PREZENTARE PROIECT DIDACTIC.VERBUL
Aghescu Mihaela (Latină Romȃnă)
10.05.2015
TIPUL LECȚIEI
Tipul lecției: consolidare
a cunoștințelo
r
Obiectivele operaționale: 1 Elevii să fie capabili să definească verbul; 2. Să construiască enunțuri cu diferite tipuri de verbe; 3.Să recunoască funcțiile verbului într-un text.
Competențe specifice: 1.sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context; 2. sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral.
Strategia didactica .
Mijloace şi materiale didactice: catalogul, tabla, manualul, fișe
de lucru.
FORME DE ORGANIZARE A CLASEI: INDIVIDUAL, FRONTAL, COLECTIV.
Metode şi procedee didactice: conversația; explicaţia; exercițiul,
demonstrația
MOMENTELE LECȚIEI
ORGANIZAREA INVǍȚǍRII 2 minCAPTAREA ATENȚIEI 2 minANUNȚAREA ACTIVITǍȚILOR 2 minREACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR ANTERIOARE 10APROFUNDAREA CUNOȘTINȚELOR 20FEED-BACK-UL 10 minȊNCHEIEREA ACTIVITǍȚILOR 4 min
Verbul
REPERE TEORETICE DEFINITIE: VERBUL ESTE PARTEA DE
VORBIRE FLEXIBILA CARE EXPRIMA O ACTIUNE SAU O STARE.
Modurile verbului
MODURILE PERSONALE
INDICATIV EX: MARIA DANSEAZA
CONJUNCTIV EX: MARIA SA DANSEZE
CONDITIONAL-OPTATIV EX: Maria ar dansa
IMPERATIV EX: Maria danseaza!
MODURILE NEPERONALE
INFINITIV EX: a citi, a dansa, a canta etc
PARTICIPIU Ex: citit, dansat, cantat etc
GERUNZIU Ex: citind, dansand, cantand
SUPIN Ex: de citit, de scris etc
Timpurile verbelor
Imperfect: Ana scria.
Ana va fi scris.Prezent: Ana scrie
Indicativul
Viitor: Ana va scrie.
Perfect compus:
Ana a scris
Mai-mult-ca-perfect:
Ana scrisese
Perfect simplu:
Ana scrise.
Conjunctiv
Prezent: Ana sa scrie.
Perfect: Ana sa fi scris.
Conditional-optativ
Prezent: Ana ar scrie
Perfect: Ana ar fi scris.
Verificare Selectati verbele corespunzatoare
fiecarui mod prin sageti:
Indicativ scriseias citi
Conjunctiv invatamsa alerg
Conditional-optativ Canta!am plans
Imperativ sa fi scrismerg