Proiect de Activitate Integrat
Data : 28.11.2013
Profesor Mentor : Rotari Mioara Profesor Coordonator : Catalano Cristina
Studenti practicani : Burduhos Adriana(ADP+ALA1) , Scuturici Dorin(ADE(DEC+DPM)+ALA2)Unitatea de nvmnt : Grdinia cu Program Prelungit Nr1.Nasaud
Grupa : Mijlocie
Tema Anual de Studiu : Cum este , a fost i va fi pe pmnt Tema Sptmnii : Sunt mndru c sunt romnTema Activitaii Intregrate : Tradiii i obiceiuri populare cu ocazia zilei de 1 Decembrie
Categoria de Activitate de nvare : ALA 1 , ADE ( DEC + DPM ) , ALA 2 Tipul de Activitate : Activitate Intregrat Categorii de activiti abordate .
1. Activitate de Dezvoltare Personal ( ADP )
Rutine : -primirea copiilor ;
-micul dejun ;
-ntlnirea de diminea(Salutul de diminea, Stabilirea prezenei, Calendarul naturii etc.) Tranziii : Bate vntul frunzele Tata trage la rindea
nvrte moritile Iar eu bat din palme-aa
Rndunica aa zboara Moul taie lemnele
Iar eu trag zmeul de sfoar Eu adun surcelele
Mama la plcinte coace O feti d la pui
i bunica ln toarce Iar eu n copac m sui
2. Activiti liber alese ( ALA 1 )
Bibliotec : Fata babei i fata moneagului - citire i selectare de imagini; tiin : Din zestrea bunicii , costume naionale i obiecte de art popular Art :Costum Popular- desen;3. Activiti pe domenii expereniale ( ADE ) :
DEC ,,Romncua, Imnul Romniei, ,,Sunt romn Cntece Patriotice DPM Drum Bun , Toba Bate Joc de Micare
4 . Activiti liber alese ( ALA 2 ) :
ALA 2 : Ne adunm la eztoare Ghicitori i poveti Obiective Generale
S1 : Dezvoltarea emoiilor i sentimentelor de respect , de patriotism i cinste fa de ar;S2 mbogirea cunotinelor legate de obiceiurile i tradiiile populare;S3 : Dezvoltarea ateniei , memoriei i a spiritului practice n efectuarea sarcinilor primate. Obiective OperaionalePn la sfritul activitii copiii vor fi capabili :ADP - ntlnirea de diminea:O1 : S utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri;O2 : S sesizeze absena colegului. Activiti liber alese ( ALA 1 ) : Obiective Operaionale : Bibliotec : Fata babei i fata moneagului . Copiii vor privi imagini din poveste i vor discuta pe baza imaginilor .
O3 : S rspunda corect la ntrebrile primite;O4 : S recunoasc personajele din poveste, pe baza imaginilor indicate; Obiective Operaionale :
tiin : Din zestrea bunicii , costume naionale , obiecte de art popular . Copiii vor sorta obiectele dup : culoare , grosime i material O5 : S aeze corespunztor obiectele n funcie de culoare , grosime etc. O6 : S interacioneze cu partenerii de lucru. Obiective Operaionale: Art : Desen , Costum Popular . Copiii vor primi cte o fi i vor avea de colorat n contur costumele naionale .
O7 : S coloreze costumele respectnd indicaiile ;O8 : S lucreze curat i ngrijit. ADE Activitate muzical+Joc de micare. Obiective Operaionale :
DEC O9 - S intoneze corect , expresiv , cntecele; O10 : S rspund la ntrebrile adresate privind cntecele patriotice;DPM : O11 : S respecte indicaiile primite;O12 : S execute corect micrile specifice jocului.
Activiti liber alese : ( ALA 2 )
Obiective Operaionale :
O13 : S rspund la ntrebrile adresate la ghicitori;O14 :S utilizeze un limbaj corect,coerent; Strategii Didactice Metode i procedee de nvmnt :Conversaia , Explicaia , Expunerea , exerciiul, demonstraia;Forme de oraganizare a activitii : pe grupe , frontal;Mijloace de nvmnt : culori , fie de lucru , obiecte de art popular , cri cu ghicitori , crticele cu cntece patriotice .
