44
PROIECT DIDACTIC - DEZVOLTARE PERSONALĂ – CLASA PREGĂTITOARE

blogulcadruluididactic.files.wordpress.com · Web view... program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS,

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

- DEZVOLTARE PERSONALĂ –

CLASA PREGĂTITOARE

AN ŞCOLAR: 2012 – 2013

CADRU DIDACTIC: ............................................

DATA: 25.03.2013

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

CLASA: Pregătitoare

ÎNVĂŢĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: Dezvoltare Personală

UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor

DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Dezvoltare personală

SUBIECTUL: Insecte preferate

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE:

DEZVOLTARE PERSONALĂ

2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu

acestea

3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute

ARTE VIZUALE

1.1. Identificarea unor mesaje simple, în contexte familiare, exprimate printr-o varietate

de forme artistice.

2.1. Exprimarea liberă a ideilor/experienţelor şi a emoţiilor/sentimentelor prin utilizarea

de materiale,instrumente de lucru şi tehnici simple.

MUZICĂ ŞI MIŞCARE

2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive

Să numească insecta preferată

Să enumere caracteristici ale insectei preferate

Să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională

Afective

Să manifeste interes pentru lecţie

Să participle activ la jocuri

Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)

Psiho-motrice

Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;

Să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca

independentă.

MIJLOACE DIDACTICE: jucării de pluș, imagini cu insecte, cartoane colorate

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DURATA: 30 min + 15 min activitate complementară

BIBLIOGRAFIE:

*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.

3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012

Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor

cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele

didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012

Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru

grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

ETAPELE LECŢIEI C.S.1

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA

ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

FORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZA-TORIC

MM 2.1

DP 2.2.

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:

Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de

desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic

Se anunţă momentul Întâlnirii de dimineaţă prin versurile: „Haideţi să ne adunăm / În cerc să ne aşezăm.”Salutul se realizează prin urarea „Bună dimineaţa!”(însoţită de strângeri de mână) şi prin intonarea cântecului ”Pentru elevi noi cântăm/Pentru invitați noi cântăm”Prezenţa: „După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am salutat / Colegii ne-am întâlnit. / Oare cine n-a venit?” Calendarul naturii: elevul de serviciu este solicitat să completeze calendarul naturii.

Elevii intră în sala de clasă în mod organizat.

Elevii ascultă îndemnul şi formează un cerc în faţa clasei. Elevii îşi dau mâna şi îşi urează bună dimineaţa.Elevii intonează cântecul.

Elevii precizează numele copiilor absenţi.Elevul de serviciu completează calendarul naturii.

Conversaţia

Calendarul naturii

Frontal, în cercObservarea sistematică

Aprecierea imediată a

răspunsurilor

2. REACTUALI-ZAREA CUNOŞTIN-ŢELOR DOBÂNDITE ANTERIOR

Învăţătoarea anunţă:- Ultimele două săptămâni am vorbit numai despre insecte și despre rolul lor.De asemenea ne-am ocupat să ne amenajăm clasa cât mai frumos ca să fie pe placul zânei primăverii.- Primăvara a

Elevii ascultă explicaţiile învăţătoarei.

Explicaţia Greieraș din pluș pe care

se găsesc bilețele

colorate pe care sunt

Frontal, în cerc

1 C.S. = Competenţe Specifice

DP 2.3

văzut eforturile voastre şi l-a trimis pe prietenul ei greierașul cu multe surprise pentru voi.Dacă răspundeți corect primiti recompense. Răspund la ghicitori

Conversaţia

scrise ghicitori despre insecte

3. CAPTAREA ATENŢIEI

Dar ce are legat la gât greierasul?(o scrisoare) Învăţătoarea citeşte scrisorica primită de la Zâna Primăvara – noutatea zilei (Anexa 1)

Elevii ascultă mesajul. Explicaţia Scrisorica Zânei

Primăvara (anexa 1)

Frontal Observarea sistematică

4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE

CLR 2.4

Astăzi după cum bine știți vom vorbi despre insectele preferate.Ați avut de adus poze sau jucării care înfățișează insecta preferată.Haideți să ne așezăm în cerc pe covor și să vă prezentați insectele preferate

Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic

Conversaţia euristică

Frontal, în cerc Aprecierea imediată a

răspunsurilor

5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

DP 2.3CLR 2.4

MM.2.1

Fiecare elev își descrie insecta preferată și spune de ce a ales-o, de ce este preferata lui.După ce va descrie insecta fiecare elev o va pune într-un cerc.La final elevii vor intona insectelor un cântecel despre insecte

Elevii răspund, descriu insecta și specifică de ce au ales-oElevii cântă

Explicația Imaginile, jucăriile aduse de

elevi

Frontal, în cerc, pe covor

Aprecierea imediată şi

orală a răspunsurilor

6. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-

CLR 2.4

DP 2.3

Câte insecte sunt pe covor?Cum trebuie să ne purtăm cu insectele?Dar cu jucăriile preferate?Având în față insecta preferată fiecare

Elevii răspund la întrebări.

Conversaţia euristică

Foi,Creioane colorate

Frontal Aprecierea imediată a

răspunsurilor

RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE

CLR 2.4AV1.12.1

elev va trebui să o deseneze și să o coloreze

Elevii desenează și colorează.

7. EVALUARE FINALĂ

MM 2.1.

Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm

Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.

Jocul muzical

Frontal Evaluarea activităţii elevilor

8. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL

Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm

Joc muzical Frontal

GHICITORI

Roşie pe aripioare, Cu buline pe spinareCând copiii o găsesc Repede aşa rostesc:-“Unde vei zburaAcolo m-oi mărita!” (Buburuza)

Primăvara el apareZboară lin din floare-n floareAre aripi colorate,Cu praf fin, uşor pudrate. (Fluturele)

Suplă si cu corp dungat,Harnică la adunatStrânge-ntruna cu mult sporMierea dragă tuturor. (Albina)

Pe la stup, lui mult îi place

Insă miere, zău nu face!E leneş, stă in zadar Numele lui e… (Bondar)

Seamănă cu o albinăInsă miere nu adună,Are-un ac in coadă pusŞi te-nţeapă pe ascuns. (Viespele)

Neagră si supărătoareDe microbi e purtătoare,Bâzaie si nu-ti dă pace,Dai cu pliciul, si-apoi tace! (Musca)

Harnică si srângătoare, Cară boabe in spinare,

Te-nvaţă cu bucurie Lecţia de hărnicie. (Furnica)

O insectă nu prea mare,Vara de-obicei apare,Te-nţeapă cu acul lui,Te scarpini, si plăcut nu-i! (Ţânţarul)

Domnul cu vioara,Cânta vesel toata vara,Iar când toamna a sositStă singur si necajit. (Greierele)

Gândac mic, cu dungi pe spate,In grădină lui îi placeRoade iute, cu mult spor, Frunzele cartofilor. (Gândacul cartofului)

ANEXA 1

PRIMĂVARA

“Dragii mei,

Am văzut zilele trecute hărnicia şi dorinţa voastră sinceră de a vă amenaja clasa cât mai frumos pentru mine.

Astăzi, se iveşte în faţa voastră o nouă provocare. Am înteles că vă plac provocările asa că l-am trimis pe greieras sa ma ajute.Pe parcursul zilei trebuie sa treceti probele pe care le-am pregatit.In final greierasul va va recompensa.Pe tabla veti gasi ascunse toate probele.Ma bucur ca ati stiut sa raspundeti la ghicitorile greierasului.Chiar sunteti isteti.Insa vreau sa vad si cat de frumos stiti voi sa desenati.

Insa nu uitati si de celelalte probe!

Am mare încredere că veţi fi ascultători, harnici şi isteţi. Poate, la un moment dat, voi trece pe la fereastra clasei voastre să vă admir lucrând.

Cu mult drag,Primăvara!

PROIECT DIDACTIC

- COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ –

CLASA PREGĂTITOARE

AN ŞCOLAR: 2012 – 2013

CADRU DIDACTIC: ...................................

