Sana: Mavzu: bilan ishlashda xafsizlik texnikasi qoidalari ... · Sana:_____ Mavzu: Texnologiya...

Preview:

Citation preview

Sana:_________________

Mavzu: Texnologiya darslarida xavfsiz mehnat usullari va о‘quv qurollari

bilan ishlashda xafsizlik texnikasi qoidalari

Maqsad:

Ta’limiy: O‟quvchilarga texnologiya fani haqida ma`lumot berish.

Tarbiyaviy: O‟quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash,ish qurollaridan

foydalanishda ehtiyotkorona munosabatni tarbiyalash

Rivajlantiruvchi:O‟quvchilarning ijodiy tafakkur,tasavvur va fantaziyalarini

rivojlantirish.

Kommunikativ kompetensiya:

texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish;

O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:

texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish

Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish usullarini

bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish kompetensiyasi:

turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay

oladi

Psixomotor, funksional, hamda amaliy faoliyat turlarini bajarishdagi

operatsion kompetensiya:

mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi

Darsning borishi

Dars elementlari I II III IV V VI

Davomiyligi 2 7 20 10 3 3

I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish.

2.Davomatni aniqlash.

3.Darsga hozirlikni tekshirish.

II.Yangi mavzu bayoni.

O‟quvchilar bilan ta‟tilni qanday o‟tkazganliklari haqida suhbatlashildi.

Har bir darsda qilinadigan ishlar mavjud. Masalan,Matematika darsida-

sonlar,ular ustida amallar, figuralar haqida bilim olamiz.Ona tili darsida harflar

ularni yozilish haqida bilim olamiz. Texnologiya darsida esa, mehnat qurollari,

ulardan foydalanish qoidalarini o`rganamiz. Undan tashqari rangli qog`oz,

plastelin, tabiiy materiallardan biror narsa yasash, yaratishni o`rganamiz.

O`quvchilar bilan birga klaster usulida mehnat qurollarini tarmoqlaymiz.

O`quvchilarning ish namunalarini ko`rsatib, ular ham huddi shunday narsalar

yasay olishlari mumkinligini aytish.

Bu yilda qilinadigan ish rejasi bilan tanishtirildi.

III.Mavzuni mustahkamlash.

Texnologiya

haqida

O‟quvchilar bilan savol-javob o‟tkazilib, mavzu mustahkamlanadi.

Darsda faol ishtirok etgan o‟quvchilar rag‟batlantiriladi.

V.Uyga vazifa. Ish qurollari rasmini chizib yoki applikatsiyasini yasab kelish.

O‟TIBDO‟:_____________________________

Sana:_________________

Mavzu: Qog‘oz va uning turlari. Qog‘ozni buklash usullari

Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O‟quvchilarga yasashda ishlatiladigan jihozlar. Qaychi bilan ishlashda

rioya etiladigan xavfsizlik texnika qoidalari va sanitariya-gigiyena talablarini

o‟rgatish.

Tarbiyaviy: O‟quvchilarni mehnat darsiga mehrli, mehnatsevarlik fazilatini

tarbiyalash .

Rivojlantiruvchi: O‟quvchilarning fikrlash qobiliyatlarini o‟stirish. Mehnat darsi

qoidalariga rioya qilish ko‟nikmalarini rivojlantirish.

Kommunikativ kompetensiya:

texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish;

O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:

texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish

Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish

usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish

kompetensiyasi:

turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay

oladi

Psixomotor, funksional, hamda amaliy faoliyat turlarini bajarishdagi

operatsion kompetensiya:

mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi

Dars turi : Yangi bilim beruvchi va tushunchalarini shakllantiruvchi.

Dars metodlari : Suhbat, tushuntirish, munozara, ko‟rgaz-malilik. .

Dars jihozlari : Mehnat darsligi, rangli qog‟ozlar, mavzuga oid rasmlar,

Fanlararo bog’lanish: Atrofimizdagi olam, matematika va tasviriy san‟at.

Darsning borishi

Dars elementlari I II III IV V VI

Davomiyligi 2 7 20 10 3 3

I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish.

2.Davomatni aniqlash.

3.Darsga hozirlikni tekshirish.

II.Yangi mavzu bayoni. Qani bolalar qanday mehnat qurollarini bilasiz? Ulardan

qanday foydalanasiz?

O‟quvchilar javob beradilar. Oqituvchi bu javoblarni to‟ldiradi.

