5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi Kelas : 4 Tarikh/Hari : 30 Mac 2015 Masa : 10.30. pagi-11.30 tengahari Bilangan murid : 10 Tajuk : 4.0 Penghasilan Projek Standard Kandungan : 4.1 Menghasilkan projek berasakan bahan bukan logam dengan litar elektrik. Standard Pembelajaran : 4.1.6 Menyediakan alatan dan bahan. Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1)menamakan tiga daripada sepuluh jenis alatan dan bahan penghasilan projek. 2) melukis dan menyebut semula fungsi alatan tangan dan bahan penghasilan projek. KBKK: 1)menjana idea. 2)mengenalpasti 3)mencirikan 4)menghubungkait

rph kssr rbt t4 m1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph

Citation preview

Page 1: rph kssr rbt t4 m1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi

Kelas : 4

Tarikh/Hari : 30 Mac 2015

Masa : 10.30. pagi-11.30 tengahari

Bilangan murid : 10

Tajuk : 4.0 Penghasilan Projek

Standard Kandungan : 4.1 Menghasilkan projek berasakan bahan bukan logam dengan litar elektrik.

Standard Pembelajaran : 4.1.6 Menyediakan alatan dan bahan.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1)menamakan tiga daripada sepuluh jenis alatan dan bahan penghasilan projek.

2) melukis dan menyebut semula fungsi alatan tangan dan bahan penghasilan projek.

KBKK: 1)menjana idea.

2)mengenalpasti

3)mencirikan

4)menghubungkait

Nilai: 1) mendengar

2)keberanian

Page 2: rph kssr rbt t4 m1

3)kerjasama.

Alat Bantu Mengajar :1) Komputer Riba

2)Alatan tangan dan bahan

3)Kertas Mahjong

4)Kad nama alatan dan bahan

5)Kertas lukisan

Page 3: rph kssr rbt t4 m1

Langkah/Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran.

Catatan

Set induksi(5 Minit)

Tressure Hunt-Kad Nama alatan dan bahan

i. Gergaji Putingii. Pembaris Keluliiii. Sesiku Liv. Pita Ukurv. Gamvi. Kayuvii. Pakuviii. Tukul Kuku Kambingix. Tukul Warington

-guru pasang muzik dan murid diarah mencari kad nama alatan dan bahan.-guru mengarah murid membaca kad alatan dan bahan yang dijumpai.-guru mengaitkan kad alatan dan bahan yang dijumpai dengan isi pelajaran iaitu penyediaan alatan dan bahan.

KBKK: Mengenalpasti, Membuat KeputusanABM: Komputer Riba, Kad nama.

Langkah 1(15 minit)

Fungsi alatan dan bahan

Bola Beracun.i. Gergaji Putingii. Pembaris keluliiii. Kayuiv. Pitav. Sesiku L

-guru menerangkan kepada murid fungsi alatan dan bahan mengikut nama.-murid menumpukan perhatian terhadapa guru.-guru minta murid berada dalam 6 kumpulan.-guru minta murid memegang bola yang diberikan.-guru minta murid mengutamakan keselamatan.-guru pasang muzik dan alatan dan bahan di pegang secara bergilir-gilir dalam kumpulan.-murid yang memegang alatan dan bahan yang terakhir perlu menamakan latan atau bahan yang dipegang setelah muzik diberhetikan.-guru memuji murid yang berjaya menamakan alatan atau bahan

KBKK: Mencirikan

Nilai Keberanian.

ABM: Komputer Riba, Alatan tangan.

Page 4: rph kssr rbt t4 m1

dan membuat pembetulan bagi jawapan yang salah.

Langkah 2(15 minit)

Gambar Alatan dan bahan. -Guru edar kertas A4 kepada murid.-guru minta murid lukis gambar alatan dan bahan yang ada pada mereka.-Murid menamakan fungsi alatan dan bahan di hadapan kelas.-guru memberi pujian kepada jawapan yang betul dan membetulkan jawapan yang salah.

KBKK: Mengenalpasti,menghubungkait.Nilai: Tekun.

Langkah 3(15 minit)

Peta Minda.-nama alatan dan bahan serta fungsi.

-guru minta murid berada dalam 6 kumpulan.-guru minta murid membuat peta minda mengenai alatan dan bahan di atas kertas mahjong.-murid menghasilkan peta minda dan mempamerkan di hadapan kelas

KBKK: Mencirikan

Nilai: Kerjasama.

ABM : Kertas Mahjong

Penutup(15 minit)

Rumusan Isi Pelajaran.-Nama alatan dan bahan serta fungsi.-kepentingan alatan dan bahan dalam projek.

-Guru merumuskan isi pelajaran.-guru membuat soal jawab.-mengedarkan lembaran kerja sebagai tugasan

ABM : Lembaran Kerja