8
KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK KAK 3023 SAINS AWAL KANAK-KANAK SESI PENGAJIAN SEMESTER 6 (AMBILAN MAC 2011) PROGRAM PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU KURSUS IJAZAH SARJANA MUDA PENGAJIAN PENDIDIKAN AWAL KANAK- KANAK NAMA PELAJAR NO KAD PENGENALAN NO MATRIK NORA ISHAH IBRAHIM SITI ROQHIYAH BINTI RAMLI 700802025662 710803025786 PPG/20370/11 PPG/20399/11 TAJUK TUGASAN KAK 3023 - TUGASAN BERPASANGAN E) AIR - RANCANGKAN SATU AKTIVITI BERDASARKAN TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI MENGGUNAKAN BAHAN MAUJUD NAMA PENSYARAH DR.RABIATUL ADAWIAH BINTI AHMAD RASHID TARIKH HANTAR 30 NOVEMBER 2013

Rancangan Pengajaran Harian Sains

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph

Citation preview

  • KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK

    KAK 3023 SAINS AWAL KANAK-KANAK

    SESI PENGAJIAN

    SEMESTER 6

    (AMBILAN MAC 2011)

    PROGRAM

    PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU

    KURSUS

    IJAZAH SARJANA MUDA PENGAJIAN PENDIDIKAN AWAL KANAK- KANAK

    NAMA PELAJAR

    NO KAD PENGENALAN

    NO MATRIK

    NORA ISHAH IBRAHIM

    SITI ROQHIYAH BINTI RAMLI

    700802025662

    710803025786

    PPG/20370/11

    PPG/20399/11

    TAJUK TUGASAN

    KAK 3023 - TUGASAN BERPASANGAN

    E) AIR - RANCANGKAN SATU AKTIVITI BERDASARKAN TUNJANG SAINS DAN

    TEKNOLOGI MENGGUNAKAN BAHAN MAUJUD

    NAMA PENSYARAH

    DR.RABIATUL ADAWIAH BINTI AHMAD RASHID

    TARIKH HANTAR

    30 NOVEMBER 2013

  • KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK

    KAK 3023 SAINS AWAL KANAK KANAK

    TUGASAN BERPASANGAN

    E) AIR

    RANCANGKAN SATU AKTIVITI BERDASARKAN TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI MENGGUNAKAN

    BAHAN MAUJUD

    NAMA AHLI :

    NORA ISHAH BINTI IBRAHIM

    SITI ROQHIYAH BINTI RAMLI

  • KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS (SLOT PENGAJARAN)

    Kelas

    Tarikh

    Hari

    Masa

    Bilangan Murid

    Tema

    Tunjang

    Fokus

    Standard Kandungan

    Standard Pembelajaran

    Standard Pembelajaran Yang

    Disepadukan

    Objektif

    Konsep Utama

    Pengetahuan Sedia Ada

    Penerapan Nilai

    Kemahiran Berfikir

    Alat Dan Bahan

    :Pra Dinamik

    :13/11/2013

    :Rabu

    :8.00 Pagi 8.30 Pagi

    :25 Orang

    :Air

    :Sains Dan Teknologi

    :S.T 4.0 Menyiasat Alam Bahan

    :S.T 4.1 Meneroka Sifat Umum Bahan

    :S.T 4.1.3 Mengasingkan Bahan Kepada Yang

    Larut Dan Tidak Larut

    :Bm 3.6.2 Membaca Frasa Dengan Sebutan Yang Betul

    :Pada Akhir Pembelajaran Murid Dapat:

    1. Mengetahui Bahan Yang Larut Dan Tidak Larut.

    2. Mengenal Bahan Yang Larut Dan Tidak Larut

    3. Membezakan Rasa Dengan Menggunakan Lidah

    4. Menjalankan Kajian Sendiri Berkaitan Dengan Bahan

    Yang Larut Dan Tidak Larut

    5. Mengasingkan Perkataan Berdasarkan Pengetahuan

    Murid.

    :Larut Dan Tidak Larut

    :Mengenal Bahan Yang Disediakan Oleh Guru

    :Sabar, Kerjasama Dan Berani

    :Membuat Ramalan

    :Gula,Garam,Kacang,Kopi ,Tepung ,Gelas, Kad Perkataan

    Dan Lembaran Kerja

  • KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK

    LANGKAH PENGAJARAN: S.T 4.1.3 Mengasingkan Bahan Kepada Yang Larut Dan Tidak Larut

    LANGKAH ISI PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    CATATAN NILAI/BBM

    Set Induksi

    3 Minit

    Nyanyi Lagu: Hujan Dah Turun

    Guru menayangkan slaid powerpoint dan murid mengikut menyanyi bersama dengan tayangan powerpoint yang telah ditunjukkan oleh guru.

    Bersoal jawab dengan murid tentang lagu yang telah dinyanyikan.

    Murid menyatakan lagu yang dinyanyikan adalah tentang air.

    Guru menyatakan tajuk /tema hari ini adalah air.

    Slaid powerpoint Kad imbasan.

    Langkah 1

    2 Minit

    Perkenalkan bahan maujud

    Guru tunjukkan bahan- bahan maujud

    Pengetahuan sedia ada murid kenal semua bahan yang telah ditunjukkan

    Murid menyebut setiap satu bahan yang telah ditunjukkan

    Murid menyebut secara berkumpulan dengan mengeja kad imbasan

    Bahan maujud Kad imbasan

    Langkah 2

    10 Minit

    Membuat kajian Guru memasukkan air kedalam gelas kaca

    Murid meneka apa yang akan dilakukan oleh guru

    Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan dan meminta meraka meneroka sendiri apa yang perlu dilakukan dengan air dan bahan maujud yang telah diberikan

    Murid cuba melarutkan setiap bahan kedalam gelas kaca yang

    berasingan dan melihat hasil

    Bahan maujud

    air

    gula

    garam

    kacang

    batu

  • KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK

    seterusnya Murid boleh membezakan bahan

    yang larut dan tidak larut Murid merasa setiap larutan dan

    yang tidak larut.

    Langkah 3

    10 Minit

    Bersoal jawab dan mengkategorikan kajian

    Murid terus membuat kajian dan semua murid mencuba

    Murid menceritakan apa yang telah terjadi dengan kajian yang telah dilakukan

    Murid membuat pengkelasan bahan yang larut dan tidak larut

    Guru bersoal jawab secara lisan Murid bersoal jawab dengan

    kawan- kawan di dalam kumpulan Guru berikan murid lembaran kerja

    Lembaran kerja

    Penutup

    5 Minit

    Latihan pengukuhan

    Lagu hujan dah turun

    Guru mengulangi semua tentang apa yang telah diajarkan

    Murid menyebut setiap bahan yang larut dan tidak larut

    Murid menyebut bahan lain yang boleh larut dan tidak larut berdasar pengetahuan sedia ada.

    Murid menyanyikan semua lagu hujan dah turun.

    Lembaran kerja batu

    milo

  • KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK

    LEMBARAN KERJA MURID

    BAHAN LARUT BAHAN TIDAK LARUT

  • KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK

    Guru tunjukkan bahan maujud

    Murid mencuba membuat eksperimen

  • KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK

    Guru membuat penerangan kepada murid

    Murid membuat kesimpulan hasil ekperimen