11
temat: Jak wygląda bóbr? Przedszkole Scenariusz 1 Cele ogólne: ‒ zapoznanie z wyglądem bobra, ‒ kształtowanie wyobraźni, ‒ usprawnienie manualne dłoni, ‒ rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, ‒ wdrażanie do pracy w grupie i zespole, ‒ utrwalanie umiejętności rozróżniania prawej i lewej strony, ‒ rozwijanie spostrzegawczości, ‒ rozwijanie umiejętności liczenia, ‒ kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: ‒ rozpoznać cechy charakterystyczne wyglądu bobra, ‒ rozpoznać i wskazać bobra wśród innych zwierząt, ‒ uzupełnić hasła w krzyżówce, ‒ ułożyć wyraz z rozsypanki sylabowej, ‒ ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej, ‒ podjąć próbę samodzielnego narysowania bobra, ‒ znaleźć właściwą drogę przez labirynt. Miejsce: sala. Formy pracy: ‒ indywidualna, ‒ zespołowa. Metody pracy: ‒ opowiadanie, ‒ opis, ‒ pokaz, ‒ obserwacja, ‒ pogadanka (rozmowa). Wiek uczestników: 4 – 6 lat. Optymalna liczba uczestników: ‒ optymalna liczba uczestników: 5 – 15 uczniów, ‒ przy pracy grupowej: 2 – 4 uczniów w jednej grupie. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć za- dania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnienia bajki, po- rozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza. Materiały i środki dydaktyczne: ‒ karty pracy dla każdego ucznia, autor: Monika Czerkas

Scenariusz 1 Przedszkole - W słowach kilku o …wspolistnienie.eco.pl/wbw/prezentacja/scenariusze/bobr/...Przedszkole Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

Embed Size (px)

Citation preview

temat: Jak wygląda bóbr?

Przedszkole

Scenariusz 1

Cele ogólne: ‒ zapoznanie z wyglądem bobra, ‒ kształtowanie wyobraźni, ‒ usprawnienie manualne dłoni, ‒ rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, ‒ wdrażanie do pracy w grupie i zespole, ‒ utrwalanie umiejętności rozróżniania prawej i lewej strony, ‒ rozwijanie spostrzegawczości, ‒ rozwijanie umiejętności liczenia, ‒ kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania.

Cele operacyjne:Uczeń potrafi:

‒ rozpoznać cechy charakterystyczne wyglądu bobra, ‒ rozpoznać i wskazać bobra wśród innych zwierząt, ‒ uzupełnić hasła w krzyżówce, ‒ ułożyć wyraz z rozsypanki sylabowej, ‒ ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej, ‒ podjąć próbę samodzielnego narysowania bobra, ‒ znaleźć właściwą drogę przez labirynt.

Miejsce: sala.

Formy pracy: ‒ indywidualna, ‒ zespołowa.

Metody pracy: ‒ opowiadanie, ‒ opis, ‒ pokaz, ‒ obserwacja, ‒ pogadanka (rozmowa).

Wiek uczestników: 4 – 6 lat.

Optymalna liczba uczestników: ‒ optymalna liczba uczestników: 5 – 15 uczniów, ‒ przy pracy grupowej: 2 – 4 uczniów w jednej grupie.

Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć za-dania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnienia bajki, po-rozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza.

Materiały i środki dydaktyczne: ‒ karty pracy dla każdego ucznia,

autor: Monika Czerkas

PrzedszkolePakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

2 1. Jak wygląda bóbr?

‒ flamastry, markery, ‒ plansza ze zdjęciami (rysunkiem) bobra, ‒ arkusz szarego papieru.

Czynności przygotowawcze nauczyciela: Dla każdego dziecka należy przygotować karty pracy. Krzyżówka, w zależności od umiejętności dzieci, może być rozwiązywana samodzielnie lub rozwiązuje ją nauczyciel wspólnie z dziećmi – wtedy należy przygotować duży plakat z krzyżówką, np. na arkuszu szarego papieru.Do prac plastycznych potrzebne będą kredki, flamastry. Dzieci mogą również wypełniać kontury bobra plasteliną lub far-bami – wedle uznania nauczyciela. Na początku zajęć wykorzystana zostanie plansza z rysunkiem bobra, dołączona do pakietu. Dla nauczyciela należy przygotować jeden arkusz szarego papieru, na którym będzie rysował bobra.

