Upload
kickerslangkawi
View
190
Download
20
Embed Size (px)
DESCRIPTION
KK
Citation preview
Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSUREMatapelajaran : MatematikTarikh: 1 April 2013 (Isnin)Kelas: SinaranMasa: 8.40 –9.40 pagi (60 minit)Bilangan murid: 5 orangTajuk: 3. Operasi TambahKemahiran: 3.2 Menambah sebarang dua nombor Kandungan 3.2.2 Menambah sebarang dua nombor satu digit dengan satudigit tanpa mengumpul semula dalam lingkungan 20.Pengetahuan sedia ada: Murid dapat mengenal dan menamakan nombor bulat hingga 20.Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid diharapkandapat :a) Menambah sebarang dua nombor satu digit dengan satu digittanpa mengumpul semula dalam lingkungan 20b) Menjawabdengan betul sekurang-kurangnya 7 daripada 10soalan operasi tambah yang diberi dalam latihan lembarankerjaPenyerapan matapelajaran: Pendidikan Islam, Pendidikan MuzikUnsur terapi: Terapi muzikPenerapan nilai: Bermain mengikut peraturan permainan, bekerjasama danbertolak ansur dengan kawan ketika bermain, mendengar danmematuhi arahan guru.KBKK: Mengenalpasti maklumatMembanding dan membezaBBM: CD Operasi Tambah Dalam Lingkungan 20, lembaran kerja, pembilang, LCD, komputer riba, set permainan ‘Dam Pembaris’
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
Matapelajaran : Matematik
Kelas : 1 Pintar
Tarikh : 6 April 2011
Masa : 9.00 – 9.30 pagi ( 30 minit )
Bilangan murid : 32 orang
Bidang pelajaran : Nombor 1 hingga 10
Objektif Pembelajaran : Menyatakan kuantiti secara intuitif
Hasil Pembelajaran : Di akhir sessi pembelajaran ini, murid dapat :A. Menguasai isi kandungan
- Menyatakan kuantiti melalui perbandingan banyak atau sedikit , sama banyak atau tidak sama banyak dan lebih atau kurang secara;
a) Kumpulan yang mempunyai banyak dan sedikit objek
B. Membina kemahiran saintifik , berfikir dan strategi berfikir
- Membanding nombor banyak dan sedikit
C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
- Melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti pembelajaran
- Kerjasama dalam kumpulan
Konsep : Jumlah banyak dan jumlah sedikitBahan , peralatan dan bahan sumber :
buah oren ( kumpulan banyak dan kumpulan sedikit )
kad kecil ( berwarna merah dan berwarna kuning )
murid
Kad gambar
lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada murid : Murid telah dapat mengetahui maksud banyak dan sedikit.
Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranFasa Isi kandungan Aktviti guru Aktiviti Nota
muridPermulaan/Mencungkil idea( 5 minit)
Nombor 1 hingga 10Perbandingan kumpulan banyak dan sedikit
a)Lihat kumpulan ini, buah oren mana yang lebih banyak?
b)Tunjukkan kumpulanbuah oren yang lebih sedikit?
a)Guru menunjukkan dua kumpulan buah oren.
b)Guru meminta murid membuat perbandingan jumlah buah oren.
Murid memberi respon .
Strategi/Teknik:Penyoalan seluruh kelas menggunakan buah oren yang sebenar.
Menstruktur/Menstruktur semula(10 minit)
Nombor 1 hingga 10.Perbandingan kumpulan banyak dan sedikit.
a)Kumpulan mana yangbanyak ?
b)Mengapa ?
c)Kumpulan mana yang sedikit?
d)Mengapa ?
a)Guru mengukuhkan kemahiran murid.
a)Murid diminta duduk dalam kumpulan 4 orang satu kumpulan.
b)Murid diminta membuat aktiviti dengan membuat pemerhatian terhadap sejumlah kad kecil berwarna merah dan berwarna kuning
c)Guru bersoal jawab dengan murid
a) Murid membuat aktiviti dalam kumpulan.
b)Murid membuat pemerhatian , mengasingkan kad kecil berwarna merah dan berwarna kuning, serta menjawab soalan guru
Strategi /Teknik:Pemerhatian , soaljawab, demonstrasi oleh murid.
Kaedah : kumpulan
Sumber pengajaran :Kad-kad kecil berwarna merah dan bewarna kuning.
AplikasiIdea( 10 minit)
Perbandingan jumlah banyak dan sedikit antara murid lelaki dan perempuan dalam satu barisan.
a)Barisan mana yang mempunyai
a)Murid dikehendaki membuat 2 barisan.1 barisan murid lelaki1 barisan murid perempuan.
Murid menyelesaikan masalah secaraindividu dankumpulan
Strategi / Teknik:Inkuiri penemuan, penyoalan
Kaedah : Kumpulan
Sumber pengajaran :
bilangan murid yang ramai ?
b)Mengapa ?
b)Guru bersoal jawab dengan murid.
Murid.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa Isi kandungan Aktiviti guru Aktiviti murid Nota
RefleksiPenutup( 5 minit)
Perbandingan banyak dan sedikit melalui gambarajah dan lembarankerja.
a)Antara bentuk -bentuk yang dilihat yang manakah banyak? dan manakah lebih sedikit ?
b)Bandingkan bentuk –bentuk itu dengan mewarnakan bentuk yang paling banyak dengan bewarna merah dan bentuk yang paling sedikitbewarna biru.
a)Taksir kefahaman murid dengan meminta murid membanding banyak dan sedikit melalui kad gambar.
b)Aktiviti dilakukan dalam kumpulan dan berkonsepkan kuiz.
c)Guru membuat kesimpulan dan mengedarkan lembarankerja kepada murid.
Murid menjawabSoalan guru secara rawak.
Penyoalan seluruh kelas dan penerangan;
Sumber pengajaran :Kad gambar,Lembaran kerja
Pecahan
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tahun 2Nombor dan Operasi (Pecahan)
ASSURE Penerangan
A-Analyse Learners
(Analisis Pelajar )
Murid-murid tahun 2 yang mempunyai 20 orang.
Murid dapat mengenal pasti konsep pecahan, iaitu
pembahagian sama rata.
Murid dapat membezakan pengangka dan penyebut.
Murid pernah belajar pecahan ‘setengah’ dikenali sebagai satu
perdua dan pecahan ‘suku’ dikenali sebagai satu perempat.
