66
CASA CORPULUI DIDACTIC FOCȘANI, VRANCEA PORTOFOLIU CURS “ ȘCOALA INCLUZIVĂ” CURSANT- prof. inv.

Portofoliu Scoala Incluziva

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Portofoliu Scoala Incluziva

CASA CORPULUI DIDACTIC FOCȘANI, VRANCEA

PORTOFOLIU

CURS “ ȘCOALA INCLUZIVĂ”

CURSANT- prof. inv. prescolar

PETREA ALINA

Gradinita cu P.N Golesti, Vrancea

Page 2: Portofoliu Scoala Incluziva

METODE ACTIV- PARTICIPATIVE DE PREDARE- ÎNVĂŢARE- EVALUARE

Formator,

Prof. BREBULEȚ SILVIU

Page 3: Portofoliu Scoala Incluziva

Tema : „Cine sunt/suntem ? ”Subtema: „ Strada /Cartierul mea/meu

GRADINITA CU P.N. GOLEŞTI, VNEducatoare: PETREA ALINA

Grupa: MIJLOCIE

octombrie 2009

PROIECT DIDACTIC

Page 4: Portofoliu Scoala Incluziva

DATA: 23.10.2009GRUPA: mijlocie UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GR. P.N. GOLEŞTITEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „CINE SUNT / SUNTEM ?”TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Strada/Cartierul mea/meu ”TEMA ACTIVITĂŢII: „CEL MAI BUN CONSTRUCTOR”MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integratăELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Cine a adus aceste daruri? ”

Rutine: „Suntem mari” – deprinderi de ordine, disciplină şi autoservire

Tranziţii: „ Ducem materiale in casuta” – joc distractiv si de miscare

ALA: Ştiinţă: „Completeaza ce lipseste de pe strada din cartierul tau” – fişă individuală de lucru

Artă: „Casute si blocuri din cartierul meu” – asamblare si lipire Bibliotecă: „Sa reparam gardul casutei” – grafisme

ADE: DŞ - „Stii sa formezi grupe de obiecte cum iti spun? – METODA INTERACTIVA „ SCHIMBA PERECHEA ” – joc didactic

DOS – „Cartierul veseliei” – METODA INTERACTIVA „ HARTA FIGURILOR” – lucrare colectiva de asamblare a unor componente

OBIECTIVE DE REFERINTA: - consolidarea cunoştinţelor despre strada / cartierul fiecaruia dintre copii; - verificarea unor cunoştinţe matematice privitoare la formarea de grupe de obiecte dupa criteriul MARE /MIC si dupa culoare ROSU/GALBEN/ALBASTRU ; - exersarea deprinderii de a obtine o macheta ( harta ) a unor locuri familiare copiilor in cadrul activitatilor de abilitati practice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Page 5: Portofoliu Scoala Incluziva

Ştiinţă: să identifice elementele care lipsesc de pe strada( oameni, masini, o trecere

de pietoni etc.) din imaginea de pe fisa primita; se precizeze verbal unde ar trebui sa se afle fiecare dintre acestea; sa deseneze elementele lipsa ; să formeze grupe de obiecte după criteriul MARE/MIC; să formeze grupe de obiecte dupa criteriul CULOARE ; să denumească grupele formate; sa lucreze in perechi ; sa rezolve corect sarcinile fisei de lucru evaluative.

Bibliotecă: să intuiasca fisa de lucru primita ; sa verbalizeze sarcina pe care o au de realizat; sa trasese linia verticala in spatiile libere prin unirea a doua puncte opuse.

Artă: sa asambleze casutele si blocurile primite ; sa lipeasca elementele definitorii ale unei locuinte ( ferestre, usi ); sa respecte etapele realizarii lucrarii; sa respecte acuratetea lucrarilor realizate ; sa asambleze in colectiv elementele componente ale cartierului , realizand

HARTA CARTIERULUI; să finalizeze lucrarea începută, participând cu interes la activitate; să aprecieze lucrările colegilor.

Joc distractiv si de miscare: să respecte regulile jocului şi ale competiţiei folosindu-se de mişcare; să participe activ şi afectiv la programul propus, dând dovadă de: iniţiativă,

cooperare şi interes;

STRATEGII DIDACTICE:

a). Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, SCHIMBA PERECHEA, exerciţiul, problematizarea ,demonstraţia, jocul, HARTA FIGURILOR, TURUL GALERIEI, observaţia

b). Elemente de joc: mânuirea materialelor, surpriza, închiderea ochilor, bataia din palme, întrecerea

c). Resurse materiale:

Page 6: Portofoliu Scoala Incluziva

Ştiinţă: fişe, creioane colorate, cosulete, jetoane mari/mici si colorate rosu/galben/albastru ( case, blocuri, garduri, acoperisuri )

Bibliotecă: imagini cu casute si garduri „ stricate”, creioane colorateArtă: casute si blocuri din carton colorat, ferestre si usi din hartie glase,

aracet, betisoare de urechi, servetele umede, polistiren, siluete din carton pentru realizarea machetei, diplome.

d). Forme de organizare: frontal, pe grupuri, în perechi, individual

DURATA: o ziBIBLIOGRAFIE: „Revista învăţământului preşcolar Nr. 1-2 / 2009” MECI„Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” vol.I – Filofteia Grama, Mioara Pletea, Ed. DPH, Bucureşti, 2009„Metode interactive de grup” – Silvia Breben, Elena Gongea, Ed. Arves,Craiova, 2008

Scenariul zilei

Activitatea va debuta cu întâlnirea de dimineaţă,copiii vor fi aşezaţi în cerc, salutul va porni de la educatoare şi va fi continuat de toţi membrii grupei. În timp ce copiii se salută vor transmite din mână în mână un simbol al temei săptămânii ( un bloc, o casuta ) şi vor spune unde locuiesc fiecare ( de ex: „Salut, Delia! Eu locuiesc la bloc /casa.”). „ - Haideţi să aflăm dacă întra-adevăr s-au trezit toţi copiii şi dacă au ajuns la grădiniţă.”

Fiecare copil va selecta pe panou simbolul caracteristic lui, pe care l-a ales la inceput, constatându-se câţi copii sunt prezenţi şi câţi lipsesc. Se va completa calendarul naturii cu simbolurile corespunzătoare.

Li se va atrage atenţia copiilor asupra unui obiect ascuns, care cu o zi în urmă nu se afla în sala de grupă. Se va descoperi obiectul şi copiii vor observa că este vorba de o casuta din plastic. Aceasta va avea ataşata de usa de la intrare un plic. După ce preşcolarii vor răspunde la câteva întrebări despre locuinta, educatoarea va desface plicul şi va citi scrisoarea care se află în el. În scrisoare, li se va spune copiilor că au primit in casuta un dar de la CONSTRUCTORUL BOB, care ii roaga sa realizeze la finalul zilei o harta a cartierului veseliei, asa cum il vad ei, pentru ca el este foarte ocupat si nu poate construi singur acest cartier . El îi roagă pe copii să îl ajute, realizand sarcinile pe care el le-a lasat in cutia cu daruri , promiţându-le că dacă vor rezolva corect toate sarcinile vor primi diplome de „CEI MAI BUNI CONSTRUCTORI”.

Copiii vor extrage câte un bilet prin procedeul „Mâna oarbă”. Vor observa că pe bilet sunt scrise una din cifrele 1, 2, 3. Cifrele arată casutele ( centrele de

Page 7: Portofoliu Scoala Incluziva

interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe bilet si aici vor afla ce trebuie să realizeze la fiecare centru.

La centrul „Ştiinţă” ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe spatiul strazii.

La centrul „Artă” ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.

La centrul „Bibliotecă” ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la garduri.

