of 24/24
STUDIU DE FEZABILITATE PENTRU DEZVOLTAREA SOCIETATII “ AGROCOM “ S.R.L 1

Studiu de Fezabilitate Pentru- V

  • View
    11

  • Download
    2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

sdfgh

Text of Studiu de Fezabilitate Pentru- V

STUDIU DE FEZABILITATE PENTRU

STUDIU DE FEZABILITATE PENTRU

DEZVOLTAREA

SOCIETATII AGROCOM S.R.L

Nota de prezentare

1. Rezumat Si concluzii

1.1. Introducere

1.2. Descrierea pe scurt a proiectului

1.3. Cost final

1.4. Sursele de finanare

1.5. Rambursarea creditului2. Societatea AGROCOM S.R.L.

2.1. Identificare

2.2. Structura capitalului

2.3. Obiectul de activitate

2.4. Cifra de afaceri

2.5. Rata profitabilitii 3. Indicatori economici

3.1. Venituri - cheltuieli

3.2. Creane - datorii

3.3. Indicatori de referin

3.4. Indicatori de lichiditate

3.5. Indicatori de echilibru financiar

3.6. Indicatori de gestiune

3.7. Indicatori de rentabilitate 4. Proiect

4.1. Prezentare general

4.2. Costuri

4.3. Condiii pentru acordarea creditului

4.4. Garanii

4.5. Rambursarea creditului

4.6. Prognoza veniturilor i cheltuielilor

4.7. Fluxul de numerar (CASH - FLOW - ul)

4.8. Rata intern de rentabilitate

4.9. Indicatori financiari5. Concluzii

1. REZUMAT SI CONCLUZII

1.1.Introducere

Societatea Comercial AGROCOM SRL din municipiul Iasi i propune s-i dezvolte semnificativ activitatea n anul 1999 prin achiziionarea unei maini tip tir de mare capacitate, producie Germania.

Societatea are sediul n municipiul Iasi, strada Plantelor bl AB5, ap. 23. Este nmatriculat la Registrul Comerului ca societate cu rspundere limitat cu un capital de 48.120.000 lei cu numrul de nmatriculare J 17/1334/96, are administrator unic n persoana domnului Mocanu Andrei.

1.2. Descrierea pe scurt a proiectului

Investiia const n achiziionarea unui mijloc de transport auto ce va fi utilizat pentru transportul de bunuri n interesul firmei S.C. Eurotruks SRL Brila.

Deasemeni firma are ncheiat un contract de transport cu S.C Firomex S.A. Galai.

1.3. Cost final

Investiia total, evaluat la preurile lunii ianuarie 2005 este de 28.000lei ceea ce nseamn la cursul de 3.5 lei/EUR, 8.000 $ i la cursul de 2.7 lei/$, 10370 $.

1.4. Sursele de finanTare

Proiectul urmeaz s fie realizat pe baza unui credit solicitat de la Banca Agricol S.A. Iasi, n sum de 200.000.000 lei i din surs proprie 80.000.000 lei. n consecin, finanarea este n proporie de 71,42 % pe baza unui credit de investiii i 28,58 % din surse proprii (amortisment i pri din profit pe anii 1999 - 2002).

1.5. Rambursarea creditului

Rambursarea creditului se va asigura pe baza activitii de transport (amortisment i pri din profit) n timp de trei ani astfel:

anul 1 - 50.000.000 lei

anul 2 - 75.000.000 lei

anul 3 - 75.000.000 lei

2. SOCIETATEA AGROCOM S.R.L.

2.1. IntroducereSocietatea comercial AGROCOM S.R.L. este cu rspundere limitat, nfiinat n anul 1996 cu sediul n Iasi, str. Plantelor bl. AB5, ap. 23.

Este nregistrat la Registrul Comerului cu numrul de nmatriculare

J 17/1334/96, are cont deschis la Banca Agricol S.A., numrul de cont 80.738.03000.

