Upload
others
View
248
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
Sana:_________________
Mavzu: Texnologiya darslarida xavfsiz mehnat usullari va о‘quv qurollari
bilan ishlashda xafsizlik texnikasi qoidalari
Maqsad:
Ta’limiy: O‟quvchilarga texnologiya fani haqida ma`lumot berish.
Tarbiyaviy: O‟quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash,ish qurollaridan
foydalanishda ehtiyotkorona munosabatni tarbiyalash
Rivajlantiruvchi:O‟quvchilarning ijodiy tafakkur,tasavvur va fantaziyalarini
rivojlantirish.
Kommunikativ kompetensiya:
texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish;
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish
Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish usullarini
bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish kompetensiyasi:
turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay
oladi
Psixomotor, funksional, hamda amaliy faoliyat turlarini bajarishdagi
operatsion kompetensiya:
mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi
Darsning borishi
Dars elementlari I II III IV V VI
Davomiyligi 2 7 20 10 3 3
I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish.
2.Davomatni aniqlash.
3.Darsga hozirlikni tekshirish.
II.Yangi mavzu bayoni.
O‟quvchilar bilan ta‟tilni qanday o‟tkazganliklari haqida suhbatlashildi.
Har bir darsda qilinadigan ishlar mavjud. Masalan,Matematika darsida-
sonlar,ular ustida amallar, figuralar haqida bilim olamiz.Ona tili darsida harflar
ularni yozilish haqida bilim olamiz. Texnologiya darsida esa, mehnat qurollari,
ulardan foydalanish qoidalarini o`rganamiz. Undan tashqari rangli qog`oz,
plastelin, tabiiy materiallardan biror narsa yasash, yaratishni o`rganamiz.
O`quvchilar bilan birga klaster usulida mehnat qurollarini tarmoqlaymiz.
O`quvchilarning ish namunalarini ko`rsatib, ular ham huddi shunday narsalar
yasay olishlari mumkinligini aytish.
Bu yilda qilinadigan ish rejasi bilan tanishtirildi.
III.Mavzuni mustahkamlash.
Texnologiya
haqida
O‟quvchilar bilan savol-javob o‟tkazilib, mavzu mustahkamlanadi.
Darsda faol ishtirok etgan o‟quvchilar rag‟batlantiriladi.
V.Uyga vazifa. Ish qurollari rasmini chizib yoki applikatsiyasini yasab kelish.
O‟TIBDO‟:_____________________________
Sana:_________________
Mavzu: Qog‘oz va uning turlari. Qog‘ozni buklash usullari
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O‟quvchilarga yasashda ishlatiladigan jihozlar. Qaychi bilan ishlashda
rioya etiladigan xavfsizlik texnika qoidalari va sanitariya-gigiyena talablarini
o‟rgatish.
Tarbiyaviy: O‟quvchilarni mehnat darsiga mehrli, mehnatsevarlik fazilatini
tarbiyalash .
Rivojlantiruvchi: O‟quvchilarning fikrlash qobiliyatlarini o‟stirish. Mehnat darsi
qoidalariga rioya qilish ko‟nikmalarini rivojlantirish.
Kommunikativ kompetensiya:
texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish;
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish
Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish
usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish
kompetensiyasi:
turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay
oladi
Psixomotor, funksional, hamda amaliy faoliyat turlarini bajarishdagi
operatsion kompetensiya:
mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi
Dars turi : Yangi bilim beruvchi va tushunchalarini shakllantiruvchi.
Dars metodlari : Suhbat, tushuntirish, munozara, ko‟rgaz-malilik. .
Dars jihozlari : Mehnat darsligi, rangli qog‟ozlar, mavzuga oid rasmlar,
Fanlararo bog’lanish: Atrofimizdagi olam, matematika va tasviriy san‟at.
Darsning borishi
Dars elementlari I II III IV V VI
Davomiyligi 2 7 20 10 3 3
I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish.
2.Davomatni aniqlash.
3.Darsga hozirlikni tekshirish.
II.Yangi mavzu bayoni. Qani bolalar qanday mehnat qurollarini bilasiz? Ulardan
qanday foydalanasiz?
O‟quvchilar javob beradilar. Oqituvchi bu javoblarni to‟ldiradi.
Mehnat qurollarini birma- bir ko‟rsatib undan foydalanishda tehnika havsizli giqoidalari
haqida tushuncha berish.
