28
Σχέδιο μαθήματος Εκπαιδευτικός: Jocelyn B. Hernández Camacho. Ημερομηνία: 19/01/2011. Τάξη: Σύνολο μαθητών: 12 (Αγόρια: 4, Κορίτσια: 8) Απαιτούμενος χρόνος: 2 διδακτικές ώρες (90’) Διδακτικά μέσα/ Υλικά: Rubric Κολλητική ταινία Φωτογραφίες/εικόνες φαγητού Flash Cards Μπισκότα (3 διαφορετικοί είδοι) Φωτοτυπίες με τις δύο τροφικές πυραμίδες Φωτοτυπία με τα σχόλια για τα junk food/γρήγορο φαγητό στο Μεξικό Βίντεο (Ελληνική διαφήμιση για την διατροφή) Κομμάτια χαρτιά με το ρόλο που θα έχει κάθε παιδί στο παιχνίδι ρόλων. 1

Sxedio mathimatos_Diadromes

Embed Size (px)

Citation preview

Σχέδιο μαθήματος 

Εκπαιδευτικός: Jocelyn B. Hernández Camacho.

Ημερομηνία: 19/01/2011.

Τάξη: Σύνολο μαθητών: 12 (Αγόρια: 4, Κορίτσια: 8)

Απαιτούμενος χρόνος:

2 διδακτικές ώρες (90’)

Διδακτικά μέσα/Υλικά:

Rubric

Κολλητική ταινία

Φωτογραφίες/εικόνες φαγητού

Flash Cards

Μπισκότα (3 διαφορετικοί είδοι)

Φωτοτυπίες με τις δύο τροφικές πυραμίδες

Φωτοτυπία με τα σχόλια για τα junk food/γρήγορο

φαγητό στο Μεξικό

Βίντεο (Ελληνική διαφήμιση για την διατροφή)

Κομμάτια χαρτιά με το ρόλο που θα έχει κάθε

παιδί

στο παιχνίδι ρόλων.

Στόχοι:

Να αποκτήσουν οι μαθητές γνώση στις διατροφικών συνηθειών στο Μεξικό και στην Ελλάδα και να κάνουν σύγκριση.

Στο τέλος μαθήματος, οι μαθητές θα είναι σε θέση να γνωρίζουν και να συζητούν για θέματα σχετικά με τη διατροφή και τις διατροφικές συνήθειες των δύο χωρών.

1

Δραστηριότητα 1

(5 λεπτά / αυτοαξιολόγηση)Rubric (για αυτοαξιολόγηση των μαθητών)

Δραστηριότητα 2

(5 λεπτά / Λεξιλόγιο-input)

Δραστηριότητα 3

(5 λεπτά / Λεξιλόγιο- input)

Δραστηριότητα 4

(12 λεπτά /γραπτή παραγωγή, προφορική παραγωγή και ακουστική κατανόηση) Τι τρώμε;

Δραστηριότητα 5

(12 λεπτά / προφορική παραγωγή)Η «τέλεια» τροφική πυραμίδα

Δραστηριότητα 6

(5 λεπτά / προφορική παραγωγή)Η σωστή τροφική πυραμίδα...

Δραστηριότητα 7

(3 λεπτά / προφορική παραγωγή)Τι έτρωγα;

Δραστηριότητα 8

(15 λεπτά / ακουστική κατανόηση και προφορικός λόγος)Στο Μεξικό και στην Ελλάδα... (ΑΛΛΑΞΕ ΣΤΑΣΗ- ΜΠΕΣ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ!)

Δραστηριότητα 9

(20 λεπτά) ακουστική κατανόηση / προφορικός λόγοςΠαιχνίδι ρόλων

Δραστηριότητα 10 (8 λεπτά) Rubric (για αυτοαξιολόγηση των

2

παιδιών)Τι έμαθα σήμερα;

Δεξιότητες

Ακουστική κατανόηση

Προφορικός Λόγος

Γραπτή παραγωγή

Κατανόηση κειμένου

Προϋποθέσεις

Τα παιδιά για να μπορέσουν να ανταλλάξουν

γνώμες και απόψεις μέσα στην τάξη, πρέπει να

έχουν γνώσεις λεξιλογίου, γραμματικής και

λεξιλόγιο σχετικό με τη διατροφή. (Ετσι θα

μπορούν να εκφράσουν τη γνώμη τους, να

συμφωνήσουν ή και να διαφωνήσουν μεταξύ τους).

