17
Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015 PPGPJJ SEMESTER 2 SESI 2014/2015 LATIHAN MENGAJAR 1 KPR 3974 TUGASAN : RPH MINGGU KE 2 DISEDIAKAN OLEH : NAMA NO. MATRIK SERI JUMAEAH BINTI AHMAD (710326125310) D20112054146 PUSAT PEMBELAJARAN:GROUP K00519 (A142 PJJ) NAMA TUTOR E-LEARNING:PN. AZLIN IRYANI BINTI MOHD. Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 1 TAJUK RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN TIGA PEMARKAHAN

RPH 2 PSV

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH 2 PSV

Citation preview

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

PPGPJJ SEMESTER 2 SESI 2014/2015

LATIHAN MENGAJAR 1 KPR 3974

TUGASAN : RPH MINGGU KE 2

DISEDIAKAN OLEH :

NAMA NO. MATRIK

SERI JUMAEAH BINTI AHMAD (710326125310) D20112054146

PUSAT PEMBELAJARAN:GROUP K00519 (A142 PJJ)

NAMA TUTOR E-LEARNING:PN. AZLIN IRYANI BINTI MOHD.

NOOR

TARIKH SERAH: 04 HB. APRIL 2015

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 1

TAJUK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN TIGA

PEMARKAHAN

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

ISI KANDUNGAN MUKA SURAT

1.0 Rancangan Pengajaran Harian 3- 6

2.0 Langkah-langkah Pengajaran 7 - 10

3.0 Lampiran Aktiviti 11 - 14

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 2

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3

  Mata Pelajaran :  Pendidikan Seni Visual

   Tahun : 3 Bestari

   Bil. Murid : 28 orang

   Bidang : Menggambar

   Tajuk : Buah-buahan Tempatan

   Tarikh : 02 hb. April 2015

Hari : Khamis

   Masa : 8.30 pagi –9.30 pagi

 Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran diharapkan murid dapat :

1.Menghasilkan gambar melalui teknik kolaj.

2. Menyedari setiap objek mempunyai corak tertentu

3.Menghias bahan secara potongan dan tampalan untuk menghasilkan bentuk.

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama – Aras 2: menghasilkan corak dengan pelbagai cara seperti memotong,

menggunting,menyusun dan menampal

Fokus Sampingan - Aras 3:Memahami cara menghasilkan gambar secara mengaplikasikan

melalui teknik kolaj.

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 3

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015 Aktiviti :

1. Guru dan murid bersoaljawab berdasarkan tajuk.

2 Guru menerangkan tentang tajuk dan berbincang tentang bahan-bahan yang digunakan.

3. Murid menyenaraikan dan mengumpul bahan.

4. Guru membimbing murid menunjuk cara penghasilan gambar buah-buahan dengan

demonstrasi.

5 . Murid menghasilkan gambar dengan bimbingan guru

6.Aktiviti disusuli dengan murid menerangan hasil kerja.

Pengisian Kurikulum : -

Penerapan ilmu :, Pendidikan Moral,Kajian Tempatan,. Pendidikan Alam Sekitar,

Penerapan Nilai : Bekerjasama, bertanggungjawab, menghargai.

Kemahiran Bernilai Tambah:-

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Menyenarai, Menghurai,

Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Mengakses maklumat

Kemahiran Belajar Cara Belajar : merujuk sumber, membaca pantas, membuat huraian,

Kecekapan pelbagai : Vervel logistic, interpersonal,

Pengetahuan Sedia Ada :

  BBM                                : Kad gambar dan bahan maujud. 

Refleksi : 26 daripada 28 orang murid dapat meguasai kemahiran

menghasilkan gambar buah-buahan seperti buah pisang

menggunakan teknik kolaj.

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 4

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015   Kekuatan

Hasil aktiviti pengajaran dan pembelajaran saya pada hari ini , kekuatan yang saya

dapat lihat pertama saya dapati murid saya seronok mengikuti pembelajaran yang

dirancang. Murid dapat menyumbangkan idea untuk aktiviti sumbangsaran dan

menyenaraikan isi-isi penting. Hampir 80 % murid saya dapat memberi pendapat

dan menghuraikan tentang cara-cara menghasilkan gambar pisang.

 Sehubungan itu, kawalan kelas guru juga baik dan tidak terdapat gangguan

daripada murid ketika proses pengajaran dijalankan.  Kerjasama murid dalam

kumpulan juga terkawal .

Isi pelajaran dapat disampaikan oleh guru mengikut perancangan yang dibuat

dalam rancangan pengajaran harian.  Guru dapat mempelbagai aktiviti pembelajaran

untuk tujuan penyampaian isi pelajaran secara mudah, lancar dan tersusun

mengikuti langkah pengajaran yang dibuat.  Sehubungan itu, tindakan guru

membuat aktiviti perbincangan secara berkumpulan memperlihatkan guru

menekankan pembelajaran berpusatkan murid.            

Murid dapat menjana idea mereka dengan baik seterusnya mencapai objektif

yang ditetapkan.

