7
Rancangan Pengajaran Harian Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : Tahun 4 Bilangan Murid : 24 orang Tarikh : 4 Oktober 2011 Masa : 9.00 – 10.00 pagi Bidang Seni : Membentuk dan membuat binaan Aktiviti : Topeng Muka Tajuk : Topeng Haiwan Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: i) mengetahui kewujudan topeng muka sebagai hiasan muka untuk tujuan parti dan keramaian ii) mengetahui topeng sebagai alat mainan untuk kanak-kanak. Pengetahuan sedia ada : Murid-murid mengetahui kewujudan topeng muka melalui televisyen, pengalaman sendiri dan sumber asas lain seperti buku cerita, atau pernah mempunyai topeng muka mainan.

Rph-membentuk Dan Membuat Binaan-Topeng

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph-membentuk Dan Membuat Binaan-Topeng

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas                           :           Tahun 4

Bilangan Murid           :           24 orang

Tarikh                          :           4 Oktober 2011

Masa                           :           9.00 – 10.00 pagi

Bidang Seni                :           Membentuk dan membuat binaan

Aktiviti                          :          Topeng Muka

Tajuk                           :           Topeng Haiwan

Hasil Pembelajaran     : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

i) mengetahui kewujudan topeng muka sebagai hiasan muka untuk tujuan parti dan keramaian

ii) mengetahui topeng sebagai alat mainan untuk kanak-kanak.

Pengetahuan sedia ada          :  

Murid-murid mengetahui kewujudan topeng muka melalui televisyen, pengalaman sendiri dan sumber asas lain seperti

buku cerita, atau pernah mempunyai topeng muka mainan.

Kemahiran      :           i.     Membuat topeng muka singa dan tikus

Page 2: Rph-membentuk Dan Membuat Binaan-Topeng

                                     ii.    Mewarna muka haiwan untuk topeng muka.

Strategi pengajaran dan pembelajaran:

Pendekatan Kontekstual

      i.        Menggunakan pengetahuan sedia ada seperti cerita haiwan dalam buku cerita untuk menghasilkan topeng

muka yang menarik.

Bahan Bantu Mengajar           :

Kertas manilakad, pensel warna, magic pen (jika perlu), gunting, gelang getah, penebuk lubang, contoh gambar topeng

muka dan contoh hasil rekaan topeng muka yang telah siap.

Penerapan Nilai          :         

Bekerjasama (perbincangan secara kelas), berdisiplin ketika guru memberi

penerangan dan menghargai hasil karya seni yang dihasilkan (apresiasi seni).

Page 3: Rph-membentuk Dan Membuat Binaan-Topeng

LangkahAktiviti Pengajaran dan

PembelajaranIsi Pelajaran Catatan

Set Induksi

 (5 minit)

Gambar kartun &

topeng muka.

    1) Guru mempamerkan

gambar singa dan tikus dan

contoh topeng muka.

    2) Guru bertanya sama ada

murid pernah mendengar

cerita haiwan berjudul “Singa

dan Tikus”.

1) Pengenalan untuk tajuk

pembelajaran.

2) Murid memberi respons

berkenaan gambar dan

topeng muka yang

ditunjukkan.

Kemahiran Berfikir: Soal jawab

Nilai: Bekerjasama

ABM: Gambar haiwan dan topeng

muka.

Langkah 1

(8 minit)

Penerangan setiap langkah.

1) Guru menjelaskan kepada

murid-murid bahawa

mereka akan membuat

topeng muka bertemakan

watak haiwan berdasarkan

cerita haiwan yang dipilih

2) Guru menerangkan bahan-

bahan yang akan

digunakan dan langkah

yang betul dalam membuat

topeng muka.

3) Guru menunjukkan contoh

hasil topeng muka yang

telah siap kepada murid-

murid. 

1) Penjelasan kepada

setiap langkah yang

betul dalam

membuat topeng

muka.

2) Penekanan kepada

kreativiti murid-

murid membuat

rekaan topeng

muka.

Topeng muka bertemakan cerita

haiwan.

Murid-murid didedahkan kepada

penghasilan topeng muka.

Nilai: kerajinan, berdisiplin.

Ilustrasi : alat dan bahan   

Page 4: Rph-membentuk Dan Membuat Binaan-Topeng

Langkah 2

(40 Minit)

Kemahiran:

Melukis, Mewarna,

menggunting dan

menampal.

1) Tunjuk cara / demotrasi

cara-cara membuat

topeng

Langkah 1

1) Murid-murid melukis

muka haiwan

Langkah 2

1) Murid-murid

mewarna muka

haiwan

Kaedah : inkuiri

Srategi : berpusatkan guru

Nilai : ketekunan, kerajinan

BBM : powerpoint

Page 5: Rph-membentuk Dan Membuat Binaan-Topeng

Langkah 3

1) Gunting permukaan

kad manila untuk

mendapatkan rupa

haiwan.

Langkah 4

1) Menampal bahan

yang diperlukan bagi

menghias rupa

topeng tersebut.

Langkah 5

1) Tebuk lubang pada

bahagian kiri dan

kanan untuk

memasukkan gelang

getah.

Page 6: Rph-membentuk Dan Membuat Binaan-Topeng

 Langkah 3

(5 minit)

Apresiasi hasil seni.

1) Guru memilih beberapa

pasangan untuk

melakonkan watak

haiwan.

2) Guru memberi

pandangan tentang

hasil persembahan

murid.

1) Murid menggunakan

topeng muka

berdasarkan untuk

melakonkan watak

haiwan tersebut.

2) Penilaian ke atas

hasil kerja dan

persembahan murid.

    kaedah : Perbincangan

Nilai:Penghargaan hasil kerja seni yang dihasilkan.

Penutup

(2 Minit)

Rumusan dan nilai.

1) Guru dan murid

membuat rumusan

isi pembelajaran

yang telah dipelajari.

2) Guru mendedahkan

kepada murid-murid

dengan nilai yang

diterapkan dalam

seni.

1)  Mengimbas kembali

apa yang telah

dipelajari.

Penjelasan yang diberikan oleh

guru menjana dan meluaskan

pengetahuan murid-murid.