Upload
independent
View
2
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
I. APLICAŢII REZOLVATE LA ÎNTÂLNIREA DIN 17 MAI 2014 (TC 2)
IMPOZIT PE VENIT – IMPOZIT PE VENITURILE DIN SALARII
1. Alexandrescu Ionuț este o persoană fizică cu domiciliul în Oradea și a finalizat studiile superioare in
decembrie 2013. Începând cu data de 1 iunie 2014 lucrează cu normă întreagă la SC ZIARUL SA din
orașul Cluj, acesta fiind primul său loc de muncă după absolvirea studiilor. Domnul Alexandrescu este
angajat pe post de redactor și obține lunar un salariu de bază brut de 2.000 lei, iar ca urmare a schimbării
domiciliului beneficiază, în luna iunie, de o indemnizație de instalare de 75% din salariul de bază. De
asemenea, acesta mai primeşte şi o recompensă în valoare de 700 lei, ca urmare a publicării unui articol
foarte bun.
Domnul Alexandrescu are un copil minor, elev în clasa I, pentru care primeşte de la angajator, cu ocazia
zilei de 1 iunie, cadouri în valoare de 250 lei. Angajatul locuiește cu soția, copilul și mama soţiei. Ana
Alexandrescu, soția, este casnică (nu obține nici un venit), iar mama acesteia este angajată part-time,
obține lunar un venit din salarii de 230 lei și este proprietara unei suprafețe de 30.000 mp de teren agricol
în Oradea.
Determinați cuantumul drepturilor salariale aferente lunii februarie pentru domnul Alexandrescu.
Rezolvare
Contravaloarea indemnizației de instalarea nu se asimilează salariului brut și nu intră în baza de calcul
a contribuțiilor sociale (art. 55 alin.(4) lit i) coroborat cu art. 29615
lit. i) ). Sotia pentru ca nu obtine nici
un venit este persoana in intretinere, iar mama sotiei nu poate fi persoana aflata in intretinere pentru ca
are ”avere”. (art. 56 alin (3) coroborat cu art. 56 alin. (7) lit a) )
Se asimilează salariului și sunt incluse și în baza de calcul a contribuțiilor produsele în natură și
contravaloarea cadourilor peste limita legală de 150 lei/persoană.
Venit brut = 2.000 + 700 + (250 - 150) = 2.800 lei
- CAS = 10,5% × 2.800 = 294
- CASS = 5,5% × 2.800 = 154
- CFS = 0,5% × 2.800 = 14
= Venit net = 2.800 – 462 = 2.338 lei
- Deducerea personală = 450 × (1- (2.800-1.000)/2.000) = 45, deci DPB = 50 lei
= Venit impozabil = 2.288 lei
Impozit = 16% × 2.288 = 366 lei
Salariul net obținut (încasat) = 2.338 - 366 = 1.972 lei,
Cuantumul drepturilor salariale în luna februarie 1.972 + 0,75 × 2.800 + 150 = 4.222 lei
2. Asandei Viorica este angajată cu normă întreagă la SC BIOS - BACĂU SA, din februarie 2007 și
obține lunar un salariu brut de 1.700 lei și un spor de vechime de 5% din salariul de bază. În luna martie
2014 doamna Asandei este trimisă într-o delegație în interes de serviciu în Piatra Neamț pe o perioadă de
4 zile, delegație pentru care primește suma de 200 lei reprezentând contravaloarea indemnizației de
deplasare și suma de 2.300 lei reprezentând contravaloarea cheltuielilor de cazare și transport. Începând
cu luna ianuarie 2014 societatea comercială oferă angajaților tichete de masă în limitele legale, valoarea
unui tichet de masă este de 9 lei. Doamna Asandei este membru de sindicat din iulie 2011 și din salariul
obținut i se reține lunar cotizația obligatorie de 10 lei. Victor Asandei are 7 ani, este elev în clasa I la
școala generală nr. 5 din Bacău și este unicul copil al soților Asandei, fiind considerat a fi în întreținerea
mamei.
Determinați cuantumul drepturilor bănești ale doamnei Asandei în luna martie 2014. (nivelul legal aferent
indemnizației de deplasare pentru personalul instituțiilor publice este de 13lei/zi/pers)
Rezolvare
Limita cheltuieli cu indemnizația de deplasare = 13*2,5*4 = 130 lei – 70 lei venit asimilat salariului și
impus ca atare (intră și în baza de calcul a contribuțiilor – art.55, (4) lit i coroborat cu art 29615
lit g1)
Contravaloarea tichetelor de masă = 17*9 = 153 lei (1. angajatul primește un număr de tichete egal cu
numărul de zile în care este prezent la unitatea de lucru – Legea 142/1998 actualizată la 31 oct. 2012 art.