Τι θα αποκομίσουν οι μαθητές/μαθήτριες από τη συγκεκριμένη διδακτική πρόταση;

Λόγω του ότι η δυνατότητα αυτοσυγκέντρωσης των μαθητών δεν μπορεί να

υπερβεί τα 5-10 λεπτά, στο παραπάνω σχέδιο μαθήματος έχουν διαμορφωθεί

ποικίλες δραστηριότητες που τραβούν την προσοχή τους.

Στην δραστηριότητα 9 μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα ως προς τη

διαμόρφωση του διαλόγου ή ακόμη και άρνηση συμμετοχής στο διάλογο.

Επίσης πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί και με την υπερβολική προθυμία

για συμμετοχή στο διάλογο.

Ποια μαθήματα θα εμπλέξετε;

Γεωγραφία Κοινωνιολογία/Ανθρωπολόγια

3

Ποιες δραστηριότητες και με ποια κριτήρια θα τις επιλέξετε;

Οι δραστηριότητες έχουν σχεδιαστεί με σκοπό να μάθουν οι μαθητές να

συζητούν σχετικά με θέματα διατροφής αλλά και να μπορούν να γνωρίσουν

και να συγκρίνουν διατροφικά θέματα διαφορετικών χωρών.

Οι δραστηριότητες έχουν ποικιλία γιατί αν και τα πράγματα που αρέσουν

στα παιδιά είναι παρόμοια, το στυλ και οι στρατηγικές τους είναι

διαφορετικές. Ως καθηγήτρια της ελληνικής σαν δεύτερη/ξένη γλώσσα, δεν

θα ήταν αποτελεσματικό να σχεδιάσω ασκήσεις ενός τύπου. Πρέπει πάντα να

υπάρχει ποικιλία, καθώς μόνο έτσι πιστεύω πως μπορούμε να έχουμε

καλύτερα αποτελέσματα.

Οι περισσότερες δραστηριότητες είναι δραστηριότητες προφορικού λόγου

γιατί πιστεύω πως είναι ο καλύτερος δυνατός τρόπος για να μάθουν τα

παιδιά να χρησιμοποιούν τη γλώσσα.

Οι δραστηριότητες μου αφορούν τις τέσσερεις δεξιότητες:

Ακουστική κατανόηση Προφορικός λόγος Γραπτή παραγωγή Κατανόηση κειμένου

Είναι σημαντικό επίσης να προσθέσω ότι ένας ακόμη στόχος που θέλω να

πετύχω με τις δραστηριότητές είναι η κατανόηση και η γνώση της

διατροφικής κουλτούρας της χώρας μου, του Μεξικού, για να μπορέσουν

μετά οι μαθητές να τη συγκρίνουν με αυτή της Ελλάδας .

Υπάρχει υλικό και στα ισπανικά γατί θεωρώ ότι αυτό βοηθάει στην

κατανόηση από την πλευρά των παιδιών. Πρόκειται για αυθεντικό υλικό και

αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία καθώς γίνεται εύκολα κατανοητό από τους

μαθητές.

4

Στάδια / Δραστηριότητες

Αν και οι όροι της διδασκαλίας της Νέας Ελληνικής στο Μεξικό δεν

ταιριάζουν με καμία από τις περιγραφές που απαιτούνται για να σχεδιάσουμε

το μάθημά μας, βάσισα την εργασία μου σε υποθετικές καταστάσεις: την

ομάδα (παιδιά), την ηλικία (11 και 12 ετών), Ελληνικά επίπεδο (υπόθεση ότι

τα παιδιά γνωρίζουν αρκετά καλά Ελληνικά).

Δραστηριότητα 1 (5’ / αυτοαξιολόγηση)Rubric (για αυτοαξιολόγηση των παιδιών)

5

Ο δάσκαλος κολλάει ένα μεγάλο

χαρτί (Rubric) δίπλα στον πίνακα

και δίνει στους μαθητές

μαρκαδόρους για να γράψουν

σχόλια/απαντήσεις στο rubric

σύμφωνα με αυτά που ήδη ξέρουν.Πρέπει να απαντήσουν στα εξής :

1. Τι ξέρεις για την διατροφή μας;

2. Πώς χωρίζουμε το φαγητό;

3. Ποιές συνήθειες έχουμε στην διατροφή μας;

4. Ποιές συνήθειες έχουν οι Έλληνες, ειδικά τα παιδιά στην Ελλάδα;

5. Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ της διατροφής των Μεξικάνων (Πόλη του Μεξικού) και των Ελλήνων;

6. Ποια σημασία δίνουν στη διατροφή/στο φαγητό στο Μεξικό και στην Ελλάδα;

Μετά, ο δάσκαλος τους λέει ότι θα αφήσουν το χαρτί κολλημένο στον τοίχο και

θα συνεχίσουν το μάθημά τους. (Στο τέλος του μαθήματος θα το

ξαναχρησιμοποιήσει).

