22
PROIECT DIDACTIC DATA: 30.03.2016 CLASA: Pregatitoare A ARIA CURRICULARA: Arte si tehnologii DISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practice UNITATEA TEMATICA: FANTEZIE SI CREA.IE DOMENIUL: Desen, pictura, confec.ii .i jucarii SUBIECTUL LECTIEI: Figurine din linguri de lemn (fluture .i albinu.a) TIPUL LECTIEI: formare de deprinderi si priceperi FORME DE REALIZARE: activitate integrata DISCIPLINE INTEGRATE: AVAP, CLR, MM DURATA: 30 minute curs + 15 minute activitati recreative COMPETENTE SPECIFICE: Arte vizuale si abilitati practice (AVAP): 2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul famili ar 2.3. Realizarea de obiecte/constructii/folosind materiale usor de prelucrat si t ehnici accesibile; 2.5. Explorarea de utilizari în contexte variate a obiectelor/ lucrarilor realizat e prin efort propriu. Comunicare în limba româna (CLR): 2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situatii de comunicare uzual a Muzica si miscare (MM): 2.1. Cântarea individuala sau în grup, asociind miscarea sugerata de text si de ritm

Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

PROIECT DIDACTIC

DATA: 30.03.2016

CLASA: Pregatitoare A

ARIA CURRICULARA: Arte si tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practice

UNITATEA TEMATICA: FANTEZIE SI CREA.IE

DOMENIUL: Desen, pictura, confec.ii .i jucarii

SUBIECTUL LECTIEI: Figurine din linguri de lemn (fluture .i albinu.a)

TIPUL LECTIEI: formare de deprinderi si priceperi

FORME DE REALIZARE: activitate integrata

DISCIPLINE INTEGRATE: AVAP, CLR, MM

DURATA: 30 minute curs + 15 minute activitati recreative

COMPETENTE SPECIFICE:

Arte vizuale si abilitati practice (AVAP):

2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar

2.3. Realizarea de obiecte/constructii/folosind materiale usor de prelucrat si tehnici accesibile;

2.5. Explorarea de utilizari în contexte variate a obiectelor/ lucrarilor realizate prin efort propriu.

Comunicare în limba româna (CLR):

2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situatii de comunicare uzuala

Muzica si miscare (MM):

2.1. Cântarea individuala sau în grup, asociind miscarea sugerata de text si de ritm

Page 2: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:

a) cognitive

O1 - sa descrie materialele de lucru .i etapele realizarii produsului dat;

O2 - sa asambleze corect si estetic partile componente ale celor doua produse;

O3 - sa aplice tehnici variate în decorarea figurinelor pe linguri de lemn: fluturele .i albina;

Page 3: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

b) afective

O4 - sa aprecieze calitatea .i utilitatea produselor finite, în functie de criterii simple date, prin raportare la produsul model;

c) psiho-motrice

O5- sa utilizeze corect instrumentele de lucru.

RESURSE:

. Metodologice:

* metode si procedee: conversatia, munca independenta, exercitiul, observatia, explicatia, demonstratia.

* materiale didactice: plansa demonstrativa pe etape în format ppt¸ lucrarea model, fi.ier audio: cantecul �Primavara�, computer, scena pentru teatrul de papu.i, plan.a Copacul emo.iilor;

* materiale si ustensile: aripi-.ablon din carton buretat, sârma plu.ata, carioca, lipici, ochi autocolan.i, diverse obiecte pentru decorare (pampoane, paiete, stelu.e, floricele);

* forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.

. Umane: 24 de elevi

. Temporale: 45 minute, din care 35 de minute activita.i de înva.are si 10 minute activitati de relaxare. . Spatiale: sala de clasa . Bibliografice:

***Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici, Suport de curs, 2013;

*** Programa .colara pentru disciplina Arte vizuale si abilitati practice, aprobata prin ordin al ministrului nr. 3418/ 19.03.2013;

-Grigore, Adina, Arte vizuale si abilitati practice pentru clasele primare, Ed. Ars Libri, Arges, 2013.

- Stan Lucian , Stan Ileana, Abilitati practice - ghid metodologic, Editura Aramis, 2002; - Stoica, Daniela , Abilitati practice - clasele I - IV , Editura Carminis, Bucuresti, 2003;

Page 4: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c
Page 5: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

Etapele lec.iei /dozare

Ob. op.

ELEMENTE DE CON.INUT ALE LEC.IEI

STRATEGII DIDACTICE

Activitatea înva.atorului

Activitatea elevilor

Metode .i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Evaluare

1. Moment organizatoric

1 min

Asigura un climat educational favorabil pentru desfasurarea lectiei: pregatirea materialului didactic necesar, stabilirea linistii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregatire.

Se pregatesc pentru activitate.

Conversatia

Page 6: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

Frontal

2. Captarea atentiei

5 min

Propune elevilor audierea cântecului �Primavara�.

Ini.iaza o scurta conversatie legata de cântecul audiat, realizând astfel legatura cu subiectul lectiei.

Care sunt insectele ilustrate în versurile cântecului?

În ce poveste am mai întâlnit astazi aceste insecte?

V-ar placea sa va crea.i propriile marionete pentru teatrul de papu.i?

Asculta .i interpreteaza cântecul.

Raspund la întrebari.