Metode de evaluare : observare curent , chestionare oral ; analiza produselor activititii;Forme de evaluare:evaluare formativa;Durata : O zi
Bibliografie : Curriculum pentru nvmntul preolar ( 3-6/7 ani ); WWW.DIDACTIC.RO. Scenariul Didactic
Sala de grup este aerisit pentru a putea ncepe activitatea ntr-un mod climatic potrivit .
Copiii intr n sala de grupa , se aeaz pe scunele n semi-cerc .
ntlnirea de diminea debuteaz cu salutul copiilor prin urmtoarea formula : Bun Dimineaa copii ! . Copiii rspund : Bun dimineaa domnioara propuntoare , pe urm se vor saluta ntre ei , lundu-se de mnue . Apoi recita : Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
A-nceput o nou zi
Bun Dimineaa dragi copii .
Haidei s ne uitm n jurul nostru i s vedem cine lipsete ( prezena ) . Acum c , am observat cine este absent i cine esti prezent , haide s vedem n ce anotimp suntem ? Cu ce haine ne mbrcm n acest anotimp ? Cum este vremea ? Dup care vom stabili data , luna i anul . Haidei s vedem care dintre noi are bunici ? i ce sfaturi primii voi n fiecare diminea de la bunicii votri ? Noutatea Zilei
Mesajul Zilei : Suntem mndri c suntem romni .
Voi anuna jocurile i activitile ce urmeaz a fi desfurate la cele 3 centre de interes , invitnd grupa de copii s le viziteze pentru ca apoi s aleaga tema dorita .
Pentru fiecare centru de interes voi purta discuii referitoare la cea ce vor realiza cu ajutorulu materialelor puse la dispoziie , modul de utilizare anunnd tot odata i obiectivele . Pe tot parcursul activitii voi trece pe la fiecare centru , prezint sarcinile de lucru , asigur condiiile optime , urmresc modul cum relaioneaz , cum comunic i interacioneaz copiii cu partenerii de grup .
La centrul Bibliotec : Fata babei i fata moneagului . Copiii vor privi imagini din poveste i vor discuta pe baza imaginilor .
La centrul tiin : Din zestrea bunicii , costume naionale , obiecte de art popular . Copiii vor sorta obiectele dup : culoare , grosime i material La centrul Art : : Desen , Costum Popular . Copiii vor primi cte o fi i vor avea de colorat n contur costumele naionale .
ADE(DEC+DPM)
DEC:Mai nti vom executa cteva exerciii de nclzire a vocii.Ne imaginm c mirosim o
floare,suflm o ppdie(repetm de cteva ori).Dup aceea ne vom aeza n semicerc i le voi spune o poveste despre bunicul care este la rzboi iar bunica de dorul lui ascult cntece patrioti- ce.Vom asculta Imnul Romniei i alte cntece de gen(cteva strofe),vom cnta mpreuna fr ajutorul casetofonului i le voi spune povestea imnului,cine l-a scris,importana lui etc.Apoi ne vom ridica n picioare i vom executa cteva miscri specifice defilrii de 1 Decembrie pe muzica imnului.
Domeniul (ALA 2 ) : Ne vom imagina c sunten strni la eztoare unde le voi spune poveti,ghicitori,glume i ne vom simi bine.La ncheiere vom avea un joc- cntecel ,,Dansm i cntm romnete.
DESFURAREA ACTIVITII:
Nr. Crt.Etapele activitii/
durata Ob
Op. Coninutul activitii
Strategii didacticeEvaluare
Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare
1.Moment organizatoric
( 5 min)Vom pegti sala de grup: aerisirea slii de grup, pregtirea materialului didactic necesar pentru buna desfurare a activitii.
2.Formarea motivaiei specifice
( 7 min) Se va realiza cu ajutorul unei ppui mbrcate n costum naional care dorete s afle de la copii lucruri despre bunicii notrii-conversaia-ppu-frontal-stimularea interesul pentru coninutul activitii.
3.