DATA: 25.03.2013

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

CLASA: Pregătitoare

ÎNVĂŢĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: Comunicare în Limba Română

UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor

DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Comunicare în Limba Română

SUBIECTUL: Simboluri neconvenționale utilizate în exprimarea scrisă

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE:

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.3.Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar

3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universal apropiat, scrise cu litere mari şi

mici de tipar

DEZVOLTARE PERSONALĂ

2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

MUZICĂ ŞI MIŞCARE

2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

ARTE VIZUALE

2.2. Asocierea unor elemente simple de exprimare prin intermediul artelor vizuale, cu alte

forme de exprimare: muzica, dans,literatura.

MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI

5.1. Sortarea obiectelor pe baza unui criteriu

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive

Să formuleze corect răspunsuri la întrebări care vizează conţinutul unui text audiat

Să numească personajele din povestea audiată

Să desprindă corect o învăţătură din povestea audiată

Să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp)

Să despartă în silabe anumite cuvinte

Să realizeze schema cuvântului

Afective

Să manifeste interes pentru lecţie

Psiho-motrice

Să aibe o poziție corectă în timpul scrisului

să mânuiască materialele puse la dispoziţie

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, lectura predictivă

MIJLOACE DIDACTICE: Covoraș povestitor, personajele, imagini

reprezentând insecte, cartonașe, caiete

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DURATA: 30 min + 15 min activitate complementară

BIBLIOGRAFIE:

*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.

3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012.

Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor

cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele

didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012.

Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru

grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

*** Poveşti, povestiri, basme şi legende – antologie de texte literare pentru preşcolari şi

şcolari, Editura Arlequin, Bucureşti, 2011.

ETAPELE LECŢIEI C.S.2

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA

ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

FORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZA-TORIC DP 2.2.

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:

Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de

desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic

Elevii intră în sala de clasă

Conversaţia

2. CAPTAREA ATENŢIEI

După cum știți zâna vas pus că trebuie să treceți peste toate obstacolele pentru a primi o recompensă.Primele două obstacole le-ați trecut.Cine vine să descopere a treia provocare?Anexa 1

Elevii ascultă mesajul. Explicaţia Cartonașe cu exerciții

Covoraș povestitor

Frontal Observarea sistematică

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE

CLR 1.3.

Astăzi o să aflați că unele insecte sunt dăunătoare însă mama natură și prietenii primăverii ne ajută să scăpăm de acele insecte.Dar haideți să vedem ce poveste ascunde covorașul povestitor.

Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic

Conversaţia euristică

Frontal, în cerc Aprecierea imediată a

răspunsurilor

4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

DP 2.2CLR 1.3.3.1.AV2.2

Înainte de a începe povestea elevii se așează în cerc pe covor.Învățătoarea relatează povestea mânuind personajele din poveste.La sfârșitul poveștii se adresează întrebarea pusă și de zână.Ce legătură există între personajele poveștii(găină, cocoș, puișori) și insecte?

Elevii răspund la întrebări.

Explicația Covorașul povestitor

Frontal, în cerc, pe covor

Aprecierea imediată şi

orală a răspunsurilor

2 C.S. = Competenţe Specifice

Se pun întrebări ajutătoare-Cu ce se hrănesc puișorii și găinile?Deci puișorii, găinile și cocoșii ne ajută să scăpăm de insectele dăunătoare.Elevii trec în bănci și deschid caietele.Care sunt personajele povestii?Se scrie la tablă și pe caiete schema cuvintelor.puișori

.. . ….Elevii trebuie să precizeze poziția anumitor litere(în prima silabă/a doua silabă)

Elevii răspund la întrebări.Unii elevi ies la tablăElevii scriu pe caiete

Conversaţia euristică

5. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE

CLR 1.3.3.1.

Joc didactic Un elev pune o întrebare.El aruncă mingea spre alt elev care va răspunde la întrebare.Ex. Câte silabe are cuvântul furnică?Câte litere are cuvântul greiere?

Elevii răspund la întrebări.

Conversaţia euristică

Minge Frontal Aprecierea imediată a

răspunsurilor

6. EVALUARE FINALĂ

MM 2.1.

Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm

Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.

Jocul muzical

Frontal Evaluarea activităţii elevilor

7. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL

MM 2.1.

Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..

Joc muzical Frontal

Anexa 1

COVORAȘUL MAGICSub covor un alt covor stă să fie descoperit

ZÂNA-”Dragi copii, vă provoc să ghiciți ce legătură există între personajele poveștii spuse de prietenul meu covorasul magic și insecte?” Sunteți voi oare așa de isteți încât să treceți și de acest obstacol?

