7
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA : Mare DURATA: 35 min. DOMENIUL EXPERIENŢIAL: OM ŞI SOCIETATE CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie pentru societate TEMA ACTIVITATII :” CĂŢELUŞUL ŞCHIOP “ de Elena Farago FORMA DE REALIZARE : lectura educatoarei MOTIVAŢIA: Activitatea are valoare instructiv- educativă, deoarece prin intermediul ei copiii vor cunoaşte aspecte legate de comportamentul neadecvat al unui copil faţă de o vieţuitoare şi prin analizarea textului se dezvoltă sentimente pozitive de bunătate, toleranţă, simţ al răspunderii. SCOPUL ACTIVITATII : - cultivarea sentimentelor de grijă şi respect faţă de vieţuitoare ; manifestarea unor comportamente tolerante faţă de acestea; - dezvoltarea inteligenţei emoţionale prin cultivarea capacitatii de a identifica si a recunoaste propriile emotii şi pe cele transmise de cei din jur ; OBIECTIVE OPERATIONALE : a). Cognitiv-formative: O 1 - să asculte cu atenţie conţinutul textului liric ; O 2 - să recepteze mesajul transmis de autor în textul liric; O 3 - să semnaleze prin mijloace verbale sau nonverbale înţelegerea mesajului transmis; O 4 - să selecteze şi să denumească imaginile care prezintă stări emoţionale ale personajelor ; 1

Căţeluşul Şchiop “ de Elena Farago

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect lectie

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA : Mare DURATA: 35 min.

DOMENIUL EXPERIENIAL: OM I SOCIETATE

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaie pentru societate

TEMA ACTIVITATII:CELUUL CHIOP de Elena FaragoFORMA DE REALIZARE: lectura educatoarei

MOTIVAIA: Activitatea are valoare instructiv- educativ, deoarece prin intermediul ei copiii vor cunoate aspecte legate de comportamentul neadecvat al unui copil fa de o vieuitoare i prin analizarea textului se dezvolt sentimente pozitive de buntate, toleran, sim al rspunderii.

SCOPUL ACTIVITATII:

- cultivarea sentimentelor de grij i respect fa de vieuitoare ; manifestarea unor comportamente tolerante fa de acestea;

- dezvoltarea inteligenei emoionale prin cultivarea capacitatii de a identifica si a recunoaste propriile emotii i pe cele transmise de cei din jur ;OBIECTIVE OPERATIONALE:

a). Cognitiv-formative:

O1 - s asculte cu atenie coninutul textului liric ;

O2 - s recepteze mesajul transmis de autor n textul liric; O3 - s semnaleze prin mijloace verbale sau nonverbale nelegerea mesajului transmis;

O4 - s selecteze i s denumeasc imaginile care prezint stri emoionale ale personajelor ;

O5 - s identifice i s recunoasc comportamentele neadecvate ale copilului fa de cine;

O6 - s recunosc emotiile transmise de cei din jur prin mijloace verbale sau nonverbale;

b). Psiho-motorii:O7 - s realizeze un poster lucrnd n grupuri mici, gsind elementele caracteristice temei date.

c). Afectiv-atitudinale:

O8 s manifeste interes i plcere pentru activitatea n grup.

O9- s rezolve creativ sarcinile de nvare i s evalueze propriul comportament i al altor persoane ;

RESURSE: a) de timp: 40 minute b) mijloace materiale: plane, jetoane, fotografii, ilustraii. c) procedurale: lectura, conversatia, explicatia, observaia, exerciiul, problematizarea, metode interactive de grup: ,,Brainstorming, Acvariul, Posterul.

EVALUAREA: a) identificarea emoiilor personale i ale celorlalti colegi

b) formarea unor judeci de valoare

c) realizarea unor postere

BIBLIOGRAFIE:

Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M. , Metode interactive de grup-ghid metodic- Ed. Arves

Catalano, Horaiu i colaboratorii, Caietul profesional al educatoarei, 2006, Editura Omfal Esenial , Bucureti

M.E.C., 2000,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Bucureti

Vernon, Ann, Consilierea n coal.Dezvoltarea inteligenei emoionale prin educaie raional- emotiv i comportamental, 2002, Ed.ASCL, Cluj-Napoca

*** Culegere de texte literare pentru copii - 1994, EDP, Bucureti

DESFURAREA ACTIVITII:

Evenimente didacticeConinut tiinificStrategii didacticeEvaluare

I. Moment organizatoricAezarea mobilierului n form de semicerc; pregtirea planelor cu imagini din poezie; pregtirea materialului pentru postere; intrarea copiilor

II . Captarea atenieiVoi desena pe tabl un cel. Cine este aceasta? Ce putei spune despre el?Aceste discuii vor constitui motivul declanator al activitii.Brainstorming

III. Reactuali-zarea cunotinelorSe va realiza printr-o scurt conversaie despre animalele de companie pe care le cunosc ei.Observaia

ConversaiaAprecieri verbale individuale

IV.Anunarea temei i a obiectivelor- ,,Astazi , la activitatea de educaie pentru societate v voi citi poezia Celuul chiop de Elena Farago.