ACTIVITATI LA ALEGERE

Nr.

crt.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice

Metode şi

procedee

Resurse

materiale

Evaluare

1. Captarea atenţiei

Se va realiza prin descoperirea casutei, care are atasata o scrisoare prin care CONSTRUCTORUL BOB le cere ajutorul copiilor. Se poartă o scurtă conversaţie despre ce este un constructor si ce face el, copiii fiind solicitaţi să spună tot ce ştiu despre el. Alături de scrisoare, copiii vor descoperi în casuta o cutie mare, in care constructorul a lasat diferite sarcini, indicii si materiale cu care copiii vor lucra.

ObservaţiaConversaţia

Casuta cutii de carton, scrisoarea

recunoaşterea casei si prezentarea meseriei de constructor

2. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Se va anunţa tema activităţii „Cel mai bun constructor” şi obiectivele, motivându-se la nivelul de înţelegere al copiilor.

Explicaţia

Page 8: Portofoliu Scoala Incluziva

3. Prezentarea conţinutului şi obţinerea performanţei

Copiii vor extrage câte un bilet prin procedeul „Mâna oarbă”. Vor observa că pe bilet sunt scrise una din cifrele: 1, 2, 3. Cifrele arată casutele ( centrele de interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe bilet si aici vor afla ce trebuie să realizeze la fiecare centru.

La centrul „Ştiinţă” ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe spatiul strazii.

La centrul „Artă” ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.

La centrul „Bibliotecă” ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la garduri .

După o munca atât de solicitanta, copiii vor lua o pauză ca să se relaxeze ( deprinderi de autoservire

Conversaţia

Demonstratia

Explicaţia

Problematizarea

Exerciţiul

Conversaţia

Biletele cu cifre

Casute cu cifre

Fise de lucruCariociCulori

Casute si blocuri din carton coloratAracetFerestre si usi din hartie glace pentru aplicat

- identificarea corecta a elementelor lipsa- identificarea corecta a spatiului corespunzator elementului lipsa- desenarea acestuia la locul potrivit- asamblarea casutelor si blocurilor- trasarea liniilor verticale si decorarea cu puncte a acoperisului- prezentarea rezultatelor obtinute- realizarea sarcinilor de la centre

Page 9: Portofoliu Scoala Incluziva

Explicaţia

Munca în echipă

Problematizarea

4. Evaluarea După realizarea lucrărilor, copiii vor afisa la panou fisele, iar obiectele obtinute la sectorul arta, vor fi pastrate pe masa, pentru activitatea de abilitati practice.

Explicaţia

Conversatia

Fisele de lucru

Casute si blocuri din carton colorat

Interevaluare - respectarea regulilor şi sarcinilor

6. Încheierea

activităţii

In incheierea activitatilor de la ALA, copiii vor servi micul dejun si vor merge apoi la toaleta.

Explicaţia

Conversaţia

La întoarcerea în sala de grupă copiii vor recita versurile: Unu, doi, unu, doi, Pe stradă ne plimbăm noi. Trei, patru, trei, patruAzi e cam încins asfaltul.Cinci, sase, şapte ,optÎn colţ se află un stop.Nouă, zece, nouă, zece,Acum toi putem trece.Apoi vor afla ce surpriză se mai ascunde în urmatoarea cutie. Vor

descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de priceputi sunt la formarea de multimi dupa diferite criterii. Copiii se vor aseza la mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.

Page 10: Portofoliu Scoala Incluziva

Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu precizarea ca se formeaza de jos in sus.

Cerintele vor fi astfel formulate:1. Formati multimea caselor MARI / MICI;2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;3. SCHIMBATI PERECHEA!4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;6. SCHIMBATI PERECHEA !7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou

( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel9. SCHIMBA PERECHEA!10.Baga in cos grupa gardurilo MARI11.Baga in cos grupa gardurilor MICI12.SCHIMBA PERECHEA !13.Bagati in cos multimea blocurilor14.Bagati in cos multimea acoperisurilor15.SCHIMBATI PERECHEA16.Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa

formeze grupa obiectelor rosii17.Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta

echipa18.Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea

grupa de obiecte.19.SCHIMBATI PERECHEA!20.Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe

panou si o baga si ei in cos. ( rosu)21.In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi22.Se trece la rezolvarea fisei de lucru.In încheiere se fac aprecieri asupra activităţii copiilor si modului cum au

rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou. Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului ca

au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE IN CASUTA!

La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , „Cartierul Veseliei „ utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de BOB la dispozitia lor.

Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru ( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si

Page 11: Portofoliu Scoala Incluziva

realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul FRUMOASA E STRADA NOASTRA ! „

In incheierea zilei, copiii vor fi apreciati pentru toata activitatea depusa de ei si vor fi rasplatiti cu diploma de „ CEL MAI BUN CONSTRUCTOR” . Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.

Page 12: Portofoliu Scoala Incluziva

Nr.

crt.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice

Metode şi

procedee

Resurse

materiale

Evaluare

1. Captarea atenţiei

Copiii vor afla ce alta surpriză se mai ascunde în urmatoarea cutie. Vor descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de priceputi sunt la formarea de grupe de obiecte/multimi dupa diferite criterii.

ObservaţiaConversaţia

Cutie surpriza

- recunoaşterea casei si preczentarea meseriei de constructor

2. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Copiii vor fi anuntati ca vor desfasura un joc didactic ” STII SA FORMEZI GRUPE DE OBIECTE CUM ITI SPUN? “

Explicaţia

3. Prezentarea conţinutului şi obţinerea performanţei

Copiii se vor aseza la mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.

Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu

Conversaţia

Demonstratia

Explicaţia

Page 13: Portofoliu Scoala Incluziva

precizarea ca se formeaza de jos in sus. I. JOCUL DEMONSTRATIVSe desfasoara prima data ca exemplu.1. Formati multimea caselor MARI / MICI;2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;3. SCHIMBATI PERECHEA!II. JOCUL DE PROBASe desfasoara o data de proba cu copiii, repetand cerintele de mai sus.III. JOCUL PROPRIU-ZISSe continua jocul cu celelalte cerinte pe care copiii trebuie sa le rezolve.4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;6. SCHIMBATI PERECHEA !7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou ( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel9. SCHIMBA PERECHEA!10. Baga in cos grupa gardurilo MARI11. Baga in cos grupa gardurilor MICI

Problematizarea

Exerciţiul

Conversaţia

Cosulete

Material didactic marunt pentru fiecare copil

Flanelo

- identificarea si formarea grupelor / multimilor de obiecte dupa criteriile MARE/MIC si culoare ROSU/GALBEN/ ALBASTRU- realizarea tuturor cerintelor jocului didactic- respectarea regulilor jocului - schimbarea perechii la

Page 14: Portofoliu Scoala Incluziva

12. SCHIMBA PERECHEA !13. Bagati in cos multimea blocurilor14. Bagati in cos multimea acoperisurilor15. SCHIMBATI PERECHEA16. Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa formeze grupa obiectelor rosii17. Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta echipa18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea grupa de obiecte.19. SCHIMBATI PERECHEA!20. Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe panou si o baga si ei in cos. ( rosu)21. In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi22. Se trece la rezolvarea fisei de lucru.

In încheiere se fac aprecieri asupra activităţii copiilor si modului cum au rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.

Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului ca au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept recompensa un joc distractiv: DUCEM

Explicaţia

Munca în echipă

Problematizarea

Conversaţia

Jocul

Exerciţiul

„ Schimba perechea”

graf

Fise de lucru

Culori

semnal

- realizarea si la flanelograf a grupelor/ multimilor de obiecte dupa criteriile precizate

- realizarea cerintelor fisei de lucru- prezentarea rezultatelor obtinute prin afisarea la panou

- participarea

Page 15: Portofoliu Scoala Incluziva

MATERIALE IN CASUTA!Copiii vor fi impartiti

in doua echipe si vor cara cate doi, o cutie in casuta. Castiga echipa care cara mai multe cutii intr-un timp dat 5-10 minute.