2.2. Structura capitaluluiCapitalul societii AGROCOM S.R.L este n prezent de 48.120.000 lei.

Societatea are administrator unic n persoana domnului Mocanu Andrei.

Capitalul social a fost mrit n 1996 prin trecerea n patrimoniul firmei a unui mijloc de transport (autotractor cu a) evaluat n urma unui raport de expertiz la 40.000.000 lei.

2.3. Obiect de activitateSocietatea AGROCOM S.R.L. are ca obiect de activitate diverse activiti dintre care cele mai importante sunt conform articolului 5 urmtoarele:

- Comer cu amnuntul n magazine nespecializate cu vnzare predominant de produse alimentare, buturi i tutun precum i alte mrfuri generale, nealimentare, magazin mixt, magazin mrfuri generale i agroalimentare;

- Alte tipuri de comer cu amnuntul n magazine, consignaii;

-Comerul cu amnuntul cu bunuri de ocazie vndute prin magazine;

- Alte tipuri de comer cu amnuntul care nu se efectueaz prin magazine, vnzarea mrfurilor prin automate;

- Alte transporturi terestre de cltori pe baz de grafic, inclusiv transportul internaional;

- Transporturi cu taxiuri;

- Transporturi terestre de cltori, ocazionale, inclusiv transport internaional;

- Transporturi rutiere de mrfuri de orice fel inclusiv transporturi internaionale.2.4. Cifra de afaceri. Profit.Tabelul 1

AnulProfit netProfit brutImpozit

20012.375.1163.830.8311.455.715

2002244.951395.082150.131

20032.736.8684.414.3011.677.433

Profit net Profit brut

Rata profit = ------------------- x 100 = ----------------- x 100

C.A

C.A

Tabelul 2.

200120022003

C.A8.897.04018.548.20842.355.836

2.5. Rata profitabilitATii

Tabelul 3.

AnulProfit brutC.ARata

profitabilitii

20013.830.8318.897.04043,05

2002 395.08218.548.2082,13

20034.414.42142.355.83610,42

3. INDICATORI ECONOMICI

Din analiza datelor de bilan n anii 2001, 2002, 2003, rezult c indicatorii economici de baz au avut urmtoarea tendin reprezentat n tabelul urmtor.

3.1. Venituri - CheltuieliSituaia veniturilor i cheltuielilor nregistrate de S.C. AGROCOM S.R.L se prezint n tabelul urmtor:Venituri - cheltuieli - profit

Tabelul 4.

Nr. crt.Indicatorul200120022003

1Venituri8.916.505 18.920.11742.855.119

* exploatare

* financiare8.897.040

19.46518.548.308

371.80942.355.836

499.283

2Cheltuieli6.541.39018.675.16440.118.251

* exploatare

* financiare6.541.390

______18.675.164

______40.118.251

______

3Rezultat brut2.375.115 244.9532.736.868

* exploatare

* financiare2.355.650

19.465 - 126.236

371.809 2.237.585

499.283

Rezultatul brut = Venituri - Cheltuieli

Din datele prezentate n tabelul 3.1. rezult o evoluie descendent ntre 2001 - 2002 cu 100 - 10,31 % = 89,69 iar ntre 2002 - 2003 avem o evoluie pozitiv cu 115,2 % .Evoluia ratei profitului

Tabelul 5.

AnulCACSla costuri

2001200220038.897.040

18.548.208

42.355.83612.120.000

48.120.000

48.120.0006.541.390

18.675.164

40.118.251

Tabelul 6.

Anulla C.Ala CSla costuri

20012002200343,05

2,13

10,427,96

0,82

9,1758,56

2,11

11,00

Formule:

Profit brut

* Rata profit la C.A = --------------- x 100

CS

Profit brut

* Rata profit la CS = --------------- x 100

CS

Profit brut

* Rata profit la costuri = --------------- x 100

Costuri

C.A = cifra de afaceri

CS = capital social

3.2. CreanTe - datorii

Tabelul 7.