PROIECT DIDACTIC

- MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI–

CLASA PREGĂTITOARE

AN ŞCOLAR: 2012 – 2013

CADRU DIDACTIC: ........................

DATA: 25.03.2013

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

CLASA: Pregătitoare

ÎNVĂŢĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și explorarea mediului

UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor

DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Matematică și explorarea mediului

SUBIECTUL: Estimarea unor lungimi pe baza unor unităţi neconvenţionale date

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE:

MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI

6.1. Utilizarea unor măsuri neconvenţionale pentru determinarea şi compararea

lungimilor

6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea/ estimarea duratelor unor

evenimente familiare

MUZICĂ ŞI MIŞCARE

2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.1. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive

Să utilizeze corect măsurile neconvenționale

Să determine lungimea,înălțimea,greutatea unor obiecte utilizând măsuri

neconvenționale

Să compare două obiecte în funcție de mărime

Afective

Să manifeste interes pentru lecţie

Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)

Psiho-motrice

Să intoneze corect, din memorie, cântece despre insecte

Să execute mişcări sugerate de textul cântecelor

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca

independentă.

MIJLOACE DIDACTICE: covoraș povestitor,personaje, măsuri nonstandard,

fișă de lucru

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DURATA: 30 min + 15 min activitate complementară

BIBLIOGRAFIE:

*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.

3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012

Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor

cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele

didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012

Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru

grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

ETAPELE LECŢIEI C.S.3

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA

ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

FORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZA-TORIC

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:

Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de

desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic

Elevii intră în sala de clasă

Conversaţia

2. CAPTAREA ATENŢIEI

CLR1.1

Să continuăm să descoperim ce se ascunde sub cartonașe.Cine e cel mai curajos?anexa 1

Elevii ascultă mesajul/răspund

Explicaţia Cartonașe cu exerciții

Covoraș povestitor

Frontal Observarea sistematică

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE

CLR 1.1.

Folosind măsurile nonstandard vom continua să măsurăm și să comparăm diverse obiecte

Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic

Conversaţia euristică

Frontal, în cerc Aprecierea imediată a

răspunsurilor

4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

MEM6.1.6.2

Folosind personajele de pe covoraș se pun diverse întrebăriCum sunt găinile de pe covoraș față de unele reale?Dar puișorii?Dar cocoșeii?Cum este căsuța față de una reală?Cine vine să măsoare cu ajutorul palmei lungimea covorașului?

Elevii răspund la întrebări.

Explicația Covorașul povestitor

Frontal, în cerc, pe covor

Aprecierea imediată şi

orală a răspunsurilor

3 C.S. = Competenţe Specifice

Dar lățimea?Toți elevii se aliniază unul lângă celălaltSă facă un pas în față cel mai înalt elev.Să facă un pas în spate cel mai scund elev.Elevii trec la loc.Completează fișa(una din provocările zânei pentru această oră)

Elevii răspund la întrebări.Rezolvă fișa de lucru

Conversaţia euristică

5. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE

CLR 1.1

MEM6.16.2

Joc didactic Rațele și vânătorii.În clasă se găsesc mai multe baloane umflate- mai mari, mai mici, ovale, rotunde, diverse culori.Pe greieraș se găsesc din nou bilețeleEx. Caută balonul cel mai mareUn elev va fi vânator și va sparge balonul indicat pe cartonaș.

Elevii rezolvă sarcinile. Conversaţia euristică

Minge Frontal Aprecierea imediată a

răspunsurilor

6. EVALUARE FINALĂ

MM 2.1.CLR1.1

Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm

Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.

Jocul muzical

Frontal Evaluarea activităţii elevilor

7. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL

MM 2.1.CLR1.1

Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..

Joc muzical Frontal

Anexa 1

În această oră rezolvați fișa și găsiți baloanele indicate în bilețele.Credeți că vă veți descurca sau sunteți prea mici?

