Click here to load reader

Osmo bojaxhiu

 • View
  219

 • Download
  2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

Text of Osmo bojaxhiu

 • poezi

  Osmon Bojaxhiu

  ZGJOHEM I ZGJUAR..

  I wake up awakened...

  Mi sveglio ingegnosopoems

  poezia

 • Osmon Bojaxhiu

  2

  Osmon BojaxhiuZgjohem i zgjuar..

  poeziI wake up awakened... poems Mi sveglio ingegnoso poesia

  Redaktor letrar: Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.SRecesente:Prkthyer n anglisht: Dritan Kardhashi W.P.SPrkthyer n Italisht: Aleksandra Shabani (Majlinda) U.P.L.I. W.P.STradutto da: Aleksandra Shabani (Majlinda) U.P.L.I , W.P.STranslator: Dritan D. Kardhashi W.P.SArt grafik dhe kopertina: Dashamir Vranii

  Libri u botua nn kujdesin e Lidhjes Ndrkombtare tPoetve, Shkrimtarve dhe Artistve

  PEGASI ALBANIA

  Libri u shtyp n Shtypshkronjn e Shtpis Botuese Marin Barleti Tiran, 2011

  Copyright Osmon Bojaxhiu 2011

 • Zgjohem i zgjuar...

  3

  Maturia e nj kreativiteti dhe risiaPoezia , kur merr trajta psiko-morale me lvrim theksiv

  lirik, shpalos nj bot shpirtrore t iltruar, e cila rrfendinamikisht, duke prdorur mjetin stilistik me shumti pr tkopshtzuar kt pasqyrim dhe pr t arritur n nj soditje tgjall n t tejnatyshmen, ku plqesa ngjit shkallime dhediagrama e t krijuarit fuqizohet n krkim t lartimit.

  N vllimin poetik Zgjohem i zgjuar... , domethnsiintriguese i poetit Osmon Bojaxhiu ndesh nj prshkallzimt ksaj trajte, nj mendimtari t studiuar me nj kndvshtrimt v m en d sh m p oet ik , ku p oet i sh faq lir sh m r in mendimore, duke kontrastuar me natyrn, botn rrethuese,p ran in n jerzore, lid h sin d h e recip ror itet in im tim ,imazhimin, prsjelljen ... Ai lviz her i d itur e her futet nhapsir ndodhie apo kundrimi, me nj naivitet t bukur, icili rrjedhojn e gzon me nj kreatur spontaneiteti:

  Ather n kohn e luleve/ Plot dshira t bardha.../Ishaun ai,/ kundroja dhe s vreja asgj,/ Dgjoja dhe s kuptojaasgj.

  Nj fanitje me nj sinqeritet t tej iltruar , duke ularguar nga vitet e moshs dhe nga prvoja e kundrimit.Shfaqja lirike e nj bote t re , e cila rison, sipas stilit dhemetodologjis s vet, pa kopjuar kurrsesi...lirizmin e mbeturn mendje poetike.

  Osm on i n kt k r ijes bn m os t p asqyrojfizionom in e t ij n d yp lanshm rin e saj d he, krahasrrfim taris s t ij krkestare, nxjerr llav d ashu rore,sh p r th yese n m om en t d h e nu k ku jd eset d he s m ban

  prgjegjsi pr shprthimin nd jenjsor t momentit, dukemos u kujdesur se far do t rrok, por, ud itrisht, shtfatbukur pasi pu th nj sy, nj buz, nj faqe, nj d or qp rn d r it , ap o n j gu sh t stolisu r ..., q i p rket n j

 • Osmon Bojaxhiu

  4

  shtojzovalle tranditse, nj studenteshe t bukur , njKraharime simbolike dhe reale, lulesa elshum,N kt vllim e thn m e n j klasifikim sim bolik

  parakalojn dhe sfilojn: Ndezje shpirti prej dashurimit...Ana tjetr e zjarrmit pr t kuptuar t vrtetn e dashuris,

  lnia n vetmi dhe mungesa e ksaj prezence : Jeto mbi varrintim,/ T lind dashuri e amshuar,/ Dhe m thirr ngjll/ T parajsoshn parajs...

  Fanitet kndshm Stinzimi dashuror: Me pshpritjet enats,/I ndalm rrezet e drits.

  Por imazhimi flet n fjalsin e vet, po kshtu dhe zbehtsiae p rqafim it fan tazor ... elsia e d aljes n p ranver tdashurimit, portretizmi i femrs n nj spikatje individuale..,jasht dshirs s shfaqjes, por e tra e bukuruar si krijespersonifikim i s bukurs.