Qaychidan foydalanishda quyidagi tehnika havsizli giqoidalariga rioya qilish
kerak:
1.Qaychi har doim o‟z g‟ilofida turishi kerak
2.Uni biror kimga uzatmoqchi bo‟lsangiz tig‟ tomonini o‟zingizgz qaratilgan,og‟zi
yopiq holda bo‟lishi shart.
3.Uni ishlatib bo‟lgach, og‟zini yopib qo‟ying.
4.Maktabga olib keladigan qaychingiz o‟zingizga mos kichkina bo‟lsin.
Ninadan foydalanishda quyidagi tehnika havsizligi qoidalariga rioya qilish kerak:
1.Nina har doim ipga o‟tkazilgan holda bo‟lishi kerak.
2.Ishlatib bo‟lganingizdan keyin uni yostiqchaga sanchib qo‟ying.
3.Uni biror kimga uzatmoqchi bo‟lsangiz yostiqchsi bilan uzating.
Tehnika xavfsizligi qoidalarini tushintirishda ko`rgazmali qurollardan yoki
o`qituvchi o`z namunasida ko`rsatib beradi.
IV.Mavzuni mustahkamlash.
O`tilgan mavzuni mustahkamlash uchun,klaster usulida mehnat ta`limi
darslarida kerak bo`ladigan ish qurollarini doskaga yozamiz. Bunda oldindan
tayyorlab qo`yilgan ko`rgazmadan foydalanamiz.
O‟quvchilarga quyidagi savollarni berib,ularni javoblari baholanadi.
1.Qanday mehnat qurollarini bilasiz?
2.Ulardan foydalanishda qanday tehnika xavfsizligi qoidalariga rioya qilish kerak?
3.Qaychidan foydalanishda tehnika xavfsizligi qoidalari qanday?
4.Ninadan foydalanishda tehnika xavfsizligi qoidalari qanday?
5.Yelimdan foydalanishda tehnika havfsizligi qoidalari qanday?
O`quvchilarning olgan baholari kundaliklariga va daftarlariga qo`yiladi.
V.Uyga vazifa.Qoidalarga rioya qilish.
O‟TIBDO‟:_____________________________
Sana:____________
Mavzu:Kitob uchun xatchо‘p yasash
Darsning maqsadi: o’quvchilarga buklab yasash yo’llarini o’rgatish, qo’l
mehnatiga o’rgatish.
Kommunikativ kompetensiya:
texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish;
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish
Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish
usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish
kompetensiyasi:
turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay
oladi
Psixomotor, funksional, hamda amaliy faoliyat turlarini bajarishdagi
operatsion kompetensiya:
mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi
Darsning jihozi: rangli qog’oz, yasalgan xatcho’p
Darsning uslubi: ko’rgazmalilik.
Darsning borishi
Dars elementlari I II III IV V VI
Davomiyligi 2 7 20 10 3 3
I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish.
2.Davomatni aniqlash.
3.Darsga hozirlikni tekshirish.
II.Uy vazifasini tekshirish
Uyga berilgan vazifa tekshirib baholanadi. O’quvchilar ishi
rag’batlantiriladi.
III.Yangi mavzu bayoni.
Kitob haqidagi ma`lumotlarni o`qituvchi o`quvchilarga aytib, tushuntirib beradi.
Kitobning tug`ilgan kuni qachon ekanligini bilasizmi?Men esa bu o`tmishning eng
go`zal kuni ekaniga ishonaman.Ota-bobolarimiz toshlarga,daraxt po`stlog`iga
asarlar yozib qoldirishgan.Ana,qachon kitob ko`z ochgan?! Toshga bitilgan
kitoblarning sahifalari yirtilmaydi,betlari sarg`aymaydi.Agar oralaringizda kim
ko`p kitob o`qisa,kitobning tug`ilgan kuniga eng yaxshi sovg`a hozirlagan bo`ladi.
YUNESKO qaroriga binoan 1996-yil 23-aprel kuni Xalqaro kitob kuni,
2-aprel Bolalar kitobi kuni,aprel oyi kitob bayrami oyligi,deb e`lon qilindi.Yana bu
kun dunyoning eng mashhur yuzuvchilari Migel De Servantes,Vilyam Shekspir
vafot etgan.Ana shu ulug` yozuvchilar sharafiga ushbu kun Xalqaro kitob kuni deb
belgilangan.
Kitobga haykal qo`yilgan.Toshkent shaxridagi ochiq kitob shaklidagi
“O`zbekiston” mehmonxonasi,Amerikadagi kitob taxlamili kutubxona,Saratovda
kitob o`qiyotgan bola haykali mavjud.