Δραστηριότητα 2 (5’ / λεξηλογίου)

Ο δάσκαλος δίχνει στους μαθητές μερικές Flash cards για να θυμήσουν

οι

Λεξιλόγιο σχετικά με τα τρόφιμά μας.

Ο δάσκαλος ζητά από τους μαθητές να λένε τη λέξη που βλέπουν στις

εικόνες που τους δείχνει.

Παραδείγματα για τα flash cards:

6

7

Δραστηριότητα 3

8

(5’ λεξιλογίο)

Ο δάσκαλος κολλάει μερικές φωτογραφίες στον πίνακα, όλες οι εικόνες

δείχνουν φαγητό: ψωμί, φρούτα και λαχανικά, κρέατα, θαλασσινά, γλυκά,

παραδοσιακά ελληνικά πιάτα, κλπ.

Ο δάσκαλος ζητάει από τους μαθητές να πάρουν τρία ή τέσσερα χαρτάκια

από αυτά που ο ίδιος έχει μέσα σ’ ένα φάκελο. Κάθε χαρτάκι έχει γραμμένη

μια λέξη σχετικά με τα τρόφιμα μας.

Ο δάσκαλος ζητάει από τους μαθητές να κολλήσουν τις λέξεις ακριβώς

πάνω στην εικόνα που τους δείχνει, δηλαδή εκεί που ταιριάζει.

Στην περίπτωση που υπάρχουν λάθη, ο δάσκαλος θα ζητήσει από τους

μαθητές να τα διορθώσουν από μόνοι τους και να κολλήσουν τα χαρτιά στην

σωστή φωτογραφία.

Παραδείγματα για τις λέξεις που θα κολλήσουν τα παιδιά:

Παραδείγματα φωτογραφιών:

9

Ποτοκάλι

Ροδάκινο

Φραούλες

Καρπούζι

Κεράσια

Ανανάς

Βερίκοκο

Παπάγια

Ψωμί

Κέικ

Μπισκότα

Κρεμμύδι

Πιπεριά

Αγγούρι

Κολοκυθάκι

Μανιτάρι

Σκόρδο

Καλαμπόκι

Μαρούλι

Ψάρι

Καραβίδα

Καλαμάρι

Κάβουρας

Χταπόδι

Γαρίδες

Κοτόπουλο

Κρέας

Τσίχλα

Σοκολάτα

Γλυκά

10

11

12

13

14

Δραστηριότητα 4(12’ /γραπτή παραγωγή, προφορική παραγωγή και ακουστική κατανόηση)

Ο δάσκαλος ζητάει από τους μαθητές να γράψουν στα τετράδιά τους τι

τρώνε σε γενικές γραμμές καθημερινά.

Όταν τελειώσουν τους χωρίζει σε ζευγάρια και τους ζητάει να μιλήσουν

με το διπλανό τους για τα εξής:

15

Τι τρώνε καθημερινά; Τι τους αρέσει να τρώνε; Τι δεν τους αρέσει να τρώνε; Τι τρώνε για πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό και

βραδινό; Ποιές είναι οι διατροφικές τους συνήθειες; Τους αρέσει το fast food και γιατί; Κτλ...

Ο δάσκαλος γράφει στον πίνακα τις ερωτήσεις για να τις βλέπουν

όλα τα παιδιά.

Όταν ολοκληρωθεί ο μεταξύ τους διάλογος ο δάσκαλος ζητά από

τα παιδιά να δώσουν πληροφορίες για τις διατροφικές συνήθειες του

διπλανού τους.

Δραστηριότητα 5(12’/ προφορική παραγωγή)

Η «τέλεια» τροφική πυραμίδα

Σύμφωνα με τις απαντήσεις/πληροφορίες που έδωσαν τα παιδιά ο

δάσκαλος τους ζητάει να σχεδιάσουν την ‘τέλεια τροφική πυραμίδα’ με

βάση αυτό που οι ίδιοι νομίζουν καλύτερο στη διατροφή.

Χωρίζει τα παιδιά σε ομάδες των 3 ατόμων για να σχεδιάσει η κάθε

ομάδα την πυραμίδα της. Ο δάσκαλος/η δασκάλα δίνει το υλικό σε κάθε

ομάδα, τους δίνει από ένα μεγάλο χαρτί και μαρκαδόρους για να

σχεδιάσουν εκεί την πυραμίδα τους.