Kelemahan

Terdapat juga beberapa kelemahan dan kekurangan yang telah dikenal pasti

ketika menjalankan pengajaran ini.  Kelemahan yang amat jelas berlaku sepanjang

pelaksanaan pengajaran ini ialah guru menghadapi masalah dalam pengurusan

masa mengikut tempoh masa yang telah dibuat dalam rancangan pengajaran

harian.  Berdasarkan kepada pengajaran yang telah disampaikan , guru telah

menggunakan masa yang lebih bagi setiap langkah pengajaran bermula dengan set

induksi , walaupun masa keseluruhan pengajaran tidak terjejas. 

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 5

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015    Langkah Mengatasi

Berdasarkan kepada kekuatan dan kelemahan yang telah dikenal pasti

melalui pengajaran ini, saya perlu membuat penambaikan bagi meningkatkan

tahap keberkesanan dan kualiti pengajaran pada masa akan datang.  Saya perlu

memastikan setiap langkah dalam proses pengajaran mengikut masa yang

ditetapkan supaya aktiviti pembelajaran yang berikutnya tidak terjejas. 

           

Saya harus bertindak sebagai fasilitator iaitu menekankan pembelajaran

berpusatkan murid.  Murid-murid harus diberi peluang memberi pandangan dan

menerokai setiap soalan yang dikemukakan.

LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 6

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

Masa Isi Pelajaran Akiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

Set induksi

(5 Minit )

1. Guru menunjukkan gambar pisang.

2. Murid menginterprestasikan gambar menggunakan beberapa jenis gambar pisang.

3. Guru mengaitkan gambar dengan tajuk pelajaran .

KBBK : pemerhatian

Nilai : kebersihan

BBM Teknik :

Strategi :

1. Berpusatkan bahan dan guru

Kemahiran KBKK:

Menjana idea,

Menghubungkait,

http://suzaimahyusof.blogspot.com/

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 7

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

Langkah 1

(15 minit )

Bersoaljawab

berdasarkan tajuk1. Guru menerangkan tentang

tajuk dan berbincang tentang

isi-isi penting tentang perkara

yang perlu diberi perhatian

terutama saiz dan warna.

2. Guru dan murid bersoaljawab

berdasarkan tajuk.

555

Contoh soalan:

1. Apakah jenis-jenis pisang yang kamu tahu?

2. Senaraikan jenis-jenis ikan yang kamu tahu?

3. Bagaimana bentuk, warna dan saiz pisang ?

KBT :

1.Menjana idea

KBKK

2.Pembelajaran

Kontekstual

3.Kecerdasan

Pelbagai

Nilai : Kerjasama,

bertanggungjawab.

Nilai ilmu : Pen.

Moral,

BBM : Lampiran teks

Teknik : Sumbangsaran

Kaedah : Berpusatkan bahan

Berpusatkan

Murid

http://www.slideshare.net/BEELIM/cara-cara-menjaga-kebersihan-diri

Langkah 2

(15 minit )

-

- 1. Murid menyenaraikan bahan-bahan penting yang akan digunakan.

KBT :

1. Membuat keputusan (KBKK)

2. Menyenarai

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 8

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

2.. Guru mengemukakan beberapa soalan bagi menguji tahap pemahaman murid tentang tajuk dan tugasan yang akan dijalankan.

Nilai : Berani.

BBM :Lampiran teks.

Teknik : Perbincangan,

Sumbangsaran,

Strategi :

1. Berpusatkan murid

Langkah 3

(10 minit )

Aktiviti menghasilkan gambar pisang.

Aktiviti Simulasi

1 Guru membimbing murid

menghasilkan gambar pisang

dengan menggunakan teknik

kolaj..

1. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan , setiap kumpulan dikehendaki menghasilkan gambar pisang yang kemas dan menarik.

2. Ketua kumpulan akan membentangkan hasil kerja mereka dihadapan kelas.

KBKK

Melmbina ayat

majmuk

:Menjana idea

BBM : Lembaran kerja.

Komputer, laman web

Strategi : 1.Berpusatkan murid

2. Berpusatkan bahan

Teknik :Perbincangan

Langkah 4

(10 minit )

1 Guru membimbing murid

membuat interpertasi dan cara

membuat pembentangkan

tentang hasil kerja mereka.

Lembaran kerja :

Rujukan URL :

laman web

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 9

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

Teknik :

Simulasi

KBKK: Menjana Idea

Nilai murni :

Menghargai masa.

Berani

Nilai Ilmu :

Pendidikan Moral,

Pendidikan Islam,

Pendidikan Seni.

Penutup

(5 minit )

Penutup

Kognitif

Soalan

1. Guru meminta murid menyatakan nilai murni yang dipelajari pada hari ini.

-besyukur

-bertanggungjawab,

Tolong-menolong.

1 Aktiviti disusuli dengan aktiviti penutup pada hari ini.

2.Guru memberikan senarai bahan yang perlu dibawa oleh murid untuk aktiviti minggu hadapan

2. Murid menyatakan nilai dan pengajaran berdasarkan petikan sebagai rumusan pelajaran

Teknik :

Soal jawab

KBKK:

Menjana Idea

Nilai murni :

Kerjinan, Kerjasama

Berani

Nilai Ilmu :

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 10

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

Pendidikan Moral,

Pendidikan Islam,

Pendidikan Seni.

CONTOH-CONTOH PISANG

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 11

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

Lampiran Aktiviti

Hasil Kerja Murid

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 12

Serijumaeah binti Ahmad 710326125310 2015

Latihan Mengajar Minggu ke 2 Page 13