Gaya pembelajaran murid lebih kepada Teori Kecerdasan
Howard Gardner. Guru menyediakan aktiviti bermain “Lompat
Si Katak Lompat” yang memerlukan murid melompat untuk
murid yang berkecerdasan kinestatik.
Kami telah menggunakan teori pembelajaran “belajar secara
bermain” yang diutarakan oleh Maria Montessori. Kami
memahami kesemulajadian kanak – kanak adalah bermain
lalu kami telah menggunakan teori ini untuk menyampaikan
isi pelajaran kami.
S-State Objectives
(Nyatakan Objektif)
Pada akhir pengajaran & pembelajaran pelajar dapat:
Menamakan pecahan wajar yang pengangkanya hingga 9 dan
penyebutnya 10.
S-Select
Methods,Media &
Materials
(Pilih Kaedah,Media
& Bahan Sumber)
Komputer riba
Pembesar suara
Permaidani Pecahan
Topeng muka katak
Gula – gula
Kad – kad pecahan yang berlainan nilainya dari satu
persepuluh hingga sepuluh persepuluh
Klip video
Perisian Hot Potato
Perisian e-magazine
U-Utilize Media & Memastikan kesesuaian kegunaan bahan sumber dan media
Materials
(Guna Media &
Bahan Sumber)
di dalam kelas dan menyemak sebelum kelas dimulakan
Menggunakan komputer riba serta LCD untuk menayangkan
video supaya dapat menarik minat murid untuk memasuki
pelajaran pada hari tersebut. Ia juga akan menarik perhatian
murid. Murid akan lebih faham dan tumpu perhatian.
Penggunaan pembesar suara untuk membolehkan murid
mendengar audio dari video.
Menggunakan bahan 3D iaitu Permaidani Pecahan dalam
aktiviti permainan untuk meyedarkan murid penggunaan
pecahan dalam kehidupan.
Penggunaan bahan 2D iaitu kad – kad pecahan untuk menarik
minat murid untuk belajar. Sekiranya pembelajaran hanya
berlaku di atas permukaan buku teks ataupun buku latihan ia
akan membosankan murid.
Penggunaan bahan 2D iaitu topeng muka katak adalah untuk
merekakan situasi permainan tersebut sepuaya murid – murid
aktif dalam permainan tersebut.
Penggunaan bahan maujud iaitu gula – gula adalah sebagai
hadiah. Pemberian hadiah terutamanya benda yang murid –
murid sukai akan memotivasikan murid untuk mengambil
bahagian dalam proses permainan tersebut.
Penggunaan perisian Hot Potato dan e-magazine adalah
untuk memberikan sedikit perubahan dari segi penilaian.
Penilaian selalunya berbentuk kertas, murid dikehendaki
menjawab di atas kertas. Sekiranya menggunakan perisian –
perisian ini, murid akan mendapat pengalaman yang baru.
R-Require Learner
Participation
(Libatkan pelajar
dalam pembelajaran)
Soal Jawab sentiasa berlaku semasa kelas dijalankan supaya
murid dapat memberi perhatian dan guru boleh menyemak
kefahaman murid.
Permainan “Lompat Si Katak Lompat” yang memerlukan
semua murid terlibat dalam permainan tersebut secara
individu.
E-Evaluate and Latihan pengukuhan diberi kepada murid.
Revise
(Nilai dan Semak
Semula)
Penilaian dibuat semasa murid membuat latihan.
Peneguhan diberi kepada murid.
Rancangan Pengajaran Harian
Matematik Tahun 2
Tarikh 9 Oktober 2012
Hari
Selasa
Mata Pelajaran Matematik
Tahun 2 Maju
Masa 8.00-9.00 pagi
Bilangan Murid 20 murid (8 Lelaki 12 Perempuan)
Tajuk Nombor dan Operasi
Bidang Pembelajaran Pecahan
Objektif Pembelajaran Menamakan pecahan wajar
Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Menamakan pecahan wajar yang pengangkanya hingga
9 dan penyebutnya 10.
Pengetahuan Sedia Ada i. Murid dapat mengenal pasti konsep pecahan, iaitu
pembahagian sama rata.
ii. Murid dapat membezakan pengangka dan penyebut.
Kosakata/Terminologi Satu persepuluh, dua persepuluh, tiga persepuluh, empat
persepuluh, lima persepuluh, enam persepuluh, tujuh
persepuluh, lapan persepuluh, sembilan persepuluh, sepuluh
persepuluh.
Kemahiran Berfikir Membanding dan membeza, Menganalisis, Menghubung
kait.
Bahan Sumber P&P Permaidani Pecahan, Topeng muka katak, gula – gula, kad
– kad pecahan yang berlainan nilainya dari satu persepuluh
hingga sepuluh persepuluh, klip video, perisian Hot Potato,
perisian e-magazine.
Nilai Murni Bekerjasama, Bertolak – ansur, tolong – menolong.
PERINGKAT/
MASA
ISI KANDUNGAN PELAJARAN AKTIVITI
PENGAJAR
AN DAN
PEMBELAJ
ARAN
CATATAN
Set Induksi
( 5 min )
Video set induksi
1. Guru
menunjukka
n tayangan
video
sebagai
pengenalan
terhadap
konsep
pecahan.
2. Guru
membantu
murid
mengingat
kembali
setengah
dan suku,
bagaimana
untuk
menamakan
nya dalam
bahasa
Matematik.
BSPP:
Klip video
Kemahira
n Berfikir:
Membandi
ng dan
membeza
Menganali
sis
Perkemban
gan:
Langkah 1
( 10 min )
Video Pecahan
1. Guru akan
menayangka
n video.
2. Guru akan
menggunaka
n teknik
BSPP:
Klip video
Kemahira
n Berfikir:
Menghubu
Soalan 1: Dalam video ini, ibu telah
membahagikan coklat kepada berapa
bahagian?
Jawapan 1: Sepuluh.
Soalan 2 : Ain telah mengambil berapa
bahagian?
Jawapan 2: Tiga.
Soalan 3: Bagaimanakah kita
menamakan pecahan ini?
Jawapan 3: Tiga persepuluh.
penyoalan
untuk
membimbing
murid
mengatakan
pecahan
berdasarkan
video
tersebut.
3. Selepas
murid
berjaya
menamakan
pecahan
yang
terdapat
dalam video
tadi, guru
akan
membimbing
murid
menamakan
pecahan dari
satu
persepuluh
sehingga
sepuluh
persepuluh.
