Upload
asanizan-tasim
View
15
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
N
Citation preview
Rancangan Pengajaran HarianRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tahun : 4 Nilam
Bilangan murid : 30 orang
Masa : 7.30-8.30 pagi
Tema : Keluargaku sayang
Tajuk : Keluarga Bahagia
Fokus utama : 5.1 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera
dengan intonasi yang betul
Fokus sampingan : 8.1 Membina dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat
majmuk.
Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan
topik yang diberikan.
Objektif :
Akhir pembelajaran, murid dapat :
i) membaca kuat teks “Keluarga Bahagia” dengan sebutan dan intonasi yang betul. ii) menggunakan kata panggilan dan kata ganti nama diri yang sesuai mengikut situasi dalam perbualan. iii) membina ayat tunggal berdasarkan kata kerja dengan betul.
SISTEM BAHASA
1. Tatabahasa – Kata panggilan dan kata ganti nama diri
Pengisian kurikulum
1. Ilmu : Pendidikan Moral2. Nilai : Kasih sayang
Kemahiran bernilai tambah
1. Kemahiran berfikir - menjana idea, mengkategori
ALAT BANTU MENGAJAR
1. Video “Lagu Keluarga Bahagia-Saujana”2. Teks cerita “ Keluarga Bahagia”3. Komputer4. LCD
PENGETAHUAN SEDIA ADA
1. Murid mampu bercerita tentang keluarga mereka.2. Murid telah dapat menguasai kemahiran membaca berdasarkan
pembelajaran sebelumnya.
ISI PELAJARANAktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Video “Lagu Keluarga Bahagia- Saujana”.
Soalan :
1. Apakah keluarga?
2. Keluarga terdiri daripada?
Set Induksi (5 minit)
Murid menonton tayangan video “Lagu Keluarga Bahagia”
Murid bersoal jawab dengan guru berdasarkan video dan lirik lagu tersebut.
Kemahiran berfikir
Nilai : Kasih sayang
BBM :
Klik di bawah untuk paparan video "Lagu Keluarga Bahagia"
Video "Lagu Keluarga Bahagia"
Rujuk LAMPIRAN 1
Teks “Keluarga Bahagia”
Soalan :
1. Apakah peranan ayah?
2. Apakah sifat ibu?
Langkah 1 (20 min):
Murid membaca kuat teks tentang “Keluarga Bahagia” secara kelas, kumpulan dan individu.
Murid dan guru bersoal jawab tentang petikan yang dibaca.
Kemahiran membaca
BBM
Klik di bawah untuk paparan teks "Keluarga Bahagia"
Teks “Keluarga Bahagia”
Penggunaan kata panggilan dan kata ganti nama diri
Langkah 2 (20 min):
Guru menerangkan kegunaan kata panggilan dan kata ganti nama diri.
Murid mengeluarkan kata panggilan dan kata ganti nama yang terdapat dalam petikan.
Kemahiran lisan