16
Rīgas 34. vidusskola Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jaunā satura ieviešanas kontekstā” UZDEVUMU KOPA “SPORTOSIM!” Mērķis: Veidot izglītojamajos izpratni par atsevišķu valodas funkciju, respektīvi, pavēles, rīkojuma, lūguma un rosinājuma izteikšana, instrukciju sniegšana, izmantošanu, apgūstot dažādus mācību priekšmetus. Uzdevumi: 1. Radīt izglītojamajiem priekšstatu par lūguma, rosinājuma, rīkojuma un pavēles izteikšanas veidiem dažādās valodās; 2. Piedāvāt izglītojamajiem daudzveidīgus uzdevumus prasmju nostiprināšanai dažādās valodās; 3. Parādīt, kā un cik lielā mērā vienas saimes valodās lūgumus, rosinājumus, rīkojumus un pavēles izsaka līdzīgi; 4. Rosināt izglītojamos izmantot mācību priekšmetā iegūtās zināšanas citos mācību priekšmetos, lai izteiktu precīzus un korektus lūgumus, rosinājumus, rīkojumus un pavēles. Sasniedzamais rezultāts: Izglītojamie spēj izmantot valodu jomas stundās iegūtās zināšanas un nostiprinātās prasmes par lūguma, rosinājuma, rīkojuma un pavēles izteikšanu citu mācību jomu stundās, piemēram, sporta stundā, patstāvīgi vadot iesildīšanos stundas sākumā. Uzdevumu kopu sagatavoja: Latviešu valodas skolotājas – S. Pļaveniece, S. Neilande; Angļu valodas skolotājas - A. Novožilova, J. Mališeva, J. Larina, Ņ. Muhortova, I. Surkova; Krievu valodas skolotāji – P. Glušakovs, P. Šimko; Sporta skolotāja – I. Buševska.

metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

  • Upload
    others

  • View
    3

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

Rīgas 34. vidusskolaProjekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jaunā satura ieviešanas kontekstā”

UZDEVUMU KOPA “SPORTOSIM!”

Mērķis: Veidot izglītojamajos izpratni par atsevišķu valodas funkciju, respektīvi, pavēles, rīkojuma, lūguma

un rosinājuma izteikšana, instrukciju sniegšana, izmantošanu, apgūstot dažādus mācību priekšmetus.

Uzdevumi:

1. Radīt izglītojamajiem priekšstatu par lūguma, rosinājuma, rīkojuma un pavēles izteikšanas veidiem dažādās valodās;2. Piedāvāt izglītojamajiem daudzveidīgus uzdevumus prasmju nostiprināšanai dažādās valodās;3. Parādīt, kā un cik lielā mērā vienas saimes valodās lūgumus, rosinājumus, rīkojumus un pavēles izsaka līdzīgi;4. Rosināt izglītojamos izmantot mācību priekšmetā iegūtās zināšanas citos mācību priekšmetos, lai izteiktu precīzus un korektus lūgumus, rosinājumus, rīkojumus un pavēles.

Sasniedzamais rezultāts:

Izglītojamie spēj izmantot valodu jomas stundās iegūtās zināšanas un nostiprinātās prasmes par lūguma, rosinājuma, rīkojuma un pavēles izteikšanu citu mācību jomu stundās, piemēram, sporta stundā, patstāvīgi vadot iesildīšanos stundas sākumā.

Uzdevumu kopu sagatavoja:

Latviešu valodas skolotājas – S. Pļaveniece, S. Neilande;Angļu valodas skolotājas - A. Novožilova, J. Mališeva, J. Larina, Ņ. Muhortova, I. Surkova;Krievu valodas skolotāji – P. Glušakovs, P. Šimko;Sporta skolotāja – I. Buševska.

Page 2: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

IEROSINĀŠANA1. uzdevums. Kopā ar sola biedru aplūko attēlus! Nosauciet tajos redzamos sporta veidus! Atcerieties, kā tos sauc arī angļu un krievu valodā!

Page 3: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

2.uzdevums. Turpini apspriesties ar sola biedru un kopīgi aizpildiet tabulu pēc parauga!

Paraugs: Skrien! Skrieniet! Lai skrien!

Беги! Бегите! Пусть бегут!

Run! Run! Let them run!

3.uzdevums. Fill in the gaps with the words in the box. Say what you should/shouldn’t do to keep fit. Prove your point of view.