Cartonașe

Sparge balonul cel mai mare de culoare mov

Sparge balonul cel mai mic roșu

Sparge balonul oval

Sparge balonul cel mai mare de culoare rosie

Sparge balonul rotund de culoare verde

PROIECT DIDACTIC

- ARTE VIZUALE ȘI LUCRU MANUAL–

CLASA PREGĂTITOARE

AN ŞCOLAR: 2012 – 2013

CADRU DIDACTIC: .....................................

DATA: 25.03.2013

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

CLASA: Pregătitoare

ÎNVĂŢĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii

UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor

DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Arte vizuale şi lucru manual

SUBIECTUL: Obținerea formelor spontane prin modelaj

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENŢE SPECIFICE:

ARTE VIZUALE ŞI LUCRU MANUAL

1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu,exprimat prin desen/pictură/

modelaj/ colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate

vizual

2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de

exprimare specifice artelor

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

4.1. Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare

MUZICĂ ŞI MIŞCARE

2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive

Să modeleze diverse insecte

Să folosească culori adecvate insectei

Să îşi personalizeze insecta, dovedind creativitate

Afective

Să manifeste interes pentru lecţie

Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)

Psiho-motrice

Să intoneze corect, din memorie, cântece depre insecte

Să execute mişcări sugerate de textul cântecelor

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia.

MIJLOACE DIDACTICE: plastilina,planșete,ochișori diplome pentru

recompense.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DURATA: 35 min + 10 min activitate complementară

BIBLIOGRAFIE:

*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.

3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012

Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor

cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele

didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012

ETAPELE LECŢIEI C.S.4

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA

ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

FORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZA-TORIC

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:

Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de

desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic

Elevii intră în sala de clasă

Conversaţia

2. CAPTAREA ATENŢIEI

CLR4.1

Să continuăm să descoperim ce se ascunde sub cartonașe.Cine e cel mai curajos?anexa 1

Elevii ascultă mesajul/răspund

Explicaţia Cartonașe Frontal Observarea sistematică

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE

CLR 4.1.

Din săculețul magic se scoate de către un elev diverse insecte realizate din lut.Folosind tehnica modelării trebuie să realizați insecte din lut

Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic

Conversaţia euristică

Frontal, în cerc Aprecierea imediată a

răspunsurilor

4. REALIZA-REA TEMEIa) intuirea şi analiza lucrării model

b) explicarea şi

AV1.12.21.3

Se analizează insectele model, precizându-se materialele şi tehnicile folosite: Materiale: plastilină de diverse

culori,ochișori de plasticTehnici de lucru: decupare, modelare, lipireaSe explică şi se demonstrează etapele de lucru:

Elevii răspund la întrebări.

Explicația PlastilinăPlanșete

Frontal Aprecierea imediată şi

orală a răspunsurilor

4 C.S. = Competenţe Specifice

demonstrarea etapelor de lucru

c) executarea lucrării de către elevi

d) analiza lucrărilor

-Se înmoaie plastilina, frământând-o în palmă-se modelează insectele(diverse părți ale corpului)-se unesc părțile componenteÎnainte de a începe realizarea lucrării se fac exerciţii de încălzirea a muşchilor mici ai mâinii.Înainte de a începe să lucreze, copiilor li se atrage atenţia asupra curăţeniei la masa de lucru şi asupra respectării etapelor de lucru.Învăţătoarea urmăreşte modul de execuţie, dă explicaţii suplimentare, individuale, acordă ajutorul celor mai puţin îndemânatici, face observaţii asupra acurateţei lucrării.

Vor fi analizate câteva lucrări, urmărindu-se:

- respectarea temei şi a subiectului- corectitudinea aplicării tehnicilor

de lucru- acurateţea realizării

Analiza va fi realizată atât de către elevi, cât şi de învăţător.

Elevii răspund la întrebări.Rezolvă fișa de lucru

Conversaţia euristică

5. EVALUARE FINALĂ

MM 2.1.CLR4.1

Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși

Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.

Jocul muzical

Frontal Evaluarea activităţii elevilor

învățăm6. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL

MM 2.1.CLR1.1

Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..Se acordă diplomeleZâna le mulțumește

Joc muzical Frontal

ANEXA1

Ultima încercare pentru voi…Realizați cele mai frumoase insecte…..La sfârșitul orei vă voi recompensa!