Copiii vor repeta titlul poeziei i apoi numele autorului.

Este important s o cunoatei pentru c este una din cele mai frumoase poezii despre animale, n care poeta dorete s ne prezinte o ntmplare, trist, dar plin de nvminte.Explicaia

V.Dirijarea nvrii

VI.Obinerea performanei Lecturarea poeziei

Poezia va fi lecturat cu expresivitatea i intonaia necesare. Se respect pauzele gramaticale, logice i psihologice, urmrindu-se ca prin intonaie i inflexiunile vocii s se reliefeze sentimentele autoarei .

Voi explica cuvintele i expresiile noi . Voi prezenta pe rnd planele care ilustreaz momentele principale din poezie i le voi cere copiilor s le priveasc cu atenie.

Voi iniia o conversaie sumar cu rol de orientare n text (personajele i locul aciunii):

- Care sunt personajele din poezie? (biatul i cinele).

- Unde triesc biatul i cinele? ( n ora/sat/cartier ).

Activitate pe grupuri:

Voi organiza copiii n dou grupuri : ( Numrai 1-2 , cei cu numrul 1 formeaz o grup, iar cei cu numrul 2 formeaz alt grup), care se vor aeza pe scunele n dou cercuri concentrice.

Cerine pentru copiii din cercul exterior:

Fiecare copil din cercul exterior este un observator, care trebuie s fie atent la tot ceea ce spune i ce face colegul din faa sa, din cercul interior, i s rein.

Cerine pentru copiii din cercul interior:

Privind planele n continuare, reflectai la ntrebrile:

- Unde se afl cinele?

- Ce a pit el? Cum se simte?

- Cum ar putea s se rzbune?

- Cum este cinele fa de bieel?

- Ce credei despre comportamentul

copilului ?

Copiii au la dispoziie 5 minute s investigheze individual imaginile i apoi le voi cere s rspund la ntrebri. Ei formuleaz, pe rnd, idei,

judeci de valoare, explicaii. n timp ce un copil vorbete, ceilali ascult, apoi alt copil intervine prelund ideea i continund-o cu propriile argumente, pn ce toi copiii intervin.

Observatorii urmresc i sunt ateni , fiecare la partenerul su . i solicit pe fiecare s repete ce a spus partenerul lui, s spun ce micri a fcut , ce exprima faa lui.

La un semnal sonor se schimb locurile.

Acum observatorii, la rndul lor, au la dispoziie 5 minute s reflecteze la ntrebrile:

- Ce ai simit cnd am citit poezia?

- Ce ai simit cnd ai aflat c biatul l-a lovit pe cine cu o piatr n picior?

- Ce exprim faa biatului?

- Cum trebuie s se comporte copiii cu animalele? De ce ?

Copiii din cercul interior vor vorbi pe rnd, iar cei din exterior, vor repeta ce a spus colegul pe care l-a avut de observat.

- Ce cuvnt s-ar potrivi pentru a exprima ceea ce ai simit voi fa de celu? ....

- Dar ce cuvnt s-ar potrivi pentru ceea ce ai simit fa de copil?...

Lectura

Explicaia

Observaia

Conversaia

Tehnica

Acvariul

Observaia

Problematiza-rea

Exerciiul

Expunerea

Exerciiul

Problematiza-rea

Exerciiul

Brainstorming

Observarea comporta-mentului

Aprecieri

individuale

Aprecieri

verbale

individuale

Aprecieri

verbale

individuale

Formularea rapid a rspunsurilor

Relaionare n timpul formrii grupurilor

Constituie grupurile dup cerinele educatoarei

Colaborarea n grup

Emiterea unor judeci de valoare

Colaborarea n grup

Emiterea unor judeci de valoare

VII. Evaluarea performaneiCopiii se mpart n dou echipe i fiecare echip va primi ilustraii, imagini, desene pe care vor trebui s le aranjeze/ lipeasc pe o coal A3 si s realizeze un poster cu tema : Copiii iubesc animalele.Timp de lucru 5 minute.

Posterele se afieaz la expoziie i fiecare grup , printr-un reprezentant, prezint pe rnd posterul, explicnd de ce a aranjat astfel imaginile.Tehnica Posterului

Exerciiul

ExplicaiaAprecieri

Verbale

individuale

Colaborarea

n grup

VIII. Incheierea activitiiSe vor face aprecieri verbale asupra implicrii copiilor n activitate. Copiii vor primi un ecuson-stimulent.Conversaia

Aprecieri verbale .

PAGE 2