Pytania do tekstu bajki: ‒ Dlaczego Kajtuś miał po przebudzeniu miał zły humor? ‒ Co chciał Kajtuś robić po powrocie z przedszkola? ‒ Gdzie miał wybrać się Kajtuś z tatą w sobotę? ‒ Jakie zwierzę zobaczył nad rzeką tata Kajtusia? ‒ Jaki ogon ma bóbr? ‒ Jak wyglądały zęby bobra?

Przebieg zajęć:

A. Faza wstępna zajęć:Wszystkie dzieci siadają w kręgu na dywanie. Nauczyciel informuje, że dziś poznają opowiadanie o chłopcu, który miał na imię Kajtuś. Bardzo chciał zobaczyć pewne zwierzątko, ale nie wiedział dokładnie, jak ono wygląda. Muszą uważnie słuchać bajki, aby zapamiętać jak najwięcej cech zwierzątka. Może ktoś już widział takie zwierzę?Nauczyciel czyta przedszkolakom bajkę o Kajtusiu. Następnie dzieci próbują odpowiedzieć na pytania związane z tre-ścią bajki.

Przedstawienie tekstu bajki: Jak bóbr buduje dom?Kajtuś był już dużym chłopcem. Potrafił sam umyć zęby i założyć buciki. Właściwie to potrafił już sam się ubrać i zejść na śniadanie.Ale tego dnia Kajtuś zupełnie nie miał ochoty wstawać i iść do przedszkola. Nie dlatego, że nie lubił przedszkola, wprost przeciwnie – uwielbiał swoje przedszkole i swoją panią! Lubił bawić się z kolegami, budować fortece z klocków i słuchać czytanych przez panią bajek. Ale dziś, po przebudzeniu zobaczył w oknie szare, deszczowe chmury. Był marzec i Kajtuś liczył, że wreszcie będzie słoneczny dzień, śnieg szybko stopnieje i będzie mógł wreszcie wyciągnąć z piwnicy swój rower. A tu ciągle szaro, mokro i ponuro… Śnieg zamienił się w ciemną chlapę, od której przemakają mu buciki. To stanowczo nie był wymarzony poranek! Kajtuś postanowił więc spędzić ten dzień w łóżku.I wtedy do pokoju wszedł tata.- Kajtusiu, wstałeś już?

- Nie… Dziś nie chcę iść do przedszkola. Będę sobie leżał…

- Kajtusiu, wiesz, że nie możesz zostać w domu sam. Mama i ja idziemy do pracy, a ty idziesz do przedszkola. Co się sta-ło? Przecież lubisz swoje przedszkole?

- Tak, ale… tato… myślałem, że popołudniu pójdziemy na rower… a tu ciągle jest brzydka pogoda i nie da się jeździć na rowerze.

- Och, Kajtusiu, przykro mi. Ale już niedługo będzie prawdziwa, słoneczna wiosna. Zobaczysz! A tymczasem ubierz się szybko i zejdź na śniadanie. Mama już przygotowała ci kakao.

Kajtuś wcale nie poczuł się lepiej po rozmowie z tatą. Czekał i czekał na wiosnę, a ona wcale nie chciała nadejść. Ow-szem, zrobiło się trochę cieplej, ale to tylko spowodowało tę okropną chlapę na ulicach. Kajtuś westchnął głęboko i z nie-

PrzedszkolePakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

31. Jak wygląda bóbr?

szczęśliwą miną zaczął wychodzić z łóżka.I właśnie w tym momencie coś sobie przypomniał! Dziś jest piątek, więc jutro, w sobotę, tata obiecał mu wycieczkę do lasu!!!- Hura! – zawołał głośno Kajtuś. – Wycieczka do lasu! Już nie mogę się doczekać. Na pewno zobaczę wiele wspaniałych rzeczy.

