3

Click here to load reader

Digitális óravázlat

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Digitális óravázlat

Dr. Forgó Sándor: Elektronikus médiumok és tananyagok

Digitális óraterv

Tanítás helye: Kossuth Lajos Gimnázium Tiszafüred

Tanítás ideje: 2012. márc. 20.

Osztály: 11.D

Időkeret: 45 perc

Tanár neve: Sütőné Seres Adrienn

Tantárgy: Mozgókép-és médiaismeret

Témakör: A mozgókép kifejezőeszközei

Téma: A montázzsal alakított filmidő

Az óra típusa: Új anyagot feldolgozó óra

Nevelési cél: Az általános műveltség fejlesztése a filmnyelvi eszközök megismerésével.

Oktatási cél: A montázs időalakító funkciójának megértetése. A párhuzamos montázs, ill. a flashback

fogalmak tisztázása.

Kompetenciák: A kreatív gondolkodás, a beszédkészség és a figyelem fejlesztése.

Taneszközök: projektor, füzet, tankönyv

Szemléltetés: on-line bejátszások,

Munkaformák: egyéni önálló otthoni munka, csoportos munka, frontális osztálymunka

Az óra felépítése: I. Szervezési feladatok, előkészületek

II. Ráhangolás, bevezetés, motiváció

III. Új anyag feldolgozása

IV. Összefoglalás

V. Házi feladat kijelölése

Page 2: Digitális óravázlat

Idő Az óra menete Munkamódszer

munkaforma Eszköz Szemléltetés

2 Szervezési feladatok

, adminisztráció

6

Ismétlés

Térszervezési eljárások a montírozás

során

Térbeli csalások

Az alkotó földrajz (Lev

Kulesov)

frontális osztálymunka

tanári kérdezés alapján

füzet

8

A házi feladatok ellenőrzése: térszervezési

eljárásokat bemutató filmrészletet kellett hozniuk az órára a

tanulóknak.

frontális munka, tanulói

bemutatás

projektor, interaktív

tábla filmrészletek bemutatása

15

Az új anyag feldolgozása: A

montázzsal alakított filmidő

Példák gyűjtése emlékezetből az

időugrásokat jelző filmes eszközökre.

csoportmunka

füzet

22

A flashback fogalmának tisztázása

Példák a flashbackre

frontális projektor, interaktív tábla, dvd

filmrészletek bemutatása Bán Frigyes: Szent Péter esernyője (4.

jelenet)

Szerelmünk lapjai (1. jelenet)

32

A párhuzamos montázs fogalmának

és funkciójának tisztázása

Feladat: Nézzük meg Fritz Lang M – Egy

város keresi a gyilkost című

filmjének egyik jelenetét. Hogyan

szerkesztette meg a rendező a jelenetet?

frontális munka

csoportmunka

projektor, interaktív tábla, dvd

Mozgókép-és médiaismeret feladatgyűjtemény CD melléklete (34. sz.

melléklet)

Page 3: Digitális óravázlat

Mi történik benne? Gyűjtsétek össze,

hogy milyen (filmes) megoldásokkal „köti

össze” a két párhuzamosan zajló jelenetet az alkotó!

40

Összefoglalás: A fogalmak rögzítése a füzetbe (flashback,

párhuzamos montázs)

közös fogalomalkotás

füzet

43

A házi feladat kijelölése:

Elemezzétek a Barátok közt

megadott epizódját a párhuzamos montázs

szempontjából! Számozzátok meg az

egyes jeleneteket, vagy adjatok címet

mindegyiknek. Jelöljétek azokat a cselekményeket,

amelyek a filmben egymást követik, ill. egy időben zajlanak.

önálló otthoni munka

Tv, füzet Barátok közt 6003-6004.

http://www.youtube.com/watch?v=rlPoGp246M0