6
Хичээл №5 (Хувилбар 1) Хамрах хүрээ: 8 дугаар анги Сэдэв: Цахим техникт мэдээллийг дүрслэх Хичээлийн зорилго: Оролтын төхөөрөмжүүдийг ашиглан компьютерт мэдээллийг оруулж дижитал хэлбэрт хувиргаж байгааг мэдэх Хичээлийн зорилт: Оролтын төхөөрөмжүүдийн үүргийг мэдэх /гар, микрофон, сканнер, камер/ Эдгээрийг ашиглан мэдээллийг компьютерт оруулах Хичээлийн хэлбэр Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр: - Шинэ мэдлэг олгох Зохион байгуулалтын хэлбэр: - Анги нийтээр ажиллах - Хүүхэд бүртэй тулж ажиллах Хэрэглэгдэхүүн: LCD, презентац (Үзүүлэн 5.1-5.3), компьютер, тараах материал (ТӨМ 5.1-5.6), камер, микрофон, сканнер Сургалтын арга: Харилцан ярилцах, багаар ажиллуулах, чөлөөт ярилцлага, бүтээлч үйлийн арга Хичээлийн явц: Хичээлийн элемент / t -40 минут/ Суралцах үйл ажиллагаа Багшийн асуулт (Б), Сурагчийн хариулт (С) Үнэлгээ, l Багшийн санал : Анхаарах зүйл Сэдэл төрүүлэх ба сэргээн санах шат Б: Компьютерт мэдээллийг яаж дүрсэлдэг вэ? С: Компьютер нь тоо, текст, дуу, график мэтийн аливаа мэдээллийг тоогоор дүрсэлж илэрхийлдэг. Асуудал дэвшүүлэх Б: Та нар мэдээллийг оруулдаг ямар ямар төхөөрөмжийг мэдэх вэ? (Үзүүлэн 5.1-5.3) С: Гар, хулгана, микрофон, сканннер, камер, дижитал аппарат, гар утас Б: Ангийн сурагчдыг 4 баг болгож багаар хийх ажлын зааврыг тайлбарлан тараан өгнө. (ТӨМ 5.1-5.4) : 1, 2, 3, 4 багийн хийх ажлын зааврыг хувилж бэлтгэх, микрофон, сканнер, камер бэлтгэх (ТӨМ 5.1-5.4) Асуудал шийдвэрлэх С: 4 баг тус бүр хамтран мэдээлэл оруулах төхөөрөмжүүдийг ашиглаж мэдээллийг компьютерт оруулна. l1-р баг Дуун мэдээлэл 2-р баг Зурган мэдээлэл 3-р баг тоон, текстэн мэдээлэл 4-р баг видео бичлэг хийж компьютерт тус тус оруулах Бататгах Дүгнэх Багууд хийсэн ажлын талаар бусаддаа тайлагнаж, дүгнэлтийг өгнө С: Дуу бол аналог өгөгдөл. Аналог өгөгдлийг дижитал хэлбэрт хувиргасан./микрофон/ Бодит зүйлсийг дижитал хэлбэрт хувиргасан. /камер/ Багаар ажилласан байдлаар сурагчдыг стандарт үнэлгээгээр үнэлнэ ТӨМ 5.1 О.Дашбалбар Амьддаа бие биенээ хайрла хүмүүс ээ! Амьддаа бие биенээ хайрла хүмүүс ээ Алив сайхнаа бусдаас битгий харамла Хэрэггүй үгийн зэвээр зүрхийг минь бүү шархлуул Хэн нэгийгээ харанхуй нүх рүү бүү түлх Архинд орсон нэгийгээ шоолж бүү инээ 1 ТӨМ 5.2 Энэхүү програмыг Интернэтээс татаж авч болно. Хаяг: http://www.audio- tool.net/AudioRecorderForFr ee.exe ТӨМ 5.2 –ийг ажиллуулах явцад гар утасны дуу болон бичлэг хийдэг камер ашиглах, Windows –ийн Sound Recorder зэрэг бэлэн байгаа амьдралд ойр төхөөрөмжийг ашиглах