  Edhe ana tjetr e medaljes s vuajtjes s nj dashurimiriciklohet :

  Zbres n fund t hns,/ Ku mbaron drita, /Vet portretiu b nat.

  (Nj nat e bukuruar poetike vetm pr t u prshkruar...) Fatkeq n ujitje lotsh... Lirika q pasqyrojn bot t

  shpleksur dhe kndvshtrime nga pika t ndryshme t ksajbote...

  Pasqyrim i i grilim it d ashu ror, i rojs s m entalitetitmeskin, trad ita e robrimit dashuror real ... dhe dalja ngakornizimi e nxjerrin poetin Bojaxhiu t vozis n d et thapt me siguri.

  KRISTAQ F. SHABANI, I.W.A, W.P.S, A.O.MGjirokastr,nntor 2011

 • Zgjohem i zgjuar...

  5

  I. MKATET E HESHTJES

  NDRRIMT ndrrova, sa s ndrron njeri

  E imagjinata t bka t vuash,Dielli t prqesh.

  T dashurova, sa s dashuron njeri,Por madhshtia e dashuris ngecka diku,

  Hna nuk ndrit.Heshta, sa s hesht njeri,

  Por heshtja m u prgjigj n vetmi:S ka dashurim!

  LINDJE DIELLSOREN agun e par te ti lindi,pushtoi Zemrn e lnduar,

  Ra mbi dritare t i qesh dashuris,t zgjoi nga gjumi.

  Dritares sate i fali ngrohtsinKu deshi t jetoj,

  S pa gj tjetr pos gnjimit,si lindi dhe perndoi.

 • Osmon Bojaxhiu

  6

  PAS GJURMVE ...N buzqeshjen time fshihet loti,Rrnjt shtojn pikllimin,Un - kalors npr vdekje,Vrapoj pas gjurmve tuaja,T bart jetn e imponuar,Jetoj jetn n vdekje...S jetoj, si m plqen mua,N kohn m t mir.

  T LIND DASHURI E AMSHUARJeto mbi varrin tim,Ta kuptosh vetmin,

  Dhe m thuaj se je vetm,Se do t shoqroj.

  Jeto mbi varrin tim,Ta kuptosh dashurin,

  Dhe m thuaj se je penduar,Se do t dashurohem.

  Jeto mbi varrin tim,T lind dashuri e amshuar,

  Dhe m thirr ngjllT parajsosh n parajs.

 • Zgjohem i zgjuar...

  7

  GRILAT E DASHURISM fute n grack,

  T m lndosh n shpirt,T m prvlosh n zemr.

  Pse m puth pas grilash,T shpresoj n ty,Apo t fantazoj?!

  Uh, far puthje pa shije,far dashurie pa dashuri

  Pas grilave pr ty!

  JETO JETN TIMEFli, pusho pr mua,Se un s paskam gjum,Argtohu pr mua,Kur s knaqem un.

  Ha, pi e rri ti,Se un s kam uri...Dil ti n diell,Un t lagem n shi.

  Shoqrohu pr mua,Un s kam shoqri,Dashuro pr mua,Se s kam dashuri.

 • Osmon Bojaxhiu

  8

  Gzohu pr mua,Se un vet nuk di,Jeto dhe jetn time...T gjall n varr m shti.

  STINT E DASHURISBuz lumit u takuam,N liqen shfaqm krenarin,N breg t Drinit u penduam,N det t qet derdhem dashurin.

  Me ngrohtsin e diellit t vers,I hodhm vapn dits,Me pshpritjet e nats,I ndalm rrezet e drits.

  Me lott e ndarjesI falm shiun vjeshts,Me zjarrin e dashurisI dogjm plagt e zeza.

  Me araf t bardh,Mbuluam rrugt e shpressDashurin e lam,T dal n pranver!

  PSE?!

  M prqafove zbehur n imagjinat,Me kaltrsin e qiellit t ndritur,N nj rrug plot labirinte.

 • Zgjohem i zgjuar...

  9

  E heshtur m vodhe n shpirt,N muzgun e fatit tim, Agimin i fale tjetrit.

  Larg do t tretsh, perndesh,Me shpirt t plagosur,Dhe dashurin time t vjedhur.

  KUR TYMOS POETI

  Kur tymos poeti,Di i digjet n zemr,Dashuria i tretet fort.

  e ndezi vall shpirtinNj hije femre,

  Apo vet bukuria!

  Dashuria lind,Ne vdesim,

  Jeta ritualon.