Drink go live take sleep keep go eat get take be play eat drink

1. _________ to a diet 2. _________ enough 3. _________ fast food4. _________ in for sport or ________

regular exercises5. _________ enough vitamines and minerals6. _________ a lot in the open air7. _________ enough fresh water 8. _________ an active life9. _________ a shower

Page 4: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

10. _________ sweet fizzy drinks11. _________ healthy food

12. _________ computer games a lot of time13. _________ bed late

4.uzdevums. Работа в группах по 3 человека. Действуйте по инструкции:

1. Внимательно рассмотрите картинку;2. Запишите формы глагола, которые могли бы заставить кота действовать правильно;3. Сочините и в тетрадь запишите небольшой веселый рассказ; 4. В тексте используйте ранее записанные глаголы;5. Проверьте правописание в работах друг друга;6. Идите в гости к другим группам и выслушайте их рассказы!

5.uzdevums. Katram teikuma sākumam piemeklē atbilstošu nobeigumu! Uzraksti izveidotos teikumus! Pasvītro tajos vārdus, kuri izsaka rosinājumu! Izsaki pieņēmumu, kāpēc katra teikuma beigās ir ielikta izsaukuma zīme!

Kad no rīta piecelies, ēd veselīgu pārtiku un sporto!Ja gribi būt vesels un stiprs, ilgstoši un nopietni trenējies!Lai neslimotu, esi pozitīvs un draudzīgs!Lai sportā gūtu sasniegumus, ieklausies trenera teiktajā!Lai komandas biedri tevi cienītu, esi fiziski aktīvs un padomā par uzturu!Lai veiktos sacensībās, pavingro, nomazgājies, veselīgi pabrokasto!

APJĒGŠANA

6. uzdevums.Instructions for Kids on How to Play Football

Overview

Page 5: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

To win, or even to enjoy watching football, you need to know the rules. Kids can play football just for fun, but rules make the game fair for both sides.

Step 1Create a football team. Football usually is played between two teams with 11 players playing for each at a time, with substitutes on the sideline. Sometimes, teams are smaller. This is OK as long as each team has the same amount of players on the playing field. The team that has the football is the "offense." The team that is trying to stop the offense from scoring is called the "defense."

Step 2Measure your football field. An official field is 100 yards long. The grass will be marked at each yard so you know where on the field you are. When playing just for fun, many kids use a regular backyard or park and do not worry about how long it is.

Step 3Set up a clock or wristwatch to time the game. In official football games, like the Super Bowl, there are four quarters and each quarter is only 15 minutes long. When playing just for fun, many football players do not even worry about the time.

Step 4Choose the player positions. Everyone needs to have a role so they know what to do when the game starts. The center is the one who snaps the football between his legs to the quarterback. The quarterback then throws or hands the ball to another player at the beginning of the play. The quarterback hands the football to a running back for a running play. Guards and tackles protect the player with the football from being tackled by the other team. Wide receivers and ends are football players who run downfield to catch the ball from the quarterback if it's a passing play.

Step 5To start the game, one team kicks the football to the other team. After receiving the ball and running with it until either scoring or being stopped, the offense sets up as assigned in Step 4. The offense then runs toward the other team and tries to get its player with the football into the end of the field before he's tackled. This part of the field is called the end zone. If a player gets to the end zone, it is called a touchdown and the player's team gets six points. If the team doesn't advance 10 yards or punt (a kind of kick) the ball to the other team, the other team gets the ball. If a team gets a touchdown, it kicks through the goal posts for one extra point or uses a running or passing play to try for two extra points. Then it kicks the ball to the other team and the other team goes on offense.

Step 6Try flag football. It is just like regular football, but you wear flags hanging from your pants or pockets. A flag could be a rag, towel or strip of cloth. Instead of tackling another player, you try to pull their flag out to stop him. This is safer than tackle football and may be more fun to play if you are afraid of being tackled.

Page 6: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

Task 1. Find examples of Imperative mood in the text.

Task 2. Do What Simon Says.

Start by leading yourself, but once your students have a feel for the game let them take turns being Simon. They will get the chance to practice using the imperative and the rest of the class will get to practice following the directions Simon gives.

Task 3. Tell Me How.

Your students will also need to use and understand the imperative mood when giving advice. Give your class a chance to share about something they are good at and give advice to classmates who might be trying that activity for the first time. Give each person five minutes in front of the class to explain how to do something that they know how to do. It may be something recreational like skateboarding.

Task 4. Practice.

Prepare passages which include several imperative sentences and write the individual sentences on strips of paper. Have students work in groups. Each group should be given the strips of paper to complete one passage and work together to place sentences in the correct order. Since each group has a different passage, it may be fun to have students share them with the class when the activity has been completed.

Task 5.