Perhatian:
Guru perlu
menegaskan
bahawa
ng kait
Nilai
murni:
Bertolak –
ansur
Terminolo
gi:
Satu
persepuluh
, dua
persepuluh
, tiga
persepuluh
, empat
persepuluh
, lima
persepuluh
,
enam
persepuluh
,
tujuh
persepuluh
,
lapan
persepuluh
,
sembilan
persepuluh
,
sepuluh
sepuluh
persepuluh
ialah satu.
persepuluh
.
Langkah 2
( 15 min )
Cerita:
Pada suatu hari, ibu katak telah membeli
sebotol gula – gula. Dia mengagihkan
gula – gula itu kepada anak – anaknya.
Anak – anaknya adalah banyak. Oleh itu,
ibu katak membuat keputusan untuk
memberikan gula – gula tersebut
seorang demi seorang dengan
menjalankan satu pertandingan. Apakah
pertandingan tersebut? Apa yang katak
pandai buat? Katak adalah pandai
melompat. Ibu katak ingin
membahagikan gula – gula tersebut
kepada anak – anaknya yang melompat
dengan cepat sekali apabila namanya
dipanggil.
Guru: Hari ini, cikgulah ibu katak, siapa
nak jadi anak katak dan makan gula –
gula?
Murid – murid : Cikgu, saya nak.
Guru: Setiap anak saya ada nama, inilah
nama – nama anda (kad – kad pecahan).
1. Setiap murid
akan
dibagikan
kad pecahan
yang
berlainan
(satu
persepuluh
hingga
sepuluh
persepuluh).
2. Guru akan
menjalankan
aktiviti
“Lompat Si
Katak
Lompat”
3. Guru akan
memainkan
peranan
sebagai ibu
katak, guru
akan
memakai
topeng katak
dan murid –
murid
sebagai
anak katak.
4. Murid –
BSPP:
Topeng
muka katak,
gula – gula
sebenar,
kad – kad
pecahan
yang
berlainaan
nilainya dari
satu
persepuluh
hingga ke
sepuluh
persepuluh.
Kemahiran
Berfikir:
Mengumpul
dan
membeza
Menghubun
gkait
Nilai
murni:
Bertolak –
ansur
Kad pecahan
Topeng muka katak
murid perlu
datang ke
hadapan
kelas untuk
menjalankan
aktiviti, guru
akan
memberikan
mereka kad
pecahan
masing –
masing
sebagai
nama anak –
anak katak.
5. Guru akan
meminta
semua murid
mengcangku
ng seperti
katak di
lantai.
6. Anak – anak
katak perlu
lompat
dengan
pantas sekali
untuk
mendapatka
n hadiah
daripada ibu
katak.
7. Apabila ibu
katak
menamakan
sesuatu
pecahan
dalam
lingkungan
satu
persepuluh
hingga
sepuluh
persepuluh,
anak – anak
katak yang
mempunyai
pecahan
tersebut
perlu lompat
dengan
cepat sekali.
8. Anak katak
yang paling
cepat akan
mendapatka
n sebiji gula
– gula dan
boleh
kembali ke
tempat
duduk dan
melihat
murid –
murid lain
untuk
bermain.
9. Selepas
semua murid
selesai
melompat,
akhirlah
aktiviti
tersebut.
Langkah 3
( 10 min )
Soalan tajuk pecahan yang dijadikan
soalan kuiz dalam perisian Hot Potatoes.
JQuiz
1. Guru akan
membawa
murid ke
makmal
komputer
untuk
menjalankan
aktiviti
penilaian.
2. Guru akan
menjalankan
penilaian
dengan
menggunaka
n perisian
Hot
Potatoes.
3. Guru akan
menjalankan
kuiz dengan
perisian Hot
Potatoes.
BSPP:
Perisian
Hot
Potatoes
Kemahira
n Berfikir:
Menghubu
ng kait
Terminolo
gi:
Kuiz
Nilai
Murni:
Bekerjasa
ma
Tolong –
menolong
Langkah 4
(10 minit)
Permainan ini merupakan satu
permainan yang menguji daya ingatan.
1. Selepas
penilaian
BSSP:
e-
Murid akan ditunjukkan 9 keping gambar
– gambar pecahan selama 9 saat.
Selepas itu, gambar – gambar kad itu
akan terbalik dan murid diminta
mengingat kembali gambar – gambar
tersebut yang manakah berpadanan
dengan nilai pecahan yang dipaparkan.
dijalankan
dengan
perisian Hot
Potatoes.
2. Guru akan
membenarka
n murid
bermain
permainan
menguji
daya ingatan
yang
berkaitan
dengan
pembelajara
n hari
tersebut
dengan
menggunaka
n perisian e-
magazine.
magazine
Kemahira
n Berfikir:
Membandi
ng dan
membeza
Nilai
Murni:
Bertolak –
ansur
Bekerjasa
ma
Penutup
(10 min)
Permainan sebagai pengukuhan. Murid akan
dibahagi
kepada 2
kumpulan
besar, setiap
kumpulan
perlu ada 10
orang ahlinya.
Ahli kumpulan
A akan berdiri
di Permaidani
Pecahan untuk
Permaidani pecahan
menunjukkan
gambaran
pecahan bagi
kumpulan B.
Kumpulan B
akan
menamakan
pecahan
tersebut.
Selepas itu,
ahli kumpulan
B akan berdiri
di Permaidani
Pecahan untuk
menunjukkan
gambaran
pecahan bagi
kumpulan A.
Kumpulan A
akan
menamakan
pecahan
tersebut.
Kelas akan
berakhir
dengan
permainan ini.
BSPP:
Permaidani
Pecahan
Kemahiran
Berfikir:
Menghubung
kait
Nilai Murni:
Bekerjasama
Penutup
(10 min)
Permainan sebagai pengukuhan.
Permaidani pecahan
1. Murid akan dibahagi kepada 2 kumpulan besar, setiap kumpulan perlu ada 10 orang
ahlinya.
2. Ahli kumpulan A akan berdiri di Permaidani Pecahan untuk menunjukkan gambaran
pecahan bagi kumpulan B.
3. Kumpulan B akan menamakan pecahan tersebut.
4. Selepas itu, ahli kumpulan B akan berdiri di Permaidani Pecahan untuk
menunjukkan gambaran pecahan bagi kumpulan A.
