17
PROIECT DIDACTIC Data: 31.03.2010 Instituţia: Gimnaziul nr.68 Clasa: a IV-a „A” Învăţător: Ciuntu Violeta, grad didactic II Disciplina: Matematica Tipul lecţiei: de predare a cunoştinţelor Timpul: 45 min Subiectul: „Unităţi de măsură pentru masă. Exerciţii aplicative” Obiective de referinţă: Să cunoască unităţile de măsură standard pentru lungime, capacitate, masă, *suprafaţă, timp. Obiective operaţionale: O 1 – să precizeze unităţile de măsură principale pentru masă; O 2 – să enumere unităţile de măsură mai mici şi mai mari decît kilogramul; O 3 – să rezolve exerciţii cu unităţi de măsură pentru masă; O 4 – să utilizeze algoritmul de rezolvare a problemelor de aflare a două numere după suma şi diferenţa lor; O 5 – să manifeste interes şi plăcere pentru activitatea pe care o desfăşoară la oră. Aspecte de motivare: o Intrinsecă – imaginile video, secvenţele video să le stimuleze interesul elevilor pentru studiu matematicii. Strategii didactice: a) Metode şi procedee de predare – învăţare:

clasa 4_unităţi de măsură pentru masă

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Lecție

Citation preview

PROIECT DIDACTICData:

31.03.2010

Instituia:

Gimnaziul nr.68

Clasa:

a IV-a A

nvtor:

Ciuntu Violeta, grad didactic II

Disciplina:

MatematicaTipul leciei:de predare a cunotinelorTimpul:

45 minSubiectul:

Uniti de msur pentru mas. Exerciii aplicative

Obiective de referin:

S cunoasc unitile de msur standard pentru lungime, capacitate, mas, *suprafa, timp.

Obiective operaionale:

O1 s precizeze unitile de msur principale pentru mas;

O2 s enumere unitile de msur mai mici i mai mari dect kilogramul;

O3 s rezolve exerciii cu uniti de msur pentru mas;

O4 s utilizeze algoritmul de rezolvare a problemelor de aflare a dou numere dup suma i diferena lor;

O5 s manifeste interes i plcere pentru activitatea pe care o desfoar la or.

Aspecte de motivare:

Intrinsec imaginile video, secvenele video s le stimuleze interesul elevilor pentru studiu matematicii.

Strategii didactice:

a) Metode i procedee de predare nvare:

Expozitive problematizare, explicaia, asaltul de idei, povestirea

Conversative dialogul dirijat, conversaia

De nvare dup un text scris lectura, lucrul cu manualul

Bazate pe aciune exerciiul, rezolvarea problemei, jocul didactic, interpretarea;

Integrative lucrul n grup, lucrul n perechi

Oral-vizuale instruirea prin tehnicile video

b) Tehnici didactice:

Salutul matematic

Floarea de lotus

Alegerea multipl

Tabelul CCC

Calculul oral

c) Metode de evaluare:

Observaia curent

Verificarea oral

Aprecieri verbale

Calculul oral

Evaluarea reciproc

d) Mijloace de nvmnt:

Mijloace de nvmnt obiectuale problem pentru calculul oral, fie pentru lucrul n grup, tabla, cret, caietele de lucru ale elevilor, manualul, carioci

Mijloace de nvmnt imagistice fie n form de petale pentru lucrul n grup, plana Floare de lotus, plan cu ghiocei, plan cu tabelul CCC, poster Familia kilogramului, ecusoane cu zmbet

MTI lap-top, video proiector, ecran, materiale PPS, materiale videoe) Forme de organizare:

Frontal

n grupuri

n perechi

Individual

Suport bibliografic:

Curriculumul colar, clasele I-IV, Prut Internaional, Chiinu, 2003.

Ursu L., Lupu I., Iasinschi I., Matematic manual pentru clasa a IV-a, editura Prut Internaional, Chiinu 2008.

Ursu L., Lupu I., Iasinschi I., Matematic ghid pentru nvtori i prini, clasa a IV-a, editura Prut Internaional, Chiinu 2008.

www.didactic.ro www.youtube.comDemersul didactic al leciei

Evenimente instrucionaleObiective operaionaleActivitatea nvtoruluiActivitatea elevilorDozareTehnologii didactice

Predare-nvareEvaluare

Metode i procedeeFormeMijloace

Moment organizatoricCaptarea ateniei

Reactualizarea cunotinelor

Anunarea temei i a obiectivelor leciei

Predarea nvarea temei noi

Fixarea cunotinelor

Obinerea performanelorAsigurarea reteniei i a transferului

Explicarea temei de acas

Bilanul leciei

O5O5O5O5O2O1O1O2O1O4O3O5O1O2O3O5O5

Dintr-o panglic cu lungimea de 2 m s-au tiat 10 cm. Ce lungime are panglica?