5 alin (2) coroborat cu art 6 alin (1); luna martie are 21 de zile lucrătoare, dar angajata este 4 zile
plecată în interes de serviciu – zile pentru care nu mai beneficiază de tichete de masă pentru că primește
indemnizație de deplasare; 2. contravaloarea tichetelor de masă se asimilează salariul și se impune cu
cota de impozit de 16%, dar nu intră în baza de calcul a contribuțiilor – norme CF 68 lit a) la art.55 alin
(2) coroborat cu art. 29615
lit. o); 3. contravaloarea tichetelor de masă intră în baza de calcul a DPB,
dacă venitul brut lunar se află în intervalul 1.000.1 – 3.000 lei – OMFP 1.016/2005 art 3)
Venit brut = 1.700 + 5% × 1.700 + 70 + 17 × 9 = 2.008 lei;
baza de calcul a contribuțiilor 2.008 – 153 = 1.855
- CAS = 10,5% × 1.855 = 195 lei
- CASS = 5,5% × 1.855 = 102 lei
- CAJS = 0,5% × 1.855 = 9 lei
= Venit net 1.702 lei
- Deducerea personală de bază = 350 × (1- (2.008-1.000)/2.000) = 173,6 lei (180 lei)
- Cotizaţie sindicat 10 lei
= Venit impozabil 1.512 lei
Impozit = 16% × 1.512 = 242 lei
Salariul încasat = 1.512 – 242 + 180 = 1.450, din care 153 lei reprezintă contravaloarea tichetelor de
masă
Venitul încasat = 1.450 + 130 (diferența de indemnizația de deplasare) + 2.300 (transport și cazare) =
3.880 lei
IMPOZITUL PE VENITUL DIN CEDAREA FOLOSINȚEI BUNURILOR
1. Gheorghe Alin, o persoană fizică care realizează și venituri din salarii, închirează un apartament
începând cu 1 aprilie 2014, pe o perioadă de 2 ani. În conformitate cu contractul încheiat persoana obține
un venit lunar (chirie) în sumă de 200 euro (cursul de schimb la momentul impunerii fiind de 4,22
lei/euro). La mijlocul lunii septembrie, cele două părți de comun acord, reziliază contractul începând cu
data de 1 octombrie, constatând totodată că proprietarul a beneficiat pe perioada activă a contractului și de
suma de 1.000 lei, cheltuieli ce cădeau în sarcina proprietarului, dar au fost suportate de către chiriaș.
Cursul euro a înregistrat următoarele valori: 4,23 lei (aprilie), 4,19 lei (mai), 4,18 lei (iunie), 4,21 (iulie),
4,21 lei (august), 4,22 lei (septembrie)
Pentru anul fiscal 2014 determinați valoarea impozitului anticipat, valoarea impozitului real
datorat, realizați regularizarea situației şi stabiliţi obligaţiile declarative ale contribuabilului
Rezolvare
Venit brut estimat 2014 = 200 * 4,22 * 9 = 7.596 lei
Venit net estimat 2014 = 7.596 – 25% * 7.596 = 5.697 lei
CASS = 5,5% * 5.697 = 313 lei
Impozit anticipat 2014 = 16% * 5.697 = 912 lei ( câte 304 lei la 25 iunie, 25 septembrie şi 25 decembrie
2014)
În termen de 15 zile de la data încheierii contractului de închiriere, proprietarul trebuie să înregistreze
contractul la Administraţia financiară şi să depună Declaraţia privind venitul estimat. (Declaraţia 220)
Venit brut realizat = 200 * 4,23 + 200 * 4,19 + 200 * 4,18 + 200 * 4,21 + 200 * 4,21 + 200 *4,22 +
1.000 = 6.048 lei
Venit net realizat = 6.048 – 25% * 6.048 = 4.536 lei
CASS = 5,5% * 4.536 = 249 lei
Impozit datorat = 16% * (4.536 – 249) = 686 lei
Impozit achitat până la momentul rezilierii contractului = 304 + 304 = 608 lei
Impozit de plată după regularizare = 686 – 608 = 78 lei
La sfârşitul anului 2014, până la data de 25 mai 2015, contribuabilul are obligaţia depunerii Declaraţiei
privind veniturile realizate în anul 2014. (Declaraţia 200)
IMPOZITUL PE VENITUL DIN TRANSFERUL BUNURILOR DIN PROPRIETATEA PERSONALĂ,
PREMII ȘI JOCURI DE NOROC, PENSII
Venituri din pensii
1. Doamna Mihăilă Maria este pensionară și obține lunar un venit brut din pensii în valoare de 2.400 lei.
Soţul acesteia, domnul Mihăilă Ştefan este pensionar și obține lunar o pensie brută în valoare de 900 lei
Determinați cuantumul pensiei nete pentru fiecare persoană în parte.
Rezolvare
Venit net = Venit pensie - valoare neimpozabilă – CASS
CASS = 5,5% * (2.400 – 740) = 91 lei
Venit net = 2.400 – 1.000 – 91 = 1.309 lei
Impozit = 16% * 1.309 = 209
Pensie netă= 2.400 – 91 – 209 = 2.100 lei
Venitul din pensii obținut de domnul Mihăilă este sub nivelul venitului neimpozabil de 1.000 lei, deci
venitul din pensii este neimpozabil, dar pentru acest nivel al venitului se datorează contribuția de
asigurări sociale de sănătate.
CASS = 5,5% * (900 - 740) = 9 lei)
Cuantum pensie netă = 900 – 9 = 891 lei
Venituri din premii și din jocuri de noroc
1. Domnul Popescu Marian – persoană fizică care obține și venit din salariu, a realizat următoarele
câștiguri în cursul anului 2013: câştig brut la Loto 500 lei, în luna aprilie; câștig brut la cazinou Star 4.900
lei, în luna iulie. În luna august ca urmare a participării la un concurs de cultură generală, domnul Popescu
câștigă un premiu în valoare de 1.000 lei. Determinați valoarea totală netă a câștigurilor obținute de către
domnul Popescu Marian în cursul anului 2013.