5. Kumpulan A akan menamakan pecahan tersebut.
6. Kelas akan berakhir dengan permainan ini.
BSPP:
Permaidani Pecahan
Kemahiran Berfikir:
Menghubung kait
Nilai Murni:
Bekerjasama
http://teknologipnp.blogspot.com/2012/09/pecahan.html
http://cikgujumrahblog.blogspot.com/2012/11/pengajaran-berdasarkan-model-assure_4.html
1.1 Teknologi Pengajaran dan Model ASSURE
Mengikut AECT 1994 Teknologi Pengajaran adalah teori dan amalan tentang mereka
bentuk, mengguna, mengurus dan menilai proses serta sumber untuk pembelajaran. Teori dan
amalan ini akan menjadi asas kepada tindakan yang diambil.
Menurut Abdul Rahim Mohd Saad(1996), peranan Teknologi Pengajaran di
kategorikan kepada 3 bidang utama yang mewakili fungsinya sendiri.
Peringkat pertama adalah mengubah peringkat membuat keputusan. Pada peringkat
ini penggunaan media dirancang semasa kurikulum dilaksanakan. Peringkat kedua adalah
mengubah sistem atau pendekatan pengajaran. Pada tahap ini Teknologi Pengtajaran boleh
mengubah cara pengajaran dirancang dan disusun. Manakala peringkat yang ketiga pula
adalah mengubah pengalaman pembelajaran. Pada peringkat ini aplikasi Teknologi
Pengajaran secara teratur boleh membantu pelajar mendapat pengalaman pembelajaran yang
khusus.
Secara amnya Teknologi Pengajaran berperanan penting dalam menangani sebarang
persoalan melalui pembekalan beberapa model pengajaran yang sesuai, teknik-teknik
pengajaran yang maju dan perisian yang releven dan pengurusan yang cekap.
Model pembelajaran ASSURE pula telah membahagikan pengajaran kepada 6
pembahagian dalam sesi pengajaran para guru.
Pengagihan pertama ialah analisis pelajar yang menekankan peranan guru mengenalpasti
terlebih dahulu ciri-ciri umum para pelajar sebelum memulakan sesuatu sesi pembelajaran.
Tahap kedua pula adalah menyatakan objektif. Objektif yang ditentukan hendaklah
pada tahap minimum apa yang sepatutnya dipelajari pelajar.
Tahap yang ketiga dalam model ASSURE adalah memilih kaedah, media dan bahan yang
bersesuaian dengan pengajaran dan untuk meningkatkan lagi pencapaian objektif yang ingin
diperolehi.
Tahap yang kelima pula adalah mendorong penglibatan pelajar sepanjang proses
pembelajaran berlangsung. Pada tahap ini keberkesanan guru dan bahan yang digunakan
adalah amat diperlukan dalam menarik perhatian pelajar.
Tahap yang keenam pula adalah nilai dan semak. Guru hendaklah membuat penilaian
dan penyemakan berkaitan sebarang tugasan, latihan dan seumpamanya yang seharusnya
diselesaikan oleh setiap orang pelajar.
Kesimpulannya Teknologi Pengajaran dan Model ASSURE adalah satu kombinasi
ilmu teknologi pengajaran dan satu teori pembelajaran yang sangat berkesan dalam sesi
pengajaran dalam kelas. Para pendidik yang menggunakan kedua-dua kombinasi ini, adalah
tidak mustahil untuk menghasilkan satu sesi pembelajaran yang menarik buat para pelajar.
2.1 Analyze Learners – Analisis Pelajar
Dalam pengajaran ini, ciri-ciri umum pelajar yang terlibat adalah di kalangan pelajar yang
berumur 7 tahun yang berada dalam kelas 1 Cemerlang . Di antara latar belakang sosio-
ekonomi keluarga pelajar ialah nelayan, pekebun, pekerja swasta , dan bekerja di sektor
kerajaan. Secara amnya kebanyakan ibu bapa pelajar ini adalah terdiri daripada keluarga yang
berpendapatan rendah. Kedudukan sekolah adalah berdekatan dengan kawasan tempat tinggal
pelajar. Kebanyakan pelajar tinggal di kawasan persisiran pantai. Hampir kesemua
kemudahan asas telah tersedia kecuali kemudahan air paip.
Analisis berdasarkan kompentesi khusus pula didapati para pelajar secara umumnya baru
mengenali dunia pembelajaran yang sebenarnya. Lebih kurang 50 peratus daripada bilangan
pelajar adalah baru mengenali alam persekolahan. Selebihnya pula pernah memasuki alam
pra sekolah dan Kemas. Pengajaran ini terlaksana selepas sahaja sesi orentasi persekolahan
bagi pelajar tahun satu. Sesi orentasi ini berjalan selama 2 minggu. Dalam kelas ini para
pelajar ditempatkan dalam kelas yang bercampur-campur tahap keupayaan 3M mereka. Ini
bermakna ada pelajar yang telah lancar membaca dan ada yang belum.
Analisis berkaitan stail pembelajaran pula , guru mendapati pelajar tahun satu masih lagi
perlu dibantu dalam beberapa aspek pembelajaran. Para pelajar dalam kelas sebegini akan
menghasilkan komunikasi yang pelbagai. Setiap orang pelajar akan kerap menimbulkan
pelbagai persoalan yang berkehendakkan guru menjawab secara serta merta. Segala persoalan
yang ditimbulkan oleh guru sudah semestinya akan menerima jawapan yang banyak dari para
pelajar.
2.2 State Objectives – Nyatakan Objektif
Dalam pengajaran bagi subjek Bahasa-Melayu ini penghasilan objektif adalah berasaskan
3 objektif utama iaitu Psikomotor, Kognitif dan Afektif. Objektif Psikomotor yang ingin
dicapai adalah memastikan para pelajar dapat melakukan teknik menggosok gigi dengan
teknik yang betul,cara –cara membersihkan tubuh badan kita dan cara membersihkan bilik
darjah serta membersihkan Balai-raya yang terdapat di kampung . Guru akan menunjukkan
cara menggosok gigi yang betul, diikuti secara serentak oleh setiap orang pelajar.
Objektif Kognitif pula, para pelajar dapat mengetahui cara membersihkan tubuh badan
termasuklah rambut ,kuku,gigi juga kawasan sekolah dengan teknik yang betul dan
seterusnya pelajar juga dapat menyebut empat perkataan suku kata yang berkaitan dengan
kebersihan gigi seperti gigi, ubat, gosok dan berus.
