36
Stosowanie Stosowanie korzyści korzyści Opracował: Opracował: Kornel Paszkiewicz Kornel Paszkiewicz K1 x2 K1 x2

DESCRIPTION

K1 x2. Stosowanie korzyści. Opracował: Kornel Paszkiewicz. Stosowanie korzyść. K3. K2. Korzyść z perspektywy językowej. "Zysk jednego jest zyskiem drugiego". Claude-Frederic Bastiat. Korzyść z perspektywy językowej. ZYSK. DAR. POMOC. PRZYCHYLNOŚĆ. KORZYŚĆ. PRZYSŁUGA. USŁUGA. - PowerPoint PPT Presentation

Korzyść w świetle najnowszych wytycznychKorzyść VS Przepisy Gry

Korzyść oczami dziennikarzy„Korzyść przy spalonym”

Page 5: Stosowanie korzyści

Korzyść z perspektywy językowejKorzyść z perspektywy językowejDefinicje słownikoweDefinicje słownikowe

Coś co może pomóc wykonać daną czynnośćCoś co może pomóc wykonać daną czynność

Coś co może przynieść zadowalające rozstrzygnięcieCoś co może przynieść zadowalające rozstrzygnięcie

Coś co sprawia, że jesteś w lepszej sytuacji od innych Coś co sprawia, że jesteś w lepszej sytuacji od innych

(np. przeciwników)(np. przeciwników)

Świadczenie polepszające sytuację danej osobyŚwiadczenie polepszające sytuację danej osoby

Page 6: Stosowanie korzyści

Komunikat szkoleniowy 3/2011Komunikat szkoleniowy 3/2011„„Stosowanie korzyści jako temat ostatnio istotnie Stosowanie korzyści jako temat ostatnio istotnie

modyfikowany w zakresie sensu jej stosowania”modyfikowany w zakresie sensu jej stosowania”

Korzyść w świetle najnowszych wytycznychKorzyść w świetle najnowszych wytycznych

Od czego jest sędzia?Od czego jest sędzia?

Page 7: Stosowanie korzyści

„„Nie ponoś niepotrzebnego ryzyka Nie ponoś niepotrzebnego ryzyka stosując korzyść”stosując korzyść”

„„Często najlepszą korzyścią dla Często najlepszą korzyścią dla wizerunku gry, jest jej przerwanie”wizerunku gry, jest jej przerwanie”

K4K4

Page 8: Stosowanie korzyści

Najnowsze wytyczneNajnowsze wytyczne VS VS str. 66str. 66Szansa na natychmiastowe Szansa na natychmiastowe rozwinięcie groźnego atakurozwinięcie groźnego ataku

Miejsce przewinieniaMiejsce przewinienia

Powaga przewinieniaPowaga przewinienia

Utrzymanie kontroli nad zawodami Utrzymanie kontroli nad zawodami – – atmosfera zawodówatmosfera zawodów

Moment zawodówMoment zawodów

Szansa na natychmiastowe Szansa na natychmiastowe rozwinięcie groźnego ataku na bramkę rozwinięcie groźnego ataku na bramkę przeciwnikaprzeciwnika

Miejsce popełnienia przewinienia. Miejsce popełnienia przewinienia. Im Im bliżej bramki przeciwnika, tym bardziej bliżej bramki przeciwnika, tym bardziej skuteczna może być akcjaskuteczna może być akcja

Powaga przewinienia. Jeżeli Powaga przewinienia. Jeżeli przewinienie kwalifikuje się do przewinienie kwalifikuje się do zastosowania kary wykluczenia, to zastosowania kary wykluczenia, to sędzia musi grę przerwać i usunąć sędzia musi grę przerwać i usunąć winnego z boiska, o ile przerwanie gry winnego z boiska, o ile przerwanie gry nie pozbawi drużyny przeciwnej nie pozbawi drużyny przeciwnej bezpośredniej szansy zdobycia bezpośredniej szansy zdobycia bramki.bramki.

