ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებისდირექტორების ტრენინგი
2007
ტრენინგის მონაწილეებს
წინამდებარე სატრენინგო მასალები შედგენილია ახლადარჩეული დირექტორების ტრენინგებისთვის ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის მიერ. იმედი გვაქვს, რომ მასალები დაეხმარება დირექტორებს საკუთარი სამუშაოს უკეთ დაგეგმვაში, მასწავლებლებს სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებაში, სკოლაში არსებული სტრუქტურების შეთანხმებულ და ორგანიზებულ მუშაობასა და სასკოლო კლიმატის გაუმჯობესებაში. იმედი გვაქვს, რომ ჩვენი მასალები ასევე გახდება კარგი მაგალითი ახალი მსგავსი ინტრუმენტების შესაქმნელად.
წარმატებების სურვილითეროვნული სასწავლო გემგებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორისიმონ ჯანაშიათბილისი, აგვისტო, 2007 წ.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
2
დანართი A1
აქტი ვობების დაგეგმვის ფურცელი
დასახული აქტივობა
დავალება / პრობლემა
(აღწერა)
გადაჭრის გზა პასუხისმგებელი პირი
დაწყების დრო (დაგეგმილი)
დამთავრების დრო (დაგეგმილი)
რეალური დამთავრების დრო
კომენტარები
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
3
დანართი A2
მოსწავლის ქცევის მენეჯმენტის დამხმარე თვითშეფასების ცხრილი
მოსწავლეების ცუდ ან გაკვეთილისათვის შეუფერებელ ქცევას ადგილი აქვს
დიახ არა
გაკვეთილის დასაწყისში
გაკვეთილის დასასრულს
ზედმეტი დროის დარჩენის შემთხვევაში
გაკვეთილის ერთი ნაწილიდან მეორზე გადასვლისას
მასწავლებლის მხრიდან დაყოვნების დროს
თემიდან დროებით გადახვევის დროს
საკითხიდან საკითხზე გადახტომა-გადმოხტომის დროს
უკვე კარგად ნაცნობის (ერთი და იგივეს) რამდენჯერმე გამეორების დროს
დავალების მიცემის დროს
ცხრილი ივსება პერიოდულად. ხელახალი შევსებისას მასწავლებელი არ უყურებს წინა ცხრილს და შევსების შემდეგ ადარებს.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
4
დანართი A3
განსხვავებული სასწავლო აქტივობების გამოყენება
რა სიხშირით იყენებთ თითოეულ ამ აქტივობას?
რეგულარულად
ხშირად იშვიათად
არასოდეს
დემონსტრაცია, ექსპერიმენტებიწერა-კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიებიდისკუსია
გონებრივი იერიში
როლებით თამაში
ჯგუფებსა და წყვილებში მუშაობათამაშები და სიტუაციური ამოცანებიდრამა
რაიმე ისტორიის მოყოლა
ერთი და იგივეს გამეორებით სწავლებალექსებისა და სიმღერების გამოყენება სავარჯიშიობშიკითხვები და პასუხები
პროექტზე მუშაობა
ბუნებაში სწავლა
ცნობილი პიროვნების მიერ ჩატარებული ლექცია
ცხრილი ივსება პერიოდულად. ხელახალი შევსებისას მასწავლებელი არ უყურებს წინა ცხრილს და შევსების შემდეგ ადარებს.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
5
დანართი A4
გაკვეთილის დაგეგმვის სქემა
სასწავლო მიზნები
სასწავლო მიზნები გამოხატავენ იმას, რასაც სწავლის პროცესში უნდა მივაღწიოთ, ანუ რა ცოდნა და უნარ-ჩვევები უნდა შეიძინონ მოსწავლეებმა.
სასწავლო მიზანი: მასწავლებლისათვის სასწავლო პროცესის დაგეგმვის მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტია, რომელიც განსაზღვრავს გაკვეთილის/სასწავლო აქტივობის შინაარსს. ქმნის საფუძველს, როგორც მოსწავლეების პროგრესის შემოწმებისათვის, ასევე მასწავლებლების თვითშეფასებისათვის. განსაზღვრავს მოსალოდნელ სასწავლო შედეგებს. საშუალებას იძლევა სასწავლო სავარჯიშოების მიზანმიმართულად შერჩევისა და წარმოადგენს სასწავლო სავარჯიშოების ჩარჩოს.
მიზანი იწერება კონკრეტულად, მარტივად და რეალისტურად. მაგალითად, გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები: გაიგებენ, ახსნიან, აღწერენ, შეადარებენ, შექმნიან, გაანალიზებენ, პრობლემას გადაჭრიან, შეაფასებენ, გამოიკვლევენ და ა.შ.
შეფასება
როგორ უნდა შევამოწმოთ სასწავლო შედეგები? რა მოქმედებების შესრულება უნდა შეძლონ მოსწავლეებმა იმისთვის, რომ ვიცოდეთ მიღწეულ იქნა თუ არა მიზანი?
რამდენ მოსწავლეზე შემიძლია ვთქვა, რომ შედეგს მივაღწიე?
მიღ
წევი
ს სა
შუალ
ებებ
ი
აქტივობები
აქტივობების შერჩევისას დაფიქრდით, როგორ მიაღწიოთ დასახულ მიზანს? მიზნის მისაღწევად რას გააკეთებთ თქვენ და რას გააკეთებენ მოსწავლეები? მიზნის მისაღწევად დაგჭირდებათ ერთი თუ რამდენიმე აქტივობის ჩატარება? როგორი იქნება აქტივობების თანმიმდევრობა?
სანამ ავირჩევდეთ სასწავლო აქტივობას, აუცილებელია დავფიქრდეთ მოსწავლეების ცოდნასა და უნარებზე, მათ შესაძლებლობებსა და გამოცდილებაზე. შესაძლოა, სახელმძღვანელოში მოცემული სასწავლო აქტივობა არ შეესაბამებოდეს თქვენი კლასის ყველა მოსწავლის შესაძლებლობებს და მოითხოვდეს შეცვლას. აქტივობების მიმდევრობა ისე უნდა დაიგეგმოს, რომ შენარჩუნებულ იქნას მოსწავლეთა ინტერესები და მოტივაცია.
მოსწავლეების ორგანიზება
როგორ მოვახდინოთ მოსწავლეების ორგანიზება და როგორ მივუსადაგოთ სამუშაო მათ შესაძლებლობებს? როგორ ვამუშავებთ მოსწავლეებს ინდივიდუალურად, წყვილებში, ჯგუფებში, თუ მთელ კლასთან ერთად?
დროის განაწილება
როგორ გავანაწილოთ დრო გაკვეთილის სხვადასხვა მონაკვეთებზე?
რომელ აქტივობას რამდენ წუთს დავუთმობთ?
რესურსები
რა მჭირდება ისეთი, რაც დამეხმარება სასწავლო პროცესის ეფექტიანად წარსამართად?
რა ტიპის რესურსებს გამოვიყენებ?