La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , „Cartierul Veseliei „ utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de BOB la dispozitia lor. Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru ( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul „ FRUMOASA E STRADA NOASTRA ! „

Explicaţia

Munca în echipă

Conversaţia

Conversaţia

Jocul

Exerciţiul

„Harta figurilor”

Demonstratia

Cutii de carton

Cuburi de plastic

Placa de polistiren

Casute si blocuri

Siluete din carton

afectiva la joc- respectarea regulilor jocului- respectarea normelor de comportament in echipa

- identificarea pe spatiul dat a amplasamentelor fiecarei cladiri- pozitionarea corecta a obiectelor de pe macheta- utilizarea corectă a tehnicii- finalizarea lucrarii colective- intonarea cantecului invatat

Observarea comportamentului

Page 16: Portofoliu Scoala Incluziva

„ Turul galeriei”

4. Evaluarea

După realizarea lucrărilor copiii primesc câte o diploma de „CEL MAI BUN CONSTRUCTOR” si aprecieri verbale din partea educatoarei. De asemenea vor pimi si o recompensa dulce la final.

Explicaţia

Conversatia

Diplome

Dulciuri

Interevaluare - respectarea regulilor şi sarcinilor

6. Încheierea

activităţii

Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.

Explicaţia

Conversaţia

Macheta HARTA CARTIERULUI

Prezentarea macheteiAprecierea verbală

SPRIJIN INDIVIDUALIZAT ÎN ÎNVĂŢARECHIRTOC AMALIA

Prof. ILADE CORNEL

GRADINITA CU P.N. Golesti

PLAN DE INTERVENTIE PERSONALIZAT-AUTISM -

NUME SI PRENUME: A.M.GRUPA: MAREPERIOADA EVALUARII SI A CONCEPERII PLANULUI: OCTOMBRIE 2012PERIOADA REEVALUARII: IANUARIE 2013

Page 17: Portofoliu Scoala Incluziva

DIAGNOSTIC: TULBURARE DIN SPECTRUL AUTIST, ADHD MICROSECHELAR, INTELECT LIMINAR, RETARD IN DEZVOLTAREA LIMBAJULUI EXPRESIV FORMA USOARA

SECTOR DE REFERINTA: - AUTONOMIE PERSONALA- COMPORTAMENT COGNITIV - COMPORTAMENT SOCIAL

EVALUAREA: se realizeaza prin observatii directe, sistematice ale copilului singur sau in interactiune cu alte persoane- cadre didactice, instructor de educatie, colegi

CONCLUZII. OBSERVATII (PSIHODIAGNOZA / LOGOPEDIE):Prescolarul prezinta incapacitate accentuata de a utiliza procesele de mijlocire ale

memoriei, din cauza nefundamentarii acesteia pe gandire; rigiditatea cauzata de inertia patologica a proceselor nervoase superioare este extinsa in cazul lui la toate celelalte procese psihice- memorie, limbaj + comportament; nu poate achizitiona notiuni, nu reuseste sa inteleaga relatiile dintre ele.

De asemenea, deficitul social reprezinta o parte importanta a dificultatilor copilului. Comportamentele autostimulative diminueaza abilitatea copilului de a raspunde la mediul sau de invatare, de aceea ele trebuie folosite doar ca intarire pozitiva. Nu are o game de stimulentele ideale. Este inert la orice forma de stimulente ( incurajari, lauda, parintii, sau stimulente materiale. Gravele probleme de invatare prin observare si imitare duc la dificultati in relationarea cu lucrurile si cu oamenii.

Prezentand o sfera restransa de activitate, in momentele in care accepta sa colaboreze cu cadrele didactice, se vor realiza activitati de invatare sub forma de exercitii- joc, exercitii de manipulare (de jetoane, jucarii), de colorare, de decupare in linie dreapta, de rupere si mototolire, de lipire, de indicare de imagini, de organizare a unor jocuri simple de autoservire, de asamblare a jocurilor de constructii, exercitii de mers si alergare, de apucare si prindere, mers in echilibru, orientare in spatii familiare.

Se vor detalia continuturile de invatare care se parcurg cu intregul colectiv al clasei, individualizand activitatile de invatare, cu specificatia ca in momentele in care prescolarul refuza sa execute activitatile propuse, va fi orientat spre activitatile preferate: colorare, imbinarea jocurilor de constructii.

ECHIPA DE INTERVENTIE:

- Prof. itinerant de sprijin G.L.- Prof. logopedie B.D.- Educatoare PETREA ALINA

EVALUARE

Page 18: Portofoliu Scoala Incluziva

COMPORTAMENT RELATIONAL SI AFECTIV

- stereotipie verbal, ecolalie;-lipsa de interes pentru contactul social si relativa indiferenta fata de cei din jur;-pare detasat emotional, se autoizoleaza;-prezinta reactii de nervozitate, de impulsivitate fata de ceilalti;-arata putin sau deloc reactii emotionale diferentiate in functie de situatii variate;-afiseaza o stare de indiferenta, de rupere de realitate constanta;-control limitat al starilor afactive; are o gama redusa de sentimente;-afectivitatea ramane elementara;-uneori, prezinta labilitate afectiva manifestata prin crize nemotivate, violenta, negativism, reactii ostile, tipete, plans.

COMPORTAMENT MOTOR SI PSIHOMOTOR

-merge singur; poate urca si cobori treptele; apuca obiectele, le poate manipula, dar in scopuri stabilite de el, nu de cadrul didactic;-dintre alte obiecte, apuca obiectul preferat;-refuza sau arunca obiectul care nu-i place;-poate colora (in grupa mica, colorarea a constituit pentru el un comportament autostimulativ ce s-a putut folosi ca intarire pozitiva);-coordonare relativ buna a miscarilor mari;-miscarile fine erau rigide, imprecise, dar s-a inregistrat o imbunatatire din grupa mijlocie, in urma activitatilor prelungite de colorare;-lateralitate nestructurata;-stereotipii, miscari parazite;-schema corporala

AUTONOMIE PERSONALA

-autonomia personala s-a imbunatatit in ultimii ani de scolarizare (a capatat deprinderi de autoservire alimentara, autodeprinderi de igiena personala si de imbracare).

COMPORTAMENT VERBAL

-intelege sensul cuvintelor adultului;-intelege interdictia; reactioneaza la schimbarea tonului vocii;-intelege si executa sarcini simple, formulate verbal;-lipsa intentiei de comunicare;-inabilitate generala de a intelege semne si simboluri;- retard in dezvoltarea limbajului expresiv;-nu realizeaza nici un semn pregrafic;

NIVELUL DEZVOLTARII

A. CARACTERISTICILE PROCESELOR INTELECTUALE:

Page 19: Portofoliu Scoala Incluziva

PSIHICE -dificultati majore in orientarea atentiei;-nu opereaza constient cu entitati logico-matematice;-absenta activitatii imaginative (manifestata prin lipsa interesului pentru povestirile cu evenimente imaginare, interpretarea de roluri ale adultilor, personaje sau animale imaginare).

B. ATITUDINEA FATA DE ACTIVITATE:-prezinta o sfera foarte restransa de activitate: in grupa mica statea pe jos, ghemuit sau isi ridica picioarele in pozitii nefiresti- in sus, studia cate o jucarie stralucitoare ore in sir, punand-o foarte aproape, in dreptul ochilor, pe care o baga ulterior in gura; in grupa mijlocie a fost interesat un an intreg de colorarea figurilor mari, imbunatatindu-si de la o executie la alta tehnica de lucru si coordonarea oculo-manuala; in grupa mijlocie a fost interesat de jocul de constructii sau de grup dar nu desfasoara o perioada prea lunga acea activitate. Isi pierde repede interesul si se joaca cu multe lucruri pe rand. Si in acest an scolar pastreaza acelasi obicei.