8 r angi no5 medeelliin proces

  • Upload
    shulam

  • View
    1.123

  • Download
    10

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 8 r angi no5 medeelliin proces

Хичээл №5 (Хувилбар 1)

Хамрах хүрээ: 8 дугаар ангиСэдэв: Цахим техникт мэдээллийг дүрслэхХичээлийн зорилго: Оролтын төхөөрөмжүүдийг ашиглан компьютерт мэдээллийг оруулж дижитал хэлбэрт хувиргаж байгааг мэдэхХичээлийн зорилт:

• Оролтын төхөөрөмжүүдийн үүргийг мэдэх /гар, микрофон, сканнер, камер/ • Эдгээрийг ашиглан мэдээллийг компьютерт оруулах

Хичээлийн хэлбэр

Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр:- Шинэ мэдлэг олгох

Зохион байгуулалтын хэлбэр:- Анги нийтээр ажиллах- Хүүхэд бүртэй тулж ажиллах

Хэрэглэгдэхүүн: LCD, презентац (Үзүүлэн 5.1-5.3), компьютер, тараах материал (ТӨМ 5.1-5.6), камер, микрофон, сканнер

Сургалтын арга: Харилцан ярилцах, багаар ажиллуулах, чөлөөт ярилцлага, бүтээлч үйлийн аргаХичээлийн явц:

Хичээлийн элемент

/ t -40 минут/

Суралцах үйл ажиллагааБагшийн асуулт (Б), Сурагчийн

хариулт (С)

¶ Үнэлгээ, l Багшийн санал♣ Анхаарах зүйл

Сэдэл төрүүлэх ба сэргээн санах шат

Б: Компьютерт мэдээллийг яаж дүрсэлдэг вэ?С: Компьютер нь тоо, текст, дуу, график мэтийн аливаа мэдээллийг тоогоор дүрсэлж илэрхийлдэг.

Асуудал дэвшүүлэх

Б: Та нар мэдээллийг оруулдаг ямар ямар төхөөрөмжийг мэдэх вэ? (Үзүүлэн 5.1-5.3)С: Гар, хулгана, микрофон, сканннер, камер, дижитал аппарат, гар утасБ: Ангийн сурагчдыг 4 баг болгож багаар хийх ажлын зааврыг тайлбарлан тараан өгнө. (ТӨМ 5.1-5.4)

♣ 1, 2, 3, 4 багийн хийх ажлын зааврыг хувилж бэлтгэх, микрофон, сканнер, камер бэлтгэх (ТӨМ 5.1-5.4)

Асуудал шийдвэрлэх

С: 4 баг тус бүр хамтран мэдээлэл оруулах төхөөрөмжүүдийг ашиглаж мэдээллийг компьютерт оруулна.

l1-р баг Дуун мэдээлэл 2-р баг Зурган мэдээлэл 3-р баг тоон, текстэн мэдээлэл 4-р баг видео бичлэг хийж компьютерт тус тус оруулах

БататгахДүгнэх

Багууд хийсэн ажлын талаар бусаддаа тайлагнаж, дүгнэлтийг өгнө С: Дуу бол аналог өгөгдөл. Аналог өгөгдлийг дижитал хэлбэрт хувиргасан./микрофон/ Бодит зүйлсийг дижитал хэлбэрт хувиргасан. /камер/

¶ Багаар ажилласан байдлаар сурагчдыг стандарт үнэлгээгээр үнэлнэ

ТӨМ 5.1

О.Дашбалбар

Амьддаа бие биенээ хайрла хүмүүс ээ!

Амьддаа бие биенээ хайрла хүмүүс ээ

Алив сайхнаа бусдаас битгий харамла

Хэрэггүй үгийн зэвээр зүрхийг минь бүү шархлуул

Хэн нэгийгээ харанхуй нүх рүү бүү түлх

Архинд орсон нэгийгээ шоолж бүү инээ

1

ТӨМ 5.2 Энэхүү програмыг Интернэтээс татаж авч болно. Хаяг:

http://www.audio-tool.net/AudioRecorderForFree.exe

ТӨМ 5.2 –ийг ажиллуулах явцад гар утасны дуу болон бичлэг хийдэг камер ашиглах, Windows –ийн Sound Recorder зэрэг бэлэн байгаа амьдралд ойр төхөөрөмжийг ашиглах

Page 2: 8 r angi no5 medeelliin proces

Аяа чиний аав чинь ч байж мэднэ шүү дээ

Амжиж чи өөрөө алдрын зэрэгт хүрсэн бол

Аз жаргалын хаалгыг бусаддаа нээж өг

Ачийг чинь тэд бас бүү мартаг ...

