29
PROIECT DIDACTIC - DEZVOLTARE PERSONALĂ – CLASA a II-a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015

blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

  • Upload
    ngotruc

  • View
    235

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

PROIECT DIDACTIC

- DEZVOLTARE PERSONALĂ –

CLASA a II-a

AN ŞCOLAR: 2014 – 2015

CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

Page 2: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

DATA:13.11.2014

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ……………..

CLASA: a II-a

ÎNVĂŢĂTOR: Căpriță Mirela

ARIA CURRICULARĂ: Dezvoltare Personală

UNITATEA TEMATICĂ: Animalele din jurul nostru

DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Dezvoltare personală

SUBIECTUL: Diferențe individuale

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE:

DEZVOLTARE PERSONALĂ

2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu

acestea

3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute

ARTE VIZUALE

1.1. Identificarea unor mesaje simple, în contexte familiare, exprimate printr-o varietate

de forme artistice.

2.1. Exprimarea liberă a ideilor/experienţelor şi a emoţiilor/sentimentelor prin utilizarea

de materiale,instrumente de lucru şi tehnici simple.

MUZICĂ ŞI MIŞCARE

2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

Page 3: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive

Să numească animalul preferat, motivând alegerea făcută

Să enumere caracteristici ale animalului preferat pe care și le-ar dori și el

Să evidențieze diferențele existente dintre comportamentul oamenilor

Să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională

Afective

Să manifeste interes pentru lecţie

Să participle activ la jocuri

Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)

Psiho-motrice

Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;

Să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca

independentă.

MIJLOACE DIDACTICE: jucării de pluș, imagini cu insecte,animale, păsări

cartoane colorate

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DURATA: 35 min + 10 min activitate complementară

BIBLIOGRAFIE:

*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.

3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012

Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor

cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele

didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012

Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru

grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

Page 4: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA
Page 5: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

ETAPELE LECŢIEI C.S.1

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA

ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

FORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZA-TORIC

MM 2.1

DP 2.2.

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:

Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de

desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic

Se anunţă momentul Întâlnirii de dimineaţă prin versurile: „Haideţi să ne adunăm / În cerc să ne aşezăm.”Salutul se realizează prin urarea „Bună dimineaţa!”(însoţită de strângeri de mână) şi prin intonarea cântecului ”Pentru elevi noi cântăm/Pentru invitați noi cântăm”Prezenţa: „După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am salutat / Colegii ne-am întâlnit. / Oare cine n-a venit?” Calendarul naturii: elevul de serviciu este solicitat să completeze calendarul naturii.

Elevii intră în sala de clasă în mod organizat.

Elevii ascultă îndemnul şi formează un cerc în faţa clasei. Elevii îşi dau mâna şi îşi urează bună dimineaţa.Elevii intonează cântecul.

Elevii precizează numele copiilor absenţi.Elevul de serviciu completează calendarul naturii.

Conversaţia

Calendarul naturii

Frontal, în cercObservarea sistematică

Aprecierea imediată a

răspunsurilor

2. REACTUALI-ZAREA CUNOŞTIN-ŢELOR DOBÂNDITE ANTERIOR

Învăţătoarea anunţă:- Ultimele două săptămâni am vorbit despre diferențele existente între noi.Astăzi vom afla că nu numai noi suntem diferiți ci și animalele chiar și anotimpurile.De aceea am o ghicitoare

Elevii ascultă explicaţiile învăţătoarei.

Explicaţia Animale din pluș pe care

se găsesc bilețele

colorate pe care sunt

Frontal, în cerc

1 C.S. = Competenţe Specifice

Page 6: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

DP 2.3

pentru voi,iar cel care răspunde corect va putea descoperii micile ajutoare aduse vouă pentru vă ajuta să descoperiți aceste schimbăriPe o planșă scriu tot ce gândesc privitor la toamna.