სახელმძღვანელოს, ჟურნალებს, სტატიებს, სამუშაო ფურცლებს, ტელეფილმებს, ინტერნეტს და ა.შ.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
6
დანართი A5
გაკვეთილის დაგეგმვის შეფასების სქემა
შესაძლებელია გამოყენებულ იქნას, როგორც მასწავლებლების, ისე დირექციის მიერ
1 ნაკლებად, 2- საშუალოდ, 3 -სრულიად
კრიტერიუმები 1
2
3
მკაფ
იო
ინფ
ორ
მაც
ია
და
მიზნ
ები
გაკვეთილის მიზანი გასაგებად, კონკრეტულად და რეალისტურად არის ჩაფიქრებული
გაკვეთილის მიზნების გაცნობა მოსწავლეებისთვის გაკვეთილის პროცესის ერთერთი მნიშვნელოვანი ნაწილია
აზრ
ოვნ
ების
ვა
რჯი
ში
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობს მიზნის მიღწევას
აქტივობა ემსახურება მიზნის მიღწევას
აქტივობები მოსწავლეების აზროვნების გააქტიურებისკენ არის მიმართული
მაღ
ალი
მოტ
ივაც
ია
მიღწევის საშუალებები იწვევს მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლებას
ინფ
ორ
მატ
იულ
ი უკუ
კავშ
ირი
მასწავლებლის მიერ უკუკავშირის (გამოხმაურების) ფორმები ისეა შერჩეული, რომ მოსწავლეებს ეხმარება საკუთარი მიღწევების გაუმჯობესებაშიშეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამება მიზანს
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
7
ოფიციალური შეფასების ფორმა
მოსწავლეკლასი დამრიგებელი
საგანი ტრიმესტრული შეფასებები
პირველი ტრიმესტრ
ი
მეორე ტრიმესტრ
ი
მესამე ტრიმესტრ
ი
საგნის წლიური შეფასებ
ა
საერთო წლიური შეფასებ
აქართულიმათემატიკაისტორიაგეოგრაფიასამოქალაქოუცხო ენა1უცხო ენა2ხელოვნებამუსიკაბიოლოგიაქიმიაფიზიკაrusuli enaფიზ. აღზრდაფაკულტატური
პირველი ტრიმესტრის შევსების თარიღი ________ ხელმოწერა _______________მეორე ტრიმესტრის შევსების თარიღი ________ ხელმოწერა _______________მესამე ტრიმესტრის შევსების თარიღი ________ ხელმოწერა _______________
საბოლოო შევსების თარიღი ________შევსებაზე პასუხისმგებელი პირი ____________________
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
8
დანართი A7
მასწავლებლის თვითშეფასების ფურცელი შეფასებასთან დაკავშირებით
რა სიხშირით იყენებთ თითოეულ ამ შეფასების ფორმებს/აქტივობებს ?
რეგულარულად ხშირად იშვიათად არასოდეს
დაკვირვების ჩანაწერები
კომენტარები
მოსწავლეთა თვითშეფასება
თანატოლთა ურთიერთშეფასება
დავალებების შეფასება
კლასში შესრულებული დავალებების შეფასებაპრეზენტაციის შეფასება
კვლევის შეფასება
ჩართულობის შეფასება
მოკლე ტესტები გაკვეთილის დასაწყისში
სწრაფი შეფასების ხერხები გაკვეთილის დასასრულს
ტესტები
შეფასების სქემები (რუბრიკები) შემაჯამებელი გაკვეთილისთვის
განმავითარებელი შეფასება
განმსაზღვრელი შეფასება
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
9
დანართი A8
შეფასების გავლენის შემოწმება მოსწავლეებზე
კლასი ______9 _________ თარიღი ______
გთხოვთ უპასუხოთ შემდეგ შეკითხვას: შეფასების ის ხერხები, რომლითაც ჩემი მუშაობა ფასდება
კრიტერიუმები ნაკლებად ხშირად
სრულად
მაძლევს სწავლის სტიმულს 5 24 1
აძლიერებს ჩემს ინტერესებს 7 21 2
მეხმარება წარმატების დონის
დადგენაში
2 15 13
მეხმარება სწავლის პროცესის
გაანალიზებაში
15 13 2
მეხმარება მიზნების დასახვაში 6 14 10
მეხმარება თვითშეფასებაში 11 11 8
კითხვარი ეძლევა მოსწავლეებს შესავსებად. მოსწავლეებისაგან მიღებული ინფორმაცია დაამუშავეთ კათედრაზე და მიღებული შედეგები გათვალისწინეთ შეფასების პროცესის უკეთ დასაგეგმად და მის გასუმჯობესებლად.
დამუშვებისას შეგიძლიათ გამოიყენოთ იგივე ცხრილი და გრაფებში ჩაწეროთ მოსწავლეების რაოდენობები, რომლებმაც უპასუხეს კითხვებს კონკრეტული პასუხების მხრივ. (მოცემულ მაგალითში მოცემულია შემაჯამებელი მონაცემები. გამოკითხვისას ცხრილი რასაკვირველია ცარიელია და მოსწავლე უბრალოდ აღნიშნავს მის სასურველ გრაფას. გამოკითხულ იქნა 30 მეცხრეკლასელი მოსწავლე. შევსება ხდება ანონიმურად)
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
10
დანართი S1კათედრის შეხვედრის მოკლე აღწერა
კათედრის დასახელება _________________________________________
მასწავლებელის სახელი და გვარი __________________________________
კათედრაზე შეხვედრის დრო _______________________
შეხვედრის თემა _________________________________________________
კომენტარები განხილულ საკითხთან დაკავშირებით
მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება ან სასარგებლო ინფორმაცია
ფორმას ავსებს მასწავლებელი საკუთარი შთაბეჭდილებების ორგანიზებისთვის
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
11
დანართი S2კათედრის გამგის ანგარიში
კათედრის გამგე თვეში ერთხელ მაინც ხვდება დირექტორს და აბარებს სიტყვიერ და წერილობით ანგარიშს კათედრაზე მუშაობის შესახებ.
კათედრა _____________________________________კათედრის გამგე _____________________________________ თარიღი _______________
წინა დავალებების შესრულებაზე ანგარიში - - -
კათედრის მუშაობის აღწერაპრობლემა პრობლემის გადაჭრის გზები
კათედრის მუშაობის შეფასება
კათედრის წევრების მუშაობა კათედრის მიერ ორგანიზებული აქტივობები
დავალებები
რეკომენდაციები
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
12
დანართი S3 მოსწავლეთა მდგომარეობის შემსწავლელი ცხრილი
დამრიგებელი ავსებს ქვემოთ მოცემულ ცხრილს (ცხრილი იდება დამრიგებლის პირად საქმეში
მოსწავლის სახელი და გვარი
პრობლემის აღწერა პრობლემის გადაჭრა შუალედური შედეგები საბოლოო შედეგები
ია დავითულიანიარა აქვს ქართულის და მათემატიკის სახელმძღვანელო
ბიბლიოთეკა ათხოვებს წიგნებს წლის ბოლომდე
წიგნები გადაეცა მოსწავლეს იმ პირობით, რომ წლის ბოლოს დააბრუნებს ნორმალურ მდგომარეობაში
წიგნები გადაცემამ გამოიწვია ია დავითულიანის მოტივაცია და ის ყოველ დღე ცდილობს შეასრულოს საშინაო დვალება
გია მელქაზე მუდმივად აგვიანებს პირველ გაკვეთილზე, ეტყობა, რომ თვითონ ამაზე ნერვიულობს
დავუკავშირდეთ მშობლებს
მშობლებთან დაკავშირებით გაირკვა, რომ გიას დაგვიანების მიზეზი თავად მშობლები არიან და ისინი შეგვპირდნენ რომ დაგვეხმარებიან პრობლემის მოგვარებაში
მას შემდეგ რაც გია მშობლებს დროზე მოჰყავთ სკოლაში იგი უფრო დამშვიდდა და ორგანიზებული გახდა
ელგუჯა მირზაშვილიგაკვეთილებზე ცდილობს აურიოს, რასაც მასწავლებლების უმეტესობა აღნიშნავს. ჩანს, რომ ეს მასწავლებლებისგან არ მომდინარეობს
დამრიგებელი ხვდება კვირაში ერთხელ და ესაუბრება მის ქცევაზე; აწერინებს მცირე წერილს იმის თაობაზე, რომ შეთანხმებაა მიღწეული უკეთსეი ქცევის შესახებ
ჩატარდა ორი შეხვედრა. დამრიგებელი ესაუბრა მოსწავლეს და მანაც დაწერა შეთანხმება.
გაკვეთილებზე არევა შემცირდა, რასაც ადასტურებენ მასწავლებლები. შედეგად ელგუჯა უფრო მეტად არის ჩართული სწავლაში. მშობლებიც აღნიშნავენ ცვლილებას.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
13
Dდანართი S4
კათედრის გამგის უნარებ-ჩვევები და პასუხისმგებლობები
კათედრის გამგემ უნდა გამოავლინოს შემდეგი უნარ-ჩვევები
ჯგუფში მუშაობის კომუნიკაციის სიტუაციის შეფასების პრობლემების გადაჭრის გადაწყვეტილებების მიღების კონფლიქტების მოგვარების
კათედრის გამგის პასუხისმგებლობები
ჯგუფის შეხვედრების ორგანიზება ჯგუფის შეხვედრების დაგეგმვა ჯგუფის წევრებთან შეთანხმება დროის და შეხვედრის ადგილის ყველა ჯგუფის წევრის უზრუნველყოფა შეხვედრების განრიგით კათედრის წევრების ინფორმირება შეხვედრებზე კოლეგებთან თანამშრომლობა და მათთან ერთად
გადაწყვეტილებების მიღება კოლეგებთან ერთად წარმატებებისა და სირთულეების განხილვა სასწავლო გეგმის დანერგვის ხარისხის განსაზღვრა დირექტორის ინფორმირება მიმდინარე საკითხებზე
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
14
დანართი S5
სასურველია სკოლის დირექტორმა წინასწარ დაიგეგმოს ტრიმესტრის განმავლობაში შეხვედრების განრიგი და გამოაკრას სამასწავლებლოში.
დირექტორის შეხვედრების განრიგის მაგალითი
კათედრის დასახელება
კათედრის შეხვედრა
კათედრის გამგის შეხვედრა დირექტორთან
დღე დრო დღე დრომათემატიკა 14.09.0
715:00 17.09.07 17:00
ქართული 15.09.07
16:00 21.09.07 14:00
ბუნებისმეტყველებადაწყებითებიესთეტიკა / სპორტისაზოგადოებრივი მეცნიერებებიუცხო ენები
დირექტორს დაესწრების საშუალება რომ ჰქონდეს სასურველია, რომ კათედრების შეხვედრების დრო ერთმანეთს არ ემთხვეოდეს.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
15
დანართი S6
კათედრის გამგის მიერ კათედრის ჯგუფის შეფასების ფურცელი
კათედრის დასახელება __________________ თარიღი __________
კრიტერიუმები გვჭირდება დახმარება
გვაქვს პროგრესი
ძალიან კარგი შედეგები გვაქვს
ჯგუფის ყველა წევრი თანაბარი უფლებებით სარგებლობს და აქვს თავისი აზრისა გამოთქმის საშუალება.წევრები პატივს სცემენ ერთმანეთს და ენდობიანწევრები თანხმდებიან ჯგუფის მიზნებზეჯგუფს აქვს სამოქმედო გეგმასამოქმედო გეგმა გაწერილია დროშიჯგუფის შეხვედრები რეგულარულიაჯგუფის შეხვედრების გეგმა ყველა ჯგუფის წევრს აქვსყველა წევრი აქტიურიაყველა წევრს აქვს აქტიური მოსმენის უნარ-ჩვევაყველა წევრს შეაქვს ჯგუფში თავისი წვლილიჯგუფს აქვს შემუშავებული პროცედურები კონფლიქტის დასაძლევადჯგუფი ურთიერთობს სკოლის საზოგადოებასთანკათედრის წევრები იცნობენ კათედრის ანგარიშს და მომავალ დავალებებსკათედრის წევრები ეხმარებიან ერთმანეთს პრობლემების გადაჭრასა და პროფესიულ განვითარებაში
ყოველი ტრიმესტრის ბოლოს კათედრის გამგე შეფასების ფურცელს წარადგენს დირექტორთან. სასურველია, რომ კათედრის გამგემ საკუთარი შეფასება კათედრის წევრების შეფასებების საფუძველზე შეადგინოს. ზოგ შემთხვევაში (თუ საკმარისი წევრები ყავს კათედრას) შესაძლებელია ეს ან მსგავსი ცხრილი კითხვარის სახით დაურიგდეს კათედრის წევრებს და ანონიმურად შეივსოს. თუ შეფასების შემდეგ გამოვლინდება, რომ ჯგუფი დახმარებას საჭიროებს კათედრის გამგე და დირექტორი შეიმუშავებენ სტრატეგიებს ჯგუფის დასახმარებლად
დანართი S7
კათედრის გამგის შეფასების სქემა
კათედრის დასახელება _____________________ თარიღი _________
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
16
კრიტერიუმები გთხოვთ, განიხილოთ თითოეული კრიტერიუმი და ჩაწეროთ თქვენი შეფასება
კათედრის შეხვედრების დაგეგმვა ორგანიზება
კათედრის წევრების ინფორმირება
კათედრის წევრებთან თანამშრომლობა
კათედრის წევრებთან ერთად წარმატებების და პრობლემების განხილვა
კათედრის წევრებთან ერთად გადაწყვეტილებების მიღება
კათედრის წევრებთან ერთად პრობლემების გადაჭრა
სასწავლო გეგმის დანერგვის ხარისხის განსაზღვრა
დირექტორი პერიოდულად ურიგებს კათედრის წევრებს და ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს შეაფასონ ანონიმურად კათედრის გამგის მუშაობა. მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე დირექტორი აძლევს რეკომენდაციებს და რჩევებს კათედრის გამგეს.
დანართი S8
კლასტერებში მუშაობა
სწავლის დაწყების პირველ კვირას სასწავლო ნაწილი აკრავს კლასტერების შესაქმნელ სქემას სამასწავლებლოში და აცნობს მას მასწავლებლებს. ყოველი კვირის ერთ დღეს მაინც მასწავლებელები წერენ თავიანთ გვარს გამოკრული სქემის იმ გრაფაში, რომელიც მათ ფანჯარას (თავისუფალ გაკვეთილს შეესაბამება.) მაგალითად: თუ ორშაბათს მასწავლებელს თავისუფალი აქვს მე-5 გაკვეთილი იგი თავის გვარს და სახელს წერს შესაბამის გრაფაში. ყველა მასწავლებელი კვირის ერთ დღეს, თუ მას
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
17
თავისუფალი გაკვეთილი აქვს, ეწერება გრაფაში. სასურველია, რომ მასწავლებლები სხვადასხვა კვირას სხვადასხვა კლასტერში დაჯგუფდნენ.
საასწავლო წლის პირველი კვირის განმავლობაში ხდება კლასტერებად მასწავლებლების დაჯგუფება. და ამის შემდეგ ყველა ნახულობს ცხრილს და იგებს ვისთან ერთად თანამშრომლობს.
მასწავლებლები კლასტერებში ხვდებიან ერთმანეთს და განიხილავენ თემებს, რომელიც პედაგოგიურ საბჭოზე განისაზღვრება. განსახილველი საკითხები ან პრობლემები არ უნდა იყოს საგნობრივი ხასიათის. იგი უნდა იყოს ყველა მასწავლებლისთვის და ზოგადად სკოლისთვის მნიშვნელოვანი. მაგალითად: მოსწავლეთა ყოფაქცევა, მოსწავლეთა დასწრება, დისციპლინა, მოტივაცია, სოციალურ და სასწავლო უნარ_ჩვევები, სკოლის რესურსების გამდიდრება, კლასგარეშე აქტივობები, გამჭოლი პრიორიტეტები და ა.შ.
პედსაბჭოზე მასწავლებლები ირჩევენ ერთ საკითხს, რომელზეც კლასტერებში განიხილავენ და გაანალიზებენ.
მაგალითად:
1. კვირის განსახილველ თემას წარმოადგენს მოსწავლეთა დასწრების საკითხი. მასწავლებლები მოსწავლეთა მიერ გაცდენილი გაკვეთილების მიზეზებს იკვლევენ.
2. რა პრობლემები აქვთ მოსწავლეებს ჯგუფში მუშაობის დროს?
პედსაბჭოზე ხდება კლასტერებში დაგროვილი პრობლემებზე მსჯელობა და საერთო სტრატეგიის შემუშავება პრობლემის დასაძლევად.
ყველა მასწავლებელი ვალდებულია კვირაში ერთხელ მიიღოს მონაწილეობა თანამშრომლობაში.
კლასტერების სქემა იძლევა იმის საშუალებასაც, რომ თავისუფალ დროს მასწავლებლები ერთმანეთის გაკვეთილებს დაესწრონ.
საკუთარი სასჭიროებებიდან გამომდინარე, შემოთავაზებული თანამშრომლობის ინსტრუქციები, სკოლამ შეიძლება განავითაროს ან მოდიფიცირება გაუკეთოს.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
18
დანართი S9 კლასტერების დასადგენი სქემა
გაკვეთილი/დღე ორშაბათი სამშაბათი ოთხშაბათი ხუთშაბათი პარასკევი1 მარიკა
დათუაშვილი, ლელა მჭედლიშვილი
2 ირინა მხეიძე, მარიკა ვაშაყმაძე
3
4 შავლეგ შაორშაძე, ლამარა მარგოშვილი, ნელი კილასონია
5
6
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
19
დანართი S10
კათედრების მუშაობის განრიგი
კათედრები წევრები შეხვედრის დღეეები
დრო ადგილი
პასუხისმგებელიპირი
საბუნებისმეტყველო
ქართული
უცხო ენები
მათემატიკა
საზოგადოებრივი მეცნიერებები
ესთეტიკა / შრომა / სპორტი
დაწყებითები
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
20
დანართი S11
კათედრებზე პრობლემების აღწერის ცხრილი
რიცხვი _____________________________
საბუნებისმეტყველო კათედრის შეხვედრის თემა ----------------------------------------------
__________________________________________________________________
მუშაობადაიწყოთვერიცხვი
პრობლემის აღწერა პრობლემის გადაჭრის გზები
მუშობა დასრულდება
მიღებული შედეგები
ცხრილი ივსება კათედრის გამგის ან სხვა რომელიმე პასუხისმგებელი პირის მიერ
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
21
დანართი S12
ინფორმაციის გაცვლის ფორმები სკოლასა და ოჯახს შორის
ოჯახის კონტაქტი სკოლასთან ვიზიტები
სატელეფონო ზარები
წერილები
სკოლის კონტაქტი ოჯახთან ღია კარის დღეები
დამრიგებლის და მშობლის ინდივიდუალური შეხვედრები
მშობელთა კრებები
წერილობითი კომუნიკაცია პლაკატები / განცხადებების დაფა
დღესასწაულების კალენდარი
სკოლის შინაგანაწესი
სკოლის გაზეთი
ზოგადი ინფორმაცია სკოლის შესახებ
კონტაქტების წიგნი
შეთავაზებული სახლში გასაკეთებელი აქტივობები მშობლებისთვის
მედია შეტყობინება ადგილობრივი გაზეთი
ადგილობრივი რადიო
მასწავლებლებისა და მშობლების ურთიერთობები
საერთო აქტივობები
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
22
დანართი P1სასარგებლო რესურსების გამოყენების ცხრილი
მასწავლებელი აკეთებს ჩანაწერებს მოძიებული საგანთან დაკავშირებული რესურსების შესახებ. მაგალითად: ტელეგადაცემები, სამეცნიერო ფილმები, ინტერნეტში მოძიებული მასალები, ჟურნალები და სხვა.
მასწავლებლის სახელი და გვარი ___________________________________
კათედრა ________________________________________________________
რიცხვი გამოყენებული რესურსები რამოდენიმე სასარგებლო იდეა
მასწავლებელი ავსებს ცხრილს მიუთითებს მოძიებულ მასალას. ტრიმესტრის ბოლოს თავის გამოცდილებას და ინფორმაციას მასალების შესახებ უზიარებს კოლეგებს კათედრაზე.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
23
დანართი P2მასწავლებლის ზოგადი თვითშეფასების ფურცელი
კრიტერიუმები რეგულარულად
ხშირად
იშვიათად
არასოდეს
ვანიჭებ მოსწავლეებს ქულებს
ვადარებ მოსწავლის ადრინდელ და ახალ შედეგებს ერთმანეთს
ვაკეთებ პროგნოზს მოსწავლის მოსწრებაზე
ვაძლევ მოსწავლეების რჩევებს მიღწევების გაუმჯობესების მიზნით;
ვსახავ მოსწავლეებისათვის მიზნებს წარმატების უკეთ მისაღწევად
ვაფასებ საკუთარი შრომის ეფექტიანობას
ვგეგმავ სასწავლო პროცესს შეფასებასთან ერთად
წარვმართავ სწავლებას შეფასებით მიღებული ინფორმაციის გათვალისწინებით
ვაფასებ რამდენად მიაღწიეს მოსწავლეებმა სასწავლო გეგმებში მოცემულ შედეგებს ანუ რას სწავლობენ და რა იციან მოსწავლეებმა.
ვაწოდებ მოსწავლეთა მიღწევების შესახებ ინფორმაციას მშობლებს.
ვითვალისწინებ მოსწავლეთა მიღწევებს სკოლის განვითარების გეგმაზე მუშაობის დროს.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
24
დანართი P3
გამოცდილების გაზიარება
საბუნებისმეტყველო კათედრა იწვევეს სხვა კათერის წევრებს გამოცდილების გასაზიარებლად.
მაგ. თემა: მოსწავლეთა მოტივაციის წარმატებული ხერხები.
შეხვედრის: თარიღი _____________ დრო _______________ ადგილი ____________
მსურველებს გთხოვთ ჩაეწეროთ ქვემოთ მოცემულ გარფაში
1. 2.
3. 4.
5. 6.
7. 8.
9. 10.
11. 12.
13. 14.
15. 16.
17. 18.
19. 20.
კათედრის მიერ შედგენილი განცხადება განთავსდება კედელზე სამასწავლებლოში საკმარისი დროით ადრე, რომ მსურველებს ჰქონდეთ საშუალება საკუთარი დრო დაგეგმონ.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
25
დანართი P4
მასწავლებლის თვითშეფასების ფურცელი პროფესიული განვითარებისათვის
მასწავლებლის სახელი და გვარი -____________________________________
გასავითარებელი სფეროები ნაკლებად მეტადსაკლასო მენეჯმენტიდაგეგმვამოსწავლეთა შეფასებაურთიერთობა მოსწავლეებთანრესურსების გამოყენებამოსწავლეების ყოფაქცევის მართვადროის მენეჯმენტიმოსწავლეთა ჩართულობის მონიტორინგისწავლებისა და სწავლის ახალი მეთოდებიპროექტის გამოყენება სასწავლო მეთოდადკლასგარეშე აქტივობებისაკლუბო სამუშაოები
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
26
დანართი P5
სკოლის განვითარებისა და პროფესიული განვითარების კავშირი
პროფესიული განვითარების ამოცანა
სკოლის პრიორიტეტული ამოცანა
აქტივობა რესურსები წარმატების კრიტერიუმი
მაგ. ინტერაქტიული მეთოდების დაუფლება
სწავლების ხარისხის გაუმჯობესება
მასწავლებლების კონფერენციის მოწყობა
დრო, დარბაზი, მასწავლებლის მივლინება რესურს ცენტრში
მოსწავლეების მოსწრება და მოტივაცია იმატებს.
დირექცია, კათედრა ან მასწავლებლები თვითონ ავსებენ ამ ცხრილს. პირველ გრაფაში ჩაწერილი ამოცანა (მაგ. საბუნებისმეტყველო კათედრის გაძლიერება, ახალი ინტერაქტიული მეთოდების დაუფლება და სხვ.) აუცილებლად თანხვედრაში უნდა იყოს სკოლის განვითარების პრიორიტეტულ ამოცანასთან. შესაძლებელია ცხრილი შეივსო
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
27
დანართი P6
მასწავლებლების ურთიერთთანამშრომლობა 1
განცხადების ნიმუში:
მასწავლებელი __________________________
დაინტერესებული ვარ ახალი მეთოდებით, მსურს დავესწრო დისკუსიას გაკვეთილზე.
დახმარების მსურველებმა გთხოვსთ ქვემოთ მოცემულ გრაფაშიGმიუთითოთ დღე და გაკვეთილი, რომელზეც აპირებთ დისკუსიის ჩატარებას.
სახელი, გვარი საგანი
კვირის დღე გაკვეთილი
დანართი P7
მასწავლებლების ურთიერთთანამშრომლობა 2
განცხადების ნიმუში:
მასწავლებელი ____________________________
5 დეკემბერს ორშაბათს პირველ გაკვეთილზე როლებით თამაშის ტექნიკას ვიყენებ. მჭირდება დახმარება ამ მეთოდის დახვეწაში, გთხოვთ დამესწროთ გაკვეთილზე და დააკვირდეთ პროცესს.
დახმარების მსურველებმა გთხოვთ შეავსოთ ქვემოთ მოცემული გრაფა.
სახელი გვარი საგანი ტელეფონის ნომერი
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
28
დანართი P8TanamSromlis Sefasebis forma
I. piradi monacemebi
saxeli, gvari da Tanamdeboba:
muSaobis dawyebis TariRi:
uSualo xelmZRvaneli:
II. Sesafasebeli TanamSromlis monacemebi
saxeli, gvari da Tanamdeboba:
Sefasebis periodi:
uSualo xelmZRvaneli:
III. Sefasebis Skala: gamoiyeneT Semdegi niSnebi IV ganyofilebis Sevsebisas
5 -movaleobebis Sesruleba yovelTvis Seesabameba da yovelTvis aRemateba moTxovnebsa da molodins (iSviaTi SemTxveva)
4 - movaleobebis Sesruleba yovelTvis Seesabameba da xSirad aRemateba moTxovnebsa da molodins
3 - movaleobebis Sesruleba yovelTvis Seesabameba da iSviaTad aRemateba moTxovnebs da molodins (saSualo Sefaseba)
2 -movaleobebis Sesruleba Cveulebriv, magram ara yovelTvis Seesabameba moTxovnebsa da molodins. saWiroa gaumjobeseba.
1 - movaleobebis Sesruleba iSviaTad Seesabameba moTxovnebs.
IV. profesiuli qceva da pirovnuli Tvisebebi: qvemoT mocemuli TiToeuli faqtorisaTvis SeafaseT TanamSromlis profesiuli qceva masze dakisrebuli samuSaos pasuxismgeblobis mixedviT da misi pirovnuli Tvisebebi.
1. samuSaos asrulebs xarisxianad შეფასება
komentari
2. samuSaos Sesrulebisas icavs vadebs შეფასებ
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
naklebad saSualod savsebiT sakmaod
1 2 3 54
sruliad ara
29
აkomentari
3. monawileobs gundur saqmianobebSi შეფასება
komentari
4. iTvaliswinebs organizaciis politikasa da procedurebis შეფასება
komentari
5. iCens iniciativas, iRebs pasuxismgeblobas შეფასება
komentari
6. SexvedrebSi monawileobs da Seaqvs Tavisi wvlili შეფასება
komentari
7. ცდილობს პროფესიულად გაიზარდოს შეფასება
komentari
8.ამოცანის შესრულებისას წამოჭრილ პრობლემებს პოზიტიურად განიხილავს
შეფასება
komentari
9. შეუძლია საკუთარი აზრის გამოთქმა და უკუკავშირის მიწოდება შეფასება
komentari
10. დროს ანაწილებს ეფექტიანად შეფასება
komentari
11.
pir
ovn
uli
Tvis
eb
eb
i pozitiur urTierTobebs amyarebs kolegebTan
12. SeuZlia jgufuri muSaoba
13. SeuZlia damoukideblad muSaoba
14. aqvs cvalebadi situaciisadmi adaptaciis unari
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
30
15. mzad aris axali gamocdilebebis misaRebad (ara ewinaaRmdegeba yovel axal ideas)
TanamSromlis saerTo Sefaseba შეფასება
komentari
V. TanamSromlis Zlieri mxareebi(miuTiTeT sul cota sami Zlieri mxare romelic mas axasiaTebs)
VI. aspeqtebi, romleTa gaumjobesebaa saWiro: miuTiTeT is konkretuli sakiTxebi, romelTa gamosworebaa saWiro momavali sami Tvis ganmavlobaSi
TanamSromlis SeniSvnebi: TanamSromels aqvs ufleba Caweros Tavisi SeniSvnebi da/an winadadebebi
damtkiceba
TanamSromlis xelmowera: TariRi:
uSualo xelmZRvanelis xelmowera: TariRi:
შესაძლებელია მასწავლებლებმა ერთმანეთი შეაფასონ, დირექციამ მასწავლებლები და პირიქით. შესაძლებელია ორი ადამიანი აფასებდეს ერთს და შემდეგ დირექცია განიხილავდეს შეფასებებს შეფასებულთან შეხვედრის დროს
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
31
დანართი Q1
სკოლის განვითარება
დაეგეგმვა
1. რა არის ჩვენი ძირითადი ამოცანა?
2. როგორი უნდა იყოს ჩვენი მიზნები?
3. რა ცვლილებები უნდა განხორციელდეს სკოლაში რა შედეგებს უნდა ველოდოთ?
4. როგორი სტრატეგია ავარჩიოთ დასახული მიზნების მისაღწევად?
საქმიანობის ორგანიზება1. როგორი სტრუქტურით ვიმუშაოთ?
2. როგორ დავუკავშიროთ ერთმანეთს კათედერების მუშაობა, რათა არ მოხდეს ურთიერთსაწინააღმდეგო საკითხებზე მუშაობა?
3. სხადასხვა დონეებზე მიღებულ რომელ გადაწყვეტილებებს ვენდოთ?
4. საჭიროა თუ არა შევცვალოთ სკოლის სტრუქტურა?მოტივაცია1. რა არის ჩემი მასწავლებლების პროფესიული საჭიროებები?
2. რამდენად დაეხმარება მასწავლებლების პროფესიული მომზადება სკოლის მიზნების მიღწევას?
3. თუ მასწავლებლების პროფესიულმა მომზადებამ გავლენა იქონია სკოლის განვითარებაზე, რამ განაპირობა ეს ფაქტი?
4. რა უნდა გავაკეთოთ იმისათვის, რომ მასწავლებლები დავაკმაყოფილოთ და გავზარდოთ სწავლის ხარისხი?კონტროლი1. როგორ გავზომოთ მიღებული შედეგები?
2. რამდენად ხშირად უნდა შევაფასოთ შედეგები?
3. რამდენად წარმატებულები ვართ მიზნების მიღწევაში?
4. თუ ჩვენ უკმაყოფილოები ვართ მიღებული შედეგებით რა კორექტივები უნდა შევიტანოთ სამუშაოებში?
დანართი Q2სკოლის განვითარების გეგმის გაწერის მაგალითი
გრძელვადიანი მიზნები / კვარტალი I II III IV V VI VII VIII IX Xსკოლის კულტურის ჩამოყალიბება +
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
32
სწავლის ხარისხის გაუმჯობესება +
სოციალურად დაუცველებისთვის პროგრამების დანერგვა და ეფექტიანობის გაზრდა (მაგ. სახელმძღვანელოების გაქირავება)სტანდარტის მოთხოვნების მაქსიმალურად დაკმაყოფილება
მოკლევადიანი მიზნებისკოლის საერთო ხედვის ჩამოყალიბება
სკოლის დისციპლინის გეგმის ჩამოყალიბება
+
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების პროექტი და მისი განხორციელება
საგაკვეთილო პროცესში ცვლილებების შეტანა
მშობლების ჩართვა სასკოლო ცხოვრებაში
მოსწავლეების ჩართვა გაკვეთილების შემდეგ სხვადასხვა ღონისძიებებში
შეფასება
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
33
დანართი Q3kiTxvari administraciis muSaobis Sesaxeb
kiTxvebi 2
ki
1
nawil
0
ara
aris Tu ara skolis administracia yuradRebiani Tqveni
problemebis, moTxovnebis mimarT
Tqvens mier moswavleTa disciplinis darRvevebis dafiqsirebisas,
skolis administracia avlens Tu ara Tqvens mimarT
mxardaWeras da ramdenad delikaturad agvarebs problemas
uzrunvelyofs Tu ara skolis administracia skolaSi mimdinare
cvlilebebze pedagogiuri koleqtivis droul da zust informirebas.
ramdenad gasagebad gixsnian Tqvens ufleba-movaleobebs
pedagogiuri sabWos mimdinareobisas geZlevaT Tu ara
saTanado dro Tqveni mosazrebebis gamoTqmisaTvis
iTvaliswinebs Tu ara pedagogiuri sabWos dRis wesrigi skolaSi
arsebul problemebs. ( ramdenad sworad aris prioritetebi
SerCeuli)
gexmarebaT Tu ara skolis adminstracia saswavlo procesSi
arsebuli problemebis mogvarebaSi. ramdenad kvalificiuria maTi
SemoTavazebuli/gaweuli daxmareba
gamWirvalea Tu ara skolis axali TanamSromlebis SerCevis
procesi. ramdenad CarTuli xarT Tqven am procesSi
uzrunvelyofs Tu ara skola saswavlo process saWiro resursebiT
samarTlianad aris Tu ara ganawilebuli finansuri resursebi
saskolo programebze
zrunavs Tu ara skola mSoblebs, pedagogebsa da moswavleebs
Soris TanamSromlobis Camoyalibebaze
Aaqvs Tu ara skolis adminstracias gaazrebuli strategiuli gegma
aris Tu ara Tqveni uflebebi daculi
დანართი Q4kiTxvari skolis TviTSefasebisaTvis
# maCvenebeli ki nawil. ara
2 1 0
1 pirvel klasSi Caricxvis msurveli yovelTvis aWarbebs dadgenil kontigents
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
34
2 II-X klasebSi sxva skolidan gadmosul moswavleTa raodenoba yovelTvis aWarbebs gasulTa raodenobas
3 skolis warmatebul kursdamTavrebulTa didi nawili warmatebiT abarebs erovnul gamocdebs
4 maT Soris 70%-ze meti stipendiantia
5 moswavleTa didi nawili warmatebiT monawileobs konkursebSi, sagnobriv olimpiadebsa da konferenciebSi
6 skolaSi xSirad imarTeba moswavleTa proeqtebis ganxilva- prezentacia
7 skolis kontigentis 30% swavlobs warCinebiT, xolo danarCeni---warmatebiT
8 ar aris pretenziebi pedagogis Sefasebis obieqturobis gamo
9 ar aris pedagogTa mxridan Sinaganawesisa da valdebulebebis darRvevis faqtebi
10 moswavleebi icaven qcevis kodeqss
11 skolaSi aris komfortuli, harmoniuli da saqmiani garemo
12 skolis pedagogebi, moswavleebi da mSoblebi dadebiTad TanamSromloben; icaven eTikis normebs
13 moswavleebi aqtiurad arian CarTuli skolis marTvaSi da awyoben skolis popularizaciis mizniT RonisZiebebs
14 mSoblebi exmarebian skolis pedagogebsa da administracias problemebis gadaWraSi
15 pedagogebi uwyvetad imaRleben kvalifikacias
16 skolaSi arian fasilitatori pedagogebi
17 skolas aqvs swavlebis monitoringisa da xarisxis srulyofis meqanizmebi
18 skolas mkafiod aqvs Camoyalibebuli ganviTarebis strategiuli gegma
19 Aar aris pretenziebi da saCivrebi moswavleTa, mSobelTa da pedagogTa mxridan
20 skola aqtiurad TanamSromlobs ganaTlebis struqturebTan, xels uwyobs reformis ganxorcielebas
21 skola aqtiurad TanamSromlobs sazogadoebasTan, iTvalisswinebs maT saqmian rekomendaciebs
22 skola xSirad iwvevs ganaTlebis marTvisa da Sefasebis struqturebs skolis procesebis monitoringisaTvis
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
35
დანართი Q5
Ppedagogis profesiuli valdebulebebis, codnisa da unarebis TviTSefasebisa da Sefasebis sqema I.
pro
fesi
uli
cod
na
icnobs zogadi ganaTlebis erovnul
miznebs, erovnul saswavlo gegmas
da swavlebis axal midgomebs
icis, rogor ganaxorcielos
swavleba, ise rom Seasrulos
sagnobriv programaSi asaxuli
moTxovnebi
ecnoba sagnis swavlebasTan
dakavSirebul inovaciebs da
axorcielebs praqtikaSi
icnobs swavleba/swavlis Tanamedrove
strategiebs da iyenebs swavlis xarisxis
asmaRleblad
aqvs swavleba/swavlis sakuTari
strategia, aRwevs maRal Sedegebs
icis sainformacio- sakomunikacio
teqnologiebi da iyenebs swavleba
/swavlis procesSi
icis moswavlis pirovnuli da socialuri
ganviTarebis Sefasebis xerxebi da
iyenebs swavlis Sedegis
gasaumjobeseblad
icis rogor Camouyalibos moswavles cxovrebis
jansaRi wesi da ganuviTaros SromiTi unarebi
II.
pro
fesi
uli
un
are
bi
adgens Tanamimdevrul da
ganviTarebad saswavlo gegmas
moswavleTa individualuri
Taviseburebebis gaTvaliswinebiT
SeuZlia saswavlo procesis
organizeba da dagegmva, ise
rom miaRwios moswavleTa
dainteresebasa da gaaqtiurebas
moswavlesTan urTierTobisas
iTvaliswinebs mis pirovnul
Taviseburebebs, SesaZleblobebs da
exmareba warmatebis miRwevaSi
aqvs moswavlis
miRwevebis Semowmebis da Sefasebis
obieqturi, demokratiuli sistema
ASeuZlia sakuTari saqmianobis
kvleva, analizi da swavleba/swavlis
srulyofis mizniT RonisZiebebis
dasaxva
SeuZlia Seafasos da daasabuTos
swavleba/ swavlis sakuTari
midgoma, warmoaCinos
gamocdileba.
SeuZlia moswavleebs SeurCios
diferencirebuli davalebebebi da
xeli Seuwyos TiToeuli maTganis
winsvlasa da TviTdamkvidrebas
SeuZlia moswavleebs SeurCios samecniero,
kvleviTi, analizuri unarebisa da logikuri da
maTematikuri azrovnebis gamaviTarebeli
davalebebi.
III.vald
eb
ul
eb
eb
i d
a
Rir
ebu
lebe icnobs kanonebs, samarTlebriv
aqtebsa da normatiul dokumentebs;
icavs Tavissa
da sxvis Rirsebebsa da uflebebs,P
M saqmianobiTa da konstruqciuli
rekomendaciebiT monawileobs da
xels uwyobs ganaTlebis sistemaSi
mimdinare cvlilebebs
Auwyvetad srulyufs da iviTarebs
kvalifikacias da profesiul unarebs
pozitiurad TanamSromlobs kolegebTan,
mSoblebTan, moswavleebTan da
sazogadoebasTan
IV. TviT
gan
viT
are
ba d
a
Tanam
Sro
mlo
ba
swavlobs Tavisi gamocdilebis
analizisa da sxvaTa warmatebuli
saqmianobis safuZvelze
aqvs unari kritikulad Seafasos da
gaanalizos Tavisi saqmianoba,
dagegmos profesiuli ganviTarebis
samoqmedo gegma
Aaqtiuradaa CarTuli sagnis swavlebis
profesiul ganxilvebSi, rogorc skolis
SigniT, ise mis gareT
monawileobs
skolis ganviTarebis dagegmva-ganxorcielebaSi,
sagnis swavlebis saskolo politikis gansazRvraSi
OmeTodurad gegmavs saswavlo-
saaRmzrdelo process, icavs drois
dadgenil limits
Qqmnis swavlebisaTvis
xelSemwyob harmoniul, komfortul
da usafrTxo saklaso garemos
Eefeqtianad iyenebs klasSi, skolaSi da
skolis gareT arsebul resursebs
swavleba/swavlis procesis ukeT
organizebisaTvis
aqtiurad monawileobs skolis popularizaciis
mizniT dagegmil RonisZiebebSi
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
36
sw
avle
ba/s
wavlis
Sed
eg
i
moswavleTa akademiuri moswrebis maCvenebeli (5-ze meti Sedegebis mqone moswavleTa raodenoba Sefardebuli moswavleTa raodenobasTanX100%)
Eerovnul gamocdebSi moswavleTa warmatebis maCvenebeli (warmatebul moswavleTa raodenoba Sefardebuli monawileTa raodenobasTanX100%)
konkursebSi, sagnobriv olimpiadebsa da konferenciebSi Mmoswavleebis monawileobis maCvenebeli (monawileTa raodenoba Sefardebuli moswavleTa saerTo raodenobasTanX100%)
moswavleTa mier ganxorcielebuli proeqtebisa da prezentaciebis maCvenebeli (proeqtebisa da prezentaciebis raodenoba Sefardebuli moswavleTa saerTo raodenobasTanX100%)
% 0%-30%
31%-60%
61%-
100%
1%-30%
31%-
60%
61%-100%
1%-5%
6%-10%
11%30%
1%-30% 31-60%
61%-100%
qula 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3
TviTSef
Sef-ba
Sefa
seb
is
ob
ieq
turo
ba
Sida saskolo Semowmebis Sedegebisa da Mmaswavleblis Sefasebis Tanxvedris maCvenebeli (gansxvavebuli Sedegebis raodenoba Sefardebuli moswavleTa raodenobasTanX100%)
erovnul gamocdebze moswavleTa Sedegebisa da Mmaswavleblis Sefasebis Tanxvedris maCvenebeli (gansxvavebuli Sedegebis raodenoba Sefardebuli abiturientTa raodenobasTanX100%)
konkursebSi, sagnobriv olimpiadebsa da konferenciebSi monawileTa warmatebis maCvenebeli(dajildovebul moswavleTa raodenoba Sefardebuli monawileTa raodenobasTanX100%)
Pproeqtebisa da prezentaciebis efeqturobis maCvenebeli (dajildovebul moswavleTa raodenoba Sefardebuli monawileTa raodenobasTanX100%)
% 100%-
70%
69%-20%
19%-0%
100%-70%
69%-
20%
19%-0%
100%-70%
69%-20%
19%-0%
100%-70%
69%-20%
19%-0%
qula 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3
TviTSef
Sef-ba
Pp
asu
xis
mg
eb
lob
a d
a
vald
eb
ule
be
arRvevs Sinaganawessa da saSemsruleblo disciplinas
mis mimarT gamoiTqmis pretenziebi da saCivari
Qqmnis konfliqtur situaciebs kolegebTan, moswavleebTan da mSoblebTan
iRebs SeniSvnebs saskolo dokumentaciis uxarisxod warmoebis gamo
Sef-ba
ki ara ki ara ki ara ki ara
qula 0 1 0 1 0 1 0 1
Pp
rofe
siu
li
gan
viT
are
ba sistematurad
imaRlebs kvalifikacis
Amonawileobs kaTedris mier dagegmil RonisZiebebSi
Aaqvs gamoqveynebuli Sromebi, meToduri rekomendaciebi, saavtoro naSromebi
sainformacio da sakomunikacio teqnologiebis gamoyenebiT qmnis damatebiT saswavlo masalebs
Sef-ba
ara ki ara ki ara ki ara ki
qula 0 1 0 1 0 1 0 1
დანართი Q5
pedagogis warmatebuli saqmianobis indikatorebi
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
37
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
38
დანართი Q6
GgakveTilze dakvirveba
1. dagegmva da momzadeba
2. saklaso menejmenti
3. swavlebisa da swavlis strategiebi
4. swavlebisa da swavlis xelSemwyobi garemo
1. dagegmva da momzadeba
• gakveTilis dagegmva da samuSao sqema
• miznebis, aqtivobebisa da mosalodneli Sedegebis Sesabamisoba
2. saklaso menejmenti
• sivrcisa da samuSaos organizeba
• moswavleebs Soris urTierTobis organizeba
• aqtivobebis Catarebis dros disciplinis uzrunvelyofa
• moswavleebis mier Casatarebeli aqtivobebis organizeba
3. swavlebisa da swavlis strategiebi
• gakveTilis gacnoba
• kavSiri wina masalasTan
• davalebis Sesabamisi instruqciebis sicxade
• kiTxvebisa da savarjiSoebis mravalferovneba
• moswavleTa CarTulobis done
• samuSaos monitoringi
• miRweuli Sedegebis xarisxi
4. swavlebisa da swavlis xelSemwyobi garemo
• samuSaos warmoCena
• saxelmZRvaneloebis gamoyeneba
• damatebiTi/damxmare masalebis gamoyeneba
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
39
დანართი Q7gakveTilis Sefasebis indikatorebi
Mmocemuli indikatorebi fasdeba sambaliani sistemiT: ,,kargi”-2;,,damakmayofilebeli”-1, ,,aradamakmayofilebeli” – 0
# Sefasebis indikatorebi 2 1 0
1 ramdenad Seesabameba pedagogis strategia gakveTilis mizans;
2 ramdenad sworad anawilebs dros
3 ramdenad iyenebs saswavlo da damxmare resursebs;
4 ramdenad uzrunvelyofs moswavleTa disciplinas, dainteresebasa da aqtivobas
5 ramdenad akavSirebs axal da ganvlil masalas erTmaneTTan;
6 ramdenad gasagebad awvdis axal masalas da rogor amowmebs aTvisebis xarisxs;
7 ramdenad iyenebs jgufuri muSaobis strategias;
8 ramdenad iTvaliswinebs moswavleTa individualur SesaZleblobebs davalebebis micemisas;
9 ramdenad uwyobs xels moswavleTa logikuri azrovnebis ganviTarebas;
1
0
ramdenad iTvaliswinebs mis mier micemuli davalebebi codnis realobaSi gamoyenebas;
1
1
ramdenad uwyobs xels moswavleTa damoukidebeli muSaobis unarisa da kritikuli
azrovnebis ganviTarebas;
1
2
ramdenad gegmavs da axalisebs moswavleTa mier proeqtebisa da prezentaciebis
momzadebas;
1
3
ramdenad uviTarebs moswavleebs TviTSefasebisa da sxvaTa Sefasebis unars;
1
4
ramdenad cnobili da gasagebia moswavleTaTvis Sefasebis sistema da komponentebi;
1
5
ramdenad mravalferovania Sefasebis sistema;
1
6
ramdenad obieqturia Sefasebisas;
1
7
ramdenad pozitiuria saklaso garemo
analizisas unda gamoiyos dabali maCveneblebi da Camoiweros: --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------rekomendaciis micema iTvaliswinebs pedagogis samoqmedo gegmas, rogor gaaumjobesos dabali maCveneblebi: -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
40
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
damkvirvebeli -----------------------------------------------------xelmowera------------------------------------------------------------ TariRi ----------------------------------------------------
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
41
დანართი Q8
moswavleze dakvirvebis ცხრილი
1. pasuxismgebloba
sistematiurad asrulebs davalebebs
arasodes aviwydeba saswavlo nivTebi. Aar acdens, ar agvianebs
icavs moswavleTa qcevis kodeqss,acnobierebs Tavissa da sxvis uflebebs
