Upload
filip-ionut
View
156
Download
10
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Proiect licenta
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
2.Calculul static al unui element structural
35
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
2.1.Proiectarea stâlpului din beton armat
36
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Proiectarea stâlpului din beton armat: Stâlpii din beton armat sunt elemente liniare, plasate în poziţie verticală care preiau încărcări de
la elementele structurale orizontale şi le transmit mai departe fundaţiilor. Stâlpii sunt solicitaţi la
compresiune excentrică (forţă axială şi moment încovoietor).
Valorile momentelor încovoietoare şi ale forţelor axiale pentru dimensionarea stâlpilor se
determină pornind de la eforturile maxime determinate din calculul structural sub acţiunea forţelor
laterale şi verticale. Valorile de proiectare ale momentelor încovoietoare se stabilesc respectând regulile
ierarhizării capacităţilor de rezistenţă, astfel încât să se obţină un mecanism favorabil de disipare a
energiei induse de seism, cu articulaţii plastice în grinzi. Pentru a minimiza riscul pierderii stabilităţii la
acţiunea forţelor gravitaţionale după un seism puternic, se urmăreşte a se evita, prin proiectare, apariţia
articulaţiilor plastice în stâlpi (cu excepţia bazei şi eventual a ultimului nivel). Această condiţie se
realizează practic prin amplificarea adecvată a momentelor din calcul sub acţiunea forţelor laterale şi
verticale în toate secţiunile stâlpilor cu excepţia bazei acestora. În P100-1:2006, similar procedurii din
EN 1998-1, se aplică o verificare locală astfel încât capacitatea la moment încovoietor a stâlpilor sa fie
mai mare decât a grinzilor în fiecare nod al structurii. Pentru simplificarea calculului, normativul P100-
1:2006 permite determinarea forţelor axiale direct din calculul structural, corespunzătoare acţiunii
simultane a forţelor laterale şi verticale de proiectare din combinaţia seismică de acţiune.
Schema statică
Schema statică pentru calculul stâlpilor este cea de cadru. Legăturile dintre grinzile principale si
stâlpi se vor considera a fi încastrări. În cadrul schemei statice se vor considera drept deschideri
distanţele interax dintre stâlpi.
Verificarea deplasărilor maxime ale secţiunii:
Verificarea deplasărilor maxime ale structurii la acţiunea seismului se face atât pentru starea
limită ultimă cât şi pentru starea limită de serviciu.
37
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Verificarea deplasărilor la starea limită de serviciu se face cu relaţia:
drSLS = ν*q*dre ≤ dr,a
SLS
unde:
drSLS – deplasarea relativă de nivel sub acţiunea seismică asociată stării limită de
serviciu;
ν – factor de reducere care ţine cont de intervalul de recurenţă al acţiunii seismice
asociat verificărilor la starea limită de serviciu, cu valoarea:
0,4 pentru clădirile încadrate în clasele I şi II de importanţă;
0,5 pentru clădirile din clasele III şi IV de importanţă;
q – factor de comportare specific tipului de structură;
dre – deplasarea relativă a aceluiaşi nivel determinată prin calcul static elastic sub
încărcări seismice de proiectare;
dr,aSLS – valoarea maximă admisibilă a deplasării relative de nivel sub acţiunea
seismică asociată componentelor nestructurale utilizate.
Verificarea deplasărilor la starea limită ultimă se face cu relaţia:
drSLU = c*q* dre ≤ dr,a
SLU
unde:
drSLS – deplasarea relativă de nivel sub acţiunea seismică asociată stării limită ultime;
c – coeficient de amplificare a deplasărilor care ţine cont că pentru perioade mai mici
decât perioada de colţ deplasările seismice calculate în domeniul post-elastic sunt mai
mari decât cele corespunzătoare răspunsului seismic elastic;
dr,aSLU –valoarea maximă admisibilă a deplasării relative de nivel sub acţiunea seismică
asociată stării limită ultime, determinată cu relaţia:
dr,aSLU = 0,025 * Hnivel
1 ≤ c = 3 – 2,5* ≤ 2
38
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
unde: T – perioada proprie a clădirii;
Tc – perioada de colţ a structurii conform P100-2006.
Verificarea la SLS:
dre pe nivel:
P → dre = 2,34 mm
I → dre = 2,71 mm
II→ dre = 2,75 mm
III → dre = 2,58 mm
IV → dre = 2,3 mm
V → dre = 1,96 mm
VI→ dre = 1,56 mm
VII → dre = 1,15 mm
VIII → dre = 0,82 mm
Calculul deplasărilor relative admisibile în SLS:
- parter: dr,aSLS = 0,008*3,8 = 0,03 m = 30 mm
- etaj curent: dr,aSLS = 0,008*3 = 0,024 m = 24 mm
Calculul deplasărilor efective pe nivel:
- parter: drSLS = 0,5*6,75*2,34 = 7,89 mm < dr,a
SLS
- etaj curent: drSLS = 0,5*6,75*2,75 = 9,28 mm < dr,a
SLS
Verificarea la SLU:
Calculul deplasărilor relative admisibile în SLU:
- parter: dr,aSLU = 0,025*3,8 = 0,095 m = 95 mm
- etaj curent: dr,aSLU = 0,025*3 = 0,075 m = 75 mm
Calculul deplasărilor efective pe nivel:
39
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
- parter: drSLU = 1*6,75*2,34 = 15,79 mm < dr,a
SLU
- etaj curent: drSLU = 1*6,75*2,75 = 18,56 mm < dr,a
SLU
-
Dimensionarea stâlpului central situat la parter
Stabilirea înălţimii relative a zonei comprimate:
a = ab + = 25 + = 35 mm
h0 = hst – a = 60-3,5 = 56,5 cm
ξ = = = 0,515 ≤ 0,55
Stabilirea momentelor de dimensionare în stâlp:
MEd,z = γRd * Mz, max *
unde: MEd,z – momentul de dimensionare a stâlpului pe direcţia z;
γRd – factor de suprarezistenţă datorat efectului de consolidare al oţelului cu valoarea de 1,3;
Mz, max- momentul maxim pe direcţia z rezultat din calculul static;
- suma momentelor capabile ale grinzilor de pe direcţia z care intersectează nodul;
- suma momentelor rezultate din calculul static pentru grinzile de pe direcţia z care
intersectează nodul;
MEd,z = 1,3 * 24466,75 * 1,32 = 41984,95 daN*m
Determinarea influenţei zvelteţii asupra eforturilor de calcul:40
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
lungimea de flambaj: lfl = = = 1,9 m
coeficientul de flambaj: = = = 2,92
= 2,92 < 10 → influenţa flambajului poate fi neglijată
Momentul încovoietor de calcul: M = MEd,z = 41984,95 daN*m
Forţa axială corespunzătoare: N = 308989 daN
Acoperirea cu beton: a = a’ = 25 + = 35 mm
h0 = h – a = 65 – 3,5 = 61,5 cm
ha = h0 – a = 61,5 - 3,5 = 58 cm
ea – excentricitate adiţională ce ţine cont de imperfecţiunile de execuţie
ea = = = 2,16 cm > 2 cm
Mc – momentul corectat
Mc = M+N* ea = 4198495 + 308989*2,16 = 4865911 daN*m
Înalţimea zonei comprimate: x = = = 31,7 cm
Aria necesară de armătură rezultă din ecuaţia de momente în raport cu axul armăturii întinse:
41
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Aa = = = -2,16 cm2
Rezultă că armătura longitudinală nu este necesară, betonul simplu putând prelua solicitarea de
compresiune excentrică, în consecinţă armătura se dispune constructiv.
Procentul minim de armare p=0,8%, acesta putându-se reduce cu 20% în cazul în care armătura
rezultă din considerente constructive.
p= 0,8*0,8 = 0,64% → Aa = 27,04 cm2 → 12Φ18 PC52
Calculul armăturii transversale:
Etrierii sunt prevăzuţi atât pentru preluarea forţei tăietoare cât şi pentru imbunătăţirea
comportării la compresiune a betonului şi al evitării formării articulaţiilor plastice:
Tmax =
unde:
- Tmax – valoarea forţei tăietoare asociată mecanismului de plastifiere;
- Mdc,i – momentul maxim ce se dezvoltă la cele două extremităţi;
- Hnivel - înălţimea nivelului.
Momentele maxime de la extremităţile stâlpului se calculează cu relaţia:
Mdb,i = γRd * MRb,i *min
42
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
- γRd – factor de suprarezistenţă datorat efectului de consolidare al oţelului şi al
frecării betonului cu valoarea de 1,2 la nivelul de bază şi 1,3 la nivelurile
superioare;
- MRb,i - momentul capabil de la extremitatea i a grinzii;
- - suma momentelor capabile a stâlpilor care intră în nod;
- - suma momentelor capabile a grinzilor care intră în nod.
Pentru structuri obişnuite (grinzi slabe – stâlpi tari) raportul: 1
Determinarea momentului capabil al stâlpului
a = ab + = 34 mm
h0 = hst –a = 65 -3,4 = 61,6 cm
ξ = = 0,515
n = = = 0,487
α = = = 0,144
= = 0,052
43
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Din n, α şi → m= 0,246
MRb = Mmax = m * bst * h2st * Rc – N*ea = 0,246*65*652*150 – 308989*2,16 = 9466246 daN*cm
Mdc = 1,3 * 9466246 = 12306118 daN*cm
Se verifică dacă secţiunea de beton este capabilă să preia forţa tăietoare
=
Tmax = = 64769 daN
= = 1,47 > 0,5 → este necesară verificarea la forţă tăietoare
Se calculează procentul de armare din zona intinsă ce intersectează fisura
p = *100 = *100 = 0,76%
Se impune diametrul etrierilor: Φ10 cu 4 ramuri
Se determină forţa tăietoare preluată de etrieri pe unitatea de lungime:
unde:
Aet – suma ariilor tuturor ramurilor de etrier intersectaţi de fisură
44
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Aet = ne * Ae = 4*0,785 = 3,14 cm2
Met – coeficient al condiţiilor de lucru
met = 0,8
qe = = 518,57 daN
Se verifică valoarea lui qe:
= 1,09 < 2,5 → valoarea lui qe este corect calculată
Distanţa dintre etrieri:
→ ae = 10 cm.
Procentul de armare transversală:
p = *100 = *100 = 0,439%
Dispunerea etrierilor la distanţa ae se va face în zonele critice pe o lungime:
45
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Lcr ≥ max
Lcr = 97,5 cm
La clădirile cu mai mult de cinci niveluri, la primele două niveluri de la baza structurii lungimea
critică se va mări cu 50% faţa de cea calculată.
Lcr = 146,25 ≈ 150 cm
Distanţa maximă între etrierii în afara zonelor critice se va limita la 200 mm.
46
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
2.2. Proiectarea grinzii principale
47
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Proiectarea grinzii principale
Schema statică a grinzilor principale este cea de cadru. Legăturile dintre grinzile principale si stâlpi
sunt de tip încastrare. În cadrul schemei statice se consideră drept deschideri distanţele interax dintre
stâlpi.
Stabilirea înălţimii necesare a grinzii:
poptim = 1 %; (PC 52 – Ra = 3000 daN/cm2)
ξoptim =
r = = = 2,357
ho nec = r =2,357* = 50,36 cm
hgp = ho nec + ab + = 50,36 + 3,5 + = 53,86 cm; hef = 60 cm
Dimensionarea grinzii:
În cazul planseelor monolite fără grinzi secundare, valoarea maximă a lui Db este dată de
relaţia:
48
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Dbmax =
= = 0,25 → Dbmax = = 2,1 m
Lc = 0,5*L = 0,5*6 = 3 m
Db = m ≤ Dbmax = 2,1 m
bp = bg + 2*Db = 30 + 2 x 0,5 = 130 cm
În cazul grinzilor cu secţiune T trebuie stabilit dacă înălţimea zonei comprimate x
depăşeşte sau nu grosimea plăcii hp. Pentru aceasta se calculează momentul maxim al plăcii cu
relaţia (pentru bp minim):
Mcap = bp*hp*Rc*
h0 = hg –a = 600 – 35 = 565 mm
49
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Mcap = 130*15*125* = 11943750 daN*cm
Mcap ≥ Mmax,câmp = 584654 daN*cm → x ≤ hp
Momentul capabil al plăcii este mai mare decât momentul exterior, de unde rezultă că
inălţimea zonei comprimate nu depăşeşte înălţimea plăcii.
