View
264
Download
0
Category
Preview:
DESCRIPTION
rph
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi
Kelas : 4
Tarikh/Hari : 30 Mac 2015
Masa : 10.30. pagi-11.30 tengahari
Bilangan murid : 10
Tajuk : 4.0 Penghasilan Projek
Standard Kandungan : 4.1 Menghasilkan projek berasakan bahan bukan logam dengan litar elektrik.
Standard Pembelajaran : 4.1.6 Menyediakan alatan dan bahan.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1)menamakan tiga daripada sepuluh jenis alatan dan bahan penghasilan projek.
2) melukis dan menyebut semula fungsi alatan tangan dan bahan penghasilan projek.
KBKK: 1)menjana idea.
2)mengenalpasti
3)mencirikan
4)menghubungkait
Nilai: 1) mendengar
2)keberanian
3)kerjasama.
Alat Bantu Mengajar :1) Komputer Riba
2)Alatan tangan dan bahan
3)Kertas Mahjong
4)Kad nama alatan dan bahan
5)Kertas lukisan
Langkah/Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran.
Catatan
Set induksi(5 Minit)
Tressure Hunt-Kad Nama alatan dan bahan
i. Gergaji Putingii. Pembaris Keluliiii. Sesiku Liv. Pita Ukurv. Gamvi. Kayuvii. Pakuviii. Tukul Kuku Kambingix. Tukul Warington
-guru pasang muzik dan murid diarah mencari kad nama alatan dan bahan.-guru mengarah murid membaca kad alatan dan bahan yang dijumpai.-guru mengaitkan kad alatan dan bahan yang dijumpai dengan isi pelajaran iaitu penyediaan alatan dan bahan.
KBKK: Mengenalpasti, Membuat KeputusanABM: Komputer Riba, Kad nama.
Langkah 1(15 minit)
Fungsi alatan dan bahan
Bola Beracun.i. Gergaji Putingii. Pembaris keluliiii. Kayuiv. Pitav. Sesiku L
-guru menerangkan kepada murid fungsi alatan dan bahan mengikut nama.-murid menumpukan perhatian terhadapa guru.-guru minta murid berada dalam 6 kumpulan.-guru minta murid memegang bola yang diberikan.-guru minta murid mengutamakan keselamatan.-guru pasang muzik dan alatan dan bahan di pegang secara bergilir-gilir dalam kumpulan.-murid yang memegang alatan dan bahan yang terakhir perlu menamakan latan atau bahan yang dipegang setelah muzik diberhetikan.-guru memuji murid yang berjaya menamakan alatan atau bahan
KBKK: Mencirikan
Nilai Keberanian.
ABM: Komputer Riba, Alatan tangan.
dan membuat pembetulan bagi jawapan yang salah.
Langkah 2(15 minit)
Gambar Alatan dan bahan. -Guru edar kertas A4 kepada murid.-guru minta murid lukis gambar alatan dan bahan yang ada pada mereka.-Murid menamakan fungsi alatan dan bahan di hadapan kelas.-guru memberi pujian kepada jawapan yang betul dan membetulkan jawapan yang salah.
KBKK: Mengenalpasti,menghubungkait.Nilai: Tekun.
Langkah 3(15 minit)
Peta Minda.-nama alatan dan bahan serta fungsi.
-guru minta murid berada dalam 6 kumpulan.-guru minta murid membuat peta minda mengenai alatan dan bahan di atas kertas mahjong.-murid menghasilkan peta minda dan mempamerkan di hadapan kelas
KBKK: Mencirikan
Nilai: Kerjasama.
ABM : Kertas Mahjong
Penutup(15 minit)
Rumusan Isi Pelajaran.-Nama alatan dan bahan serta fungsi.-kepentingan alatan dan bahan dalam projek.
-Guru merumuskan isi pelajaran.-guru membuat soal jawab.-mengedarkan lembaran kerja sebagai tugasan
ABM : Lembaran Kerja
Recommended