In this entertaining imperatives activity, students put instructions in order and then take it in turns to give and follow instructions with a partner. Divide the students into two groups (A and B) and give each student a corresponding worksheet. The students' task is to give a partner instructions on how to do something, but first they must put the instructions in order. Students look at their worksheet and put the words in each sentence in order. Then, they write numbers (1 to 10) on the lines next to the sentences to put the instructions in the correct order. When the students have finished, check the answers with each group and the students identify the imperative verbs. Students then pair up with someone from the other group. Next, Student A reads their step-by-step instructions to Student B who listens and follows what is said. Afterwards, the two students swap roles so that each student has a turn reading and following a set of instructions.

A. You are going to give a partner instructions on how to do wall push-ups. First, put the words in each sentence in orger. Then, put the sentences in the correct order.

your / elbow / benddo / repetitions / tenwall / the facefor / one / the / hold / second / position

Page 7: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

shoulder-width / feet / your / apart / placearms / forward / straight / lean / with / your / output / wall / against / palms / hands / your / of / the / thewall / your / slowly / the / straight / arms / are / push / until / againstlength / the / a little / wall / away / an / more / stand / than / arm’s / fromflat / your / feet / lean / slowly / on the ground / the / while / are / wall

B. You are going to give a partner instructions on how to do wall push-ups. First, put the words in each sentence in orger. Then, put the sentences in the correct order.

sit / a sturdy, armless chair / toward / the edge ofyour legs / stretch out / in front of youbend / to point toes / your ankles / with your heels on the floor, / toward youposition / hold / the / for 10-30 secondsbend / to point toes / ankles / away from you / and hold for 10-30 seconds3-5 times / repeat / at least

Task 6. The imperative mood is a sentence that gives a command. This mood is common in English sentences. Otherverb tenses that are not in the imperative mood may express a hope, a possibility, a fact, or ask a question.

Example:Feed the dog!This sentence is imperative because it givesa command.

Not indicative:I wish she would feed the dog. (hope, not a comand)She may feed the dog. (possibility, a command)She fed the dog. (fact, not a command)Did she feed the dog? (question, not a command)

In the blank before the sentence write IM if the verb is in the imperative mood. Write No if it is not.

____________ 1. Don’t run in the halls!

____________ 2. Are you always this late?

____________ 3. Take out the garbage before you leave.

____________ 4. You might be able to do your homework without help.

____________ 5. Ian saw the train on the bridge.

____________ 6. Have you lost your keys?

____________ 7. You must return the book to the library now.

____________ 8. Tell me the truth.

____________ 9. Don’t interrupt me.

____________ 10. Look where you are going.

7. uzdevums.Прослушайте песню Владимира Высоцкого «Утренняя гимнастика». Выполните задания.Песня и видео по ссылке: https://www.youtube.com/watch?v=wWfWNP1Ffuk

1. Слушай песню и в тексте подчеркни глаголы в повелительном наклонении. О повелительном наклонении читайте: https://school-assistant.ru/?predmet=russian&theme=povelitelnoe_naklonenie

Владимир Высоцкий

Page 8: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

Утреняя гимнастика

Вдох глубокий. Руки шире.Не спешите, три-четыре!Бодрость духа, грация и пластика.Общеукрепляющая,Утром отрезвляющая,Если жив пока еще -гимнастика!

Если вы уже устали -Сели-встали, сели-встали.Не страшны вам Арктика с Антарктикой.Главный академик ИоффеДоказал - коньяк и кофеВам заменят спорт и профи-лактика.

Если вы в своей квартире -Лягте на пол, три-четыре!Выполняйте правильно движения.Прочь влияния извне -Привыкайте к новизне!Вдох глубокий до изне-можения.

Разговаривать не надо.Приседайте до упада,Да не будьте мрачными и хмурыми!Если вам совсем неймется -Обтирайтeсь, чем придется,Водными займитесь проце-дурами!

Очень вырос в целом миреГриппа вирус - три-четыре! -Ширятся, растет заболевание.Если хилый - сразу в гроб!Сохранить здоровье чтоб,Применяйте, люди, об-тирания.

Не страшны дурные вести -Мы в ответ бежим на месте.В выигрыше даже начинающий.Красота - среди бегущихПервых нет и отстающих!Бег на месте обще-примиряющий.

2. Выпиши из песни В. Высоцкого «Утреняя гимнастика» глаголы в повелительном наклонении. Определи спряжение глагола, число.3. Прочитай информацию.

Кроме интонации, в рассматриваемом виде предложений используются грамматические средства выражения побудительности. Самыми распространенными являются формы повелительного наклонения глаголов как простые, так и с формообразующими частицами и формы изъявительного наклонения 1 лица множественного числа в значении повелительного: «Присядем, друзья, перед дальней дорогой, Пусть лёгким окажется путь! Давай, машинист, потихонечку трогай И песню в пути не забудь!»