COMPORTAMENTE SPECIFICE AUTISMULUI- TULBURARI ACTIONALE SI COMPORTAMENTALE

A. COMPORTAMENTE AUTOSTIMULATIVE:-de nivel I- clipirea repetata, fixarea obiectelor stralucitoare; indoirea umerilor in timpul mersului; plimbarea degetelor pe suprafete.-de nivel II- studierea excesiv de atenta, introducerea in gura si sugerea obiectelor mici pentru a-si produce o stimulare senzoriala; alinierea obiectelor in siruri, dupa aceleasi criterii; desenarea / colorarea obsedanta.

B. COMPORTAMENT SOCIAL:-sensibil la atentia si afectiunea persoanelor apropiate;-accepta pasiv imbratisarile;-nu plange dupa atentie;-nu imita si nu manifesta reciprocitate in activitatile sociale;-dificultati in interpretarea gesturilor si expresiilor faciale, actiunilor altor persoane.

C. NEVOIA DE IMUABILITATE SI STEREOTIPIILE-prezinta modele de joc limitate si rigide, fara

Page 20: Portofoliu Scoala Incluziva

varietate si imaginatie;-stereotipii, activitati repetitive.

D. COMPORTAMENT AUTOAGRESIV -prezent comportament autoagresiv in grupa mica si mijlocie ( isi smulgea pielita la degetele de la maini, repetativ, pana facea rana, fara sa simta durerea); a renuntat la acest tip de comportament in grupa mare.

Page 21: Portofoliu Scoala Incluziva

SCOPUL activitatii complexe desfasurate consta in inlaturarea/ diminuarea dificultatilor determinate de dizabilitatile subiectului, in vederea realizarii unei pregatiri scolare si socializarii la nivelul maxim al posibilitatilor sale.

OBIECTIVE:

1. Receptarea semnalelor/ stimulilor din mediul apropiat, cu acordarea de semnificații corespunzatoare.

2. Dezvoltarea abilitatilor de imitare a unor activitati/ modele actionale oferite de terapeut.

3. Stimularea si dezvoltarea psihomotricitatii generale.

4. Ascultarea si receptarea mesajelor orale scurte exprimate de terapeut.

5. Formarea abilitatilor de vorbire reflectata si independenta la nivel fonematic.

6. Exersarea aparatului fono-articulator si a inspir-expirului

7. Educarea si exersarea auzului fonematic.

Obiective specifice Exemple de activitati terapeutice Perioada de timp Observatii/ evaluare

-sa asculte, sa identifice semnale sonore (onomatopee)

Exercitii de localizare a zgomotelor –“Unde se aude?”

Exercitii de identificare a zgomotelor- ‘Cine face asa?”, “Glasul animalelor”

Exercitii de recunoastere a vocii unor persoane/ personaje din poveste prin indicare; “Cine vorbeste acum?” etc.

Saptamana 1 si 2

(consolidare permanenta)

-sa asculte si sa execute comenzi verbale simple

Exercitii de tipul” Da-mi…”, “Ia….”, “Ridica-te”, “Asaza ….”

Exercitii pentru executarea unor comenzi verbale potrivite la mediul ambiant – “Inchide usa!” etc.

Saptamana 3

(consolidare permanenta)

Page 22: Portofoliu Scoala Incluziva

-sa reproduca modelul mimico-gesticular

Exercitii de imitare a expresiilor mimico-faciale de pe fata terapeutului

Jocuri cu marionete.

Saptamana 4 si 5

(consolidare permanenta)

-sa execute prin imitatie miscari pentru exersarea mobilitatii apartului fono-articulator / de respiratie nonverbala

Exercitii ludice pentru exersarea miscarilor expresive faciale, labiale, linguale – “Pisicuta bea laptic”, “Mielutul” etc.

Exercitii de respiratie – “Mirosim florile”, “Suflam in lumanare’ etc.

Saptamana 2, 3, 4, 5

(consolidare permanenta)

-sa manipuleze obiectele si sa le ordoneze dupa anumite criterii

Exercitii joc de aliniere a obiectelor intr-o succesiune

Completeaza sirul

Sorteaza piese dupa anumite criterii: marime, forma, culoare

Muta obiecte de la stanga la dreapta – “Pune merele in cos” etc.

Saptamana 3, 5, 6, 7, 8

(consolidare permanenta)

-sa identifice componentele schemei corporale pe propriul corp/ alte persoane

Exercitii de identificare a elementelor proprii ale schemei corporale

Exercitii de localizare a elementelor schemei corporale

Exercitii de reconstituire a obiectului din parti (Papusa demontata)

Exercitii joc de reconstituire imagistica –puzzle cu corpul uman

Saptamana 5, 6, 7, 8, 9, 10

(consolidare permanenta)

-sa emita sunetele “o”, “u”, “i”, “m”, “p”

Exercitii de reproducere de sunete onomatopeice produse de diferite obiecte si animale –“ Trompete”, “Trenul”, “Pisica” etc.

Saptamanile 3 -16

Page 23: Portofoliu Scoala Incluziva

Exercitii de impostare corecta a fonemelor; emiterea prin imitatie/ pronuntie reflectata si concomitenta

Exercitii de emitere, fixare si consolidare a sunetelor

-sa pronunte silabe si cuvinte (ma, mo, mu, mi, po, pu, pi, mama, papa, pipi)

Exercitii de introducere a sunetelor in silabe directe

Saptamanile 5 - 16

-sa reproduca/ recunoasca elementele pregrafice:” .”, “│”, “─”, “○”

Exercitii de colorare si de scriere a semnelor pregrafice pe diferite suporturi, de la dimensiune mare mica si cu diferite instrumente (pensula, marker, creion)

Exercitii de redare gestuala a semnelor pregrafice

Exercitii de selectare a cartonaselor cu diferite semne pregrafice dintr-o multime data

Cate 3 saptamani pentru fiecare semn pregrafic

(consolidare permanenta)

-sa invete litera “A” Exercitii de redare gestuala a literei

Exercitii de constructie a literei din plastilina, sarma dupa model

Exercitii de selectare a literei dintr-un grup dat

Saptamanile 13 - 16

In saptamana 17, in urma concluziile obtinute prin observari si evaluari permanente, se decide daca se continua interventia conform obiectivele stabilite sau daca se aleg alte obiective, in functie de progresul,/stagnare/ regresul subiectului.

Prof. itinerant de sprijin G.L.Prof. logopedie B.D.Educatoare PETREA ALINA

Page 24: Portofoliu Scoala Incluziva

MANAGEMENTUL CLASEI INCLUZIVEDEZVOLTAREA CULTURII ŞI A

PRACTICILOR ŞCOLARE INCLUZIVE

Formator, Prof. NOVETSCHI MIRELA

Page 25: Portofoliu Scoala Incluziva

CELEBRAREA DIVERSITĂȚIIToate activitatile se vor desfasura cu colectivul de copii din care face parte si un copil, A.M. , care are autism.

TEMA – CE SI CUM VREAU SA FIU

SUBTEMA - MESERIA, BRATARA DE AUR

MARTI, 2 APRILIE 2013

- MESERIA ZILEI - MEDICUL

SCENARIUL ZILEI

SAPTAMANA CU MESERIILE VA FI DIFERITA DE CELE DE PANA ACUM, DEOARECE IN FIECARE ZI VOM ABORDA O ALTA MESERIE, INTR-O MANIERA MAI MULT DE ABILITATI , DESEN SI JOC PRIN CARE SA FIXAM CONTINUTUL STIINTIFIC AL TEMEI.

RUTINE

Se realizeaza salutul, prezenta, calendarul naturii, intalnirea de dimineata ( o surpriza intr-o cutie pe care o gasesc copiii si in care sunt materialele pentru intreaga zi si instructiunile de lucru, pe care le vom detalia dupa micul dejun )

ORA 9.00 – 9.30 MICUL DEJUN SI DEPRINDERI DE IGIENA

In cutia surpriza avem o scrisoare de la ZANA MASELUTA, care ne roaga sa invatam despre meseria de medic, pentru ca nici unui copil sa nu-i mai fie frica de medici. Acestia ne ingrijesc si au grija sa fim sanatosi. Se decide apoi ca in fiecare zi sa invatam cate ceva despre meseriile oamenilor care ajuta oameni: medicul, pompierul, constructorul.

