada prikupljenog materijala i izrada brošure ili sl.
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta Od listopada 2012. do lipnja 2013.
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Izložbeni plakati ili PP prezentacije na holu škole, brošura;
izložba zabilježenog materijala u klanjskoj kino - sali
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Troškovi izlistavanja materijala, izrada izložbenih plakata i
dr.
4.7.19 Talijanske fortifikacije na području Klane između dva svjetska rata
ciljevi aktivnosti,
programa i/ili projekta
-istražiti povijesne izvore
- evidentirati trenutačno stanje fortifikacija
- usvojiti znanje o povijesti svog zavičaja
- razvijati kulturu poštovanja prema povijesnoj baštini
namjena aktivnosti,
programa i/ili projekta
poticanje samostalnosti u radu i timskog rada
razviti kritički odnos prema povijesnim izvorima
razvijanje vlastitog mišljenja, spremnosti i motorike
nositelji aktivnosti,
programa i/ili projekta i
njihova odgovornost
Hrvoje Badurina, učitelj povijesti
Učenici 7. i 8. razreda koji idu na dodatnu iz povijesti
način realizacije
aktivnosti, programa i/ili
projekta
-pronaći i istražiti povijesne izvore
- analizirati i sistematizirati prikupljenu građu
- izraditi plakat
vremenik aktivnosti,
programa i/ili projekta
Školska godina 2012./2013.
način vrednovanja i način
korištenja rezultata
vrednovanja
Animiranje učenika, korištenje gotovog materijala za obradu
nastavnog sadržaja iz povijesti
detaljan troškovnik
aktivnosti, programa i/ili
projekta
Troškovi potrošnog materijala