Manakala objektif yang ketiga adalah dari aspek Afektif yang mana melalui pengajaran
dan pembelajaran ini para pelajar dapat Memupuk keyakinan diri, bekerjasama, dan berasa
seronok. Kemahiran secara tidak langsung yang dapat diterapkan dalam pembelajaran ini
ialah kemahiran membina perkataan daripada ‘be + rus’, ‘u + bat’, ‘go + sok’ dan ‘gi + gi’
2.3 Select Instructional Methods,Media and Materials – Pilih
Kaedah, Media dan Bahan
2.3.1 Select Instructional Methods – Pilih Kaedah
Dalam sesi pengajaran ini beberapa kaedah telah guru gunakan bagi memaksimumkan
lagi keberkesanan pengajaran dan pembelajaran. Kaedah pertama yang digunakan adalah
kaedah berbentuk hiburan yang dipersembahkan dalam bentuk nyanyian. Dalam sesi ini para
pelajar akan menyanyikan lagu “Bangun Pagi” dengan iringan muzik. Seramai 25 orang
pelajar akan menyanyikan lagu ini secara serentak.
Kaedah nyanyian ini adalah amat berkesan pada permulaan pembelajaran iaitu pada
langkah set induksi. Dengan menyanyikan lagu para pelajar terlebih dahulu telah disajikan
dengan satu sesi awalan yang menyeronokkan sebelum mereka meneruskan sesi
pembelajaran yang seterusnya.
Kaedah kedua yang digunakan pula adalah kaedah soal jawab. Kaedah soal jawab ini
telah saya gunakan pada awal pengajaran lagi iaitu selepas para pelajar menyanyikan lagu
“Bangun Pagi”. Berdasarkan lagu yang telah dinyanyikan guru akan bersoal jawab dengan
murid tentang aktiviti yang dilakukan setiap pagi berpandukan lagu “Bangun Pagi” yang
telah nyanyikan. Kaedah ini dipilih kerana ia adalah satu kaedah untuk mengetahui
sejauhmanakah pengetahuan pelajar tentang topik yang akan mereka pelajari. Dengan soalan
yang dikemukakan guru dapat mengetahui secara terus sejauh manakah pengetahuan murid
bagi sesuatu topik itu.
2.3.2 Select Instructional Media – Pilih Media
Sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran ini, guru telah menggunakan beberapa
media. Penggunaan media ini jelas digunakan pada sesi set induksi, Langkah 1, Langkah 3,
Langkah 5(Penilaian) dan pada sesi Penutup.Pada sesi penutup guru telah menggunakan
media radio,carta lagu dan cd lagu. Kedua-dua media ini telah disediakan lebih awal dan
telah dipastikan dalam keadaan baik sebelum digunakan.
Para pelajar akan menyanyikan lagu “Bangun Pagi” ini seiring dengan cd lagu yang
dimainkan. Para pelajar akan dipandukan untuk menyanyi lagu ini dengan melihat carta lagu
yang dilekatkan di hadapan kelas. Guru juga turut menyanyi bersama-sama pelajar untuk
membantu beberapa orang pelajar yang tidak lancar membaca. Ketiga-tiga media yang
digunakan ini adalah untuk melancarkan kaedah pengajaran berbentuk hiburan.
Dengan meletakkan media berbentuk hiburan pada awal pengajaran, para pelajar akan
berasa seronok untuk mengikuti sesi pembelajaran yang seterusnya. Pengetahuan sedia ada
pelajar mula dicungkil pada awal sesi pembelajaran dengan meransang penglibatan mereka
melalui media radio, cd dan carta lagu yang saya sediakan.
Penggunaan media kedua yang saya gunakan dapat dilihat pada langkah pertama iaitu
penggunaan media seperti model gigi, keratan rentas gigi, berus gigi dan ubat gigi. Beberapa
hari sebelum sesi pengajaran ini guru terlebih dahulu telah mengingatkan para pelajar untuk
sama-sama membawa berus gigi dan ubat gigi dengan tujuan untuk memastikan sesi
pengajaran berjalan dengan lancar.
Dua model utama guru iaitu model gigi dan keratan rentas gigi ini saya perolehi dari
Bilik Sains sekolah. Manakala berus gigi dan ubat gigi, potong kuku, syampo, sabun mandi,
pula guru sediakan sendiri dengan membawanya dari rumah. Kesemua model ini akan saya
letakkan di atas meja setiap stesen yang bertujuan untuk diperhati dan diteliti oleh setiap
orang pelajar dalam kumpulan masing-masing. Dengan cara ini para pelajar dapat merasai
sendiri keadaan sebenar item yang ingin dipelajari.
Pengalaman belajar dengan objek atau benda maujud seperti ini akan meningkatkan lagi
keupayaan pelajar untuk mengingati isi utama pembelajaran. Penggunaan media berbentuk
model seperti model gigi dan model keratan rentas gigi ini secara tidak langsung menarik
minat pelajar untuk terus belajar. Media berbentuk model seperti ini akan membawa para
pelajar untuk lebih mengenali lagi rupa sebenar gigi mereka yang sememangnya sukar untuk
dilihat pada situasi sebenar.
2.3.3 Select Instructional Materials – Pilih Bahan
Penggunaan bahan dalam sesi pengajaran dan pembelajaran subjek Bahasa-Melayu saya
ini memberikan beberapa kekuatan berdasarkan analisis pelajar yang telah dilaksanakan.
Dengan situasi sosioekonomi pelajar yang berada di kawasan pedalaman tidak keterlaluan
sekiranya saya katakan bahawa tahap penjagaan kebersihan diri kebanyakan pelajar adalah
kurang. Kesesuaian bahan seperti model gigi,dan model-model lain yang saya gunakan ini
adalah sangat bersesuaian dalam memberi kesedaran pada diri pelajar tentang kebersihan
tubuh badan lebih-lebih lagi gigi.
dengan lebih baik lagi.Penggunaan bahan dalam memulakan sesi pembelajaran yang
berbentuk hiburan.
Penggunaan bahan kad abjad yang disusun sehingga terbentuk perkataan pula secara
langsung dapat menguatkan lagi tahap pemahaman pelajar dalam mengingati apa yang
mereka pelajari. Berdasarkan bahan hiburan, pelajar juga turut di pandu bersama untuk lebih
memahami apa yang di pelajari dengan menggunakan kad-kad abjad yang memerlukan
pelajar menggunakan kemahiran dan pengetahuan sebenarnya dalam memahami apa yang
ingin mereka pelajari. Penggunaan kad abjad ini secara langsung menguji tahap pembelajaran
pelajar untuk mencapai objektif yang telah ditetapkan.