Για να δημιουργηθούν οι ομάδες, η καθηγήτρια τους δείχνει ένα πιάτο με

τριών/τεσσάρων (ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων) ειδών μπισκότα

και τους ζητάει να πάρουν από ένα, τους λέει να διαλέξουν όποιο

μπισκότο τους αρέσει πιο πολύ αλλά δεν πρέπει να το φάνε. Κάθε παιδί θα

διαλέξει ένα μπισκότο. Όταν όλοι έχουν το δικό τους μπισκότο, τους λέει

ότι θα κάνουν ομάδα με αυτά τα παιδιά που έχουν τα ίδια μπισκότα.

Τους λέει ότι τώρα που έγιναν οι ομάδες μπορούν να φάνε το μπισκότο

τους.

16

Η καθηγήτρια ζητάει από κάθε ομάδα να παρουσιάσουν το σχέδιο τους

στην τάξη.

Δραστηριότητα 6(5’/ προφορική παραγωγή)

Η σωστή τροφική πυραμίδα...

Όταν έχουν παρουσιάσει όλες οι ομάδες το σχέδιο τους, τους δίνονται

δύο φωτοτυπίες για να τις συγκρίνουν με την τροφική πυραμίδα που

σχεδίασαν. Οι άλλες δύο πυραμίδες που θα έχουν στις φωτοτυπίες είναι

μια στα Ελληνικά και μια στα Ισπανικά, δηλαδή θα έχουν μια εικόνα του

τύπου της διατροφής στην Ελλάδα και μία αυτής του Μεξικού. Έτσι θα

μπορέσουν να δουν ότι οι διατροφικές συνήθειες είναι παρόμοιές και

έπειτα τα παιδιά θα συζητήσουν πάνω σ’αυτό.

Επίσης, η καθηγήτρια θα τους αναφέρει μερικές διατροφικές συνήθειες

των παιδιών ηλικίας 11-12 ετών στην Ελλάδα.

Πχ.

Το πρωί πίνουν γάλα με δημητριακά, τρώνε τοστ, πίνουν πορτοκαλάδα.

Πηγαίνουν στο σχολείο στις 8:oo μέχρι στις 14:30.

Κάνουν διάλειμμα κάθε 45 λεπτά (ενώ στο Μεξικό τα παιδιά πάνε

στο δημοτικό 8:oo με 12:30 και κάνουν μόνο ένα διάλειμμα 20

λεπτών).

Το μεγάλο διάλειμμα στην Ελλάδα είναι κατά στις 10:30 και

συνήθως κατά τη διάρκεια του τα παιδιά τρώνε το δεκατιανό.

Τρώνε στο σπίτι τους κατά τις 3:00.

17

Κατά τις 21:00 τρώνε το βραδινό, κτλ…

18

Γιοσελίν ΕρνάντεςΙανουάριος, 2011

19

Γιοσελίν ΕρνάντεςΙανουάριος, 2011.

Δραστηριότητα 7

20

(3’) προφορική παραγωγή)

Για να συνεχίστει το μάθημα, η καθηγήτρια ζητάει από τους μαθητές να

της πουν τι έφαγαν στο δεκατιανό τους, αν είχαν φαγητό από το σπίτι ή

αν αγόρασαν κάτι από το κυλικείο...)

Δραστηριότητα 8

(15’) ακουστική κατανόηση / προφορικού λόγου

Η καθηγήτρια τους δίνει μια φωτοτυπία με μερικά σχόλια/μικρά κείμενα

στα Ισπανικά από εφημερίδες για ένα θέμα που αφορά αυτή τη στιγμή το

Μεξικό Τους ζητάει να διαβάσουν με προσοχή το κείμενο της φωτοτυπίας

για να εκφράσουν αργότερα την άποψή τους.

Όταν τελειώνουν το διάβασμά τους, τους δείχνει ένα μικρό βίντεο και

τους ζητάει να το παρακολουθήσουν προσεκτικά για να εκφράσουν πάλι

την άποψη τους μετά. (Το βίντεο είναι μια ελληνική διαφήμιση για την

διατροφή).

Όταν τελειώσουν με το βίντεο, τους ζητάει να πουν την άποψή τους. Τους

λέει επίσης ότι αλλαγές στη διατροφή δεν συμβαίνουν μόνο στο Μεξικό

αλλά και στην Ελλάδα και σ’ όλο τον κόσμο...

Για να δείτε το βίντεο ‘ΑΛΛΑΞΕ ΣΤΑΣΗ- ΜΠΕΣ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ!’ :

http :// www . youtube . com / watch ? v = f 3 pWE 2 Eg _ cs & feature = related

21

Se prohíbe comida chatarra en escuelas.

La Secretaría de

Educación del estado

comunicó a las empresas

dedicadas al comercio

de f rituras y bebidas

altamente azucaradas

que ya no se permitirá

su venta en los centros

educativos.

Lunes, 10 de Enero de 2011. 00:08

SIPSE.COM Nacional

MÉXICO, DF.- La SEP dio luz

verde a casi 397 productos

procesados, muchos de los

cuales cambiaron a

presentaciones más pequeñas y

menos calorías.

Διασκευή : Γιοσελίν Ερνάντες

Σελίδες:http://www.eluniversal.com.mx/notas/666445.html

http://www.sipse.com/noticias/83508--entra-vigor-prohibicion-comida-chatarra-escuelas.html

Δραστηριότητα 9(20’) ακουστική κατανόηση / προφορικού λόγουΠαιχνίδι ρόλων

Η καθηγήτρια τους ζητάει να δουλέψουν με ζευγάρια/κάνοντας ζευγάρια.

Τους λέει ότι θα παίξουν ένα παιχνίδι (παιχνίδι ρόλων) και τους δίνει ένα

χαρτί με το ρόλο που θα παίξει ο κάθε μαθητής. (Α ή Β).

22

Καθώς υπάρχουν 12 παιδιά στην τάξη, η καθηγήτρια τους δίνει 3

διαφορετικές καταστάσεις για να παίξουν ένα ρόλο.

Όταν τα παιδιά έχουν οργανώσει με ποιόν θα δουλέψουν, η καθηγήτρια θα

τους μοιράσει τυχαία τους διαφορετικούς ρόλους.

Πριν να παίξουν το ρόλο τους, τους ζητάει να γράψουν ένα μικρό διάλογο

με την κατάσταση που έχουν, μετά ζητάει εθελοντές για να παίξουν τους

ρόλους τους μπροστά στην τάξη... ζητάει μόνο δύο ζευγάρια.

Α) Τα πέρασες τέλεια στα Χριστούγεννα, έφαγες όλα αυτά που ήθελες και

πήρες μερικά κιλά παραπάνω... Ζήτα συμβουλές από τον φίλο/φίλη σου

για το πώς να χάσεις τα κιλά...

Β) Ο φίλος/η σου πήρε πολλά κιλά τα Χριστούγεννα, σου ζητάει

συμβουλές για να τα χάσει, δώσε τις συμβουλές σου...

Α)Είσαι σε ένα εστιατόριο με τον/την φίλο/η σου, παρήγγειλε αυτό που θα

φας. Σου αρέσει όμως ένα φαγητό που δεν είναι πολύ «υγιεινό». Όμως

ζήτας το αγαπημένο σου φαγητό!!

23

Κατάσταση 1(Ζευγάρι)

Κατάσταση 2(Ζευγάρι)

Β) Είσαι σε ένα εστιατόριο με τον/την φίλη/ο σου, τον/την φίλο/η σου και

τον προτρέπεις να φάει κάτι πιο υγιεινό από αυτό που έχει διαλέξει και

του αρέσει πολύ.

Α) Πονάει το στομάχι σου γιατί για άλλη μια φορά δεν έφαγες σωστό

πρωινό Είσαι στον γιατρό, πες του γιατί δεν σου αρέσει να τρως πρωινό.

Β) Είσαι γιατρός. Πες στο παιδί που είναι μαζί σου γιατί είναι σημαντικό

για τα παιδιά να τρώνε πρωινό κάθε μέρα...

Δραστηριότητα 10

(5’ / αυτοαξιολόγηση)Rubric (για αυτοαξιολόγηση των παιδιών)

Για να τελειώσει το μάθημα, η καθηγήτρια ζητάει από τους μαθητές να

ξαναπαντήσουν με άλλο χρώμα τις ερωτήσεις που κόλλησε στην πρώτη

δραστηριότητα δίπλα στον πίνακα.

Την ώρα που τα παιδιά γράφουν τις καινούριες απαντήσεις θα κάνουν μια

μικρή συζήτηση για να βγάλουν τα παιδιά μόνα τους τα δικά τους

συμπεράσματα σχετικά με την διατροφή τους.

24

Κατάσταση 3(Ζευγάρι)