DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT
Razredni odjel: 1. a
Nastavna cjelina: Isus susreće ljude Nastavna tema: Isus svima čini dobro i posebno voli djecu
Nastavna jedinica: ISUS POSEBNO VOLI DJECU
Vjeroučiteljica: s. Ida Malnar
I. OPĆI PODATCI O VJERONAUČNOM SATU Škola: OŠ Franje Krežme, Osijek Razred: 1. a Vjeroučiteljica: s. Ida Malnar Nastavna cjelina: Isus susreće ljude Nastavna tema: Isus svima čini dobro i posebno voli djecu Nastavna jedinica: ISUS POSEBNO VOLI DJECU Ključni pojmovi: Isus, djeca CILJ:
→ pokazati da je Isus posebno volio djecu i blagoslivljao ih → probuditi i produbiti u djeci ljubav i povjerenje prema Isusu
ISHODI: → Obrazovni: opisati događaj iz Isusovog života kada je on primio djecu i blagoslivljao ih → Odgojni: usvojiti potrebu i željeti se susresti se s Isusom kroz molitvu i pjesmu → Djelatni: prepoznati i demonstrirati glavna obilježja susreta Isusa i djece Metodički sustav: interpretativno-‐analitički s elementima stvaralačkog Oblici rada: frontalni, rad u skupini, individualni Aktivnosti učenika: molitva, promatranje slike, razgovor, slušanje, slaganje slagalice, rješavanje križaljke i labirinta, likovno izražavanje, izlaganje rada skupine Nastavne metode: molitveno izražavanje, promatranje crteža, slaganje slagalice, rješavanje križaljke, razgovor, igra, likovno izražavanje, pjevanje Nastavna sredstva: slika – crtež, materijali za skupni rad, papirnato srce, olovka, bojice Nastavna pomagala: ploča, kreda, magnetići, patafiks Korelacija: Hrvatski jezik, likovna kultura Plan ploče:
ISUS POSEBNO VOLI DJECU
Tekst za sintezu
Pitanja za provjeru ishoda:
→ Obrazovne ishode: Koje se osobe spominju u našem tekstu, kako se ponašaju, kako reagiraju?
→ Odgojni: Kako možemo biti blizu Isusu? → Djelatni: Izlaganje radova koje su učenici imali zadatak napraviti u skupinama
Izvori za pripremanje nastavnika:
• Nastavni plan i program za osnovnu školu, MZOS, Zagreb, 2006. • HBK, Program katoličkog vjeronauka u osnovnoj školi, KS, Zagreb, 2003. • J. JAKŠIĆ, K. M. MIĆANOVIĆ, Učimo ljubiti Boga i ljude. Udžbenik za katolički
vjeronauk prvog razreda osnovne škole, GK, Zagreb, 2014. • J. JAKŠIĆ, K. M. MIĆANOVIĆ, Učimo ljubiti Boga i ljude. Priručnik za vjeroučitelje,
GK, Zagreb, 2004. • Novi Zavjet • Internet: slagalica Isus i djeca, slike i crteži
Izvori za pripremanje učenika:
• Slagalica • Radni listić – srce • Materijali za rad u skupinama • Sličice sa naslovom nastavne jedinice i crtežom koji pirkazuje Isusa i djecu
II. GLOBALNA STRUKTURA SATA
1. MEDITATIVNO-‐MOLITVENI POČETAK 2. MOTIVACIJA 3. NAJAVA TEME 4. PRVI SUSRET S TEKSTOM 5. KRATKA DOŽIVLJAJNO-‐SPOZNAJNA STANKA 6. IZRAŽAVANJE PRVIH DOJMOVA 7. RAD U SKUPINI 8. IZLAGANJE SKUPINA 9. SINTEZA 10. AKTUALIZACIJA 11. MOLITVENI ZAVRŠETAK
III. TIJEK SATA 1. MEDITATIVNO MOLITVENI POČETAK Pozdravljam učenike Hvaljen Isus i Marija! Predstavim se i zamolim učenike za suradnju na današnjem, zajedničkom vjeronaučnom susretu. Pozovem učenike potom na molitvu koju će ponavljati zamnom:
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
Isuse, mi te volimo! Vjerujemo Ti, trebamo Te, tražimo Te.
Isuse, budi danas s nama ovdje! U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
2. MOTIVACIJA Nakon molitve, kada su se svi smjestili započinjemo razgovor:
-‐ Tko je nacrtan na ovom crtežu pokraj kojeg smo se pomolili? (Očekujem odgovor: Isus)
-‐ Isus je jako važna osoba za nas. Znate li možda zašto? (Odgovori mogu biti: On je naš Bog, mi ga volimo, o njemu učimo,...)
-‐ Ško smo učili o Isusu, kakav je On? (Očekujem odgovore: dobar, svet, voli sve ljude,...)