Atmosfera zawodówAtmosfera zawodów

Page 9: Stosowanie korzyści

ReasumującReasumującZgodnie z najnowszymi wytycznymiZgodnie z najnowszymi wytycznymi::

Korzyść powinna być stosowana Korzyść powinna być stosowana rzadziejrzadziej i tylko i tylko wtedy, gdy sędzia jest wtedy, gdy sędzia jest absolutnie przekonanyabsolutnie przekonany, że , że jej zastosowanie przyniesie korzyść dla drużyny jej zastosowanie przyniesie korzyść dla drużyny poszkodowanej i gdy istnieje możliwość rozwinięcia poszkodowanej i gdy istnieje możliwość rozwinięcia dobrej, obiecującej akcjidobrej, obiecującej akcji

W 90 min meczu bramkarz gospodarzy pobiegł na pole karne przeciwników i zagrywa piłkę ręką, usiłując strzelić bramkę. Robi to nieskutecznie, bo strzał spokojnie broni bramkarz gości. Sędzia nie reaguje stosując korzyść, więc bramkarz szybko silnym wykopem podaje piłkę do

swojego współpartnera będącego na własnej połowie boiska, który ma przed sobą tylko ostatniego obrońcę i pustą bramkę.

Jednak po przejęciu piłki zostaje przez tego obrońcę zaatakowany dynamicznym wślizgiem w okolice kolana. Co winien uczynić sędzia?

Page 10: Stosowanie korzyści

Nieuzasadnione jest stosowanie korzyści, gdy Nieuzasadnione jest stosowanie korzyści, gdy piłka podawana jest:piłka podawana jest:

- - do tyłu,do tyłu,

- do współpartnera będącego „pod presją” przeciwników.- do współpartnera będącego „pod presją” przeciwników.

Samo utrzymywanie się przy piłce przez drużynę Samo utrzymywanie się przy piłce przez drużynę poszkodowaną, to za mało.poszkodowaną, to za mało.

Płynność gry

Barcelona

K5K5

Page 11: Stosowanie korzyści

W okolicach pola karnegoW okolicach pola karnego (w odległości (w odległości

skutecznego strzału na bramkę) oraz przy skutecznego strzału na bramkę) oraz przy konieczności konieczności udzielenia napomnieniaudzielenia napomnienia winnemu winnemu zawodnikowi, grę powinno się przerwać.zawodnikowi, grę powinno się przerwać.

Zastosowanie korzyści w takich wypadkach należy Zastosowanie korzyści w takich wypadkach należy ograniczać do sytuacji jednoznacznych i wyjątkowo ograniczać do sytuacji jednoznacznych i wyjątkowo

czytelnych.czytelnych.

K6, K7, K8K6, K7, K8

Page 12: Stosowanie korzyści

Korzyść VS Przepisy GryKorzyść VS Przepisy Gry2010/20112010/2011

Korzyść VS Przepisy Gry (Pytania testowe)Korzyść VS Przepisy Gry (Pytania testowe)

Page 13: Stosowanie korzyści

Współpraca sędziego i sędziego asystenta Współpraca sędziego i sędziego asystenta w kontekście korzyściw kontekście korzyści

Przed sygnalizacją przewinienia, sędzia Przed sygnalizacją przewinienia, sędzia asystent musi ocenić czy:asystent musi ocenić czy:

- sędzia nie widział przewinienia,sędzia nie widział przewinienia,- sędzia w przypadku dostrzeżenia sędzia w przypadku dostrzeżenia

przewinienia mógłby przewinienia mógłby zastosować zastosować korzyśćkorzyść..

str. 93, kr 2,3str. 93, kr 2,3

Sędzia „wystarczająco blisko” akcji VS korzyśćSędzia „wystarczająco blisko” akcji VS korzyść K1K1