ТӨМ 5.2

Микрофонтой ажиллах заавар

1. Микрофоныг залгах

2. Микрофон дээр байрлах ON, OFF горимын On буюу асаах горимт шилжүүлнэ

3.

4.

2

Энд дар

Page 3: 8 r angi no5 medeelliin proces

5.

6.

3

Энд 8г гэж бичнэ

Ok дарна

Энд дар

Энд дарж ажиллуулна

Page 4: 8 r angi no5 medeelliin proces

Үзүүлэн 5.1 Үзүүлэн 5.2

Үзүүлэн 5.3 ТӨМ 5.3

ТӨМ 5.4 ТӨМ 5.5

ТӨМ 5.6

Хичээл №: 5 (Хувилбар 2)Хичээлийн сэдэв: Мэдээллийн процессХамрах хүрээ: 8б ангиХичээлийн зорилго: Өгөгдсөн мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийж, боловсруулан үнэлэхЗорилт:

• Өгөгдсөн мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх

4

Page 5: 8 r angi no5 medeelliin proces

• Мэдээллийг боловсруулах• Мэдээллийг үнэлэн бусдад тайлбарлах

Хичээлийн хэлбэр: Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр:

• Шинэ мэдлэг олгохЗохион байгуулалтын хэлбэр:

- Анги нийтээр ажиллах - Асуулт хариулт

- Хосоор ажиллах - Шалган дүгнэх Хэрэглэгдэхүүн: LCD, presentation, компьютер, сурах бичиг, багшийн бэлдсэн мэдээлэл, ТӨМЦаг төлөвлөлт:

• Сэргээн санах,сэдэл төрүлэх шат 5 мин• Шинэ мэдлэг олгох 12 мин• Бүтээлч үйл, бие даан ажиллах шат 13 мин• Үнэлгээ, дүгнэлт 8 мин• Гэрийн даалгавар 2 мин

Арга зүй: Харилцан ярилцах,үзүүлэн таниулах, тараах материал ашиглахХичээлийн явц:

Боловсруул багДараах мэдээллийг монгол бичиг рүү хөрвүүлнэ үү2008 03 22Энэ өдөр дэлхийн бүхий л хэсэг өдөр шөнө тэнцдэг өдөр ба казах ард түмэн маань үндэсний баяр болох “Наурыз” буюу “Нарны баяр”-аа тэмдэглэж байгаа билээ.

Хайх багДараах мэдээллийг компьютер ашиглан хайж олно уу. . . / . . . . –р компьютерийг ашиглана/

Хамгаалах багДараах мэдээллийг хууль бус хэрэглэгчдээс хэрхэн хамгаалах вэ? /сурах бичгийн 19-р хуудасны “3.6. Мэдээлэл хамгаалах” сэдвийг уншина

уу/Энэ өдөр дэлхийн бүхий л хэсэг өдөр шөнө тэнцдэг өдөр ба казах ард түмэн маань үндэсний баяр болох “Наурыз” буюу “Нарны баяр”-аа тэмдэглэж байгаа билээ.

Хичээл зохион байгуулалт40 минут

Үйл ажиллагааны арга зүй

Багшийн үйл ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа

1Ангийн зохион байгуулалт

• Хичээлийн бэлтгэл хангах• Сурагчидтай мэндлэх• Компьютеруудыг ажлын

бэлэн байдалд оруулах• Сурагчдыг 6 баг болгон

хуваах

• Багштай мэндлэх• Хичээлийн бэлтгэл хангах• Баг болон хуваагдан суух• Компьютертай зааврын

дагуу зөв аюулгүй байдлыг хангаж ажиллана

2Сэдэл бүрдүүлэлт

Болгоомжтой!”Be carefull •••---•••• , , Эдгээр тэмдэглэгээнүүд юу гэсэн үг вэ?Энэ мэдээллийг яаж мэдсэн бэ?

