Upload
dorinmotohon2677
View
240
Download
6
Embed Size (px)
Citation preview
Proiect didactic
Unitatea de nvmnt: Scoala Gimnazial Nr.149 Profesor: Motohon Teodor DorinClasa: a V-a BData: 02.10.2013Unitatea de nvare: Preistoria umanitatiiLecia: Aparitia, evolutia si raspandirea grupurilor umaneTipul leciei: mixt
Competene generale:1.Utilizarea eficient a comunicrii i limbajului de specialitate3. Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istorice
Competene specifice:1.1. Utilizarea termenilor istorici specifici cronologiei, preistoriei in situaii de comunicare scris sau oral3.4. Stabilirea pe baza surselor istorice, a elementelor evolutiei grupurilor umane si a civilizatiei omenesti
Concepte operaionale: CognitiveC1: Definirea conceptelor evoluie, familie, sedentarizare, paleolitic, neoliticC2: Identificarea uneltelor folosite in diferite perioade de timp, precum si a principalelor ocupatiiC3: Prezentarea modului de locuire Formative:C4: Utilizarea tehnicii de lucru cu suportul graphic si cu calculatorulC5: Compararea diferitelor perioade in functie de cele prezentate mai sus (unelte, ocupatii, mod de locuire) Atitudinale:C6: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la evolutia omului Evaluarea : formativ-ameliorativ
Obiective ale evalurii: Cognitive:Oe1: operarea cu noiunile i conceptele epoca istorica, familie, sedentarizare, paleolitic, neolitic, nomazi Formative:Oe2: competena de a utiliza tehnici de lucru cu textul i imaginea istoric Atitudinale:Oe3: capacitatea de a formula i susine opinii personaleValori i atitudini vizate:- Gndire critic i flexibil- Relaionare pozitiv cu ceilaliStrategii: inductiv-deductiv, explicativ-conversativMetode:Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaia, M3-conversaia euristicInteractive: M4-comparaia, M5-conversaia examinatoare, M6-lucru cu PCInstrumente de evaluare: verificarea frontal, observarea sistematic, fis de lucruForme de organizare a activitii: frontal, individual
Resurse:- Umane- clasa a V-a- De timp- 50- Materiale: oficiale- m1: Programa colar m2: Macroproiectarea didactic- Manuale: Istoria clasa a V-a, Ed. All- izvoare cartografice: m3: lectie Ael
Demers didactic
Secvenele didacticeConinuturi vizate Concepte operaionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiRes. matRes. ProcEvaluare
Moment organizatoric-absene-organizeaz materialele i clasa-creeaz un climat cooperant-rspund cerinelor-pregtesc materialele solicitate-se aeaz la locurile indicate
Reactualizarea cunotinelor/evaluare-noiuni i concepte: cronologie, epoci istorice, proces de evolutie, hominizi, pozitie biped
Oe1
Oe2
Oe3-solicit elevilor s prezinte perioadele de timp folosite in cronologie-solicit definirea termenilor deceniu, secol, mileniu, epoc, er-solicit s prezinte cauzele apariie omului i locul de origine al acestuia -solicit caracterizarea primilor hominizi-apreciaz, ierarhizeaz, laud-elaboreaz rspunsuri-autoevalueazM5
M1
Frontal
obs. Sistematic
EvocareTitlul lecieiEvolutia grupurilor umane-noteaz pe tabl titlul leciei i explic modul n care se va desfura activitatea -organizeaz nvarea
-noteaz n caiete titlul lecieiM1
Dobndirea de noi cunotine-titlul leciei: Evolutia grupurilor umane-noiuni/ -coninuturi: hominizi, pozitie bipeda , nomazi, paleolitic, neolitic sedentarizare
C1Oe2
C2C2C3C4
C4Oe2
C5
C6Oe3 -Asigur:a) cunoaterea/receptarea/nvarea-definirea termenii paleolitic, neolitic, sedentarizare-identificarea cauzelor care au determinat evolutia speciei umane-prezint principalele caracteristici ale paleoliticului, neoliticului si epocii metalelor
b) nelegerea noilor coninuturi-explic importana evolutiei omului pentru cultur, istorie i societate
c) analiza-compar prin analiza sursei istorice m3 cele trei epoci prezentate
d) sinteza- formuleaz aprecieri cu privire la importana evolutiei umane pentru viitorul speciei
-investigheaz sursele i identific cauzele care au dus la evolutia omului
-Identific pe baza imaginilor din lectia AeL, tipuri de unelte, mod de construire a locuintelor, ocupatii
-investigheaz sursele istorice i identific nevoia de evolutie
-se formuleaz opinii-se argumenteaz
m3
m3
m3
m3
m3
M1
M5
M6M6
M2
M4
M5
obs sistematic
verificare frontala orala
Asigurarea reteniei i a transferuluiSolicit elevilor s se grupeze i s realizeze sarcina prezentata n cadrul lectiei-rezolv sarcinile-autoevalueazFia de lucru, verificarea cu ajutorul calculatorului
Tema pentru acasRecomand: aprofundarea cunotinelor asimilate prin citirea leciei acas-noteaz
Evaluarea-Analizeaz critic, laud, ierarhizeaz, decide/noteaz-se raporteaz la aprecieri
Schita tablei
Unelte din piatr, corn, os Paleolitic culegtori epoca veche a pietrei ocupaii: vntori -> nomazi pescari ---- descoper focul inclzire, prepararea hranei, lumin, aprare --- peteri, case din crengi, os
Neolitic unelte din piatr lefuit, perforat epoca nou a pietrei agriculturaPreistoria ocupaii creterea animalelor meteuguri casnice: tors, esut, olrit Sedentarizare -->aezri stabile, sate, orae
Epoca bronzului- apare metalurgia (prelucrarea metalelor)
Epoca metalelor Epoca fierului (imbunatatirea vietii omului)