Upload
kalaivani-shanmuganathan
View
1.271
Download
28
Embed Size (px)
Citation preview
7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra
http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 1/9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tingkatan Bil. Pelajar Tarikh Hari Masa Matapelajaran Topik Subtopik
:2 : : 2/4/2013 : Selasa : : Matematik : Ungkapan Algebra II : 3.2 Pendaraban dan Pembahagian Dua atau Lebih Sebutan
Objektif Pembelajaran Diakhir pembelajaran, pelajar akan dapat melaksanakan pengiraan yang melibatkan pendaraban dan pembahagian dua atau lebih sebutan.
Hasil Pembelajaran Diakhir sesi pembelajaran, pelajar akan dapat:
1. Menentukan hasil darab dua sebutan algebra. 2. Menentukan hasil bahagi dua sebutan algebra.
Pengetahuan Sedia Ada 1. Mengenalpasti pemboleh ubah dalam sebutan algebra. 2. Mengenalpasti sebutan algebra dalam dua atau lebih pemboleh ubah sebagai
hasil darab pemboleh ubah tersebut dengan suatu nombor.
7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra
http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 2/9
3. Mengenalpasti pekali dalam sebutan algebra yang diberi. 4. Mengenalpasti sebutan algebra serupa dan tak serupa. 5. Menyatakan sebutan serupa bagi suatu sebutan algebra yang diberi.
Nilai-nilai M urni 1. Yakin diri 2. Keberanian 3. Sentiasa mencuba 4. Fokus 5. Sikap ingin tahu yang mendalam
Alat Bantu Mengajar 1. Papan putih 2. Pen marker
3. Kertas majung 4. Manila kad
7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra
http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 3/9
Aktiviti Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pe mbelajaran Guru Pelajar
1. Pelajar mendengar penerangan daripada guru. 2. Pelajar memberi respon kepada pertanyaan guru.
Set Induksi (5 minit) Pengenalan kepada tajuk. 1. Guru mengajak pelajar
mengingat semula pengajaran ungkapan algebra. 2. Guru bertanya kepada pelajar apakah pembolehubah, dan pekali.
Aktiviti 1 (30 minit)
Hasil darab dua sebutan algebra.
1. Guru menunjukkan satu kadbod berbentuk segi
empat tepat yang
1. Pelajar mendengar penerangan daripada guru.
2. Pelajar yang dipilih
Cara-cara mendarab dua sebutan algebra:
- Tulis sebagai hasil darab faktor.
ditandakan dan pada datang ke hadapan dan memadankan jawapan bagi setiap soalan. kedua-dua sisi.
7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra
http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 4/9
=3 ×2× =6× =6
3 ×2 =3× ×2× - Susun semula ×
2. Guru bertanya kepada murid apakah luas bagi segi empat tepat tersebut ( dalam ungkapan ) dan . 3. Guru menunjukkan satu lagi kadboad berbentuk segi empat tepat, dan meminta pelajar menyatakan luas bagi kedua-dua kadbod (2 × ersebut. =2 )
4. Guru menampal beberapa soalan beserta awapan di papan putih. 5. Guru memanggil beberapa pelajar untuk
7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra
http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 5/9
memadankan jawapan bagi setiap soalan. 6. Guru membincangkan awapan yang telah pelajar padankan.
Aktiviti 2 (20 minit)
Hasil bahagi dua sebutan algebra.
1. Guru menerangkan cara membahagi dua sebutan
algebra.
Kaedah me motong - tulis pembahagian dua
sebutan algebra sebagai satu pecahan.
- Potong anu yang sama pada pengangka dan penyebut.
2. Guru memilih pelajar secara rawak untuk mencabut sampul yang berisi soalan berkenaan pembahagian algebra dan meminta pelajar tersebut menyelesaikannya di hadapan.
1. Pelajar mendengar penerangan daripada guru.
2. Pelajar yang terpilih bergerak kehadapan untuk menjawab soalan berkenaan pembahagian algebra.
7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra
http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 6/9
Aktiviti 3 (20 minit) Speed Quiz 1. Guru menyerahkan
handout yang mengandungi latihan berkenaan subtopik ini. (Lampiran 1)
2. Guru memberikan masa selama 10 minit untuk menyelesaikan. 3. 5 Pelajar terawal dengan jawapan yang betul akan mendapat hadiah.
1. Pelajar menjawab soalan latihan dalam masa yang diberi. 2. Pelajar yang telah selesai menjawab
menghantar kertas awapan kepada guru.
Penutup (5 minit)
Rumusan dan Penegasan 1. Guru membuat rumusan keseluruhan
entang tajuk.
2. Guru menyuruh pelajar membuat latihan yang erdapat dalam buku teks.
1. Pelajar mendengar rumusan daripada guru
dan bertanya sekiranya mereka ada masalah.
7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra
http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 7/9
3. Guru mengingatkan pelajar untuk mengulangkaji pelajaran untuk kelas yang seterusnya.
Refleksi
7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra
http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 8/9
Lampiran 1
1) −8 × −
2)
Berikan jumlah luas bagi 5 segi empat yang sama bagi rajah diatas.
3)
7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra
http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 9/9
4) Permudahkan; ×
5) 4 ℎ × (3 ℎ ÷ 6 ℎ )