Upload
kishen-reymastrio
View
152
Download
7
Embed Size (px)
DESCRIPTION
fffffffffffe
Citation preview
1
USAHA +DOA+TAWAKAL MATHS Catch
3781/1 2013 Maths Catch Network [Lihat halaman sebelah]
SULIT
PAKEJ SOALAN RAMALAN RAMALAN (MC)
MATHS CATCH (MC)
MATEMATIK TAHUN 6
“Profesional Maths Centre”
SKEMA JAWAPAN
2
USAHA +DOA+TAWAKAL MATHS Catch
015/1 2014 Maths Catch Network [Lihat halaman sebelah]
SULIT
BAB TAJUK MUKA SURAT
1. JAWAPAN EDISI ‘Mid Term’ Pilihan 1 3
2. JAWAPAN EDISI ‘Mid Term’ Pilihan 2 6
3. JAWAPAN EDISI ‘Mid Term’ Pilihan 3 9
4. JAWAPAN EDISI ‘Negeri Pilihan 1 13
5. JAWAPAN EDISI ‘Negeri Pilihan 2 16
6. JAWAPAN EDISI ‘Negeri Pilihan 3 20
7. JAWAPAN EDISI ‘Akhir’ Pilihan 1 23
8. JAWAPAN EDISI ‘Akhir’ Pilihan 2 27
9. JAWAPAN EDISI ‘Akhir’ Pilihan 3 31
10. JAWAPAN EDISI ‘Khas’ Pilihan 1 35
11. JAWAPAN EDISI ‘Khas’ Pilihan 2 38
PAKEJ SOALAN RAMALAN
MATHS CATCH (MCY6)2014
UPSR
ISI KANDUNGAN
MATHS Catch
Professional Maths Centre
UNTUK KEGUNAAN IBU BAPA & GURU SAHAJA
3
USAHA +DOA+TAWAKAL MATHS Catch
015/1 2014 Maths Catch Network [Lihat halaman sebelah]
SULIT
SKEMA JAWAPAN EDISI MIDTERM1 (2014) PAPER 1 /KERTAS 1 1 D 2 C 3 B 4 B 5 B 6 D 7 C 8 B 9 B 10 B 11 A 12 A 13 D 14 D 15 D 16 A 17 D 18 B 19 B 20 C 21 C 22 C 23 D 24 A 25 C 26 B 27 C 28 C 29 D 30 A 31 A 32 B 33 A 34 A 35 C 36 D 37 B 38 C 39 B 40 C Soalan 1: Katakunci: Susunan menurun 2 980 624, 2 928 604, 2 926 084, 2 908 264
…Jawapan D Soalan 2: Langkah 1: Selesaikan 44 372 x 21 = 931 812 Nine hundred thirty-one thousand eight hundred and twelve
…Jawapan C Soalan 3: Katakunci: Peratusan kawasan berlorek Langkah 1: Kira jumlah keseluruhan kawasan dan yang berlorek
%1210025
3 …Jawapan B
Soalan 4: Katakunci: Segi tiga sama sisi
…Jawapan B Soalan 5: Katakunci: Piramid bertapak segiempat tepat
…Jawapan B Soalan 6: Exam Tips: 1jam = 60minit Katakunci: Masa yang diambil untuk bergerak Langkah 1: Masa tiba tolak masa berlepas
12 16 am - 10 40 am 1 36 1Jam 36minit
…Jawapan D Soalan 7: Exam Tips: 1L = 1000ml Katakunci: Yang manakah salah
…Jawapan C Soalan 8: Langkah 1: Selesaikan
3
13
3
34
3
135
3
18
…Jawapan B
Soalan 9: Katakunci: Bundarkan kepada dua titik perpuluha Langkah 1: Selesaikan
787.332574.67
79.33
…Jawapan B Soalan 10: Exam Tips: BODMAS Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan dahulu 43 - 11= 32 Langkah 2: Selesaikan 56 096 ÷ 32 =1753
…Jawapan B Soalan 11: Langkah 1: Selesaikan dari kiri ke kanan 6 – 2.447 = 3.553 Langkah 2: Selesaikan 3.553 + 7.95 = 11.503
…Jawapan A Soalan 12: Katakunci: Bundarkan kepada ringgit terdekat Langkah 1: Selesaikan
60.64180.51328
1RMRM
Langkah 2: Bundarkan
RM641.60 = RM642 …Jawapan A Soalan 13: Exam Tips: 1kg = 1000g Langkah 1: Tukarkan
kg10
9 dalam unit g
g9001000
10
9
Langkah 2: Selesaikan dari kiri ke kanan 900g + 800g = 1700g 1700g + 5400g = 7100g 7100g = 7kg 100g …Jawapan D Soalan 14: Katakunci: Paling hampir dengan 4 Langkah 1: Selesaikan
4
34
2
1
4
14: A
4
15
2
1
4
34: C
5
34
5
1
5
24: B
8
34
4
1
8
14: D
…Jawapan D
Soalan 15: Exam Tips: 1kg = 1000g Katakunci: Purata dalam gram Langkah 1: Tukar nilai dalam gram dan nombor bulat 0.7kg = 700g
gkg 5002
1
Langkah 2: Jumlahkan berat dalam g 700g + 1230g = 1930g
1930g + 500g = 2430g Langkah 3: Cari purata
gg 81032430 …Jawapan D
SKEMA JAWAPAN
4 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 16: Langkah 1: Cari nilai untuk satu skala 37.38 – 31.94 = 5.44 Langkah 2: Cari nilai X, Y, Z X: 10.18 + 5.44 = 15.62 Y: 15.62 + 5.44 = 21.06 Z: 21.06 + 5.44 = 26.50 Langkah 3: Tambahkan nilai X, Y, Z 15.62 + 21.06 = 36.68 36.68 + 26.50 = 63.18
…Jawapan A
Soalan 17: Katakunci: Ansuran bulanan Langkah 1: Hitung harga keselmua peti sejuk RM1360.50 x 10 = RM13605 Langkah 2: Cari bayaran ansuran
75.11331213605 RMRM
…Jawapan D Soalan 18: Langkah 1: Cari bilangan durian yang tidak dijual mengikut hari ISNIN: 389 – 163 = 226 SELASA: 376 – 170 = 206 RABU: 380 – (90% X 380) 380 – 342 = 38 Langkah 2: Tambahkan jumlah bilangan durian yang tidak dijual
226 + 206 = 432 432 + 38 = 470 …Jawapan B
Soalan 19: Langkah 1: Cari bilangan guli yang diberi
guliKAISAN 132660
5
1:
BAKI: 660 – 132 = 528 guli
guliSUHAIMI 352528
3
2:
Langkah 2: Kira bilangan guli yang tinggal 660 – 132 = 628 528 – 352 = 176
…Jawapan B Soalan 20: Langkah 1: Cari bilangan buah manggis 87 – 15 = 72 Langkah 2: Cari bilangan buah betik 72 x 5 = 360 Langkah 3: Cari bilangan buah oren
90360
4
1
…Jawapan C Soalan 21: Katakunci: Hasil tambah yang sama nilai RM275.15 A: RM200 + RM50 + RM20 + RM5 + 10 sen + 6 sen = RM275.16 B: RM200 + RM50 + RM20 + RM5 + RM1 + 10 sen + 5 sen = RM276.15 C: RM200 + RM50 + RM20 + RM5 + 10 sen + 5 sen = RM275.15 D: RM200 + RM50 + RM30 + RM5 + 10 sen + 5 sen = RM285.15 …Jawapan C Soalan 22: Katakunci: Berapa guli yang tinggal Langkah 1: Cari bilangan guli yang diberi
270630
7
3: Biru
130200%65: Jingga
Langkah 2: Kira jumlah guli yang tinggal 630 + 200 = 830 bilangan guli asal 270 + 130 = 400 bilangan guli yang diberi 830 – 400 = 430 guli yang tinggal …Jawapan C Soalan 23: Katakunci: Purata Langkah 1: Tambahkan semua perbelanjaan RM2.64 + RM3.71 = RM6.35 RM6.35 + RM1.78 = RM8.13 Langkah 2: Cari purata 71.2313.8 RMRM
…Jawapan D Soalan 24: Exam Tips: 1tahun = 12 bulan Langkah 1: Cari jumlah umur Ummu dalam unit bulan 12tahun = 144bulan Umur Ummu = 144bulan + 3bulan = 147bulan Langkah 2: Cari bilangan umur adik Ummu
bulan981473
2
98bulan = 8tahun 2bulan …Jawapan A Soalan 25: Exam Tips: 1km = 1000m Katakunci: Jarak X ke Z dalam km Langkah 1: Cari jarak YZ 340km x 6 = 2040km Langkah 2: Jumlahkan jarak XY dan YZ 2040km + 340km = 2380km …Jawapan C Soalan 26: Langkah 1: Kira jumlah kenaikan gaji RM3050 x 22% = RM671 Langkah 2: Gaji bulan Jun RM3050 + RM671= RM3721 Langkah 3: Jumlahkan gaji RM3050 + RM3721 = RM6771 …Jawapan B Soalan 27: Katakunci: Jisim mentega SEBELUM digunakan Langkah 1: Jumlahkan jisim mentega 1.2kg + 1.3kg = 2.5kg
…Jawapan C Soalan 28: Exam Tips: 1L = 1000 ml
Langkah 1: Tukarkan 4L 330ml dalam unit mℓ 4L = 4000ml 4000ml + 330ml = 4330ml Langkah 2: Jumlahkan isipadu jus dalam 12 gelas 350ml x 12gelas = 4200ml Langkah 2: Tolakkan isipadu asal dengan yang dalam gelas 4330ml – 4200ml = 130ml …Jawapan C Soalan 29: Langkah 1: Selesaikan
mlml 4152830
…Jawapan D Soalan 30: Katakunci: Purata Langkah 1: Darabkan isipadu purata dengan jumlah bekas 2.48L x 3 = 7.44L …Jawapan A Soalan 31: Langkah 1: Cari jumlah cawan pada hari selasa dan jumaat Selasa: 3 x 80 = 240cawan Jumaat: 5 x 80 = 400cawan
5 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Langkah 2: Cari beza cawan 400 – 240 = 160cawan …Jawapan A Soalan 32: Katakunci: Nilai terbesar Langkah 1: Selesaikan A: 650 x 100 = 65000 C: 1000 x 65 = 65000 B: 65 x 10000 = 650000 D: 100 x 65 = 6500 Langkah 2: Pilih jawapan yang terbesar …Jawapan B Soalan 33: Katakunci: Anggaran jualan Langkah 1: Kira Jumlah jualan min dan max Minimum: 25L x 30 = 750L Maximum: 35L x 30 = 1050L Langkah 2: Pilih jawapan yang berada diantara nilai min dan max 750L<998L<1050L …Jawapan A Soalan 34: Katakunci: Jumlah keseluruhan atau total Langkah 1: Tambahkan jumlah semua pelajar P: 50 orang Q:300 orang
R:250 orang S:250 orang 50 + 300 = 350 350 + 250 = 600 600 + 250 = 850 …Jawapan A Soalan 35: Langkah 1: Jumlahkan nilai gula-gula 110 + 200 = 310 310 + 190 = 500 500 + 190 = 690 Langkah 2: Kira jumlah perasa durian, oren dan manga Durian: 80% x 690 = 552 Baki: 690 – 552 =138
Betik: 921383
2
Mangga: 138 – 92 = 46 Langkah 3: Kira beza nilai durian dan manga 552 – 46 = 506 …Jawapan C Soalan 36:
Exam Tips: LebarPanjangArea
Langkah 1: Pecahkan kepada dua kotak 4cm x 7cm = 28cm2 8cm x 4cm = 32cm2
Langkah 2: Tambahkan nilai luas kedua-dua kotak 28 + 32 = 60cm2 ..Jawapan D
Soalan 37: Exam Tips: Perimeter = Ukuran keliling Langkah 1: Tentukan nilai ukuran keliling kotak
Langkah 2: Kira perimeter 4(6cm) + 3cm +5cm + 8cm = 24cm + 3cm + 5cm + 8cm 27cm + 5cm + 8cm = 32cm + 8cm = 40cm …Jawapan B Soalan 38: Langkah 1: Hitung jumlah harga bagi setiap barang Ketuhar: 5 x RM186.60 = RM933 Cerek: 2 x RM146.60 = RM293.20 Pemasak nasi: 8 x RM 188.90 = RM1511.20 Langkah 2: Tambahkan nilai harga barangan RM933 + RM293.20 = RM1226.20 RM1226.20 + RM1511.20 = RM2737.40 …Jawapan C
Soalan 39: Katakunci: yang manakah segiempat sama A dan C …Jawapan B Soalan 40: Katakunci: Jumlah pendapatan Langkah 1: Kira jumlah televisyen bulan september 32unit Langkah 2: Kira jumlah pendapatan 32 x RM1246.20 = RM39 878.40 …Jawapan C
PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1: Katakunci: Bundarkan kepada puluh ribu yang terdekat 94 645 = 90 000 Soalan 2: Langkah 1: Cari nilai untuk satu senggat
125.081
Langkah 2: Kira nilai S, T S: 0 + 0.125 = 0.125 @ 1/8 T: 0.125 + 2(0.125) = 0.125 + 0.25 = 0.375 @ 3/8
Soalan 3: Katakunci: Sistem 24jam 7.05pm = 0705J 705J + 1200J 1905J Soalan 4: Katakunci: Bilangan tepi kuboid 12 Soalan 5: Katakunci: Tukar kepada nombor pecahan
10
7
100
7070.0
Soalan 6: Langkah 1: Selesaikan 2 860 X 26 17 160 + 5720 74360 Soalan 7: Katakunci: Selesaikan
7
31
7
36
7
67
Soalan 8: Katakunci: Selesaikan dari kiri ke kanan 6.93 + 5.82 = 12.75 12.75 + 3.62 = 16.37 Soalan 9: Exam Tips: 1L = 1000ml Langkah 1: Tukarkan 0.57L dalam unit ml 0.57L x 1000ml = 570ml Langkah 2: Selesaikan
3cm
285
10 10
16 17 45702
6 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 10: Langkah 1: Tukarkan nilai 12sen dalam ringgit 12sen = RM0.12 Langkah 2: Selesaikan dari kanan ke kiri RM38.00 RM46.20 + RM 8.20 +RM 0.12 RM46.20 RM46.32 Soalan 11: Langkah 1: Selesaikan
bulanbulan 1885940
188bulan = 15 tahun 8 bulan Soalan 12: Langkah 1: Tukar semua dalam unit km 584 m = 0.584km 56.360km - 0.584km 55.776km Soalan 13: Langkah 1: Julat = nilai besar – nilai kecil 12.5 – 2 = 10.5 Soalan 14: Exam Tips: BODMAS Langkah 1: Selesaikan operasi bahagi dahulu Langkah 2: Selesaikan 249 - 5 = 244 Soalan 15: Katakunci: Luas kawasan berlorek Panjang = 7cm Lebar = 6cm -4cm = 2cm Luas kawasan berlorek = 7cm x 2cm = 14cm2
Soalan 16: Katakunci: Bekas separuh penuh Langkah 1: Kira isipadu air yang perlu ditambah
9 200 ml Langkah 2: Kira berapa kali air perlu ditambah
ml920109200
Soalan 17: Langkah 1: Kira peratusan bentuk kotak
%40%10050
20
Soalan 18: Langkah 1: Kira harga sebuah buku warna Langkah 2: Kira beza antara buku warna dan buku cerita RM42 - RM27 RM15 Soalan 19:
Exam Tips: 1tahun = 12bulan 2tahun = 24bulan Langkah 1: Selesaikan
bulanbulan 6244
1
Soalan 20: Katakunci: Purata jisim Langkah 1: Kira jumlah jisim
479 762 + 610 1851
Langkah 2: Purata 1851 ÷ 3 =617
SKEMA JAWAPAN EDISI MID TERM 2 2014 PAPER 1 /KERTAS 1
1 C 2 B 3 B 4 B 5 C 6 B 7 A 8 A 9 A 10 B 11 B 12 A 13 A 14 B 15 D 16 B 17 B 18 A 19 B 20 D 21 A 22 B 23 D 24 D 25 D 26 C 27 A 28 D 29 A 30 C 31 A 32 D 33 B 34 D 35 C 36 D 37 C 38 D 39 D 40 C
Soalan 1: Katakunci: Urutan meningkat …Jawapan C Soalan 2: Katakunci: Selesaikan hasil darab 7142 × 67 = 478 514…Jawapan B Soalan 3: Langkah 1: Kira jumlah segi tiga Jumlah = 25 Kawasan berlorek = 4
= 25
4
Langkah 2: Tukar pecahan ke peratus
25
4 × 100 = 16 %...Jawapan B
Soalan 4: Katakunci: Segitiga sama sisi …Jawapan B Soalan 5: Katakunci: Ciri-ciri pyramid …Jawapan C Soalan 6: Langkah 1: Cari beza masa Berlepas = 9.20 am @ jam 09 20 Tiba = 10.42 am @ jam 10 42 10 42 -09 20 01jam 22 minit…Jawapan B Soalan 7: Kata kunci: Yang manakah salah …Jawapan A
005
12512525
042
00 00
14 14
282947
7 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 8: Langkah 1: Selesaikan
4 + 12
3 = 5
2
3 …Jawapan A
Soalan 9: Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi Langkah 2: Bundarkan ke 2 tempat perpuluhan 15.397 = 15.40…Jawapan A Soalan 10: Katakunci: BODMAS Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan dahulu 96 – 83 = 13 Langkah 2: Selesaikan hasil bahagi 21 320 ‚ 13 = 1 640…Jawapan B Soalan 11: Langkah 1: Selesaikan satu persatu 8.000 – 1.374 = 6.626 6.626 + 3.41 = 10.036…Jawapan B Soalan 12: Langkah 1: Selesaikan hasil darab
9
5× RM5 917.50 = RM3 287.50
Langkah 2: Bundarkan kepada ringgit paling hamper RM3 287.50 = RM3 288…Jawapan A Soalan 13: Exam Tips: 1 kg = 1 000 g Langkah 1: Tukarkan g kepada kg 5 700 g = 5.7 kg Langkah 2: Cari hasil tambah 3.3 + 3.7 + 5.7 = 12.7…Jawapan A Soalan 14: Langkah 1: Selesaikan satu persatu
A = 84
1@ 8.25 C = 7
8
7@ 7.875
B = 74
1@ 7.25 D = 8 …Jawapan B
Soalan 15: Langkah 1: Tukarkan kg ke g 0.8kg = 800g 2.9kg = 2 900g
8
1kg = 125g
Langkah 2: Cari purata 800 + 2 900 + 125 = 3 825g 3 825 ÷ 3 = 1 275g…Jawapan D Soalan 16:
Langkah 1: Cari beza selang baris 53.45 – 45.87 = 7.58 Langkah 2: Cari nilai X, Y dan Z X = 15.55 + 7.58 = 23.13 Y = 25.87 + 7.58 = 30.71 Z = 33.99 + 7.58 = 38.29 Langkah 3: Cari hasil tambah 23.13 + 30.71 + 38.29 = 92.13…Jawapan B Soalan 17: Langkah 1: Cari harga 5 peti sejuk RM1 605.60 × 5 = RM8 028 Langkah 2: Cari bayaran ansuran selama 24 bulan RM8 028÷ 24 = RM334.50…Jawapan B Soalan 18: Langkah 1: Cari jumlah durian yang tidak dijual Jumaat = 498 – 479 = 19 biji Sabtu = 376 – 215 = 161 biji