Răspund la ghicitoriRăspund la întrebări

Conversaţia Brainstormi

ng

scrise ghicitori despre

toamna/animale/ păsări

3. CAPTAREA ATENŢIEI

Dar ce au legat la gât aceste două animale?(o ghicitoare) Învăţătoarea alege doi elevi care vor descoperi personajele diferite alături de care vor învăța lucruri noi

Elevii ascultă mesajul. Explicaţia GhicitoriFabula

Barza și vulpea

(anexa 1)

Frontal Observarea sistematică

4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE

CLR 2.4

Astăzi după cum bine știți vom vorbi despre diferențele existente între noi, având ca exemplu întâmplarea comică dintre Barza și vulpea- fabulă scrisă de La Fontaine.

Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic

Conversaţia euristică

Frontal, în cerc Aprecierea imediată a

răspunsurilor

5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

DP 2.3CLR 2.4

MM.2.1

Citirea de către elevi/ învățătoare a fabulei.Explicarea ei având suport vizual imaginile din poveste.Compararea comportamentului celor două personaje cu ecel al oamenilor.Discuții libere-e bine/nu e bine-Alegerea și scrierea a animalului preferat

Elevii răspund, scriu animalul preferat

Explicația Imaginile, jucăriile aduse de

elevi

Frontal, în cerc, pe covor

Aprecierea imediată şi

orală a răspunsurilor

6. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A

CLR 2.4

DP 2.3

Având în față imagini cu personajele din fabulă, elevii dramatizează textul citit.Ficare elev pe rând va intra în pielea

Elevii răspund la întrebări.

Conversaţia euristică

Jocul de rol

PPTImagini cu personajele

Frontal Aprecierea imediată a

răspunsurilor

Page 7: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE CLR

2.4AV1.12.1

personajului ales, motivând în final cum s-a simțit când a făcut o faptă bună/rea.

Elevii devin mici actoriJocul de rol

7. EVALUARE FINALĂ

MM 2.1.

Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.Se recompenează elevii cu o literă (L) din cuvântul ascuns.Învățătoarea și-a ales și ea un animal preferat, iar elevii vor descoperi treptat care este acesta.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm

Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.

Jocul muzical

Frontal Evaluarea activităţii elevilor

8. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL

Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm

Joc muzical Frontal

Page 8: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

PROIECT DIDACTIC

- COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ –

CLASA a II- a

AN ŞCOLAR: 2014 – 2015

CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

Page 9: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

DATA: 13.11.2014

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

CLASA: a II- a

ÎNVĂŢĂTOR: Căpriță Mirela

ARIA CURRICULARĂ: Comunicare în Limba Română

UNITATEA TEMATICĂ: Animalele din jurul nostru

DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Comunicare în Limba Română

SUBIECTUL: Comunicarea.Semnele de punctuație

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE:

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare

cunoscute

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare

3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut

DEZVOLTARE PERSONALĂ

2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

MUZICĂ ŞI MIŞCARE

2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

ARTE VIZUALE

2.2. Asocierea unor elemente simple de exprimare prin intermediul artelor vizuale, cu alte

forme de exprimare: muzica, dans,literatura.

MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI

Page 10: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

5.1. Sortarea, clasificarea şi înregistrarea prin desene şi tabele a unor date din mediul cunoscut

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive

Să formuleze corect răspunsuri la întrebări care vizează conţinutul unui text audiat

Să numească personajele din povestea audiată

Să desprindă corect o învăţătură din povestea audiată

Să identifice semnele de punctuație din text

Să enunțe propoziții conform cerințelor date

Să realizeze un dialog

Afective

Să manifeste interes pentru lecţie

Psiho-motrice

Să aibe o poziție corectă în timpul scrisului

să mânuiască materialele puse la dispoziţie

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, lectura predictivă

MIJLOACE DIDACTICE: PPT, videoproiector, personajele, imagini

reprezentând insecte,animale, păsări sălbatice, cartonașe, caiete

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DURATA: 35 min + 10 min activitate complementară

BIBLIOGRAFIE:

*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.

3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012.

Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor

cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele

didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012.

Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru

grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

*** Poveşti, povestiri, basme şi legende – antologie de texte literare pentru preşcolari şi

şcolari, Editura Arlequin, Bucureşti, 2011.

Page 11: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA
Page 12: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

ETAPELE LECŢIEI C.S.2

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA

ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

FORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZA-TORIC DP 2.2.