Page 14: Stosowanie korzyści

Korzyść w Przepisach Gry 2010/2011Korzyść w Przepisach Gry 2010/2011

11W środkowej strefie boiska zawodnik zaatakował W środkowej strefie boiska zawodnik zaatakował przeciwnika w sposób uznany przez sędziego za przeciwnika w sposób uznany przez sędziego za

poważny, rażący faul. Sędzią, widząc, że poważny, rażący faul. Sędzią, widząc, że współpartner poszkodowanego przejął piłkę i ma współpartner poszkodowanego przejął piłkę i ma

możliwość kontynuowania korzystnej akcji, możliwość kontynuowania korzystnej akcji, zastosował korzyść i po upływie około 30 sekund zastosował korzyść i po upływie około 30 sekund drużyna ta zdobyła bramkę, którą sędzia uznał. drużyna ta zdobyła bramkę, którą sędzia uznał. Czy postępowanie sędziego było prawidłowe?Czy postępowanie sędziego było prawidłowe?

Page 15: Stosowanie korzyści

NIENIEpowaga przewinienia; powaga przewinienia;

bezpośrednia szansa zdobycia bramki;bezpośrednia szansa zdobycia bramki;poważny, rażący faul;poważny, rażący faul;

gwałtowne, agresywne zachowanie.gwałtowne, agresywne zachowanie.

Jeżeli przewinienie kwalifikuje się do zastosowania kary wykluczenia, to Jeżeli przewinienie kwalifikuje się do zastosowania kary wykluczenia, to sędzia musi grę przerwać i usunąć winnego z boiska, o ile przerwanie gry sędzia musi grę przerwać i usunąć winnego z boiska, o ile przerwanie gry

nie pozbawi drużyny przeciwnej nie pozbawi drużyny przeciwnej bezpośredniej szansy zdobycia bezpośredniej szansy zdobycia golagola..

11

str. 66, 118, 119str. 66, 118, 119

K9, K10K9, K10

Page 16: Stosowanie korzyści

22W odniesieniu do korzyści, czy stwierdzenieW odniesieniu do korzyści, czy stwierdzenie: :

„„Jeśli napomnienie nie zostało udzielone w Jeśli napomnienie nie zostało udzielone w najbliższej przerwie w grze, to nie może zostać najbliższej przerwie w grze, to nie może zostać

udzielone w późniejszym czasie”udzielone w późniejszym czasie” jest zgodne jest zgodne

33

W przypadku zastosowania korzyści, sędzia musi W przypadku zastosowania korzyści, sędzia musi użyć głosu (np. krzyknąć „grać dalej, korzyść”) użyć głosu (np. krzyknąć „grać dalej, korzyść”)

oraz zaleca się w takiej sytuacji zasygnalizowanie oraz zaleca się w takiej sytuacji zasygnalizowanie korzyści przewidzianym Przepisami Gry gestem.korzyści przewidzianym Przepisami Gry gestem.

Czy powyższe stwierdzenie jest zgodne z Czy powyższe stwierdzenie jest zgodne z Przepisami Gry?Przepisami Gry?

44

Czy istnieje możliwość zastosowania korzyści, jeżeli Czy istnieje możliwość zastosowania korzyści, jeżeli bez zezwolenia sędziego na polu gry pojawił się bez zezwolenia sędziego na polu gry pojawił się

zawodnik rezerwowy drużyny popełniającej zawodnik rezerwowy drużyny popełniającej przewinienie i zawodnik ten ingeruje w grę?przewinienie i zawodnik ten ingeruje w grę?