Ahad = 50% × 488 = 244 biji
488 – 244 = 244 biji Langkah 2: Selesaikan hasil tambah 19 + 161 + 244 = 424 biji…Jawapan A Soalan 19: Langkah 1: Cari bilangan guli yang Hanif berikan kepada
Abadi = × 992 = 620 biji Sevaraja = 992 – 620 = 372 = × 372 = 124 biji
Langkah 2: Cari bilangan guli yang tinggal 992 – 620 – 124 = 248 biji …Jawapan B Soalan 20: Langkah 1: Cari bilangan buah Manggis = 59 – 8 = 51 biji Tembikai = 51 × 3 = 153 biji Betik = × 153 = 51 biji…Jawapan D Soalan 21: Langkah 1: Cari hasil tambah sama dengan RM476.25 A = RM401.65 B = RM401.66 C = RM402.65 D = RM411.65 …Jawapan A Soalan 22: Langkah 1: Cari guli yang diberikan kepada kawannya Hitam = × 459 = 51 biji
Biru = 80% × 975 = 780 biji
Langkah 2: Cari jumlah guli yang tinggal 459 – 51 = 408 biji 975 – 780 = 195 biji 408 + 195 = 603 biji…Jawapan B Soalan 23: Langkah 1: Cari purata perbelanjaan 2.67 + 2.34 + 4.56 = 9.57 9.93 ‚ 3 = 3.31…Jawapan D Soalan 24: Exam Tips: 1 tahun = 12 bulan Langkah 1: Tukarkan tahun ke bulan 16 × 12 = 192 bulan
397.15
00
14 14 18 19 6
07 10
10 2
794.302
8
5
3
1
3
1
9
1
8 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Langkah 2: Cari umur adik Halawati Umur Halawati = 192 + 8 = 200 bulan
8
7 × 200 bulan = 175 bulan
Tahun Bulan Maka, 14 tahun 7 bulan….Jawapan D Soalan 25: Langkah 1: Cari jarak Y ke Z 330 × 4 = 1 320 km Langkah 2: Cari jumlah jarak dari X ke Z 330 + 1 320 = 1 650 km…Jawapan D Soalan 26: Langkah 1: Cari gaji pada bulan November
Kenaikan gaji = RM1 450 × 22% = RM319
Gaji = RM1 450 + RM319 = RM1 769 Langkah 2: Cari Jumlah gaji RM1 450 + RM1 769 = RM3 219…Jawapan C Soalan 27: Langkah 1: Keluarkan maklumat Jisim mentega (rajah) = 2.1 kg @ 2 100 g Langkah 2: Cari jumlah jisim mentega 2 100 + 1 900 = 4 000g @ 4 kg… A Soalan 28: Exam Tips:1 liter = 1000 ml Langkah 1: Cari isipadu jus yang dituang 250ml × 5 = 1250ml Langkah 2: Cari baki isipadu jus 5.65 liter = 5 650ml 5 650 – 1 250 = 4400ml @4.4 liter… D Soalan 29: Exam Tips:1 liter = 1000 m l Langkah 1: Cari hasil bahagi 930 ÷ 5 = 186ml Langkah 2: Cari jawapan yang sama isipadu air …Jawapan A Soalan 30: Langkah 1: Cari isipadu air Purata 3 bekas = 8.41 liter Jumlah 3 bekas = 8.41 × 3 = 25.23 liter…Jawapan C Soalan 31: Langkah 1: Cari beza Selasa = 100 cawan Rabu = 20 cawan 100 – 20 = 80 cawan…Jawapan A Soalan 32: Katakunci: Nilai yang terbesar A = 1 000 B = 100 C = 1 000 D = 10 000…Jawapan D Soalan 33: Exam Tips: sebulan = 30 hari Katakunci: Anggaran jualan
Langkah 1: Kira Jumlah jualan min dan max
LL 9003030 : minimum
LL 12003040 : maximum
Langkah 2: Pilih jawapan diantara nilai min dan max 900L<942L<1200L …Jawapan B Soalan 34: Katakunci: Cari jumlah 400 + 300 + 400 + 600 = 1 700… D Soalan 35: Langkah 1: Cari bilangan gula-gula Jumlah = 200 + 100 + 150 + 190 = 640 biji Manggis = 70% × 640 = 448 Baki = 640 – 448 = 192
Mangga = 641923
1 ×
Oren = 640 – 448 – 64 =128 Langkah 2: Cari beza perisa Manggis dan Oren 448 – 128 =320 …Jawapan C Soalan 36: Exam Tips: Luas = panjang × lebar Katakunci: Luas rajah (7×7) + (3×3) = 49 + 9 = 58cm2 …Jawapan D Soalan 37: Katakunci: Perimeter 4 + 6 + 5 + 7 + 3 + 5 + 6 = 36cm Jawapan C Soalan 38: Langkah 1: Cari harga barang Ketuhar = RM123.30 × 7 = RM863.10 Pemasak Nasi = RM153.10 × 5 =RM765.50
Cerek = RM80.40 × 3 = RM241.20 Langkah 2: Cari jumlah harga = RM863.10 + RM765.50 + RM241.20
= RM1 869.80…Jawapan D
Soalan 39: Langkah 1: Keluarkan maklumat
pelajar perempuan=
3
2 × 285 = 190 orang
Pelajar lelaki = 285 – 190 = 95 orang Langkah 2: Cari pelajar lelaki dalam kumpulan Q 95 – (35 + 10 + 25) 95 – 70 = 25 orang…Jawapan D Soalan 40: Katakunci: segi empat sama …Jawapan C PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1: Katakunci: Tuliskan dalam perkataan 42 555 = empat puluh dua ribu lima ratus lima puluh lima
14
7
48
55
12
17512
9 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 2: Langkah 1: Cari beza selang baris
(1 -0)÷ 8 = 8
1
Langkah 2: Cari nilai S dan T
S = 8
3 T =
8
5
Soalan 3: Katakunci: Tukarkan masa ke sistem 24 jam 6: 40 pm + 12 jam = Jam 18 40 Soalan 4: Katakunci: Bilangan tepi kuboid ….Jawapan 12 Soalan 5: Katakunci: Tukarkan pecahan ke perpuluhan
785
100 =
100
785
100
85)+100×(7
100
785= 785÷ 100 = 7.85
Soalan 6: Katakunci: Cari hasil darab 2 094 × 44 8376 8376 92136 Jawapan Soalan 7: Langkah 1: Selesaikan hasil tolak
81
3 − 7
2
3 =
3
2
3
27
3
47
Soalan 8: Langkah 1: Selesaikan hasil tambah 3.29 + 8.06 = 11.35 11.35 + 2.18 = 13.53 Soalan 9: Exam Tips: 1 liter = 1 000ml Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi 0.47 ÷ 2 = 0.235 liter Langkah 2: Tukarkan liter ke ml 0.235 liter × 1000 =235 ml Soalan 10: Exam Tips: RM1.00 = 100 sen Langkah 1: Selesaikan hasil tambah 63 sen÷ 100 = RM0.63 RM78 + RM3.40 = RM81.40
RM81.40+ RM0.63 = RM82.03 Soalan 11: Exam Tips: 1 tahun = 12 bulan Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi 654 ÷ 6 = 109 bulan Langkah 2: Tukarkan jawapan ke tahun dan bulan
Tahun Bulan
Soalan 12: Exam Tips: 1 km = 1 000m Langkah 1: Tukarkan meter ke km 276 m ÷ 1000 = 0.276 km Langkah 2: Selesaikan hasil tolak 13.68 – 0.276 = 13.404km Soalan 13: Langkah 1: Nilai besar tolak nilai kecil 7 – 1.5 = 5.5 Soalan 14: Exam Tips: BODMAS Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi dahulu 792 ÷ 12 = 66 718 – 66 = 652 Soalan 15: Langkah 1: Cari luas seluruh kawasan 6 × 15 = 90 m2 Langkah 2: Cari luas kotak tidak berlorek 7 × 2 = 14m2 Langkah 3: Cari luas kawasan berlorek 90 – 14 = 76 m2 Soalan 16: Exam Tips: 1 liter = 1000ml Langkah 1: Cari bilangan yang perlu ditambah Separuh bekas = 4 liter 4 liter ÷ 10 ml = 4 000 ÷ 10 = 400 kali Soalan 17: Langkah 1: Kira bilangan
= 9 Seluruh koleksi = 12
= 12
9
Langkah 2: Cari peratus
12
9 × 100 = 75%
Soalan 18: Langkah 1: Cari harga 1 buku warna yang dibeli RM116.40 ÷ 6 = RM19.40 Langkah 2: Cari beza kedua dua buku RM27.60 - RM19.40 = RM8.20 Soalan 19: Exam Tips: 1 tahun = 12 bulan Langkah 1: Cari masa digunakan
5
6 × 12 = 10 bulan
Soalan 20: Langkah 1: Cari purata 122 + 373 + 171 = 666 666 ÷ 3 = 222g
SKEMA JAWAPAN EDISI MID TERM 3 2014 PAPER 1 /KERTAS 1
1 D 2 B 3 C 4 B 5 A 6 B 7 C 8 A 9 B 10 B 11 D 12 D 13 D 14 B 15 D 16 B 17 A 18 C 19 B 20 A 21 A 22 D 23 D 24 A 25 A 26 C 27 D 28 B 29 A 30 A 31 B 32 B 33 C 34 D 35 B 36 D 37 B 38 A 39 B 40 A
9
1
108
10912
10 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 1: Katakunci: Nilai yang terbesar …Jawapan D Soalan 2: Langkah 1: Selesaikan hasil darab 980 × 89 = 87 220…Jawapan B Soalan 3: Kata kunci: Jumlah peratusan kawasan berlorek Langkah 1: Cari pecahan kawasan berlorek
Kawasan berlorek:
Langkah 2: Tukarkan pecahan kepada peratusan
× 100 = 40%
Jawapan: C
Soalan 4: Kata kunci: Segitiga sama sisi …Jawapan B Soalan 5: Kata kunci: Cari ciri-ciri pyramid …Jawapan A Soalan 6: Langkah 1: Cari beza masa Berlepas = 1.20 pm @ 13 20 Tiba = 2.16 pm @ 14 16 14 16 -13 20 00 56 minit…Jawapan B Soalan 7: Kata kunci: Yang manakah salah …Jawapan C Soalan 8: Langkah 1: Selesaikan
1 + 31
2 = 4
1
2 …Jawapan A
Soalan 9: Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi Langkah 2: Bundarkan ke 2 tempat perpuluhan 4.587 = 4.59…Jawapan B Soalan 10: Katakunci: BODMAS Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan dahulu 50 – 22 = 28 Langkah 2: Selesaikan hasil bahagi 38 836 ‚ 28 = 1 387…Jawapan B
Soalan 11: Langkah 1: Selesaikan satu persatu 10.00 – 6.53 = 3.47 3.47 + 9.48 = 12.95…Jawapan D Soalan 12: Langkah 1: Selesaikan hasil darab
4
3× RM2 100.40 = RM1 575.30
Langkah 2: Bundarkan kepada ringgit paling hamper RM1 575.30 = RM1 575…Jawapan D Soalan 13: Exam Tips: 1 kg = 1 000 g Langkah 1: Tukarkan g kepada kg 900 g = 0.9 kg
71
10 kg = 7.1 kg
Langkah 2: Cari hasil tambah 0.9 + 0.8 + 7.1 = 8.8 kg…Jawapan D Soalan 14: Langkah 1: Selesaikan satu persatu
A = 84
2@ 8.5 B = 7
10
9@ 7.9
C = 86
5@ 8.83 D = 8
10
7 @ 8.7…Jawapan B
Soalan 15: Langkah 1: Tukarkan kg ke g 0.5kg = 500g 4.82kg = 4 820g
2
1kg = 500g
Langkah 2: Cari purata 500 + 4 820 + 500 = 5 820g 5 820 ‚ 3 = 1 940g…Jawapan D Soalan 16: Langkah 1: Cari beza selang baris 58.35 – 50.23 = 8.12 Langkah 2: Cari nilai X, Y dan Z X = 17.75 + 8.12 = 25.87 Y = 25.87 + 8.12 = 33.99 Z = 33.99 + 8.12 = 42.11 Langkah 3: Cari hasil tambah 25.87 + 33.99 + 42.11 = 101.97…Jawapan B Soalan 17: Langkah 1: Cari harga 5 peti sejuk RM1 316.40 × 5 = RM6 582.00 Langkah 2: Cari bayaran ansuran selama 24 bulan RM6 582.00 ÷ 24 = RM274.25….Jawapan A Soalan 18: Langkah 1: Cari jumlah durian yang tidak dijual Jumaat = 461 – 337 = 124 biji Sabtu = 245 – 134 = 111 biji
Ahad = 70% × 410 = 287
410 – 287 = 123 biji Langkah 2: Selesaikan hasil tambah 124 + 111 + 123 = 358 biji…Jawapan C
5
2
5
2
587.4
0 56 56
64 69
40 46
32696.368
11 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 19: Langkah 1: Cari bilangan guli yang Hanafi berikan kepada
Zahab = × 159 = 53 biji Chong Ling = 159 – 53 = 106 = × 106 = 53biji
Langkah 2: Cari bilangan guli yang tinggal 159 – 53 – 53 = 53 biji …Jawapan B Soalan 20: Langkah 1: Cari bilangan buah Betik = 84 – 6 = 78 biji Tembikai = 78 × 3 = 234 biji Rambutan = × 234 = 78 biji…Jawapan A Soalan 21: Langkah 1: Cari hasil tambah sama dengan RM476.25 A = RM476.25 B = RM476.26 C = RM477.25 D = RM486.25 …Jawapan A Soalan 22: Langkah 1: Cari guli yang diberikan kepada kawannya Kuning = × 729 = 324 biji
Hijau = 20% × 800 = 160 biji
Langkah 2: Cari jumlah guli yang tinggal 729 – 324 = 405 biji 800 – 160 = 640 biji 405 + 640 = 1 045 biji…Jawapan D Soalan 23: Langkah 1: Cari purata perbelanjaan 4.88 + 1.34 + 3.71 = 9.93 9.93 ‚ 3 = 3.31…Jawapan D Soalan 24: Exam Tips: 1 tahun = 12 bulan Langkah 1: Tukarkan tahun ke bulan 14 × 12 = 168 bulan Langkah 2: Cari umur adik Fadhilah Umur Fadhilah = 168 + 7 = 175 bulan
5
7 × 175 bulan = 125 bulan
Tahun Bulan Maka, 10 tahun 5 bulan….Jawapan A Soalan 25: Langkah 1: Cari jarak Y ke Z 420 × 10 = 4 200 km Langkah 2: Cari jumlah jarak dari X ke Z 4 200 + 420 = 4 620 km…Jawapan A Soalan 26: Langkah 1: Cari gaji pada bulan November
Kenaikan gaji = RM2 750 × 18% = RM495
Gaji = RM2 750 + RM495 = RM3 245
Langkah 2: Cari Jumlah gaji RM2 750 + 3 245 = RM5 995…Jawapan C Soalan 27: Langkah 1: Keluarkan maklumat Jisim mentega (rajah) = 0.5 kg @ 500 g Langkah 2: Cari jumlah jisim mentega 1 kg 400g = 1 400 g 1 400 + 500 = 1 900 g @1 kg 900 g… D Soalan 28: Exam Tips:1 liter = 1000 m l Langkah 1: Cari isipadu jus yang dituang 275ml × 6 = 1650ml Langkah 2: Cari baki isipadu jus 7.16 liter = 7 160ml 7 160 – 1 650 = 5 510ml @5.51 liter… B Soalan 29: Exam Tips:1 liter = 1000 m l Langkah 1: Cari hasil bahagi 0.63 ÷ 2 = 0.3154 liter Langkah 2: Cari jawapan yang sama isipadu air …Jawapan A Soalan 30: Langkah 1: Cari isipadu air Purata 3 bekas = 3.43 liter Jumlah 3 bekas = 3.43 × 3 = 10.29 liter…Jawapan A Soalan 31: Langkah 1: Cari beza Rabu = 400 cawan Jumaat = 100 cawan 400 – 100 = 300 cawan…Jawapan B Soalan 32: Katakunci: Nilai yang terbesar A = 400 B = 40 000 C = 4 000 D = 4 000…Jawapan B Soalan 33: Katakunci: Anggaran jualan Langkah 1: Kira Jumlah jualan min dan max
LL 9003030 : minimum
LL 12003040 : maximum
Langkah 2: Pilih jawapan diantara nilai min dan max 900L<1002L<1200L …Jawapan C Soalan 34: Katakunci: Cari jumlah 200 + 250 + 300 + 200 = 950 orang… D Soalan 35: Langkah 1: Cari bilangan gula-gula Jumlah = 180 + 80 + 150 + 160 = 570 Rambutan = 50% × 570 = 285 Baki = 570 – 285 = 285
Oren = 1902853
2 ×
Betik = 570 – 285 -190 = 95 Langkah 2: Cari beza perisa rambutan dan betik 285 – 95 = 190…Jawapan B Soalan 36: Exam Tips: Luas = panjang × lebar Katakunci: Luas rajah (8×9) + (6×7) = 72 + 42 = 114cm2
…Jawapan D
3
1
2
1
3
1
9
4
10
5
0
05
12
12512
12 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 37: Katakunci: Perimeter 8 + 8 + 5 + 9 + 5 +1 + 8 = 44cm Jawapan B Soalan 38: Langkah 1: Cari harga barang Ketuhar = RM143.10 × 1 = RM143.10 Pemasak Nasi = RM121.50 × 5 =RM607.50
Cerek = RM93.90 × 2 = RM187.8 Langkah 2: Cari jumlah harga = RM143.10+ RM607.50+ RM187.8
= RM938.40…Jawapan A
Soalan 39: Langkah 1: Keluarkan maklumat
pelajar perempuan=
9
2 × 270 = 60 orang
Pelajar lelaki = 270 – 60 = 210 orang Langkah 2: Cari pelajar lelaki dalam kumpulan P 210 – (70 + 50 + 70) 210– 190 = 20 orang…Jawapan B Soalan 40: Katakunci: segi empat sama …Jawapan A PAPER 2 / KERTAS 2
Soalan 1: Katakunci: Bundarkan kepada ribu yang terdekat 46 563 = 47 000 Soalan 2: Langkah 1: Cari beza selang baris
(1 - 6
1)÷ 5 =
6
1
Langkah 2: Cari nilai Q
1 - 6
1 =
6
5
Soalan 3: Katakunci: Tukarkan masa ke sistem 24 jam Waktu Sook Hoon makan malam = 7.10 pm 0 7:10 pm + 12 00 = JAM 19 10 Soalan 4: Katakunci: Bilangan tepi kuboid ….Jawapan 12 Soalan 5: Katakunci: Tukarkan pecahan ke perpuluhan
85
10 =
10
85
10
5)+10×(8
10
85= 85÷ 10 = 8.5