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de CLR:

Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de

desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic

Elevii intră în sala de clasă

Conversaţia

2. CAPTAREA ATENŢIEI

După cum știți deja ați câștigat o literă din cuvântul secret, însă mai aveți de câștigat încă patru.

Elevii ascultă mesajul. Explicaţia PPT Frontal Observarea sistematică

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE

CLR 1.3.

Vom citi povestea și vom vedea la cine apelăm pentru a da textului culoare, pentru a-l face atractiv.Învățătoarea le citește câteva propoziții fără să țină cont de semnele de punctuație iar elevii sesizează că nu sună bine.Se anunță tema

Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic

Conversaţia euristicăFabula

PPT Frontal, individual

Aprecierea imediată a

răspunsurilor

4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

DP 2.2CLR 1.3.3.1.AV2.2

După ce elevii citesc textul în funcție de anumite criterii- înlănțuit, pe paragrafe,ei răspund la întrebări pe baza textului. Învățătoarea îi anunță că va derula textul iar ei pe fișa de pe masă trebuie să scrie toate semnele de punctuație observate în text.La final ridică toți fișele și sunt răsplătiți cu încă o literă ( U)Se stabilește cu ajutorul PPt-ului când

Elevii răspund la întrebări.

Elevii observă și scriu

Explicația PPTFișe

Frontal, în grupe

Aprecierea imediată şi

orală a răspunsurilor

2 C.S. = Competenţe Specifice

Page 13: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

folosim fiecare semn și se rezolvă exercițiile.Transcriu pe caiete câteva propoziții.

Unii elevi ies la tablăElevii scriu pe caiete

Conversaţia euristică

5. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE

CLR 1.3.3.1.

Joc didactic Rezolvarea unui joculeț interactiv în power-point

Elevii răspund la întrebări.

Conversaţia euristică

PPT Frontal Aprecierea imediată a

răspunsurilor

6. EVALUARE FINALĂ

MM 2.1.

Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm

Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.

Jocul muzical

Frontal Evaluarea activităţii elevilor

7. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL

MM 2.1.

Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..

Joc muzical Frontal

Page 14: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

A DOUA ORĂETAPELE LECŢIEI C.S.3

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA

ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

FORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZA-TORIC DP 2.2.

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de CLR:

Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de

desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic

Elevii intră în sala de clasă

Conversaţia

2. CAPTAREA ATENŢIEI

Elevii sunt anunțați că vor desfășura un concurs pe echipe pentru câștigarea următoarei litere.

Elevii ascultă mesajul. Explicaţia PPT Pe grupe Observarea sistematică

3. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

DP 2.2CLR 1.3.3.1.AV2.2

Eelevii rezolvă fișa colectivă. Echipa câștigătoare descoperă litera L.DictareRezolvarea la tbală a unor exerciții antrenante-distractive.Norișorii plimbărețiTrenulețulElevii sunt recompensați cu încă o litera – U- .pe care o pun la panou.

Copiii ascultă indicațiile cadrului didacticScriuRezolvă exercițiiElevii răspund la întrebări.

Elevii observă și scriu Unii elevi ies la tablăElevii scriu pe caiete

Explicația

Conversaţia euristică

PPTFișe

Frontal, în grupe

Aprecierea imediată şi

orală a răspunsurilor

5. ASIGURA-REA

CLR 1.3.

Joc didactic Dramatizarea unor dialoguri pe baa unor

Elevii răspund la întrebări.

Conversaţia euristică

PPT Frontal Aprecierea imediată a

3 C.S. = Competenţe Specifice

Page 15: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE

3.1. imagini suport folosind propoziții enunțiative, interogative, exclamative

DramatizareJoc de rol

răspunsurilor

6. EVALUARE FINALĂ

MM 2.1.

Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm

Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.

Jocul muzical

Frontal Evaluarea activităţii elevilor

7. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL

MM 2.1.

Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..

Joc muzical Frontal

Page 16: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

PROIECT DIDACTIC

- MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI–

CLASA a II - a

AN ŞCOLAR: 2014 – 2015

CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

Page 17: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

DATA: 13.11.2014

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

CLASA: a II-a

ÎNVĂŢĂTOR: Căpriță Mirela

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și explorarea mediului

UNITATEA TEMATICĂ: Animalele din jurul nostru

DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Matematică și explorarea mediului

SUBIECTUL: Animalele sălbatice.Nevoile lor.

TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE:

MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI

3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea

unor modele sau regularităţi din mediul apropiat

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social

4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene,

procese simple

MUZICĂ ŞI MIŞCARE

2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.1. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive

Să recunoască animalele sălbatice de la noi din țară și din alte țări

Să denumească părțile corpului unui animal

Să identifice relația dintre mediu și animale

Să compare animalele în funcție de mărime

Afective

Să manifeste interes pentru lecţie

Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)

Page 18: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

Psiho-motrice

Să intoneze corect, din memorie, cântece despre insecte

Să execute mişcări sugerate de textul cântecelor

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca

independentă.

MIJLOACE DIDACTICE: PPT,personaje, măsuri nonstandard, fișă de lucru

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DURATA: 35 min + 10 min activitate complementară

BIBLIOGRAFIE:

*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.

3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012

Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor

cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele

didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012

Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru

grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

Page 19: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

ETAPELE LECŢIEI C.S.4

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA

ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

FORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZA-TORIC

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de MEM

Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de

desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic

Elevii intră în sala de clasă

Conversaţia

2. CAPTAREA ATENŢIEI

CLR1.1

Toata ziua am vorbit despre animaluțe…e timpul să le cunoaștem…vă rog să vă întoarceți biletelele din piept să vedem ce animal vă place vouă

Elevii ascultă mesajul/răspund

Explicaţia Cartonașe cu exerciții

PPT

Frontal Observarea sistematică

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE

CLR 1.1.

Aleg câțiva elevi să spună de ce le-au ales.Uitându-ne la panoul cu literele câștigate oare ce animal e preferatul meu?Elevii intuiesc lipsa literei P si descoperă că e vorba de LUPUL…Astăzi vom vorbi despre animalele sălbatice

Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic

Conversaţia euristică

PPT Frontal, în cercgrupe

Aprecierea imediată a

răspunsurilor

4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

MEM3.1.3.24.2

Însă dacă vor raspunde la fel de corect vor afla la sfârșitul orei și de ce, îmi place lupul.Vizionarea PPT-ne aducem aminte din ce sunt alcatuite animalutele noastre preferate.Rezolvarea ppt-urilor (przentarilor trimise).Descoperim si alte animale din alte tari.Rezolvarea unei fise

Elevii răspund la întrebări.

Rezolvă exercițiile

Explicația PPT Frontal, grupe Aprecierea imediată şi

orală a răspunsurilor

4 C.S. = Competenţe Specifice

Page 20: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

Compară animalele-în funcție de greutateAdună și află câți litri de apă /mâncare consuma

a. girafab. elefantulc. cămila

Rezolva o problema-aranjeaza crescator animalele in functie de greutate.

Elevii răspund la întrebări.Rezolvă fișa de lucru

Conversaţia euristică

5. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE

CLR 1.1

MEM6.16.2

Rezolva o problema-aranjeaza crescator animalele in functie de greutate.Joc micii vanatori….o pusca cu o pioneza in varf va vâna animalele(Baloanelele pe care sunt scrise numele si greutatea lor) in functie de ceea ce scrie pe biletul extrasExemplu- Vaneaza animalele cu greutatea intre 100-150 kgVaneaza animalele de la noi din taraDescoperirea biletului de ce imi place lupul-caci e sanitarul paduriiTema-de realizat o fisa pt portofoliu cu animale salbatice de la noi/ din alte tari

Elevii rezolvă sarcinile. Conversaţia euristică

Minge Frontal Aprecierea imediată a

răspunsurilor

6. EVALUARE FINALĂ

MM 2.1.CLR1.1

Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm

Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.

Jocul muzical

Frontal Evaluarea activităţii elevilor

7. MOMENT ORGANIZA-TORIC

MM 2.1.CLR

Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora

Joc muzical Frontal

Page 21: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA

FINAL 1.1 noastră s-a încheiat…..

Page 22: blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DIDACTIC COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – CLASA a II- a AN ŞCOLAR: 2014 – 2015 CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA