6
OSNOVNA ŠKOLA: ………………………………………………………………………………………………………………………………… PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT GEOGRAFIJE RAZRED: 5. REDNI BROJ SATA: ……….. DATUM: …………………………. NASTAVNA TEMA: Vode na Zemlji i u Hrvatskoj NASTAVNA JEDINICA: Rijeke u Hrvatskoj TIP SATA: obrada ODGOJNO- OBRAZOVNI ISHODI: GEO OŠ C.5.2. Učenik opisuje osnovna obilježja i važnost kopnenih voda na Zemlji i u Hrvatskoj te podržava njihovo održivo iskorištavanje. RAZRADA ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA ZADACI ZA PROVJERU ISHODA GEOGRAFSKA ZNANJA I VJEŠTINE - izdvaja i opisuje osnovne elemente tekućice i porječja na primjeru velike rijeke koristeći se geografskom kartom – navodi i pokazuje na geografskoj karti veće svjetske i hrvatske rijeke Navedite osnovne sastavnice riječnoga toka. Kako se naziva područje s kojega sve tekućice teku prema nekom moru, oceanu ili jezeru? Kakve postankom mogu biti udubine u kojima su jezera? Kako se nazivaju plitke vode stajaćice obrasle raslinjem? Navedite i na geografskoj karti pokažite veće rijeke jadranskoga slijeva. Objasnite u čemu je značenje navedenih rijeka jadranskoga slijeva. Navedite i na geografskoj karti pokažite veće rijeke crnomorskoga slijeva. Objasnite u čemu je značenje navedenih rijeka crnomorskoga slijeva.

 · Web viewKOMUNIKACIJSKE KOMPETENCIJE uku B.2.1. Planiranje Uz podršku učitelja: analizira zahtjeve zadataka i situacije učenja, može izreći što se u zadatku zahtijeva i što

  • Upload
    others

  • View
    6

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1:  · Web viewKOMUNIKACIJSKE KOMPETENCIJE uku B.2.1. Planiranje Uz podršku učitelja: analizira zahtjeve zadataka i situacije učenja, može izreći što se u zadatku zahtijeva i što

OSNOVNA ŠKOLA: …………………………………………………………………………………………………………………………………

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT GEOGRAFIJE

RAZRED: 5. REDNI BROJ SATA: ……….. DATUM: ………………………….

NASTAVNA TEMA: Vode na Zemlji i u Hrvatskoj

NASTAVNA JEDINICA: Rijeke u Hrvatskoj

TIP SATA: obrada

ODGOJNO-OBRAZOVNI

ISHODI:

GEO OŠ C.5.2. Učenik opisuje osnovna obilježja i važnost kopnenih voda na Zemlji i u Hrvatskoj te podržava njihovo održivo iskorištavanje.

RAZRADA ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA

ZADACI ZA PROVJERU ISHODA

GEO

GRAF

SKA

ZNAN

JA I

VJEŠ

TIN

E

- izdvaja i opisuje osnovne elemente tekućice i porječja na primjeru velike rijeke koristeći se geografskom kartom– navodi i pokazuje na geografskoj karti veće svjetske i hrvatske rijeke

Navedite osnovne sastavnice riječnoga toka. Kako se naziva područje s kojega sve tekućice teku prema nekom moru, oceanu ili jezeru? Kakve postankom mogu biti udubine u kojima su jezera? Kako se nazivaju plitke vode stajaćice obrasle raslinjem? Navedite i na geografskoj karti pokažite veće rijeke jadranskoga slijeva. Objasnite u čemu je značenje navedenih rijeka jadranskoga slijeva. Navedite i na geografskoj karti pokažite veće rijeke crnomorskoga slijeva. Objasnite u čemu je značenje navedenih rijeka crnomorskoga slijeva.

MET

ODI

ČKE

KOM

PETE

NCI

JE

odr A.2.2. Uočava da u prirodi postoji međudjelovanje i međuovisnost.odr B.2.3. Opisuje kako pojedinac djeluje na zaštitu prirodnih resursa.uku A.2.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problemaUz praćenje učitelja: izdvaja ključne ideje, organizira informacije i traži veze među njima, povezuje ih s prethodnim znanjem i iskustvima, podvlači ili bilježi ključne pojmove i ideje, samostalno izrađuje jednostavni grafički prikaz i upisuje sadržaj na njega, promatra i samostalno analizira grafičke prikaze.uku A.2.4. Kritičko mišljenjeUčenik razlikuje činjenice od mišljenja i sposoban je usporediti različite ideje.uku B.2.3. Prilagodba učenjaUz podršku učitelja, ali i samostalno, prema potrebi učenik mijenja plan ili pristup učenju.

KOMUNIKACIJSKE KOMPETENCIJE

uku B.2.1. PlaniranjeUz podršku učitelja: analizira zahtjeve zadataka i situacije učenja, može izreći što se u zadatku zahtijeva i što treba znati ili činiti da bi se zadatak uspješno riješio, procjenjuje što zna, a što još treba naučiti u situaciji učenjaosr A.1.3. Razvija svoje potencijale.Slobodno izražava želje i interese čak i kad se razlikuju od želja i interesa drugih.

Page 2:  · Web viewKOMUNIKACIJSKE KOMPETENCIJE uku B.2.1. Planiranje Uz podršku učitelja: analizira zahtjeve zadataka i situacije učenja, može izreći što se u zadatku zahtijeva i što

SOCIJALNE KOMPETENCIJE

odr A.2.1. Razlikuje pozitivne i negativne utjecaje čovjeka na prirodu i okoliš.odr C.2.3. Prepoznaje važnost očuvanje okoliša za opću dobrobit.osr A.2.4. Razvija radne navike.osr B.2.1. Opisuje i uvažava potrebe i osjećaje drugih. osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije. osr B.2.4. Suradnički uči i radi u timu.

TIJEK NASTAVNOGA SATA

ETAPE CILJ ETAPE AKTIVNOSTI UČITELJA AKTIVNOSTI UČENIKA

UVO

DNI D

IO S

ATA

Najava cilja i motivacija

Potiče učenike da se prisjete koje se rijeke spominju u hrvatskoj državnoj himni. Potiče učenike da imenovane rijeke pronađu na karti Hrvatske. Učenicima postavlja pitanja: Teku li te rijeke u istom smjeru? Gdje navedene rijeke počinju, a gdje završavaju? Ulijevaju li se te rijeke u neku drugu rijeku ili u more. Potiče učenike da svoje odgovore potkrijepe geografskom kartom.Najavljuje cilj: Upoznavanje obilježja tekućica u Hrvatskoj

Razmišljaju, imenuju rijeke koje se spominju u hrvatskoj državnoj himni. Pokazuju imenovane rijeke na karti Hrvatske.

Pokazuju imenovane rijeke na karti Hrvatske. Odgovaraju na pitanja učitelja i zaključuju. Očekivani zaključak: rijeke Sava i Drava ulijevaju se u Dunav, a Dunav se ulijeva u Crno more.

GLAV

NI D

IO S

ATA

Ostvariti ishode učenjaFormativno vrednovati

Potiče učenike da uoče elemente tekućice radom na geografskoj karti. Potiče učenike na istraživanje rijeke Dunav na geografskoj karti. Potiče učenike da pokažu uzvodni tok rijeke Dunav, da pronađu gdje izvire i opišu u kakvom području Dunav izvire. Trebaju navesti nekoliko rijeka koje se ulijevaju u Dunav uzvodno od Vukovara. Definira pojam pritoka i način razlikovanja lijevih i desnih pritoka. Definira pojam porječja. Potiče učenike da prate na karti tok Dunava nizvodno od Vukovara, imenuju veće pritoke i pronađu ušće rijeke Dunav.Definira pojam delte i estuarija. Potiče učenike da zaključe kakav oblik ušća ima rijeka Dunav. Projicira kartu sljevova i porječja u Hrvatskoj i potiče učenike da imenuju važnija porječja i sljevove. Potiče učenike da riješe zadatak 5. u radnoj bilježnici na stranici 50.

Koriste geografsku kartu, Jedan učenik pokazuje na zidnoj karti Europe, a ostali na kartama u atlasu. Pokazuju luku Vukovar na karti. Pokazuju Dunav na karti. Pronalaze njegov izvor i opisuju koristeći geografsku kartu, u reljefno kakvom prostoru Dunav izvire. Razlikuju lijeve i desne pritoke i imenuju i pokazuju na karti lijeve i desne pritoke rijeke Dunav.

Pokazuju na karti tok Dunava nizvodno od Vukovara. Imenuju veće pritoke, razlikuju lijeve i desne pritoke Dunava. Pokazuju ušće rijeke Dunav na karti.

Razlikuju deltu od estuarija. Prepoznaju deltu kao vrstu ušća rijeke Dunav.

Promatraju kartu, imenuju značajnija porječja i sljevove u Hrvatskoj.

Imenuju rijeke na slijepoj karti Hrvatske, razvrstavaju rijeke u Hrvatskoj prema sljevovima. Samovrednuju pomoću rješenja zadataka.

ZAVR

ŠNI D

IO

SATA

Ponavljanje naučenogaFormativno vrednovanje

Potiče učenike da riješe nastavni list. Imenuju velike svjetske rijeke na slijepoj karti. Imenuju sljevove kojima te rijeke pripadaju.

Page 3:  · Web viewKOMUNIKACIJSKE KOMPETENCIJE uku B.2.1. Planiranje Uz podršku učitelja: analizira zahtjeve zadataka i situacije učenja, može izreći što se u zadatku zahtijeva i što

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

Metoda usmenog izlaganja, metoda demonstracije, metoda razgovora, izravna i neizravna grafička metodaFrontalni rad, samostalni rad, rad u paru

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

Udžbenik, nastavni list, atlasi, zidna karta Hrvatske/Europe

PLAN ŠKOLSKE PLOČE

RIJEKE U HRVATSKOJ I SVIJETU• rijeka – voda koja teče od izvora prema ušću kroz riječno korito

• ušće – delta (razgranato) i estuarija (potopljeno)• pritoke – sve rijeke koje se ulijevaju u neku veću rijeku, lijeve i desne• porječje – prostor s kojega svi vodotoci teku prema jednoj rijeci• sljev – prostor s kojega sve tekućice otječu prema nekom moru ili jezeru.• sljevovi u hrvatskoj:

• crnomorski – porječje Save, Drave i Dunava• jadranski – česte rijeke ponornice

POPIS LITERATURE I

IZVORA ZA UČITELJA

Planet Zemlja: dječja enciklopedija, Marjan tisak, 2005., SplitHrvatski enciklopedijski rječnik, Novi Liber, Zagreb, 2004.https://www.3dgeography.co.uk/river-facts

POPIS PRILOGA I

NAPOMENE

Page 4:  · Web viewKOMUNIKACIJSKE KOMPETENCIJE uku B.2.1. Planiranje Uz podršku učitelja: analizira zahtjeve zadataka i situacije učenja, može izreći što se u zadatku zahtijeva i što

Nastavni list