I Kajtuś szybko pobiegł do łazienki. Potem szybko założył ubranko, naszykowane wieczorem przez mamę i już był go-towy do śniadania. Po schodach zbiegł również szybko i prawie się wywrócił w kuchni. W ostatniej chwili jednak zła-pał równowagę.- Tato, tato, pamiętasz, co mi obiecałeś? Pójdziemy jutro do lasu na wycieczkę? Proszę, tato.

- Oczywiście Kajtusiu, przecież ci obiecałem. I wiesz co, wczoraj nad rzeką widziałem bobra. Jak będziemy mieli szczę-ście, to może znów go spotkamy.

Kajtuś z wrażenia zaniemówił. Jeszcze nigdy nie widział bobra. Nawet nie wiedział, jak taki bóbr wygląda. Ale bardzo, bardzo chciał spotkać bobra w lesie.- Tato, a na pewno ten bóbr tam będzie? Na pewno?

- Nie wiem Kajtusiu, czy uda nam się go zobaczyć. Wiosna dopiero się zaczyna i bobry zaczynają na dłużej wychodzić ze swoich domków. Pójdziemy do lasu wcześnie rano, to może uda nam się spotkać bobrzą rodzinę.

- Całą rodzinę? Ojej, to musi być fascynujące. Tato, a jak bóbr wygląda?

- Kajtusiu, nie mogę teraz dokładnie opisać ci jego wyglądu. Jest już bardzo późno i musimy wychodzić. Pośpiesz się, bo się spóźnimy.

Kajtuś już miał zrobić smutną minę, a może nawet się obrazić, gdy przypomniała mu się jego pani z przedszkola – pani Halinka. Tak, ona na pewno będzie wiedziała, jak wygląda bóbr. Pani Halinka wie wszystko i ma wspaniałą książkę o zwierzętach. Na pewno opowie mu o bobrze i pokaże zdjęcia w swojej książce. Żeby tylko miała dzisiaj chwilę czasu! Musi szybko iść do przedszkola, żeby natychmiast porozmawiać z panią Halinką! Błyskawicznie wypił kakao i już wkła-dał buty.- Powoli, Kajtusiu, zapomniałeś o szaliku. Rano jest jeszcze chłodno – powiedziała mama ze śmiechem. – Gdzie tak się śpieszysz?

- Mamusiu, muszę koniecznie porozmawiać z panią Halinką. Ona opowie mi o bobrze!

- Na pewno, Kajtusiu. A teraz wychodzimy - odpowiedziała mama.

I Kajtuś z mamą poszli do przedszkola. Kajtusiowi nie przeszkadzała już chlapa, nie zwracał uwagi na zimny wiatr i z uśmie-chem maszerował ulicami swojego miasteczka. Mama również się uśmiechała. Może też cieszyła się na myśl o wycieczce do lasu i spotkaniu bobra? Ciekawe, czy mama wie, jak wygląda bóbr?Tak rozmyślając, Kajtuś dotarł do przedszkola. Dzieci powoli zaczynały się schodzić. Kuba z Szymonem bawili się na dy-wanie klockami, a Kasia i Agatka gotowały obiad dla swoich lalek. Pani Halinka siedziała przy stoliku z Kacprem, Ma-rysią i Asią i wspólnie coś rysowali. Kajtuś lubił te poranne zabawy. Właśnie wtedy pani Halinka miała czas na rozmo-wy z przedszkolakami i opowiadała im ciekawe historie.- Dzień dobry! – już od progu zawołał wesoło Kajtuś. – Pani Halinko, czy pani wie, jak wygląda bóbr?

- Dzień dobry Kajtusiu – ze śmiechem odpowiedziała pani Halinka. – Widzę, że masz dziś dobry humor. Interesuje cię bóbr?

- Tak, bo tata mi obiecał wycieczkę do lasu w sobotę, czyli już jutro. I w tym lesie, nad rzeką mieszkają bobry, tak powie-dział tata. I ja właśnie będę je oglądał, ale nie wiem, jak je poznam, bo nigdy jeszcze nie widziałem bobra.