Anunarea temei noi i a obiectivelor
( 10 min)
Voi meniona tema activitii, mijlocul de realizare i obiectivele urmrite, ntr-un limbaj accesibil vrstei precolare.-expunerea
-conversaia
-frontal
4.Dirijarea nvrii prin abordarea integrat a coninuturilor
( 55 min)Intlnirii de diminea debuteaz cu salutul copiilor, completarea calendarului naturii, unde vom stabilii data, ziua, anotimpul, vremea i vom realiza prezena aflnd cine este prezent i cine este absent. Dup care i face prezena: Ppua mbrcat tradiional care doree s vad ct de cumini i cte lucruri tiu ei , mprtirea cu ceilali i noutatea zilei . Suntem mndri c suntem romni.Tranziie:
1,2,3,Baba la bordei ,cur ardei, pentru mo Andrei.
i-apoi spune unu, doi, stai la mas lng noi ./bis
Domeniul ALA 1 se va realiza cu ajutorul celor 3 centre : Biblioteca , tiin i Art . Pentru fiecare centru de interes voi purta discuii referitoare la cea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziie . Dup care copiii se organizeaz la centrul dorit , se familiarizeaz cu materialele pregtite i se apuc de lucru : la centrul Bibliotec : Fata babei i fata moneagului . Copiii vor privi imagini din poveste i vor discuta pe baza imaginilor .
La centrul tiin : Din zestrea bunicii , costume naionale , obiecte de art popular . Copiii vor sorta obiectele dup : culoare , grosime i material La centrul Art : : Desen , Costum Popular . Copiii vor primi cte o fi i vor avea de colorat n contur costumele naionale .
Dac lucrai frumos , la final vei primi o surpriz.Ne vom aeza la msue unde vom realiza exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii . Batem din palme , mori, lupta degetelor .Voi mpri fiele de lucru , explic si demonstrez cea ce au de realizat i voi purta discuii pe baza materialelor puse la dispoziie . Ce avem noi pe fi ? Cu ce culoare o s facem hainele de pe fi? Dup care copiii se apuc de lucru . Pe parcursul activitii voi acorda sprijinul i aten necesar tuturor copiilor dup ce au terminat de lucrat , vom analiza lucrrile i le vom expune pe panou la expoziie dup care le voi transmite copiilor pt ca ai lucrat att de ordonat i ai realizat nite lucrri foarte frumoase , ppua cea mbrcat n costum naional o s v ofere nite recompense . Tranziie:
1,2,3,Baba la bordei ,cur ardei, pentru mo Andrei.
i-apoi spune unu, doi, stai la mas lng noi ./bis
ADE:DEC-Vom executa cteva exerciii de nclzire a vocii. Ne imaginm c mirosim o floare,suflm o ppdie,apoi le voi spune o poveste despre bunicul care este la rzboi iar bunica de dorul lui ascult cntece patriotice. Vom asculta Imnul Romniei,Trece-i batalioane ,Pe tricolor e scris unire etc.,apoi vom cnta mpreun i le voi spune povestea imnului.Dup care ne imaginm c suntem soldai i mergem s defilm de Ziua Unirii executnd cteva miscri specifice acestora.DPM:Plus un joc de micare,,Drum bun,toba bate.ALA2:
Ne vom strange apoi la la ,,eztoare unde ne vom delecta cu glume, poveti,ghicitori ncheind activitatea cu jocul-cntecel: ,,Dansm i cntm romnete.
-conversaiaExplicaiaConversaa
Exerciiuexerciiulexplicaiaexerciiudemonstrai-aexerciiulconversaiaexpunerea-
-calendarul naturii
fieculoricasetofonulcri cu ghicitori i poveti.
-frontal
-individual
frontalpe grupePe grupeindividualfrontalLucrrile obinute
-chestionare oral.
Observarea curentObservare Curent-
analiza activitiiobservarea comportamentului copiilor
5.Evaluarea activitii
(8 min)Vom purta discuii despre tot cea ce am lucrat astzi .
i voi ntreba dac le-au plcut cntecele,povetile i-i voi pune s-i exprime opinia cu privire la imnul rii:de ce este important?ce sentimente le-a provocat? n urma auzirii,interpretrii i defilrii pe melodia imnului.
conversaia
frontalEvaluare oralchestionare oral
6.ncheierea activitii
(5min)
ncheierea activitii se va realiza prin aprecieri frontale i individuale asupra modului n care au colaborat i lucrat . i au respectat sarcinile de lucru date
conversaiarecompensaAprecieri verbale