Rezolvare
Premiu: Impozit = 16%* (1.000 – 600) = 64 lei
Premiu net = 1.000 – 64 = 936 lei
Câștigul sub pragul de 600 lei este neimpozabil (art.77 alin (4)) și nu se datorează CASS (art. 296.27
alin (2))
Venit net = câștig – valoare neimpozabilă
Venit net = 4.900 – 600 = 4.300 lei
Impozit = 25% * 4.300 = 1.075 lei
Valoare netă a câștigului = 4.900 – 1.075 = 3.825 lei
Valoare totală netă a câștigurilor = 500 + 3.825 = 4.325 lei
Venituri din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal
1. Andrei Delia, persoană fizică română, vinde la data de 23 februarie 2014, următoarele bunuri deţinute
în patrimonial personal: un apartament (deţinut de la data de 1 ianuarie 2012) la preţul de 110.000 euro;
un teren (deţinut în patrimoniul personal de 1 an) la preţul de 90.000 lei; o casă (deţinută în patrimoniu de
la data de 11 iunie 2005) la preţul de 150.000 dolari. Cursul de schimb la momentul vânzării a fost de
4,3557 lei/euro, respective 3,2954 lei/dolar. Determinaţi impozitul reţinut de către biroul notarial la
încheierea fiecărei tranzacţii în parte.
Rezolvare
Valoare imobil - apartament = 110.000 * 4,3557 = 479.127 lei
Impozit = 6.000 + (479.127 – 200.000) * 2% = 11.583 lei
Valoare imobil – casă = 150.000 * 3,2954 = 494.310 lei
Impozit = 4.000 + 1% * (494.310 – 200.000) = 6.943 lei
Impozit reţinut pentru teren = 3% * 90.000 = 2.700 lei
II. ALTE APLICAŢII REZOLVATE
IMPOZIT PE VENIT – IMPOZIT PE VENITURILE DIN SALARII
1. Ilie Marian este domiciliat în orașul Buzău și este angajat cu normă întreagă la SC FERMIERUL SA,
societate comercială cu sediul social în comuna Videle, județul Buzău, pe post de inginer șef, obținând
lunar un salariul de bază brut lunar de 2.500 lei. Angajatorul este specializat în creșterea animalelor și
pentru că munca pe care o desfășoară are un caracter special (se desfășoară în mediul rural) domnul Ilie
beneficiază lunar de un spor de 10% din salariul de bază. Angajatorul îi decontează domnului Ilie, lunar,
contravaloarea transportului între orașul Buzău și comuna Videle, în valoare de 400 lei – reprezentând
contravaloarea unui abonament lunar. În luna martie 2014, domnul Ilie primește din partea angajatorului
un premiu în valoare de 100 lei, ca urmare a ameliorării procesului de stocare a furajelor pentru animale.
Pentru completarea veniturilor personale domnul Ilie mai încheie un contract de colaborare (activitatea
desfășurată este tot dependentă dar programul este 2ore/zi) cu SC GRĂDINARUL SA, o societate
comercială localizată tot în comuna Videle. Pe baza contractului încheiat domnul Ilie primește lunar un
salariul de bază brut de 700 lei și 10 kg de legume sau fructe la un preț de 4 lei/kg (inclusiv TVA).
Soția domnului Ilie este pensionată anticipat pe caz de boală și obține lunar un venit de 900 lei, iar cei 2
copii ai familiei sunt minori, urmând cursurile de învățământ liceal în orașul Buzău și sunt considerați a fi
în grija tatălui.
Determinaţi cuantumul drepturilor bănești încasate de către domnul Ilie în luna martie 2013.
Rezolvare
Contravalorea transportului între domiciliu și locul de muncă nu este venit asimilat salariului și nici nu
intră în baza de calcul a contribuțiilor. (art. 55, alin (4) lit. f) coroborat cu art. 29615
lit. f) )
Contravaloarea avantajelor în natură se determină la prețul pieței (deci la preț inclusiv TVA) la
momentul acordării acestora (norme CF 74 la art. 55, alin (3)) și sunt venituri asimilate salariul brut
fiind impuse ca atare (rezultă implicit și din art. 55 alin (1) – definirea venitului din salariu; norme 70 lit
b) la art 55 alin (3) coroborat cu art 2964 (1)
lit a) )
SC FERMIERUL SA - LOCUL DE MUNCĂ DE BAZĂ
Venit brut = 2.500 + 10%* 2.500 + 100 = 2.850 lei
- CAS = 10,5%* Venit brut = 299 lei
- CASS = 5,5%* Venit brut = 157 lei
- CAJS = 0,5% * Venit brut = 14 lei
= Venit net = 2.380 lei
- Deducere personală = 450 *(1- 1.850/2.000) = 33,75 lei (40 lei)
= Venit impozabil = 2.340 lei
Impozit = 374,4 lei (374 lei)
Venit net încasat = 2.380 – 374 = 2.006 lei
Cuantumul drepturilor bănești = 2.006 + 400 = 2.406 lei
SC GRĂDINARUL SA - LOC DE MUNCĂ SECUNDAR Venit brut = 700 + 10*4 = 740 lei
- CAS = 10,5%* Venit brut = 78 lei
- CASS = 5,5%* Venit brut = 41 lei
- CAJS = 0,5% * Venit brut = 4 lei
= Venit net = 617 lei
- Deducere personală = 0
= Venit impozabil = 617 lei
Impozit = 98,72 lei (99 lei)
Venit net încasat = 518 lei ( 478 lei + contravaloarea în lei a produselor)
Venit drepturi bănești totale = 2.406 + 478 = 2.884 lei, la care se adaugă valoarea produselor în natură.