Calculul armăturii necesare în câmp:
Câmpul 1, 4:
M1 = M4 = 584654 daN*cm
B =
ξ = 1 - = 0,01334
p = ξ * *100 = 0,011334* *100 = 0,047% < 0,15%
→ p = 0,15%
Aa = bp * ho = * 130 * 56,5 = 11,01 cm2
Algem 4Φ20 cu Aef = 12,56 cm2
Calculul armăturii necesare în reazem:
În reazem placa se află în zona întinsă şi în calculul armăturii nu se mai ţine seama de aportul
acesteia, secţiunea din reazem calculându-se ca secţiune dreptunghiulară cu dimensiunile bg şi hg.50
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
În reazemele 1 şi 5:
Mmax = 1712033 daN*cm
B =
ξ = 1 - = 0,155
Aa =ξ * bg * ho * 0,1588*30*56,5* = 10,94 cm2
→ 3Φ22 cu Aef = 11,4 cm2
În reazemele 2, 3 şi 4:
Mmax = 1671752 daN*cm
B =
ξ = 1 - = 0,151
Aa =ξ * bg * ho * 0,1588*30*56,5* = 10,66 cm2
→ 3Φ22 cu Aef = 11,4 cm2
Calculul armăturii transversale
Etrierii sunt prevazuţi pentru preluarea forţei tăietoare
51
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Calculul etrierilor se va efectua succesiv în toate secţiunile considerate urmând a se adopta
cea mai mare valoare dintre toate rezultatele. Forţa tăietoare de proiectare pentru grinzile principale,
în gruparea specială, se determină din echilibrul fiecărei deschideri sub acţiunea încărcărilor
verticale corespunzătoare grupării speciale şi a momentelor de acţiune la capetele grinzii
corespunzătoare fiecărui sens de acţiune a sarcinii seismice ce conduce la formarea articulaţiilor
plastice în nod.
Relaţia de calcul a forţei tăietoare:
Tmax = +
unde:
- Tmax – valoarea forţei tăietoare asociată mecanismului de plastifiere;
- Mdb,i – momentul maxim ce se dezvoltă la cele două extremităţi;
- g – suma tuturor încărcărilor permanente – valori normate;
- p – încărcarea utilă – valoare normată;
- L – deschiderea de calcul;
Momentele maxime de la extremităţile grinzii se calculează cu relaţia:
Mdb,i = γRd * MRd,i *min
- γRd – factor de suprarezistenţă datorat efectului de consolidare al oţelului cu
valoarea de 1,2;
- MRd,i - momentul capabil de la extremitatea i a grinzii;
- - suma momentelor capabile a stâlpilor care intră în nod;
- - suma momentelor capabile a grinzilor care intră în nod.