-‐ Kako je Isus pokazivao svoju ljubav prema ljudima? Što je radio? (Odgovori mogu biti: pomagao, ozdravljao,...)
3. NAJAVA TEKSTA Pohvalim učenike. Rekli smo da je Isus na puno načina pokazao svoju ljubav prema ljudima koje je susretao. Učili smo kako je pomagao ljudima, ozdravljao, činio čuda. Danas ćemo otkriti kako je Isus pokazivao ljubav prema djeci. Zato će naslov današnje jedinice biti ISUS POSEBNO VOLI DJECU. Pišem na ploču naslov:
ISUS POSEBNO VOLI DJECU 4. PRVI SUSRET S TEKSTOM Pozovem učenike da poslušaju tekst o Isusovu susretu s djecom. Tekst im itrerpretativno čitam na slijedeći način:
Jednoga je dana Isus propovijedao o kraljevstvu Božjemu. Mnoštvo ga je ljudi došlo slušati.
Roditelji su gledali svoju djecu kako se igraju. Zaželjeli su da i djeca dođu bliže Isusu.
Kada su učenici to vidjeli, branili su roditeljima da dovedu djecu pred Isusa. Mislili su: Isus ima važnijeg posla.
Djeca su premalena da bi Isusa razumjela. Isus je tada rekao učenicima: «Pustite dječicu neka dođu k meni!»
Učenici su iznenađeni stali na stranu, a roditelji su s djecom došli pred Isusa.
Isus je djecu grlio, polagao ruke na njihove glave, molio i blagoslivljao ih. Tako je Isus pokazao da želi, ne samo velikima nego i djeci,
darovati svoju ljubav . 5. KRATKA DOŽIVLJAJNO-‐SPOZNAJNA STANKA Pustim učenike nekoliko trenutaka u tišini da prožive tekst u nutrini. 6. IZRAŽAVANJE PRVIH DOJMOVA
- Je li vam se tekst svidio? - Ima li nešto nejasno u tekstu? - Što Vam se najviše svidjelo? - Što Vam nije bilo drago čuti u tekstu?
7. RAD U SKUPINI Učenicima najavim rad u skupinama. Iz teksta kojeg smo čuli mogli smo primjetiti da Isus posebno voli djecu. Čuli smo da ovaj događaj uključuje više ljudi, susreta i razgovora. Ovaj susret o kojem smo čuli produbiti ćemo radom u skupinama. Učenicima objašnjavam pravila rada u skupini. Potom im najavljujem zadatke. Svaka će skupina dobiti jedan zadatak. Prva će nam skupina (plavi) otkriti kako je mogao izgledati taj susret. Druga će nam skupina (žuti) otkriti što je Isus rekao učenicima. Treća će nam skupina (crveni) otkriti koje su to sve osobe bile prisutne u ovom događaju. Četvrta će skupina (zeleni) pokazati kako su djeca došla do Isusa. Prva skupina (plavi) Učenici će dobiti slagalicu koju će trebati složiti. Slagalica prikazuje susret Isusa i djece. Rad će zalijepiti na hamer. Druga skupina (žuti) Druga će skupina dobiti tekst kojeg će morati nadopuniti uz pomoć slika. Rješenje teksta biti će Isusove riječi «Pustite dječicu k meni!» Rad će zalijepiti na hamer. Treća skupina (crveni) Učenici će promatrajući sliku izdvojiti osobe koje smo spominjali u našem tekstu i koje uočavaju na fotografiji koju su dobili. Osobe iz slike i teksta kojeg su slušali obojati će na radnim listićima i napisati o kojim se osobama radi. Radove će zalijepiti na hamer. Četvrta skupina (zeleni) Učenici će dobiti labirint. Zadatk će biti pronaći put do Isusa. Na tom putu naići će na slova koja će im reći što je Isus učinio s djecom. Rad će zalijepiti na hamer.
8. IZLAGANJE SKUPINA Kada završe sa zadatkom pozovem skupinu po skupinu da ostalima u razredu pokažu i objasne koji je bio njihov zadatak. Svi učenici iz skupine izlaze pred ploču i pokazuju svoj uradak. Učenike koji izlažu nagradimo kratkim pljeskom. Materijale stavljam na ploču uz sliku Isusa. 9. SINTEZA Nakon izlaganja skupina učenike pozovem na igru i objasnim im pravila. Sada kada smo se upoznali s ovim Isusovim susretom s djecom i vidjeli da Isus dijecu prima k sebi, voli ih i blagoslivlja zajedno ćemo se još jednom prisjetiti teksta kojeg smo slušali na početku sata. To ćemo učiniti jednom igrom. Tekst ću ponovno polako čitati i otkrivati Vam ga na ploči, a vi ćete pažljivo slušati i provjeriti čitam li ja to ispravno. Ako pročitam točno, uz pomoć žutog smješka ćete mi to potvrditi. Ako pročitam krivo opomenuti ćete me i pokazati mi to tužnim izrazom lica koji je na crvenom kartončiću. Što činimo kada netko u razredu nešto pogriješi? (Očekujem odgovor: Ispraviti ga!) Pohavlim učenike i nastavljam: Da bi igra bila zanimljivija kada naš tekst bude porgješan ispraviti ćemo ga uz pomoć crteža osoba koje se nalaze na vašem stolu. Crtež će netko iz skupine donijeti pred ploču pa ćemo ga zjedno zalijepiti na odgovarajuće mjesto. Možemo li početi? Čitam tekst:
Jednoga je mraka (dana) Isus propovijedao o kraljevstvu Božjemu.