Soalan 6: Katakunci: Cari hasil darab 3 627 × 24 14 508 72 54 87 048 Jawapan Soalan 7: Langkah 1: Selesaikan hasil tolak
83
4 − 8
1
8 =
8
5
8
18
8
68
Soalan 8: Langkah 1: Selesaikan hasil tambah 2.49 + 4.95 = 7.44 7.44 + 1.39 = 8.83 Soalan 9: Exam Tips: 1 liter = 1 000ml Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi 0.99 ÷ 3 = 0.33 liter Langkah 2: Tukarkan liter ke ml 0.33 liter × 1000 =330 ml Soalan 10: Exam Tips: RM1.00 = 100 sen Langkah 1: Selesaikan hasil tambah 96 sen ÷ 100 = RM0.96 RM59 + RM5.20 = RM64.20 RM64.20 + RM0.96 = RM65.16 Soalan 11: Exam Tips: 1 tahun = 12 bulan Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi 424 ÷ 2 = 212 bulan Langkah 2: Tukarkan jawapan ke tahun dan bulan Tahun Bulan Maka, 17 Tahun 8 Bulan Soalan 12: Exam Tips: 1 km = 1 000m Langkah 1: Tukarkan meter ke km 224 m ÷ 1000 = 0.224 km Langkah 2: Selesaikan hasil tolak 43.86 – 0.224 = 43.636 km Soalan 13: Langkah 1: Nilai besar – nilai kecil 9 – 1 = 8 Soalan 14: Exam Tips: BODMAS Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi dahulu 861 ÷ 21 = 41 150 – 41 = 109
17
8
84
92
12
21212
13 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 15: Langkah 1: Cari luas seluruh kawasan 6 × 11 = 66 m2 Langkah 2: Cari luas kotak tidak berlorek 4 × 2 = 8m2 Langkah 3: Cari luas kawasan berlorek 66 – 8 = 58 m2 Soalan 16: Exam Tips: 1 liter = 1000ml Langkah 1: Cari bilangan yang perlu ditambah Separuh bekas = 6 liter 6 liter ÷ 100 ml = 6 000 ÷ 100 = 60 kali Soalan 17: Langkah 1: Kira bilangan
= 6 Seluruh koleksi = 15
= 15
6
Langkah 2: Cari peratus
15
6 × 100 = 40%
Soalan 18: Langkah 1: Cari harga barang yang dibeli 1 raket = RM18 7 bola = 7 × RM0.60 = RM4.20 RM18 + RM4.20 = RM22.20 Langkah 2: Cari baki wang Kok Eng Duit Kok Eng = RM27 RM27.00 – RM22.20 = RM4.80 Soalan 19: Langkah 1: Cari masa Che Yang membuat kerja sekolah
5
2jam × 60 = 24 minit
1 Jam 43 minit + 24 minit = 2 Jam 7 minit Langkah 2: Cari masa selesai menyiapkan kerja sekolah Mula = 2 : 35 pm @ Jam 14 35
14 35 + 02 07 16 42 = Jam 16 42 @ 4:42 pm Soalan 20: Langkah 1: Cari purata isipadu air 3.8 + 2 + 2.9 + 5.5 = 14.2 14.2 ÷ 4 = 3.55
SKEMA JAWAPAN EDISI NEGERI1 (2014) PAPER 1 /KERTAS 1 1 C 2 A 3 D 4 A 5 D 6 A 7 C 8 A 9 B 10 B 11 A 12 D 13 D 14 D 15 D 16 C 17 D 18 C 19 A 20 D 21 C 22 B 23 A 24 D 25 B 26 C 27 B 28 C 29 A 30 D 31 B 32 C 33 C 34 B 35 D 36 A 37 A 38 C 39 B 40 C Soalan 1: Katakunci: Nilai terbesar 7 744 208 …Jawapan C Soalan 2: Katakunci: Nombor perpuluhan 87.94 …Jawapan A
Soalan 3: Katakunci: Gabungan yang bersamman RM1010 Langkah 1: Selesaikan A: 9 x RM50 + 5 x RM100 +12 x RM10 = RM1070 B: 9 x RM100 + 9 x RM50 + 15 x RM5 = RM1425 C: 2 x RM50 + 16 x RM10 + 1 x RM100 = RM360 D: 8 X RM100 + 1 X RM50 + 16 X RM10 = RM1010
…Jawapan D Soalan 4: Katakunci: Tukarkan pecahan kepada peratusan Langkah 1: Selesaikan
50
25
50
44
2
1
25
22
50
69
%138100
50
69
…Jawapan A Soalan 5: Katakunci: Yang manakah pyramid 5satah, 8tepi , 5bucu
…Jawapan D Soalan 6: Exam Tips: 1L = 1000ml Katakunci: Yang manakah salah
…Jawapan A Soalan 7: Langkah 1: Selesaikan
…Jawapan C
Soalan 8: Langkah 1: Selesaikan dari kiri ke kanan
21 – 6.39 – 0.66 = 13.95 …Jawapan A
Soalan 9: Exam Tips: BODMAS Katakunci: Bundarkan kepada puluh ribu yang terdekat Langkah 1: Selesaikan operasi darab 133 x 77 =10241 18242 + 10241 = 28483 Langkah 2: Bundarkan 2848383 = 30000
…Jawapan B Soalan 10: Langkah 1: Selesaikan
5
310
5
21
5
21
5
47
…Jawapan B Soalan 11: Langkah 1: Tukarkan nilai 56sen dalam unit RM 56sen = RM0.56 Langkah 2: Selesaikan dari kiri ke kanan RM779 – RM263.50 = RM515.50
RM515.5 + RM0.56 = RM516.06 …Jawapan A
8050
30 390 393 00 39
62462793078
14 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 12: Exam Tips: 1juta = 1 000 000 Langkah 1: Tukarkan 0.15juta kepada 150 000 Langkah 2: Selesaikan 570 000 + 150 000 = 720 000 720 000 = 0.72juta
…Jawapan D Soalan 13: Katakunci: Tukarkan pecahan kepada peratusan Langkah 1: Selesaikan
50
41
2
1
25
8
%82100
50
41
1 …Jawapan D Soalan 14: Katakunci: Jumlah isi padu Langkah 1: Tambahkan isi padu silinder 2.6L + 3.8L = 6.4L
LLL 1.9
10
724.6
9.1L = 9L 100ml …Jawapan D
Soalan 15: Exam Tips: 1Jam = 60min Langkah 1: Tukar nilai dalamnombor bulat
min2435
23 JJ
Langkah 2: Selesaikan 9J 50min – 3J 24min = 6J 26min …Jawapan D Soalan 16: Katakunci: Purata panjang Langkah 1: Cari panjang taliY dan Z Z: 476 – 346 = 130m Y: 90% x 130 = 117 Langkah 2: Jumlahkan panjang ketiga-tiga tali 476 + 69 +117 +130 = 792 Langkah 3: Cari purata m1984792 …Jawapan C
Soalan 17: Katakunci: Jumlah setem dalam 4 album Langkah 1: Berapa stem dalam sebuah album Baki setem: 7508 – 403 = 7105 setemalbum 142157105:1
Langkah 2: Jumlah bilangan setem dalam 4 album 1421 x 4 = 5684setem
…Jawapan D Soalan 18: Katakunci: Bilangan kertas warna untuk 12 bunga kertas Langkah 1: Cari bilangan kertas untuk 6 bunga kertas
42126
3
1
Langkah 2: Bilangan kertas untuk 12 bunga keras yang sama 42 x 2 = 84 …Jawapan C
Soalan 19: Langkah 1: Cari harga sebuah kotak pensil dan 2buah kamus Kotak pensil: RM12.20 2kamus: 2 x RM10.20 = RM20.40 Jumlah = 32.60 Langkah 2: Kira harga beg RM54.20 – RM32.60 = 21.60
…Jawapan A
Soalan 20: Langkah 1: Jumlah perbelanjaan hari rabu, klhamis, jumaaat Rabu: 4 x RM0.50 = RM2
Khamis: 3 x RM0.50 = RM1.50 Jumaat: 6+ x RM0.50 = RM3
Jumlah: RM2 + RM 1.50 + RM3 = RM6.50 Langkah 2: Jumlah perbelanjaan RM1.75 x 4 = RM7 Langkah 3: Perbelanjaa hari sabtu RM7 – RM6.50 = RM0.50
…Jawapan D Soalan 21 Langkah 1: Jumlah tomato 10 x 81 = 810 tomato Langkah 2: Tomato yang telah dijual 20% x 810 = 162 tomato Baki tomato: 810 – 162 = 648 …Jawapan C Soalan 22: Katakunci: Berapa lamakah mas ayang diambil Langkah 1: Kira jumlah masa yang diambil 2J 09min 29min + 1J 09min 3J 47min …Jawapan B Soalan 23: Langkah 1: Gunakan sistem 24jam 1900Jam - 0855Jam 1005Jam 10jam 5min =
12
110
…Jawapan A Soalan 24: Exam Tips: 1km = 1000m Langkah 1: Cari jarak XY
kmkm 98.0394.2
=980m …Jawapan D Soalan 25: Katakunci: Jarak P ke S dalam km Langkah 1: Cari jarak QR PR: 43km – 2km = 41km QR: 43km + 41km = 84km Langkah 2: Jarak PS
km63844
3
…Jawapan B Soalan 26: Langkah 1: Tukar nilai dalam nobor bulat
kgkg
5
9
5
41
= 1800g Langkah 2: Kira jumlah berat durian 600g + 1800g = 2400g 2400g + 3000g = 5400g = 5.4kg …Jawapan C Soalan 27: Katakunci: Jumlah isi padu air minuman Langkah 1: Jumlah bancuhan
15801200 mlml
Langkah 2: berapa isi padu minuman 1bancuhan = 560ml minuman 15bancuhan = 15 x 560ml = 8400ml = 8.4L
…Jawapan B
15 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 28: Langkah 1: berat kotak R dan S R: 1571g – 110g =1461g S: 0.648kg + 1.28kg = 1.928kg = 1928g Langkah 2: Jumlah berat kotak P, Q, R, S 1571g + 648g + 1461g +1928 = 5608g Langkah 2: Purata berat kotak
gg 140245608
…Jawapan C Soalan 29: Langkah 1: Jumlah jarak 5 lompatan 6.26 x 5 =31.3m Langkah 2: Jarak lompatan ke-5 31..m – 7.2m – 5.62m – 5.62m – 5.27m = 7.59m …Jawapan A Soalan 30: Langkah 1: Kira jumlah buku yang dipinjam 51 x 5 = 255
Langkah 2: Bilangan buku yang diwakili bagi setiap 1517255 …Jawapan D Soalan 31: Langkah 1: Jumlah perbelanjaan hari selasa, rabu, klhamis Selasa: 3 x RM0.50 = RM1.50
Rabu: 6 x RM0.50 = RM3 Khamis: 2 x RM0.50 = RM1
Jumlah: RM 1.50 + RM3 + RM1 = RM5.50 Langkah 2: Jumlah perbelanjaan RM1.50 x 4 = RM6 Langkah 3: Perbelanjaa hari sabtu RM6 – RM5.50 = RM0.50 …Jawapan B Soalan 32: Langkah 1: Selesaikan Panjang 2 sisi segi tiga: 25cm – 9cm = 16cm Langkah 2: Kira perimeter kawasan berlorek 16cm + 7cm + 9cm +7cm = 39cm …Jawapan C Soalan 33: Katakunci: Luas kawasan berlorek Langkah 1: Kira luas seluruh kawsan 14cm x 10cm = 140cm2 Langkah 2: Kira luas kawsan yang tak berlorek
cmcmcm 24268 2
Langkah 3: Kira luas kawsan yang berlorek 140 – 24 = 116cm2 …Jawapan C Soalan 34: Langkah 1: Isi padu kuboid p dan kubus R P: 5cm x 7cm x 7cm = 245cm3
R: 7cm x 7cm x 7cm = 343cm3 Langkah 2: Kira isi padu kuboid Q Q: 882cm3 – 245cm3 – 343cm3 = 294cm3
Langkah 3: Kira tinggi kuboid Q 294 = 7cm x 7cm x Tinggi
cmTingg 649
294
77
294
…Jawapan B Soalan 35: Langkah 1: Selesaikan 42.29 x 58 = 2452.82 Langkah 2: Pilih jawapan yang termasuk dengan 2452.82
…Jawapan D Soalan 36: Langkah 1: Kira berat minimum dan maximum durian Minimum: 0.95kg x 9 = 8.55kg Maximum: 1.25kg x 9 = 11.25kg Langkah 2: Pilih jawan diantara nilai minimum dan maximum ..Jawapan A
Soalan 37: Langkah 1: Kira jumlah duit yang ada RM1 x 5 + 5sen x 5 = RM5.25 Langkah 2: Kira baki setelah ditolak dengan duit sedia ada RM16.75 – RM5.25 = RM11.50 Langkah 3: Selesaikan
A: 2 x RM5 + 3 x RM0.5 = RM11.50 B: 2 x RM5 + 4 x RM0.5 = RM12 C: 3 x RM5 + 3 x RM 0.5 =RM16.50 D: 3 x RM5 + 4 x RM0.5 = RM17
Langkah 4: Pilih jawapan yang bersamaan dengan RM11.50 …Jawapan A Soalan 38: Langkah 1: Kira jumlah berat barang Z 4890g – 2320g – 400g – 250g = 1920g Langkah 2: Kira berat barang Z untuk seunit Berat X: gg 805400
Berat Z: 80g x 3 = 240g Langkah 3: Kira kuantiti barang Z unitgg 82401920
…Jawapan C Soalan 39: Langkah 1: Jumlah yang perlu dibayar 6 x RM10 = RM60 RM60 – RM8.70 = RM51.30 Langkah 2: Kira harga 10kg ikan RM51.30 – RM2.30 = RM49 Langkah 3: Kira harga 1kg ikan
90.410.49 RMRM
…Jawapan B Soalan 40: Katakunci: Berapa jumlah kubus yang digunakan 13 buah …Jawapan C
PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1: Langkah 1: Cari nilai untuk satu senggat
2.051
Langkah 2: Kira nilai S, Q
Q:
5
32.0
5
2
Soalan 2: Katakunci: Bundarkan kepada puluh ribu yang terdekat 78 778 = 80 000 Soalan 3: Katakunci: Sistem 24jam 9.15pm = 2115J 0915pm + 1200Jam 2115Jam Soalan 4: Katakunci: Berapa kedalaman bikar 2.1cm Soalan 5: Katakunci: Bilangan garisan simtri untuk segi empat tepat 2 Soalan 6: Langkah 1: Selesaikan 2 631 X 28 21 048 + 5262 73668
16 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 7: Katakunci: Selesaikan 5.44 - 5.14 0.30 Soalan 8: Katakunci: Bentuk peratusan
%4410025
11
Soalan 9: Exam Tips: RM1 = 100sen Langkah 1: Tukarkan 959 sen kepada ringgit 959sen = RM9.59 Langkah 2: Selesaikan RM100.00 - RM 9.59 RM 90.41 Soalan 10: Exam Tips: 1minggu = 7hari Langkah 1: Selesaikan 5hari x 8 = 40hari Langkah 2: Tukar dalam bentuk minggu dan hari 40hari = 5minggu 5hari Soalan 11: Langkah 1: Selesaikan 9.2L
x 7 64.4L Soalan 12: Langkah 1: Cari perimeter segi empat tepat 3cm + 9cm + 3cm+ 9cm = 24cm Soalan 13: Katakunci: Isi padu kuboid Langkah 1: Cari isi padu 9cm x 2cm x 5cm = 90cm2
Soalan 14: Katakunci: Purata isi padu Langkah 1: Tambahkan semua isi padu 9.3 + 9.2 + 3.8+ 8.9 = 31.2cm3
Langkah 2: Cari purata
cm8.742.31 3
Soalan 15: Katakunci: Beza bilangan buah rambutan dan mangga Langkah 1: Kira bilangan buah rambutan dan manga Rambutan: 3 x 42 = 126biji Mangga: 9 x 22 = 198biji Langkah 2: Cari pebezaan bilangan 198 - 126 72 biji Soalan 16: Langkah 1: Kira isi padu minyak enjin dalam satu botol
LL 5.13
2
1
Langkah 2: Kira kuantiti minyak enjin dalam 11 botol 1.5L x 11botol = 16.5L minyak enjin Soalan 17: Langkah 1: Kira penambahan markah Hasibah 20% x 5 =1markah Langkah 2: Kira markah baru Hasibah 5 + 1 = 6 markah
Soalan 18: Exam Tips: 1m = 100cm Langkah 1: Tukarkan nilai 8.5m dalam unit cm 8.5m x 100 = 850cm Langkahh 2: Selesaikan
cm6808505
4
Soalan 19: Langkah 1: Kira berat Zahab 10% x 50kg = 5kg Berat Zahab: 50kg + 5kg = 55kg Soalan 20: Langkah 1: Kira jumlah duit adik ali
50753
2RMRM
Langkah 2: Kira jumlah duit mereka RM75 + RM50 = RM125
SKEMA JAWAPAN EDISI NEGERI 2 (2014) PAPER 1 /KERTAS 1 1 B 2 C 3 A 4 C 5 B 6 D 7 A 8 D 9 B 10 A 11 A 12 D 13 D 14 D 15 A 16 C 17 C 18 C 19 A 20 A 21 A 22 D 23 A 24 A 25 C 26 A 27 B 28 C 29 B 30 C 31 D 32 C 33 C 34 C 35 D 36 A 37 D 38 D 39 B 40 B Soalan 1: Katakunci: Nilai terkecil
…Jawapan B Soalan 2: Katakunci: Nombor perpuluhan dibaca …Jawapan C Soalan 3: Katakunci: Gabungan yang terdekat RM7 441 Langkah 1: Selesaikan A = RM7 436 B = RM7 426 C = RM7 421 D = RM7 416…Jawapan A Soalan 4: Langkah 1: Kira kawasan berlorek
= 18 Langkah 2: Kira jumlah kawasan
= 50 Langkah 3: Tuliskan pecahan kawasan berlorek
= 50
18
Langkah 4: Cari peratusan kawasan berlorek
50
18×100 = 36%...Jawapan C
005
12512525
.009
59
900959100
.05
5
35407
17 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 5: Katakunci: Yang manakah pyramid 5satah, 8tepi , 5bucu
…Jawapan B Soalan 6: Katakunci: Yang manakah salah …Jawapan D Soalan 7: Langkah 1: Selesaikan …Jawapan A Soalan 8: Langkah 1: Selesaikan dari kiri ke kanan
57.00 – 6.16 = 50.84 50.84 – 2.83 = 48.01
…Jawapan D Soalan 9: Exam Tips: BODMAS Katakunci: Bundarkan kepada puluh ribu yang terdekat Langkah 1: Selesaikan operasi 773 × 25 = 19 325 18 213 + 19 325 = 37 538 Langkah 2: Bundarkan 37 538 = 40 000
…Jawapan B Soalan 10: Langkah 1: Selesaikan
42
3 + 1
2
3 + 4
1
3 = 10
2
3
…Jawapan A
Soalan 11: Langkah 1: Tukarkan nilai sen dalam unit RM 21sen = RM0.21 Langkah 2: Selesaikan dari kiri ke kanan RM900 - RM197.60 = RM702.4
RM702.40 + RM0.21 = RM720.61 …Jawapan A