2. Adamache Iulia este angajată cu normă întreagă a SC DICȚIONARUL SA, pe post de traducător și
obține lunar un salariu de bază brut de 2.400 lei. În luna martie cu ocazia zilei de 8 martie, angajatorul
oferă tuturor angajatelor, în număr de 10, cadouri (cadourile au valoare identică/angajată) în valoare totală
de 1.000 lei. Pentru completarea veniturilor personale doamna Adamache desfășoară o activitate
dependentă, cu program redus, și la SC TIPOGRAFIA SA, pe post de secretară obținând un salariu brut
lunar de 900 lei. Soțul doamnei Adamache este pensionar și obține lunar un venit egal cu 900 lei, iar
Mihai, băiatul soților Adamache, în vârstă de 17 ani, este elev la Liceul Economic și obține lunar o bursă
de studiu de 260 lei. Determinați salariul net obținut de doamna Adamache la fiecare loc de muncă,
precum și pe total. Care ar fi venitul net total dacă locurile de muncă ar fi inversate (SC TIPOGRAFIA
SA este locul de muncă de bază și SC DICȚIONARUL SA este locul de muncă secundar).
Rezolvare
SC DICȚIONARUL SA – LOC DE MUNCĂ DE BAZĂ
Cadoul (100 lei sub nivelul de 150 lei/persoană) nu este asimilat venitului brut și nici nu intră în baza de
calcul a contribuțiilor (art. 55 alin (4) lit a) coroborat cu art. 29615
lit a) ).
Soțul nu este persoană în întreținere – are venituri mai mari de 250 lei. Copilul este persoană aflată în
întreținere pentru că este minor chiar dacă obține un venit neimpozabil peste limita de 250 lei. (art 56
alin (3) coroborat cu art. 56 alin (5) și norme 96 la art. 56)
Venit brut = 2.400
- CAS = 10,5%* 2.400 = 252 lei
- CASS = 5,5%* 2.400 = 132 lei
- CAJS = 0,5%* 2.400 = 12 lei
= Venit net = 2.004 lei
- Deducerea personală = 350 *(1- 1.400/2000) = 105 lei, deci DPB = 110 lei
= Venit impozabil = 1.894
Impozit = 16%* 1.894 = 303 lei
Salariul net obținut (încasat)= 1.894 – 303 + 110 + 100 (cadou) = 1.801 lei
SC TIPOGRAFIA SA – LOC DE MUNCĂ SECUNDAR
DPB se primește doar de la locul de muncă de bază
Venit brut = 900 lei
- CAS = 10,5%* 900 = 95 lei
- CASS = 5,5%* 900 = 50 lei
- CAJS = 0,5%* 900 = 5 lei
= Venit net 750 lei
= Venit impozabil 750 lei
Impozit = 16%*750 = 120 lei
Venit net încasat = 750 – 120 = 630 lei
INVERSAREA LOCURILOR DE MUNCĂ
SC DICȚIONARUL SA – LOC DE MUNCĂ SECUNDAR
Cadoul (100 lei sub nivelul de 150 lei/persoană) nu este asimilat venitului brut și nici nu intră în baza de
calcul a contribuțiilor.
DPB se primește doar de la locul de muncă de bază
Venit brut = 2.400
- CAS = 10,5%* 2.400 = 252 lei
- CASS = 5,5%* 2.400 = 132 lei
- CAJS = 0,5%* 2.400 = 12 lei
= Venit net = 2.004 lei
- Deducerea personală = 0
= Venit impozabil = 2.004
Impozit = 16%* 2.004 = 321 lei
Venit net obținut (încasat)= 2.004 – 321+ 100 (cadou) = 1.783 lei
SC TIPOGRAFIA SA
Soțul nu este persoană în întrețiere – are venituri mai mari de 250 lei. Copilul este persoană aflată în
întreținere pentru că este minor chiar dacă obține un venit neimpozabil peste limita de 250 lei.
Venit brut = 900 lei
- CAS = 10,5%* 900 = 95 lei
- CASS = 5,5%* 900 = 50 lei
- CAJS = 0,5%* 900 = 5 lei
= Venit net 750 lei
- DP = 350 lei (venitul brut este mai mic de 1.000 lei)
= Venit impozabil 400 lei
Impozit = 16%*400 = 64 lei
Venit net încasat = 400 – 64 + 350 = 686 lei
3. Popescu George este angajat cu normă întreagă la SC DIONISOS SA din martie 2010, obținând lunar
un salariu de bază brut lunar 2.700 lei. Pe data de 22 februarie 2014 domnul Popescu demisionează de la
SC DIONISOS SA și începând din ziua imediat următoare lucrătoare (25 februarie) se angajează la SC
ALEXIS SA, unde obține un salariu de bază brut lunar de 3.300 lei. Domnul Popescu locuiește cu
logodnica sa și părinții acesteia. Determinați venitul net încasat de domnul Popescu în luna februarie
2014.