Mehnat qurollarini birma- bir ko‟rsatib undan foydalanishda tehnika havsizli giqoidalari

haqida tushuncha berish.

Qaychidan foydalanishda quyidagi tehnika havsizli giqoidalariga rioya qilish

kerak:

1.Qaychi har doim o‟z g‟ilofida turishi kerak

2.Uni biror kimga uzatmoqchi bo‟lsangiz tig‟ tomonini o‟zingizgz qaratilgan,og‟zi

yopiq holda bo‟lishi shart.

3.Uni ishlatib bo‟lgach, og‟zini yopib qo‟ying.

4.Maktabga olib keladigan qaychingiz o‟zingizga mos kichkina bo‟lsin.

Ninadan foydalanishda quyidagi tehnika havsizligi qoidalariga rioya qilish kerak:

1.Nina har doim ipga o‟tkazilgan holda bo‟lishi kerak.

2.Ishlatib bo‟lganingizdan keyin uni yostiqchaga sanchib qo‟ying.

3.Uni biror kimga uzatmoqchi bo‟lsangiz yostiqchsi bilan uzating.

Tehnika xavfsizligi qoidalarini tushintirishda ko`rgazmali qurollardan yoki

o`qituvchi o`z namunasida ko`rsatib beradi.

IV.Mavzuni mustahkamlash.

O`tilgan mavzuni mustahkamlash uchun,klaster usulida mehnat ta`limi

darslarida kerak bo`ladigan ish qurollarini doskaga yozamiz. Bunda oldindan

tayyorlab qo`yilgan ko`rgazmadan foydalanamiz.

O‟quvchilarga quyidagi savollarni berib,ularni javoblari baholanadi.

1.Qanday mehnat qurollarini bilasiz?

2.Ulardan foydalanishda qanday tehnika xavfsizligi qoidalariga rioya qilish kerak?

3.Qaychidan foydalanishda tehnika xavfsizligi qoidalari qanday?

4.Ninadan foydalanishda tehnika xavfsizligi qoidalari qanday?

5.Yelimdan foydalanishda tehnika havfsizligi qoidalari qanday?

O`quvchilarning olgan baholari kundaliklariga va daftarlariga qo`yiladi.

V.Uyga vazifa.Qoidalarga rioya qilish.

O‟TIBDO‟:_____________________________

Sana:____________

Mavzu:Kitob uchun xatchо‘p yasash

Darsning maqsadi: o’quvchilarga buklab yasash yo’llarini o’rgatish, qo’l

mehnatiga o’rgatish.

Kommunikativ kompetensiya:

texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish;

O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:

texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish

Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish

usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish

kompetensiyasi:

turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay

oladi

Psixomotor, funksional, hamda amaliy faoliyat turlarini bajarishdagi

operatsion kompetensiya:

mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi

Darsning jihozi: rangli qog’oz, yasalgan xatcho’p

Darsning uslubi: ko’rgazmalilik.

Darsning borishi

Dars elementlari I II III IV V VI

Davomiyligi 2 7 20 10 3 3

I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish.

2.Davomatni aniqlash.

3.Darsga hozirlikni tekshirish.

II.Uy vazifasini tekshirish

Uyga berilgan vazifa tekshirib baholanadi. O’quvchilar ishi

rag’batlantiriladi.

III.Yangi mavzu bayoni.

Kitob haqidagi ma`lumotlarni o`qituvchi o`quvchilarga aytib, tushuntirib beradi.

Kitobning tug`ilgan kuni qachon ekanligini bilasizmi?Men esa bu o`tmishning eng

go`zal kuni ekaniga ishonaman.Ota-bobolarimiz toshlarga,daraxt po`stlog`iga

asarlar yozib qoldirishgan.Ana,qachon kitob ko`z ochgan?! Toshga bitilgan

kitoblarning sahifalari yirtilmaydi,betlari sarg`aymaydi.Agar oralaringizda kim

ko`p kitob o`qisa,kitobning tug`ilgan kuniga eng yaxshi sovg`a hozirlagan bo`ladi.

YUNESKO qaroriga binoan 1996-yil 23-aprel kuni Xalqaro kitob kuni,

2-aprel Bolalar kitobi kuni,aprel oyi kitob bayrami oyligi,deb e`lon qilindi.Yana bu

kun dunyoning eng mashhur yuzuvchilari Migel De Servantes,Vilyam Shekspir

vafot etgan.Ana shu ulug` yozuvchilar sharafiga ushbu kun Xalqaro kitob kuni deb

belgilangan.