2. TanamSromloba
zrdilobiania da pativs cems sxvebs,gamoxatavs pativiscemas gansxvavebuli azris mimarT
TanamSromlobs jgufebTan muSaobis dros,
Mmegobrulia da komunikabeluri
3.kritikuli azrovneba
Mmonawileobs diskusiebSi, asabuTebs sakuTar mosazrebas
Bbevr kiTxvas svams, maZiebelia
Aaqvs saintereso ideebi
4.codnis gamoyeneba
Aaxarisxebs saWiroebebis mixedviT mopovebul informacias, axerxebs miRebuli codnis dakavSirebas konkretul sakiTxebTan
Oorganizebulia, icavs drois limits, atarebs eqsperiments, axdens Sefasebasa da analizs
svams problemas da gansazRvravs gadaWris gzebs
5.saprezentacio unarebi
naTlad da gasagebad gadmoscems saTqmels, amyarebs kontaqts auditoriasTan
iyenebs TvalsaCinoebebs da teqnikur saSualebebs
iyenebs sainformacio teqnologiebs, flobs informaciis mopoveba- damuSavebis unarebs
6. SemoqmedebiToba
Aaqvs problemis gadaWris originaluri ideebi
Aaanalizebs movlenebs da faqtebs, yovelTvis aqvs gansakuTrebuli interpretacia
Semoqmedia,SeuZliasxvadasxva Janrisa da stilis teqstis Seqmna
7.logikuri azrovneba
SeuZlia miRebuli Sedegebis ganzogadeba, kavSirebis damyareba sxva struqturebTan
axerxebs Pproblemis gadawyvetis saintereso algoriTmis Camoyalibebas, miRebuli gadawyvetilebis sisworisa da efeqtianobis dasabuTebas P
Aaxerxebs sxva da sxva saxiT warmodgenili informaciis interpretacias,Aadgens kavSirebs da mimarTebebs, ayalibebs analogiebs, axdens informaciis gadacemisas sakiTxis arsis warmoCenas
8. gansakuTrebuli maxasiaTeblebi
Aaqvs mxatvruli SemoqmedebiTi unarebi, xatavs, Zerwavs kargad
Aaqvs musikaluri da qoreografiuli niWi, mReris, cekvavs
Aaqvs gamoxatuli saxelovnebo da sasceno unarebi,dramatuli niWi
TiToeuli komponenti fasdeba sami quliT: 3—mkafiod gamoxatuli Tviseba an unari;
2—naklebad gamoxatuli Tviseba an unari; 1—sustad gamoxatuli Tviseba an unary
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
42
daswrebis aRricxvis furceli
moswavlis saxeli / gvari ______________________ სასწავლო წელი_________ კლასი _______ დამრიგებელი _________________
dagvi aneba
arasapatio
sapatio
seqtemberi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31
d a s s
oqtomberi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31
noemberi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31
dekemberi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31
ianvari 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31
Tebervali 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28
marti 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31
aprili 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31
maisi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
43
ivnisi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12 13 14 15
16
17
18
19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31
sul
Aarasapatio—a, sapatio---s, dagvianeba----d.11damrigeblis mSoblebTan sakontaqto monacemebi
klasi
moswavlis saxeli da gvari
mSoblis saxeli dagvari misamarTi telefoni samsaxuris telefoni
eleqtronuli fosta
faqsi
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
44
დანართი С3დამრიგებლის შეხვედრები სადამრიგებლო ჯგუფთან
ბევრი მასწავლებელი სიამოვნებას იღებს მოსწავლეებთან ურთიერთობით. იმისათვის რომ იყო პროფესიონალი და კარგი ურთიერთობა გქონდეს მოსწავლეებთან მოაწყეთ საკლასო შეხვედრები. ეს შეხვედრები მოსწავლეებისათვის ძალიან კარგი შედეგების მომტანია სოციალიზაციისა და კომუნიკაციისათვის, რაც ეროვნული სასწავლო გეგმის შემადგენელ ნაწილს წარმოადგენს.საკლასო შეხვედრები ხელს უწყობს პოზიტიური ურთიერთობების ჩამოყალიბებას, რადგან ამ დროს შესაძლებელია ნდობა და პატივისცემის გაჩენა ერთმანეთის მიმართ. მნიშვნელოვანია, რომ დამრიგებელმა ამ შეხვედრებზე თბილი და მზრუნველი გარემო შექმნას.მოსწავლეებს ეძლევათ შესაძლებლობა გაარკვიონ თავიანთი შესაძლებლობები, ახსნან მოქმედებები, და აღიარონ შეცდომები ისე, რომ არ გაღიზიანდნენ. მასწავლებელი, რომელიც პოზიტიურად იყენებს სადამრიგებლო შეხვედრებს მჭიდროდ თანამშრომლობს თავის მოსწავლეებთან და იმსახურებს მათ ნდობას. ეს კი საშუალებას აძლევს აღმოაჩინოს სახვადასხვა ამბები მოსწავლეების, მათი ინტერესებისა და მათ გარემოს შესახებ, რომლებსაც მასწავლებელი სხვა შემთახვევაში ვერ გაიგებს.დაგეგმეთ 10-15 წუთიანი შეხვედრა დაწყებითი კლასის მოსწავლეებთან. უფროსებისათვის სასურველია შეხვედრა 20-30 წუთიანი იყოს. ყველაფერი დამოკიდებულია მოსწავლეების ასაკზე და ჯგუფიში მათ რაოდენობაზე. ასევე თემის სირთულეზე და მათ გამოცდილებაზე. შეხვედრები უნდა იყოს წინასწარ დაგეგმილი. ძირითადში შეხვედრები იმართება კვირის ბოლოს. ბევრ ასეთ შეხვედრაზე განიხილება ხოლმე ჯგუფური პროექტების მიმდინარეობა. ასევე შეიძლება განხილული იქნას დავალებების მიმდინარეობა და სწავლის პროცესი. სწავლა უფრო ეფექტურია, როდესაც მოსწავლეები ჩართულები არიან სასწავლო პროცესის დაგეგმვაში. ძირითადში ასეთი შეხვედრები ხელს უწყობს სასწავლო გეგმის გამჭოლი პრიორიტეტების დანერგვას. თუ კლასი რთულია დასაწყისში შეხვედრები ეთმობა კლასის ყოფაქცევას. დაწყებით კლასებში ასეთი შეხვედრები შესაძლებელია უფრო ხშირად იყოს ვიდრე კვირაში ერთხელ. შეხვედრების საკითხებს მასწავლებელი ათანხმებს მოსწავლეებთან.წრეში ჯდომა არის ყველაზე კარგი ფორმა ასეთი შეხვედრებისთვის. მერხი გარკვეული ბარიერია კომუნიკაციისათვის. წრე დგება სკამების დახმარებით. ეს ითხოვს რამდენიმე წუთს მოსწავლეებისაგან. წრეში დისკუსია ბევრად უფრო შედეგიანია. მოსწავლეთაA ორგანიზების ასეთი ფორმის დროს ადვილია დაინახო ყველა მონაწილე და დააფიქსირო მათი ჩართულობის ხარისხი. მასწავლებლი ასრულებს ფასილიტატორის როლს. ეს მოიცავს პროცედურის განხილვას, კითხვების დასმას და მონაწილეთა მონიტორინგს. ასევე გამოირიცხება ვინმეს განსჯა. შეხვდერებზე განიხილება საქციელი და შემთხვევები და არავინ ეხება პიროვნებას. თავდაპირველად მასწავლებლებს უჭირთ პროცესის ახლებულად მართვა და ფასილიტატორის როლის შესრულება. იმისათვის, რომ მასწავლებლმა დაინახოს თავისი ნაკლი კარგი იქნება პირველი რამდენიმე შეხვედრის ჩაწერა. საკუთარი სისუსტეების დანახვა გააუმჯობესებს შემდგომ დისკუსიებს.
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
45
დანართი С4
დამრიგებლის მოვალეობები და საქმიანობა
დამრიგებლის მოვალეობებში შედის იცოდეს:
დამრიგებლის საქმიანობებში შედის:
ყველა მოსწავლის დადებითი და უარყოფითი მხარეები
მისწარაფებები
ინტერესები
როგორ იქცევა იგი სკოლაში და სკოლის გარეთ
როგორი ურთიერთობები აქვს კლასში და სკოლაში
რამდენად არის ჩართული სასკოლო ცხოვრებაში (კლუბები, მუსიკალური ჯგუფები, თეატრალური ჯგუფი და ა.შ.)
როგორია მისი სოციალური მდგომარეობა და რაში სჭირდება
დახმარება
შეხვდეს მოსწავლეებს ინდივიდუალურად
შეხვდეს თითოეული საგნის მასწავლებელს და შეაგროვოს ინფორმაცია თითოეულ მოსწავლეზე
შეხვდეს მოსწავლის მშობელს და შეძლოს გაარკვიოს იგი მოსწავლის ძლიერ და სუსუტ მხარეებში ყველა საგანტან მიმართებაში
ჩაატაროს საკლასო შეხვედრები არსებული პრობლემების დასაძლევად, განიხილოს გამჭოლი პრიორიტეტებთან, მოსწავლეთა სწავლასთან და გართობასთან დაკავშირებულ საკითხები
მასალების გამოყენება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმით გაყიდვის გარდა. მისასალმებელია, თუ მასალების მორგება მოხდება მომხმარებლის საჭიროებებიდან გამომდინარე. ეროვნული სასწავლო გეგმების და შეფასების ცენტრი 2007 წ. გვ.
46