Rezolvare Domnul Popescu nu are pe nimeni în întreținere. Luna februarie 2014 are 20 de zile lucrătoare dintre
care 16 zile lucrate la DIONISOS și 4 zile lucrate la ALEXIS. Deducerea Personală de Bază i se acordă o
singură dată de către angajatorul la care domnul Popescu are în luna respectivă cele mai multe zile
lucrătoare prestate. (DIONISOS)
DIONISOS
Venit brut = 2.700 * 16/20 = 2.160
- CAS = 10,5%* 2.160 = 227 lei
- CASS = 5,5%* 2.160 = 119 lei
- CAJS = 0,5%* 2.160 = 11 lei
= Venit net 1803 lei
- DP = 250 *(1- 1.160/2.000) = 110 lei
= Venit impozabil 1.693 lei
Impozit = 16%*1.693 = 271 lei
Venit net încasat = 1.693 – 271 + 110 = 1.532 lei
ALEXIS
Venit brut = 3.300 * 4/20 = 660 lei
- CAS = 10,5%* 660 = 69 lei
- CASS = 5,5%* 660 = 36 lei
- CAJS = 0,5%* 660 = 3 lei
= Venit net 552 lei
- DP = 0
= Venit impozabil 552 lei
Impozit = 16%*552 = 88 lei
Venit net încasat = 552 – 88 = 464 lei
ACCIZE ŞI TVA
1. O distilerie cu o capacitate de producţie de 7 hl de alcool pur/an produce, în luna decembrie 2012, 300
de litri de ţuică de prune cu o concentraţie alcoolică de 32% şi 100 litri ţuică de pere cu o concentraţie
alcoolica de 57%. Acciza unitară pentru alcool etilic este de 750 euro/hl de alcool pur, iar în cazul celui
produs de micile distilerii cu o capacitate care nu depăşeşte 10 hl de alcool pur pe an este de 475 euro/hl
de alcool pur. Cursul de schimb este de 4, 3001 lei/euro.
Determinaţi acciza totală datorată. Care ar fi acciza datorată în cazul unei capacităţi de producţie
de 100 hl de alcool pur/an?
Rezolvare
CP < 10 hl alcool pur / an => Acciza datorată = 475 euro / hl alcool pur * 4,3001 lei / euro * (300 /
100) hl * 32% + 475 euro / hl alcool pur * 4,3001 lei / euro * (100 / 100) hl * 57% = 1.960,85 lei +
1.164,25 lei = 3.125,10 lei (3125 lei)
CP > 10 hl alcool pur / an => Acciza datorată = 750 euro / hl alcool pur * (300 / 100) hl * 32% *
4,3001 lei / euro + 750 euro / hl alcool pur * 4,3001 lei / euro * (100 / 100) hl * 57% = 3.096,07 lei +
1.838,29 lei = 4.934,36 lei (4934 lei)
2. Un antrepozitar din Italia livrează unui antrepozitar român, în luna august 2012, o cantitate de 900 litri
de bere cu o concentraţie alcoolică de 8% în volum şi 12 grade Plato şi 1.200 kg de cafea prăjită. La data
livrării (23.08.2012) cursul de schimb a fost 1 euro = 4,4870 lei. Antrepozitarul român livrează unui
comerciant en-gros 500 litri de bere şi 600 kg de cafea. Cursul de schimb la data livrării (29.08.2012) a
fost de 1 euro = 4,4665 lei. Comerciantul en-gros livrează jumătate din cantităţile achiziţionate, pentru
ambele produse, unui comerciant cu amănuntul. La data livrării (11.09.2012) cursul de schimb a fost 1
euro = 4,4834 lei. Comerciantul cu amănuntul vinde produsele către consumatorii finali. Se cunoaşte, de
asemenea, că pentru produsele supuse accizelor la nivel comunitar, cursul de schimb valutar leu/euro
utilizat la calculul accizelor pentru anul 2012 a fost de 4,3001 lei/euro, stabilit de Banca Centrală
Europeană şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene din 4 octombrie 2011.
Valorile unitare pentru accize, prevăzute în Codul fiscal, sunt următoarele: pentru bere – 0,8228
euro/hectolitru/ 1 grad Plato, pentru cafea prăjită – 225 euro/tonă.
Care dintre cei patru agenţi economici este obligat la plata accizelor şi care este cuantumul
acestora?
Rezolvare
Accizele devin exigibile în momentul eliberării pentru consum şi în statul membru în care se face
eliberarea pentru consum (Cod Fiscal, art. 206^6 , alin (1)).
Eliberarea pentru consum reprezintă (Cod Fiscal, art. 206^7 , alin (1)).:
a) ieşirea produselor accizabile, inclusiv neregulamentară, dintr-un regim suspensiv de accize;
b) deţinerea de produse accizabile în afara unui regim suspensiv de accize pentru care accizele nu au fost
percepute în conformitate cu dispoziţiile prezentului capitol;
c) producerea de produse accizabile, inclusiv neregulamentară, în afara unui regim suspensiv de accize;
d) importul de produse accizabile, chiar şi neregulamentar, cu excepţia cazului în care produsele
accizabile sunt plasate, imediat după import, în regim suspensiv de accize;
e) utilizarea de produse accizabile în interiorul antrepozitului fiscal altfel decât ca materie primă.
