View
58
Download
3
Category
Preview:
DESCRIPTION
nn
Citation preview
PENDEKATAN CLOSED ENDED
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TINGKATAN 2
Tarikh : 31/3/2014
Hari : Isnin
Waktu : 2 waktu
Masa : 1 jam 20 minit
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tingkatan : 3 Berjaya
Bilangan : 30 0rang
Bidang Pelajar : Seni halus
Unit Pembelajaran : Arca
Tajuk / Tema : Arca Timbulan (Flora)
Pengetahuan sedia ada :
Murid telah mengolah gubahan idea untuk arca timbulan pada minggu sudah. Murid telah melihat contoh-contoh arca yang ada disekeliling mereka. Murid telah mengetahui sejarah arca dan tokoh-tokoh arca dalam dan luar Negara.
Hasil pembelajaran :
Di akhir pembelajaran pelajar dapat :
1. Kognitif - menterjemahkan gubahan idea dalam menghasilkan arca timbulan kepada bahan gabus.2. Psikomotor - mahir menggunakan alat-alat ukiran pada gabus untuk menghasilkan arca timbulan3. Afektif - menghasilkan arca timbulan menggunakan teknik ukiran dengan cermat, dan kemas.
Penggabungjalinan Kemahiran :
Membuat ukuran yang tepat untuk mereka letak lakaran gambar pada gabus sebelum menghasikan arca.
Mengulangkaji tentang sejarah dan tokoh-tokoh arca. Menggunakan alatan seperti alat pengukir, pisau, gabus dan pensel.
KBKK :
Menjana idea Membuat gambaran mental
Menilai
Nilai :
Cermat dan kemas.
Alat dan bahan :
Gabus, alat pengukir, kertas lukisan, pensel
Prosedur Pengajaran
Langkah / masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
catatan
Set Induksi5 minit
Tayangan slide karya-karya arca timbulan menggunakan teknik ukiran dan daripada bahan gabus
Contoh lakaran karya flora arca timbulan pada minggu lepas
Contoh arca timbulan
Contoh arca timbulan menggunakan gabus
Contoh lakaran flora yang telah dibuat
Guru mempamerkan slide gambar-gambar arca timbulan menggunakan teknik ukiran.
Guru meminta murid mengeluarkan lakaran flora untuk arca timbulan yang dihasilkan oleh pelajar pada minggu lepas.
Guru dan murid bersoal jawab tetang bagaimana menghasilkan arca timbulan dalam bahan-bahan yang ditunjukkan.
Contoh arca timbulan dari bahan gabus.
Slide
minggu lepas.
Langkah 1Alat dan bahan dan demonstrasi15 minit
Aras 1
Memperkenalkan alat dan bahan.
Demontrasi penghasilan arca timbulan
Teknik ukiran Langkah keselamatan
Guru menunjukkan alat dan bahan yang digunakan untuk membuat arca timbulan.
Guru menerangkan sifat-sifat bahan.
Guru menerangkan langkah-langkah keselamatan dalam mengunakan alat untuk membuat arca timbulan.
Guru menerangkan cara memotong gabus dan menjelaskan sehingga mana kedalaman gabus yang perlu di ukir dan dipotong.
Guru menunjukan demontrasi penghasilan arca timbulan.
Guru menerangkan unsur seni dan prinsip rekaan yang perlu diterapkan dalam arca.
Gabus Pemotong gabus Pisau
Langkah 2Lakaran atas bahan5 minit
Memindahkan lakaran 2D (flora) kepada bahan gabus.
Membuat ukuran di atas gabus.
Guru meminta murid memindahkan lakaran 2D(flora) ke atas bahan gabus.
Menggunakan ukuran tepat yang telah ditetapkan.
Murid melorek bahagian positif dan negatif pada lakaran ai atas gabus.
Ukuran panjang 16 cm lebar 8.5 cm.
Murid memindahkan lakaran 2D dengan menekap.
Lakaran flora arca timbulan
Gabus yang siap diukur.
Langkah 3Proses mengukir dan pemotongan35 minit
Aras 2 Menghasilkan karya
arca timbulan dengan menggunakan alat dan bahan yang disediakan.
Arca timbulan menggunakan teknik ukiran.
Guru memberi arahan kepada murid untuk menghasilkan arca timbulan menggunakan teknik ukiran
Berpandukan lakaran yang dilukis oleh murid.
Murid mula memotong secara berperingkat berdasarkan positif dan negatif yang telah dilorek tadi.
Murid juga memotong mengikut ketbalan dan kedalaman yang telah diukur.
Guru memantau muridsemasa penghasilan karya arca timbulan.
Murid membuat arca timbulan menggunakan teknik ukiran dari bahan gabus
Murid menggunakan pengukir dan pisau.
Langkah 4apresiasi5 minit
Kritikan karya Penilaian
Guru memanggil 4 orang murid untuk menunjukan hasil karya mereka.
Guru meminta murid menerangkan dan bercerita berkenaan hasil karya.
Guru menambaiki penerangan murid.
Guru membuat rumusan tentang arca timbulan.
Arca timbulan (flora) menggunakan teknk ukiran daripada murid.
Arca timbulan
Penutup5 minit Kognitif /
kemahiran
Aspek sosial
Rumusan pelajaran pada pencampaian hasil pelajaran.
Pandangan murid tentang pelajaran hari ini.
Murid memberi pandangan tentang hasil arca timbulan mereka.
Recommended