Page 22: Stosowanie korzyści

ReasumującReasumującKorzyść VS Dodatkowe osoby na polu gryKorzyść VS Dodatkowe osoby na polu gry

ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ PUSZCZENIA GRY W ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ PUSZCZENIA GRY W PRZYPADKU, GDY OSOBĄ PRZYPADKU, GDY OSOBĄ INGERUJĄCĄINGERUJĄCĄ W W GRĘ JEST OSOBA NALEŻĄCA DO DRUŻYNY GRĘ JEST OSOBA NALEŻĄCA DO DRUŻYNY

(ZAWODNIK, ZAWODNIK REZERWOWY, (ZAWODNIK, ZAWODNIK REZERWOWY, ZAWODNIK WYMIENIONY, OSOBA ZAWODNIK WYMIENIONY, OSOBA

OFICJALNIE TOWARZYSZĄCA DRUŻYNIE) OFICJALNIE TOWARZYSZĄCA DRUŻYNIE) KTÓRA NIE JEST W POSIADANIU PIŁKI.KTÓRA NIE JEST W POSIADANIU PIŁKI.

W takiej sytuacji, sędzia musi być W takiej sytuacji, sędzia musi być ABSOLUTNIEABSOLUTNIE przekonany co do przekonany co do stosowności zastosowania korzyści. stosowności zastosowania korzyści.

44

Page 23: Stosowanie korzyści

55

Czy sędzia może Czy sędzia może

kontynuować grę, stosując korzyść, w przypadku, kontynuować grę, stosując korzyść, w przypadku, gdy w jednej z drużyn w danym momencie gdy w jednej z drużyn w danym momencie

znajduje się zaledwie 5 zawodników na polu gry?znajduje się zaledwie 5 zawodników na polu gry?

Page 24: Stosowanie korzyści

TAKTAK

Jeżeli drużyna liczy mniej niż 7 zawodników z powodu rozmyślnego Jeżeli drużyna liczy mniej niż 7 zawodników z powodu rozmyślnego opuszczenia pola gry przez jednego lub kilku zawodników, to sędzia nie opuszczenia pola gry przez jednego lub kilku zawodników, to sędzia nie

ma obowiązku przerywać gry natychmiast, stosując korzyść.ma obowiązku przerywać gry natychmiast, stosując korzyść.

55

str. 62str. 62

Page 25: Stosowanie korzyści

66

Czy istnieje jakakolwiek sytuacja, podczas której Czy istnieje jakakolwiek sytuacja, podczas której sędzia asystent może zastosować korzyść?sędzia asystent może zastosować korzyść?

Page 26: Stosowanie korzyści

TAKTAK

Jeżeli sędzia z jakiegokolwiek powodu chwilowo nie może pełnić Jeżeli sędzia z jakiegokolwiek powodu chwilowo nie może pełnić swojej funkcji, to gra może być kontynuowana pod kontrolą swojej funkcji, to gra może być kontynuowana pod kontrolą

sędziów asystentów, dopóki nie nastąpi najbliższa przerwa w grze.sędziów asystentów, dopóki nie nastąpi najbliższa przerwa w grze.

66

str. 65str. 65

Page 27: Stosowanie korzyści

77

W 88 minucie meczu zawodnik popełnił brutalny faul, W 88 minucie meczu zawodnik popełnił brutalny faul, w wyniku którego sam doznał poważnej kontuzji w wyniku którego sam doznał poważnej kontuzji (złamanie kończyny). Jednakże ułamek sekundy (złamanie kończyny). Jednakże ułamek sekundy

po tym przewinieniu, piłka trafiła do współpartnera po tym przewinieniu, piłka trafiła do współpartnera faulowanego zawodnika, który stanął przed realną faulowanego zawodnika, który stanął przed realną

szansą na zdobycie gola. Co powinien uczynić szansą na zdobycie gola. Co powinien uczynić sędzia? sędzia?

Page 28: Stosowanie korzyści

B ++B ++Gra winna być przerwana jeżeli zawodnik w opinii sędziego uległ Gra winna być przerwana jeżeli zawodnik w opinii sędziego uległ

poważnej kontuzji. poważnej kontuzji.