Soalan 12: Exam Tips: 1juta = 1 000 000 Langkah 1: Tukarkan 0.32juta = 320 000 Langkah 2: Selesaikan 320 000 + 580 000 =900 000 900 000 = 0.9 juta
…Jawapan D Soalan 13: Katakunci: Tukarkan pecahan kepada peratusan Langkah 1: Selesaikan
3
5 +
1
2 =
10
11
10
5
10
6
%110100
10
11
…Jawapan D Soalan 14: Katakunci: Jumlah isi padu Langkah 1: Tambahkan isi padu silinder 0.5 + 3.1 = 3.6 liter
liter3.310
33
3.6 + 3.3 = 6.9 liter @6liter 900ml …Jawapan D
Soalan 15: Exam Tips: 1Jam = 60min Langkah 1: Tukar nilai dalam nombor bulat
mnitjamjam 4524
32
Langkah 2: Selesaikan 9 jam 39min – 2 jam 45 min
09 39 - 02 45 06 54
…Jawapan A Soalan 16: Katakunci: Purata panjang Langkah 1: Cari panjang taliY dan Z Z: 271 – 236 = 35 m Y: 80% x 35 = 28 m Langkah 2: Jumlahkan panjang 271 + 66 + 35 + 28 =400 Langkah 3: Cari purata 400÷ 4 = 100 m …Jawapan C Soalan 17: Katakunci: Jumlah setem dalam 6 album Langkah 1: Berapa stem dalam sebuah album Baki setem: 5 684 – 690 = 4994 1 album = 4994 ÷ 11 = 454 Langkah 2: Jumlah bilangan setem dalam 4 album 454 × 6 = 2724 setem
…Jawapan C Soalan 18: Katakunci: Bilangan kertas warna untuk 10 bunga kertas Langkah 1: Cari bilangan kertas untuk 5 bunga kertas
175200
8
7
Langkah 2: Bilangan kertas untuk 10 bunga keras yang sama 175 x2 = 350 …Jawapan C
Soalan 19: Langkah 1: Cari harga sebuah kotak pensil dan 2buah kamus 2 Kotak pensil: RM13.20 2 kamus: 3 x RM38.20 = RM114.60 Jumlah = RM127.80 Langkah 2: Kira harga beg RM152.30 – RM127.80 = RM24.50
…Jawapan A Soalan 20: Langkah 1: Jumlah perbelanjaan hari rabu, klhamis, jumaaat Rabu: 4 x RM0.50 = RM2
Jumaat: 6 x RM0.50 = RM3 Sabtu : 3 × RM0.50 = RM1.50
Jumlah: RM2 + RM3 + RM1.50 = 6.50 Langkah 2: Jumlah perbelanjaan RM1.75 x 4 = RM7 Langkah 3: Perbelanjaa hari sabtu RM7 – RM6.50 = RM0.50
…Jawapan A Soalan 21: Langkah 1: Jumlah tomato 6 x 55 = 330 tomato Langkah 2: Tomato yang telah dijual 70% x 330 = 231 tomato Baki tomato: 330 – 231 = 99 tomato…A
8462
46 144 190
432 451
288 333
57660931078
18 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 22: Katakunci: Berapa lamakah mas ayang diambil Langkah 1: Kira jumlah masa yang diambil 2 jam 20 min + 40 min = 3 jam 3 jam + 1 jam 20 min = 4 jam 20 min …Jawapan D Soalan 23: Langkah 1: Gunakan sistem 24jam Jam 2005 - Jam 0845
Jam1120 11jam 20min = 111
3 jam
…Jawapan A Soalan 24: Exam Tips: 1km = 1000m Langkah 1: Cari jarak XY 3 km ÷ 5 =0.6 km =600 m …Jawapan A Soalan 25: Katakunci: Jarak P ke S dalam km Langkah 1: Cari jarak QR PR: 47km – 6km = 41km QR: 47km + 41km = 88km Langkah 2: Jarak PS
km66884
3
…Jawapan C Soalan 26: Langkah 1: Tukar nilai dalam nobor bulat
gkg 625
8
5
Langkah 2: Kira jumlah berat durian 625 + 1 800 = 2 425 g 2 425 + 1 500 = 3 925g = 3.925 kg …Jawapan A Soalan 27: Katakunci: Jumlah isi padu air minuman Langkah 1: Jumlah bancuhan
20601200 mlml
Langkah 2: berapa isi padu minuman 1bancuhan = 300ml minuman 20 bancuhan = 20 x 300ml = 6000ml = 6.0 L
…Jawapan B Soalan 28: Langkah 1: berat kotak R dan S R: 523 + 906 = 1429g S: 0.819 + 0.634 = 1.453kg@ 1 453g Langkah 2: Jumlah berat kotak P, Q, R, S 1429 1 453 + 523 + 819 = 4224 g Langkah 2: Purata berat kotak
gg 105644224
…Jawapan C Soalan 29: Langkah 1: Jumlah jarak 5 lompatan 7.08 x 5 =35.4 m Langkah 2: Jarak lompatan ke-5 35.4 – 7.28 – 6.51 – 7.3 – 7.09 =7.22 …Jawapan B
Soalan 30: Langkah 1: Kira jumlah buku yang dipinjam 39 x 5 = 195
Langkah 2: Bilangan buku yang diwakili bagi setiap 1513195 …Jawapan C Soalan 31: Langkah 1: Jumlah perbelanjaan hari selasa, rabu, klhamis
Jumaat : 6 x RM0.50 = RM3 SAbtu : 1× RM0.50 = RM0.50 Ahad : 2 x RM0.50 = RM1
Jumlah: RM 3 + RM0.50 + RM1.00 = RM4.50 Langkah 2: Jumlah perbelanjaan RM1.75 x 4 = RM7.00 Langkah 3: Perbelanjaa hari Khamis RM7 – RM4.50 = RM2.50 …Jawapan D Soalan 32: Langkah 1: Selesaikan Panjang 2 sisi segi tiga: 22cm – 8cm = 14cm Langkah 2: Kira perimeter kawasan berlorek 6 + 14 + 6 + 8 = 34 cm …Jawapan C Soalan 33: Katakunci: Luas kawasan berlorek Langkah 1: Kira luas seluruh kawsan 12cm x 12cm = 144cm2 Langkah 2: Kira luas kawsan yang tak berlorek
cmcmcm 202410 2
Langkah 3: Kira luas kawsan yang berlorek 144 – 20 = 124cm2 …Jawapan C Soalan 34: Langkah 1: Isi padu kuboid p dan kubus R P: 5cm x 5cm x 15cm = 375cm3
R: 5cm x 5cm x 5cm = 125cm3 Langkah 2: Kira isi padu kuboid Q Q: 750cm3 – 375cm3 – 125cm3 = 250cm3
Langkah 3: Kira tinggi kuboid Q 250 = 5cm x 5cm x Tinggi
cmTingg 1025
250
55
250
…Jawapan C Soalan 35: Langkah 1: Selesaikan 46.22 x 76 = 3 512.72 Langkah 2: Pilih jawapan yang diantara dengan 3 512.72
…Jawapan D Soalan 36: Langkah 1: Kira berat minimum dan maximum durian Minimum: 1.35kg x 5 = 6.75kg Maximum: 1.65kg x 5 = 8.25kg Langkah 2: Pilih jawan diantara nilai minimum dan maximum ..Jawapan A
Soalan 37: Langkah 1: Kira jumlah duit yang ada RM1 x 4 + 5sen x 7 = RM4.35 Langkah 2: Kira baki setelah ditolak dengan duit sedia ada RM47.35 – RM4.35 = RM43.00 Langkah 3: Cari jawapan yang mempunyai nilai RM43
…Jawapan D
19 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 38: Langkah 1: Kira jumlah berat barang Z 9 760 – 1 760 – 720 – 1 400 = 5 880 Langkah 2: Kira berat barang Z untuk seunit Berat Y: gg 140101400
Berat Z: 140g x 6 = 840g Langkah 3: Kira kuantiti barang Z unitgg 78405880
…Jawapan D Soalan 39: Langkah 1: Jumlah yang perlu dibayar 4 x RM10 = RM40 RM40 – RM8.10 = RM31.90 Langkah 2: Kira harga 2kg ikan RM31.90 – RM24.30 = RM7.60 Langkah 3: Kira harga 1kg ikan RM7.60 ÷ 2 = RM3.80 …Jawapan B Soalan 40: Langkah 1: Cari isipadu kubus U =6 × 7 × 3 = 126m3
S = 3 × 3 × 3 = 27m3 T = 2 × 2 × 2 = 8m3
Langkah 2: Cari jumlah yang sama dengan isipadu U …Jawapan B
PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1: Langkah 1: Cari beza selang baris
5
1
5
01
Langkah 2: Cari nilai N
5
3
5
1
5
2
Soalan 2: Katakunci: Bundarkan kepada puluh yang terdekat 45 830 = 45 830 Soalan 3: Katakunci: Sistem 24jam Langkah 1: Tukar ke sistem 12 jam 01 25 = 1:25 am Soalan 4: Katakunci: Panjang pensel dalam mm =28mm Soalan 5: Katakunci: Ciri-ciri sebuah kubus Bucu = 8 Tepi = 12
x = 8, y = 12 Soalan 6: Langkah 1: Selesaikan 4916 × 20 0000 9832 98320 Soalan 7: Katakunci: Selesaikan hasil tolak 8.07 – 3.87 = 4.2
Soalan 8: Katakunci: Tukar ke bentuk peratusan
6810025
17 %
Soalan 9: Exam Tips: RM1 = 100sen Langkah 1: Tukarkan sen kepada ringgit 757 ÷ 100 = RM7.57 Langkah 2: Selesaikan hasil tolak RM58 – RM7.57 = RM50.43 Soalan 10: Exam Tips: 1minggu = 7hari Langkah 1: Selesaikan 7 × 3 = 21 hari 21 ÷ 7 = 3 minggu Soalan 11: Exam Tips: 1 liter = 1 000ml Langkah 1: Selesaikan 9 900 × 4 = 39 600 ml 39 600 ÷ 1000 = 39.6 liter Soalan 12: Langkah 1: Cari perimeter segi empat tepat 5 + 6 + 5 + 6 =22cm Soalan 13: Katakunci: Isipadu kuboid Langkah 1: Cari isi padu 5 × 5 × 5 = 125 cm3
Soalan 14: Katakunci: Purata Langkah 1: Cari purata bilangan bola 96 + 24 + 91 + 25 = 236 biji 236 ÷ 4 = 59 biji Soalan 15: Katakunci: Beza bilangan buah jambu dan epal Langkah 1: Kira bilangan buah jambu dan epal Jambu: 3 x 35 = 105 biji Epal : 11 x 47 = 517 biji Langkah 2: Cari pebezaan bilangan 517 – 105 = 412 biji Soalan 16: Langkah 1: Kira isi padu minyak enjin dalam satu botol
LL 15.3
7
2
Langkah 2: Kira kuantiti minyak enjin dalam 7 botol 1L x 7 botol = 7L minyak enjin Soalan 17: Langkah 1: Kira penambahan markah Hasibah 20% x 45 =9 markah Langkah 2: Kira markah baru Hasibah 45 + 9 = 54 markah Soalan 18: Exam Tips: 1m = 100cm Langkah 1: Tukarkan nilai 8.64m dalam unit cm 8.64m x 100 = 864cm Langkahh 2: Selesaikan
cm2168644
1
Soalan 19: Langkah 1: Kira berat Zahab 10% x 60kg = 6kg Berat Zahab: 60kg + 6kg = 66kg
20 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 20: Langkah 1: Kira jumlah duit abang Abhar
14423
1RM
Langkah 2: Kira jumlah duit mereka RM42 + RM14 = RM56
SKEMA JAWAPAN EDISI NEGERI 3 (2014) PAPER 1 /KERTAS 1 1 D 2 C 3 C 4 C 5 C 6 C 7 A 8 A 9 C 10 A 11 A 12 D 13 B 14 C 15 A 16 A 17 A 18 C 19 A 20 C 21 A 22 D 23 A 24 D 25 B 26 D 27 B 28 D 29 A 30 D 31 A 32 D 33 D 34 C 35 C 36 B 37 D 38 D 39 A 40 B Soalan 1: Katakunci: Bundarkan kepada ratus ribu yang terdekat menjadi 9 800 000
9 849 574 = 9 800 000 …Jawapan D
Soalan 2: Katakunci: Lebih ecil daripada
100
345
Langkah 1: Tukarkan
100
345
dalam bentuk perpuluhan
34.5
100
345
Langkah 2: Pilih jawapan yang lebih kecil dari
100
345
…Jawapan C Soalan 3: Katakunci: Yang hampir dengan RM6560 Langkah 1: Selesaikan A: RM248.26 + RM6296.74 = RM6545 B: RM3957.56 + RM2582.44 = RM6540 C: RM401.69 + RM6153.31 = RM6555 D: RM442.04 + RM6092.96 = RM6535
…Jawapan C Soalan 4: Katakunci: Peratusan kawasan berlorek Langkah 1: Cari pecahan kawasan berlorek terhadap kesleruhan kawasan
2
1
120
10
Langkah 2: Cari nilai peratusan kawasan berlorek
%501002
1
…Jawapan C Soalan 5: Katakunci: Yang manakah pyramid
…Jawapan C Soalan 6: Katakunci: Manakah yang salah
…Jawapan C
Soalan 7: Langkah 1: Selesaikan
…Jawapan A Soalan 8: Langkah 1: Selesaiakan dari kiri ke kanan
33 – 9.54 = 23.46 23.46 – 4.55 = 18.91
…Jawapan A
Soalan 9: Exam Tips: BODMAS Katakunci: Bundarkan kepada puluh ribu yang terdekat Langkah 1: Selesaikan operasi darab 454 x 51 = 23 154 Langkah 2: Selesaikan 30 434 + 23 154 = 53 588 Langkah 3: Bundarkan kepada puluh ribu yang terdekat 53 588 = 50 000
…Jawapan C Soalan 10: Langkah 1: Selesaikan
5
129
5
44
5
41
5
44
5
211
…Jawapan A Soalan 11: Exam Tips: RM1 = 100sen Langkah 1: Tukarkan 46sen dalam nilai ringgit 46sen = RM0.46 Langkah 2: Selesaikan dari kiri ke kanan RM327 – RM157.80 = RM169.20 RM169.20 + RM0.46 = RM169.66
…Jawapan A Soalan 12: ExamTips: 1Juta = ! 000 000 Langkah 1: Tukarkan semua dalam nilai juta 250 000 = 0.25juta Langkah 2: Selesaikan
0.43juta + 0.25juta = 0.68juta
…Jawapan D Soalan 13: Langkah 1: Selesaikan
20
5
20
8
4
1
5
2
20
13
Langkah 2: Tukarkan dalam bentuk peratus
%6510020
13
…Jawapan B Soalan 14: Exam Tips: 1L = 1000ml Langkah 1: Jumlahkan ketiga-tiag isi padu bikar
LLLLLL10
25
10
27
10
2
2
12
10
72
5
1
L
10
54
8197
83
637 720
819 891 91
180 72874601091
21 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Langkah 2: Tukarkan isi padu bikar kepada unit ml
mlLmlL 40055400100010
54
…Jawapan C Soalan 15: Exam Tips: 1jam = 60min Langkah 1: Tukarkan semua dalam bentuk nombor bulat
min3052
15 jamjam
Langkah 2: Selesaikan 6jam 41min – 5jam 30min = 1jam 11min
…Jawapan A Soalan 16: Langkah 1: Cari panjang tali Y dan Z Z: 246m + 194m = 440m Y: 60% x 440m = 264m Langkah 2: Jumlahkan panjang empat tali
194m + 178m = 372m 372m + 264m = 636m 636m + 440m = 1076m
Langkah 3: Tentukan purata panjang empat tali
mm 26941076
…Jawapan A Soalan 17: Katakunci: Jumlah setem dalam 9 album Langkah 1: Kira baki setem yang tinggal 575 – 995 = 8580setem Langkah 2: Bahagikan baki setem kepada 11 album
setem780118580
Langkah 3: Kira bilangan setem dalam 9 album 9 x 780 = 7020setem …Jawapan A Soalan 18: Katakunci: Kertas warna untuk 24bunga kertas Langkah 1: Bilangan kertas warna untuk buat 15bunga kertas
451057
3
Langkah 2: Bilangan kertas warna untuk buat 1bunga kertas 31545
Langkah 3: Bilangan kertas warna untuk buat 24bunga kertas 3 x 24 = 72kertas warna
…Jawapan C Soalan 19: Langkah 1: Kira harga 5kotak pensil dan 5 kamus Kotak pensil: 5 x RM12.40 = RM62 Kamus: 5 x RM10.10 = RM50.50 Jumlah: RM62 + RM50.50 = 112.50 Langkah 2: Kira harga bag sekolah RM144.10 – RM 112.50 = RM31.60
…Jawapan A Soalan 20: Langkah 1: Kira jumlah perbelanjaan Basyir RM1.75 x 4hari = RM7 Langkah 2: Kira jumlah perbelanjaa selain hari rabu Khamis: 1 x RM0.50 = RM0.50 Jumaat: 4 x RM0.50 = RM2 Sabtu: 6 x RM050 = RM3 Jumlah: RM0.5 + RM2 + RM3 = RM5.50 Langkah 1: Kira perbelanjaan pada hari rabu RM7 – RM5.50 = RM1.50
…Jawapan C Soalan 21: Katakunci: Berapa banyak tomato yang tinggal Langkah 1: Kira jumlah buah tomato 10 x 98 = 980buah
Langkah 2: Kira jumlah tomato yang tinggal 100% - 55% = 45% 45% x 980 = 441buah …Jawapan A Soalan 22: Exam Tips: 1jam = 60min Katakunci: Berapa lamakah perjalanan Langkah 1: Jumlahkan masa perjalanan 2jam 20min + 40min + 1jam 20min = 3jam 80min 3jam 80min = 4jam 20min …Jawapan D Soalan 23: Exam tips: 24jam Katakunci: Tempoh masa bekerja Langkah 1: Masa tamat tolak masa bermula 1850jam - 0835jam 1015jam 10jam 15min
jam
4
110
…Jawapan A Soalan 24: Exam Tips: 1km = 1000m Katakunci: YZ = 3 kaliganda XY Langkah 1: Cari jarak XY
kmkm 5.035.1
= 500m …Jawapan D Soalan 25: Katakunci: Cari jarak PS Langkah 1: Cari jarak PR PR: 73km + 1km = 74km Langkah 2: Jumlahkan jarak PQ dan PR QR: 73km + 74km = 147km Langkah 3: Cari jarak PS
kmkm 1051477
5
…Jawapan B Soalan 26: Exam Tips: 1kg = 1000g Langkah 1: Tukar semua nilai dalam unit kg 3000g = 3kg
kgkg 25.24
12
Langkah 2: Jumlahkan berat durian tersebut 1.7kg + 3kg = 4.7kg 4.7kg + 2.25kg = 6.95kg …Jawapan D Soalan 27: Exam Tips: 1L = 1000ml Katakunci: Isi padu air minuman yang boleh dibuat Langkah 1: KIra berapa kali bancuhan yang boleh dibuat
4520900 mlml
