Click here to load reader

FIBER NETWORK CABLING · PDF file•Jenis Kabel Indoor - Simplex cable (satu jalur fiber) • Kegunaan/kelebihan Sesuai untuk kedua-dua jenis kabel fiber iaitu singlemode dan multimode

  • View
    16

  • Download
    0

Embed Size (px)

Text of FIBER NETWORK CABLING · PDF file•Jenis Kabel Indoor - Simplex cable (satu jalur fiber)...

  • FIBER NETWORK CABLING

    By: Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • TAJUK : INDOOR ANDINDOOR AND

    OUTDOOR FIBER By: Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • TUJUAN Pelajar-pelajar mestilah boleh:

    • Terangkan Kabel Fiber Indoor dan Outdoor.Outdoor.

    • Terangkan Kebaikan Kabel Fiber Indoor dan Outdoor.

    Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Kabel Fiber Indoor

    • Kabel jenis Indoor digunakan di bahagian dalaman sesebuah bangunan untuk menjadikan sistem rangkaian tersebut berfungsi. rangkaian tersebut berfungsi. Terdapat 2 jenis kabel indoor yang utama iaitu simplex dan duplex.

    Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • •Jenis Kabel Indoor - Simplex cable (satu jalur fiber)

    • Kegunaan/kelebihan Sesuai untuk kedua-dua jenis kabel fiber iaitu

    singlemode dan multimode. Mudah lentur, ringan dan mudah untuk digunakan.Mudah lentur, ringan dan mudah untuk digunakan. Pelindung PVC yang boleh menghalang sinaran dari

    luar dan dalam. Pelindung PVC pada bahagian outer jacket yang

    boleh menghalang sinaran dari luar dan melindungi kabel fiber.

    Bersesuaian dengan Standard IEC 60332-1 Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Fiber Jenis Simplex

    Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • - Duplex cable (dua jalur fiber)

    • Kegunaan / kelebihan Mempunyai 2 perlindung tight-buffered dalam satu

    pakage. Sesuai untuk kedua-dua jenis kabel fiber iaitu

    singlemode dan multimode. Mudah lentur, ringan dan mudah untuk digunakan.Mudah lentur, ringan dan mudah untuk digunakan. Pelindung PVC yang boleh menghalang sinaran dari

    luar dan dalam. Sangat sesuai digunakan pada sistem peralatan

    Transmitter dan Receiver. Pelindung PVC pada bahagian outer jacket yang

    boleh menghalang sinaran dari luar dan melindungi kabel fiber.

    Bersesuaian dengan Standard IEC 60332-1 Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Fiber Jenis Duplex

    Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Kabel Jenis Outdoor • Kabel jenis Outdoor digunakan

    digunakan dibahagian luaran yang menghubungkan sesebuah tempat dengan tempat yang lain. Biasanya dengan tempat yang lain. Biasanya kabel fiber yang digunakan di luar adalah lebih besar dari kabel fiber jenis indoor.

    Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • • 4 kaedah pemasangan kabel Outdoor

    - Overhead Kabel disambungkan antara tiang ke tiang

    - Direct burial- Direct burial No duct cable (tanpa mengunakan sesalur)

    - Indirect burial Duct cables (mengunakan sesalur)

    - Submarine Di dasar laut

    Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Gambarajah Kabel Outdoor

    Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • Fiber Types and Typical Specifications Core/Cladding Attenuation Bandwidth Applications/Notes

    Multimode Graded-Index

    @850/1300 nm @850/1300 nm

    50/125 microns 3/1 dB/km 500/500 MHz-km Laser-rated for GbE LANs

    50/125 microns 3/1 dB/km 2000/500 MHz-km Optimized for 850 nm

    VCSELs

    62.5/125 microns 3/1 dB/km 160/500 MHz-km Most common LAN fiber

    100/140 microns 3/1 dB/km 150/300 MHz-km Obsolete

    SinglemodeSinglemode

    @1310/1550 nm

    8-9/125 microns 0.4/0.25 dB/km HIGH!

    ~100 Terahertz Telco/CATV/long high speed

    LANs

    Multimode Step-Index

    @850 nm @850 nm

    200/240 microns 4-6 dB/km 50 MHz-km Slow LANs & links

    POF (Plastic Optical Fiber)

    @ 650 nm @ 650 nm

    1 mm ~ 1 dB/m ~5 MHz-km Short Links & Cars

  • Perhatian !!! • Anda tidak boleh mencantumkan atau

    menyambungkan fiber yang berlainan jenis. Ini kerana akan menyebabkan berlakunya kehilangan kuasa semasa penghantaran.

    • Sebagai contoh: sambungan singlemode dengan • Sebagai contoh: sambungan singlemode dengan multimode akan menyebabkan kehilangan sebanyak 20 dB iaitu 99% kuasanya.

    • Ataupun sambungan di antara 62.5/125 dengan 50/125 boleh menyebabkan kehilangan sebanyak 3 dB atau lebih iaitu separuh daripada kuasanya.

    Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

  • By: Abdul Hak Bin Mahat (ILPS)

Search related