4
Scenariusz lekcji Opracowanie merytoryczne: Katarzyna Chmielowska Strona 1 SCENARIUSZ LEKCJI DO FILMU „BULLYING - PRZEMOC RÓWIEŚNICZA W SZKOLE”

Scenariusz lekcji2. Prezentacja filmu ok. 15 minut Nauczyciel informuje uczniów, że w dalszej części zajęć obejrzą film „Bullying - przemoc rówieśnicza w szkole”. 3

  • Upload
    others

  • View
    5

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

  • Scenariusz lekcji Opracowanie merytoryczne: Katarzyna Chmielowska

    Strona !1

    SCENARIUSZ LEKCJI DO FILMU „BULLYING - PRZEMOC RÓWIEŚNICZA W SZKOLE”

  • CHARAKTERYSTYKA

    Odbiorcy

    Zajęcia adresowane są do uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz dla uczniów szkół średnich.

    Cel zajęć

    Celem zajęć jest: - podniesienie poziomu wiedzy na temat zjawiska przemocy rówieśniczej w świecie realnym oraz

    wirtualnym - zwiększenie świadomości na temat konsekwencji stosowania przemocy rówieśniczej psychicznej

    - z punktu widzenia sprawcy oraz z punktu widzenia ofiary - uświadomienie uczniom, że w sytuacji stosowania przemocy rówieśniczej nie można pozostawać

    obojętnym

    Czas trwania zajęć 45 minut

    Forma zajęć:

    • prezentacja filmu oraz komentarz eksperta • burza mózgów • praca indywidualna / w grupach • dyskusja moderowana przez nauczyciela

    Prowadzenie zajęć

    Zajęcia mogą odbywać się w ramach godziny wychowawczej. Scenariusz lekcji może być zrealizowany przez pedagoga szkolnego, wychowawcę bądź innego nauczyciela.

    Sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć:

    Integralną częścią zajęć jest projekcja filmu DVD, zatem niezbędne jest posiadanie odtwarzacza płyt DVD lub komputera wraz ze stacją DVD.

    Strona !2

  • PRZEBIEG ZAJĘĆ (45 MINUT)

    1. Wprowadzenie + dyskusja ok. 10 minut

    Nauczyciel informuje uczniów o temacie zajęć, następnie zadaje pytania uczniom: • Jakie zachowania uważacie za przemoc? Prowadzący zajęcia uważnie przysłuchuje się wypowiedziom i zapisuje je na tablicy. Następnie z pomocą klasy (lub prosi kolejno uczniów) zakreśla jednym kolorem zachowania, które dotyczą przemocy fizycznej, innym zaś te, które odnoszą się do przemocy psychicznej. Jeśli wsród wypowiedzi nie pojawiły się formy przemocy psychicznej, kieruje pracą klasy tak, by zostały wymienione takie zachowania jak: poniżanie, wyszydzanie, drwienie, szydzenie, ośmieszanie, stosowanie gróźb, wykluczenie z grupy, izolowanie, robienie z kogoś kozła ofiarnego itp. Następnie nauczyciel wyjaśnia, że nękanie psychiczne i emocjonalne jest nazywane powszechnie bullyingiem. Słowo bullying pochodzi od słowa bully - tyranizowanie, napastowanie. Jedną z odmian bullyingu jest tzw. cyberbullying - mający miejsce w Internecie.

    Definicja bullyingu: bullying - akt agresywnego, zamierzonego zachowania, które jest podejmowane w sposób powtarzalny, przez dłuższy czas, przez jednostkę lub grupę osób wobec ofiary, która nie jest w stanie się skutecznie bronić  (Olweus, 1993)

    2. Prezentacja filmu ok. 15 minut

    Nauczyciel informuje uczniów, że w dalszej części zajęć obejrzą film „Bullying - przemoc rówieśnicza w szkole”.

    3. Analiza filmu ok. 10 minut

    Nauczyciel prosi uczniów, aby podzielili się na grupki 4-osobowe i zastanowili się wspólnie, a następnie wypisali na kartce odpowiedzi na pytania: dlaczego dochodzi do aktów

    Strona !3

  • przemocy psychicznej? jakie są przyczyny? Co czuje osoba pokrzywdzona? Następnie prosi jedną osobę z każdej grupy o przeczytanie wypisanych informacji.

    4. Prezentacja komentarza eksperta ok. 6 minut Nauczyciel informuje uczniów, że w dalszej części zajęć obejrzą komentarz eksperta - psychoterapeuty.

    5. Podsumowanie ok. 4 minut

    Nauczyciel podsumowuje lekcję zwracając uwagę, że skutki przemocy fizycznej są widoczne na pierwszy rzut oka, przemocy psychicznej - nie zawsze i to stanowi często trudność w wykryciu ofiary takiego zachowania. Należy pamiętać o tym, że - nikt nie ma prawa krzywdzić, upokarzać drugiej osoby - każdy ma prawo być traktowany z szacunkiem i godnością - dorośli (rodzice, pedagodzy, nauczyciele) mają obowiązek chronić i pomóc osobom,

    narażonym lub też doświadczających przemocy psychicznej.

    Ważna jest też reakcja tzw. świadków przemocy. Osoby, które wiedzą o przemocy wobec innej osoby, a nie reagują, mogą stać się pośrednimi sprawcami - swoim zachowaniem bowiem dają przyzwolenie na przemoc. Dla sprawcy może stać się to zachętą do dalszych działań.

    Strona !4