Kitobga haykal qo`yilgan.Toshkent shaxridagi ochiq kitob shaklidagi

“O`zbekiston” mehmonxonasi,Amerikadagi kitob taxlamili kutubxona,Saratovda

kitob o`qiyotgan bola haykali mavjud.

O`quvchilar bigungi darsimizda ana shu kitoblarimizni o`qish uchun kerak

bo`ladigan xatcho`p yasaymiz.Buning uchun bizga rangli

qog`oz,kley,qaychi,karton kerak bo`ladi. Boshqa sinf o`quvchilarning yasagan

xatchoplarini ko`rsatib, yasash bosqichlarini tushintirib o`taman. .O‟quvchilar

mustaqil yasaydilar.Yasash vaqtida o‟quvchilar ishi kuzatib boriladi.Qaychidan

foydlnishda texnika havfsizligi qoidalariga rioya qilish kerakliklarini

eslatish.Kitobrlar haqida topishmoqlar aytish va javoblarini topish.Kitoblar

haqidagi klasterni yechish.

Qat-qat,qatlama,

Aqling bo`lsa tashlama.

(kitob)

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash

Savol-javob o’tkazaman, amaliy mashg’ulot olib boraman.

V. Darsni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish

O’quvchilar bajargan ishlarini muhokama qilib, rag’batlantiraman

O‟TIBDO‟____________

Sana:____________

Mavzu: Kvadrat shaklidagi qog‘ozni buklash orqali hayvonlar shaklini

yasash

Maqsad:

Ta’limiy: Kvadrat shaklidagi qog„ozni buklash yasash haqida ma‟lumot berish.

Tarbiyaviy: O‟quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash,haykaltaroshlik

kasbiga qiziqishlarini oshirish

Rivajlantiruvchi:O‟quvchilarning ijodiy tafakkur,tasavvur va fantaziyalarini

rivojlantirish.

Kommunikativ kompetensiya:

texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish;

O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:

texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish

Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish

usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish

kompetensiyasi:

turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay

oladi

Psixomotor, funksional, hamda amaliy faoliyat turlarini bajarishdagi

operatsion kompetensiya:

mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi

Darsning jihozi: rangli qog’oz, yasalgan xatcho’p

Darsning uslubi: ko’rgazmalilik.

Darsning borishi

Dars elementlari I II III IV V VI

Davomiyligi 2 7 20 10 3 3

I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish.

2.Davomatni aniqlash.

3.Darsga hozirlikni tekshirish.

II.Uy vazifasini so’rash.

Tayyorlab kelingan uy vazifalari ko‟rib chiqiladi. Boholanib tahlil qilinadi.Ballar

kundaliklarga qo‟yiladi.

III.Yangi mavzu bayoni.

O‟quvchilar bilan duradgorlik kasbi ular qanday buyumlar yasashlari haqida

ularning ish namunalari korsatilib suhbatlashildi.Ularning ish qurollari haqida

ma‟lumot beriladi

Oshxona jihozlarining turlari ularni turmush hayotdagi o‟rni haqida savol- javob

o‟tkazildi.

Ish qurollaridan foydalanishda texnika xavfsizligiga rioya qilish kerakligi eslab

o‟tildi.

Bugungi dars mavzusi doskaga yozildi.

Tayyorlanish ketma-ketligi tushuntirilib berildi.

Bo`sh gugurt qutisidan oshxona jixozlarini yasash ketma ketligi tushuntiriladi.

Boshqa sinf o`quvchilari yasagan ish namunalarini ko`rsatib o`tiladi

.O‟quvchilar mustaqil yasay boshladilar.

Yasash vaqtida qiynalgan o‟quvchilarga yoramlashib turiladi.

IV.Mavzuni mustahkamlash.

O‟quvchilar bilan savol-javob o‟tkazilib, mavzu mustahkamlanadi.Darsda faol

ishtirok etgan

o‟quvchilar

rag‟batlantiriladi.

V.Uyga vazifa.

Sinfda boshlagan

ishlarini tugatmagan

o‟quvchilar uyda

yasab kelishadi

O‟TIBDO‟_________

___

Mazkur xujjatni to’liq

holda olish uchun

telegram dasturi orqali

@sadikovuz ga

murojaat qiling!

Recommended