Indicatori200120022003

Creane

Datorii

Sold______1.337.843

-1.337.843 269.970

253.039

16.9321.809.176

372.000

1.437.176

DatoriiTabelul 8.

Nr.

crt.Denumirea200120022003

1Asociai conturi curente600.000214.680372.000

Situaia obligaiunilor fa de bugetul statului, bugetul asigurrilor sociale

Tabelul 9.

Nr.

crt.Denumirea200120022003

1

2Impozit profit

Impozit pe dividende737.843

______- 269.970

38.358- 1.809.176

______

3.3 Indicatori de referinTATabelul 10

Nr.

crt.Indicator200120022003

1Venituri totale8.916.50518.920.11742.855.119

2Cheltuieli totale6.541.39018.675.16440.118.251

3Profit brut3.830.831395.0824.414.421

4Profit net2.375.116244.9512.736.868

5Dividende______214.6802.516.152

6Capital social12.120.00048.120.00048.120.000

7Nr. angajai__________________

8Active totale53.179.62552.617.34460.544.020

9Datorii1.337.843253.039372.000

10Creane______269.9701.809.176

11Litigii__________________

12Activ curent__________________

13Datorii curente737.84338.358______

14Stocuri__________________

15Capital permanent4.699.6252.144.2945.255.764

16Fond rulment__________________

17Active imobilizate48.000.00050.203.08053.479.080

18Cifr afaceri8.897.04018.548.20842.355.836

19Capital propriu12.120.00048.120.00048.120.000

20Cheltuieli variabile5.194.72315.782.01735.232.608

21Cheltuieli fixe1.346.666 2.893.14748.205.643

22Marj cheltuieli variabile79,41 %84,50 %87,82 %

3.4. Indicatori de lichiditate

Tabelul 11

Nr.

crt.Denumire indicatorAlgoritm de

calcul200120022003

1Rata solvabilitii

generale Active totale

Rb = -------------------

Datorii curente 72,071371,74______

3.5. Indicatori de echilibru financiar

Tabelul 12

Nr

crDenumire indicatorAlgoritm de calcul200120022003

1Rata autonomiei

financiare (Rd) Capital propriu

Rd = -----------------------

Capital permanent2,5722,449,15

2Rata capitalului

propriu fa de activele

imobilizate (Rg) Capital propriu

Rg = -----------------------

Active imobilizate0,250,950,89

3Rata datoriilor (Rj) Datorii totale

Rj = ------------------------

Active totale0,0250,0040,006

4Rata de rotaie a

obligaiilor (Rk) Cifra de afaceri

Rd = -----------------------

Media dat. totale6,6573,30113,8

3.6. Indicatori de gestiune

Tabelul 14

Nr

crDenumire indicatorAlgoritm de calcul200120022003

1Rotaia activelor

circulante (Ro) Cifra de afaceri

Ro = -----------------------

Active circulante__________________

2Rotaia activelui

total (Rp) Cifra de afaceri

Rp = -----------------------

Active totale0,160,350,69

3.7. Indicatori de rentabilitate

Tabelul 15

Nr

crDenumire indicatorAlgoritm de calcul200120022003

1Rata rentabilitii

economice (Rr) Profit brut

Rr = -----------------------

Capital permanent0,810,180,83

2Rata rentabilitii

financiare (Rs) Profit net

Rs = -----------------------

Capital propriu0,1950,0050,056

3Rata criteriului

rentabilitii (Rv) Cheltuieli fixe totale

Rv = ------------------------

Marj chelt. variab.6864518417341887

4. PROIECT4.1 Prezentare generalASocietatea comercial AGROCOM S.R.L a decis s dezvolte activitatea societii, astfel nct n urmtorii trei ani societatea s creasc cifra de afaceri anual cel puin de 10 ori, n preuri valabile n ianuarie 2001.

n acest scop a decis achiziionarea unei maini tip tir de mare capacitate.