Langkah 2: Kira jumlah isi padu air minuman yang boleh dibuat 45 x 140ml = 6300ml = 6.3L
…Jawapan B Soalan 28: Exam Tips: 1kg = 1000g Katakunci: Cari purata berat kotak Langkah 1: Kira jisim kotak R dan S R: 619g + 1063g = 1682g
S: 0.035kg + 0.916kg = 0.951kg
= 951g
Langkah 2: Jumlahkan berat kotak P, Q, R, S 1063g + 916g = 1979g 1979g + 1682g = 3661g 3661g + 951g = 4612g
22 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Langkah 2: Kira purata berat kotak
gg 115344612
…Jawapan D Soalan 29: Langkah 1: Kira jumlah jarak lompatan 6.18m x 5 = 30.9m Langkah 2: Kira jumlah jarak bagi 4lompatan 5.67m + 7.18m = 12.85m 12.85m + 7.06m = 19.91m 19.91m +5.12m = 25.03m Langkah 3: Cari jarak bagi lompatan ke-5 30.90m – 25.03m = 5.87m …Jawapan A Soalan 30: Katakunci: Purata Langkah 1: Kira jumlah buku yang dipinjam 44buku x 5hari = 220buku
Langkah 2: Kira berapa buku yang diwakili oleh bukubuku 1120220
…Jawapan D Soalan 31: Langkah 1: Kira jumlah perbelanjaan Afandi RM1.75 x 4hari = RM7 Langkah 2: Kira jumlah perbelanjaan selain hari rabu Selasa: 3 x RM050 = RM1.5
Khamis: 5 x RM0.50 = RM2.50 Jumaat: 2 x RM0.50 = RM1 Jumlah: RM1.5 + RM2.5 + RM1 = RM5 Langkah 1: Kira perbelanjaan pada hari rabu RM7 – RM5 = RM2 …Jawapan A Soalan 32: Katakunci: Perimeter kawasan berlorek Langkah 1: Cari panjang 2 kaki segi tiga sama kaki 16cm – 6cm = 10cm Langkah 2: Kira perimeter kawasan berlorek 7cm + 6cm = 13cm 13cm + 7cm = 20cm 20cm + 10cm = 30cm …Jawapan D Soalan 33: Katakunci: Luas kawasan berlorek Langkah 1: Kira luas seluruh kawasan 6cm x 6cm = 36cm2 Langkah 2: Kira luas kawasan tidak berlorek
cmcmcm 8442
1
2
Langkah 3: Kira luas kawasan belorek 36cm2 – 8cm2 = 28cm2
…Jawapan D Soalan 34: Katakunci: Tinggi kuboid Q Langkah 1: Kira isi padu kuboid P dan kiub R P: 6cm x 7cm x 7cm = 294cm3 R: 7cm c 7cm 7cm = 343cm3
Langkah 2: Kira isi padu kuboid Q Q: 882cm3 – 343cm3 -294cm3 = 245cm3
Langkah 3: Kira tinggi kuboid Q
cm577245
…Jawapan C Soalan 35: Langkah 1: Selesaikan 30.11 x 42 = 1264.62 Langkah 2: Pilih jawapan yang terdekat dengan 1264.62 …Jawapan C
Soalan 36: Exam Tips: 1kg = 1000g Langkah 1: Kira harga durian min dan max Mini: 450g x 7 = 3150g = 3.15kg Max: 750g x 7 = 5250g = 5.25kg Langkah 2: Pilih jawapan diantara nilai min dan max 3.15kg<3.92kg<5.25kg
..Jawapan B Soalan 37: Exam Tips RM1 = 100sen Langkah 1: Kira jumlah duit yang sedia ada
2 x RM1 = RM2 8 x 5sen = 40sen Jumlah: RM2 + RM0.4 = RM2.40 Langkah 2: Kira baki duit RM48.90 – RM2.40 = RM46.50 Langkah 3: Selesaikan A: 10 x RM5 + 3 x RM0.5 = RM51.50 B: 10 x RM5 + 4 x RM0.5 = RM52 C: 9 x RM5 + 4 x RM0.5 = RM47 D: 9 x RM5 + 3 x RM0.5 = RM46.5 Langkah 4: Pilih jawapan yang sama dengan RM46.5 …Jawapan D Soalan 38: Langkah 1: Hitung berat jisim Q dan S
ggQ 706420:
ggS 560708:
Langah 2: Kira jumlah berat jisim S 9420g -1800g – 420g - 2160g = 5040g Langkah 3: Kira kuantiti S
95605040: ggS
…Jawapan D Soalan 39: Langkah 1: Hitung harga semua barang
4 x RM10 = RM40 RM40 – RM9.4 = RM30.60
Langah 2: Kira harga 6kg ikan RM30.60 – RM8.40 = RM22.20 Langkah 3: Kira harga 1kg ikan
7.3620.22 RMRM
…Jawapan A Soalan 40: Katakunci: Sama nilai isi padu dengan kuboid Z Langkah 1: Kira isi padu X, Y, Z X: 2cm x 2cm x 2cm = 8cm3 Y: 4cm x 4cm x 4cm = 64cm3
Z: 3cm x 8cm x 6cm = 144cm3
Langkah 2: Pilih gabungan yang sama nilai dengan isi padu Z …Jawapan B
PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1: Langkah 1: Cari beza selang baris
6
1
6
01
Langkah 2: Cari nilai Q
6
5
6
11
Soalan 2: Katakunci: Bundarkan kepada ratus yang terdekat 67 981 = 68 000
23 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 3: Katakunci: Sistem 24jam Langkah 1: Tukar ke sistem 24 jam 6.30pm + 12 jam = JAM 18 30 Soalan 4: Katakunci: Panjang pensel dalam cm =35 cm Langkah 1: Tukarkan jawapan ke persepuluh yang hamper 35 cm = 0.35 m ~~0.4 m Soalan 5: Katakunci: Ciri-ciri sebuah kubus Bucu = 8 Tepi = 12
x = 8, y = 12 Soalan 6: Langkah 1: Selesaikan 3697 × 26 22182 7394 96122 Soalan 7: Katakunci: Selesaikan hasil tolak 1.25 – 0.26 =0.99 Soalan 8: Katakunci: Tukar ke bentuk peratusan
%7810050
39
Soalan 9: Exam Tips: RM1 = 100sen Langkah 1: Tukarkan sen kepada ringgit 838 ÷ 100 = RM8.38 Langkah 2: Selesaikan hasil tolak RM9 – RM8.38 = RM0.62 Soalan 10: Exam Tips: 1minggu = 7hari Langkah 1: Selesaikan 4 × 8 = 32 hari 32 ÷ 7 = 4 minggu 4 hari Minggu Hari Soalan 11: Exam Tips: 1 liter = 1 000ml Langkah 1: Selesaikan 6.7 × 9 = 60.3 liter Soalan 12: Langkah 1: Cari perimeter segi empat tepat 8 + 6 + 8 + 6 =28 cm Soalan 13: Katakunci: Isipadu kuboid Langkah 1: Cari isi padu 5 × 3 × 7 = 105 cm3
Soalan 14: Katakunci: Purata
Langkah 1: Cari purata bilangan bola 2 + 12 + 18 + 72 = 104 biji 104 ÷ 4 = 26 biji Soalan 15: Katakunci: Beza bilangan buah rambutan dan epal Langkah 1: Kira bilangan buah rambutan dan epal Rambutan: 13 x 46 = 598 biji Epal : 10 x 49 = 490 biji Langkah 2: Cari pebezaan bilangan 598 – 490 = 108 biji Soalan 16: Langkah 1: Kira isi padu minyak enjin dalam satu botol
LL 6.16.3
9
4
Langkah 2: Kira kuantiti minyak enjin dalam 7 botol 1.6L x 11 botol = 17.6L minyak enjin Soalan 17: Langkah 1: Kira penambahan markah Munifah 20% x 80 =16 markah Langkah 2: Kira markah baru Hasibah 80 + 16 = 96 markah Soalan 18: Exam Tips: 1m = 100cm Langkah 1: Tukarkan nilai m dalam unit cm 1.25m x 100 = 125cm Langkahh 2: Selesaikan
cm501255
2
Soalan 19: Langkah 1: Kira berat Lutfi 20% x 55kg = 11kg Berat Lutfi: 55kg + 11kg = 66kg Soalan 20: Langkah 1: Kira jumlah duit abang Hock Siang
19382
1RM
Langkah 2: Kira jumlah duit mereka RM38 + RM19 = RM57
SKEMA JAWAPAN EDISI AKHIR 1 2014 PAPER 1 /KERTAS 1 1 A 2 A 3 A 4 D 5 A 6 B 7 C 8 A 9 D 10 C 11 A 12 A 13 A 14 A 15 A 16 A 17 B 18 C 19 A 20 B 21 C 22 B 23 B 24 A 25 A 26 A 27 D 28 A 29 B 30 A 31 D 32 A 33 C 34 C 35 C 36 C 37 C 38 C 39 B 40 C Soalan 1: Katakunci: Nilai yang terkecil ….Jawapan A Soalan 2: Katakunci: Nilai tempat digit 5 ….Jawapan A
4
4 28327
24 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 3: Langkah 1: Cari peratusan kawasan berlorek
Bulat A = 2
1@ 50% ~~
2
1× 100 = 50
Bulat B = 5
4@ 80 %~~ 5
4× 100 = 80
Langkah 2: Cari hasil tambah 50 + 80 = 130…Jawapan A Soalan 4: Exam Tips: 1 abad = 10 dekad Langkah 1: Tukarkan abad ke dekad 9.3 abad × 10 = 93 dekad…Jawapan D Soalan 5: Langkah 1: Cari hasil tambah durian dan tembikai 700g = 0.7kg 0.7 + 1.3 = 2.0 kg….Jawapan A Soalan 6: Langkah 1: Cari bentangan yang betul …Jawapan B Soalan 7: Kata kunci: Cari nilai di dalam kotak 53 469 – X – 13 498 = 1 482 X = 53 469 – 13 498 – 1 482 X = 38 489…Jawapan C Soalan 8: Langkah 1: Cari hasil tolak
8 − 73
5 =
5
2
5
37
5
57
…Jawapan A Soalan 9: Langkah 1: Cari hasil bahagi Langkah 2:Bundarkan kepada dua tempat perpuluhan 4.682 = 4.680….Jawapan D Soalan 10: Langkah 1: Cari nilai yang terbesar A = RM1 965 B = RM2 324.62 C = RM10 016.80 D = RM5 765.70 Maka,….Jawapan C Soalan 11: Katakunci: BODMAS Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan dahulu 505 × 20 = 10 100 427 × 18 = 7 686 Langkah 2: Selesaikan hasil tolak 10 100 – 7 686 = 2 414…Jawapan A
Soalan 12: Langkah 1: Selesaikan sebelah kiri dahulu
2
13
2
12
2
25
2
126
4
36
4
13
4
23
4
13
2
13
Maka,…Jawapan A Soalan 13: Katakunci: BODMAS Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan dahulu 7.3 + 1.25 = 8.55 Langkah 2: Selesaikan hasil tolak 9.94 – 8.55 = 1.39…Jawapan A Soalan 14: Langkah 1: Cari hasil tolak 4.51 juta = 4 510 000 9 085 904 – 4 510 000 = 4 575 904 Langkah 2: Bundarkan kepada ratus ribu 4 575 904 = 4 600 000 @ 4.6 juta Maka,…Jawapan A Soalan 15: Langkah 1: Tukarkan system 24 jam ke 12 jam 20 : 15 = 8.15 p.m Langkah 2: Cari hasil tambah 08 15
+ 00 23 08 38 p.m…Jawapan A Soalan 16: Langkah 1: Tukarkan m ke cm 1 m = 100 cm Langkah 2: Cari nilai dalam kotak
4 10×100
x
4cm 100÷100×4 x
Maka, …jawapan A Soalan 17: Langkah 1: Cari hasil bahagi RM136.80 ÷ 4 =RM34.20 Langkah 2: Cari jawapan yang betul. Jawpan B = RM34.20 Soalan 18: Langkah 1: Cari hasil bahagi 680÷8 = 85ml Langkah 2: Cari jawapan yang betul …Jawpan c Soalan 19: Langkah 1: Tukarkan liter kedalam ml 0.8 liter = 800 ml
4
1liter = 250 ml
4 l 35ml = 4035 ml Langkah 2: Hitung purata 959 + 800 + 250 + 4035 = 6044ml 6044ml ÷4 = 1511 ml …A Soalan 20: Langkah 1: Cari hasil tolak Isnin = 277 – 276 = 1 biji Selasa = 299 – 174 = 125 biji 50% daripada durian disediakan
682.4
00
54
54
42
47
28
774.327
25 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
190 380×
100
50
Rabu = 380 – 190 = 190
Langkah 2: Cari hasil tambah buah durian yang tidak dijual 11 + 125 + 190 =316 biji…Jawapan B Soalan 21: Langkah 1: Cari bilangan biskut vanilla 8 775 lebih dari biskut coklat 1298 + 8 775 = 10 073 Langkah 2: Hitung jumlah biskut 8 775 + 10 073 + 9 612 = 20 965 biskut
…Jawapan C Soalan 22: Langkah 1: Selesaikan
kg 117 27×3
13
Langkah 2: Tukarkan kg ke g 117 kg = 117 000 g….Jawapan B Soalan 23: Langkah 1: Cari bilangan buah betik 63 – 15 =48 biji Langkah 2: Cari bilangan manggis 48 × 5 = 240 biji Langkah 3: Cari bilangan epal
1
2 ×240 = 120…Jawapan B
Soalan 24: Langkah 1: Cari nilai wang yang dibelanjakannya
1200 2700×9
4
Langkah 2: Cari hasil tolak RM2700 – RM1200 = RM1500 Langkah 3: Cari wang diberikan kepada ibu
375 1500 ×4
1
Langkah 4: Cari wang simpanannya RM1500 – RM375 = RM1125…Jawapan A Soalan 25: Langkah 1: Cari bilangan bola dari kotak Q 50% × 334 = 167 biji Langkah 2: Cari bilangab bola dari kotak P 399 – 167 = 232 biji Langkah 3: Cari peratusan
232 daripada 725 = 32%100×725
232
Maka…jawapan A
Soalan 26: Langkah 1: Cari jumlah tomato 5× 66 = 330 Langkah 2: Cari jumlah tomato yang dijual 50% × 330 = 165 Langkah 3: Cari baki tomato 330 – 165 = 165…Jawapan A Soalan 27: Langkah 1: Cari perbelanjaan bulan Ogos RM365 – RM165 = RM200 Langkah 2: Cari perbelanjaan bulan September RM200 +RM54 = RM254 Langkah 3: Cari jumlah RM365 +RM200 +RM254 = RM819 …Jawapan D
Soalan 28: Langkah 1: Keluarkan maklumat Waktu keluar = 8.55 pagi Perjalanan = 2 jam
Muzium Negara = 46
5@ 4 jam 50 minit
Langkah 2: Cari waktu dia bertolak pulang 08 55 10 55
+02 00 + 04 50 10 55 15 45
…Jawapan A Soalan 29: Langkah 1: Kenal pasti soalan Maka….Jawapan B Soalan 30: Exam Tips: 1 tahun = 12 bulan Langkah 1: Cari umur kakak Aminuddin 9 tahun 9 bulan + 4 tahun 7 bulan = 14 tahun 4 bulan…Jawapan A Soalan 31: Langkah 1: Tukarkan liter ke ml 9 liter = 9000 ml 8 liter = 8000 ml Langkah 2: Cari beza isipadu air 9900ml – 8 770ml = 1130 ml @ 1 liter 130 ml Maka, …jawapan D Soalan 32: Langkah 1: Cari isipadu tangki 195m2 × 8m = 1560m3
Langkah 2: Cari isipadu air dalam tangki
1040 1650×3
2
Maka, …Jawapan A Soalan 33: Langkah 1: Cari purata skor 1.37 +1.57 + 1.35 = 4.29 4.29 ÷ 3 = 1.43…Jawapan C Soalan 34: Langkah 1: Cari jumlah jam pada bulan November 10% ×100 = 10 100 – 10 = 90 Langkah 2: Cari jumlah jam 20 + 80 + 100 + 40 + 90 = 330 Maka,…Jawapan C Soalan 35: Langkah 1: Cari jumlah pelajar 240 × 5 = 1 200 Langkah 2: Cari pelajar sekolah R 1 200 – 250 – 300 – 250 – 200 = 200 Maka,jawapan C Soalan 36: Langkah 1: Cari panjang XY
8cm 12 ×3
2
Langkah 2: Cari perimeter 12 + 8 + 8 + 8 + 8= 44 cm…Jawapan C
26 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 37: Langkah 1: Cari Luas kawasan tidak berlorek 24 × 5 = 120cm2 Langkah 2: Cari nilai a 120 ‚ 8 = 15 cm…Jawapan C Soalan 38: Langkah 1: Cari isipadu kubus A dan C Kubus A = 13×5×5 =325cm3
Kubus C = 5×5×5 = 125cm3 Langkah 2: Cari isipadu B dan tinggi kubus B 725 – 325 – 125 = 275cm3 5×5× tinggi = 275 Tinggi = 275 ÷ 25 = 11 cm…Jawapan C Soalan 39: Langkah 1: Cari luas segitiga D ….Jawapan B Soalan 40: Langkah 1: Cari petak segi empat yang sama saiz …Jawapan C PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1: Katakunci: Nilai digit 3 37 652 = 30 000 Soalan 2: Langkah 1: Kira kawasan berlorek
= 2 Langkah 2: Kira jumlah kawasan
= 3 Langkah 3: Tuliskan pecahan kawasan berlorek
= 3
2
≈ Dua per tiga Soalan 3: Katakunci: Panjang pensel dalam mm Panjang pensel = 39 mm Soalan 4:
Katakunci: Isipadu = panjang × lebar × tinggi Langkah 1: Cari isipadu sebuah kotak 2 × 2 × 2 = 8cm3 Langkah 2: Cari isipadu 5 kotak 8 + 8 + 8 + 8 +8 = 40cm3
Soalan 5: Katakunci: Mode = skor yang berulang = 45 Soalan 6: Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi
Soalan 7: Langkah 1: Selesaikan
6 + 31
2 = 9
1
2
Soalan 8: Langkah 1: Keluarkan digit 9 dan digit 8 Kotak pertama = 9.00 Kotak kedua = 0.8 Langkah 2: Cari hasil tolak 9.00 – 0.8 = 8.2 Soalan 9: Langkah 1: Cari hasil darab 2 680 × 2 = 5 360 Soalan 10: Exam Tips: RM 1 = 100 sen Langkah 1: Tukarkan 187 sen kepada ringgit