Mnoštvo ga je žena (ljudi) došlo slušati. Učenici (Roditelji) su gledali svoju djecu kako se igraju.
Zaželjeli su da i djeca dođu bliže Isusu. Kada su ljudi (učenici) to vidjeli,
branili su djeci (roditeljima) da dovedu djecu pred Isusa. Učenici su mislili: Isus ima važnijeg posla. Djeca su premalena da bi Isusa razumjela.
Majka (Isus) je tada rekla učenicima: «Pustite dječicu neka dođu k meni!» Iznenađeni su učenici stali na stranu.
Roditelji su s učenicima (djecom) došli pred Isusa. Isus je djecu grlio, polagao ruke na njihove glave, molio i blagoslivljao ih. Tako je učenik (Isus) pokazao da želi, ne samo velikima nego i djeci,
darovati svoju ljubav. Učenike pohvaljujem nakon igre i ponavljanja teksta. Potom im dijelim sličicu s crtežom iz slagalice kao podsjetnik na današnji vjeronaučni sat i obrađenu nastavnu jedinicu. Pozovem ih da ju prilože u svoju bilježnicu. 10. AKTUALIZACIJA Pozivam učenike na novi zadatak za aktualizaciju. Vjerujem da svatko od vas želi isto biti blizu Isusu poput djece iz događaja o kojem smo učili. I tako mu pokazati da ga volimo. Želimo li to? (Očekujem odgovor: Da) Koliko ga volimo možemo mu pokazati svojom molitvom, ali i nekom znakovitom radnjom. Danas ćemo učiniti
oboje. Poznajete li neki znak koji simbolizira ljubav? Kojeg crtamo kada nekoga volimo? (Očekujem odgovor: srce). Za vas sam pripremila mnogo srca danas. Sada ću svakome od vas podijeliti jedno. U njega ćete nacrtati sebe i napisati svoje ime. Kada to završimo doći ćemo pred crtež našeg Isusa i svoje srce staviti na njegovo srce i tako mu gestom iskazati svoju ljubav, vjerujući da je On među nama prisutan. Učenicima podijelim srca i pozovem ih na pojedinačan rad. Kada svi završe pozovem ih pojedinačno da dođu pred sliku Isusa i lijepe srce na sliku. Potom se vraćaju na svoje mjesto.
11. MOLITVENI ZAVRŠETAK Na kraju sata, kada su svi učenici zaljepili srca na sliku Isusa, pozovem učenike da svojom pjesmom još jednom kažu Isusu da ga vole. Isusu možemo reći da ga volimo svojom molitvom. Jedan je veliki svetac rekao kako, dok pjevamo, dvostruko molimo. Zato ćemo naš vjeronaučni susret završiti pjesmom koja će biti naša molitva. Molitva s kojom Isusu želimo reći da ga volimo. Zapjevamo pjesmu Isuse volim te. Ako učenici neznaju pjesmu jednom im otpjevam i pokušamo ju zajedno naučiti. Ako učenici brzo nauče pjesmu pokušamo ju otpjevati s pokretima. Završimo znakom križa.
Isuse, volim te! Više od sveg drugog volim te! Sve što je u meni želi pjevati: Isuse volim te! x2
Isuse tražim te... Isuse trebam te... Isuse hvala ti... U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
V. PRILOZI Prilog 1. SLIKA ISUSA
Nacrtana na velikom hameru. Potrebna za motivaciju i aktualizaciju.
Prilog 2. MATERIJALI ZA SKUPINE Druga skupina (žuti) Prva će skupina dobiti tekst kojeg će morati nadopuniti uz pomoć slika. Rješenje teksta biti će Isusove riječi «Pustite dječicu k meni!» « P __ S __ I T E __ J E __ I __ U K __ E __ I !
«
Prva skupina (plavi) Učenici će dobiti slagalicu koju će trebati složiti. Slagalica prikazuje susret Isusa i djece.