Objektif pembelajaran juga dengan mudah dicapai apabila guru menggunakan bahan yang
selalu pelajar gunakan setiap hari untuk digunakan dalam pengajaran. Penggunaan bahan
seperti ubat gigi dan berus gigi sabun, syampo pemotong kuku oleh pelajar sendiri,
membuatkan pelajar sedar betapa pentingnya bahan-bahan tersebut untuk menjaga kebersihan
tubuh anggota badan mereka.
2.4 Utilize Media and Materials – Gunakan Media dan Bahan
Penggunaan kaedah, media dan bahan dalam pengajaran dan pembelajaran hendaklah
saling berkaitan dan berterusan bagi memastikan perjalanan dan pencapaian objektif
terlaksana dengan jayanya. Dalam pengajaran dan pembelajaran dilaksanakan ini, kaedah
pertama yang guru gunakan adalah kaedah berbentuk hiburan. Para pelajar akan
menyanyikan lagu “Bangun Pagi”. Media dan bahan yang saya gunakan pada langkah set
induksi ini ialah penggunaan radio dan cakera padat yang mengandungi lagu tersebut dan
carta lagu untuk memastikan pelajar turut sama menyanyi.
Dalam memastikan suasana pengajaran dan pembelajaran yang baik dan berkesan
beberapa aspek dititiberatkan sebelum dan semasa proses pengajaran dan pembelajaran
berjalan. Sebelum pengajaran dan pembelajaran bermula guru terlebih dahulu memastikan
kesemua media dan bahan telah disediakan lebih awal dan setiap media yang ingin digunakan
tidak bermasalah semasa ia mula digunakan. Media dan bahan seperti model keratan rentas
gigi akan guru sediakan lebih awal dengan membuat pnjaman di bilik sains yang terdapat di
sekolah.Kesemua media dan bahan ini terlebih dahulu disediakan dalam kelas tersebut dahulu
sebelum bermulanya kelas pengajaran dan pembelajaran.
Semasa proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung, suasana pembelajaran
hendaklah diambil berat dari permulaan set induksi lagi. Pada permulaan pengajaran ini saya
akan memastikan suasana dimulakan dengan keseronokan menyanyi bersama-sama dengan
para pelajar. Suasana yang gembira dengan santapan hiburan akan menarik minat pelajar
untuk meneruskan pembelajaran pada hari tersebut.
Pada langkah kedua guru membawa para pelajar kedalam satu suasana berbentuk
pameran, yang mana media dan bahan yang saya gunakan adalah model gigi, keratin rentas
gigi, berus gigi dan ubat gigi dan alat kebersihan yang lain. Dalam kumpulan para pelajar
akan bergilir-gilir bergerak dari satu stesen ke stesen yang lain untuk membuat pemerhatian
terhadap keempat-empat model yang disediakan. Dengan mengadakan ruang pameran
sebegini, walaupun nampak kecil tetapi secara tidak langsung telah membuka satu suasana
mini pameran yang meningkatkan lagi keberkesanan pengajaran dan pembelajaran.
Suasana pembelajaran yang seterusnya guru mula ubahkan sedikit ke tahap yang agak
ilmiah yang mana pada langkah ke tiga guru menyediakan media dan bahan berbentuk kad
abjad a-z . Guru akan menyebut beberapa perkataan seperti tolong sapu sampah, tolong cabut
rumput, tolong cat dinding. Dalam kumpulan pelajar akan membentuk kad perkataan bagi
menghasilkan frasa tersebut. Penggunaan media dan bahan sebegini akan melahirkan satu
suasana bersaing yang sangat menyeronokkan dikalangan pelajar.
2.5 Require Learner Participation – Dorongan Penglibatan Pelajar
Bagi memastikan proses pembelajaran berlaku dengan baik, para pelajar akan guru
libatkan dalam aktiviti pembelajaran seperti menyanyi,memberi pendapat dan menjawab
soalan yang dikemukakan. Pembelajaran yang aktif dapat guru kenalpasti pada langkah
ketiga . Pada langkah yang ketiga ini masa yang saya peruntukkan ialah sebanyak 8 minit
sahaja. Masa 8 minit ini bersesuaian dengan aktivitinya yang tidak terlalu banyak. Pada
langkah ketiga ini guru menggunakan kaedah penyelasaian masalah.
Kaedah ini berkehendakkan kumpulan pelajar menyambungkan beberapa kad abjad
sehingga membentuk perkataan. Para pelajar akan menyusun kad abjad berkenaan
berdasarkan perkataan yang disebut oleh guru. Empat perkataan tersebut ialah gigi, ubat,
gosok dan berus. Rasional memilih kaedah penyelesaian masalah ini adalah kerana ia mudah
bagi para pelajari ikuti. Selain itu kaedah ini juga telah guru permudahkan lagi, yang mana
pelajar hanya perlu menyambung kad abjad menjadi satu perkataan berdasarkan perkataan
yang saya sebutkan satu persatu.
Evaluate and Revise – Nilai dan Semak
2.6.1 Evaluate Learning –Pembelajaran Murid
Cara penilaian yang guru jalankan bagi mengenalpasti sejauhmanakah keberkesanan
pengajaran guru terhadap para pelajar adalah melalui tiga penilaian iaitu penilaian sebelum,
semasa dan selepas pengajaran. Sebelum pembelajaran dimulakan guru telah mula
melaksanakan penilaian secara umum sahaja iaitu melalui set induksi yang saya jalankan
pada awal pembelajaran. Selepas sahaja aktiviti nyanyian lagu “Bangun Pagi” guru telah
mengemukakan penilaian pertama saya melalui teknik penyoalan secara lisan.
Berdasarkan lagu yang telah dinyanyikan saya bersoal jawab dengan murid tentang
aktiviti yang mereka lakukan setiap pagi. Dengan mengemukakan penilaian awal dengan
penyoalan secara langsung diawal pengajaran lagi guru sudah dapat mengetahui
sejauhmanakah tahap pengetahuan pelajar berkaitan kebersihan gigi.