Евгений Беляев. Перед дальней дорогой. Важным подспорьем в создании побудительности являются модальные и формообразующие частицы. В выражении побуждения к действию могут употребляться формы глагола 3 лица с частицами «да», «дай», «пусть», «пускай», «давай», «как» и пр. 

4. Работа в группах. Исследуйте текст песни В. Высоцкого и напишите 5 побудительных предложений, используя форму глагола 3 лица и частицы «пусть», «пускай», «давай».

5. Работа в группах. Напишите 5 правил для проведения спортивной разминки. Используйте глаголы в повелительном наклонении и побудительные предложения.

6. Выбери свое задание. Напиши рассказ о том, как прошла разминка на уроке спорта или в летнем лагере, или дома.

Page 9: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

8.uzdevums. 1. Izlasi Dž. K. Roulingas grāmatas “Harijs Poters un Filozofu akmens” fragmentu!

Sākoties novembrim, laiks kļuva krietni aukstāks. Kalni ap skolu slējās ledaini pelēki, un ezers atgādināja stindzinošu tēraudu. Zemi katru rītu klāja sarma. (..)

Bija sākusies kalambola sezona. Sestdien bija paredzēta Harija pirmā spēle: Grifindors pret Slīdeni. Aiz muguras bija treniņi vairāku nedēļu garumā. Ja Grifindors uzvarētu, tornis skolas čempionātā izvirzītos otrajā vietā.

Gandrīz neviens nebija redzējis Hariju spēlējam, jo Žagars bija izlēmis – ja reiz tas ir komandas slepenais ierocis, tad tas arī jātur slepenībā. Tomēr baumas, ka viņš spēlēšot meklētāja pozīcijā, kaut kā bija izplatījušās pa skolu un Harijs nesaprata, kuri bija ļaunāki – vai vieni, kas sita uz pleca un teica, ka viņš būšot lielisks, vai otri, kas ņirdza, ka skraidīšot pa laukumu zem viņa ar matraci.

Harijam palaimējās, ka Hermione tagad bija viņu draudzene. Viņš apzinājās, ka bez meitenes nespētu tikt galā ar visiem mājasdarbiem, īpaši tagad, kad pēdējie kalambola treniņi aizņēma tik daudz brīvā laika. Turklāt Hermione aizdeva viņam grāmatu “Kalambols laiku lokos”, kas izrādījās visai aizraujoša lasāmviela.

Harijs uzzināja, ka kalambolā ir iespējami septiņsimt dažādi pārkāpumi un visi šie pārkāpumi fiksēti 1473.gada spēlē par Pasaules kausu; ka meklētāji parasti ir mazākie un ātrākie spēlētāji komandā un ka bīstamākie negadījumi parasti notiek tieši ar šīs pozīcijas spēlētājiem; ka kalambola spēlēs ļoti reti kāds gājis bojā, bet tiesneši pēc mača reizēm pazuduši (..).

2. Izraksti no teksta faktus par burvju pasaules spēli – kalambolu!3. Sadarbojoties pārī, uzrakstiet 10 jautājumus par tekstu, izmantojot jautājamos vārdus, kuri sākas ar “k” (kas, kā, kam, kur, kurš, kāds u.c.)!4. Turpini lasīt tekstu!

Kad pienāca vienpadsmit, izskatījās, ka visa skola ir sapulcējusies tribīnēs ap kalambola laukumu. (..)Tikmēr ģērbtuvēs Harijs kopā ar komandas biedriem vilka mugurā Grifindora sarkanās kalambola

formas (Slīdeņa komandas tērpi bija zaļi). (..)Tiesāja Hūča madāma. Viņa stāvēja laukuma centrā ar slotu rokā, gaidīdama, līdz abas komandas

nostāsies rindās.“Es gribu redzēt tīru spēli, tas attiecas uz visiem,” tiesnese paziņoja, kas spēlētāji bija sapulcējušies ap

viņu. (..) “Uz slotām, lūdzu.” (..)Hūča madāma pielika pie lūpām sudraba svilpi un griezīgi nosvilpās.Piecpadsmit slotu uzšāvās augstu jo augstu gaisā. Spēle bija sākusies.“Sviedeni izcīna Grifindora spēlētāja Endželīna Džonsone… Viņa ir lieliska dzinēja (..)…” Dvīņubrāļu Vīzliju draugs Lī Džordans šoreiz iejutās spēles komentētāja lomā (..).“Viņa nesas uz priekšu, laba piespēle Alisijai Spinetai, lielisks Olivera Žagara atradums, pagājušā

