RPH Adab Negara

Embed Size (px)

Citation preview

  • 7/29/2019 RPH Adab Negara

    1/8

    Rancangan Pengajaran Harian

    Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam

    Mata pelajaran : Pendidikan Islam

    Bidang : Asas Akhlak IslamiahKelas : 6 Algebra

    Tarikh : 20 Julai 2012

    Bilangan murid : 28 orang

    Masa : 8.00- 9.00 pagi (1 jam)

    Tajuk : Adab Kecintaan Kepada Negara

    Kemahiran : Murid boleh menunjukkan rasa cinta kepada negara melalui perkataan dan perbuatan

    Pengetahuan sedia ada:

    1. Murid-murid telah didedahkan dengan semangat patriotisme dalam lagu-lagu patriotik

  • 7/29/2019 RPH Adab Negara

    2/8

    Hasil pembelajaran:

    Di akhir sesi pembelajaran, murid dapat :

    Aras 1: menyebut adab kecintaan terhadap negara.

    Aras 2: menyatakan kebaikan mencintai negara.

    Aras 3: menyenaraikan akibat tidak mencintai negara

    Kemahiran Berfikir:

    1. Memberikan kebaikan mencintai negara.

    2. Membuat kesimpulan akibat tidak mencintai negara

    Penerapan Nilai:

    1. Menjaga perpaduan antara kaum.

    2. Menjaga keamanan negara.

    Bahan bantu mengajar:

    1. Pita rakaman

    2. Slide

    3. Kad imbasan

    4. Projektor

  • 7/29/2019 RPH Adab Negara

    3/8

    5. Komputer riba

    6. LCD

    7. Video

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Langkah pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan/ Alat

    Pendahuluan

    (2 minit)

    Bacaan doa:

    1) doa penerang hati

    2) selawat

    1) Murid membaca doa beramai-ramai

    sebelum memulakan pelajaran.

    2) Guru membimbing murid membaca

    selawat ke atas nabi danmengucapkan Dua Kalimah

    Syahadah.

    Set induksi

    (5 minit)

    Video lagu patriotik.

    1. Video lagu Negaraku

    1) Murid mendengar lagu 1Malaysia

    2) Berdasarkan video yang ditayangkan,murid menjawab beberapa soalan

    guru.

    ) Di akhir soalan, guru mengaitkan

    jawapan murid dengan tajuk

    pembelajaran.

    Bahan bantu

    mengajar:

    1) video

  • 7/29/2019 RPH Adab Negara

    4/8

    Soalan :

    1)

    Langkah 1

    (10 minit)

    1) Murid ditayangkan slide mengenai

    adab kecintaan kepada negara.

    2) Murid membaca adab-adab

    kecintaan kepada negara satu

    persatu mengikuti bacaan guru.

    3) Guru menerangkan adab

    kecintaan kepada negara satu

    persatu.

    Bahan bantu

    mengajar:

    1. Slaid

    2. Projektor

    3. Komputer riba

    4. Skrin

    Langkah 2 Da 1) Guru menunjukkan kad imbasan

    Adabkecintaan

    kepada

    negara

    1.

    Menghormat

    undang-

    undang

    2. Taat

    kepada

    pemimpin.

    3. mematuhi

    Rukun

    Negara.

    4. Menjadi

    rakyat yabg

    baik

  • 7/29/2019 RPH Adab Negara

    5/8

    (10minit) yang mengandungi adab orang

    yang menghidang makanan dan

    minuman.

    2) Murid membaca adab orang

    menghidang makanan dan

    minuman satu persatu.

    3) Guru menerangkan isi penting

    satu persatu.

    4) Murid dibahagikan kepada 6

    kumpulan.

    5) Setiap kumpulan diberi satu

    langkah adab orang menghidang

    makanan dan minuman.

    6) Guru telah menyediakan satu set

    barang mainan masakan di atas

    meja di hadapan kelas.

    7) Setiap kumpulan perlu membuat

    simulasi langkah yang telah

    diberikan.

    8) Guru membetulkan kesalahan

    murid.

    Kebaikan Mencintai

    Negara

    Negara Berada Dalamkeadaan selamat

    Negara disanjung dan

    disegani di mata dunia

    rakyat sentiasa bersedia

    berkorban untuk negara

    rakyat hidup dalam

    keadaan aman dan damai

  • 7/29/2019 RPH Adab Negara

    6/8

    Langkah 3

    (15 minit)

    1) Guru membahagikan papan putih

    kepada dua bahagian iaitu fedah

    dan juga akibat tidak beradab

    dalam menghidang makanan dan

    minuman.

    2) Setiap kumpulan perlu menulis

    satu faedah dan akibat tidak

    beradab dalam menghidang

    makanan dan minuman di papan

    putih.

    3) Guru menyemak jawapan murid

    dan menulis semula jawapan

    yang betul.

    Bahan Bantu

    mengajar:

    Papan putih.

    Langkah 4

    (10 minit)

    Lembaran kerja (rujuk lampiran)

    Adab menghidang makanan dan minuman.

    Adab orang yang menghidang makanan dan

    minuman. Faedah beradab dalam menghidang makanan

    dan minuman.

    Akibat tidak beradab dalam menghidang makanan

    dan minuman.

    1) Murid menerima kertas lembaran

    kerja.

    2) Guru memastikan semua murid

    menerima kertas lembaran kerja.3) Guru memberikan arahan dan

    menerangkan kepada murid cara

    menjawabnya.

    4) Murid menjawab kertas lembaran

    kerja.

    Lembaran kerja

    akibat

    tidak

    mencintai

    negara

    perpaduan

    kaum akan

    tergugat

    keselamatan

    negara tidak

    akan terjamin

    negara kaanmenjadi

    lemah dan

    mundur

    imej baik

    negara akan

    tercemar

  • 7/29/2019 RPH Adab Negara

    7/8

    5) Guru mengawasi dan

    membimbing murid.

    6) Ketua kumpulan mengumpulkan

    kertas jawapan dan hantar

    kepada guru setelah semuanya

    siap.

    Penutup

    (8 minit)

    1. Guru mempamerkan

    Adab menghidang makanan dan minuman.

    Adab orang yang menghidang makanan dan

    minuman.

    Faedah beradab dalam menghidang makanan

    dan minuman.

    Akibat tidak beradab dalam menghidang makanan

    dan minuman.

    1) Murid merumus semula isi

    pelajaran yang telah dipelajari

    secara individu, kumpulan dan

    kelas.

    Adab menghidang makanan dan

    minuman.

    Adab orang yang menghidang

    makanan dan minuman.

    Faedah beradab dalam menghidang

    makanan dan minuman.

    Akibat tidak beradab dalammenghidang makanan dan

    minuman.

    2) Murid-murid mendengar dengan

    teliti.

    Bahan Bantu

    Mengajar:

    Skrin

    Projektor

    Komputer riba

  • 7/29/2019 RPH Adab Negara

    8/8

    Refleksi kendiri:

    ________________________________________________________________________________________________________

    __________________________________

    Ulasan guru pembimbing:

    pensyarah Pembimbing:

    ________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________