  MBI VARR T DASHURISMe krismn e daulles,M plciti zemra,Knga prball dnesjevePlot rnkime...Un derdh lotin,Ti mbush gotat,Mbi varr t dashuris sime.

 • Osmon Bojaxhiu

  10

  PORTRETI

  N flokun tnd,M valvit frym e dashuris,

  S loz me vetullat e tua.

  Prplasem n pyll t qepallave,T evitoj dritn e syve tu,S shoh nga rrezet e d iellit.

  Kaloj mbi mollkuqe,Flas dhe n luginDua t m dgjosh!Rrzohem dhe qajN varg qershie,

  Ngricat m friksojn.Zbres n fund t hns,

  Ku mbaron drita,Vet portreti u b nat.

  ENDE T DUAI veshur me dhimbje,I zhveshur me dashuri,Ende t dua.Unaza t shklqen.Syt e mi verbuar,Treten n dorn tnde.Pse ia kan zili?Shpres!

 • Zgjohem i zgjuar...

  11

  do gj amshuar ,Zemra rreh prsri.Me t njjtin ritm ,Prse?...

  KOHT E DASHURISPran t kisha,

  S t flisja,...Kush ishte fajtor,

  Un apo dashuria?

  Pran t kamE s t flas,...

  Kush sht fajtorUn apo shpresa?..

  Pran do t kemE s do t flas,...

  Kush do t jet fajtorDashuria apo urrejtja?

  UN DHE TIT pagjumt e nats n gjum ishim,Kur t tjert flisnin, ne mendonim.T prgjumt e dits s ndritur ishimKur t tjert dashuronin.Un dhe ti,Asnjri fjaln dashuri s e shqiptonim.

 • Osmon Bojaxhiu

  12

  S DUA T FLEBie, por s dua t fle,M mundon dhimbja ime,Si kurr m par,Si moll e kuqe duket,Para diellit buzqesh.Si kurr m parBie, por s dua t fle,M mungon dhimbja ime,Dhoma mbetet n heshtjeDhe un kujtohem n heshtje...Krejt befasisht,Krejt uditrisht,Bie, por s dua t fle!

  MKATET E HESHTJESDhe nata ndryshkej,

  Yjet kalbeshin, mykeshinDhe t vrtetat tuboheshin

  E hidheshin n Pakon heshtje .Mkat ish nj zemr s pulsonte,

  Organe q s funksiononin,Ishin t nj trupi t vetm,

  Q thahej n dhembjen time.E shoqronin urrejtja dhe dashuria,

  Un i jepja ndihmn e par.Qielli filloi t irrej e digjej,

  Heshtja fluturonte si shpend.

 • Zgjohem i zgjuar...

  13

  Ishte trup i vetm me pako n dor.Shtegtoi pr nj ast

  Derisa shrova dhimbjen e zemrsMe kt rast mkati heshti,Pasi m ra pakoja n dor.

  GLOB SIMPATIE

  Jam n epiqendr t globit,Globi n dorn tnde,Dora jote n zemrn time,Zemra ime n trupin tnd,Trupi yt n epiqendr,Sillemi vrdall n kt glob.

  ILUZION

  Kur syri t m pikoj lot,Dhimbja do t i tregoj dhimbjes...,

  Kujtimet do t flasinPr t vrtetn.

  Kur heshtja i flet heshtjesE mkatet prtrihen,

  Gjumi s do ta zr gjuminPr iluzione.

 • Osmon Bojaxhiu

  14

  FYTYRA IME

  E lagur me lot malli,E heshtur, e piklluar,Fytyra ime e njom.Mban syt e zi,Buzt e shkrumbuara,Nj fytyr e qeshur,Prgjithmon.

  KUSH MA PRISHI GJUMIN?!

  Nj fllad i leht mbi flok m kaloi,Nj tingull dashurie n vesh m ra,

  Por un ia ndjeva frymn,Arom trndafili kishte.

  Ia preka dorn me ngrohtsi,Ma ndrydhi me grusht zemrn,

  Dora ngjyr trndafili,T till ma bri dorn.U dogj ndrra e qiriut!

  NDOSHTA

  Nse do t frikohem,Edhe drita do t nxihet,Ndoshta edhe qielli,Si plhur do t irret,Cip e syrit do t verbohet,Dielli do t qahet.

 • Zgjohem i zgjuar...

  15

  Ndoshta, edhe hijetDo t shfaqen pasditeve.Ndoshta mbrmjeveDo t agoi drita,E, ather, lakuriqt e fatitSa rroba shprese do t prdorin,Sa sy t verbuar nuk do t shohin sy,Sa sy t kthjellt do t verbohen pr sy!

  MJALT E ZEMR