- Hm… myślę, że możemy zajrzeć do mojej książki o zwierzętach, może tam znajdziemy jakieś zdjęcie bobra.

Gdy pani Halinka przyniosła encyklopedię zwierząt, nie tylko Kajtuś czekał już na dywanie. Wszystkie dzieci dołączyły do niego i teraz z zainteresowaniem czekały, aż pani Halinka otworzy książkę na odpowiedniej stronie.- O…! – zawołały dzieci, gdy zobaczyły fotografię bobra.

Było to niezwykłe zwierzę. Miało gęste i lśniące futerko. Kajtuś dostrzegł także ogon – wyglądał jak rozpłaszczony i był

PrzedszkolePakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

4 1. Jak wygląda bóbr?

pokryty dziwną łuską. Takiego ogona nie widział u żadnego innego zwierzęcia. Ale najdziwniejsze były zęby bobra. Dwa siekacze były naprawdę duże i jakby pomarańczowe.- Kajtusiu, jeśli zobaczysz jutro bobra, koniecznie opowiesz nam, czy wyglądał tak, jak na tych zdjęciach – powiedzia-ła pani Halinka.

- Dobrze proszę pani. Może uda mi się nawet zrobić mu zdjęcie – zaczął zastanawiać się Kajtuś. Bardzo był ciekawy, czy ogon bobra rzeczywiście jest taki płaski i czy jego przednie zęby są takie wielkie i ostre, jak na zdjęciach. Już nie mógł się doczekać wycieczki do lasu.

B. Ćwiczenia

Rozpoznaj bobra.Nauczyciel pokazuje dzieciom planszę z rysunkiem bobra. Pyta, czy wygląda tak, jak w bajce o Kajtusiu? Opisuje po-nownie wygląd bobra, zwraca szczególną uwagę na cechy charakterystyczne jego wyglądu – ogon i siekacze. Proponuje-my wykorzystać planszę ze zdjęciami bobra, dołączoną do pakietu.Rozdaj wszystkim kartę pracy nr 1. Zadaniem przedszkolaków jest rozpoznanie na rysunku bobra i otoczenie go pętlą.

Pobawmy się z bobrem.Wszyscy siedzą w kręgu na dywanie. Jedno dziecko wchodzi do środka i siada po turecku – będzie bobrem. Dzieci mó-wią wierszyk:Na dywanie siedzi bóbr, co pokaże, to ty zrób!Dziecko w kręgu wykonuje proste ćwiczenie gimnastyczne lub pokazuje jakiś gest (np. skacze jak żabka, podskakuje na jednej nodze, macha ręką, itp.). Wszyscy powtarzają ćwiczenie. Dziecko ze środka kręgu wybiera dowolną osobę na swe-go następcę.Zabawa toczy się przez dowolną liczbę rund.

Krzyżówka obrazkowa.Każde dziecko dostaje krzyżówkę do rozwiązania – karta pracy nr 2. Jeżeli dzieci potrafią pisać, każdy próbuje rozwiązać ją sam. Jeżeli dzieci są zbyt małe, nauczyciel może powiększyć krzyżówkę (przerysować na arkusz szarego papieru) i rozwią-zać ją razem z dziećmi – przedszkolaki zgadują, co jest na obrazkach, nauczyciel wpisuje hasła w kratki.

Rozwiązanie krzyżówki: Rozsypanka wyrazowa.

Przed rozpoczęciem zadania dzieci rozcinają wyrazy. Może to również zrobić nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć. Na-stępnie uczniowie z rozsypanych wyrazów układają zdanie - karta pracy nr 3.

Jeśli uczniowie potrafią już pisać, zadanie każdy powinien wykonać samodzielnie. Jeżeli scenariusz wykorzystujemy do pracy z młodszymi dziećmi, możemy przygotować wyrazy zapisane na większych kartkach lub tekturkach i poprosić dzieci, aby odszukały słowo „bóbr”, a następnie ułożyć zdanie i odczytać dzieciom.