O`quvchilar bigungi darsimizda ana shu kitoblarimizni o`qish uchun kerak
bo`ladigan xatcho`p yasaymiz.Buning uchun bizga rangli
qog`oz,kley,qaychi,karton kerak bo`ladi. Boshqa sinf o`quvchilarning yasagan
xatchoplarini ko`rsatib, yasash bosqichlarini tushintirib o`taman. .O‟quvchilar
mustaqil yasaydilar.Yasash vaqtida o‟quvchilar ishi kuzatib boriladi.Qaychidan
foydlnishda texnika havfsizligi qoidalariga rioya qilish kerakliklarini
eslatish.Kitobrlar haqida topishmoqlar aytish va javoblarini topish.Kitoblar
haqidagi klasterni yechish.
Qat-qat,qatlama,
Aqling bo`lsa tashlama.
(kitob)
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash
Savol-javob o’tkazaman, amaliy mashg’ulot olib boraman.
V. Darsni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish
O’quvchilar bajargan ishlarini muhokama qilib, rag’batlantiraman
O‟TIBDO‟____________
Sana:____________
Mavzu: Kvadrat shaklidagi qog‘ozni buklash orqali hayvonlar shaklini
yasash
Maqsad:
Ta’limiy: Kvadrat shaklidagi qog„ozni buklash yasash haqida ma‟lumot berish.
Tarbiyaviy: O‟quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash,haykaltaroshlik
kasbiga qiziqishlarini oshirish
Rivajlantiruvchi:O‟quvchilarning ijodiy tafakkur,tasavvur va fantaziyalarini
rivojlantirish.
Kommunikativ kompetensiya:
texnologiya faniga oid atamalarni muloqot jarayonida qo„llay olish;
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
texnologiya fanini o„rganish; amaliy ishni bajarishda tozalikka rioya qilish
Buyum va mahsulot turlarini, ularni tayyorlash va ishlov berish
usullarini bilish, texnologik loyihalash hamda amalga oshirish
kompetensiyasi:
turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o„lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay
oladi
Psixomotor, funksional, hamda amaliy faoliyat turlarini bajarishdagi
operatsion kompetensiya:
mehnatsevarlikka oid asosiy tushunchalarga rioya eta oladi
Darsning jihozi: rangli qog’oz, yasalgan xatcho’p
Darsning uslubi: ko’rgazmalilik.
Darsning borishi
Dars elementlari I II III IV V VI
Davomiyligi 2 7 20 10 3 3
I.Darsni tashkil qilish. 1.Salomlashish.
2.Davomatni aniqlash.
3.Darsga hozirlikni tekshirish.
II.Uy vazifasini so’rash.
Tayyorlab kelingan uy vazifalari ko‟rib chiqiladi. Boholanib tahlil qilinadi.Ballar
kundaliklarga qo‟yiladi.
III.Yangi mavzu bayoni.
O‟quvchilar bilan duradgorlik kasbi ular qanday buyumlar yasashlari haqida
ularning ish namunalari korsatilib suhbatlashildi.Ularning ish qurollari haqida
ma‟lumot beriladi
Oshxona jihozlarining turlari ularni turmush hayotdagi o‟rni haqida savol- javob
o‟tkazildi.
Ish qurollaridan foydalanishda texnika xavfsizligiga rioya qilish kerakligi eslab
o‟tildi.
Bugungi dars mavzusi doskaga yozildi.
Tayyorlanish ketma-ketligi tushuntirilib berildi.
Bo`sh gugurt qutisidan oshxona jixozlarini yasash ketma ketligi tushuntiriladi.
Boshqa sinf o`quvchilari yasagan ish namunalarini ko`rsatib o`tiladi
.O‟quvchilar mustaqil yasay boshladilar.
Yasash vaqtida qiynalgan o‟quvchilarga yoramlashib turiladi.
IV.Mavzuni mustahkamlash.
O‟quvchilar bilan savol-javob o‟tkazilib, mavzu mustahkamlanadi.Darsda faol
ishtirok etgan
o‟quvchilar
rag‟batlantiriladi.
V.Uyga vazifa.
Sinfda boshlagan
ishlarini tugatmagan
o‟quvchilar uyda
yasab kelishadi
O‟TIBDO‟_________
___
Mazkur xujjatni to’liq
holda olish uchun
telegram dasturi orqali
@sadikovuz ga
murojaat qiling!