Poważna kontuzjaPoważna kontuzja = połknięcie języka, wstrząs mózgu, złamanie kończyny= połknięcie języka, wstrząs mózgu, złamanie kończyny

77

str. 67, kr. 2str. 67, kr. 2

Page 29: Stosowanie korzyści

88Przed wykonaniem rzutu wolnego bezpośredniego z Przed wykonaniem rzutu wolnego bezpośredniego z

odległości 18 metrów od bramki przeciwników, odległości 18 metrów od bramki przeciwników, sędzia ustawił mur i dał sygnał gwizdkiem na sędzia ustawił mur i dał sygnał gwizdkiem na wykonanie rzutu. Tuż przed wykonaniem tego wykonanie rzutu. Tuż przed wykonaniem tego

rzutu, zawodnik drużyny broniącej skrócił rzutu, zawodnik drużyny broniącej skrócił odległość, znajdując się w momencie strzału 7 odległość, znajdując się w momencie strzału 7

metrów od piłki. Z wykonanego rzutu piłka wpadła metrów od piłki. Z wykonanego rzutu piłka wpadła do bramki ? do bramki ?

Page 30: Stosowanie korzyści

BrBrJeżeli podczas wykonywania rzutu wolnego, przeciwnik znajduje Jeżeli podczas wykonywania rzutu wolnego, przeciwnik znajduje

się bliżej od piłki niż wymagana odległość:się bliżej od piłki niż wymagana odległość:rzut wolny należy powtórzyć. rzut wolny należy powtórzyć.

88

str. 38str. 38

Page 31: Stosowanie korzyści

Korzyść przy spalonymKorzyść przy spalonym

KlipyKlipy

Page 32: Stosowanie korzyści

Więcej o korzyści w PGWięcej o korzyści w PGSędzia nie przerywa gry, gdy drużyna, przeciwko której popełniono przewinienie, Sędzia nie przerywa gry, gdy drużyna, przeciwko której popełniono przewinienie, odniesie korzyść z takiego rozstrzygnięcia i ukarze pierwotne przewinienie, jeżeli odniesie korzyść z takiego rozstrzygnięcia i ukarze pierwotne przewinienie, jeżeli przewidywana korzyść nie rozwinie się w tym momencie (str. 21, kr. 11).przewidywana korzyść nie rozwinie się w tym momencie (str. 21, kr. 11).

Sędzia karze za cięższe przewinienie, gdy zawodnik popełnia więcej niż jedno Sędzia karze za cięższe przewinienie, gdy zawodnik popełnia więcej niż jedno

przewinienie w tym samym czasie (= „cięższe” przewinienie = „cięższa kara” dla przewinienie w tym samym czasie (= „cięższe” przewinienie = „cięższa kara” dla łamiących przepisy) (str. 21, kr. 12).łamiących przepisy) (str. 21, kr. 12).

Sędzia stosuje sankcje karne wobec zawodników winnych popełnienia Sędzia stosuje sankcje karne wobec zawodników winnych popełnienia przewinienia karanego napomnieniem lub wykluczeniem z gry. Nie jest przewinienia karanego napomnieniem lub wykluczeniem z gry. Nie jest zobligowany stosować tych sankcji natychmiast (stosując korzyść), ale musi zobligowany stosować tych sankcji natychmiast (stosując korzyść), ale musi uczynić to w najbliższej przerwie w grze (str. 21, kr. 13).uczynić to w najbliższej przerwie w grze (str. 21, kr. 13).

Przy jednoczesnych przewinieniach popełnionych przez zawodników tej samej Przy jednoczesnych przewinieniach popełnionych przez zawodników tej samej drużyny, sędzia stosuje karę za przewinienie cięższedrużyny, sędzia stosuje karę za przewinienie cięższe

Gra jest wznowiona stosownie do przyczyny jej przerwania, tj. za cięższe Gra jest wznowiona stosownie do przyczyny jej przerwania, tj. za cięższe przewinienie (str. 68, kr. 7).przewinienie (str. 68, kr. 7).