Regim suspensiv de accize înseamnă un regim fiscal aplicat producerii, transformării, deţinerii
sau deplasării de produse accizabile care nu fac obiectul unei proceduri ori al unui regim vamal
suspensiv, accizele fiind suspendate(Cod Fiscal, art. 206^3).
Antrepozitarul autorizat este persoana fizică sau juridică autorizată de autoritatea competentă, în
cadrul activităţii sale, să producă, să transforme, să deţină, să primească sau să expedieze produse
accizabile în regim suspensiv de accize într-un antrepozit fiscal (Cod Fiscal, art. 206^3).
Antrepozitul fiscal este locul în care produsele accizabile sunt produse, transformate, deţinute,
primite sau expediate în regim suspensiv de accize de către un antrepozitar autorizat în cadrul activităţii
sale, în condiţiile prevăzute de Codul Fiscal şi de normele metodologice (Cod Fiscal, art. 206^3).
Accize = 500/100 * 12 * 4,3001 * 0,8228 + 225 * 600/1000 * 4,3001 = 212,28 + 581 = 793 lei
Aşadar, antrepozitarul român este obligat la plata accizelor, în valoare totală de 793 lei, la
momentul livrării bunurilor către comerciantul en-gros.
3. Societatea ”BERARUL” S.A. cu sediul social în Oradea, importă în luna aprilie 2013 din SUA
următoarele produse: 1.000 sticle a 0,75 l/sticlă de vin spumos și 900 kg de cafea solubilă. Prețul de
achiziție pentru fiecare dintre produsele menționate anterior este: 1 USD/sticlă vin spumos și 1,4 USD/ kg
cafea. Produsele sunt transportate cu un avion tip cargo până la Oradea și cheltuielile, aferente
operațiunilor de manipulare, transport și asigurare pe parcursul transportului, suportate de către societate
sunt în valoare de 3.000 lei.
La intrarea în țară regimul vamal de import al României obligă societatea la plata următoarelor
taxe și impozite: taxă vamală este 7% pentru vin spumos și 5% pentru cafea; acciza corespunzătoare
produselor importate este: - vin spumos 34,05 euro/ hl; - cafea 900 euro/tonă, TVA 24%.
Societatea BERARUL vinde jumatate din produsele importate societății ”STRADA” S.A. - un
comerciant cu amănuntul, practicând un adaos comercial de 30% și diferența o comercializează prin
magazinele proprii utilizând un adaos comercial de 35%.
Societatea ”STRADA” vinde produsele către consumatorii finali practicând un adaos comercial de
25%.
Cursul de schimb este 1 dolar = 3,3482 lei; 1 euro = 4,5223 lei; 1 hl = 100 l; 1 t = 1.000 kg
Atât societatea BERARUL cât și societatea STRADA sunt înregistrate în scopuri de TVA.
Cerințe:
a) calculaţi obligaţiile fiscale datorate de importator în vamă, pentru fiecare tip de produs;
b) determinați prețul de vânzare cu amănuntul pentru fiecare produs importat practicat de
societatea BERARUL;
c) determinați prețul de vânzare cu amănuntul pentru fiecare produs importat practicat de
societatea STRADA.
Rezolvare
- lei -
Indicator / Denumire produs Vin spumos Cafea
Valoarea în vamă (Vv) = preț
extern + cheltuielile pe
parcursul extern*
3.348.2 + 1.327,2 = 4.675,4 4.218,73 + 1.672,8 =
5.891,53
Taxa vamală (Tv) = x% * Vv 7% * 4.675,4 = 327,27 (327) 5% * 5.891.53 = 294,57
(295)
Acciza (Acc) 34,05 * 4,5223 * 1.000*0,75/100
= 1.154,88 (1155)
900 * 900/1.000 * 4,5223 =
3.663.06 (3663)
Preț de import fără TVA =
Vv+Tv+Acc
6.157,4 9.849,53
TVA (24%* preț import fără
TVA)
1.477,77 (1478) 2.363,88 (2364)
Obligaţii fiscale totale = TV +
Acc + TVA
2.960 6.322
* cheltuielile pe parcursul extern vor fi împărțite proporțional, cu valoarea fiecărui tip de produs în total,
între cele două produse importate
Valoarea importului = 1.000 * 1* 3,3482 + 900*1,4*3,3482 = 3.348.2 + 4.218,73 = 7.566,93 lei –
44,24% vin spumos și 55,76% cafea
Cheltuielile suportate de importator vor fi împărțite între cele două produse astfel:
44,24% * 3. 000 = 1.327,2 lei (vin spumos)
55,76% * 3.000 = 1.672,8 lei (cafea)
Valoare bunuri rămase la societatea BERARUL (valoarea cu toate taxele incluse, exclusiv TVA)
– vin spumos 3.078,7 (6.157,4/2) lei;
- cafea 4.924,76 (9.849,53/2) lei
Preț de vânzare cu amănuntul (sticlă de vin spumos) BERARUL = 3.078,7 * 1,35 * 1,24/ 500 = 10,30
lei/sticlă
Preț de vânzare cu amănuntul (kg cafea) BERARUL = 4.924,76 * 1,35 * 1,24 / 450 = 18,32 lei/kg
Preț de vânzare cu amănuntul (sticlă de vin spumos) STRADA = 3.078,7 * 1,30 * 1,25 * 1,24/ 500 = 12,4
lei/sticlă
Preț de vânzare cu amănuntul (kg cafea) STRADA = 4.924,76 * 1,30 * 1,25 * 1,24 / 450 = 22,05 lei/kg
4. Societatea ”GRĂDINA” S.A. înregistrată în scopuri de TVA vă pune la dispoziție următoarele
informații:
- livrează pe data de 10 martie 2013 către societatea ”GOSPODARUL” S.A. 1.000 borcane de gem de
caise la un preț negociat de 3 lei/borcan (prețul negociat este un preț exclusiv TVA). Borcanele sunt
ambalate în cutii de carton a câte 20 de borcane/cutie. Ambalajele sunt facturate clientului la valoarea de 1
leu/cutie (valoarea exclusiv TVA).