Penilaian kedua pula ialah penilaian semasa pengajaran dan pembelajaran
dilaksanakan. Penilaian kedua ini jelas kelihatan pada langkah ketiga. Pada langkah kelima
guru menilai pelajar berdasarkan kumpulan mereka masing-masing. Selain menjimatkan
masa penilaian, kerjasama pelajar juga boleh diperhatikan pada langkah ini. Kerjasama dalam
kumpulan akan memastikan pelajar dalam kumpulan akan sentiasa bantu membantu untuk
mencari atau mencantum kad perkataan menjadi satu frasa yang disebutkan oleh guru. Pada
langkah kelima ini juga guru dapat menilai lebih lanjut tentang sejauh manakah pelajar
memahami topik atau apa yang mereka telah pelajari pada langkah satu dan langkah dua.
Penilaian ketiga adalah setelah pengajaran dan pembelajaran berada pada akhir sesi.
Pada akhir sesi ini guru telah membuat penilaian berbentuk memadankan suku kata berkaitan
dengan kebersihan gigi.Guru juga telah menyediakan bentuk soalan yang menggunakan ICT
iaitu murid menjawab menggunakan komputer. Para pelajar akan dibekalkan dengan
lembaran kerja, yang disediakan khas untuk menguji pengetahuan mereka berkaitan
pembelajaran yang
mereka telah lakukan. Sesi ini dijalankan pada langkah penilaian iaitu pada langkah
kelima. Pada sesi penilaian akhir ini pelajar hanya perlu memadankan 8 suku kata bagi
membentuk 4 perkataan asas iaitu gosok, gigi, ubat dan berus. Namun begitu satu penilaian
akhir akan guru adakan pada waktu lain bagi menguji sejauhmankah para pelajar menguasai
topik berkenaan. Masa yang guru berikan pada waktu ini adalah selama 30 minit dan saya
menjadikannya sebagai satu ujian sumatif.
Penilaian sumatif guru adalah berbentuk memadankan perkataan dengan gambar rajah yang
diberi. Murid juga dinilai berdasarkan penulisan .Pada penilaian ini pelajar hanya menulis
perkataan yang disebut oleh guru dan membaca semula perkataan tersebut.Ini bertujuan
menguji sama ada murid boleh mengeja perkataan dengn betul atau tidak.
2.6.2 Teacher’s Plan - Rancangan pengajaran guru
Selesai saja guru menjalankan sesi pengajaran dan pembelajaran beberapa penilaian
dan penyemakan semula telah dilaksanakan bagi mengesan sejauhmanakah pengajaran
mencapai objektifnya. Aspek pertama penilaian guru adalah melalui persembahan. Pada
aspek ini guru akan meneliti semula sejauhmanakah persembahan pengajaran yang dilakukan
dapat tercapai. Persembahan yang baik adalah persembahan yang dapat menarik minat pelajar
untuk turut serta dalam sesuatu aktiviti pengajaran.
Penilaian kaedah pula akan guru lakukan dengan mengesan sejauhmanakah kaedah yang
digunakan seperti kaedah penyoalan, latih tubi dan kaedah pemerhatian yang terdapat dalam
pengajaran guru dapat memberikan para pelajar tentang apa yang ingin mereka pelajari.
Kaedah pemerhatian yang terdapat pada langkah dua dapat memastikan para pelajar dapat
melihat dan menilai dengan jelas, model yang dipersembahkan kepada mereka.
Penilaian media pula ialah sejaumanakah media yang digunakan itu mudah diterima dan
penggunaannya sebagai member kefahaman kepada para pelajar semaksimum yang boleh.
Guru harus menilai adakah media yang digunakan seperti penggunaan radio, cakera padat
dan carta lagu mampu membawa bersama para pelajar menyanyikan lagu “Bangun Pagi”
dengan lebih seronok dan menggembirakan pelajar.
Bagi menilai bahan pula, aspek penting yang seharusnya di utamakan ialah bahan yang
digunakan itu bersesuaian dan mudah diguna pakai oleh pelajar. Contoh bahan yang
digunakan ialah lembaran kerja. Guru hendaklah memastikan isi kandungan lembaran kerja
adalah tidak terlalu susah untuk diselesaikan atau dibuat oleh pelajar.
Isi kandungan atau soalan yang digunakan itu hendaklah tidak terlalu susah dan telah
dipelajari oleh setiap orang pelajar. Bagi menilai tahap penglibatan pelajar dalam aktiviti
pengajaran dan pembelajaran yang saya jalankan beberapa perkara hendaklah dilakukan. Di
antaranya ialah ketika melakukan aktiviti demonstrasi menggosok gigi, para pelajar terlebih
dahulu, guru akan pastikan mereka memiliki berus gigi dan ubat gigi masing-masing.
Dalam aktiviti pameran pula para pelajar telah guru bahagikan kepada beberapa
kumpulan. Bagi memastikan penglibatan semua pelajar, guru akan membahagikan setiap
kumpulan itu dalam kumpulan yang bercampur-campur. Setiap kumpulan itu hendaklah
meliputi pelajar yang cerdas, sederhana dan lemah. Ini membolehkan setiap kumpulan itu
dapat menonjolkan kebolehan masing-masing dengan adil.
Satu penilaian yang telah disediakan yang membolehkan guru mengukur pencapaian
dalam pengajaran ialah dengan satu penilaian yang mengandugi 5 soalan. Soalan pertama
guru ialah adakah media yang digunakan itu berkesan dalam menarik perhatian para pelajar
untuk turut sama dalam sesi pembelajaran. Soalan kedua pula ialah adakah media yang
digunakan itu dapat membantu pelajar mencapai objektif. Seterusnya soalan ketiga ialah
adakah pelajar dapat melibatkan diri dengan sepenuhnya dalam semua aktiviti pembelajaran.
Soalan keempat ialah adakah setiap media yang digunakan itu dapat meransang naluri ingin
tahu pelajar untuk topik yang ingin guru sampaikan. Manakala soalan kelima ialah adakah
media yang yang gunakan itu sangat kreatif dan berkaitan dengan isu yang menarik minat
pelajar.
3.0 KESIMPULAN
Teknologi Pengajaran yang merangkumi teori dan amalan berkaitan mereka bentuk,
mengguna, mengurus dan menilai proses serta sumber untuk pembelajaran adalah sesuatu
yang amat penting dalam proses pengajaran dan pembelajaran masa kini. Dengan kemajuan
dalam pembangunan dan dunia teknologi, teori serta amalan teknologi pengajaran turut sama
berubah.