- Bun ziua, celor care au rspuns cu 1 m i 90 cm.

Din lungimea panglicii rmase s-au tiat nc 3 dm. Ce lungime are panglica?

- Bun ziua, celor care au rspuns cu 1 m 60 cm.

Din lungimea panglicii rmase s-au tiat nc 50 mm. Ce lungime are panglica?

- Bun ziua, celor care au rspuns cu 1 m i 55 cm.

- Privii atent la ecran.

Se prezint un material video n care vorbesc ghioceii.

Dialogul ghioceilor:

- Dragii mei, friori! Am aflat de curnd c astzi n Gimnaziul nr.68 e o zi special.

- De la cine ai aflat?

- De ce e o zi special?

- Elevii din clasa a IV-a A au oaspei la ora de matematic. i mi-a mai spus cineva, c ei snt cei mai harnici copii att la coal, ct i acas.- Eu am o propunere!

- Spune!

- S mergem la ei n ospeie, s ne convingem c snt cei mai harnici i istei copii.

- Ce zicei, copii, i primim pe ghiocei n ospeie?

Prezint mascota a doi ghiocei , pe care o afieaz la tabl.Repartizeaz elevilor petale ale florii afiate pe tabl. Clasa este mprit n 3 grupe, respectiv n clas snt 3 petale. Fiecare petal reprezint nsrcinri.

I.Ce unitate de msur este mai potrivit pentru a msura:

lungimea slii de clas? cm, mm sau m lungimea caietului? cm, mm sau m

grosimea crii? cm, mm sau m

II.Adaug unitatea de msur corespunztoare.

7 m = 700 ... (cm, mm, m)

3km = 30000... (cm, dm, m) 7 km=7000... (cm, mm, m)

8000mm = 8 ... (cm, dm, m)

3000 m = 3 ... (cm, m, km)

6000mm = 600... (cm, dm, m)III. Afl:

1/4 din 1 m = ... cm 3/4 din 1 km = ... m

1/10 din 1 km = ... m

IV.Calculai:

7m+200dm+3200cm= ...m 15cm+200mm+13m= ...cm

150dm+15m+7km= ...m

Pentru a descoperi subiectul leciei elevii snt invitai s ntoarc Floarea de lotus. Pe verso, pe centrul florii, este scris subiectul leciei Uniti de msur pentru mas, iar pe petale snt scrise obiectivele leciei.

Dup cum v-ai dat seama, azi vom vorbi despre uniti de msur pentru mas. Pentru nceput v invit s completm tabelul CCC.

Ce tim?

Ce vrem s tim?

Rubrica Ce am aflat o lsm mai trziu, iar acum v invit s aflm ce vrem s tim. Pentru nceput vreau s deschidei manualele la pag.98 i s observai imaginile din secvena nti. Ce putei spune despre masa fructelor?Dar despre harbuz i zmos?

Dac privii balanele din secvena urmtoare, mi putei spune care fruct este mai greu? De ce?

Deci, nu putem spune care este mai greu din motiv c nu am utilizat aceleai greuti pentru a cntri. Iat anume din acest motiv nc de la 1889 la Conferina General de Msuri i Greuti s-a adoptat kilogramul ca unitate de baz de msur a masei. Prin urmare, astzi masa corpurilor o msurm n kilograme.

Din familia kilogramului fac parte fraii i surorile lui mai mari i mai mici. Fratele mai mic al kg este gramul. Numele lui se scrie cu litera g i el este de 1000 de ori mai mic dect kg, reprezentnd a mia parte.

Fratele mai mare a kg este chintalul. Numele lui se scrie cu litera q i el este de 100 de ori mai mare dect kg.

Sora cea mai mare a kg este tona. Numele ei se scrie cu litera t i este de 1000 de ori mai mare dect kg.

S completm rubrica Ce am aflat din tabelul CCC. Prin urmare, ce ai aflat?

Privii ex.1 de la pag.98 din manual. Meditai un minut asupra fiecrei imagini pentru a putea spune care ar fi unitatea de msur potrivit pentru fiecare obiect i n plus, estimai masa lui.

nvtorul verific oral rspunsurile elevilor.