Мэдээллийг цуглуулах, мэдээлэл олж авахын тулд чи ямар ямар үйлдлүүдийг хийдэг вэ?

Аюулын тухай мэдээлэл

Өмнө нь мэддэг байсан, . . .

Хайдаг, асуудаг, уншдаг, үздэг, хардаг, судалдаг...

3Шинэ мэдлэг олгох

Баг тус бүрт 1:1 мэдээлэл өгч түүнийг боловсруулан шинжилж мэдээллийг - цуглуул- боловсруул- дамжуул- хадгал- хай- хамгаалах даалгавар өгөх

Багшийн өгсөн мэдээллийг боловсруулан даалгаврыг гүйцэтгэх

4Шинэ мэдлэгээ бататгах

Тухайн даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд чамаас ямар ямар мэдлэг шаардагдсан бэ?Мэдээллийн процессын талаар тайлбарлах

Багийн гишүүд тухайн даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд ямар мэдлэг хэрэглэгдсэн тухай бусад багийнхандаа тайлбарлах

5 ҮнэлгээХичээлд оролцсон идэвхээр сурагчдыг үнэлэх

6Гэрийн даалгавар

Гэрийн даалгавар тэмдэглэж авах

7 ДүгнэлтӨнөөдрийн хичээлээр юу мэдсэн талаараа дэвтэртээ тэмдэглэл хөтлөх

Өнөөдрийн хичээлээр олж авсан мэдлэгээ дэвтэртээ тэмдэглэж авах

5

Үүнээс гадна замын хөдөлгөөний дүрмийг зургаар илэрхийлсэн жишээ гэх мэт амьдралд ойр жишээ ашиглах

Гэрийн даалгаврыг нь суралцагчдад хийж чадахуйцаар ойлгомжтой, тодорхой өгөх

Page 6: 8 r angi no5 medeelliin proces

Цуглуулах багДараах мэдээллийг дотроос тоотой холбоотой мэдээллийг цуглуулна уу.

Дамжуул багДараах мэдээллийг бусдад хэрхэн дамжуулж болох вэ? /боломжит хувилбаруудыг багаараа хамтран ярилцаж тэмдэглэл хөтлөнө үү/

Хадгал баг

Дараах бичвэрийг компьютерт шивээд дараах хавтсанд хадгална уу.

My document\8b class\Project lesson\Harry Potter

“Professor McGonagall дахин ярьж эхлэхдээ хоолой нь чичрэн “Энэ ч бас бүгд биш шүү, түүнийг бас Potter-ынхоны хүү Harry-ыг хөнөөх гэж оролдсон гэцгээх юм. Гэхдээ… чадсангүй. Энэ жаал хүүг тэр хөнөөж чадсангүй. Яагаад гэдгийг хэн ч мэдэхгүй бөгөөд өөрөө Harry Potter-ыг хорлож чадаагүй учраас хүч чадал нь гэнэт барагдаж, чухамхүү үүнээсээ болоод алга болсон гэлцэх юм байна шүү дээ” гэв.

Dumbledore баргар царайлан толгой дохилоо.

“it’s --- it’s true?” гэж Professor McGonagall асуугаад “Бүх юм хийснийхээ дараа... Бидний олонхийг хөнөөснийхөө дараа... тэр бяцхан хүүг хорлож чадсангүй гэж үү? Үнэхээр гайхалтай юм... Түүнийг болиулах санаатай хичнээн оролдсоноо санах аваас... Үүний тулд ямар арга эс хэрэглэлээ... Харин ямар гайхамшигаар Harry амьд үлдэж чадваа?” гэлээ.

“Бид зөвхөн тааварлах төдийхөн. Бид хэзээ ч үнэнийг мэдэхгүй байж болох юм.” гэж Dumbledore хариулав.”

6