187 sen = RM1.87 Langkah 2: Cari hasil tolak RM35 – RM1.87 = RM33.13 Soalan 11: Exam Tips: 1 dekad = 10 tahun Langkah 1: Tukarkan dekad kepada tahun 20 dekad = 20 × 10 = 200 tahun Langkah 2: Cari hasil tolak 200 – 45 = 155 tahun Langkah 2: Tukarkan kepada dekad dan tahun 155 tahun = 15 dekad 5 tahun Soalan 12: Langkah 1: Cari hasil tolak antara dua pokok 0.096km = 96 m 96 – 37 = 59m Soalan 13: Langkah 1: Nilai besar tolak nilai kecil 4 – 1 = 3 Soalan 14: Katakunci: BODMAS Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan dahulu 808 + 914 = 1722 Langkah 2: Cari hasil bahagi 1722 ÷ 3 = 574 Soalan 15: Exam Tips: Perimeter ialah jumlah sisi luar gambar rajah Katakunci: Peimeter gubahan 2-D 14 + 13 + 12 + 13 + 12 + 13 + 12 = 89m Soalan 16: Langkah 1: Cari hasil tambah
3.5 + 1.3 + 5.0 + 3.0 = 12.8 ℓ Soalan 17: Langkah 1: Cari keuntungan sebuah set sofa =RM 3 600 × 25%
= RM 3 600 ×
100
25
= RM900 Langkah 2: Cari harga set sofa RM3 600 + RM900 = RM4 500
3058
... 216 216
135 156 0
15 818256627
27 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 18: Langkah 1: Cari harga barang Ketuhar = RM142.40 × 8 = RM1 139.20 Cerek = RM84.80 × 1
=RM84.80
Pemasak Nasi = RM135.50 × 3 = RM406.50 Langkah 2: Cari jumlah harga = RM1139.20 + RM84.40 + RM406.50
= RM1630.50
Soalan 19: Langkah 1: Keluarkan maklumat Masa mula = 1840 Masa Tamat = 1910 Langkah 2: Cari hasil tolak Maka, masanya ialah 30 minit Soalan 20: 1) Kata kunci: Purata bilangan bola
Langkah 1: Jumlah semua bola didalam semua kotak 53 + 29 + 92 + 10 = 184 Langkah 2: Purata bola didalam setiap kotak
SKEMA JAWAPAN EDISI AKHIR 2 2014 PAPER 1 /KERTAS 1
1 C 2 C 3 B 4 A 5 B 6 A 7 B 8 C 9 A 10 B 11 C 12 A 13 A 14 D 15 A 16 B 17 B 18 C 19 A 20 A 21 D 22 B 23 B 24 A 25 B 26 A 27 D 28 A 29 B 30 A 31 B 32 A 33 B 34 D 35 B 36 A 37 B 38 A 39 D 40 D Soalan 1: Katakunci: Urutan yang meningkat …Jawapan C Soalan 2: Langkah 1: Keluarkan nilai I = 7.000 J = 0.700 K = 0.070 L = 0.007 Maka,…Jawapan C Soalan 3: Kata kunci: Jumlah peratusan kawasan berlorek
Langkah 1: Cari pecahan kawasan berlorek untuk setiap bulatan dalam rajah yang diberikan
Bulatan 1:
Bulatan 2:
Langkah 2: Hitungkan hasil tambah kawasan berlorek
Langkah 3: Tukarkan pecahan kepada peratusan
Jawapan: B
Soalan 4: Kata kunci: Tukarkan hari kepada jam
Jawapan: A
Soalan 5: Kata kunci: Bacaan penimbang yang betul Langkah 1: Hitungkan jumlah jisim durian dan tembikai
2.6kg + 500g = 2.6kg + 0.5 kg = 3.1kg
Langkah 2: Cari penimbang yang menunjukkan 3.1kg Jawapan: B
Soalan 6: Katakunci: Bentangan yang BETUL bagi kuboid yang ditunjukkan Jawapan: A Soalan 7: Kata kunci: Cari nilai di dalam kotak 88 009 – X – 10 856 = 12 005 X = 88 009 – 10 856 – 12 005 X = 65 148…Jawapan B Soalan 8: Kata kunci: Hasil tolak
Jawapan C
Soalan 9: Kata kunci: Bundarkan jawapan kepada dua tempat perpuluhan Langkah 1: Selesaikan operasi bahagi
0030
1840
1910
46
0
24
24
16
1844
4
1
2
1
4
3
4
1
4
2
4
1
2
1
%751004
3
jamjam 174244
17
7
52@
7
19
7
16
7
35
7
225
53.42
0
06
06
10
10
4
05
8
06.852
28 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Langkah 2:Bundarkan jawapan kepada dua tempat perpuluhan
42.53 42.53 Jawapan: A
Soalan 10: Kata kunci: Jawapan yang memberi nilai wang paling besar Langkah 1: Selesaikan semua jawapan yang diberikan
A:RM2 385 ×2
3 = RM1590
B: RM88 255.80 ÷ 4=RM22 063.95 C: RM784.80 + RM5 897.10 = RM6 681.90 D: RM2 938 – RM590.90 = RM2 347.10
Langkah 2: Cari jawapan nilai wang paling besar Jawapan: B
Soalan 11: Exam Tips: BODMAS Langkah 1: Selesaikan hasil darab dulu 851×11 = 9361 652×6 = 3912 Langkah 2: Cari hasil tolak 9361 – 3912 = 5449….Jawapan C Soalan 12: Langkah 1: Selesaikan
2
12
8
327
= 8
42
8
32
8
86
= 8
17 …Jawapan A
Soalan 13: Exam Tips: BODMAS Langkah 1: Selesaikan hasil tambah 5.91 + 1.16 = 7.07 Langkah 2: Selesaikan hasil tolak 9.69 – 7.07 = 2.62…Jawapan A Soalan 14: Kata kunci: Bundarkan jawapan kepada ratus ribu yang terdekat Langkah 1: Hitungkan hasil tolak
6 557 217 – 3.74 juta = 6 557 217 – 3 740 000 = 2 817 217
Langkah 2: Bundarkan jawapan kepada ratus ribu yang terdekat
2 817 217 2 800 000 @ 2.80 juta Maka,…Jawapan D
Soalan 15: Langkah 1: Cari hasil tambah 14 35 + 00 54 15 29 Langkah 2: Tukarkan sistem 24 jam ke sistem 12 jam Jam 15 29 = 3 : 29 petang…,Jawapan A Soalan 16: Kata kunci: Cari nilai yang patut ditulis didalam kotak
Maka..,Jawapan B Soalan 17:
Langkah 1: Hitungkan hasil bahagi Langkah 2: Cari Jawapan yang betul A = RM53.60 B = RM54.60 C = RM57.80
D = RM23.40 Maka…,Jawapan B Soalan 18: Kata kunci: isipadu air dalam bekas yang sama dengan jawapan hasil bahagi Langkah 1: Hitungkan hasil bahagi
0.5 ÷ 2 = 0.25 liter Langkah 2: Tukarkan liter ke ml dan cari jawapan 0.25 liter = 250 ml Maka…, Jawapan C
Soalan 19: Langkah 1: Tukarkan liter ke ml 0.9 liter = 900 ml
5
1liter = 200 ml
1 liter 428 ml = 1 428 ml Langkah 2: Hitung purata 716 + 900 + 200 + 1 428 = 3 244 ml 3244 ÷ 4 = 811 ml…Jawapan A Soalan 20: Langkah 1: Cari bilangan durian yang tidak dijual Selasa = 420 – 166 = 254 Rabu = 144 – 142 = 2 Khamis = 30% × 270 = 81 254 + 2 + 81= 337… Jawapan A
4
10200
80
200
80
10
8020010
80210
x
cm
cmx
cm
cmx
cmcmx
cmmx
60.54
0
0
00
48
48
32
36
40
80.4368
RM
RM
29 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 21: Kata kunci: Jumlah biskut yang dihasilkan di kilang itu Langkah 1: Hitungkan jumlah biskut vanila
2 816 + 8 918 = 11 734 Langkah 2: Hitungkan jumlah biskut yang dihasilkan oleh kilang tersebut
2 816 + 7 145 + 11 734 = 21 695 Jawapan: D
Soalan 22: 1) Kata kunci: Hasil darab
Jawapan: B
Soalan 23: Langkah 1: Cari bilangan buah epal Rambutan = 97 – 10 = 87 Betik = 4 × 87 = 348 Epal = Maka…,Jawapan B Soalan 24: Langkah 1: Cari nilai wang yang dibelanjakannya
1150 600 4×4
1
Langkah 2: Cari hasil tolak RM4 600 – RM1 150 = RM3 450 Langkah 3: Cari wang diberikan kepada ibu
2300 3450 ×3
2
Langkah 4: Cari wang simpanannya RM3 450 – RM2 300 = RM1 150…Jawapan A Soalan 25: Langkah 1: Cari bilangan bola dari kotak Q 50% × 322 = 161 biji Langkah 2: Cari bilangan bola dari kotak P 725 – 161 = 564 biji Langkah 3: Cari peratusan
564 daripada 940 = 60%100×940
564
Maka…jawapan B Soalan 26: Langkah 1: Cari jumlah tomato 4× 81 = 324 Langkah 2: Cari jumlah tomato yang dijual 50% × 324 = 162 Langkah 3: Cari baki tomato 324 – 162 = 162…Jawapan A Soalan 27: Langkah 1: Cari perbelanjaan bulan Mac RM417 – RM44 = RM373 Langkah 2: Cari perbelanjaan bulan April RM373 – RM221 = RM152 Langkah 3: Cari jumlah RM417 +RM373 +RM152 = RM942 …Jawapan D
Soalan 28: Langkah 1: Keluarkan maklumat Waktu keluar = 8.25 pagi Perjalanan = 30 minit
Muzium Negara = 45
2@ 4 jam 24 minit
5
2× 60 = 24 minit
Langkah 2: Cari waktu dia bertolak pulang 08 25 08 55
+00 30 + 04 24 08 55 13 19
…Jawapan A Soalan 29: Langkah 1: Kenal pasti soalan Maka….Jawapan B Soalan 30: Exam Tips: 1 tahun = 12 bulan Langkah 1: Cari umur kakak Muzafar 1 tahun 1 bulan + 4 tahun 1 bulan = 5 tahun 2 bulan…Jawapan A Soalan 31: Langkah 1: Tukarkan ml liter ke 140ml = 0.14 liter 9 liter 600ml = 9.6 liter Langkah 2: Cari beza isipadu air 9.6 – 0.14 = 9.46 liter Maka, …jawapan B Soalan 32: Langkah 1: Cari isipadu tangki 50m2 × 8m = 400m3
Langkah 2: Cari isipadu air dalam tangki
240 400×5
3
Maka, …Jawapan A Soalan 33: Langkah 1: Cari purata skor 4.24 + 4.81+ 4.48 = 13.53 13.53 ‚ 3 = 4.51…Jawapan B Soalan 34: Langkah 1: Cari jumlah jam pada bulan Disember 30% ×30 = 9 30 + 9 = 39 Langkah 2: Cari jumlah jam 20 + 5 + 30 + 15 + 39 = 109 Maka,…Jawapan D Soalan 35: Langkah 1: Cari jumlah pelajar 340 × 5 = 1 700 Langkah 2: Cari pelajar sekolah R 1 700 – 100 – 100 – 400 – 600 = 500 Maka,…jawapan B Soalan 36: Langkah 1: Cari panjang QR
10cm 12 ×6
5
Langkah 2: Cari perimeter 12 + 10 + 10 + 10 + 10 = 52cm…Jawapan A
g
g
kg
187000
440004
17
444
17
116 348×3
1
30 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 37: Langkah 1: Cari Luas kawasan tidak berlorek 20 × 6 = 120cm2 Langkah 2: Cari nilai a 120 ‚ 15 = 8 cm…Jawapan B Soalan 38: Langkah 1: Cari isipadu kubus A dan C Kubus A = 8×5×5 =200cm3
Kubus C = 5×5×5 = 125cm3 Langkah 2: Cari isipadu B dan tinggi kubus B 650 – 200 – 125 = 325cm3 5×5× tinggi = 325 Tinggi = 325 ÷ 25 = 13 cm…Jawapan A Soalan 39: Langkah 1: Cari luas segitiga D ….Jawapan D Soalan 40: Langkah 1: Cari petak segi empat yang sama saiz …Jawapan D PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1: Kata Kunci: Nyatakan nilai tempat 52 839 = puluh Soalan 2: Langkah 1: Kira kawasan berlorek
= 7 Langkah 2: Kira jumlah kawasan
= 9 Langkah 3: Tuliskan pecahan kawasan berlorek
= 9
7
≈ Tujuh per sembilan Soalan 3: Langkah 1: Tukarkan cm ke meter 57.45 cm ÷ 100 = 0.5745 m Langkah 2: Bundarkan ke per sepuluh yang terdekat 0.5745 = 0.6m Soalan 4: Langkah 1: Cari bilangan kubus = 20 kubus Soalan 5: Katakunci: Mode = nombor yang berulang = 90 Soalan 6: Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi Soalan 7: Langkah 1: Selesaikan
1 + 54
5 = 6
4
5
Soalan 8: Langkah 1: Keluarkan digit 7 dan digit 6 Kotak pertama = 0.07 Kotak kedua = 6.00 Langkah 2: Cari hasil tolak 6.00 – 0.07 = 5.93 Soalan 9: Langkah 1: Cari hasil darab 600 × 2 = 1 200 ml Soalan 10: Exam Tips: RM 1 = 100 sen Langkah 1: Tukarkan 115 sen kepada ringgit
115 sen = RM1.15 Langkah 2: Cari hasil tolak RM100 – RM1.15 = RM98.85 Soalan 11: Exam Tips: 1 dekad = 10 tahun Langkah 1: Tukarkan dekad kepada tahun 9 dekad = 9× 10 = 90 tahun Langkah 2: Cari hasil tolak 90 – 6 = 84 tahun Langkah 2: Tukarkan kepada dekad dan tahun 84 tahun = 8 dekad 4 tahun Soalan 12: Langkah 1: Cari hasil tolak antara dua pokok 0.099km = 99 m 99 – 37 = 62m Soalan 13: Langkah 1: Julat = nilai besar tolak nilai kecil 8 – 0 = 8 Soalan 14: Katakunci: BODMAS Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan dahulu 256 + 532 = 788 Langkah 2: Cari hasil bahagi 788 ÷ 4 = 197 Soalan 15: Exam Tips: Perimeter ialah jumlah sisi luar gambar rajah Katakunci: Peimeter gubahan 2-D 7 + 15 + 14 + 7 + 15 +7 + 15 = 80m Soalan 16: Langkah 1: Keluarkan maklumat Bekas separuh penuh = 3 L 600ml Bekas penuh = 3 L 600ml× 2 = 7L 200 ml Langkah 2: Cari ruang bekas yang belum penuh 7 L 200ml – 3 L 600ml = 3 L 600 ml Langkah 3: Cari bilangan air 3L 600ml = 3600 ml 3600 ml ÷ 10 = 360 kali Soalan 17: Langkah 1: Cari keuntungan sebuah set sofa =RM 4 680 × 20%
= RM 4 680 ×
100
20
= RM936 Langkah 2: Cari harga set sofa RM4 680 + RM936 = RM5 616
1169
... 738 738
492 565 82
138 829585882
31 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 18: Langkah 1: Cari harga barang Bola keranjang = RM38.10 × 3 = RM114.30 Bola sepak = RM45.20 × 10
=RM452.00 Langkah 2: Cari jumlah harga = RM114.30 + RM452.00
= RM566.30
Soalan 19: Langkah 1: Keluarkan maklumat Masa mula = 1500 Masa Tamat = 1555 Langkah 2: Cari hasil tolak Maka, masanya ialah 55 minit Soalan 20: 2) Kata kunci: Purata bilangan bola
Langkah 1: Jumlah semua bola didalam semua kotak 69 + 75 + 74 + 98 = 316
Langkah 2: Purata bola didalam setiap kotak
SKEMA JAWAPAN EDISI AKHIR 3 2014 PAPER 1 /KERTAS 1
PAPER 1 /KERTAS 1 1 C 2 C 3 C 4 B 5 A 6 B 7 D 8 A 9 D 10 C 11 B 12 A 13 D 14 A 15 A 16 C 17 A 18 C 19 D 20 B 21 D 22 D 23 B 24 A 25 C 26 D 27 D 28 A 29 C 30 A 31 B 32 A 33 A 34 D 35 B 36 B 37 C 38 C 39 B 40 D Soalan 1: Katakunci: Bentuk cerakinan 1 636 000 = 1 000 000 + 600 000 + 30 000 + 6 000
…Jawapan C Soalan 2: Langkah 1: Keluarkan nilai 5
0.5 Langkah 2: Tukarkan 0.5 kepada pecahan
0.5 = 5
10
…Jawapan C Soalan 3: Katakunci: Peratusan bahagian berlorek Langkah 1: Selesaikan bulatan sebelah kiri dahulu
10
5× 100 = 50%
Langkah 2: Selesaikan bulatan sebelah kanan
4
1× 100 = 25%
Langkah 3: Tambah hasil peratusan 50% + 25% = 75%
…Jawapan C
Soalan 4: Exam Tips: 1 hari = 24 jam
Langkah 1: Tukarkan 34
6 hari kepada pecahan tidak wajar
6
463 =
4
22hari
Langkah 2: Tukarkan
4
22 hari kepada jam
4
22 24 = 88 jam
…Jawapan B Soalan 5: Langkah 1: Tambahkan berat durian dan tembikai 600 g = 0.6 kg
0.6kg + 2.9kg = 3.5kg …Jawapan A
Soalan 6: Langkah 1: Bentangkan kuboid
…Jawapan B
Soalan 7: Langkah 1: Selesaikan nilai sebelah kiri dahulu
15 895 – 7 186 = 8 709 Langkah 2: Hasil nilai sebelah kiri tolak nilai sebelah kanan
8 709 – 6 663 = 2 046…Jawapan D Soalan 8:
Langkah 1: Tukarkan 6
3
2 kepada pecahan tidak wajar
3
236 =
3
20
Langkah 2: Samakan penyebut dan selesaikan hasil tolak
7 – 3
20
=
3
21 –
3
20
= 3
1 …Jawapan A
Soalan 9: Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi 98.69 ÷ 2 = 49.345 Langkah 2: Bundarkan kepada dua tempat perpuluhan = 49.35 …Jawapan D Soalan 10: Langkah 1: Selesaikan
0055
1500
1555
79
0
36
36
28
3164
32 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
A
RM556 × 1
2 = RM 278
B RM50 173.40 ÷ 10 = RM 5 017.34
C RM385.30 + RM9 233.10 = RM 9 618.40
D RM6 945 – RM599.10 = RM 6 345.90
Langkah 2: Pilih jawapan yang paling besar RM385.30 + RM9 233.10 = RM 9 618.40 …Jawapan C
Soalan 11: Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan dahulu 621 × 20 = 12 420 404 × 10 = 4 040 Langkah 2: Selesaikan hasil tolak
12 420 - 4 040 = 8 380 …Jawapan B Soalan 12: Langkah 1: Samakan penyebut
8
87 –
8
43 +
8
51
Langkah 2: Kira hasil tolak dan tambah
8
16 …Jawapan A
Soalan 13: Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan dahulu
1.97 + 1.91 = 3.88 Langkah 2: Selesaikan hasil tolak 6.63 – 3.88 = 2.75