Atas faktor-faktor perubahan yang sedemikian para pendidik perlulah lebih berdaya
saing dan sentiasa bersedia dengan ilmu dalam bidang yang dikhususkan. Di samping itu para
pendidik juga perlu bersedia dengan ilmu-ilmu serta pengalaman yang lain bagi melahirkan
seorang pendidik yang serba boleh.
Dengan Teknologi Pengajaran yang berperanan penting dalam menangani sebarang
persoalan melalui pembekalan beberapa model pengajaran yang sesuai, teknik-teknik
pengajaran yang maju dan perisian yang releven dan pengurusan yang cekap para pendidik
akan lebih bersedia dengan profesion keguruan masing-masing.
Berbantukan Model pembelajaran ASSURE sesi dan kandungan pengajaran pendidik
akan lebih baik, menarik dan lebih terancang lagi. Model ASSURE ini sudah pasti akan lebih
membantu para pendidik dalam merncang proses pembelajaran sama ada sebelum, semasa
dan selepas sesi pengajaran dan pembelajaran itu.
Kesimpulannya Teknologi Pengajaran dan Model ASSURE adalah satu kombinasi
ilmu teknologi pengajaran dan satu teori pembelajaran yang sangat berkesan dalam sesi
pengajaran dalam kelas. Para pendidik yang menggunakan kedua-dua kombinasi ini adalah
tidak mustahil untuk menghasilkan satu sesi pembelajaran yang menarik pada para pelajar.
http://www.slideshare.net/tanaipoh/rph-model-assure
http://www.slideshare.net/tanaipoh/rph-model-assure
http://reka-bentuk-teknologi.blogspot.com/2012/09/rancangan-pengajaran-harian-berasaskan.html
Rancangan Pengajaran Makro Matematik Tahun 1
Rancangan Pengajaran Harian 1:Mata pelajaran : Matematik
Kelas : Tahun 1 Arif
Tarikh : 10 November 2011
Masa : 11.30 pagi – 12.10 tgh (40 minit)
Bilangan murid : 20 orang
Bidang pelajaran : Nombor Bulat (0-9)
Objektif pembelajaran : Menama dan menentukan nilai.
Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A: Menguasai isi kandungan pelajaran
1. Menentukan kuantiti bagi nombor yang disebut menggunakan objek dan memadankan
kumpulan objek dengan nombor.
2. Membandingkan dua nombor dan menyatakan hubungan ‘lebih daripada’ dan ‘kurang
daripada’
3. Menyusun kumpulan objek mengikut urutan tertib menaik dan menurun
B: Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
1. Memadankan kuantiti nombor dalam kumpulan.
2. Menyusun nombor mengikut turutan menaik dan menurun berselang seli.
C: Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1. Melibatkan diri secara aktif berkumpulan.
2. Menjalankan aktiviti dengan tertib dan bekerjasama di dalam
kumpulan.
Konsep/prinsip/hukum/teori:
1. Nombor, bilangan, membilang, banyak, sedikit,satu, dua, tiga, empat lima, enam, tujuh
lapan, sembilan, sepuluh urutan, tertib, menaik, menurun.
2. Menamakan nombor
a. Membilang objek
b. Menamakan nombor
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
1. Kad nombor ( 1 hingga 9)
2. Kad gambar ( 1 hingga 9)
3. Garisan nombor (berskala tanpa nombor)
4. Lembaran kerja
Bagi aktiviti pengukuhan:
1. Kad nombor (1 hingga 9)
2. Gam
3. Kertas manila kad
4. Pen marker
Langkah berjaga-jaga:
Memastikan alatan yang dibilang tidak mengandungi bahan toksik atau tajam dan
merbahaya kepada keselamatan.
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mengenal angka dari pengalaman melihat nombor yang ada di persekitaran.
Murid telah mempelajari konsep 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 menggunakan gambar dan sebagainya
juga telah menguasai konsep perbandingan banyak dan sedikit.
Fasa Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran NotaAktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
Membezakan
kumpulan
objek banyak
dan sedikit
Guru bernyanyi bersama
murid lagu “Anak
Ayam”.Murid membilang
daun yang kering pada kertas
manila kad.Guru bersoal
jawab dengan murid
mengenai kumpulan objek
banyak dan sedikit.
Murid memberi respon dengan bernyanyi bersama-sama dengan penuh semangat sambil bertepuk tangan.
Strategi/
Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas.
Menyanyi.
Menstruktur/
Menstruktur
semula
(20 min)
Menyusun
nombor
secara tertib
menaik dan
menurun
Guru melekatkan kad
nombor di papan putih. Guru
memperkenalkan garis
nombor kepada murid. Guru
meminta murid membilang
satu- satu mengikut urutan
menaik dan urutan menurun.
Murid membilang
objek mengikut urutan
menaik dan menurun
Aktviti Pemulihan: murid menyusun nombor mengikut urutan menaik di dalam kumpulan
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri
dalam
kumpulan
Sikap saintifik
AKTIVITI PEMULIHAN:
Murid menyusun kad
nombor mengikut urutan
menaik dan urutan menurun.
AKTIVITI
PENGUKUHAN
Minta murid melekatkan kad
nombor dengan kemas dan
cantik di atas kertas manila
kad serta mengunting
nombor mengikut turutan
menial dan menurun.
Pamerkan hasil kerja murid
di papan kenyataan.
Debriefing
Taksir kefahaman secara
lisan – Murid yang telah
menguasai maju ke fasa
aplikasi, manakala murid
yang tidak dapat menguasai,
diberi bimbingan berterusan
oleh guru dalam kumpulan
yang sama dan diberi
penerangan yang jelas.
kecil. dan nilai
murni:
Penglibatan
aktif
Menghargai masa
Aplikasi
Idea
(10 min)
Tulis nombor dan minta
murid membilang satu-satu
secara tertib menaik dan
menurun. (lampiran 1)
Murid-murid menulis nombor mengikut urutan menaik dan menurun
Strategi:
Perbincangan
kumpulan dan
Sumber pengajaran: lembaran kerja
Refleksi/
Penutup
(5 min)
Taksir kefahaman murid
dengan memberi bimbingan
membuat generalisasi
pengajaran guru berdasarkan
lembaran kerja yang
diberikan.
Murid menyiapkan lembaran kerja (lampiran 2)
Murid menyiapkan lembaran kerja
Strategi:
Penyoalan
keseluruhan
kelas
Sumber
pengajaran:
Lembaran kerja
http://shahskj.blogspot.com/p/hsprpr-kssr-matematik-tahun-1.html