8
7 клас Тема. Кути, утворені при перетині двох прямих січною. Ознаки паралельності прямих. Властивості кутів, утворених при перетині паралельних прямих січною. Мета: сформувати уявлення про зміст і схему доведення ознаки паралельності прямих і наслідки з даної теореми, вчити розв'язувати задачі за готовими малюнками; сформувати уміння використовувати ознаки паралельності двох прямих і січної для аргументації паралельності прямих; розвивати вміння та навички працювати з тестами, образне і логічне мислення, пам'ять, лаконічну, математичну мову, творчу активність; виховувати вміння раціонального використання часу на уроці, оцінювання результатів своєї праці і праці своїх однокласників(згідно з критеріями),чесність, об'єктивність. Тип уроку: урок закріплення навичок і вмінь. Форма уроку: урок розв'язування вправ підвищеної складності Наочнiсть i обладнання: таблиця, комп’ютер, презентація вчителя, тести, таблиці з готовими кресленнями. Хід уроку: І. Органiзацiйний етап Організація уваги учнів. ІІ. Перевірка домашнього завдання

7 клас. Геометрія. Тема уроку: "Кути, утворені при перетині двох прямих січною"

  • Upload
    270479

  • View
    47

  • Download
    6

Embed Size (px)

Citation preview

7 класТема. Кути, утворені при перетині двох прямих січною. Ознаки паралельності прямих. Властивості кутів, утворених при перетині паралельних прямих січною.Мета: сформувати уявлення про зміст і схему доведення ознаки паралельності прямих і наслідки з даної теореми, вчити розв'язувати задачі за готовими малюнками; сформувати уміння використовувати ознаки паралельності двох прямих і січної для аргументації паралельності прямих; розвивати вміння та навички працювати з тестами, образне і логічне мислення, пам'ять, лаконічну, математичну мову, творчу активність; виховувати вміння раціонального використання часу на уроці, оцінювання результатів своєї праці і праці своїх однокласників(згідно з критеріями),чесність, об'єктивність.Тип уроку: урок закріплення навичок і вмінь.Форма уроку: урок розв'язування вправ підвищеної складності Наочнiсть i обладнання: таблиця, комп’ютер, презентація вчителя, тести, таблиці з готовими кресленнями.

Хід уроку:

І. Органiзацiйний етапОрганізація уваги учнів.

ІІ. Перевірка домашнього завданняПеревірка асистентами вчителя за зразком.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльностіВибір за тобою "Це неможливо!" - Сказала Причина. "Це безрозсудність!" - Зауважив Досвід.

"Це марно!" - Відрізала Гордість. "Спробуй ..." - Шепнула Мрія

ІV. Формування мети й завдань уроку.

V. Актуалiзацiя опорних знаньДидактична гра «Математичний футбол»

Дивлячись на малюнок, назвіть внутрішні односторонні кути (4 і 6, 3і 5) 1. Дивлячись на малюнок, назвіть відповідні кути (1 і 5, 2 і 6, 3і 7, 4і 8) 2. Хто перший ввів позначення паралельності? (Вільям Оутред англійський математик) 3. Дві прямі, які лежать в одній площині і ніколи не перетинаються, називають ... (паралельними) 4. Один із суміжних кутів дорівнює 90 градусів. Яка градусна міра другого? (90) 5. Чи може одна із суміжних кутів бути розгорнутим? (Ні) 6. Один з вертикальних кутів дорівнює 130 градусів знайти другий вертикальний кут. (50) 7. За якої умови сума градусних мір вертикальних кутів дорівнює 180 градусів? (Прямі перпендикулярні) 8. Як називається твердження яке не потребує доведення? (Аксіома) 9. Як називається пряма, яка перетинає дві прямі? (Січна) 10. Як називаються прямі, які перетинаються під прямим кутом? (Перпендикулярні) 11. Чому дорівнює градусна міра вертикальних кутів, якщо сума їх градусних мір дорівнює 140 градусів? (по 70)

VІ. Застосування вмінь і навичок у змінених ситуаціяхЯк визначити чи паралельні прямі? Нам на допомогу приходить ознака паралельності прямих. Ознака паралельності прямих. ( доводить учень)Якщо при перетині двох прямих січною сума внутрішніх односторонніх кутів дорівнює 180 градусів, то прямі паралельні. Дано: а і в прямі, с- січна, <1 і <2 - внутрішні односторонні <1 + <2 = 180 º Довести: а ║ в Доведення: Припустимо, що коли <1 + <2 = 180 º, то а ∩ в = О (малюнок) Позначимо кути суміжні з кутами 1 і 2, цифрами 3 і 4, і знайдемо їх суму. Так як кути 1 і 3,2 і 4 суміжні, то <1 + <3 = 180 º, <4 + <2 = 180 º. Додамо ліві і праві частини цих рівностей, отримаємо <1 + <3 + <4 + <2 = 180 º + 180 º. За умовою, <1 + <2 = 180 º, тоді <3 + <4 = 180 º. Але а ∩ в = О 1 Ми отримали, що а ∩ в в двох точках О і О 1. А це суперечить аксіомі: через дві точки можна провести тільки одну пряму. Тоді наше припущення помилкове і означає, щоа ║ в.Наслідки:

Дві прямі паралельні, якщо внутрішні різносторонні кути рівні. Дві прямі паралельні, якщо відповідні кути рівні

Дві прямі паралельні, якщо вони перпендикулярні до третьої прямої. Виконання усних вправ (на відповідність) Виконання письмових вправ

Завдання за готовими малюнками

Комбіновані задачі

VІI. Етап корекції умінь і навичокТестування на комп'ютеріВаріант 1 Варіант 21. Дві прямі паралельні, якщо-Внутрішні односторонні кути рівні+ Внутрішні різносторонні кути рівні-Сума внутрішніх різносторонніх кутів дорівнює 180 градусів-Зовнішні односторонні кути рівні2. Вибери правильне твердження:-Дві прямі площини називаються паралельними, якщо вони збігаються-Дві прямі площини називаються паралельними, якщо вони не перпендикулярні-Дві прямі називаються паралельними, якщо вони не перетинаються+ Дві прямі площини називаються паралельними, якщо вони не перетинаються3. Якщо при перетині двох прямих січною сума внутрішніх односторонніх кутів дорівнює 180 градусів, то відповідні кути:

1. Дві прямі паралельні, якщо-Внутрішні односторонні кути рівні-Сума внутрішніх різносторонніх кутів дорівнює 180 градусів+ Сума внутрішніх односторонніх кутів дорівнює 180 градусів-Зовнішні різносторонні кути рівні2. Вибери правильне твердження:+ Через точку, що не лежить на даній прямій, можна провести одну і тільки одну пряму, паралельну даній-Через точку прямої, можна провести одну і тільки одну пряму, паралельну даній-Через точку на даній прямій, можна провести одну і тільки одну пряму, паралельну даній-Через точку, що не лежить на даній прямій, неможливо провести пряму, паралельну даній3. Якщо при перетині двох прямих січною сума

-Прямі-Їх сума дорівнює 180 градусів-Суміжні+ Рівні4.Які із зазначених на малюнку кутів є внутрішніми різносторонніми-1і4-3і5-2і7+4і55. Прямі а і в паралельні, кут 3 дорівнює 120 градусів. Який з кутів на малюнку дорівнює даному куту-5-2+6-4

6.На якому з малюнків прямі паралельні?+ А-Г-Б-В

7.Прямі АВ і ДС паралельні. Знайти градусну міру кута А-148 Градусів-180 Градусів-52 Градуси+128 Градусів8.За малюнком знайти кут 4+45 Градусів-135 Градусів-100 Градусів

внутрішніх односторонніх кутів дорівнює 180 градусів, то внутрішні різносторонні кути:-Прямі-Суміжні-Їх сума дорівнює 180 градусів+ Рівні4. Які з вказаних на малюнку кутів є внутрішніми односторонніми-1і3-4і7-1і6+3 і 55.Прямі а і в паралельні, кут 2 дорівнює 60 градусів. Який з кутів на малюнку дорівнює даному куту-1-8-3+56. На якому з малюнків прямі паралельні?-Г+ В-Б-А7.Прямі АВ і ДС паралельні. Знайти градусну міру кута С-138 Градусів+42 Градуси-62 Градуси-180 Градусів8. За малюнком знайти паралельні прямі+ l 5 і l2, l1 і l4

- l 4 і l5

- l 1 і l2

- паралельних прямих на малюнку немаєОцінювання за таблицею

Кількістьправильнихвідповідей

1 2 3 4 5 6 7 8

Бали 1,5 3 4,5 6 7,5 9 10,5 12

VІIІ. Пiдсумок уроку«Піраміда знань».Було цікаво…Було складно…Тепер я знаю…Я зрозумів, що…Тепер я вмію…

ІХ. Домашнє завдання§ 6-7, №№ 210(а,б), 216, 217

Х. Рефлексія

У першої людини запитали: - Що ти робив цілий день? І той з усмішкою відповів, що цілий день возив кляті камені.

У другого запитали: "А ти що робив цілий день? "- І той відповів:" Я сумлінно виконував свою роботу. "

А третій посміхнувся, його обличчя засвітилося радістю і задоволенням і він відповів "А я брав участь у будівництві Храму."

-Хто з вас працював так як перша людина? -Хто працював сумлінно? -А хто брав участь у будівництві Храму знань?