Atrage atenia elevilor asupra faptului c unitatea de msur potrivit pentru a msura cerealele este chintalul i prin urmare sacul ar avea cam 1 q, adic 100 de kg.

Acum am s v rog s v alegei unul din punctele a sau b de la ex.1 p.99 i s gsii soluia lucrnd n perechi.

Rspunsurile se verific oral.

Citii problema 4 de la pag.99.

- Despre ce se vorbete n problem?

- Ce se spune despre loturi?

- Ct porumb s-a recoltat?

- Ce se mai spune n problem?

- Care este ntrebarea problemei?

- Ce tip de problem este aceasta i care este schema de rezolvare?

-Cine vrea s treac la tabl s deseneze schema problemei?

-Pentru a putea rezolva problema trebuie s avem aceleai uniti de msur. n problema dat snt aceleai uniti de msur?

-Atunci s le transformm.

-Cum procedm pentru a rezolva problema?

Va invita cte un elev la tabl pentru a scrie pe rnd operaiile de rezolvare a problemei.

V invit acuma s lucrai n grup fiele pe care vi le propun.Grup I Inteligena lingvistic

*Compune o problem pornind de la exerciiul: 136kg+(136kg-25kg)=*Activitate suplimentar.

Subliniaz cuvintele-cheie n urmtorul exerciiu i scrie deasupra fiecruia semnul corespunztor operaiei matematice cerute:

Din suma numerelor 250 i 32 ia diferena numerelor 100 i 75.

Grupul II Inteligena kinestezic*Completeaz tabelul:

Numele elevului

Masa corporal

TOTAL*Activitate suplimentar.Stabilete cu cte kg trebuie s mai slbeasc sau s se ngrae fiecare membru din grup, pentru ca toi s avei aceeai greutate.

Grupul III Inteligena muzical*Compune melodia pentru un cntec cu urmtoarele versuri:

n grdina lui Bostan

Opt bostani de-un kilogramStau la soare, se prjesc.

Kilogramele sporesc.

Ali trei pepeni rd n soare

Cntrind trei kilograme

Nu toi trei, ci fiecare

Poa's vad oriicare.

*Activitate suplimentar.

Stabilete ct cntresc n total pepenii i bostanii.

V provoc acum la un joc Vrei s fii elev de nota 10?. Dac da, atunci fii ateni la ecran!

Pentru acas avei de rezolvat problema 5 p.99 din manual. Este o problem care se rezolv prin metoda figurativ.

Ghioceii notri au i ei un mesaj pentru voi. Privii la ecran!

Dragi copii, v-am privit n timpul orei de matematic i am vzut c v-ai descurcat minunat, ai fost activi la lecie, v-ai mobilizat foarte bine la munca pe echipe i ai obinut numai rezultate bune. V urm succes i n continuare!

i eu, la rndul meu, vreau s v mulumesc pentru or i s v urez succes n continuare, iar pentru munca voastr de la lecia de azi vreau s v druiesc cte un zmbet, care s v aminteasc faptul c Zmbetul nseamn via! i e bine s zmbim ct mai des.Elevii rspund:1m90cm

19 dm

190 cm

1900 mm

1m60cm

16 dm

160 cm

1600 mm

1m55cm

155 cm

1550 mm

Elevii privesc materialul video.

- Da!

Fiecare grup primete cte o petal cu exerciii pe care le rezolv. Condiiile snt identice, doar difer exerciiile.

Rspunsuri corecte:

m

cm

mm

cm

dm

m

m

km

dm

Elevii ntorc floarea i citesc subiectul i obiectivele leciei.

Elevii scriu pe fie cu lipici apoi le lipesc pe plana de la tabl.

tim: masa se msoar n kg, kilogramul se scrie kg, instrument de msurat masa corpurilor este cntarul, 1t = 1000kg, 1kg=1000g...

Vrem s tim: care sunt unitile de masur pentru mas mai mari sau mai mici dect kg, alte uniti de msur a masei...

Elevii deschid manua-lele i urmresc imaginile, dup care rspund:

Mrul este tot att de uor ca para, deoarece acul cntarului arat poziia de mijloc.

Harbuzul este mai greu dect zmosul pentru c talerul lui este mai jos dect cellat.

Nu, pentru c ntr-un caz se folosesc cubuoare pentru a cntri, iar n cellat caz cilindre

Elevii ascult mesajul nvtorului.