Treća skupina (crveni) Učenici će promatrajući sliku izdvojiti osobe koje smo spominjali u našem tekstu i koje uočavaju na fotografiji koju su dobili. Osobe će prepoznati na listićima koji su niže priloženi, napisati o kome se radi, obojati i zaljepiti ih na hamer.
Četvrta skupina (zeleni) Učenici će dobiti labirint. Zadatk će biti pronaći put do Isusa. Na tom putu naići će na slova koja će im reći što je Isus učinio s djecom.
____ ____ ____ ____ ____ ____ ____ ____ ____ ____ ____ ____
Prilog 3. ZADATCI ZA SKUPINU 1. SKUPINA – OTKRIJTE ŠTO JE NA SLICI
v SLOŽITE SLAGALICU v OTKRIJTE ŠTO JE NA SLICI v SLOŽENU SLIKU ZALIJEPITE NA PLAVI PAPIR
2. SKUPINA – OTKRIJTE RJEŠENJE KRIŽALJKE
v PRONAĐITE PUT OD SLIČICE DO KRUŽIĆA v U KRUŽIĆ UPIŠITE PRVO POČETNO SLOVO RIJEČI SA SLIČICE KOJA JE NACRTANA
v KRIŽALJKU ZALIJEPITE NA ŽUTI PAPIR 3. SKUPINA – OTKRIJTE OSOBE
v PROMOTRITE SLIKU v PRONAĐITE KOJI LIKOVI IZ NAŠE PRIČE SE NALAZE NA SLICI
v LIKOVE IMENUJTE NA LISTIĆIMA I OBOJITE v PAPIRE SA CRTEŽIMA ZALIJEPITE NA CRVENI PAPIR
4. SKUPINA – PRONAĐITE PUT
v KOJIM PUTEM DJECA MOGU STIĆI DO ISUSA? v ŠTO JE PUTEM NAŠAO? v SLOVA NA KOJA SU NAILAZILI OTKRIVA NAM JEDNU RIJEČ
v RIJEČ NAPIŠITE NA PRAZNE CRTE ISPOD LABIRINTA
v RADNI LIST ZALIJEPITE NA ZELENI PAPIR
Prilog 4. PRAVILA ZA RAD U SKUPINI
PAŽLJIVO SLUŠAM! SVI ĆE UČENICI SUDJELOVATI U
RADU SKUPINE! PRATITI ĆEMO KORAKE RADA
NAŠE SKUPINE! GOVORITI ĆEMO TIHO DA NE OMETAMO DRUGE SKUPINE! PODIŽEM RUKU KADA ŽELIM
NEŠTO PITATI ILI MI NIJE JASNO! POMAŽEM DRUGIMA U SVOJOJ
SKUPINI!
Prilog 6. CRTEŽI OSOBA IZ TEKSTA Crteže će učenici koristiti u aktualizaciji kod ispravka netočnih riječi teksta. Crteži će biti uvećani i isprintani te priloženi u hamere sa slagalicom.
Prilog 5. CRTEŽI OSOBA IZ TEKSTA
Prilog 7. TEKST DOGAĐAJA SUSRETA ISUSA S DJECOM Iskrivljeni i uvećani tekst koristiti ćemo u dijelu sata za aktualizaciju. Tekst će biti napisan i zaljepljen na veliki hamer papir.
JEDNOGA JE MRAKA ISUS PROPOVIJEDAO O KRALJEVSTVU BOŽJEMU.
MNOŠTVO GA JE ŽENA DOŠLO SLUŠATI. UČENICI SU GLEDALI SVOJU DJECU KAKO SE IGRAJU.
ZAŽELJELI SU DA I DJECA DOĐU BLIŽE ISUSU. KADA SU LJUDI TO VIDJELI,
BRANILI SU DJECI DA DOVEDU DJECU PRED ISUSA. UČENICI SU MISLILI: ISUS IMA VAŽNIJEG POSLA. DJECA SU PREMALENA DA BI ISUSA RAZUMJELA.
MAJKA JE TADA REKAO UČENICIMA: «PUSTITE DJEČICU NEKA DOĐU K MENI!» IZNENAĐENI SU UČENICI STALI NA STRANU.
RODITELJI SU S UČENICIMA DOŠLI PRED ISUSA. ISUS JE DJECU GRLIO, POLAGAO RUKE NA NJIHOVE GLAVE,
MOLIO I BLAGOSLIVLJAO IH. TAKO JE UČENIK POKAZAO DA ŽELI, NE SAMO VELIKIMA NEGO I DJECI,
DAROVATI SVOJU LJUBAV. Prilog 8. CRTEŽ IZ SLAGALICE
Crtež će učenici dobiti kao podsjetnik na vjeronaučni sat i priložiti ga u svoje bilježnice.
ISUS POSEBNO VOLI DJECU