- în momentul întocmirii facturii societatea GRĂDINA acordă clientului, societatea GOSPODARUL, o
reducere de 10% din valoarea totală a facturii, exclusiv TVA;
- livrează pe data 15 martie către același client 1.500 borcane de compot de prune la un preț cu amănuntul
de 5 lei/borcan (prețul cu amănuntul este un preț inclusiv TVA). Borcanele sunt ambalate în cutii de
carton a câte 30 de borcane/cutie. Ambalajele circulă între cele două societăți prin liber schimb, datorită
relației comerciale de durată stabilită între cele două părţi.
- în momentul întocmirii facturii societatea GRĂDINA acordă clientului o reducere de 12% din valoarea
totală a facturii, exclusiv TVA.
Societatea GOSPODARUL vă comunică următoarele:
- toate produsele sunt comercializate prin magazinele proprii;
- societatea practică un adaos comercial de 20%;
- prețul de vânzare cu amănuntul (preț inclusiv TVA) al unui borcan de gem este 12 lei;
- prețul cu amănuntul exclusiv TVA pentru un borcan de compot este 10 lei.
Mențiune: TVA = 24%, se ignoră potențialul impact al TVA la încasare
Cerințe:
a) determinați TVA colectată de către societatea GRĂDINA pentru cele două tranzații aferente lunii
martie;
b) determinați TVA deductibilă și TVA colectată de către societatea GOSPODARUL aferente celor 2
tranzații;
c) determinați TVA de plată de către societatea GOSPODARUL;
d) determinați prețul de vânzare cu amănuntul (preț inclusiv TVA) pentru un borcan de compot
comercializat.
Rezolvare
a) TVA c = 24% * BAZA = 24% * 8.793,39 = 2.110 lei
10 III: BAZA = (1.000* 3 + 1.000/20 * 1)*0,9 = 2.745 lei
15 III: BAZA = 1.500*5/ 1,24 = 6.048,39 lei
BAZA = 8.793,39
b) TVAd (GOSPODARUL) = TVAc (GRĂDINA) = 2.110 lei
TVAc = 24% * BAZA = 24% * 19.959,68 = 4.790 lei
10 III: BAZA = 1.000 *12/1,24 = 9.677,42 lei
15III: BAZA = 6.048,39 * 1,7 = 10.282,26 lei
BAZA = 9.677,42 + 10.282,26 = 19.959,68 lei
c) TVA de plată = TVAc – TVAd = 4.790 – 2.110 = 2.680 lei
d) preț de vânzare cu amănuntul inclusiv TVA = 10.282,26*1,24/1.500 = 8,5 lei/borcan de compot
5. Societatea ”OGLINDA”S.A. înregistrată în scopuri de TVA activează în domeniul farmaceutic,
comercializând atât produse medicamentoase de uz uman cât și produse de natură cosmetică. Societatea
vă pune la dispoziție următoarele informații cu privire la operațiunile realizate în luna aprilie 2013:
- a livrat pe piața internă către clienți persoane juridice înregistrați în scopuri de TVA, produse cosmetice
în valoare de 320.700 lei (exclusiv TVA);
- a achiziționat de la ”ANTIBIOTICE” S.A. medicamente de uz uman în valoare de 890.000 lei (exclusiv
TVA);
- a vândut pe piața internă către consumatorii finali, produse medicamentoase, încasând 568.730 lei
(inclusiv TVA);
- a vândut pe piața internă către consumatorii finali, produse cosmetice, încasând 125.890 lei (inclusiv
TVA);
- a achiziționat de la societatea ”LABORATORUL DE FRUMUSEȚE” S.A., societate înregistrată în
scopuri de TVA, produse cosmetice în valoare de 900.700 lei (exclusiv TVA).
Mențiune: TVA 9% pentru produsele medicamentoase de uz uman și TVA 24% pentru produsele
cosmetice; se ignoră potențialul impact al TVA la încasare.
Cerințe:
a) determinați TVAc de către societatea OGLINDA în luna aprilie 2013;
b) determinați TVAd de către societatea OGLINDA în luna aprilie 2013;
c) determinați TVA de plată (în cazul în care TVAc > TVAd) sau suma negativă a TVA (în cazul în
care TVAc < TVAd) în luna aprilie 2013.