Asadar, azi ne vom confectiona ustensile pentru medici, vom construi o ambulanta, vom trata pacienti si ne vom juca.

Pentru inceput, ne impartim in grupulete:

Page 26: Portofoliu Scoala Incluziva

1. Grupa 1 : coloram si confectionam bascuta asistentei; (fetele o vor purta legata la cap pe tot parcursul Zilei )

2. Grupa 2 : coloram si asamblam geanta si ustensilele domnului doctor

3. Grupa 3 : coloram si lipim ambulanta.

Avem déjà si un telefon confectionat pe carton. Se pot folosi si telefoane de plastic de jucarie.

Pe toate acestea le vom folosi mai apoi la jocuri diverse de rol.

Pentru bascuta asistentei, fetele vor trebui sa coloreze cu rosu crucea si apoi vom perfora capetele, vom lega un snur si fetele o vor purta pe cap toate ziua, fiind asistentele.

Baietii coloreaza jetoanele cu ustensilele pe care le are un medic in granta si vor lipi crucea rosie pe gentile déjà confectionate de mine inainte.

Acestea sunt partile componente ale ambulantei. Se decupeaza, se lipesc pe carton, se adauga roti, crucea rosie si celellalte componente ca in imaginea color si se lipesc pe carton.

Page 27: Portofoliu Scoala Incluziva

Deja confectionate de catre mine, copiii vor avea 6 siluete corporale din carton maro si 3 seturi cu organe interne decupate din carton colorat specific si 3 seturi cu scheletul decupat din carton alb. Dupa ce ei confectioneaza la alese cele enumerate mai sus, jucam

JOC DE ROL – 112, APEL DE URGENTA!

Jocul presupune ca eu sa sun la mobil de jucarie la 112 ( astfel vor invata saptamana asta si numarul universal pentru urgente) si sa anunt un pacient bolnav. Echipati, ei vor veni cu gentile de doctor, cu ambulanta, imitand sirena, la masutele unde sunt deja puse siluetele. Unii vor face radiografii – asezand componentele scheletului la locul potrivit , altii vor face operatiii – asezand organele interne decupate la locul potrivit. Se numesc organele, oasele, la ce folosesc fiecare, si dupa ce fiecare pacient este asamblat este declarat sanatos. Va prezint mai jos imaginile color si modelele dupa care sa va ghidati.

Partile corpului se decupeaza si se lipesc pe carton, pentru a forma un corp intreg.

Page 28: Portofoliu Scoala Incluziva

Dupa aceste activitati ce se integreaza la alese, copiii iau o pauza dupa care incepem obligatoriile pe aceeasi tema.

ORA 10.15 – 10.45 - DOMENIUL STIINTA – ACTIVITATE MATEMATICA

PREDARE – NUMARUL SI CIFRA 4

Deoarece medicii trebuie sa stie cate pastile trebuie sa ia pacientul, cati mililitri punem in seringi, ce tratamente prescriem, trebuie sa invatam si la matematica cifra si numarul 4. Se va lucra atat la panoul mare cat si individual, cu material marunt. Se formeaza pentru inceput pe masute cat si la panou sirul 0 -3 cu multimile corespunzatoare, dupa care se mai formeaza inca o multime prin corespondenta cu adaugarea a inca un element. Se numera indicand cu degetul, se precizeaza cate elemente are multimea, 4, si se arata si intuieste cifra corespunzatoare, dupa care se adauga sub multime. Se numara crescator si descrescator pana la 4 . se mai formeaza 2- 3 multimi cu 4 elemente si cifra corespunzatoare multimii, se numara si se trece in final la rezolvarea unei fise de lucru.

ORA 11.00 – 11.30 DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV

DESEN – UNESTE PUNCTELE SI COLOREAZA IMAGNEA – MEDICUL SI ASISTENTA

Se face incalzirea mainilor, captarea taentiei se leaga de faptul ca azi suntem medici si asistente si ca in final realizam si desene reprezentative. Fetele vor primi fisa cu asistenta iar baietii cu medicul. Unesc punctele si coloreaza in culori , desenul final obtinut.

Page 29: Portofoliu Scoala Incluziva

In incheierea activitatii, lucrarile vor fi puse la panou si se fac aprecieri.

Inainte de masa de pranz, vom desfasura un joc de atentie – CE A INCURCAT ASISTENTA NORA? Pe o forma de sepcuta de asistenta se pun repetat, in mod intentionat, diferite forme cum ar fi:

O inima roz

Un patrat albastru

O stea galbena

Page 30: Portofoliu Scoala Incluziva

O luna portocalie etc. Copiii vor trebui sa spuna ca e gresit si ca ar trebui sa puna o cruce rosie. Aveti mai jos modelul pentru decupat si folosit. Formele se pot decupa direct din carton color.

MIERCURI 03. 04. 2013

ASTAZI ESTE ZIUA PENTRU MESERIA DE POMPIER.

PE CENTRE, LA ALA, SE VOR REALIZA URMATOARELE LUCRARI

- Doua siluete de pompieri ( fetita si baiat) . se impart partile componente pe copii si se coloreaza dupa care se lipesc pe carton.

Page 31: Portofoliu Scoala Incluziva

- O masina de pompieri. Se coloreaza partile componente si se lipesc. Se folosesc aceleasi parti ca la ambulanta.

Dupa ce confectionam acestea, ne pregatim pentru activitatile obligatorii

DOMENIUL OM SI SOCIETATE – EDUCATIE CIVICA

LECTURA DUPA IMAGINI SI JOC DE ROL „ JOCUL CU CHIBRITURILE”

Lectura porneste de la o imagine in care un baietel se joaca cu chibriturile in casa si o a doua imagine in care se aprinde fata de masa. De aici las imaginatia lor sa formuleze un final povestii, integrand joc de rol. Eu ma voi transpune in baietelul care suna la 112 si

Page 32: Portofoliu Scoala Incluziva

cere ajutor pompierilor sa vina sa stinga focul de la casa roz. Si aici intra in joc imagini cu case colorate apoi cu cifre de la 1 la 4, verificand astfel atat culorile cat si numeratia.

La casa indicata va fi pus un carton care imita o flacara si luat apoi cand a stins focul si cifra pentru cifre.

Dupa terminarea jocului voi cere copiilor sa isi imagineze si un final mai putin fericit care ar fi putut avea loc.

In incheiere se trag concluzii si copiii coloreaza cele doua imagini pe grupe.

Dupa terminarea activitatii si punerea lucrarilor la panou, se pregateste spatiul clasei pentru urmatoarea activitate obligatorie

DOMENIUL PSIHO – MOTRIC

PARCURS APLICATIV – CEL MAI CURAJOS POMPIER

Se fac tipuri de mers si alergare, coloana de gimnastica, exercitii pentru diverse segmente de corp, dupa care se demonstreaza parcursul aplicativ.

Alergare

Tarare pe sub masuta

Escaladare scaunele

Saritura de pe loc

„Stingerea focului” ( se toarna apa intr-un pahar )

Si alergare de viteza la capatul randului prin lateral.

Activitatea se incheie cu plimbarea linistitoare la statia de pompieri. Si pregatirea pentru masa de pranz.

Page 33: Portofoliu Scoala Incluziva

JOI 04. 04. 2013

MESERIA ZILEI – CONSTRUCTORUL

ALA:

BIBLIOTECA: CARTEA CONSTRUCTORILOR

CONSTRUCTII: CASUTE

AVETI MAI JOS IMAGINILE DIN CARTEA CONSTRUCTORULUI. IN TIMP CE COLOREAZA FISELE, SE NUMESC UTILAJELE SI UNELTELE FOLOSITE.