…Jawapan D Soalan 14: Exam Tips: 1 juta = 1 000 000 Langkah 1: Tukarkan 3 997 405 kepada bentuk perpuluhan 3 997 405 ÷ 1 000 000 = 3.997405 juta Langkah 2: Kira hasil tolak
3.997405 juta – 2.16 juta = 1.837405 juta Langkah 3: Bundarkan kepada ratus ribu terdekat = 1.80 juta
…Jawapan A
Soalan 15: Langkah 1: Cari hasil tolak 7 jam 15 minit – 2 jam 2 minit
5 jam 13 minit …Jawapan A
Soalan 16: Exam Tips: 1 m = 100 cm Langkah 1: Tukarkan 7 m kepada cm
7 × 100 = 700 cm
Langkah 2: Pindahkan 7 m kesebelah dan selesaikan 420 cm ÷ 700 cm = 0.6 cm
Langkah 3: Pindahkan 10 kesebelah dan selesaikan 0.6 × 10 = 6
…Jawapan C Soalan 17: Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi RM 87.20 ÷ 2 = RM 43.60
…Jawapan A Soalan 18: Langkah 1: Selesaikan hasil bahagi
510 mℓ ÷ 5 = 102 mℓ
…Jawapan C
Soalan 19:
Exam Tips: 1 ℓ = 1 000 mℓ
Langkah 1: Tukarkan ℓ kepada mℓ 0.2 ℓ × 1 000 = 200 mℓ
8
1 ℓ × 1 000 = 125 mℓ
4 ℓ 60 mℓ × 1 000 = 4 060 mℓ Langkah 2: Cari purata
543 mℓ + 200 mℓ + 125 mℓ + 4 060 mℓ = 1 232mℓ 4
…Jawapan D
Soalan 20: Langkah 1: Cari jumlah durian yang disediakan 432 + 449 + 310 = 1 191biji Langkah 2: Cari bilangan durian yang dijual hari ahad
60% × 310 = 186 biji
Langkah 3: Cari jumlah durian yang dijual 361 + 388 + 186 = 935 biji Langkah 4: Cari jumlah durian yang tidak dijual 1 191biji – 935 biji = 256 biji
…Jawapan B Soalan 21: Langkah 1: Cari bilangan biskut vanilla 1 338 + 16 799 = 18 137 Langkah 2: Cari jumlah biskut 12 868 + 16 799 + 18137 = 4 7804
…Jawapan D
Soalan 22: Exam Tips: 1 kg = 1 000 g Langkah 1: Tukarkan 21 kg kepada g 21 × 1 000 = 21 000 g Langkah 2: Cari hasil darab
7
15× 21 000 = 45 000 g
…Jawapan D Soalan 23: Langkah 1: Cari bilangan rambutan 64 – 8 = 56 biji Langkah 2: Cari bilangan mangga
2 × 56 = 112 biji
Langkah 3: Cari bilangan tembikai
8
3× 112 = 42 biji
…Jawapan B Soalan 24: Langkah 1: Cari wang belanja
5
3× 2 100 = RM1 260
Langkah 2: Cari baki gaji RM2 100 – RM1 260 = RM 840 Langkah 3: Cari jumlah simpanan
3
2× 840 = RM 560
…Jawapan A
33 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 25: Langkah 1: Cari bilangan bola dari kotak Q
40% × 545 = 218 biji
Langkah 2: Cari bilangan bola dari kotak P 479 – 218 = 261 biji Langkah 2: Cari peratusan bola dari kotak P
348
261× 100% = 75%
…Jawapan C
Soalan 26: Langkah 1: Cari bilangan tomato
8 × 84 = 672 biji
Langkah 2: Cari bilangan baki tomato 50% × 672 = 336 biji …Jawapan D
Soalan 27: Langkah 1: Cari jumlah perbelanjaan bulan September
RM 191 + RM 256 = RM 447
Langkah 2: Cari jumlah perbelanjaan bulan Oktober RM 447 – RM 24 = RM 423
Langkah 2: Cari jumlah perbelanjaan dalam tiga bulan RM 191 + RM 447 + RM 423 = RM 1 061 …Jawapan D
Soalan 28: Exam Tips: 1 jam = 60 minit Langkah 1: Tukarkan kepada jam dan minit
21
4 × 60 = 2 jam 15 minit
Langkah 2: Cari waktu dia bertolak 8 jam 40 minit 10 jam 50 minit + 2 jam 10minit + 2 jam 15 minit
10 jam 50 minit 13 jam 05 minit …Jawapan A
Soalan 29: Exam Tips: 1 km = 1000 m Langkah 1:
…Jawapan C
Soalan 30: Langkah 1: Cari umur kakak Arami
1 tahun 1 bulan
+ 6 tahun 10 bulan 7 tahun 11 bulan
…Jawapan A Soalan 31:
Exam Tips: 1 ℓ = 1 000 mℓ Langkah 1: Cari beza isi padu air
7 ℓ 1 080 mℓ
– 4 ℓ 300 mℓ
3 ℓ 780 mℓ …Jawapan B
Soalan 32: Langkah 1: Cari isi padu tangki 96 × 9 = 864 m3
Langkah 2: Cari isi padu air dalam tangki
6
1× 864 = 144 m3
…Jawapan A Soalan 33: Langkah 1: Cari jumlah skor 3.88 + 3.11 + 3.72 = 10.71 Langkah 2: Cari purata skor 10.71 ÷ 3 = 3.57
…Jawapan A Soalan 34: Langkah 1: Cari bilangan jam bulan Mei 20% × 60 = 12 60 + 12 = 72 Langkah 2: Cari jumlah jam dijual 50 + 40 + 60 + 20 + 72 = 242
…Jawapan D Soalan 35: Langkah 1: Cari jumlah pelajar 390 × 5 = 1 950 Langkah 2: Cari bilangan pelajar sekolah P 1 950 – 150 – 450 – 150 – 750 = 450
…Jawapan B Soalan 36: Langkah 1: Cari panjang XY
4
3× 8 = 6 cm
Langkah 2: Kira jumlah perimeter WX + XY +YP +PZ + ZW = 8 + 6 + 6 + 6 + 6 = 32 CM
…Jawapan B Soalan 37: Langkah 1: Cari luas segi empat tepat
4 × 36 = 144 cm2 Langkah 2: Cari nilai k
144 ÷ 12 = 12 cm …Jawapan C Soalan 38: Langkah 1: Cari isipadu A
5 × 5 × 9 = 225 cm3
Langkah 2: Cari isipadu C 5 × 5 × 5 = 125 cm3
Langkah 3: Cari isipadu B 600 – 225 – 125 = 250 cm3
Langkah 4: Cari tinggi B 250 ÷ ( 5 × 5) = 10 cm
…Jawapan C
Soalan 39: Langkah 1: Kira luas segi tiga 6cm2
Langkah 2:
…Jawapan B
Soalan 40: Langkah 1: Kira perimeter segi empat sama C 3 + 3 + 3 + 3 = 12cm
34 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Langkah 2:
…Jawapan D
PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1: Katakunci: Nilai tempat 6
14 786 = sa Soalan 2: Langkah 1: Kira kawasan berlorek
= 3 Langkah 2: Kira jumlah kawasan
= 5 Langkah 3: Tuliskan pecahan kawasan berlorek
= 5
3
≈ Tiga per lima Soalan 3: Langkah 1: Bundarkan kepada per sepuluh terdekat = 899.6 cm Soalan 4: Langkah 1: Kira jumlah kubus = 11 Soalan 5: Katakunci: Mode 65 Soalan 6:
Langkah 1: Kira hasil bahagi 50 796 ÷ 51 = 996 Soalan 7: Langkah 1: Cari hasil tambah
3 + 3
5
7 = 6
5
7
Soalan 8: Katakunci: Nilai digit 6 dan 8 6 = 6.00 8 = 0.80 Langkah 1: Cari hasil tolak 6.00 - 0.80 5.20 Soalan 9: Langkah 1: Cari hasil darab
930 mℓ × 3
2790 mℓ Soalan 10: Exam Tips: RM 1 = 100 sen 631 ÷ 100 = RM 6.31 Langkah 1: Cari hasil tolak
RM 54.00 - RM 6.31 RM 47.69 Soalan 11: Exam Tips: 1 dekad = 10 tahun 7 dekad = 70 tahun
Langkah 1: Cari hasil tolak 70 tahun
- 46 tahun 24 tahun = 2 dekad 4 tahun Soalan 12: Exam Tips: 1 m = 100 cm 7 m 80 cm = 780 cm Langkah 1: Cari hasil bahagi
260
000
18
18
6
7803
Soalan 13: Katakunci: Julat skor Maksima = 15.2 Minima = 1.1 Langkah 1: Cari hasil tolak 15.2 - 1.1 14.1 Soalan 14: Langkah 1: Selesaikan dalam kurungan 253 + 761 1014 Langkah 2: Cari hasil bahagi 1014 ÷ 6 = 169 Soalan 15: Langkah 1: Cari perimeter 12 + 8 + 11 + 8 + 11 + 8 + 11 = 69 m Soalan 16:
Exam Tips: 1 ℓ = 1 000 mℓ
7 ℓ 500 mℓ = 7 500 mℓ Langkah 1: Cari hasil bahagi
75
500.
500.
700
7500100
Jawapan = 75 kali Soalan 17: Langkah 1: Kira jumlah keuntungan 30% × RM 3 480 = RM 1 044 Langkah 2: Kira hasil tambah RM 1 044 + RM 3 480 = RM 4 524 Soalan 18: Langkah 1: Kira kos 2 bola keranjang 2 × RM 22.60 = RM 45.20 Langkah 2: Kira kos 2 bola keranjang 2 × RM 35.80 = RM 71.60 Langkah 3: Kira hasil tambah RM 45.20 + RM 71.60 = RM 116.80
35 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan 19: Exam Tips: 1 hari = 24 jam Selasa Sabtu = 4 hari 1830jam 1830jam
Langkah 1: Kira hasil tolak 2130 jam
- 1830 jam 0300 jam Langkah 2: Kira hasil tambah 4 hari + 3 jam = 4 hari 3 jam Soalan 20: Langkah 1: Kira jumlah bola 55 + 54 + 33 + 34 = 176 Langkah 2: Kira purata 176 ÷ 4 = 44 biji
SKEMA JAWAPAN EDISI KHAS 1 2014 PAPER 1 /KERTAS 1 1 B 2 D 3 B 4 B 5 A 6 A 7 C 8 D 9 B 10 A 11 B 12 D 13 A 14 B 15 D 16 C 17 C 18 B 19 B 20 B 21 A 22 A 23 B 24 A 25 B 26 B 27 C 28 C 29 D 30 A 31 C 32 D 33 C 34 C 35 A 36 C 37 B 38 C 39 D 40 A Soalan1: Katakunci: Cari nombor yang paling kecil 9100691 … B Soalan2: Katakunci: Gunakan teknik lattice 5635 …. D Soalan3: Langkah1: Kira jumlah luas kawasan keseluruhan Langkah2: Kira jumlah kawasan berlorek Langkah3: Jumlah kawasan berlorek÷ jumlah luas kawasan 18÷50 =0.36 Langkah4: peratus = hasil x 100% peratus = 0.36 x 100% = 36% …. B Soalan4: Examtips: Segi empat sama mempunyai nilai sisi yang sama Katakunci: Cari kotak yang mempunyai nilai sisi yang sama kotak W dan Y . . . B Soalan5: Examtips : Piramid punyai 5 bucu Katakunci : Cari pyramid berdasarkan ciri-ciri pyramid
. . . . Jawapan A Soalan6: Katakunci: Tolak waktu yang dipaparkan dengan 5 minit 7jam 5 minit – 5minit = 7 jam …. A Soalan7: Examtips: 1l = 1000 ml Katakunci: cari nilai yang betul dengan menukarkan nilai kedalam liter (l) . . . C
Soalan8: Langkah1: Selesaikan
3 + 11
3 = 4
1
3 …Jawapan D
Soalan9: Langkah 1: Gunakan sistem pembahagian 31.428/4 = 7.857 langkah 2: Bundar 2 tempat perpuluhan 7.86 . . . B
Soalan10: Katakunci: BODMAS Langkah1: Selesaikan pendaraban sebelah kiri 446 x 11 =4906 Langkah2: Selesaikan pendaraban sebelah kanan 232 x 17 = 3944 Langkah3: penolakan hasil darab sebelah kiri dan hasil darab sebelah kanan. 4906 – 3944 = 9033 . . . . A Soalan11: Katakunci: Selesaikan operasi 9.000 – 4.835 = 4.165 4.165 + 1.58 = 5.745…Jawapan B Soalan12: Katakunci : Kira jumlah yang paling besar A =RM 2892 B=RM3211.80 C=RM5043 D=RM8796.90 Jawapan . . . . D Soalan13: KataKunci: Tukar nilai kedalam kilogram 4.87+6.17+7.2 = 17.87kg . . . A Soalan14: Katakunci : Tukar semua kedalam bentuk perpuluhan dan cari nilai paling hampir dengan 6 A = 6.25 B = 5.83 C = 7.25 D = 6.75 Jawapan . . . . B Soalan15: Exam tips : purata = jumlah / bilangan Katakunci: untuk cari purata cari jumlah kesuluruhan. purata = 262 / 5 =52.4….D Soalan16: Katakunci : Cari beza antara setiap garisan Langkah 1: cari beza antara garisan 11.38 – 5.52 = 5.86 Langkah2: Cari nilai kedudukan X Y Z X = 11.38 + 5.86 =17.24 Y = 17.24 + 5.86 = 23.1 Z = 23.1 +5.86 = 28.96 Langkah3: Cari jumlah X Y Z 17.24 +23.1 +28.96 = 69.3 . . . C Soalan17: Langkah1: Cari harga peti sejuk harga sebenar = 100% - 20% = 80% harga peti sejuk = (80/100) x 1980 = RM 1584 Langkah2: Cari harga televisyen dengan penolakan harga tv = 2652 -1584 = RM 1068 Langkah3: Cari harga diskaun tv harga diskaun = 1780 -1068 = 712 (712/1780) X 100% = 40 % . . . C Soalan18: Langkah1: Cari bola yang diambil dari kotak Q (25/100) x 380 =95 Langkah2: Cari bola dalam kotak p 311-95 = 216 Langkah3: Cari peratus bola yang diambil (216/360)x100% =60% …. B Soalan19: Langkah1: Cariguli yang diberikan kepada bahir 474 x (1/2) = 237
36 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Langkah2 : Cari jumlah guli yang diberikan kepada chi hau 474-237 = 237 (2/3) x 237 =158 Langkah3: Cari jumlah guli yang tinggal 237 – 158 =79 . . . B Soalan20: Langkah1: Cari jumlah mangga 43 – 7 = 36 Langkah2: Cari jumlah manggis 36 x 2 = 72 langkah3: Cari jumlah oren (1/4) x 72 = 18 . . . B Soalan21: Langkah1: Cari jumlah barang yang dibeli 3 buku x RM 6 = RM18 6 calculator x RM 49.30 = RM 258.80 6 pen x RM 2.60 = RM 15.60 jumlah = 18 + 15.60 + 258.80 = RM 329.40 Langkah2: Cari harga dibayar (50/100) x 6 = 3 329.40 + 3 = 332.40 . . . A Soalan22: Langkah1: Cari jumlah bola unggu (1/2) x 900 = 450 Langkah2: Cari jumlah bola kuning 450 – 153 = 297 Langkah3: Cari peratus (297/900) X 100% = 33% . . . A Soalan23: Exam tips : purata = (jumlah / bilangan) Langkah1: Cari panjang riben Q 60 + 21 = 81 Langkah2: Cari panjang riben S 87 – 7 = 80 Langkah 3: cari jumlah panjang riben dan cari purata jumlah = 80 + 81 +60 + 87 = 308 purata = (308/4) = 77 . . . B Soalan24: Katakunci: tambah 5 hari . 1 hari = 24 jam …JAwapan A Soalan25: exam tips: march = 31 hari langkah1: kira jumlah Tahawi berlari setiap hari (2/3) X 6.3 = 4.2 km Langkah2: Kira jumlah lari dalam bulan mac 4.2 x 3 = 130.2 km . . . B Soalan26: Langkah1: cari gaji bulan febuari (13/100)x1800 =234 1800 + 234 = 2034 Langkah2: Cari jumlah gaji 2034 +1800 = 3834 . . . B Soalan27: Katakunci: Tambah nilai yang telah digunakan dan jumlah yang tinggal 2.1 kg + 0.4kg = 2.5 kg … C Soalan28: Langkah1: tukar nilai kepada liter langkah2: Cari jumlah air yang dituang 0.3 x 5 =1.5 L Langkah3: Cari baki air 7.74 – 1.5 = 6.24 l . . . C
Soalan29: Langkah1: tukar kepada liter dan bentuk perpuluhan Langkah2: Cari jumlah yang diperlukan dengan bahagi 4.2 / 0.2 = 21cups . . . D Soalan30: Katakunci : selesaikan masalah 43 = (138 + x) / 4 …Jawapan A Soalan31: Katakunci: cari jumlah jualan setiap bulan dan tambah utk jualan keseluruhan Julai = 30 x 2 = 60 Ogos = 30 x 3 = 90 Sept = 30 oktober = 30 x 4 = 120 jumlah = 120 + 30 +90 +60 = 300 . . . C Soalan32: Katakunci : Cari hasil darab 17053 X 43 5115 9 68212 =733279 . . . D Soalan33: Exam Tips: sebulan = 30 hari Katakunci: Anggaran jualan Langkah 1: Kira Jumlah jualan min dan max
LL 10503035 : minimum
LL 12003040 : maximum
Langkah 2: Pilih jawapan diantara nilai min dan max 1050L<1183L<1200L …Jawapan C Soalan34: Kata kunci : analisa setiap jawapan …Jawapan C Soalan35: Langkah1:Kira jumlah gula-gula 90+200+170+60 = 520 Langkah2: Kira jumlah perisa papaya (30/100) x 520 = 156 Langkah3: Kira jumlah perisa mango 520 -156 = 364 (5/7) x364 = 260 Langkah4: Kira gula perisa epal 520-156-260 =104 Beza jumlah gula-gula perisa papaya dan epal = 156 – 104 = 52 . . . A Soalan36: Langkah1: Kira isipadu B Isipadu b = 14 x 11 x6 = 924 Langkah2: kira isipadu A isipadu A = 924 x 8 = 7392 Langkah3: kira isipadu C (5/6)x 924 = 770 jumlah isipadu A+B+C = 9086 . . C Soalan37: Examtips: area segi tiga = (1/2) x b x h Langkah1: Kira Q T (3/5) x 10 = 6 Langkah2: Kira area segi tiga (1/2)x6x10 = 30 . . . B