Raspunsuri a.teptate:

Albine .i fluturi.

În povestea de la prima ora, �Uria.ul .i piticul�/ la teatrul de papu.i

Expunerea

Conversatia

Laptop

Page 7: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

fi.ier audio

Frontal

3. Anuntarea subiectului

si a obiectivelor operationale

1min

Precizeaza subiectul lectiei: �Astazi ne vom pregati pentru Teatrul de papu.i si vom realiza marionetele potrivite � flutura.ul Flu .i bondarul Puf. La finalul lectiei veti avea ocazia sa va prezentati crea.iile in cadrul Paradei Primaverii .i chiar sa juca.i la scena teatrului de papu.i.

Receptioneaza informatiile transmise.

Expunerea

Frontal

Page 8: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

5. Dirijarea învatarii

18 min

O1

. Intuirea modelului si a materialelor

Prezinta lucrarile model: marionetele flutura.ul .i bondarul/ albinu.a

Observa lucrarile model. Precizeaza subiectul si materialele folosite: lingura de lemn, ochi.ori, sârma plu.ata,

Observatia

Conversatia

Lucrari model

Page 9: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

Frontal

Page 10: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

O2

O3

O5

Solicita elevilor sa numeasca materialele din care sunt confectionate cele doua modele.

. Demonstrarea si explicarea modului de lucru

Prezinta elevilor etapele de

Page 11: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

realizare a lucrarii:

1.- asezarea elementelor pentru asamblarea fluturelui/ albinu.ei: aripi, antene, mânu.e, ochi.

2. - desenarea gurii .i a dungilor de pe corp

3. - asamblarea prin lipire a tuturor elementelor de decor: .trasuri, paiete floricele, stelu.e, pampoane

. Realizarea lucrarilor de catre elevi

Supravegheaza modul în care lucreaza elevii si ofera informatii suplimentare acolo unde este nevoie.

Le cere elevilor sa lucreze cât mai corect si estetic, respectând etapele de lucru.

Asigura un climat fovorabil lucrului cu ajutorul muzicii.

carton colorat.

Urmaresc demonstratia si explicatiile învatatoarei.

Page 12: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

Retin explicatiile referitoare la realizarea celor doua produse.

Realizeaza lucrarile respectând etapele de realizare a lucrarii si indicatiile date.

Demonstra-tia

Explicatia

Page 13: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

Exercitiul

aripi din carton buretat, sârma plu.ata, carioca, lipici, ochi autocolan.i, diverse obiecte pentru decorare

Frontal

Page 14: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

Individual

Obser-vatia sistemati

ca a comportamentu-lui elevilor

5. Evaluarea

Page 15: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

lucrarilor

5 min

O4

Se face aprecierea si autoaprecierea lor, tinând cont de criteriile:

- respectarea etapelor de lucru - gradul de finalizare a lucrarii

Prezinta lucrarile realizate în timpul orei.

Conversatia

Lucrarile realizate

Frontal

Analiza produse

lor activitatii

Page 16: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

- aspectul estetic - originalitate.

Sunt antrenati în aprecierea lucrarilor puse în discutie.

6. Activitate recreativa

10 min

La finalul lectiei îi invita pe elevi sa-si prezinte marionetele create în cadrul Paradei Primaverii.

Încurajeaza apoi elevii sa vina câte doi pentru a juca rolul celor doua personaje, utilizând marionetele create. .

Participa la Parada prezentându-si marionetele realizate.

1-2 perechi de elevi interpreteaza dialogul dintre cele doua personaje.

Jocul de rol

Fi.ier audio

Marionetele create, scena pentru teatrul de papu.i

Frontal

În perechi

Obser-vatia

Page 17: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

comportamentului

7. Încheierea activita.ii

5 min

Face aprecieri cu privire la modul de lucru al elevilor în timpul orei.

Propune completarea Copacului emo.iilor. Cum te-ai simtit astazi? Deseneaza pe postit-ul primit (în forma de floare/frunza/ fluture) o fa.a vesela sau mai pu.in vesela .i prinde-o în copac.

Premiaza elevii cu ecusoane motiva.ionale, pentru activitatea din întreaga zi.

Receptioneaza concluziile si aprecierile adresate de învatatoare.

Completeaza fi.a.

Fac ordine la banci. Recupereaza materialele reutilizabile.

Conversatia

Postit-uri

plansa � Copacul emo.iilor

Frontal

Page 18: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

Individual

Aprecie-rea verbala

Page 19: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

ANEXA 1

Doar una e Primavara

(versurile cântecului)

Mii de albine, sute de fluturi, Zeci de copii, alearga pe câmp. Mii de culori, sute de flori, Dar, doar una e "primavara"!

Soarele apare, iarba rasare, Câmpu-nverzeste, pomul-nfloreste. Pasarea cânta, copilul zburda, Ziua-i mai lunga si noaptea mai scurta.

Mii de albine, sute de fluturi, Zeci de copii, alearga pe câmp. Mii de culori, sute de flori, Dar, doar una e "primavara"!

Dar, doar una e "primavara"!

ANEXA 2

Imaginea produsului finit:

Page 20: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c
Page 21: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c

ANEXA 3

COPACUL EMO.IILOR

Page 22: Avap.proiect Didactic Finala Grad 1. Dumitru c