Structura investiiei

Tabelul 16

Nr

crtDenumire furnizor

Nr. factur tip

de actValoare

lei $

1S.C. Eurotruks SRL573/01.02.1999280.000.000 23.333

2TVAConform

legislaiei 22 % 61.600.000 5.133

3TOTALx341.600.000 28.466

4.2. Costuri

Din datele prezentate n capitolul anterior rezult c investiia se va ridica la valoarea de 280.000.000 lei din care 200.000.000 lei reprezint un credit solicitat la Banca Agricol iar 80.000.000 lei reprezint surse proprii.

4.3. CondiTii pentru acordarea mprumutului

Creditul n valoare de 200.000.000 lei s-a solicitat la Banca Agricol, sucursala Galai, asigur 28,58 din efortul de finalizare a investiiei din etapa I i se solicit n urmtoarele condiii:

- Perioad de rambursare - 3 ani

- Perioad de graie

- 6 luni

- Dobnd

- 60 % pe an

- Rate scadente

- trimestrial

- Data acordrii

- februarie 20014.4. GaranTii

Pentru creditul de 200.000.000 lei, sunt asigurai n sum de 205 milioane lei dup cum urmeaz:

- Apartament str. Plantelor bl. AB5, ap. 23- 100 mil. lei

- Autotractor cu a

- 80 mil. lei

- Autoturism Dacia 1310

- 25 mil. lei

TOTAL

205 mil. lei

4.5. Rambursarea Creditului

n cazul acordrii creditului la data de 15 februarie 2001 n condiiile prezentate la punctul 4.3. va trebui rambursat suma de 388 milioane lei reprezentnd creditul acordat, iar 188 milioane lei reprezentnd dobnda.

Din tabelul 17 se deduce c defalcat pe an trebuie pltit pe an la banc urmtoarele sume: an I - 136 milioane

an II - 149 milioane

an III - 103 miloane

Rambursarea creditului i dobnzilor aferente

Tabelul 17

mil. lei

Anul Ziua/lunaSold creditRatDobnd 60%Rat + Dobnd

200115 februarie200__________________

200115 mai200__________________

200115 august175256085

200115 noiembrie150252651

200215 februarie131,3518,752341,75

200215 mai112,518.752038,75

200215 august93,7518.751735,75

200215 noiembrie7518,751432,75

200315 februarie56,2518,751129,75

200315 mai37,518,75826,75

200315 august18,7518,75624,75

200315 noiembrie____________321,75

TOTALx200188388

4.6. Prognozele Veniturilor Si Cheltuielilor

Veniturile i cheltuielile n urmtorii 3 ani de activitate aferente proiectului i pe total activiti, se prezint n tabelele urmtoare. La determinarea veniturilor aferente proiectului s-au avut n vedere 3 transporturi n medie pe lun n Germania, la o chirie de transport de 1000 $ / transport.