Elevii scriu pe fie pe care le vor lipi pe tabel:

1t=10q; kg-unitate standard de msur pentru mas; submultipli-gramul; multipli-chintalul i tona....Elevii rspund:

Computer kg 10kg

Camion t 4 t

Nasture g 10 g

Sac cu cereale q 1 q

Elevii lucreaz n perechi i numesc soluiile:

a) piersica, mrul, para, gutuia

b) banana, portocala, lmia, rodia

Elevii citesc n gnd problema, apoi un elev citete cu voce.

Elevii rspund:

-Despre dou loturi?

- C s-a recoltat porumb de pe ele.

- 16 q

- C de pe un lot s-a recoltat cu 240 kg mai mult dect de pe cellat.

- Ce cantitate s-a recoltat de pe fiecare lot?

- Este o problem de aflare a dou numere dup suma i diferena lor i schema de rezolvare este prin metoda figurativ.Un elev trece la tabl i deseneaz schema problemei.

I - I_____I II I____I__I 16 q

240kg-Nu.

16q=1600kg

-Egalm segmentele prin operaia de scdere, apoi aflm cantitatea recoltat de pe primul lot prin mprirea la doi i n final cantitatea recoltat pe cel de-al II-lea lot prin adunare.

Rezolvare:

1)1600 kg 240 kg = 1360 kg (2 loturi egale)

2) 1360kg:2 = 680 kg (porumb de pe primul lot)

3) 680kg+240kg = 920kg (porumb de pe al II-lea lot)

Verificare: 680kg+920kg = 1600kg

Rspuns: 680kg i 920 kgntr-un co snt 136 kg de mere, iar n altul cu 25 kg mai puin. Cte kg de mere snt n total?Suma + i diferena

Elevii i vor cntri masa corpului i vor nota datele n tabel, apoi vor face totalul i vor alege o greutate stanfdard dup care vor scoate sau aduga kg pentru a le egala pe toate.Vor intona melodia dup versurile propuse.Vor calcula:

8x1kg+3x3kg= 8kg + 9kg= 17 kg

Elevii numesc soluiile pentru nsrcinrile propuse.

Urmresc i ascult mesajul ghioceilor.

Elevii primesc nite ecusoane cu zmbet.11

3

1

15

12

63

1

2

Salutul matematicCalculul oral

Prezentarea video a mesajului

Explicaia

Exerciiul

Problematizare

Alegere multipl

Exerciiul

Analiza

Sinteza

Problematizare

Calculul

Exerciiul

Descoperirea

Lectura

Tabelul CCC

Conversaie

Asaltul de idei

Lucrul cu manualul

Descoperire

Analiza

Sinteza

Comparaia

Povestirea

Explicaia

Tabelul CCC

Asaltul de idei

Problematizare

Sinteza

Activitate independent

Lucrul cu manualul

Observaia

Exerciiul

Problematizarea

Lucrul n perechi

Problematizare

Exerciiul

Analiza

Compararea

Lectura

Dialogul dirijat

Problematizarea

Algoritmul

Exerciiul

Analiza

Sinteza

Scrierea pe caiete i pe tabl

Lucrul n grup

Exerciiul

Comparaia

Problematizarea

Analiza

Exprimarea scris

Descoperirea

Analiza

Comparaia

Exerciiul

Interpretarea

Problematizare

Exerciiul

Jocul didacticProblematizarea

Alegerea multipl

Explicaia

Ascultarea meditativ

Conversaie

FrontalFrontal

Pe grupe

Pe grupe

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Indepen-dent

n perechi

Frontal

Pe grupe

Frontal

Frontal

Frontal

Problem pentru calculul oralLap-top

Video proiector

Material video

Ecran

Plan cu ghioceiFie n form de petale

Machetul florii afiat pe tabl

Floarea de lotus

Plan cu tabelul CCCCarioci

Fie cu lipici

Manualul

Poster Uniti de msur pentru mas

Tabelul CCC

Fie cu lipici

Manualul

Manualul

Fie pentru lucru n perechi

Manualul

Tabl

Cret

Caietele elevilor

Fie pentru lucrul n grup

Cntar

Prezentare PPS

Lap-top

Video- proiector

Ecran

Material video

Lap-top

Ecran

Video-proiector

Ecusoane cu zmbet

Iniial oralSe reactua-lizeaz unitile de msur pentru lungime: mm, cm, dm, m, km

Recepio- neaz mesajul ghioceilor

Formativ

Se evalu- eaz unitile de msur pentru lungime

Reactuali- zarea cunotine-lor despre kg

Corectitu-dinea exprimrii

Ascultarea meditativ

Formativ

Oral

Frontal oral

Oral

Curent

Evaluarea reciproc

Evaluarea reciproc

Sumativ oral