Rezolvare
a) TVAc = 24% * 320.700 + 568.730 * 0,09/1,09 + 125,890 * 0,24/1,24 = 148.293,16 lei
b) TVAd = 9% * 890.000 + 24% * 900.700 = 296.268 lei
c) TVAc < TVAd = suma negativă a TVA = 147.974,84 lei
6. Societatea ”COPIATORUL” S.A. este înregistrată în scopuri de TVA și vă pune la dispoziție
următoarele informații cu privire la activitatea desfășurată în luna martie 2013:
- a achiziționat de la COPACUL S.A., societate înregistrată în scopuri de TVA, hârtie A4 în valoare de
240.000 lei (exclusiv TVA);
- a revândut hârtia achiziționată de la COPACUL către societatea IMPRIMANTA S.A., practicând un
adaos comercial de 27% și în momentul întocmirii facturii a acordat o reducere de 5% din valoarea
facturată exclusiv TVA;
- a acordat societății IMPRIMANTA o reducere de 4% pentru o achiziție realizată în luna februarie 2013,
achiziție în valoare de 370.000 lei, valoarea facturată exclusiv TVA (bunurile au fost livrate în luna
februarie);
- a achiziționat de la societatea ”FURNIZORUL” S.A.,înregistrată în scopuri de TVA, 4 fotocopiatoare în
valoare de 70.000 lei/fiecare, valoarea exclusiv TVA. În momentul întocmirii facturii societății i se acordă
o reducere de 7% din valoarea facturată exclusiv TVA;
- primește o reducere de 9% de la societate FURNIZORUL, de la care a achiziționat în ianuarie 2013 o
multifuncțională în valoare de 100.000 lei, valoare factură fără TVA, (bunul a fost livrat în luna ianuarie,
iar reducerea se acordă la valoare factură exclusiv TVA).
Notă: TVA 24%; se ignoră potențialul impact al TVA la încasare
Cerințe:
a) determinați TVAc aferentă lunii martie 2013;
b) determinați TVAd aferentă lunii martie 2013;
c) determinați TVA de plată (în cazul în care TVAc > TVAd) sau suma negativă a TVA (în cazul în
care TVAc < TVAd) în luna martie 2013.
Rezolvare
a) TVAc = 24% * (1,27*0,95*240.000 – 0,04*370.000)= 65.942,4 lei
b) TVAd = 24% * (240.000 + 0,93*4*70.000 – 0,09*100.000) = 117.936 lei
c) TVAc < TVAd = sumă negativă de recuperat a TVA = 51.993,6 lei
7. Societatea ”PANTOFUL” S.A. achiziţionează de la producătorul FABRICA S.A. o cantitate de 1.000
perechi de pantofi la preţul de producţie de 250 lei/pereche, preţ fără TVA. Producătorul FABRICA
decide acordarea unui discount de 10% pentru această comandă în momentul în care întocmește factura.
Agentul economic PANTOFUL aplică un adaos comercial de 30% la preţul de achiziţie al pantofilor după
care vinde 800 de perechi agentului economic LA MAGAZIN şi 200 de perechi agentului economic LA
NOUTĂȚI. Întrucât agentul economic LA MAGAZIN este un vechi client, PANTOFUL decide să-i
acorde un discount de 5% la vânzarea celor 800 perechi de pantofi, la momentul întocmirii facturii. Ştiind
că toţi agenţii economici participanţi la circuit sunt înregistraţi în scop de TVA România, iar toate
operaţiunile au loc în România, determinaţi TVA de plată sau suma negativă a TVA pentru agentul
economic PANTOFUL. Notă: se ignoră potențialul impact al TVA la încasare, TVA 24%
Rezolvare
TVA d PANTOFUL = TVA c FABRICA
TVA d = 24% * 0,9 * 1000 * 250 = 54.000 lei
TVA c (aferentă vânzării către LA NOUTĂȚI) = 24%* 1,30*0,9*200*250 = 14.040 lei
TVA c (aferentă vânzării către LA MAGAZIN) = 24%* 1,3 *0,95*0,9*800*250 = 53.352 lei
TVA c X (aferentă vânzării către W) = TVA d W
TVA c (total) = 14.040 + 53.352 = 67.392 lei
TVA c > TVA d – TVA de plată = 13.392 lei
8. O societate comercială se înființează pe data de 15 aprilie 2013, estimând că va realiza o cifră de
afaceri redusă și ca urmare nu se înregistrează în scop de TVA, optând pentru regimul special aplicabil
micilor întreprinderi (art.152). La sfârșitul anului se constată că cifra de afaceri a fost = 91.000 lei. Mai
poate fi considerată societatea comercială neplătitoare de TVA la finele anului 2013?
Rezolvare
Art. 152 – plafonul anual este egal cu echivalentul în lei a 65.000 euro, determinat la cursul de schimb de
la data aderării României la Uniune Europeană – 220.000 lei. Dacă, cifra de afaceri realizată este sub
nivelul plafon atunci se menține regimul special, în caz contrar (cifră de afaceri egală sau mai mare
decât plafonul) agentul economic trebuie să se înregistreze în scopuri de TVA în termen de 10 zile de la
data atingerii sau depășirii plafonului și iese de sub regimul special aplicat întreprinderilor mici. (data
atingerii sau depășirii plafonului se consideră a fi 1 a lunii următoare celei în care plafonul a fost atins
sau depășit)
Astfel, pentru perioada de activitate (aprilie – decembrie 2013) plafonul cifrei de afaceri până la care
societatea poate beneficia de regimul special = 220.000 * 9/12 = 165.000 lei, aceste este peste nivelul
cifrei de afaceri înregistrată – societatea rămâne sub regimul special aplicabil întreprinderilor mici.