- Jeżeli po nieprawidłowo wykonanym wrzucie piłka bezpośrednio trafiła do Jeżeli po nieprawidłowo wykonanym wrzucie piłka bezpośrednio trafiła do zawodnika drużyny przeciwnej, sędzia nie może zezwolić na kontynuowanie gry zawodnika drużyny przeciwnej, sędzia nie może zezwolić na kontynuowanie gry stosując korzyść. Wrzut winien być prawidłowo wykonany przez drużynę stosując korzyść. Wrzut winien być prawidłowo wykonany przez drużynę przeciwną. (str. 167, pkt. 10)przeciwną. (str. 167, pkt. 10)

Page 33: Stosowanie korzyści

Więcej o korzyściWięcej o korzyści

Jeżeli po pozbawieniu drużyny przeciwnej realnej szansy na zdobycie bramki Jeżeli po pozbawieniu drużyny przeciwnej realnej szansy na zdobycie bramki

sędzia zastosuje korzyść i bramka zostanie zdobyta bezpośrednio, to pomimo że sędzia zastosuje korzyść i bramka zostanie zdobyta bezpośrednio, to pomimo że przeciwnik zagrał piłkę ręką lub faulował – nie będzie on wykluczony z gry, lecz przeciwnik zagrał piłkę ręką lub faulował – nie będzie on wykluczony z gry, lecz jedynie napomniany (str. 122).jedynie napomniany (str. 122).

Sędzia nie uwzględni sygnalizacji sędziego asystenta, jeżeli jest przekonany, że Sędzia nie uwzględni sygnalizacji sędziego asystenta, jeżeli jest przekonany, że sygnalizowane przewinienie nie wymaga przerwania gry lub jej przerwanie sygnalizowane przewinienie nie wymaga przerwania gry lub jej przerwanie przyniosłoby korzyść drużynie, która zawiniła. Fakt nie przyjęcia sygnalizacji przyniosłoby korzyść drużynie, która zawiniła. Fakt nie przyjęcia sygnalizacji powinien być znakiem umownym – gestem – przekazany sędziemu asystentowipowinien być znakiem umownym – gestem – przekazany sędziemu asystentowi

(str. 144, pkt. 14).(str. 144, pkt. 14).

Jeżeli piłka przekroczy całym obwodem linię bramkową między słupkami Jeżeli piłka przekroczy całym obwodem linię bramkową między słupkami bramkowymi i pod poprzeczką, mimo niezgodnej, z Przepisami Gry interwencji bramkowymi i pod poprzeczką, mimo niezgodnej, z Przepisami Gry interwencji zawodników drużyny broniącej, to sędzia musi uznać bramkę. Próba niezgodnej z zawodników drużyny broniącej, to sędzia musi uznać bramkę. Próba niezgodnej z przepisami interwencji zawodników drużyny broniącej musi być ukarana przepisami interwencji zawodników drużyny broniącej musi być ukarana indywidualnie (str. 158, pkt. 7).indywidualnie (str. 158, pkt. 7).

Sędzia może stosować korzyść przy spalonym tak jak w przypadku innych Sędzia może stosować korzyść przy spalonym tak jak w przypadku innych przewinień (str. 160, pkt. 8).przewinień (str. 160, pkt. 8).

Page 34: Stosowanie korzyści
Page 35: Stosowanie korzyści

ZakończenieZakończenie

„„Sędzia stosując korzyść pomaga Sędzia stosując korzyść pomaga zawodnikowi będącemu przy piłce lub zawodnikowi będącemu przy piłce lub zawodnikowi rozwijającemu korzystną zawodnikowi rozwijającemu korzystną

akcję, podczas gdy zawodnik potrafiący akcję, podczas gdy zawodnik potrafiący wykorzystać tę korzyść pomaga nie tylko wykorzystać tę korzyść pomaga nie tylko swoim współpartnerom, ale i sędziemu”swoim współpartnerom, ale i sędziemu”

Page 36: Stosowanie korzyści