52
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Pentru structuri obişnuite (grinzi slabe – stâlpi tari) raportul: 1
În secţiunea dinspre reazemul A şi deschiderea A-B:
Determinarea momentului capabil MRb:
h0 = hg – ab - = 60 – 2,5 - = 56,5 cm
x = = = 9,12 cm
MRb = Mcap = bg * x * Rc * = 30*9,12*125* = 1776348 daN*cm
Mdb,i = γRd * MRd,i = 1,2 * 1776348 = 2131618 daN*cm
Tmax = + 4266 = 11371 daN
Se calculează nivelul maxim de solicitare la forţă tăietoare cu relaţia:
= = = 0,67 0,5 → este necesar calculul la forţă tăietoare
unde:
- - nivelul de solicitare al secţiunii la forţă tăietoare;
- max – forţa tăietoare exterioară maximă;
53
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
- t – rezistenţa de calcul la întindere a brtonului Rt = 10 daN/cm2
Se determină procentul de armare:
p = *100 = *100 = 0,67%
Se impun etrieri Φ8 din OB 37 cu două ramuri ne=2. Se determină forţa tăietoare preluată de etrieri pe unitatea de lungime:
– coeficient al condiţiilor de lucru;
(OB 37)
Se verifică valoarea lui qe:
valoarea lui qe este determinată corect
Calculul distanţei dintre etrieri:
54
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Determinarea distanţei maxime dintre etrieri:
Zonele de la extremitaţile grinzii cu lungimea de măsurate de la faţa stâlpilor se
consideră zone critice (disipative). În aceste zone distanţa dintre etrieri trebuie să satisfacă condiţiile
urmatoare:
= ae
În afara zonelor disipative se aplică prevederile STAS 10107/0-90 privind distanţa minimă între
etrieri;
ae = 200 mm
Calculul procentului de armare transversal:
pe = *100 = *100 = 0,335%
55
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
2.3. Proiectarea unui planşeu
Proiectarea planşeelor din beton armat:
Plăcile din beton armat sunt elemente de suprafaţă la care una din dimensiuni este mult mai mică
decat celelalte două, iar încărcarea este aplicată pe planul lor. Plăcile se vor arma pe două direcţii.
La plăcile armate pe două direcţii se consideră o fâşie de placă de lungime unitară (uzual 1 m)
pe fiecare din cele două direcţii de calcul.
56
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
În cadrul schemei statice s-au considerat drept deschideri de calcul distanţele între feţele
grinzilor şi nu distanţele interax. Legăturile plăcilor cu grinzile se vor considera articulate deoarece
grinzile nu pot prelua în mod eficient torsiunea.
lox = lx – bg = 6 - 0,6 = 5,4 m
loy = ly – bg = 4,8 - 0,6 = 4,2 m
gn = gp+gper,desp= 407+30= 437 daN/m
gc = 1,35*gn = 1,35*437= 590 daN/m
pn = 200 daN/m → pc = 1,5*200 = 300 daN/m
q= 890 daN/m
Schemele de calcul:
a) Pentru determinarea momentelor maxime în câmp:
b) Pentru determinarea momentelor maxime în reazem:
57
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
Stabilirea cantităţilor maxime de armătură
Calculul armăturii se face pentru o fâşie de 1 m, urmând ca armarea sa se repete din metru în metru
până la acoperirea deschiderii plăcii.
Secţiunea longitudinală I-I ∩ secţiunea transversală IV-IV:
a) Armarea în câmp pe direcţie longitudinală:
a=ab+Φ/2= 1+1/2 = 1,5 cm
h0= h – a = 15-1,5 = 13,5 cm
→ 5Φ8 cu Aef= 2,51 cm2
b) Armarea în câmp pe direcţie transversală:
h0= h0x – Φ = 13,5-1=12,5 cm
58
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
→ 5Φ8 cu Aef= 2,51 cm2
Calculul armăturii în reazem pe direcţie longitudinală:
→ 5Φ10 cu Aef= 3,93 cm2
Calculul armăturii în reazem pe direcţie transversală:
h0= h0x – Φ = 13,5-1=12,5 cm
→ 5Φ10 cu Aef= 3,93 cm2
Secţiunea longitudinală II-II ∩ secţiunea transversală V-V:
a) Armarea în câmp pe direcţie longitudinală:
a=ab+Φ/2= 1+1/2 = 1,5 cm
h0= h – ab – Φ – Φ/2 = 12,5 cm
59
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
→ 5Φ8 cu Aef= 2,51 cm2
b) Armarea în câmp pe direcţie transversală:
h0 = 13,5 cm
→ 5Φ8 cu Aef= 2,51 cm2
Calculul armăturii în reazem pe direcţie longitudinală:
60
Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, IaşiFacultatea de Construcţii şi Instalaţii
→ 4,5Φ10 cu Aef= 3,53 cm2
Calculul armăturii în reazem pe direcţie transversală:
h0= 13,5 cm
→ 5,5Φ10 cu Aef= 4,32 cm2
61