gada komandas rezerviste… piespēle atpakaļ Džonsonei, un … nē, sviedeni pārtver Slīdenis, to iegūst Slīdeņa kapteinis Markuss Flints, viņš traucas uz priekšu… Flints lido kā ērglis… viņš tūlīt gūs pirmo… nē, lieliski aizsargājas grifindoru sargs Žagars, un Grifindors atgūst sviedeni… tā ir grifindoru dzinēja Keitija Bella, teicami aplido Flintu, dodas augšup pa laukumu, un – UPS! – tas bija sāpīgi, viņai pa pakausi trāpa āmurgalva… Sviedene atkal ir pie Slīdeņa spēlētājiem… Adriāns Pjūsijs uzņem ātrumu un raujas uz grozu pusi, bet viņu bloķē otra āmurgalva, ko viņa virzienā raidīja Freds vai Džordžs Vīzlijs, nespēju jums pateikt, kurš… lai nu kā, lieliska Grifindora triecēja spēle. Sviedene atkal ir Džonsonei, viņai priekšā nav neviena pretinieka komandas spēlētāja… un viņa lido, tiešām, kā uz vēja spārniem… izvairās no āmurgalvas… līdz groziem atliek vēl kāds nieks… uz priekšu, Endželīna! Slīdeņa sargs Blečlijs pikē… bet nepagūst… GRIFINDORS GŪST GROZU!”

Kad Endželīna guva grozu, Harijs apmeta cilpu, lai mazliet izlādētos. Viņš atkal ar acīm meklēja zibsni.

Page 10: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

5. Sadarbojies ar solabiedru! Aizpildi tabulu! Izmanto abus tekstus!Kalambols

Inventārs

Spēlētāji

Noteikumi:

6. Veido doto darbības vārdu pavēles izteiksmes formas!

Nenoteiksme Īstenības izt. vienk. tag. 3.pers.

Pavēles izt. vsk. 2.pers.

Pavēles izt. dsk. 2.pers.

Pavēles izt. 3.pers.

vilkt (viņš) velk velc! velciet! lai velk!tiesātstāvētnostātiesredzētpieliktpaziņotnosvilptieslidotmeklēt

7. Sadarbojieties grupās! Veiciet uzdevumus! Pārlasiet Lī Džordana spēles komentāru un pasvītrojiet tajā darbības vārdus; Izvēlieties, kuras komandas līdzjutēji jūs būsiet – Grifindora vai Slīdeņa; Uzrakstiet, kā jūs vārdos atbalstīsiet izvēlēto komandu!

Paraugs: Endželīna, nesies uz priekšu!

8. Turpiniet sadarbību grupās! Izveidojiet neparastas sporta spēles, kuru var spēlēt sporta stundās, aprakstu. Veidojiet teikumus pavēles izteiksmē!

Page 11: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

9. Kopā ar sola biedru sastādi 5 iepriekš izdomātās spēles noteikumus! Veidojiet teikumus pēc parauga!Paraugs: Ja spēlētāja rokās ir bumba, met to grozā.

10. Iedomājies, ka tu, līdzīgi Lī Džordanam, komentē savu klases biedru spēli. Uzraksti nelielu komentāru volejbola spēlei un iesaisti tajā teikumus, kuros atbalsti savus klases biedrus!

REFLEKSIJA

9.uzdevums.1. Aplūko tabulas!

Page 12: metodmateriali34vs.files.wordpress.com  · Web view2020. 8. 6. · Rīgas 34. vidusskola. Projekts “Izglītības satura plānošanas modeļi jau. nā satura ieviešanas kontekstā”

2. Atrodi kopīgo pavēles izteiksmes veidošanā visās trīs valodās!3. Atrodi atšķirīgo pavēles izteiksmes veidošanā visās trīs valodās!4. Savus secinājumus pieraksti un pastāsti par tiem klasesbiedriem!5. Atbildi uz jautājumiem:

Kā dažādās valodās izmanto pavēles izteiksmi?Kur ikdienā visbiežāk lieto pavēles izteiksmi?Cik bieži tu izmanto pavēles izteiksmi?

10.uzdevums.Vienojies ar sporta skolotāju un organizē 3 minūšu ilgu iesildīšanās treniņu latviešu, angļu vai krievu valodā. Veidojot vingrinājumus, ieklausies sporta skolotāja padomos.

Atceries, lūdzot citus kaut ko izdarīt, ir jādod skaidri un precīzi norādījumi, tāpēc izmanto darbības vārdus pavēles izteiksmē un iegūtās zināšanas par to.