SituaTia veniturilor Si cheltuielilor aferente proiectului

Tabelul 18

mil. lei

Nr. crt.Explicaii / perioadaan 1an 2an 3

1Venituri totale238250262

2Cheltuieli totale de

EXPLOATARE din care: 60 58 61

Cheltuieli directe din care: 42 36 38

- cheltuieli materiale 42 36 38

- cheltuieli indirecte 18 22 23

-amortizare 8 8 8

- cheltuieli ntreinere 6 10 11

- asigurare 4 4 4

3T.V.A. 42 40 42

4Total (2+3) 102 98 103

5Profit brut 136 152 158

6Impozit pe profit 52 58 60

7Profit net 84 94 98

SituaTia veniturilor Si cheltuielilor pe total activitate

Tabelul 19 mil. lei

Nr. crt.Explicaii - perioadaan 1an 2an 3

1Venituri totale478493509

1.1Venituri aferente proiectului238250262

1.2Venituri din alte activiti240243247

2Cheltuieli totale din care:121 105 105

2.1Aferente proiect 78 58 61

2.2Amortizare 8 8 8

2.3Cheltuieli aferente celorlalte activiti, din care: 30 34 31

2.4Amortizare 5 5 5

3T.V.A. 58 61 62

4Profit impozabil 312 341 354

5Impozit pe profit 118 130 134

6Profit net din care: 194 211 220

6.1Repartizare pentru:__________________

6.2- dobnzi aferente proiectului 86 74 28

6.3- rambursare credite TM 50 75 75

6.4- alte destinaii 58 62117

4.7. Fluxul de numerar (CASH - FLOW-ul)

Fluxul de numerar estimat n perioda 2001 - 2003 la societatea comercial AGROCOM S.R.L se prezint n tabelul 20. Din datele prezentate n tabel rezult c se justific credite n valoare total n urmtorii trei ani, de 200 mil. lei din care:50 mil. lei - 2001;

75 mil. lei -2002;

75 mil. lei - 2003.

La estimarea ncasrilor din efectuarea de transporturi s-au avut n vedere urmtoarele rate de inflaie: 2001 - 30 %;2002 - 20 %;2003 - 10 %.

Tabelul 20

Nr

crtIndicatorUM200120022003

1(+)ncasri din vnzri

Prestri serviciimil.lei478493509

2(-)Plata pentru furnizori i clienimil.lei444456480

3(+)ncasri financiaremil.lei_________

4(-)Pli financiaremil.lei 11 7 4

5(-)Pli de taxe i impozitemil.lei 8 8 11

A=FLUX DE NUMERAR NET DE TREZORERIE

REZULTAT DIN ACTIVITATEA CURENTmil.lei+ 15+ 22+ 14

6(+)ncasri din cedare de activitimil.lei_________

7(-)Pli pentru investiiimil.ei 60 90 90

B=FLUX NET DE TREZORERIE REZULTAT DIN ACTIVITATEA DE INVESTIII mil.lei- 60- 90- 90

8Soldurile creditoare ale conturilor curentemil.lei_________

9Pli n contul operaiunilor de leasingmil.lei_________

10ncasri din creteri de capitalmil.lei_________

11Pli de dividendemil.lei 6 5 5

C=FLUX NET DE TREZORERIE REZULTAT DIN ACTIVITATEA DE FINANEmil.ei -6 -5 -5

SUMA TREZORERIEI NETEmil.lei -51 -73 -81

4.8. Rata internA de rentabilitate

Rata intern de rentabilitate (RIR), reprezint acea rat a dobnzii compuse care atunci cnd se folosete ca rat de actualizare (a) pentru calculul valorii actuale a fluxurilor de cash - flow i de investiii ale proiectelor, face ca suma valorii actuale a costurilor de investiii i n consecin, valoarea net actual total s fie nul:

R/R = a , pentru care Vnta(a) = 0

Formula de calcul pentru determinarea RIR are la baz relaia de calcul a venitului net actualizat (Vnta) i ratele de actualizare pentru care se obine un venit net actualizat pozitiv (amin) i un venit actualizat negativ (amax).

n cazul proiectului analizat n acest studiu de fezabilitate n calculul ratei interne de rentabilitate (RIR) s-au avut n vedere urmtoarele considerente:

d - durata de punere n funciune este 0 deoarece momentul cumprrii autotractorului cu a coincide cu momentul obinerii de venituri;

D - durata de exploatare - 3 ani

amin =

amax =

+ 0,1

Evaluarea cheltuielilor i veniturilor

Tabelul 21

AnulTrane anuale

de investiiiVenituri

anualeCosturi anuale exclusiv

amortismentAmortismentProfit

12004781026312

2___493 856341

3___508 866354

Total200xx18x

Calculul Vnta(a) (amin = 15 %)

Tabelul 22

AnulCFnIn

InaCFna

12652000,8695173,9230,4

2289___0,7561___218,5

3300___0,06575___197,25

Totalxxx173,9646,15

Ina =

CFna =

Rezult din Tabelul 22 (amin = 15 %) c venitul net actualizat este de 472,25 mil. lei dup 3 ani de activitate, fapt ce asigur att rambursarea creditelor de 200 mil. lei ct i a dobnzilor aferente n valoare de 188 mil. lei.

