5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN – 30 MINIT) Komponen : Perkembangan Kognitif Kelas : Pra 1 Tarikh : 12 Mac 2009 Masa : 8.20 9.20 pagi Bilangan Pelajar : 25 orang Tema : Haiwan Sub Tema : Haiwan peliharaan Hasil Pembelajaran : 1.1.1 Mengelaskan objek mengikut satu ciri (c) bentuk 3.1.1 Memadan objek mengikut (a) bilangan pasangan yang cukup 4.2.3 Memadankan bilangan objek dengan simbol nombor 1 - 10 Pengetahuan Sedia Ada : Membilang nombor satu hingga sepuluh. Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat 1. Mengelaskan haiwan-haiwan peliharaan mengikut jenisnya dengan betul. 2. Memadankan antara ibu dengan anak haiwan ternakan mengikut pasangan yang sesuai. 3. Memadankan bilangan haiwan peliharaan dengan simbol nombor 1 10 dengan betul. Kemahiran berfikir (KB): Menjana idea, membanding beza Penerapan nilai : Bekerjasama, berfikir secara pantas, mengikut giliran, berhati-hati, cermat, bertolak ansur Bahan bantu belajar (BBB) : Kad gambar, kertas mahjong, graf. Penggabungjalinan komponen: Perkembangan Sosioemosi, Perkembangan Fizikal 18

Awal Matematik [part 2]

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Slot 30 minitTema: HaiwanSubtema: Haiwan PeliharaanKomponen: P. Kognitif [Matematik]

Citation preview

Page 1: Awal Matematik [part 2]

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(SLOT PENGAJARAN – 30 MINIT)

Komponen : Perkembangan Kognitif

Kelas : Pra 1

Tarikh : 12 Mac 2009

Masa : 8.20 – 9.20 pagi

Bilangan Pelajar : 25 orang

Tema : Haiwan

Sub Tema : Haiwan peliharaan

Hasil Pembelajaran : 1.1.1 Mengelaskan objek mengikut satu ciri

(c) bentuk

3.1.1 Memadan objek mengikut

(a) bilangan pasangan yang cukup

4.2.3 Memadankan bilangan objek dengan simbol nombor 1 - 10

Pengetahuan Sedia Ada : Membilang nombor satu hingga sepuluh.

Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat

1. Mengelaskan haiwan-haiwan peliharaan mengikut jenisnya dengan betul.

2. Memadankan antara ibu dengan anak haiwan ternakan mengikut pasangan yang sesuai.

3. Memadankan bilangan haiwan peliharaan dengan simbol nombor 1 – 10 dengan betul.

Kemahiran berfikir (KB): Menjana idea, membanding beza

Penerapan nilai : Bekerjasama, berfikir secara pantas, mengikut giliran, berhati-hati, cermat, bertolak ansur

Bahan bantu belajar (BBB): Kad gambar, kertas mahjong, graf.

Penggabungjalinan komponen: Perkembangan Sosioemosi, Perkembangan Fizikal

18

Page 2: Awal Matematik [part 2]

LANGKAH /

MASAISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

(BBM, Kesepaduan, KB,

Nilai, dll)

Set Induksi

(3 Minit)

Contoh soalan :-

G: Cuba kamu bilang nombor satu

hingga sepuluh?

M: Satu, dua, tiga, empat dan

seterusnya.

G: Bagus. Siapa yang memelihara

haiwan di rumah?

M: Saya.

G: Haiwan apa yang kamu pelihara itu?

M1: Kucing.

M2: Ayam.

Murid berkumpul dan duduk di ruang perbualan pagi

menghadap guru.

Murid diminta membilang nombor satu hingga sepuluh

dan mengajukan beberapa soalan.

Penyampaian

(25 Minit)

Aktiviti 1 :-

Padanan 1 dengan 1

Memadan objek mengikut

bilangan pasangan yang cukup

Langkah :-

Murid berada dalam kumpulan masing-masing

Guru mengedarkan kad gambar kepada setiap

kumpulan.

Murid diminta memadankan gambar yang bersesuaian

seperti ibu itik dengan anak itik dengan menampalnya di

atas kertas mahjong yang disediakan.

Murid mula memadan gambar yang mempunyai

pasangan yang betul.

Kesepaduan: P.

Sosioemosi

BBM: Kad gambar, kertas

mahjong, gam.

Nilai: Cermat, bertolak

ansur, kerjasama

Aktiviti 2: -

Pengelasan dan Konsep Nombor

Mengelaskan objek

mengikut bentuk

Langkah 1:-

Guru menunjukkan gambar-gambar haiwan

peliharaan dan murid menyebut nama haiwan

tersebut.

BBM: Kad gambar

Kesepaduan: P. Fizikal,

19

Page 3: Awal Matematik [part 2]

G: Apakah nama haiwan ini?

M: Ayam

G: Ini pula?

M: Itik

Langkah 2:-

Guru menunjukkan gambar haiwan peliharaan

dan mengajukan soalan.

Guru mengedarkan gambar kepada semua

murid.

Guru menunjukkan graf kosong kepada murid

dan meminta murid memegang gambar ayam

dan menampalnya di graf ruangan ayam.

Ulang aktiviti di atas kepada haiwan lain

seperti itik, burung, arnab dan ikan.

Langkah 3:-

Murid diminta membanding dan membezakan

haiwan peliharaan yang paling banyak dan

P. Sosioemosi

KB: banding beza

BBM: Kad gambar, kertas

mahjong, gam.

Nilai: Sabar, ikut giliran.

Kesepaduan: P.Fizikal

KB: banding beza

Nilai: mengikut giliran

20

Page 4: Awal Matematik [part 2]

Aya

m

Itik Buru

ng

Arna

b

Ikan

8 6 5 4 2

Soalan:

G: Haiwan apa yang paling banyak?

M: Ayam

G: Kenapa ayam?

M: Sebab ayam ada 8.

G: Haiwan apa yang paling sedikit?

M: Ikan.

G: Kenapa ikan?

paling sedikit.

Murid diminta mengira jumlah ayam, itik,

burung, arnab dan ikan.

Murid diminta menulis simbol nombor dalam

petak graf.

Langkah 4:-

Guru mengajukan beberapa soalan

berdasarkan graf haiwan peliharaan.

Murid menjawab soalan guru.

KB: menjana idea

21

Page 5: Awal Matematik [part 2]

M: Sebab ikan ada 2 sahaja.

Penutup

(2 Minit)

Contoh soalan :-

G: Adakah kamu sudah boleh

mengira nombor satu

hingga sepuluh?

M: Sudah.

G: Apakah haiwan-haiwan peliharaan

yang kita pelajari?

M1: Ayam

M2: Itik

M3: Arnab

Guru membuat rumusan dengan bertanya

soalan dan meminta murid menyebut semula

nama haiwan peliharaan yang dipelajari.

Guru dan murid membuat rumusan tentang aktiviti yang

dilakukan.

22