1. R Y B A

2. O G O N

3. K U B E K

4. L O R N E T K A

5. Ś L A D Y

PrzedszkolePakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

51. Jak wygląda bóbr?

Rozsypanka:Bóbr ma płaski ogon.Bóbr ma gęste futro.Bóbr mieszka nad rzeką.

Rysujemy bobra. Nauczyciel pokazuje dzieciom, jak krok po kroku narysować bobra (wg wskazówek). Dzieci rysują na kartkach to, co nauczyciel na dużym arkuszu szarego papieru. Jest to rysunek narastający. Przed przejściem do kolejnego etapu rysunku należy sprawdzić, czy wszyscy zdążyli narysować bieżący element (załącznik nr 1)

Gdy nasz bóbr gotowy! Możecie pokolorować rysunek.

Znajdź drogę przez labirynt.Nauczyciel rozdaje dzieciom kartę pracy nr 4. Opowiada historię Kajtusia:

„Kajtuś wybrał się na wycieczkę nad rzekę. Bardzo chciał zobaczyć bobra. Jednak po drodze zgubił się i nie mógł do nie-go trafić. Pomóż Kajtusiowi dostać się do bobra.”Zadaniem dzieci jest odnalezienie właściwej drogi przez labirynt.

Policz z bobrem.Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy nr 5, prosi uczniów, aby spróbowali policzyć razem z Kajtusiem, ile bobrów zobaczył nad rzeką on, jego tata i mama. W tym celu najpierw liczymy, ile bobrów zobaczył Kajtuś i wynik wpisujemy w kratkę po prawej stronie. Potem liczymy, ile bobrów zobaczyła mama i wynik wpisujemy w kratkę po prawej stro-nie. Liczymy również, ile bobrów zobaczył tata i wynik wpisujemy w kratkę po prawej stronie.

Na dole karty pracy jest miejsce na zapisanie działania matematycznego, sumującego wyniki liczenia: 3 + 1 + 2 = 6

Dzieci mogą liczyć wspólnie z nauczycielem lub indywidualnie.

Zakończenie:Na zakończenie nauczyciel prosi kolejno dzieci, aby dokończyły zdania:

‒ Dzisiaj dowiedziałem się, że bóbr… ‒ Najbardziej podobało mi się… ‒ Myślę, że bobry… ‒ Zęby bobra…

Słowniczek trudniejszych pojęć:Siekacze – dwa przednie zęby, u bobrów rosną przez całe życie.

Ciekawostki:1. Dawniej bobra uważano za rybę, gdyż jego ogon pokryty jest rogową łuską.2. Bóbr ma 20 zębów.3. Bóbr ma 3 powieki. Trzecia powieka jest przeźroczysta i chroni oczy podczas pływania.4. Ogon to dla bobra ster i napęd podczas pływania.

Wybrane pozycje z literatury:1. A. Czech, Bóbr, Wydawnictwo Lubuskiego Klubu Przyrodników, Świebodzin 2000, s.102.2. Polecamy również bajkę rysunkową dla najmłodszych dzieci „Luluś narysuj – bobra”, dostępną na kanale „Mini

Mini”.

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

Rozpoznaj bobra.

„Jak wygląda bobr?” - karta pracy nr 1

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

Krzyżówka.

„Jak wygląda bóbr?” - karta pracy nr 2

1.

2.

3.

4.

5.

1.

2.

3.

4. 5.

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

„Jak wygląda bóbr?” - karta pracy nr 3

Rozsypanka wyrazowa.

Bóbr mapłaskiogon.

Bóbr magęstefutro.

Bóbr mieszka nadrzeką.

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

Labirynt.Kajtuś chce dojść do bobra. Znajdź właściwą drogę przez labirynt.

„Jak wygląda bóbr?” - karta pracy nr 4

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

„Jak wygląda bóbr?” - karta pracy nr 5

Policz kolejno wszystkie bobry.

Kajtuś zobaczył:

Mama Kajtusia zobaczyła:

Tata Kajtusia zobaczył:

Wpisz liczby i wykonaj działanie:

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

„Instrukcja rysowania bobra” - załącznik nr 1

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.