Calculul VNta(a) (amax = 25 %)

Tabelul 23

AnulCFnIn

InaCFna

12652000,8160212

2289___0,64___184,96

3300___0,512___153,6

Totalxxx160550,56

Vnta(a) = CFna - Ina

Din Tabelul 23 cu (amax = 25 %) rezult un venit net actualizat VNA = 472,25 mil. lei dup 3 ani de activitate, fapt ce asigur att rambursarea creditelor de 200 mil. lei ct i a dobnzilor aferente n valoare de 188 mil. lei.

4.9. Indicatori financiari

Se constat din Tabelul 25 c indicatorii de lichiditate au o evoluie descresctoare fapt ce poate duce la blocaj financiar, drept pentru care societatea trebuie s desfoare o activitate mai ampl pe plan extern.

Indicatori de referin

Tabelul 24

Nr. crt.IndicatorUM200120022003

1Active circulantemil. lei612660672

2Stocurimil. lei_________

3Datorii curentemil. lei144156162

4Active totalemil. lei756816834

5Profit brutmil. lei312341354

6Profit netmil. lei194211220

7Capital propriumil. lei120132138

8Capital permanentmil. lei48.12048.12048.120

Indicatori de bonitateTabelul 25

Nr

crtDenumire indicatorAlgoritm de calcul200120022003

1Lichiditate

general

(Ra) Active circulante

Ra = -------------------------

Datorii curente4,254,234,15

2Lichiditate

imediat

(Rb) Active circulante - stocuriRb = -------------------------

Datorii curente4,254,234,15

3Rata solvabilitii

generale

(Rc) Active totale

Rc = -------------------------

Datorii curente5,255,235,15

4Rata rentabilitii

economice

(Rr) Profit brut

Rr = -------------------------

Capital permanent0,00640,01690,0173

5Rata rentabilitii

financiare

(Rs) Profit net

Rs = -------------------------

Capital propriu1,621,61,59

6Rata autonomiei

financiare

(Rd) Capital propriu

Rd = -------------------------

Capital permanent0,00240,00270,0028

5. CONCLUZII

1. Societatea AGROCOM S.R.L ndeplinete condiiile de bonitate n parte pentru acordarea unui credit n sum de 200 mil. lei, pe o perioad de 3 ani, cu o garanie de 6 luni.

2. Nu sunt riscuri majore pentru rambursarea ratelor i dobnzilor aferente.

3. Garaniile prezentate de societate n vederea creditului sunt garanii reale.

4. Furnizorul autocamionului sunt furnizori din strintate respectiv Germania, cu care s-a purtat coresponden i s-a ncheiat precontractul.

5. Costul final al investiiei este de 388 mil. lei.

6. Sursele de finanare pentru investitor sunt: 200 mil. lei credit i 80 mil. lei, surse proprii.

7. Executanii studiului de fezabilitate aprecieaz c societatea AGROCOM S.R.L. are capacitatea de a finaliza n bune condiii i va rambursa la termenele stabilite creditul i dobnda aferent creditului.

8. Precizez c un aport important la asigurarea desfurrii proiectului l va aduce autotractorul cu a din patrimoniul societii care va efectua transporturi n Germania i n ar aducnd venituri nete n valoare de 70 - 82 mil. lei.

PAGE 20

_967880692.unknown

_967882549.unknown

_967883299.unknown

_967884109.unknown

_967882892.unknown

_967881902.unknown

_967880232.unknown