37 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan38: Langkah1: Cari jumlah gula satu paket 16.80 – 2.80 = 14.00 14.00 /10 = RM 1.40 sepaket Langkah2: Cari jumlah sepaket kopi 1.40 x 3 = 4.20 4.20 + 6 = 10.20 jumlah harga kopi = 97.50-10.20=87.30 harga sepake kopi = 87.30 / 9 =RM 9.70 sepaket …. C Soalan39: Langkah1: Cari jumlah pelajar lelaki =(1/2) x 180 =90 Langkah2: Cari jumlah P Q S P Q R = 55 Jumlah pelajar lelaki R = 90 – 55 = 35… D Soalan40: Katakunci:kira perimeter Q 5 + 5 + 5+ 5 = 20 A
=20
PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1 : Kata kunci : nilai digit 4 (tengok kedudukan 4) 4 berada kedudukan ribu Nilai digit 4 = 4000 Soalan2: Langkah 1: Kira jumlah semua segi tiga Langkah2: Kira jumlah segi tiga yang berlorek Pecahan bahagian berlorek = 5/7 Soalan3: Katakunci: Nyatakan jawapan dalam perkataan enam empat puluh enam pada waktu petang Soalan4: Exam Tips: Perimeter ialah jumlah sisi luar gambar rajah Katakunci: Kira jumlah sisi luar kawasan berlorek 1+1+1+1+1+1+1+1 = 8cm Soalan5: Katakunci: Nombor sama yang berulang dalam data Mode = 81 Soalan6: Katakunci : Selesaikan menggunakan penolakan
13 287 − 6 006 =7 281 Soalan7: Katakunci: Selesaikan menggunakan pembahagiaan 0.578 ÷ 2 =0.289 Soalan8: Exam tips:1km=1000m Langkah1: Tukarkan jarak m ke dalam km(bahagi 1000) Langkah2: Gunakan sistem penolakan 30.43 km – 0.849 km =29.581 km Soalan9: Langkah1: Darab nilai 0.08 dengan 100 Langkah2: bentuk pecahan = nilai darab/100 8/100
Soalan10: Examtips: 1liter =1000ml Langkah1: Selesaikan proses pembahagian 5.6 ÷ 10 = 0.56 liter Langkah2: Tukar hasil dari liter ke milliliter (bahagi 1000) = 560 ml Soalan11: Exam tips: RM1=100sen Langkah1: Tukar jumlah sen ke dalam RM(bahagi 100) Langkah2: Gunakan proses penambahan RM94 + RM6.80 +RM0. 53 = RM101.33 Soalan12: Katakunci: BODMAS Langkah1: Selesaikan pembahagian di sebelah kanan 952 ÷ 28 = 34 Langkah2: Selesaikan dengan penolakan 616-34=582 Soalan13: Katakunci: Nilai paling besar – nilai paling kecil 12-2 = 10 Soalan14: Exam tips: volume = length x width x height Langkah1: susun nilai mengikut formula dan selesaikan sebelah kanan dahulu Volume = (11+p) x (9) x(10) 1980 =(11+p) x (90) Langkah2: bahagikan 90 dengan jumlah isipadu kuboid 1980÷90=(11+p) 22 = 11 + p Langkah 3 : p = hasil bahagi tolak dengan 11 P = 22-11 = 11 Soalan15:
Examtips : Purata = bilangan
Jumlah
Langkah1: Cari jumlah hasil tambah jualan Hasil = 53 +72+97=222 Langkah2: cari purata menggunakan formula Purata = 222÷3 =74 Soalan16: Langkah1 = Cari peratus duit syiling Malaysia 100 – 25 = 75 Langkah 2: Tukarkan kepada 75% kepada perpuluhan Langkah3: darabkan nombor perpuluhan dengan jumlah nilai syiling 0.75 x 560 = 420 Soalan17: Langkah1: Tolakan jumlah guli dengan 40 160 -40 = 120 Langkah2: Bahagi jumlah guli yang tinggal dengan 2 120 + 2 = 60 Langkah 3: Tambah hasil bahagi dengan 40 Jumlah guli hisyam = 60 +40 =100 Soalan18: Examtips: 1 jam = 60 minit Langkah1: Tukarkan daripada jam kepada minit ½ jam = 30 minit Langkah2: Tambah dua nilai masa Jumlah masa = 30 +23 = 53 minit Langkah3 : tambah waktu mula membuat kerja 6.05 + 53 = 6.58 pm
38 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan19: Langkah1: Tukar semua nilai kepada perpuluhan Langkah2: Tambah hasil biskut yang telah dimakan Jumlah biskut yang telah dimakan =1.25 + 0.8 = 2.05 kg Langkah3: Tolak jumlah dibeli dan dimakan 9.75-2.05 = 7.7kg Soalan20: Katakunci: Darab harga satu kilo dengan jumlah dalam kilogram yang diberi 8.3 x 2.8 = RM 23.24
SKEMA JAWAPAN EDISI KHAS 2 2014 PAPER 1 /KERTAS 1 1 D 2 B 3 C 4 B 5 D 6 A 7 D 8 A 9 B 10 A 11 B 12 B 13 A 14 B 15 B 16 C 17 C 18 C 19 C 20 B 21 C 22 A 23 A 24 D 25 A 26 C 27 B 28 B 29 C 30 D 31 A 32 B 33 B 34 B 35 A 36 D 37 A 38 A 39 D 40 D Soalan 1: Katakunci: Cari nombor yang paling besar 3529308 …Jawapan D Soalan2: Katakunci: Kesan dua nombor digit yang dikehendaki Langkah 1: Selesaikan menggunakan pendaraban 200 x 6 = 1200 . . . Jawapan B Soalan3: Langkah 1: Kira jumlah luas kawasan keseluruhan Kawasan keseluruhan = 20 Langkah 2: Kira jumlah kawasan berlorek
kawasan berlorek = 3
Langkah 3: Cari hasil bahagi 3÷20 =0.15
Langkah 4: peratus = hasil x 100% peratus = 0.15 x 100% =15% ….Jawapan C Soalan4: Examtips : Segi tiga sama sisi punyai sisi sama panjang Katakunci: Kesan segi tiga punyai sisi sama panjang
. . .Jawapan B Soalan5: Examtips : Piramid punyai 5 bucu Katakunci : Cari pyramid berdasarkan ciri-ciri pyramid
. . . . Jawapan D
Soalan6: Katakunci: Tolak waktu yang dipaparkan dengan 10 minit 10jam 0 minit – 10minit = 9 jam 50 minit …. A Soalan7: Examtips: 1l = 1000 ml Katakunci: cari nilai yang betul dengan menukarkan nilai kedalam liter (l) . . .Jawapan D Soalan8: Langkah1: Selesaikan
3 + 41
3 = 7
1
3 …Jawapan A
Soalan9: Langkah1: Selesaikan hasil bahagi 25.434 ÷ 2 = 12.717 Langkah2: Bundarkan ke dua tempat perpuluhan 12.717 = 12.72…Jawapan B Soalan10: Katakunci: BODMAS Langkah1: Selesaikan pendaraban sebelah kiri 732x 17 =12444 Langkah2:Selesaikan pendaraban sebelah kanan 379 x 9 = 3411 Langkah3: Dapat jawapan dengan penolakan hasil darab sebelah kiri dan hasil darab sebelah kanan. 962 . . . . Jawapan A Soalan11: Katakunci: Selesaikan operasi disebelah kiri dahulu 1.035+5.05 =4.015 6 + 4.015 = 10.015 . . .Jawapan B Soalan12: Katakunci : Kira jumlah yang paling besar A =RM 231 B=RM10018.70 C=RM3924.50 D=RM1179.90
Jawapan. . . . B Soalan13: Examtips : 1kg =1000g KataKunci: Tukar nilai kedalam gram 1720g + 1200 g + 2 390 g = 5310 g . . . A Soalan14: Katakunci : Tukar semua kedalam bentuk perpuluhan dan cari nilai paling hampir dengan 6 A = 7.5 B = 5.875 C = 7.25 D = 6.2 ... B Soalan15: Exam tips : purata = jumlah / bilangan Katakunci: untuk cari purata cari jumlah kesuluruhan. purata = 264 / 5 =52.8 . . .B Soalan16: Katakunci : Cari beza antara setiap garisan Langkah 1: Guna penolakan untuk cari beza antara garisan 45.18-38.66= 6.52 Langkah2: Cari nilai kedudukan X Y Z X = 12.58 +6.52 =19.1 Y = 19.1+6.52 = 25.62 Z = 25.62 +6.52 = 32.14 Langkah3: Cari jumlah X Y Z 19.1 + 25.62 + 32.14 = 76.86 . . . C Soalan17: Langkah1: Cari harga peti sejuk harga peti sejuk = (50/100) x 1130 = RM 565 Langkah2: Cari harga televisyen dengan penolakan harga tv =RM1636-RM565 = RM 1071 Langkah3: Cari harga diskaun tv harga diskaun = 1530-1071 = 459 (459/1530) X 100% = 34 % . . . C Soalan18: Langkah1: Cari bola yang diambil dari kotak Q (90/100) x 350 =315
39 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Langkah2: Cari bola dalam kotak p 575-315 = 260 Langkah3: Cari peratus bola yang diambil (260/325)x100% =80% …. C Soalan19: Langkah1: Cari jumlah guli yang diberikan kepada bahar 945x (1/3) =315 Langkah2:Cari jumlah guli yang diberikan kepada Asyur 945-315 = 630 (1/3) x630 =210 Langkah3: Cari jumlah guli yang tinggal 945-315-210 =420 . . .C Soalan20: Langkah1: Cari jumlah betik 52 -12 = 40 Langkah2: Cari jumlah manggis 40 x 4 =160 langkah3: Cari jumlah durian (3/4) x 160 = 120 . . . B Soalan21: Langkah1: Cari jumlah barang yang dibeli buku x RM 12 = RM12 3 calculator x RM 34.20 = RM 102.60 pen x RM 2.60 = RM 2.60 jumlah = 12 + 102.60 +2.60 = RM 117.20 Langkah2: Cari harga dibayar (25/100) x12 = 3 117.20 + 3 = 120.20 . . .C Soalan22: Langkah1: Cari jumlah bola hijau (2/9) x 900 =200 Langkah2: Cari jumlah bola coklat 900-205-200 = 495 Langkah3: Cari peratus (495/900) X 100% =55% . . . A Soalan23: Exam tips : purata = (jumlah / bilangan) Langkah1: Cari panjang riben Q 72 + 7 = 79 Langkah2: Cari panjang riben S 52-19 =33 Langkah 3: cari jumlah panjang riben dan cari purata jumlah = 72 + 79 + 52 +33 = 236 purata = (236/4) = 59 . . .A Soalan24: Katakunci: tambah 7 hari . 1 hari = 24 jam … Jawapan D Soalan25: examtips: oktober = 31 hari langkah1: kira jumlah Tahawi berlari setiap hari (3/4) X7.4 = 5.55 km Langkah2: Kira jumlah lari dalam bulan mac 5.55 x 31 = 172.05 km . . . A Soalan26: Langkah1: cari gaji bulan disember (3/100)x3300 =99 3300 + 99 =3399 Langkah2: Cari jumlah gaji 3399 +3300 =6699 . . . C Soalan27: Katakunci: Tambah nilai yang telah digunakan dan jumlah yang tinggal 2.3 kg + 2.2kg = 4.5 kg … B
Soalan28: Langkah1: tukar nilai kepada mililiter langkah2: Cari jumlah air yang dituang 250 x 19 =4750ml Langkah3: Cari baki air 7970 – 4750 = 3220m l . . . B Soalan29: Langkah1: Tukar kepada mililiter dan bentuk perpuluhan Langkah2: Cari jumlah yang diperlukan dengan bahagi 1500 /75 = 20cups . . . C Soalan30: Katakunci : selesaikan masalah 47 × 4 = 188
188 – 152 = 36…Jawapan D Soalan31: Katakunci: cari jumlah jualan setiap bulan dan tambah utk jualan keseluruhan Feb = 20 x 4 = 80 Mac = 20 x 3 = 60 April = 20 May =20 x 2 = 40 jumlah = 80 + 60 +20 +40 = 200 . . .A Soalan32: Katakunci : Cari hasil darab
211 148 × 25 =553700...B
Soalan33: Exam Tips: sebulan = 30 hari Katakunci: Anggaran jualan Langkah 1: Kira Jumlah jualan min dan max
LL 7503025 : minimum
LL 13503045 : maximum
Langkah 2: Pilih jawapan diantara nilai min dan max 750L<913L<1350L …Jawapan B Soalan34: Kata kunci : analisa setiap jawapan Jawapan … B Soalan35: Langkah1: Kira jumlah gula-gula 70 + 180 +180 +80 = 510 Langkah2: Kira jumlah perisa oren (50/100) x 510 = 255 Langkah3: Kira jumlah perisa mango (1/5) x255 =51 Langkah4: Kira gula perisa papaya 255-51 = 204 Beza jumlah gula-gula perisa papaya dan epal = 255-204 = 51 . . . A Soalan36: Langkah1: Kira isipadu B Isipadu B = 10 x 10 x9 = 900 Langkah2: kira isipadu A isipadu A = 900 x 3 = 2700 Langkah3: kira isipadu C (7/10)x 900 = 630 jumlah isipadu A+B+C = 4230 . .D Soalan37: Exam tips: luas segi tiga = (1/2) x b x h Langkah1: Kira Q T (2/3) x 6 = 4 Langkah2: Kira area segi tiga (1/2)x6x4 = 12 . . . A
40 40/1 2014 Maths Catch Network © www.maths-catch.com [Lihat halaman sebelah]
SULIT
USAHA +DOA+TAWAKAL
MATHS Catch
Soalan38: Langkah1: Cari jumlah gula satu paket 14.80 – 11.20 = 3.60 3.60 /2 = RM 1.80 sepaket Langkah2: Cari jumlah sepaket kopi 1.80 x 9 = 16.20 16.20 + 5.70 = 21.90 jumlah harga kopi = 57.90-21.90=36.00 harga sepaket kopi = 36 / 6 =RM 6 sepaket ….A Soalan39: Langkah1: Cari jumlah pelajar lelaki =(3/8) x 160 =60 160-60 =100 Langkah2: Cari jumlah P Q S P Q R = 65 Jumlah pelajar lelaki R = 100 – 65 = 35 . . .D Soalan40: Katakunci: kira perimeter D 4 + 4 +4 +4 =16 Maka, …Jawapan D
PAPER 2 / KERTAS 2 Soalan 1 : Kata kunci : tengok kedudukan 7 7 = ratus Soalan2: Langkah 1: Kira jumlah semua segi empat
= 8 Langkah2: Kira jumlah segi empat yang berlorek
= 7 Pecahan bahagian berlorek = 7/8 Soalan3: Katakunci: Nyatakan masa dalam sistem 12 jam = 3.30 a.m Soalan4: Exam Tips: Perimeter ialah jumlah sisi luar gambar rajah Katakunci: Kira jumlah sisi luar kawasan berlorek =1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1
= 14cm Soalan5: Katakunci: Nombor sama yang berulang dalam data Mode = 88 Soalan6: Katakunci : Selesaikan menggunakan penolakan
36 389 − 1 918 = 34 471 Soalan7: Katakunci: Selesaikan menggunakan pembahagiaan 0.312 ÷ 3 =0.104 Soalan8: Exam tips: 1km=1000m Langkah1: Tukarkan jarak m ke dalam km(bahagi 1000) Langkah2: Gunakan sistem penolakan 99.58 km – 0.650km = 98.93 km Soalan9: Langkah1: Darab nilai 0.4 dengan 100 Langkah2: bentuk pecahan = nilai darab/100 = 40/100 = 4/10 Soalan10: Examtips: 1liter =1000ml Langkah1: Tukar hasil dari liter ke milliliter (bahagi 1000) 1.06l = 1060ml
Langkah2: Selesaikan proses pembahagian 1060 ÷10 = 106 ml Soalan11: Exam tips: RM1=100sen Langkah1: Tukar jumlah sen ke dalam RM(bahagi 100) Langkah2: Gunakan proses penambahan RM49 + RM6.40 + RM0.41 = RM 55.81 Soalan12: Katakunci: BODMAS Langkah1:Selesaikan pembahagian di sebelah kanan 684 ÷19 = 36 Langkah2: Selesaikan dengan penolakan 711 – 36 = 675 Soalan13: Katakunci: Nilai paling besar – nilai paling kecil 8-2 = 6 Soalan14: Exam Tips: Perimeter ialah jumlah sisi luar gambar rajah Katakunci: Kira jumlah sisi luar 28 = 5 +5 +5 +5 + 2PQ PQ = 4 cm Soalan15:
Examtips : Purata = bilangan
Jumlah
Langkah1: Cari jumlah hasil tambah jualan Hasil = 12+75+33=120 Langkah2: cari purata menggunakan formula Purata = 120÷3 =40 Soalan16: Langkah 1: Cari peratus duit syiling luar 100 – 65 = 35 Langkah 2: Tukarkan kepada 35% kepada perpuluhan 35 ÷ 100 = 0.35 Langkah3: darabkan perpuluhan dengan jumlah nilai syiling 0.35 x 400 = 140 Soalan17: Langkah1: Tolakan jumlah guli dengan 120 180 -120 = 60 Langkah2: Bahagi jumlah guli yang tinggal dengan 2 60+ 2 = 30 Langkah 3: Tambah hasil bahagi dengan 120 Jumlah guli syukue = 120 + 30 =150 Soalan18: Examtips: 1 jam = 60 minit Langkah1: Tukarkan daripada jam kepada minit (5/6) jam = 50 minit Langkah2: Tambah dua nilai masa Jumlah masa =50 + 22 = 1 jam 12 minit Langkah3 : tambah waktu mula membuat kerja 4.10pm + 1jam12minit = 5.22 pm Soalan19: Langkah1: Tukar semua nilai kepada perpuluhan
7/8 kg = 0.875 Langkah2: Tukar kepada kilogram
125g = 0.125 kg Langkah3: Tambah hasil biskut yang telah dimakan
Jumlah biskut yang telah dimakan =0.4 + 0.125 = 0.525 kg
Langkah3: Tolak jumlah dibeli dan dimakan 0.875 – 0.525 = 0.35kg Soalan20: Katakunci : Gunakan sistem penambahan 654.60 +911.50 =RM 1566.10