ACTIVITATE INTEGRATA

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE + DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV

MEMORIZARE SI PREDARE CANTEC „ ZIDARUL „

Se realizeaza inainte activitatea de memorizare dupa care , aceleasi versuri sunt transpuse pe melodia de la cantecul „ deschide urechea bine”. Astfel, si poezia este fixata bine si se invata si un nou cantec. Activitatea se incheie prin pregatirea copiilor pentru masa de pranz.

VINERI 05 . 04. 2013

EVALUAREA TEMEI

ALA:

GRAFISME: UNESTE PUNCTELE SI COLOREAZA UNELTELE

ARTA: CONSTRUCTORI PE ROLE DE HARTIE

STIINTA : A CATA MASINA DE POMPIERI A VENIT / PLECAT LA STATIE?

Page 34: Portofoliu Scoala Incluziva

ADE – DOMENIUL STIINTA

CUNOASTEREA MEDIULUI – JOC DIDACTIC” UNELTE SI MESERII”

Voi realiza jocul prin metoda explozia stelara. Pe steaua mare se pun meserii si apoi se compun intrebarile pentru cele 5 stelute mici. Se vor spune si ghicitori pe stelute, acolo unde se potrivesc. Vom verifica astfel tot ceea ce au invatat ei saptamana cu meserii. In finalul activitatii, copiii vor avea de rezolvat o fisa in care sa uneasca fiecare meserias cu uneltele lui specifice.

Dupa ce se expun lucrarile si se trag concluziile saptamanii, copiii sunt liberi sa se joace cu materialele pe care le-au realizat in zilelel precedente, sa simuleze apeluri de urgenta, etc. Pana la masa de pranz.

SPOR LA LUCRU TUTUROR!

Page 35: Portofoliu Scoala Incluziva
Page 36: Portofoliu Scoala Incluziva

A DOUA ŞANSĂ- SPRIJIN PENTRU ADULŢII CARE ÎNVAŢĂ

Formator, Prof. ANDREI MARILENA

METODE DE PREDARE

Societatea prezentului,dar mai ales a viitorului, se circumscrie unui timp al informaţiei,al complexităţii.De aceea ,investiţia în inteligenţa,creativitatea şi capacitatea de inovare a indivizilor, a grupurilor va fi extrem de rentabilă în viitor. Rolul învăţătorului în procesul de modelare a omului este poate cel mai important.Punându-şi elevii în situaţii variate de instruire,el transformă şcoala “într-un templu şi un laborator”-M. Eliade . Metodele care activizează predarea-învăţarea sunt şi cele prin care elevii lucrează productiv unii cu alţii ,îşi dezvoltă abilitaţi de colaborare şi ajutor reciproc.Ele pot avea un impact extraordinar asupra elevilor datorită denumirilor foarte uşor de reţinut şi a caracterului ludic, oferind alternative de învăţare cu “priză”.

Metoda pălăriilor gânditoare

Metoda celor "Şase pălării gânditoare" a fost creată de Eduard de Bono în cartea sa intitulată "Six Thinking Hats". Titulatura ei are la bază proverbul englezesc "Gândeşte în conformitate cu pălăria pe are o porţi". Cele şase pălării întruchipează şase posibilităţi de procesare a datelor. Schimbarea pălăriilor îţi oferă eliberarea fată de stilul convenţional de tratare a problemelor şi îţi permite cuprinderea cât mai multor informaţii variate privind o situaţie concretă. Este o tehnică interactivă, de stimulare a creativităţii participanţilor care se bazează pe interpretarea de roluri în funcţie de pălăria aleasă. Sunt 6 pălării gânditoare, fiecare având câte o culoare: alb, roşu, galben, verde, albastru şi negru. Membrii grupului îşi aleg pălăriile şi vor interpreta astfel rolul precis, aşa cum consideră mai bine. Rolurile se pot inversa, participanţii sunt liberi să spună ce gândesc, dar să fie în acord cu rolul pe care îl joacă. Culoarea pălăriei este cea care defineşte rolul: pălăria albă este neutră, participanţii sunt învăţaţi să gândească obiectiv pălăria roşie oferă o perspectivă emoţională asupra evenimentelor

Page 37: Portofoliu Scoala Incluziva

Pălăria neagră este perspective gândirii negativiste, pesimistepălăria galbenă este simbolul gândirii pozitive şi constructive, al optimismului. pălăria verde trebuie să fie creativ. Gândirea laterală este specifică acestui tip de pălărie. Cere un efort de creaţiePălăria albastră este dirijorul orchestrei şi cere ajutorul celorlalte pălării. Gânditorul pălăriei albastre defineşte problema şi conduce întrebările, reconcentrează informaţiile pe parcursul activităţii şi formulează ideile principale şi concluziile la sfârşit. Monitorizează jocul şi are în vedere respectarea regulilor. Elevii se împart în şase grupe – pentru şase pălării. Ei pot juca şi câte şase într-o singură grupă. Împăţirea elevilor depinde de materialul studiat.

Page 38: Portofoliu Scoala Incluziva

Pălăria albă Pălăria roşie Pălăria galbenă Pălăria neagră Pălăria albastră Pălăria verde

Ce informaţii avem?

Ce informaţii lipsesc?

Ce informaţii am vrea să avem?

Cum putem obţine informaţiile?

Punându-mi pălăria roşie, uitecum privesc eu lucrurile…

Sentimentul meu e că…

Nu-mi place felul cum s-a procedat.

Pe ce se bazeză aceste idei?

Care sunt avantajele?

Pe ce drum o luăm?

Dacă începem aşa… sigur vom ajunge la rezultatul bun!

Care sunt erorile?

Ce ne împiedică?

La ce riscuri ne expunem?

Ne permite regulamentul?

Putem să rezumăm?

Care e următorul pas?

Care sunt ideile principale?

Să nu pierdem timpul şi să ne concentrăm asupra…

Nu credeţi?

Şansa succesului este dacă…

Cum poate fi altfel atacată problema?

Putem face asta şi în alt mod?

Găsim şi o altă explicaţie?

Page 39: Portofoliu Scoala Incluziva
Page 40: Portofoliu Scoala Incluziva

CADRANELE

Pentru a realiza această metodă, pagina este împărţită în patru părţi prin trasarea a două drepte perpendiculare. Cadranele se numerotează de la unu până la patru. În metoda cadranelor pot fi cuprinse patru obiective din ziua respectivă, ca de exemplu:cadranul 1 : Pe baza textului, formulează o întrebare şi răspunsul corespunzător.cadranul 2 : Găseşte un cuvânt cu sens asemănător pentru „a cutreiera”. Alcătuieşte o propoziţie.cadranul 3 : Scrie trei nume de picturi ale lui Ştefan Luchian.cadranul 4 : Încearcă să desenezi una din florile pictate de Ştefan Luchian.

Această metodă poate fi folosită în etapele lecţiei dar poate fi şi o excelentă metodă de evaluare a cunoştinţelor însuşite de elevi (în cadrul unei lecţii sau al unui capitol).

se poate desena cadranul şi se pot trece obiectivele sub formă de cerinţe; elevii îşi trasează cadranele şi îşi citesc cerinţele; le putem cere apoi să citească lecţia cu atenţie pentru a face însemnările în cadran;

colaborează, comunică, cer sfaturi şi îndrumări cadrului didactic, dezbat şi realizează obiectivele prevăzute;

se confruntă rezultatele, se dezbat, se analizează, se fac aprecieri.

Metoda cadranelor poate fi aplicată în toate etapele lecţiei sau numai în etapele de reflecţie, realizându-se feed-back-ul învăţării.

Elevii devin treptat conştienţi de puterea lor de utilizare a celor învăţate şi încep să- şi organizeze singuri datele, îşi formulează cerinţe, îşi stabilesc obiective devenind mai independenţi în învăţare .

Îmbinarea cititului cu scrisul, comunicarea cu desenul în gândirea critică fac din activitate un joc în care elevilor le place să se implice. Este o metodă care place elevilor şi care le cere orientare în pagină, le formează gustul estetic, elevii fiind preocupaţi nu numai de ceea ce scriu, ci şi de felul în care scriu.

