19
Azərbaycan Respublikası Şəmkir rayon Rizvan Pirnəzərov adına Çənlibel kənd tam orta məktəbin müəllimi Əliyev Mireli Sahib oğlunun riyaziyyat fənnindən 6-cı sinifdə keçrilən Çevrə .Çevrənin uzunluğu” MÖVZUSU

Mireli müəllim çevrə 6

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Mireli müəllim çevrə 6

Azərbaycan Respublikası

Şəmkir rayon Rizvan Pirnəzərovadına Çənlibel kənd tam orta məktəbinmüəllimi Əliyev Mireli Sahib oğlunun

riyaziyyat fənnindən 6-cı sinifdə keçrilən”Çevrə .Çevrənin uzunluğu”

MÖVZUSU

Page 2: Mireli müəllim çevrə 6

Mövzu :

Çevrə. Çevrənin uzunluğu

Page 3: Mireli müəllim çevrə 6

Dərsin məqsədiDərsin məqsədi1. Çevrə və onun mərkəzi2. Çevrənin radiusu,vətəri və

diametri3. Çevrənin diametri ilə radiusu

arasındakı əlaqə4. Çevrənin uzunluğu haqqında

məlumat vermək.

Page 4: Mireli müəllim çevrə 6

Dərsin metodu

İnduktiv

Page 5: Mireli müəllim çevrə 6

RESURSLAR

Dərslik, iş vərəqləri,kompyuter,

proektor

Page 6: Mireli müəllim çevrə 6

Dərsin gedişi

1. Öyrənilmiş həndəsi fiqurları yada salmaq

2. Yeni mövzunu izah etmək3. Mövzuya aid qruplara test

paylamaq4. Qiymətləndirmə.

Page 7: Mireli müəllim çevrə 6

Motivasiya Biz indiyə qədər hansı həndəsi

fiqurlarla tanış olmuşuq ???....

Page 8: Mireli müəllim çevrə 6

Yeni mövzunun izahıPərgarın qollarını müəyyən qədər açıb itiucunu müstəvi üzərinə O nöqtəsinə qoyub, O biri qolu əvvəlki vəziyyətə qayıdana qədərfırladaq.Bu zaman qələm bərkidilmiş uc birqapalı əyri cızacaq.Bu əyriyə çevrə,Onöqtəsinə onun mərkəzi deyilir.

Çevrənin mərkəzinin onun hər hansıbir nöqtəsi ilə birləşdirən parçaya çevrənin radiusu deyilir.

. O

. O

A

Page 9: Mireli müəllim çevrə 6

Çevrənin istənilən iki nöqtəsini birləşdirən parçaya vətər deyilir.

Çevrənin mərkəzindən keçənvətərə diametr deyilir.

Çevrənin diametri radiusuniki mislinə bərabərdir.Radiusu r olan çevrənin uzunluğu ℓ=2πr düsturu ilə hesablanır, burada π məlum ədəddir və π≈3.14 çevrənin diametrinid ilə işarə etsək, d=2r olduğundan həm də yaza bilərik ki,

ℓ= πd.

. O

A

B

.O

M N

Page 10: Mireli müəllim çevrə 6
Page 11: Mireli müəllim çevrə 6

Tədqiqatın aparılması

Sinif 4 qrupa bölünür

I QRUP. ÇEVRƏ

II QRUP.RADİUS

III QRUP.VƏTƏR

IV QRUP.DİAMETR

Page 12: Mireli müəllim çevrə 6
Page 13: Mireli müəllim çevrə 6

I QRUP.

Saatın dəqiqqə əqrəbinin uzunluğu 4.13m, saat əqrəbinin uzunluğu 3.70m-dir. Dəqiqə əqrəbinin ucu bir saat ərzində nə qədər yol gedir ?

A)2.504m B)25.94m C)83.33m D)41.16m

Page 14: Mireli müəllim çevrə 6

II QRUP.

Avtomobilin təkərinin diametri 0.8m-dir.O, 10 dövrə nə qədər yol gedər ?

A)25.12m B)11.37m

C)13.88m D)12.73m

Page 15: Mireli müəllim çevrə 6

III QRUP.

Velosipedin təkərinin diametri 70sm-dir və 1 dəqiqəyə 100 dövr edir. Velosiped hansı sürətlə gedir ?

A)220 m/dəq B)340 m/dəq C)180 m/dəq D)150 m/dəq

Page 16: Mireli müəllim çevrə 6

IV QRUP.

Elektrovozun çarxının diametri 180 sm olub, 2.5 dəqiqəyə 500 dövr edir. O hansi sürətlə gedir ?

A)282.6m/dəq B)124.3m/dəq C)1130.4m/dəq D)502.4m/dəq

Page 17: Mireli müəllim çevrə 6

4.Məlumat mübadiləsi. Qrup üzvləri öz işini təqdim edir və qrupların işi lövhədən asılır.

Page 18: Mireli müəllim çevrə 6

Məlumatın müzakirəsiMəlumatın müzakirəsi..

Radiusla vətərin fərqi nədir ?Radiusla vətərin fərqi nədir ? Vətərlə diametrin fərqi nədir ?Vətərlə diametrin fərqi nədir ? Çevrənim diametri ilə radiusu Çevrənim diametri ilə radiusu

arasındakı əlaqə necədir ?arasındakı əlaqə necədir ? Hansı nöqtə çevrənin mərkəzi Hansı nöqtə çevrənin mərkəzi

adlanır ?adlanır ?

Page 19: Mireli müəllim çevrə 6

Qruplar 1 2 3 4

Meyarlar

Əməkdaşlıq

Təqdimat

Tətbiq etmə

Mənimsədiyini nümayiş etdirir

Nəticə