Page 41: Portofoliu Scoala Incluziva

1. Pe baza textului, formulează o întrebare şi răspunsul corespunzător.

3.Scrie trei nume de picturi ale lui Ştefan Luchian.

2. Găseşte un cuvânt cu sens asemănător pentru „a cutreiera”. Alcătuieşte o propoziţie.

4. Încearcă să desenezi una din florile pictate de Ştefan Luchian.

Page 42: Portofoliu Scoala Incluziva

IMPLICAREA COMUNITĂŢII ÎN VIAŢA ŞCOLII

Formator, Prof. FLORENTINA CIOMAGA

Page 43: Portofoliu Scoala Incluziva

REFERAT PE TEME SPECIFICE EDUCATIEI INCLUZIVEACTIVITĂŢI ÎN ZONA ŞTIINŢEI – EXEMPLE DE BUNĂ PRACTICĂ

PROIECTUL INTERNAŢIONAL U4 ENERGY

ED. POPA ELENA CRINAGRADINITA NR. 13 FOCŞANI

„Redu - Refoloseşte – Reciclează”

De la cea mai fragedă vârstă, copii încearcă să înţeleagă ce fel de participare conştientă pot să desfăşoare în viaţa societăţii. Metoda cea mai bună de a le ajuta să devină cetăţeni activi constă în stimularea participării lor în procesul de luare a deciziilor la toate etapele şi nivelurile, inclusiv în familie, şcoală, la serviciu şi în societate.

Participarea în programele şi în proiectele internaţionale le permite copiilor să obţină noi experienţe care ulterior îmbogăţesc activitatea lor, permite elaborarea propriilor programe şi integrarea ulterioară în comunitatea internaţională.

Experienţa acestor proiecte reprezintă o oportunitate de învăţare, de dezvoltare personală, în timp ce activităţile pe care proiectele le propun sunt menite a contribui la dezvoltarea sustenibilă a comunităţii în care aceste activităţi sunt desfăşurate.

De aceea, în anul şcolar 2011 – 2012, am ales să participăm şi noi la concursul U4energy care este primul concurs pan-european axat pe educaţia pentru energie şi organizat de Comisia Europeană.

Obiectivele educaţiei de mediu în toată lumea sunt asemănătoare: - să menţinem şi să îmbunătăţim calitatea mediului;- să prevenim problemele mediului în viitor. Pe de o parte, educaţia de mediu înseamnă informarea şi sporirea cunoştinţelor

copiilor despre mediul înconjurător. Ei învaţă despre încălzirea globală, deşeuri solide şi alte probleme ale mediului, despre ecologie şi cum „funcţionează” pământul, despre urmările degradării mediului şi învaţă care este rolul lor în crearea şi prevenirea problemelor mediului.

Pe de altă parte, educaţia de mediu sporeşte conştientizarea problemelor şi înţelegerea valorilor personale prin „descoperirea” atitudinii şi înţelegerii, ajutându-i pe copii să-şi evalueze şi să-şi clarifice sentimentele în ceea ce priveşte mediul şi cum contribuie la problemele acestuia. Ajută fiecare persoană să înţeleagă faptul că oamenii au valori diferite, iar conflictele dintre acestea trebuie abordate pentru a preveni şi rezolva, în final, problemele de mediu.

Educaţia de mediu este şi practică, în sensul învăţării unor lucruri cum ar fi plantarea unui copac până la reducerea consumului sau cum să trăim producând un impact negativ cât mai mic asupra mediului. Şi, în final, educaţia mediului accentuează abilităţile de a

Page 44: Portofoliu Scoala Incluziva

acţiona ca cetăţean – de la scrierea efectivă a unei scrisori până la influenţarea consiliilor locale sau a oamenilor politici de stat şi a instituţiilor internaţionale.

În mod specific, educaţia de mediu accentuează aceste cinci obiective:• Conştientizarea: ajută preşcolarii să capete o înţelegere şi sensibilitate faţă de întreg mediul şi problemele lui; le dezvoltă abilitatea de a pricepe şi de a deosebi stimulentele, de a procesa, rafina şi extinde aceste percepţii; contribuie la folosirea acestor abilităţi noi în mai multe contexte.• Cunoaşterea: ajută copiii să capete o înţelegere de bază privind funcţionarea mediului, interacţiunea oamenilor cu mediul şi despre cum apar şi cum pot fi rezolvate problemele legate de mediu.• Atitudinea: ajută micii exploratori să capete un set de valori şi sentimente de grijă pentru mediu, motivaţia şi devotamentul de a participa la menţinerea calităţii mediului.• Deprinderi: ajută preşcolarii să capete abilităţile necesare identificării şi investigării problemelor mediului şi să contribuie la rezolvarea problemelor acestuia.• Participarea: ajută copiii să capete experienţă în utilizarea cunoştinţelor şi abilităţilor dobândite, în vederea unor acţiuni pozitive şi bine gândite care vor conduce la rezolvarea problemelor mediului.

Proiectul U4energy este condus de către European Schoolnet, un consorţiu non-profit din cadrul a 31 Ministere ale Educaţiei de pe continentul european, sub egida Comisiei Europene, creat în urmă cu 10 ani pentru a inova tehnicile de predare şi învăţare ale părţilor implicate: Ministere ale Educaţiei, şcoli, cadre didactice şi cercetători.

Obiective:Principalul obiectiv al competiţiei este de a spori cunoştinţele tinerilor cetăţeni ai

Europei în domeniul eficienţei energetice în societatea modernă, de a influenţa şi schimba comportamente în vederea utilizării raţionale a energiei.

Acest obiectiv va fi atins prin intermediul a 3 acţiuni principale:• promovarea celor mai bune exemple despre eficienţa energetică în şcoli şi comunităţi locale;• implicarea unui numar mare de elevi în activităţi specifice;• creşterea coeficientului de răspândire a activităţilor specifice şi a rezultatelor, din mediul educaţional în cel local, regional şi al comunităţilor naţionale.

Proiectul-competitie U4energy a propus 3 categorii de concurs la care ne-am putut înscrie:

CATEGORIA A: Măsuri de eficientizare a energiei în şcoli;CATEGORIA B: Cele mai bune exemple pedagogice pentru înţelegerea

importanţei consumului de energie;CATEGORIA C: Cele mai bune idei si demersuri pentru economisirea energiei

din cadrul campaniei U4 ENERGY;

Page 45: Portofoliu Scoala Incluziva

Noi am ales să ne înscriem la Categoria B, deoarece am urmărit ca prin materialele oferite de această competiţie (autocolante, angajament, afişe de mediatizare, fişe de colorat ) să îi facem conştienţi pe micii ecologişti de importanţă economisirii energiei electrice.

Astfel, preşcolarii au semnat un angajament în care precizau ce măsuri de economisire a energiei vor lua:

Nu lăsaţi lumina să ardă. Folosiţi cât mai mult lumina naturală; Folosiţi becuri ecologice ; Nu lăsaţi apa să curgă dacă nu aveţi nevoie de ea; Orice aparat electro-casnic care nu este folosit trebuie scos din priză; Nu lăsaţi aparatele nici în stand-by; Pe timp de iarnă, nu lăsaţi geamurile deschise. Aerisiţi şi apoi închideţi; Folosiţi panourile solare unde este posibil; Şi nu în ultimul rând, reciclaţi !

De asemenea, am aplicat aceste reguli şi în cadrul grădiniţei: am închis apa la băi, am inchis becurile care ardeau pe holurile grădiniţei, am tras draperiile şi am folosit lumina naturală, am scos din priză aparatele de care nu aveam nevoie, am reciclat hârtie şi plastic, am realizat o cărticică de ecologie cu imagini colorate de copiii, pe care am afişat-o la panou să fie văzută atât de părinţi cât şi de alţi preşcolari din grădiniţă.

Nu în ultimul rând, am accesat şi site-ul competiţiei pentru a utiliza toate informaţiile şi materialele puse la dispoziţie de către acesta: http://www.u4energy.eu/web/guest.

Participarea la acest concurs a atras după sine o schimbare radicală a comportamentului copiilor faţă de consumul energetic din clasă, astfel că ei aveau grijă să închidă luminile, să tragă draperiile pentru a intra lumina soarelui, aveau grijă la băi să nu se lase apa să curgă, mai ales că grupa noastră era chiar lângă baie, închideau luminile pe hol dacă nu erau necesare, au învăţat de asemenea să recicleze şi acest lucru îl utilizam mai ales la orele de abilităţi, unde realizau din resturi tot felul de obiecte: animale sau personaje pe role de hârtie igienică, mărţişoare din carton, din resturi de ambalaje de la flori, tot felul de recipiente din sticlele de plastic etc.

Impactul nu a fost doar asupra preşcolarilor ci s-a răsfrânt automat şi asupra familiei, deoarece ei continuau aceste mici dar foarte importante reguli şi acasă, obisnuindu-şi astfel şi părinţii să economisească energie. Părinţii ne-au spus că cei mici nu lasă lumina aprinsă acasă, nu se joacă la apă în baie, că i-au convins pe părinţi să schimbe în becuri ecologige vechile becuri, că nici ei nu mai lasă aparatele electrocasnice în stand-by şi mai ales, că reciclează hârtie şi plastic.

Page 46: Portofoliu Scoala Incluziva

Prin faptul că lucrarile noastre erau expuse pe holuri, că am pus afişe şi am lipit stickere cu imagini specifice de economisire lângă întrerupătoare, chiuvete, ferestre, am realizat pe parcurs că acţiunile noastre au avut ecou şi la alte grupe mari de preşcolari, cât şi asupra familiilor acestora. Este un pas mic faţă de risipa mare de energie luată la nivel local sau extinsă la nivel naţional, dar, educând de mici generaţiile actuale, putem face o schimbare pentru viitorul copiilor noştri.

Este foarte important ca ei să înţeleagă de mici impactul risipei şi a exploatării intensive asupra mediului, pentru că vor deveni adolescenţi şi tineri responsabili într-o zi. Iar fiecare pas înainte, contează!

Toate măsurile de economisire a energiei pe care preşcolarii şi le-au asumat prin angajamentul semnat de ei au fost respectate pe tot parcursul anului şcolar 2011 – 2012, iar acum, în anul şcolar 2012 – 2013, deşi acest proiect s-a sfârşit şi nu se mai derulează, noi continuăm să-i învăţăm pe cei de grupa mică toate aceste lucruri în activitatea noastră de zi cu zi la grădiniţă şi sperăm, ca în timp, pe măsură ce ei vor creşte, vor aplica şi acasă toate aceste reguli de aur.

Am fost foarte mândri că ne-am alăturat atâtor alte instituţii de învăţământ din ţară şi din lume, dar mai ales, am avut un sentiment de împlinire şi mulţumire interioară, că fiecare dintre cei implicaţi, ca într-o organizaţie piramidală, a implicat la rândul lui, alte persoane în acest proiect minunat, rezultatul final fiind uimitor. Suntem siguri că experimentul pe care acest concurs l-a propus a reuşit şi că multe persoane economisesc astăzi datorită lui, asigurând astfel o viaţă mai sănătoasă copiilor lor.

Bibliografie Adaptat din “Pamantul e comoara noastra: Manual de educatie ecologica,”de Jeanna

Wersebe, Voluntar Corpul Pacii, Romania 2003 – 2005.Roşu Elisaveta, Educaţie ecologică şi de protecţie a mediului, MECT, Bucureşti,

2007. Zamfir I. C., Stoica V., 1999: Lecţia de energie. Prietenii Pământului. Galaţi.

*** 2002: Atlas şcolar de ecologie. Editura Corint. Bucureşti.

Page 47: Portofoliu Scoala Incluziva

IMPLICAREA COMUNITĂŢII ÎN VIAŢA ŞCOLII

Formator, Prof. FLORENTINA CIOMAGA

FIȘĂ DE ACTIVITATE CU PĂRINȚII – ACTIVITATEA NR. 1

A. Titlul activității - CARNAVAL DE HALLOWEEN

B. Părți implicate - preșcolari, părinți, elevii clasei a IV – a A, invățătoare, educatoare

C. Cui îi este dedicate activitatea ? – activitatea este dedicate preșcolarilor, fraților lor de la clasa a IV –a și părinților acestora

D. Când are loc activitatea ? - activitatea a avut loc pe 29 octombrie 2009

E. Unde se desfășoară ?– activitatea s-a desfășurat în sala de grupă a grădiniței

F. Cum se desfășoară ?

Activitatea debutează cu o lecție practică pe care preșcolarii vor trebui să o desfășoare împreună cu părinții lor, aceasta constând în confecționarea unui felinar din borcan. Preșcolarii au un borcan de 800 mg prins cu o sârmă dură sub forma unui mâner, pentru a putea fi transportat. La dispoziția lor se pun bucăți tăiate de hîrtie creponată de diverse culori, aracet, bețișoare de urechi. Li se demonstrează tuturor modul de lucru ( se lipește fiecare pătrat de hârtie creponata unul lângă altul, până se acoperă întreaga suprafață a borcanului) după care părinții sunt lăsați să lucreze împreună cu copiii.

În acest timp, indrumați de doamna învățătoare și ajutati de părinți, școlarii de la clasa a IV-a, mulți dintre ei frați ai celor de la grădiniță,curăță și cioplesc figuri diverse în dovleci. La final, atât în borcane cât și în dovleci se pun lumânări care se

Page 48: Portofoliu Scoala Incluziva

aprind, în timp ce sala de grupă este lasată în întuneric, doar la lumina televizorului care prezintă un scurt film de desen animat cu tentă specific.

În finalul activității, copiii dansează mascați, servesc sucuri și prăjituri alături de părinți și pleacă acasă cu felinarele din borcan sau dovleci pe care le-au confecțioat împreună.

G. Costurile activității – PĂRINȚII au adus borcanele, sfoara, dovlecii, prăjituri, sucuri

EDUCATOAREA a adus lumânările, decorațiunile pentru clasă, măștile copiilor, filmul de desene animate, casetofon, muzica

FIȘĂ DE ACTIVITATE CU PĂRINȚII – ACTIVITATEA NR. 2URMEAZĂ SĂ FIE DESFĂȘURATĂ

A. Titlul activității - SĂ FII EDUCATOARE PENTRU O ZI

B. Părți implicate - preșcolari, unul sau mai mulți părinți, educatoare

C. Cui îi este dedicate activitatea ? – activitatea este dedicate preșcolarilor și părinților acestora

D. Când are loc activitatea ? - activitatea va avea loc în săptămâna 22 – 28 aprilie 2013

E. Unde se desfășoară ?– activitatea se va desfășura în sala de grupă a grădiniței

F. Cum se desfășoară ?

Unul dintre părinți sau pe rând, în fiecare zi altcineva, va trebui să fie pentru o zi educatoare la grupă în locul nostr, bineînțeles, sub supravegherea și îndrumarea noastră.

Acțiunea face parte din Campania Globală pentru Educație, inițiată de Asociația Salvați Copiii și are rolul de a conștientiza rolul cadrului didactic în dezvoltarea preșcolarului.

Părinții vor derula la grupă o activitate la alegerea lor, urmărind anumite etape, conform unui plan de lecție, vor trebui să utilizeze material didactic, fișe de lucru și la final vor trebui să arate ce au învățat copiii în acea zi.

Noi vom oferi constant sprijin și îndrumare darîi vom lăsa și singuri în demersul lor, pentru a vedea reacția și cum gestionează o situație de acest gen.

Page 49: Portofoliu Scoala Incluziva

G. Costurile activității

– materiale didactice disponibile în baza materială a grupei,

- de timp din partea părinților.